mkantimeikeu MARTENS Gevraagd Haar 'n betere rundvlees- produktie televisie komt van Mgr. J. KEMPS Geestelijk artikel Meubelen rechtstreeks van fabrieks toonkamers Complete woninginriebting, vlugge, vakkundige afwerking Alle soorten vloerbedekking o.a.Tapillex, Hugofelt, Tredford, Marmoleum enz. enz. VRIJDAG 17 JUNI 1966 No. 24 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS F, DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY \A/CCITQI AH \/nr»D VCKIDAV CM HMCTDC VCM ADVERTENTIEPRUS IJ d p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS! TEL 1512 GIRO 1050652 VV LLADLHU VKJKJtX VLIN l\H T E IN \J IVI O I T\ E, l\ E IV PRUS PER KWARTAAL 1.75 [button Vvnroy 2. In de komende maanden zullen de vakantiewerkers de dienst weer uit maken. Scholieren en studenten gaan dan de dienst mee uitmaken. Behoren uw kinderen daar ook (weer) bij? Moeten die ook zo vrese lijk nodig gaan werken om geld, geld, geld te verdienen? Wat kan een mens, zelfs een kind, toch veel verlangen hebben. Zonder welvaart vaart niemand wel. Een poes, een kano, een accor deon, een schrijfmachine, een tent, een klarinet, een boekenkast, een geitje, een slaggitaar, een vakantie reisdaar moeten allemaal de nodige guldentjes voor op tafel ko men. Dat geld moet dan bijeengebracht worden achter een toonbank, aan een machine, op een bromfiets. De jongelui zijn er happig op en op de overspannen arbeidsmarkt komt een tikkeltje ruimte. HARTIG WOORDJE Dit verschijnsel van „het zelf wel even gaan verdienen" is langzamer hand zó algemene geworden, dat we er hier wel eens even bij mogen stil staan. Ieder jaar worden immers meer ouders met de problemen die dit soort vakantiebesteding met zich meebrengt geconfronteerd: in menig huis is er al een hartig woordje over gevallen. Of dit werken in de vakantie goed of slecht is. of het moet wor den bevorderd, of dat het moet wor den tegengegaan, hangt vanzelfspre kend' af van de gezichtshoek waar uit men deze bezigheden wil bezien. RUSTEN OF WERKEN? Wanneer men stelt, dat de vakan tie er is om uit te rusten is men ge neigd om daaraan te verbinden dat werk verrichten in die periode niet bevorderlijk voor de gezondheid zal zijn. Toch geloven wij niet, dat dit soort vakantiebesteding enige nade lige invloed op de gezondheid be hoeft te hebben. Met dat uitrusten is immers niet bedoeld, dat men al die vrije dagen liggend op een luchtbed of in een hangmat dient door te brengen. Hoofdzaak is dat men in zijn va kantie iets anders doet dan gewoon lijk, dat men er iets anders in be leeft dan in al die andere weken van het jaar. Een kind dat niet naar school hoeft, omdat het vakantie heeft, zal toch altijd ergens mee bezig zijn, het zal die vrije dagen beslist niet in ledigheid doorbrengen. Theore tisch kan zo'n kind in de vakantie rustig zitten knutselen of onbekom merd zitten lezen. Maar de praktijk is doorgaans wel heel anders. KATTEKWAAD Er worden dan allerlei dingen ge daan die nogal wat inspanning vra gen: zwemmen, fietsen, voetballen, tennissen, kattekwaad verzinnen en daarna ook uithalen. Dat is werke lijk ontspanning omdat de dagen dan eens niet worden doorgebracht met aardrijkskunde en geschiedenis, met meetkunde en algebra, met Frans, Duits en Engels. Nu maakt het voor de gezondheid echter niet zoveel uit of zulk een kind ballen over 't net slaat of dat het kranten in een brievenbus stopt. Voor de gezondheid maakt het niet zoveel verschil of er op de fiets naar oma wordt gereden of dat er met die zelfde fiets telegrammen worden rondgebracht. Ook met die besognes wordt er iets heel anders gedaan dan in een schoolbank zitten of huis werk maken. Wat wèl van belang geacht moet worden en daar dienen ouders terdege op te letten voor zij hun toestemming voor, werken in de va kantie" geven dat het betrokken kind voldoende buitenlucht krijgt en dat het in een omgeving komt waar de hygiëne wordt hooggehouden. ONGEWENSTE TOESTANDEN Wanneer zij er dan bovendien op toezien want het kind zal immers meestal thuis blijven wonen dat er behoorlijk wordt gegeten en dat er voldoende nachtrust wordt geno ten, wel, dan kan dat werken in de vakantie zelfs heel gezond worden genoemd! Voor de lichamelijke en geestelijke conditie kan zo'n vakan tie waarin gewerkt wordt zelfs heel wat beter zijn dan een „trektocht met leeftijdgenoten", want dat leidt al spoedig tot zeer ongewenste toe standen. Vanzelfsprekend zijn er tal van goed geleide zomerkampen en veel ouders geven er de voorkeur aan dat hun kinderen daar naar toe gaan omdat zij dan met leeftijdgenoten samenzijn. Tegen dergelijke kampen zijn vanzelfsprekend geen bezwaren in te brengen. Nu is het wel zo dat er tijdens de schoolmaanden al voldoende met leeftijdgenoten wordt omgegaan. Iets anders is en dat houdt hier di rect verband mee dat men er bij het in de vakantie werkende kind op moet toezien dat het niet ver zeild raakt tussen volwassenen, waarvan men kan veronderstellen dat die onderling gesprekken voe ren en verhalen vertellen waar een jong kind nog niet aan toe is. Dat schaadt de lijfelijke gezondheid wel niet, maar dat kan psychisch nade lige gevolgen hebben. Wij viagen nog steeds PERSONEEL. t geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier j N.V. INALFA VENRAY GESLAAGD Te Grave slaagde voor het einddiploma zwarte kruis B mej. Nettie Vlemmings, Kastanjestraat, Venray. In het psychiatrisch ziekenhuis „St. Anna" slaagden voor het diplo ma ziekenverpleging B de dames: Coenen A. A., Ernst J. M. (Zr. Loui se), de Groot A. Ch. J., Heehskerk M. H., Janssen J. H., Martens Th. J. M., Naus A. Th. M. I., Peeters D. P. L. Aan het gymnasium St. Angela slaagden: Gym. A.: Annemiek Hanssen, Ven ray; Henny Hanssen. Broekhuizen- vorst; Annemie Houwen, Horst; An- nemarie van Rooy, Wassenaar; An nemie Schoeber, Horst; Milly Veld huis, Venlo. Gym. B.: Frangoise Bergheyn, Weert; Wilma Gielen, Horst; Han- neke Goumans, Venray; Ghislaine Haffmans, Helden; Gonny Ooster- baan, Venray. Aan het gymnasium St. Willi- brord te Deume slaagden resp. voor het diploma A en B: Henk Willems, Langeweg 38 en Jac. Janssen, Mer- seloseweg 21. Aan het R.K. Gymnasium van de Paters Montfortanen te Schim- mert slaagden alle kandidaten. On der hen bevond zich Bert de Kleyn uit Oostrum, die zijn diploma Gym nasium Bèta behaalde. BETALING ABONNEMENTSGELDEN Zij die gewend zijn hun abonne mentsgeld voor Peel en Maas per giro of bank te betalen (niet auto matisch) verzoeken wij beleefd tot overschrijving vóór 1 juli a.s. Na die datum wordt n.l. een kwitantie af gegeven en dat betekent veelal ex tra en onnodige kosten. Voor auto matische giro- of bankbetaling wil len wü U desgewenst gaarne inlich ten. ADM. PEEL EN MAAS maar wordt hei goedkoper Het verhaaltje, dat de Nederlan der ook in den vreemde niets an ders zou lusten dan zijn aardappelen biefstuk en doperwtjes is versleten. Daarvoor is niet alleen de biefstuk te duur geworden in verhouding tot alle andere vleessoorten, vooral kip, maar ook varkensvlees; ook onze smaak is wat internationaler gewor den. Zou iemand bijvoorbeeld flin ke partijen kangoeroevlees uit Aus tralië kunnen invoeren en zou hij dat als een lekkernij voorstellen, hij zou het nog best kwijtraken óók. Dat neemt niet weg, dat rundvlees belangrijk blijft. De huisvrouw kan er juist iets méér mee doen dan met andere vleessoorten, denk aan de jus. Er blijft altijd vraag naar, zelfs als de markt met kalfs- en varkens vlees overvoerd is, zoals dit voor jaar het geval is geweest. En het blijft duur. En het zal duur blijven. OORZAKEN VAN DE DUURTE De oorzaak is niet de richtprijs van 2.40 per kg, die de E.E.G. voor de producenten heeft vastgelegd. Dat •is gewoon een nevenverschijnsel. Bij een lagere prijs zou de produktie dalen en de consumentenprijs nog veel sterker oplopen. Maar als de richtprijs nu eens hoog was. zou de boer dan niet méér produceren? Misschien wel, maar (u raadt het al), dan zou tóch die hoge producenten prijs het rundvlees duur maken. U ziet het: een noodlottige cirkel redenering, waar niemand uitkomt, ook de knapste econoom niet! Goed, dan de grenzen maar open. Dan maar vlees invoeren uit Ame rika, Argentinië en zo. Dat valt ech ter tegen! De Verenigde Staten heb ben geen goede kwaliteit (tenminste naar onze 9maak) en Argentinië heeft afwisselend tekorten en over schotten. Daar mogen we niet af hankelijk van worden, want dan wij wel het haasje, maar krijgen geen biefstuk daarvan. De landbouweconoom zegt, als u hem naar de oorzaak van het duur zijn van rundvlees vraagt: „Dat komt door het geringe productie vermogen van het rund". Hij be doelt dan, dat een koe normaal per jaar één kalf geeft; een varken kan echter wel 20 nakomelingen krijgen en de kip wel 200. ANDERE PRODUKTIESYSTEMEN Dat ene kalfje per jaar is wel waar, maar het doet niets ter zake! Het is het mooiste voorbeeld van een economische droogredenering, com pleet met vreemde woorden. Denk maar even na: als een kip 200 broedeieren levert (een bijzonder hoge prestatie), dan zullen daaruit misschien wel 180 kuikens komen en wel 150 slachtkuikens. Maar die 150 slachtkuikens zullen samen nog niet eens de helft wegen van het gewicht dat één enkel mestkalf in één jaar tijds bereiken kan. En wij produ ceren geen aantallen dieren, maar kg. vlees Sterker nog: die kip met zijn 200 broedeieren, zal beslist niet lang meegaan, veelal één legtijd, mis schien twee maar nooit drie. Onze koe kan echter met gemak zes kal veren geven, soms wel 15! U ziet dus, dat er helemaal geen „biologi sche noodzaak" is van hoge rund vleesprijzen. Dat is kletskoek ge weest. Niettemin hebben lieden die dat niet door hadden, tóch gepleit voor een ander productiesysteem. Waar uit men kan zien, dat een onjuiste theorie wel tot goede gedachten kan leiden. Zij redeneerden n.l. als volgt: Iedere boer dient ieder vaarskalf van iedere koe aan te houden en op te fokken tot het zélf eenmaal ge kalfd heeft. Dan kan men het één lactatieperiode op produktie beoor delen en de slechte dieren dan gaan vetmesten. De goede houdt men na tuurlijk aan. Op die wijze zou men vele voor delen hebben. Allereerst zou er een einde komen aan het slachten van kalveren op te jeugdige leeftijd. Op de tweede plaats zou er dus veel meer rundvlees komen. Ten derde zou de boer een prima selectiemo gelijkheid hebben voor zijn melkvee. DE ANDERE KANT VAN DE MEDAILLE Inderdaad zouden, op de boven omschreven wijze, de Europese vee houders veel méér rundvlees, stel lig het dubbele van thans, kunnen voortbrengen. De grote vraag is ech ter, of zij dit ooit zullen doen. 't Ant woord is hoogst twijfelachtig. Het aanhouden van runderen tot drie jaar (want daar komt het op neer) is n.l. in ons klimaat een peperdure aangelegenheid. Bovendien is het volstrekt onjuist, dat men een rund tijdens zijn eerste lactatieperiode al voldoende kan beoordelen op ge schiktheid voor de melkproduktie. Eén klein ongelukje of ziektetje en het is al mis en bovendien £ijn vele dieren als vaars matig en als schot of koe uitstekend. Ook onze theorie was een al te eenvoudige voorstelling van een in gewikkeld vraagstuk. Wij behoeven ons er ook niet druk over te maken: het gebeurt tóch niet. Waarom niet? Om dat het mesten van kalveren op de nu algemeen gebruikelijke wijze goed loont. En bij een korte mest- tijd rouleert het geld snel. Zo heeft men niet de minste behoefte aan een mesttijd van drie jaar. Die past in de pampa's van Argentinië, niet hier. De kwestie is, dat voor onze mest- kalveren een goede en lonende afzet bestaat als de grenzen open zijn en dat beslist. DE MODERNE KALVERMESTERIJ In 1954 mestte men in ons land welgeteld 25.000 stierkalfjes. Daar voor gebruikte men volle melk. De overige 600.000 stierkalfjes die niet nodig waren voor de fokkerij wer den nuchter geslacht. Dat gaf 13 miljoen kg kalfsvlees. Maar de kunstmelkindustrie kwam op en te genwoordig mesten wij jaarlijks 600.000 kalveren en die brengen dan zo'n 60 miljoen kg vlees voort, dat nog prima is ook. Alleen de prijs is wat hoog en het is het meeste be stemd voor uitvoer. Dat is het kern punt van onze rundvleescproduktie. Per jaar brengen de mestkalveren rond 300 miljoen gulden op. Daar van gaat voor een waarde van 260 miljoen de grens over, 90 pet. naar Italië en slechts 10 pet. naar derde landen. Voor het mesten van deze dieren is jaarlijks ruim 100 miljoen kg kal- vermelk (poeder!) nodig ofwel 1,2 miljard kg taptemek. Dat is vrij veel en een deel van het magere melkpoeder moet dan ook worden ingevoerd. Toen de moderne vorm van kal- vermesterij begon waren er econo men, die zeiden dat het de grootste dwaasheid was om boerderij melk eerst naar een fabriek te slepen, daar af te romen, de ondermelk tot poeder te verwerken, dat poeder in kunstmelkapparaten te doen en het tenslotte wéér met water aan te lengen tot kunstmelk voor mestkal veren. Zij hadden gelijk, op één punt na. De onlogische werkwijze was n.l. buitengewoon voordelig. Er was geen andere keuze. De volle melk of boerderijmelk was te duur om er kalveren mee te mesten. Ze zelf afromen en de ondermelk opvoeren was óók omslachtig. En het terugzenden van ondermelk dooi de fabriek evenzo. Bestaat er dan geen enkel uitzicht, dat het rundvlees in groteer mate geproduceerd zal worden? Het ant woord luidt: niet zolang de verbrui ker zoveel wil betalen voor kalfs vlees. Eerst wanneer het mesten van runderen tot 500 - 800 kg of zwaar der gedelijk voordeel brengt zal het op grote schaal plaats hebben. Het gebeurt thans wel. maar toch op veel te kleine schaal. Wie hierover klaagt dient te be denken, dat het in feite de consu ment is die beslist. Weliswaar is dat in de EEG nog de Franse en de Ita liaanse consument, maar dat maakt geen verschil. Het is natuurlijk denkbaar, dat men in Italië en Frankrijk zélf meer kalveren zoekt te mesten. Daartoe zal men echter eerst de eigen veestapel dienen te vergroten. Zou dat geschieden, dan zou bij ons het kalvermesten minder en het mesten van zwaardere dieren méér rendabel worden. Misschien gebeurt dat op den duur. Maar dat is dan een proces dat zeker 10 of 15 jaar in beslag zal nemen. BLAUPUMKT De in Venray geboren en getogen priester de Z.E. Heer J. Kemps, die in 1922 naar Amerika ging, samen met een andere Venrayse priester zoon. Mgr. P. Wijnhoven en aldaar thans als pastoor nog altijd werk zaam is in Brousare in de staat Louisiana, is door Z.H. Paus Paulus benoemd tot Kamerheer. Pastoor Sjang Kemps is daarme de Monseigneur geworden. Zijn inkleding tot prelaat zal plaats hebben in Brousare einde ju li. begin augustus. De definitieve datum is mede afhankelijk van de komst van zijn broer Pater G. Kemps, die missionaris is op St. Maarten op de Bovenwindse Eilan den en die ook voor deze plechtig heid is uitgenodigd. Een prachtige bekroning van een druk bezet priesterleven. Zijn zuster in het klooster Jerusalem en zijn fa milie in Boxmeer hebben met vreug de deze benoeming vernomen en zij hopen binnen afzienbare tijd hun „purperen" heerbroer weer in Hol land te kunnen begroeten. VERGETEN MYSTERIES EN HET HUMANISME Voor veel mensen, heel goede mensen zelfs, is het bestaan van een God in deze tijd een vraagteken. Want God heeft zich nooit laten zien. Er zijn heel wat humanisten, die niet ontkennen, dat God niet be staat, maar wel. dat zij niet bereid zijn rekening met Hem te houden, omdat ze tenslotte niet zeker van Zijn bestaan zijn. Ze kunnen dus bezwaarlijk hun leven naar Hem in richten, laat staan zich iets laten voorschrijven: „Goddelijke wetten." Ze verwerpen morele en zeker ker kelijke dwang. Hun standpunt is te verklaren, hoewel het niet helemaal aanvaard baar is. Want de ons omringende wereld getuigt wel degelijk van het bestaan van God, zonder dat Hij zich ooit heeft laten zien. In de oude tijden konden de Joden hun geloof in God op de been houden door de ze simpele constatering: de schep ping rond ons. de bomen en dieren en sterren en zon en maan verkon digden de grootheid van God. Die Joden mogen wetenschappelijk niet op het peil van de moderne mens gestaan hebben, hun nuchtere men selijke vaststelling geldt vandaag nog even goed als toen. Maar niet alleen de schepping rond ons bewijst Gods bestaan, de liefde van God tot ons, tot ons ge komen in Jezus Christus, openbaart ons God op veel duidelijker manier. St. Jan heeft dat in zijn eerste brief heel mooi omschreven: „Niemand heeft God ooit gezien, zegt hij, maar als wij elkander beminnen, woont Hij in ons." Dat staat ook elders bij Johannes te lezen, wanneer hij Christus bij het laatste Avondmaal laat zeggen: „Indien iemand mij liefheeft, dan zullen Wij de drie Goddelijke personen tot hem komen en on ze intrek bij hem nemen." Johannes bevestigt ditzelfde ook weer in die eerste brief door te schrijven, dat „Al wie belijdt, dat Jezus is de Zoon van God, in hem woont God en hij in God." Dit is een van de grote mysteries, die ons tijdens de Pinkstertijd voor ogen worden gehouden. Helaas spreekt men er te weinig over. He laas leven die geheimen ook veel te weinig in onze westerse liturgie. En daardoor zijn ze voor ons veel te weinig dagelijks brood geworden. Daardoor ontbreekt ons ook in het dagelijkse leven door de liefde ge tuigenis te geven van het bestaan van God. Die arme humanisten rond ons komen niet verder, omdat wij ze niet verder helpen. Misschien kunnen we er iets aan doen, door af en toe in de H. Schrift eens die passages op te zoeken. We moesten eens wat meer de wijze les sen van het Evangelie en wat min der de verhaaltjes lezen. Ons Chris ten-zijn zou veel meer inhoud krij gen, veel meer inspireren.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 13