M. DERKS-CAMPS Limburgse invaliden HONGER Politierechter Landskampioen Jos. Wijnhoven gehuldigd Paardenfokdag MARTENS hielden weekend in Venray kan worden uitgebannen Worden miljonairs een gevaar? BLAUPUNKT televisie komt van Verzoening over de graven heen Meubelen rechtstreeks van fabrieks toonkamers Complete woninginrichting, vlugge, vakkundige afwerking Alle soorten vloerbedekking o.a.: Tapillex, Heugafelt, Tredford, Marmoleum enz. enz. Oostrum-Venray Tel. 04780-1762 VRIJDAG 15 JULI 1966 No. 28 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1J5 (buiten Vmroy 2.—} Uit alle delen van Limburg wa ren meer dan 100 invaliden opge haald, dank zij de zorgen van het Roode Kruis van de afdelingen Ven- lo en Brunssum, en gebracht naar Mariannhill te Venray om drie da gen gast te zijn van de heer en me vrouw Wiersma uit Gemert, gehol pen door broeders van Mariannhill, helpers en helpsters van het Rode Kruis en de heer Bartels. De invaliden, lichamelijk gehan dicapt, verheugden zich reeds maan den te voren om er weer eens uit te zijn, tesamen met lotgenoten en wij zagen dan ook gezichten welke wij reeds andere jaren hadden op gemerkt. Te zien hoe deze daar op Mariannhill verzorgd werden, was een ware openbaring van de bele ving der Christelijke Caritas. Hoog tepunt van het samenzijn was het optreden van Willemke Schuman en Franske Appelmans welke met hun zotte praat de invaliden veel lol be zorgden. Bovenals de Limburgse troubadour Frits Rademaeher stal vele harten met de bekende liedjes als 't Huuske, Mien Maedje, Loe- wende klokken e.a. Op muziek van de band B.B.B. uit Brunssum dein de de hele zaak mee. Inleider was o.m. Dr. Krol, direc teur van de stichting revalidatie in de Provincie Limburg, over moge lijkheden van revalidatie, welke in leiding aan de hand van een film over: helpers bij de drempel, werd toegelicht. Pater Donders o.f.m. sprak over het geestelijk aspect van gehandi capt zijn, de psycholoog Teulings over de psychologische problemen hiervan en de revalidatie; dr. Hil- lebrand uit Heerlen over de moge lijkheden van revalidatie. Naast de inleidingen was het gro te belang van de mogelijkheden van een persoonlijk gesprek van de ge handicapten met de inleiders en daar werd in ruime mate gebruik van gemaakt. Zondagmorgen werd in de kapel van Mariannhill een plechtige Hoogmis opgedragen, terwijl Ven- rays Mannenkoor een aubade aan de gehandicapten aanbood. Dankbaar gestemd vertrokken zondagmiddag de meer dan 100 ge handicapten weer naar hun haard steden terug met een blij gemoed dat voor velen in Venray weer sterkte was opgedaan. Met de vorige gemeenteraadsver kiezingen had die man geen been aan de grond gekregen, hoewel hij er genoeg zijn besit voor had gedaan, dat moet gezegd. Hij had om zo te zeggen kosten noch moeite gespaard om er in te komen en dat het niet lukte lag aan de kiezers, maar niet aan zijn propaganda. Die was luid genoeg. Hij had er toen een geluids wagen bij gehuurd en een keer of wat stond hij op het Dorpsplein te schreeuwen, nadat wat grammo- loonplaten heldhaftige marsen had den gespeeld. Maar „Beider Belang" zoals zijn partij toen heette, kreeg geen aanhang en zo bleef hij buiten de raad. Ondertussen echter is hij toegetre den tot een andere partij, waarvan de naam hier niet ter zake doet. Weer stond hij op de lijst en weer werd de schetterende propaganda in het dorp gevoerd. Die zaterdag middag zou er weer een openlucht meting zijn, net als voor de voor gaande raadsverkiezingen. Er stond weer een platform opgesteld, maar de rood-wit-blauwe vlag van toen was door een dundoek van een kleur die hier ook niet ter zake doet, en in het rond stonden sacharijnig kij kende partijgenoten uit de stad op gesteld om het geheel een krijgshaf tig aanzien te geven. Het geheel trok zeer de aandacht en vooral de schoolkinderen lieten zich niet on betuigd. Zij waren in dichte drom men komen opzetten, hoe het nu eigenlijk in een goed geordende staat moet gaan in de gemeentepoli tiek. De redenaar, die de vorige keer geen kans had gekregen, klom op het spreekgestoelte, waar zijn fi guur voordelig uit kwam tegen de vlag, waarvan de kleur hier niet ter zake doet. Hij hief bezwerend de hand op en meteen werd het stil. De radiohandelaar, die de luidspre kerinstallatie verhuurt, had aan een knopje gedraaid. En meteen begon de rede, terwijl de barse mannen uit de stad nors rondkeken. „Kameraden!" riep de spreker, „moet er nog langer bloed vloeien in Vietnam, moeten onze kameraden in de zogenaamde vrije landen zich nog langer blauw betalen voor een onzinnige bewapening!" Daarop kraakte er iets in de luidspreker en dezelfde stem ging verder: „Het wordt tijd dat de kleine zelfstandi gen, die zich door de arbeiders in een hoek laten drukken, naar vo ren komen en opmarcheren om hun eisen kracht bij te zetten. Het moet uit zijn met de slappe politiek van onze regering. Als het nodig is. dan moeten de belastingen desnoods maar nog hoger worden. En al zal de oorlog in Vietnam hon derd jaar duren, wij zullen winnen. Want het westen laat zich niet rin geloren." De aandachtige toeschouwer zag uit de verte, hoe thans het beweeg van des sprekers lippen geen gelijke tred meer hield met het geluid uit de luidsprekers. Zij zagen boven dien, hoe zijn gelaat eerst de kleur aan nam van de vlag, welke tint hier thans niet ter zake is, om ver volgens meer te lopen naar de kleur van de vlag waarvan de kleur ook niet van belang is omdat er geen vlag bestaat van die kleur. De radiohandelaar had gewoon de microfoon uitgeschakeld en draaide nu een bandopname uit de propa- gandaveldtocht van de vorige ver kiezingen. Dezelfde spreker had toen dingen gezegd, die lijnrecht indruis ten tegen wat nu op zijn papiertje stond. „Die man heeft zich door een ka pitalistische partij laten omkopen", riep de spreker in de richting van de radiohandelaar, maar niemand verstond hem, want zijn vorige in carnatie overstemde alles. Daarop sloeg hij de microfoon kapot. Hij kreeg geen zetel en het heeft hem nu twee tientjes boete gekost wegens vernieling. Zo gaat dat in verkiezingstijd. Wij vragen nog steeds FE R SO N EEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks -- ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY De voedselhulp aan India ligt ons allen nog vers in het geheugen. Af gezien van de vraag of die hulp op tijd komt, voldoende is of teveel is het duidelijk dat dezelfde hulp zon der te overdrijven ook kan worden verstrekt aan een aantal arme lan den. Het is nu zeker dat er grote gebieden van de wereld een groot voedseltekort is. Dit tekort zal toe nemen naarmate de bevolkings explosies, die te verwachten zijn, in omvang toenemen. Aangezien honger de beste voe dingsbodem is voor sociale onrust zal er alles aan moeten worden ge daan om een zo effectie mogelijke bijdrage te leveren tot verzachting van de catastrofe die helaas niet op korte termijn is op te lossen. Op punten waar de ergste nood zich voordoet, zullen ook in de toe komst directe acties uitkomst kun nen bieden. Internationale hulpor ganen zullen daartoe reeds vooraf schema's opstellen, met behulp waarvan zij snel tot daden zullen kunnen overgaan. De ervaring heeft geleerd dat het geld wel op tafel komt als de nood zich aandient. Dat is dan alvast een voordeel van het bestaan van een welvarend deel in de "wereld. NAAR BANKROET Op lange termijn bieden hulp- akties geen oplossing. Dan moeten de oorzaken van de honger en ar moede worden weggenomen. Dat is geen geringe opgave. Het leegschud- den van goed gevulde zakken met geld in de kassen van de jonge re geringen heeft weinig zin. Dat geld wordt met goede of kwade bedoelin gen verkeerd gebruikt. Zelfs wan neer er voedsel voor wordt gekocht doet men in wezen niet anders dan een poging om de zee leeg te schep pen. Als er sommen worden geleend aan de ontwikkelingslanden, bete kent dit bepaald niet dat het geld nu niet ondoelmatig wordt besteed omdat er rente moet worden be taald. Men laat de staatsschuld aan groeien en de rentelast stijgen zon der een hand uit te steken. Het land komt voor een bankroet, maar daar verbleekt niemand van. Als landen met voedselovervloed, zoals de V.S., van mening mochten zijn dat ze hun produktie moeten beperken, spannen ze ook het paard achter de wagen, omdat het totale wereld-voedseltekort er slechts door wordt vermeerderd. Dat wordt ook ingezien en men richt nu de voed- selvoortbrenging op die produktie, die in achtergebleven gebieden ge makkelijk kan worden vervoerd en gedistribueerd. EERST DE OORZAAK De giften worden voortgezet maar anderzijds dienstbaar gemaakt aan het wegnemen van de oorzaken der voedselschaarste. Die oorzaken zijn enerzijds gelegen in het toepassen van dikwijls reeds eeuwen ver ouderde agrarische produktiemetho- den en anderzijds in overbevolking. Het eerste gesignaleerde kwaad kan op de lange duur effectief wor den bestreden. Door de technische hulp in de landbouwsector te bie den. Door allereerst te bezien op welke wijze de landbouwmethoden moeten worden veranderd. Vervol gens zal het onderwijs op dit terrein voor oud en jong moeten worden georganiseerd en dan zal daar een staf van goede voorlichters op moe ten volgen. Het is een lange en moeizame weg die niet geplaveid kan worden door een aantal landbouwtracforen op een verlaten weg te zetten. En dan moet de bevolking nog worden aan gemoedigd van de hulp gebruik te maken. IN NATURA Zo kunnen de medewerkers aan de voedselprojecten ook in voedsel worden uitbetaald of gedeeltelijk in voedsel woden beloond. Ook kan men tezeer versnipperde landbouw grond opnieuw verdelen en de ge dupeerden met voedselgiften helpen tot zij opnieuw een arbeidsplaats in de landbouw hebben gevonden. Het is duidelijk dat voor onder wijs en voorlichting deskundigen nodig in de hongerende landen. Deze investering wordt geschat op een bedrag van 50 miljard dollar per jaar en zij bedraagt een veelvoud van hetgeen er thans wordt besteed. Een deskundige als dr. B. R. Sen, directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties, is van mening dat wij voor de snel groeiende wereldbevolking voldoende voedsel kunnen produce ren, mits de organisatie van le pro duktie wordt aangepakt. CHINEES VOORBEELD Een voorbeeld van goede aanpak schijnen wij in het verjongde China te vinden. Daar worden nu, zij het nog beperkt, wetenschappelijke landbouwmethoden in praktijk ge bracht. De resultaten zijn dat in grote gebieden de voedselopbrengst met 20 tot 30 pet. stijgt. In bepaal de provincies bedraagt de produk- tiestijging meer dan 50 pet. Inder daad kan China een belangrijke bij drage leveren tot de oplossing van het vraagstuk. De snelle bevolkingsvermeerde ring vormt de andere zijde van dit probleem. Deze kan niet op com mando worden afgeremd. Onvol doende ontwikkeling, traditie en re ligie spelen daarbij hun rol. Propa ganda voor en export op grote schaal van de „pil" zouden bepaald geen resultaat hebben. Men stuit "hier op een achterstand van eeu wen. die niet in enkele decennia kan worden overbrugd. In hetzelfde vlak ligt het grootste deel van het ontwikkelingsvraag stuk. Bij de oplossing van dat pro bleem kunnen efficiency en vernuft worden aangewend. Zij moeten wor den toegepast en men kan er mis schien vele jaren mee overbruggen maar geen eeuwen. Bij het geduld oefenen zal het westen zijn grenzen moeten openen voor de eindproduk- ten en grondstoffen van de achter gebleven delen van de wereld. Op dat zij adem kunnen halen en vaart kunnen brengen in hun program ma's. Daarbij is het voornaamste dat de landen met voedselschaarste maximale medewerking verlenen. Ook daaraan ontbreekt helaas nog veel. Zaterdagavond hield het bestuur van de handboogschutterij St. Anna in haar doelhuis café Halfweg te Oostrum een receptie ter gelegen heid van het landskampioenschap handboogsport van him lid Jos Wijnhoven. Als een der eersten wel ke de kampioen de hand kwamen drukken, was reserve-kampioen Jac. Siebers (Diana). Het bestuur van de kring XI van de Nederlandse HandboogsDortbond kwam in voltallige samenstelling, terwijl alle Venrayse zustervereni gingen acte de presence gaven. De beschermheer van St. Anna, Karei Wijnen, kon in gloedvolle be woordingen er zijn vreugde over uit spreken dat 't de heer Wijnhoven was gelukt zijn titel te prolongeren. Moge het de kring Venray gelukken in de toekomst niet twee maar meerdere afgevaardigden te krijgen in het nationale team, aldus de heer Karei Wijnen. Ook vele oud gedienden van de handboogsport kwamen Jos felici teren. Op deze nationaal kampioen rust een grote verantwoordelijkheid als hij op 24 juli te Asten en op 28 aug. te Tongeren in België 15 pijlen zal moeten schieten. Als de punten van de tweemaal 15 pijlen zal moeten schieten. Als de punten van de 2x 15 pijlen bij elkaar zijn geteld is uitgemaakt wie kampioen van beide landen is. Dat is altijd het grootste evenement in de handboogsport, het treffen tussen de beide teams en de kampioenen. We wensen kampioen en reserve kampioen alle succes toe op de bei- interlandwedstrij den. Namens de Venrayse bevolking bracht harmonie Sub Matris Tutela van Oostrum een muzikale hulde aan de landskampioen. TE BAEXEM Voor de eerste keer werd deze fokdag van trekpaarden en Haflin- gers te Baexem gehouden, in plaats van zoals altijd te Horst. De aan voer van paarden, zowel als belang stellenden was groot en bewijst dat de paardenhouderij en fokkerij nog levendig is. Uit Venray werden de navolgende dieren bekroond: Trekpaarden: Merrieveulens, klei ne maat. la Ansje van Albin eig. J. Peeters, Ysselsteyn; lc Jennie van de Johanna Hoeve eig. A. Bovee, Veulen. Grote maat: lc Karin van Jans- lust, eig. L. van Osch, Heide. Merriën geb. 1962 en 1961, grote maat: lc Cori van van Oerschoten, eig. Gebr. Michels, Heide. Midden maat: ld Xantippe, eig. P. Rambags S, Castenray. Hengstveulen, grote maat: la Flic van Lemmenweg, eig. Gebr. Michels Heide. Uitslagen Haflinger: Merrie veulens: lb Katincka, eig. J. van Bracht, Oostrum; lf Karsina eig. H. Arts, Merselo. Het aantal miljonairs in Neder land bedroeg op 1 januari 1963 on geveer 4.600, vergeleken met 2.122 op 1 januari 1957 en 1.000 op 1 ja nuari 1953. Hun gezamenlijke ver mogen steeg van 2 miljard op 1 januari 1953 tot 4.3 miljard vijf jaar later en 10.4 miljard pp 1 ja nuari 1963. Ook het relatieve aandeel van de miljonairs in het totale vermogens- bezit van natuurlijke personen in ons land is in de periode 1953-1963 gestegen. Op 1 januari 1963 vormden de miljonairs 1.6 pet. van de ver- mogensbezitters en hun bezit 20.7 procent van het totale vermogen van natuurlijke personen. Op 1 januari 1958 was dit resp. 1.1 en 15.9 pet., op 1 januari 1953 resp. 0.9 en 13 pet. Dit wijst erop dat een gevaar voor de maatschappij ontstaat nu het geld zich ophoopt in de handen van en kelen. Het gevaar is reeds aanwezig door de geld-opeenhoping bij som mige banken, verzekeringsmaat schappijen en industrieën. Reeds meerdere jaren hebben Beierse jongeren zich ingezet in de aktie „Verzoening over de Graven" van de Volksbund Duitse Kriegs- graberfürsorge Pm het jeugdig en thousiasme iets te willen bijdragen aan de betere verstandhouding tus sen de volkeren. De jongeren doen dit door de aanleg, onderhoud en verfraaiing van de Duitse soldaten- kerkhoven. Dit jaar zullen op het Duitse kerk hof in Ysselsteyn geen Beierse jon geren worden ingezet, maar jonge ren uit het Swabenland. Drie groe pen zullen in tentenkampen worden gelegerd, terwijl koks van de Duitse Bundeswehr voor het eten der jon gens zullen zorgen. Het geheel staat o.l.v. een priester, terwijl verschil lende van de jongens priesterstu denten zijn. Nu hebben de jongens de opdracht voor het normale on derhoud te zorgen. De eerste groep komt aan op 26 juli, de tweede op 9 augustus en de derde op 23 augus tus, terwijl de laatste groep op 3 september vertrekt. De officiële ontvangst door het gemeentebestuur zal op 12 augustus om 11 uur plaats vinden door burgemeester mr. Cus- ters. Ook zullen alle drie de groe pen een verbroedering vieren met de jongeren van Ysselsteyn. Alge hele leiding en supervisie is bij de Jugenreferent van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5