Boerenleenbank Herwonnen Levenskracht vierde gouden jubileum Hieuwe verkeersregels I 50.- I 75.- Zonnebaden: diuinen l'( diaeen. SOLEX P0ELS Politierechter Voor aan- en verkoop van effecten Kerkrade: Nederlands Muziekwonder JANNY BAR VRIJDAG 17 JUNI 1966 No. 24 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS- PRUS PER KWARTAAL 1J5 (buiten V.nroy 2.—) Het gouden feest van de Venrayse afdeling van Herwonnen Le venskracht is zendag j.l. een stijlvol gebeuren geworden. Een ge beuren, waarop de gemeenschap op de eerste plaats dank ge bracht heeft aan de mensen, die de afgelopen 50 jaren door hun persoonlijke inzet duizenden guldens bijeen hebben gebracht voor dit werk t.b.v. de volksgezondheid. Een gebeuren echter ook, waarop men zich bezonnen heeft cp de toekomst, want weliswaar mag dan de t.b.c. voor het grootste deel overwonnen zyn, van de andere kant vragen nieuwe ziekten nieuwe bestrijdingsmogelijk heden. Feestgeschenk: Lourdesreis voor 20 zieke kinderen Dit gouden feest begon met een H. Mis van dankbaarheid in de Grote Kerk, waarin speciaal ge dacht werd aan de mensen, die dit nu gouden werk hebben mo gelijk gemaakt. Daarna was in Zaal Wilhelmina een feestelijke bijeenkomst van co mitéleden en propagandisten, waar bij namens het hoofdbestuur van Herwonnen Levenskracht de heer Kappert zijn gelukwensen over bracht. VENRAY EEN VOORBEELD Hij wees in zijn gelukwens op het feit dat de afdeling Venray in de af gelopen 50 jaren zeer aktief is ge weest en daarbij een voorbeeld voor velen. Op het gevaar af dat enkele criticasters zullen zeggen dat van „hun kwartje" nu feest gevierd wordt, leek het hem goed dat bij het 50-jarig bestaan van een dergelijke afdeling als Venray de bloemetjes eens buiten gezet werden. Want, al dus deze hoofdbestuurder, in de af gelopen 50 jaren heeft Herwonnen Levenskracht veel kunnen doen. Me de dank zij de steun van de Ven rayse afdeling is de strijd tegen de volksziekte nummer één thans zo goed als gewonnen. Heeft Herwonnen Levenskracht zich eerst bezig gehouden met de tbc-bestrijding, thans heeft ze die zelfde opgave gesteld t.a.v. astma, terwijl het voor de zwakkere jeugd uitzendingen organiseert. Hij vertrouwde dat Venray Her-1 wonnen Levenskracht zou blijven steunen met hetzelfde elan, als in de afgelopen 50 jaren. Hij noemde het nog altijd een opmerkelijke daad van Venray dat alleen -al in de laat ste 5 jaren meer dan 15.000, voor Herwonnen Levenskracht door Venray gegeven werd. HULDIGING Dan werden de leden gehuldigd die een lange reeks van jaren zich hebben ingezet voor dit goede werk De heer Broers kreeg het gouden insigne voor 25 jaren, terwijl de da mes Geurtjens en Aben en de heren P. Lenssen jr., A. van Soest en De- rickx voor hun meer dan 12.5 jarige hulp een onderscheiding kregen. Districtsbestuurder Kappert dankte hen hartelijk voor hun trouwe in zet voor de hulpbehoevende mede mens. De heer Broers dankte na mens de gedecoreerden. FELICITATIES kwamen van overal. Burgemeester Custers had een dankschrijven ge zonden. waarin hij de plaatselijke afdeling dank zegde voor hun mens lievend werk gedurende 50 jaren. De H.E. Heer Deken was zélf naar de receptie gekomen waarin hij namens de parochiegeestelijkheid dank bracht voor dit prachtige voorbeeld van naastenliefde. Een gift, te be stemmen voor de aktie zieke kinde ren naar Lourdes, onderstreepte die dank. 20 KINDEREN NAAR LOURDES Als voorzitter van het aktie-comi té kon de heer L. Janssen de plaatselijke afdeling f 6.100, aanbieden als feestgeschenk. Dit wordt besteed aan 20 zieke Ven rayse kinderen, die op 19 juli a.s. naar Lourdes mogen gaan. De heer Theeuwen kon namens Venrays Zorgenkind bij zijn geluk wensen meedelen, dat ieder kind wat naar Lourdes gaat van het Zor genkind een reispakket zal worden aangeboden. Dit als feestgeschenk van het Zorgenkind voor Herwon nen Levenskracht. De heer Th. Peters bracht geluk wensen over van het NKV en de KABO en overhandigde een geld bedrag, waaruit de onkosten van de jubileum-viering bestreden kon worden. Ook de Oostrumse afdeling van Herwonnen Levenskracht gaf acte de presence. Na al deze felicitaties, was het weer de heer Kappert, die nog eens benadrukte dat het werk van Her wonnen Levenskracht ook nu nog altijd van groot belang is. De over heid doet veel. maar lang niet alles. Juist om die aanvulling gaat het. Hij hoopte dat vooral de werknemers die vroeger een uurloon per maand gaven in de vorm van een kwartje, nu dat uurloon hoger is geworden ook hun bijdragen zullen verhogen. De verpleging is in al die jaren ook gestegen en de kosten zijn enorm groot geworden. NIET ALLEEN EEN WERKNEMERS-AFFAIRE In zijn dankwoord ging de heer Lenssen nog eens in op de voorbije geschiedenis. Hoewel, aldus spreker, Herwonnen Levenskracht in eerste opzet iets was van de KAB, nu NKV, is het in Venray altijd iets geweest van de gehele gemeenschap. Iedereen gaf en er was een pret tige samenwerking tussen alle standsorganisatiles, tussen de afde ling en de autoriteiten, tussen hen en de besturen der instellingen. Hiervoor was hij namens Herwon nen Levenskracht zeer dankbaar en hij noemde het feestgeschenk hier van wel het meest sprekend voor beeld. Met de hoop dat ook in de komende tijd de lijdende medemens niet door Venray vergeten zou wor den besloot hij de officiële viering. Hierna kreeg het bestuur vele handen te drukken o.m. van Ven rays wethouders, van de heren gees telijkheid van Grote Kerk en Vre- deskerk. Overste Huize Servatius, vertegenwoordigers van de vakorga nisaties van het NKV en vele. vele anderen. Een zeer geanimeerde re ceptie, waaruit bleek hoevele vrien den Herwonnen Levenskracht zich in de voorbije 50 jaren wel verwor ven heeft. AANPASSING AAN EUROPESE REGELS De Nederlandse weggebruiker zal met ingang van januari 1967 reke ning moeten houden met een aantal nieuwe verkeersregels. Dan zal na melijk het nieuwe „verkeersregle ment" van prof. mr. A. D. Belinfan- te in werking treden. Het werkstuk is het resultaat van acht jaar hard studeren en veel confereren. De op zet van prof. Belinfante was niet alleen nieuwe regels te maken, die het verkeer veiliger zouden maken, maar ook om in heel Westeuropa een wetgeving te krijgen, die voor wat het verkeer betreft, overal het zelfde is. Vooral dit totstandbrengen van een Europese wegcode heeft veel tijd gekost. Het ziet er nu ech ter naar uit, dat prof. Belinfantes initiatief zal slagen. Andere landen zullen ervoor zorgen hun eigen re gels aan te passen aan het nieuwe Europese schema. Veel nieuws kon het nieuwe regle ment overigens niet brengen. In de acht jaren, dat prof. Belinfante aan het werk is geweest, is regelmatig iets uitgelekt van wat er stond te gebeuren. Voor wie het allemaal niet zo heeft gevolgd, hier toch even de belangrijkste veranderingen: bij het inhalen is men verplicht de richtingaanwijzer te gebrui ken; de witte lijnen op het wegdek krijgen, rechtsgeldigheid rechts afslaand verkeer moet voetgangers voorrang geven, ook als er geen zebra is; men mag niet dichter dan vijf meter bij een straathoek parke ren (was tien m.); trams moeten voorrang geven aan het verkeer op een voor- rangsweg; op alle voorrangswegen buiten de bebouwde kom geldt een par keerverbod; rechts inhalen is toegestaan wan neer men in een file rijdt; stoppen bij bushaltes is toege staan voor in- en uitladen; bromfietsers mogen niet meer naast elkaar rijden; slordig parkeren (buiten witte lijnen) kan worden bekeurd. Ook het achterlaten van het kontakt- sleuteltje is strafbaar; invaliden hebben altijd voor rang; brandweer-, politile- en ambu lance-wagens hebben alleen voorrang als zij zowel zwaailicht als sirene gebruiken. In het reglement zijn ook een aantal nieuwe verkeersborden opge nomen. Zo komen er borden met de romeinse cijfers I en II om aan te geven aan welke zijde van de straat men op even of oneven dagen mag parkeren. Nieuw is ook het bord met de aanwijzing dat vrachtwagens en autobussen motorvoertuigen op meer dan twee wielen niet in mo gen halen. Een pijl in de vorm van een omgekeerde U met een streep erdoor duidt aan, dat men niet om mag keren. Een blauw bord met drie witte strepen van de linker be nedenhoek naar de rechter boven hoek geeft het einde van de be bouwde kom aan. In het kader van de pogingen om het verkeer vlotter te laten verlopen is ook de bepaling opgenomen, dat men niet onnodig langzaam op de autosnelwegen mag rijden. Voertui gen, die niet boven de veertig kilo meter mogen of kunnen rijden, heb ben igeen toegang meer tot de auto wegen (was 20 km/u). Een echte minimumsnelheid voor de autoweg wordt met het nieuwe reglement nog niet ingevoerd, maar het is wel verboden om, zoals het reglement zegt, „het verkeer te stremmen door onnodig langzaam te rijden". Dit geldt ook voor wegen binnen de bebouwde kom. Een voor automobilisten welkome bepaling is, dat op plaatsen waar parkeren is verboden, de trottoirbanden geel zullen worden geschilderd. Op het ogenblik is het vaak een ware puz zel om uit de vele parkeerborden wegwijs te worden. Het nieuwe verkeersreglement is strakker en moderner dan het vori ge. Zo wordt er niet meer plecht statig van rijwielen, maar gewoon van fietsen gesproken. De auto's op de borden hebben ook een moderner uiterlijk gekregen en lijken niet meer op de historische T-Fordjes. Modernisering was ook wel hard no dig als men weet, dat het verkeers reglement, waar we het tot 1 janu ari mee moeten doen, uit1935 dateert. De voorvechters voor links voor rang hebben in dit nieuwe regle ment nog geen rekening gekregen. De algemene regel rechts gaat voor blijft gehandhaafd. Toch heeft mi nister Suurhof (verkeer), die het re glement heeft ondertekend in het staatsblad, twee regels ingevoerd, die de doorstroming op kruispunten moeten bevorderen. Inhalen op kruispunten is in het nieuwe, regle ment verboden. Inhalen is volgens de minister een van de gevaarlijkste handelingen die de weggebruiker kan uitvoeren, (een derde van de ongelukken gebeurt bij dergelijke pogingen). Het verbod wordt nu in gevoerd om de situaties niet nog ge vaarlijker te maken. Op kruispun ten mag, bij het verlenen van voor rang aan rechts, niet meer tot op de helft van het kruispunt worden „opgereden". De kruisingsvlakken moeten geheel worden vrijgelaten. Vormt zich een file, dan mag de ze het verkeer dat van links komt, niet blokkeren. Bij kruispunten geldt ook, dat men een voorsorteer- vak niet mag verlaten. Tot nu toe stond daar geen enkele sanctie op. Voortaan is het gevaarlijke baantje verwisselen dus van de baan. De bepalingen over het voeren van licht zijn duidelijker geworden. Binnen de bebouwde kom kan men kiezen tussen dim- en stadslichten. Wie mistlampen aan heeft mag niet tegelijk zijn grote licht gebruiken. Wie vlak achter een voorganger rijdt mag geen groot licht voeren. In het vorige reglement stond dit om schreven als „onbehoorlijk", nu is het strafbaar. voor uw oude fiets of voor uw oude brommer bij aankoop van 'n nieuwe Solex Service Station Grotestraat Telefoon 1553 de bank voor iedereen Elke zomer opnieuw moet ons li chaam weer aan het zonneba den in de vakanties wennen en daar is het nodig, dat we ons onge duld om snel bruin te worden pro beren te bedwingen. De verstandigen onder ons hebben de huid voorbereid op een langere bestraling van de zon, door tijdens de middagpauze en in de weekends de stralenle voorjaarszon te benut ten. Zij zullen dan in de vakantie dadelijk al wat langer kunnen zon nen. Natuurlijk gebruiken we bij de ze voorbereidende zonnebaden zon- nebrandcrème of een vochtinbren- gend zonnebrandmiddel, dat niet vet is. Zo voorkomen we zonne brand, al lopen we bij té intensief zonnen wel grote kans zonnesproe ten te krijgen. Het blijft dus oppas sen met de zon! Enige uren of een dag in 't zwem bad kunnen ons ook al een aardig gelijkmatige bruine kleur bezorgen. Na het zwemmen vetten we de huid wel steeds weer opnieuw in. Zó voorbereid zullen we in de vakantie zeker minder snel „verbranden". EERSTE EN TWEEDE GRAAD Wie toch rood wordt en bemerkt dat de huid bovendien pijn gaat doen, bijvoorbeeld daar waar de schouderbandjes wat schuren, moet weer snel uit de zon gaan. Deze eer ste graad van zonnebrand is dan na twee of drie dagen wel weer bijge komen en verdwijnt helemaal met het toenemen van de pigmentvor ming. En.het bruin blijft nog ge red. Wie ondanks deze uiterlijke waar schuwingen blijft zonnen, haalt zich een tweede graad van zonnebrand op de hals, en begint te vervellen. Bij de derde graad komt het gehele lichaam in opstand tegen het mis bruik van de ultraviolette stralen. We krijgen koude rillingen en koorts. Daarom kunnen we niet te voorzichtig zijn! Vooral blonde en roodharige mensen, die vaak een bijzonder gevoelige huid hebben, dienen tijdig en veelvuldig goede zonnebrandmiddelen te gebruiken en niet te lang achter elkaar te zonnen. Er zijn beschermende crèmes, oliën, spray's en lotions te over. Het lijkt ons verstandig twee of drie verschillende preparaten tege lijk aan te schaffen, omdat niet elk preparaat overal dezelfde werking heeft. Een kostbare geschiedenis be hoeft dat heus niet te worden. Eén tube of één fles is immers toch meestal niet toereikend voor de hele zomer? AAN HET WATER Aan zee is de straling van de zon intensiever, zodat we sneller bruinen dan waar ook. Wie zijn vakantie aan zee ten volle wil genieten, moet daarom de eerste dagen zeker de middagzon vermijden zodat het li chaam de kans krijgt rustig aan de intensieve stralen te wennen. Weet u dat vroeg opstaan en snel van de zon profiteren een garantie is voor het meest houdbare bruin? De zon schijnt bij ons milder dan in het warme zuiden, maar ze ver moeit ook minder. We kunnen tij dens onze zon-, zand- en windva- kantiè dus veel beweging nemen hetgeen eveneens een mooi. duur zaam bruin bevordert. Het zoute zeewater droogt de huid snel uit. Goed invetten is dus be langrijk, want anders gaat de huid schilferen en dan wordt het bruin natuurlijk niet zo stralend goudbruin als we ons wensen. We doen verder het beste om zo vaak en zo veel mogelijk van bad pak te wisselen en we verschuiven daarbij de schouderbandjes steeds even, zodat geen minder fraaie „wit te randjes" ontstaan. EXTRA ZORG Al zijn jve zeker aan het strand niet zuinig met zonnebrandmiddelen, gevoelige lichaamsdelen, zoals de oogleden, de lippen, het puntje van de neus en de okseholten, krijgen daar tussen door dan nog wat extra zorg. 's Avonds na het douchen ver zorgen we onze huid opnieuw met vochtinbrengende middelen. Ook het haar vraagt aan zee spe ciale zorg. Om het niet te veel te laten uitdrogen, doen we tijdens het dagelijkse borstelen een vleugje haarvet op de borstel en dragen we in de felle zon een doek, een katoe nen hoedje of een modieus badstof fen mutsje. Doen we dat niet, dan verliest het haar zeker 'n groot deel van zijn soepelheid en zal het bo vendien bijna zeker verkleuren. Nu een deel van ons volk er de voorkeur aan geeft, de veilige be slotenheid van de huiselijke haard tijdelijk vaarwel te zeggen om de primitiviteit van het buitenleven te gaan genieten, beleven de tenten makers gouden tijden. Zij ontwer pen kampeertenten, die in uitvoe ring variëren van datgene, waarin zelfs een barre woudloper nog ver kouden zou worden tot datgene, waarin zelfs de meest verwende filmster nog een luxueuze woning zou zien. Tussen al deze modellen zijn er ook met kuipvormig en ingenaaid grondzeil. Voor de leken onder de lezers zij vermeld, dat het grondzeil dat deel van de tent is, dat op de grond ligt. Ingenaaid betekent dat dit grondzeil aan de zijkanten van de tent vast zit, en kuipvormig wil zeggen dat er een flinke opstaande kant aan zit, zodat de tentbewoner in een soort van kuip zit. (De kos ten van deze korte kampeerinstruc- tie zullen wij aan het eind van het kwartaal wel tegelijk met de abon nementsprijs verrekenen). Nu was er ergens een bos, en in datbos stonden twee tenten, één met en één zonder ingenaaid kuipvormig grondzeil. Met kampeerders gaat het als met vissers en automobilisten: zet er twee bij elkaar en zij praten nergens anders meer over dan over hun liefhebberij. Zo ook in dit bos. De één toonde zich een fanatiek voorstander van ingenaaide en kuip- vormige grondzeilen. De ander daar entegen hield het meer op losse grondzeilen. Het debat, dat hiervan het gevolg was, duurde een gehele middag. Te gen de avond werd het voortgezet tot ver na middernacht. Toch zocht de man met het ingenaaide grondzeil het eigen kampement weer op, strompelend over takken en boom wortels, want op onverklaarbare wijze was zijn zaklantaarn onklaar geraakt. Voor de ander was dit niet zo on verklaarbaar. Hij had de lamp op zettelijk onklaar gemaakt, uit haat tegen ingenaaide grondzeilen. Meer nog: tegen etenstijd was hij naar de dichtstbijwonende agrariër gegaan om talloze zakken met water te ha len. Deze watervloed had hij willens en wetens uitgestort over het kuip vormig grondzeil, hetgeen betekent dat de tent in een aquarium was veranderd waarin, gezien de hoogte van de kuip, zeker dertig centimeter water stond. Door de duisternis misleid strom pelde de beklagenswaardige eige naar van het luxe grondzeil zijn tent binnen. Hij schoot prompt voorover het water in, terwijl achter de strui ken luid hoongelach weerklonk. Nie mand, die nooit in het duisternis zonder enige verlicthing in een tent in het water is gevallen, weet hoe donker het daar kan zijn. Al sparte lend trok de ongelukkige zijn tent- stok onderboven zodat het bouwsel onverwacht ineens stortte. Achter waarts kikkerachtige bewegingen makend geraakte de getroffene weer op het droge, waar zijn collega hem stond te wachten met een handdoek en allerlei drooggereedschap, want het was zo kwaad niet bedoeld ge weest. De goede zorg werd echter niet gewaardeerd. De man van de kuip verloor alle sportiviteit uit het oog, sloeg de ander een oog dicht en repte zich naar de wachtmeester om die uit het bed te halen. Het resultaat was averechts, want de klager kreeg zelf de bon, van wege dat dichte oog van de man met het losse grondzeil. Die bon kost vijftien gulden, heeft de rechter vandaag beslist. WERELDCONCOURS MET TIENDUIZEND DEELNEMERS Dat er nog iets kan in ons dier baar vaderland, wordt o.m. bewezen in Kerkrade. Kerkrade is een maand lang van half juli tot half augus tus 's werelds eerste toeterstad. Het is misschien wat oneerbiedig gezegd, maar daarom niet minder gemeend. Iedere plaats mag rustig ook wat jaloers zijn op deze mijn werkersplaats, want wat daar ge beurt is een wonder. Ja, het Wereld muziekconcours, dat van 15 juli tot en met 15 augustus in Kerkrade zal worden gehouden, is zeker voor de Zuidlimburgers niets meer of min der dan een wonder. Wie had het voor mogelijk gehouden? Wat na de oorlog als een schuchter plannetje begon, is nu uitgegroeid tot een mo gelijkheid voor alle fanfares en bands in de wereld om te tonen en te laten horen wat ze waard zijn. Gelukkig bloeien vooral in het zuiden van Nederland nog de fan fares (werd er geen speciale Neder landse speelfilm aan gewijd?) en de drumbands. D plaatselijke fanfare is nog altijd de trots van de ge meenschap. We hebben dat in eigen gemeente ervaren, waar duizenden guldens aan kostuums en instrumen ten zijn geschonken om de plaatse lijke harmonie of fanfare zo goed mogelijk voor de dag te laten ko men. In Nederland worden jaarlijks di verse concoursen gehouden waar tientallen muziekgezelschappen el kaar de loef proberen af te steken. De winnaar kan er van overtuigd zijn bij terugkomst in de thuisplaats fervent te worden onthaald. Wat men in Nederland altijd wat heeft gemist waren de kontakten met bui tenlandse muziekgroepen. Want al kon men onderling dan wel zeggen, dat wij, Nederlanders, de beste bla zers van de wereld zijn, het moest toch ook maar eens worden bewe zen. Daarvoor is het Wereldmuziek concours, dat nu voor de vijfde maal in Kerkrade wordt gehouden, de allerbeste gelegenheid. Tweehon derd gezelschappen wat neerkomt op tienduizend deelnemers uit 21 landen komen naar Limburg. Vraag niet wat het allemaal aan organisa tie met zich brengt. Secretaris Gre- gor Brokamp (54) is dag en nacht in touw om voor alle deelnemers en de fans die zij meebrengen on derdak te vinden. De mijnwerkers van Kerkrade zijn gastvrij. Zij wil len graag een kamer afstaan aan een buitenlandse muzikant. Maar of het voor ieder zal lukken? Het zou het zoveelste wonder zijn. Want waar komt de gigantische populari teit van het WMC zoals de Ne derlander als rasechte afkorter. het Wereldmuziekconcours mag noemen vandaan? Gregor Brokamp kan trots de brief van een Spaanse arts tonen, die zijn op 30 maart géboren zoon Lamberto heeft genoemd, naar Lambertus, de schutspatroon van Kerkrade. Brieven komen bij honderden bin nen. Van geestdriftige fans uit ver re landen, die graag naar het Lim burgse stadje willen komen om de enorme muziekshow te kunnen vol gen. De W's krijgen het op zo'n manier best naar hun zin. Uit Ame rika komen nog regelmatig aanvra gen van bands om nog mee te mogen doen. Het bestuur van het concours moet echter weigeren. De inschrij vingsdatum sloot 1 januari. Ameri ka zal toch al heel goed vertegen woordigd zijn op dit vijfde Wereld muziekconcours. De blazers en trommelmeesters uit de Verenigde Staten zullen ongetwijfeld weer de show stelen. Want een band is aan de overkant van de Oceaan niet zo maar een muziekgezelschapje, doch een hele meute mensen, die tijdens het marcheren de wonderlijkse for maties vormt. En bovendien nog (goede) muziek maakt. Enkele Ame rikaans bands zullen ook hun majo rettes meenemen elegante meisjes in zwierig korte rokjes die voor de band uit marcheren. De tweehonderd gezelschappen die deelnemen, zullen niet allemaal te- geijk komen. Het horen en zien zou zelfs de geharde Kerkradenaren ver gaan. Het secretariaat van het con cours werkt hard aan het opzetten van alle schema's, die alle bands op het voor hem bestemde tijdstip op de uitgekozen plaats neerzet Het is een heel werk, maar secretaris Bro kamp zegt vol vertrouwen, dat het allemaal best in orde zal komen. Zo goed zelfs dat, voor het erst, het bestuur van het concours zelf ook eens zal kunnen gaan kijken en luis teren. De ereplaatsen in de gloed nieuwe muziekhal van Kerkrade (drieduizend zitplaatsen. Bouwkos ten: vijfmiljoen gulden) staan ge reed. TOT INAVOND IN DE

Peel en Maas | 1966 | | pagina 9