BEROEPSKEUZE SOLEX P0ELS Politierechter Vaderdag ff fima martens veMay WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN I 50.- I 75.» fa. MARTENS Of u nu' f. 1345,- of f. 1695,- will besteden voor een volledig automatische wasmachineu-hebt er altijd een echte Miele voor! '420 i' VRIJDAG 10 JUNI 1966 No. 23 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 175 (buiten V.nroy 2.—) Op dit moment moeten tientallen jonge mensen een der belang rijkste beslissingen van hun leven nemen. Want dat mag men de keuze van een bepaald beroep of schoolopleiding toch wel noe men. Men kan rustig stellen dat een juiste schoolkeuze een voor waarde is voor een juiste beroepskeuze en een juiste beroepskeu ze een der voorwaarden is v,oor een gelukkig leven. Op het ge bied der beroepenvoorlichting wordt cok in Venray gelukkig een grote aktiviteit ontwikkeld. Gew. Arbeidsbureau en andere in stellingen staan klaar om zoekende jongeren te helpen bij het be palen van een juiste keuze. Hun taak is het verstrekken van al gemene oriëntering (inlichtingen over opleidingen en beroepen) en eventueel het verrichten van een psychologisch onderzoek om te zien welke mogelijkheden de beste ztfn voor de onderzochte. OUDERS KENNEN MOGELIJKHEDEN NIET Men poogt hiermede kind en ouders die de mogelijkheden niet kennen en alleen maar weten dat aan de meeste faculteiten de studie door gemiddeld 40 pet. van de stu denten niet wordt beëindigd. Dat op de middelbare scholen het diploma niet behaald wordt door circa 50 pet. van de leerlingen. En dat dit beeld voor de u.l.o.-scholen nog ongunsti ger is, waar slechts 45 pet. der leer lingen de eindstreep haalt. Het zijn cijfers die in geheel ons land gelden en misschien voor Ven ray wat te pesimistisch ziin, maar ze tekenen een situatie die nodeloos veel geld kost. En wat te denken van het effect van de persoonlijke teleurstellingen? Er kan een boel narigheid worden voorkomen wan neer men gebruik maakt van een serieuze school- en beroepskeuze. Sommige ouders vinden zo'n onder zoek overbodig en zelfs flauwe kul, ofschoon degenen die het onderzoek uitvoeren jarenlang hebben gestu deerd om dit werk op verantwoorde wijze te kunnen doen. Men heeft niets tegen huisartsen of tandheelkundigen, maar pedago gen en psychologen moeten altijd 'n sterke weerstand van de ouders overwinnen. Andere ouders ver wachten weer te véél van een ad viesbureau. Ze hebben bepaalde wensen t.a.v. hun kinderen, maar als de bevindingen van de school- of beroepsadviseur niet met die wen sen in overeenstemming is, dan ver wachten ze dat hij die mogelijkhe den dan maar schept. En dat is on zin. GEEN WEET Maar ook al kunnen de bureaus voor beroepenvoorlichting geen mo gelijkheden scheppen, zij kunnen wel mogelijkheden aanwijzen, waar veel mensen geen weet van hebben. In ons eigen Venray zijn talloze nieuwe takken van bedrijvigheid ontstaan, waarover velen in het on gewisse verkeren. Er zijn posities, waarvan de beoefening zich af speelt achter 'hoge muren van fa briek en kantoor, in niet direct waarneembare situaties, die alleen voor de ingewijden enigszins duide lijk zijn. Maar ook in bestaande po sities, waarvan velen dénken iets te weten, komt voortdurend verande ring. Het traditionele beeld, dat men zich van die beroepen heeft ge vormd, correspondeert niet meer met de werkelijkheid. Neemt u het voorbeeld van een verpleegster of verpleger in een psychiatrische inrichting. Die taak is zo drastisch veranderd, dat een „outsider" er vrijwel niets van weet. WANNEER ONDERZOEK? De opkomst van de procesindus trie en de administratieve automa tisering die in Venrayse bedrijven ook bezig is, heeft nieuwe beroepen gecreëerd. Weinigen weten bijvoor beeld wat een programmeur is. Evenmin is het gemiddelde gezin op de hoogte van de veranderingen van de beroepsopleidingen en vooroplei dingen. Waar vroeger u.l.o. nog een goede opleiding was, wordt nu h.b.s. gevraagd. In welke gevallen is het gewenst een bureau voor school- en beroeps keuze te raadplegen? Dit is vooral voor kinderen op 't einde van de lagere school belang rijk, wanneer er twijfel bestaat om trent de keuze van voortgezet on derwijs. Ook voor kinderen die op een school voor voortgezet onderwijs moeilijkheden geven, is een onder zoek op zijn plaats. Voor volwasse nen die van beroep willen of moe ten veranderen, kan een onderzoek heel nuttig zijn, vooral als een vroe ger baan geen bevrediging schonk. ARBEIDSBUREAUS Het verloop in de agrarische sec tor, de industrialisatie, de toene mende importantie van de dienst verlenende sector, automatisering en spacïalisatie vragen om andere vak lieden als vroeger. Men kent in Nederland ruim 5.000 beroepen, waarbinnen minstens 20.000 variaties mogelijk zijn. Deze uitbreiding van het aantal beroepen accentueert de noodzaak dat men zich meer open gaat stellen voor het school- en be- roepskeuzewerk. Niet altijd is een uitgebreid psy chotechnisch onderzoek noodzake lijk. Men kan dikwijls al terecht bij de arbeidsbureaus, die veel aan jeugdbemiddeling en beroepenvoor lichting doen. „Het gaat hier niet om een objectieve bepaling van iemands capaciteiten", zo vertelt een ambte naar van het arbeidsbureau ons „maar om een subjectieve hulp bij het bepalen van een keus. De be- roepenvoorlichting wordt door ons niet alleen individueel, maar ook vaak klasikaal gegeven. Voorts doen wij veel aan het kie zen van een geschikt bedrijf en aan bemiddeling bij plaatsing. Ieder ver zoek om hulp of advies wordt door ons zorgvuldig bekeken." INDUSTRIEËN Een vraag is of de Venrayse in dustrie in zijn algemeenheid niet eens wat exacter kan zijn in het aangeven van de toekomstmogelijk heden. die hier met name voor de jongeren vooral liggen. Voor te velen zijn ondanks de uitgave van de brochure: Venrayse inlustrieën de mogelijkheden, die in eigen plaats en streek liggen nog te onbekend. On bekend maakt onbemind. En dat is jammer voor beide partijen. ONDANKS „Ja maarhoren we sommige lezers zeggen, „hoe kan men aan sporen tot het gebruik maken van een school- of beroepsadviseur, ter wijl onlangs nog uit de dingen van de levensscholen in deze streek een studie verschenen is, waaruit duide lijk blijkt dat verschillende jongelui met het verkregen advies helemaal niet gelukkig zijn Op de eerste plaats heeft het ook ons verwonderd dat uit dit onder zoek vrij negatieve resultaten te voorschijn zijn gekomen. Maar nog meer heeft het ons verwonderd dat niet gesteld werd van wie de ad viezen indertijd afkomstig waren. Het gehele onderzoek is ingesteld bij de betrokken jongelui, i.e. dege nen. die de levensschool volgden of volgen. Dat is ergens al een aparte groep. Maar we hebben nergens kunnen vinden, of de gegevens, waarmede men werkte ook inder daad klopten. Klopten in die zin, dat ze geverifieerd zijp bij de betrok ken bureaux, die adviezen gegeven hebben. Dat zal ook de reden zijn dat men die bureaux niet genoemd heeft Natuurlijk moet men erkende bu reaux inschakelen. Natuurlijk dient men de zekerheid te hebben, dat hier inderdaad vakmensen en geen beunhazen aan het werk zijn. En al tijd zal men ogen moeten houden dat deze mensen adviseren aan de hand van bepaalde gegevens, die ze op een bepaald moment krijgen. Die omstandigheden kunnen later mis schien wijzigen, misschien verande ren. En dat houdt in, dat in zulk ge val wellicht ook het advies anders zou worden Het is en blijft een advies, geen bindende opdrachtEn met dit advies heeft men meer mogelijkhe den. leert men zelfs meer mogelijk heden. Het blijft aan de ouders en aan de betrokkene zelf om de con sequenties hieruit te trekken. voor uw oude fiets of voor uw oude brommer bij aankoop van 'n nieuwe Solex Service Station Grotestraat Telefoon 1553 Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 ZONDAG 19 JUNI De heer, die erkend ophaler van oude metalen, lompen, papierwaren van beroep was, had vijf en twintig maal in de gevangenis gezeten. En toen hij de vijf en twintigste maal de grote poort achter zich dicht hoorde gaan, besloot hij zijn zilveren jubileum te gaan vieren. Hij werd bij de uitgang verwelkomd door zijn gade, een dame die geheel in het zwart was: zwarte haren, zwarte schoenen, zwarte japon, en zwarte nagels. Zij voerde voor de politie rechter de verdediging, want de voddenkoopman zelf was niet ter zitting verschenen. Nu was het ter gelegenheid van dat jubileumfeest, dat het echtpaar tezamen en in vereniging de wet had overtreden. Pa was dorstig van het lange zitten, zoals het spreekwoord ongeveer zegt. het ene borreltje haalde het andere uit en tenslotte! achtte de plaatselijke politie het ge wenst om pa enige tijd ter ontnuch tering naar een plaats van rust en afzondering te brengen. De voddenkoopman was evenwel de mening toegedaan, dat hij nog nuchter genoeg was om op eigen benen te staan. Hij trachtte zich daarom voort te bewegen in een richting, tegengesteld aan die van de politieman. De gummiknuppel bracht hem na enig geharrewar weer in het rechte spoor en reeds waande de politieman zich overwin naar toen bleek, dat de vodden koopman nog een geheim wapen achter de hand had. De zwarte da me snelde toe, en beroerde met haar hand nadrukkelijk het gelaat van de verbalisant, duidelijke sporen van haar nagels achterlatend. „Ik kon het niet met droge ogen aanzien, meneer de politierechter", zei ze. „en mijn man heeft nog wel een ver brijzelde schouder. Ze bennen hier ook niks gewend!" „Ik vind het erg lief van u, maar niet bepaald verstandig", vond de rechter. De getroffen politieman bleek overigens niet haatdragend. „Wat dunkt u, moet zo'n trouwe echtgenoot de petoet in?" vroeg de rechter. „Geen petoet, edelachtbare", oordeelde de politieman. Waarna Kenau vijf en twintig gulden boete opgelegd kreeg. Met haar heer gemaal liep het anders af. De plaats van rust en vrede, waarheen de politieman hem had gevoerd, scheen voor hem niet rustig genoeg te zijn. Hij begaf zich' naar een nog rustiger oord. En wat zich daar heeft afgespeeld, kan men slechts raden. Want er waren geen getuigen. Er was alleen wat moei lijk te omschrijven gedruis. Na af loop daarvan bleek het gemeente lijke closet te zijn vernield. „Veertien dagen gevangenisstraf", eiste de officier van justitie. „Maar meneer! Dat kunt U toch niet menen?" dacht de zwarte dame. „U mag eigenlijk niets zeggen, want uw man had zelf moeten ko men en vervangers kennen we hier niet", zei de rechter. „Maar ik mag m'n man toch wel verdedigen!" sputterde ze. „Wat had u lan infor meel willen aanvoeren?" „Jaehhziet u„Nou, zeg 't maar!" „JaehhZou 't voor mijn man ook niet met een boete af kun nen?" „Met en boete? Iemand met vijf en twintig veroordelingen?" „Ja meneer de politierechter, geef hem toch asjeblieft geen gevange nisstraf." „Neen, zei de rechter, daar begin ik jniet aan.' „Ja maarik kan mijn man eerlijk niet missen „Ik dacht dat u daar wel zo lang zamerhand aan gewend was, na al die veroordelingen", meende de rechter. „De gemeenschap moet het maar veertien dagen zonder die vodden koopman doen. En deze dame ook", vond de officier. „Waarom zou hij geen twee weken weg kunnen?" „Ziet u, meneer de politierechter, hij zet 's avonds altijd papillotjes in m'n haar." „Dan maar twee weken zonder krullen", besliste de rechter. „Das misschien ook beter voor die ver brijzelde schouder. En de vodden koopman kreeg veertien dagen, con form de eis. Moederdag schreeuwde om de pendant van de Vaderdag en die is dan ook gekomen. Maar het kan niet gezegd worden, dat de vaders hun dag even vanzelfsprekend be leven als de moeder haar speciale dag. Misschien is de band Vaderdag en zakenlven nog wat te vers en jong om al zover naar de achter grond te verdwijnen, dat Vaderdag wat ongedwongener kan worden gevierd. Er is veel voor een vaderdag te zeggen. Vader is imers al zo lang op zijn retour sinds wij afscheid na men van de patriarchale vader van de 19de eeuw, wiens woord wet was, wiens plaats onbetwist werd geëer biedigd. De vader is neergedaald van zijn voetstuk, maar heeft zijn werkelijke plaats nog steeds niet helemaal goed gevonden. Oh, het is al stuken beter. Pa de boeman is pa de vriend geworden. Pa is niet langer diktator van ma, maar haar echte genoot in het ge- zins- en huwelijksleven. Maar wij ontkennen toch niet, dat zijn na tuurlijk gezag een beetje in de ver drukking is gekomen. Dat bewijzen onze egien kinderen, die wat losge slagen nozems en provo's worden. Vaderdag zou daarom wel eens aanleiding mogen zijn voor vader om wanneer zijn vrouw en kinderen hem in de bloemetjes, respektieve- lijk sigaren, dassen, of hobby-gerei zetten, en hem dus bijzonder wel willend omringen, zich eens op zijn funktié in het gezin te bezinnen. Hij is niet alleen de broodverdie ner, de man die 's morgens weg gaat, 's avonds terug komt en voor de rest rust wil hebben, maar de man van zijn vrouw en de vader van de kinderen, d.w.z. de verant woordelijke voor heel zijn gezin. En dat is heel wat! De kinderen, die de hele dag met moeder op- treken, willen maar al te graag en het moet kunnen des avonds vader tot objekt van him belang stelling maken. Dat wil zeggen, zij willen met hem praten, zijn mening horen en zij willen van hem de lei ding, die zij voor hun groei naar de volwassenheid hard nodig hebben. En moeder de vrouw wil ook haar zorgen aan hem kwijt, de belevenis sen van de dag vertellen, zijn me ning over bepaalde problemen ho ren en bovendien wil zij, dat niet alleen de vader thuiskomt, maar ook haar man! Vader-zijn is evenmin als het moeder-zijn een gemakkelijke funk- tie, die iemand vanzelf aangewaaid komt. Het eist de hele mens op en kent geen 8-urige werkdag. Een dagje vakantie oo Vaderdag zij de vader dan wel van harte gegund. Hij kan dan even adem scheppen en zich alleen maar verheugen over de liefde, die hem van alle kanten uit drukkelijk wordt aangeboden. JEUGDIGE KNAPEN STALEN BROMFIETSEN De Rijkspolitie van Venray trof op de Beek weg te Venray vier jon gens van 13 jaar aan op twee brom fietsen welke deze knapen hadden gestolen in de kom van Venray. Een onderzoek bracht aan het licht dat zij ook nog twee andere bromfiet sen enkele dagen geleden hadden gestolen. Deze bromfietsen werden teruggevonden maar waren reeds gedeeltelijk gesloopt. De onderdelen konden echter worden teruggevon den. Na opmaking van proces-ver baal konden de knapen aan de ouders worden teruggegeven. MINISTER VROLIJK OPENDE NATUURRESERVAAT Minister Vrolijk van Recreatie en Cultuur opende zaterdagmiddag het door de Heidemij aangelegde na tuurreservaat de Grote Peel, in te genwoordigheid van vele prominen te persoonlijkheden o.a. de com missarissen van de Koningin van Noord-Brabant mr. Korstman en van Limburg mr. dr. Ch. van Rooy. Dit natuurreservaat gelegen op twee provincies heeft o.a. een fraai ge restaureerde Peelboerderij met al le gebruiksvoorwerpen welke in de Peel in het verleden gebruikt wer den. De flora en faune van de Peel is daar ongerept gebleven en zal, aldus minister Vrolijk een nuttige functie gaan vervullen voor school reisjes en dergelijke. Prachtige pa den zijn aangelegd om te wandelen, enz. Met de wens dat dit Peelgebied een eigen gebied zal weten te ver werven voor het gehele Nederland se volk, verklaarde minister Vro lijk dit voor geopend. Het recreatiegebied wordt be grensd door de gemeenten Deurne- Horst-Mijel en Nederweert tot As ten toe. - Kiest u maar: De Miele 412 Automatic (nieuw) voor f. 1345,-, de Miele 416 Superautomatic voor f. 1495,- of de Miele 421 Monoknop de Luxe voor f. 1695,-. De Miele 401 Monomatic (zonder centrifuge-werking) kost f. 995,-. Met apart ingebouwde centrifuge als Miele 403 Combimatic, f. 1245,-. De Miele strijk- machine doet z'n werk perfect na één druk met uw voet, f. 895,-. Een handig» superlicht strijkijzer voor f. 28,75. De Afwasautomaat met het beproefde, superieure spoelsystecm is er voor f. 1870,-, evenals alle Miele wasautomaten, voorzien van een geheel roestvrijstalen binnenwerk. telefoon 2389 schoolstraat 30

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5