natuurlijk vook kernei-schoenen Ariaens-Kosman Grotestr. 6 tot gpns pijls schaduwzijde OeudkinqMndeiZóek Politierechter I 50.- J 75.- SOLEX P0ELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Rijschool JAN JANSEN Levensverzekering van nieuwe wet fa. MARTENS VRIJDAG 20 MEI 1966 No. 20 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiUn V.nroy 2.—) De wet algemene verzekering geneeskundige risico's geeft mo menteel aanleiding tot uitvoerige discussies, die overigens hoofdza kelijk betrekking hebben op de financiële konsekwenties (premie verzwaring etc.). Daardoor zijn helaas die aspecten van de wet op de achtergrond gekomen, die voor de gezondheidszorg van zo grote betekenis zijn. Voor die gehandi capten die voor zeer lange tijd en Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 NEDERLANDER GEMIDDELD VOOR 5.330,— VERZEKERD De belangstelling voor het sluiten van levensverzekeringen is verleden jaar zodanig geweest, dat het be drag waarvoor de Nederlandse be volking gemiddeld per hoofd is ver zekerd, gestegen is van 4660,tot 5330,. Er kwamen tot een totaal verzekerd bedrag van ruim 10,4 miljard nieuwe levensverzekeringen tot stand. Het verzekerd bedrag van alle polissen van levensverzekering samen kwam daarmee in ons land op 66 miljard. STIJGENDE UITKERINGEN Deze groei van de risicodekking, die men zich door middel van le vensverzekering verschaft, leidt uiteraard ook tot een stijging van de uitkeringen, die de maatschap pijen jaarlijks hebben te verrichten. De uitkeringen wegens overlijden van verzekerden namen in 1965 met ruim 6 miljoen toe tot 78,8 mil joen. Het totaal van alle uitkerin gen bedroeg 423,6 miljoen, tegen 399 miljoen in 1964. Elk jaar komt een groot aantal polissen wegens overlijden van de verzekerden reeds binnen twee jaar na het sluiten van de verzekering, tot uitkering. In 1965 was dit met 3800 polissen het geval. Op deze verzekeringen was 871.000,aan premies en koopsommen betaald, terwijl de maatschappijen aan uit keringen verschuldigd werden 10,3 miljoen. De waarde van de uitkerin gen was dus ca. 12 maal zo groot als het bedrag dat door polishouders was betaald. Een ander gegeven, dat de bete kenis van risicodekking illustreert, is het wegens dodelijke ongevallen uitgekeerde bedrag. Dit was in 1965 ruim 12 miljoen, waarbij alleen rekening is gehouden met verzeke ringen van 1.000,en hoger. BELEGGINGEN De levensverzekeringsmaatschap pijen moeten een belangrijk deel van de premies, die zij ontvangen, beleggen teneinde in de toekomst de verschuldigde uitkeringen te kun nen doen. De beleggingen van de maatschappijen, die eind 1965 een waarde van ruim 13 miljard had den, vormen dus het gezamenlijke spaarkapitaal van de verzekerden. Bijna de helft van de beleggin gen, nl. 6,1 miljard, had de vorm van onderhandse leningen aan over-» heid, bedrijfsleven en diverse instel lingen. Voor zover die leningen aan de overheid zijn verstrekt, hebben zij voor een groot deel ten doel de woningbouw en daarmee verband houdende werken te financieren. De woningbouw wordt bovendien met het geld van de polishouders ge diend doordat hypotheken worden verstrekt (eind 1965 ruim 3,6 mil jard) en doordat de maatschappijen rechtstreeks woningen, winkels, kan toorgebouwen enz. laten bouwen. Onze vaste eigendommen hadden eind 1965 een waarde van 1,1 mil jard. Voor het overige bestaan de be- leggignen o.m. uit effecten en lenin gen aan polishouders op onderpand van polissen. WET LANGDURIGE GENEESKUNDIGE RISICO'S BELEMMERT THUISZORG wellicht voor him gehele leven moeten worden verpleegd in zie kenhuizen of inrichtingen, biedt deze wet de lang verbeide uit komst. Dat wil overigens geens zins zeggen dat aan deze wet geen „schoonheidsfoutjes" zouden kle ven. Zo dreigt de thuiszorg, voor al by bejaarden van belang, in de knel te geraken. TELEURSTELLEND VOOR BEJAARDEN De wet algemene verzekering zware geneeskundige risico's biedt ruime perspectieven voor lichame lijk en psychisch gehandicapten, die onbeperkte behandeling en verple ging zullen verkrijgen in ziekenhui zen, psychiatrische inrichtingen en revalidatiecentra. De kosten van een dergelijke verpleging zijn zo exhor- bitant hoog, dat slechts weinig mensen ze kunnen opbrengen. Tal van gezinnen, waarvan een der leden een langdurige verpleging behoefde raakten met hun financiën in de knoop. Het was niet verant woord een dergelijke situatie te la ten voortbestaan. Met bovengenoem de verpleeg- en behandelingsinsti tuten zullen worden gelijkgesteld de verpleegtehuizen voor bejaarden en soortgelijke instellingen. Dat laatste valt natuurlijk in principe alleen maar toe te juichen, doch er zit een duidelijk „maar" aan verbonden, dat tot dusverre onvol doende aandacht heeft gekregen. SAMEN ZORGEN De nieuwe wet die vermoedelijk per 1 januari in werking zal treden, biedt alleen soelaas aan deggen, wier gezondheidstoestand zodanig is dat zij in verpleeginrichtingen moeten worden behandeld en verpleegd. De genees- en verpleegkundige hulp die de mensen thuis kunnen krij gen, zal vooralsnog niet onder de werkingssfeer van de wet vallen. Dit valt ten zeerste te betreuren. Juist de laatste jaren begon name lijk de thuiszorg (home care) zich in ons land krachtig te ontwikkelen. Met veel zorg en toewijding heeft men getracht opneming in zieken huizen en verpleeghuizen uit te te schakelen, als het maar enigszins verantwoord was. Dit op grond van de overweging, dat het handhaven van chronische zieken of gehandi capten in eigen milieu en gezin gro te voordelen had. Dat gold zeker voor de oudere mensen. Stelt u voor dat men een gehuwde man, die enigszins gehandicapt is, in een verpleeghuis opneemt. Zijn vrouw blijft dan alleen achter, de man voelt zich in het tehuis, waar hij gescheiden van zijn vrouw leeft, eveneens ongelukkig. Liever tracht men hen thuis te verplegen en te behandelen. Door de sterke groei van het open bejaardenwerk werd dit ook meer en meer mogelijk. Natuurlijk oefent de thuisver pleging soms een druk op het gezin uit. Maar en dat geldt vooral voor de ouderen hoe vaak ziet men niet dat het samen zorgen een zegen is? LEEMTE Helaas zal de wet algemene ver zekering zware geneeskundige risi co's geen financiële soelaas bieden aan deze groep van zieken en ge handicapten. Men valt alléén onder de wet, wanneer men in een zie kenhuis of inrichting moet worden verpleegd. Dat is een leemte in de ze wet. Zo wordt een ontwikkeling doorkruist, die juist de laatste jaren zo behoorlijk op gang was gekomen. Het evenwicht tussen opneming en thuisverpleging wordt doorbroken. Nu zal de neiging bestaan zich maar liever te laten opnemen, want dan heeft men geen financiële be slommeringen. Moet men thuis wor den verpleegd, dan zal de a.o.w. on toereikend zijn en is men wel ge dwongen een beroep te doen op de Algemene Bijstandswet. Dit geeft weer een heleboel rompslomp zodat vele bejaarden er dan in vredes naam maar de voorkeur aan zullen geven zich te laten opnemen. Die ontwikkeling betreuren wij. Wellicht 'kan hij dan bij de behan deling van de wet langdurige ge neeskundige risico's in de kamers nog amendementen ten gunste van de thuiszorg worden aangenomen. Dat zou vooral voor het vergrijsde deel van onze bevolking een uit komst zijn. De buren links en de buren rechts haden ruzie sinds jaar en dag. Geen van beiden zou de oor zaak nog weten va het eerste me ningsverschil. Maar ze zochten el- kaa nu eenmaal niet en daaom gin gen ze het leven door met kleine plagerijtjes en speldeprikken, als het niet groeten, het plaatsen van as bakken op daartoe niet geëigende plekken en dergelijke. De ruzie kwam in een ernstiger stadium, toen buurman links de vorige zomer het zoontje van buurman rechts een ijs je als beloning gaf, mits het knaap je zijn broek bevuilde. Buurman rechts reageerde daarop door plot seling vriendelijk te worden en alle plagerijen achterwege te laten. Maar het was duidelijk, dat hij zin- de op een wraak, die buurman links eens en voor altijd zou vernietigen. Buurman links bezat een televi sietoestel. De stellage op het dak prijkte als een zichtbaar bewijs van kredietwaardigheid en in de huis kamer zat buurman links zich elke dag te vergapen aan balletmeisjes, familiefilmpjes, Klaas Vaak, Swie- bertje. biljartstoten en beatbands. Tot hij op ene avond tijdens de Beverly Hillbillies vier andere buurtgenoten met hun echtgenoten op bezoek kreeg. Hij verbaasde zich enigszins over deze plotselinge be langstelling voor zijn gezonlheid, maar anderzijds voelde hij zich toch wel gestreeld. Het aantal stoelen was net toereikend en het werd een gezellige avond, hoewel buurman links zelf helemaal achteraan moest zitten, terwijl zijn vrouw van het aardige programma bijkans zag, om dat ze steeds lruk was met het aan sjouwen van koffie en thee. Achter dochtig werd buurman pas, toen de vier buurechtparen hem bij 't weg gaan bedankten vooqr de vriende lijke uitnodiging. Deze achterdocht steeg tot een vorm van razernij, toen enkele we ken later, ter gelegenheid van Eu rovisiefestival, een vijftiental men sen zich voor zijn huisdeur verdrong zodat zelfs de stoelen van slaapka mers en keuken moesten worden aangesleept. Nu zag ook buurman zelfs niets meer van Millie Scott en alle internationale opgedirkte scho ne zangeressen. Ter gelegenheid van een inter landwedstrijd kwamen ongeveer 50 mensen, zodat de meesten moesten staan, terwijl buurman links met zijn echtgenote de hele avond doen de was kopjes af te wassen en kof fie te schenken. Het was duidelijk, dacht buurman links, wie al die mensen had uitgenodigd: dat moest de gehate buurman rechts op zijn geweten hebben. En zo bleek het dan ook inderdaad. Buurman links besloot nu tot een vernietigende tegenzet. Hij knut selde een dag of wat in zijn schuur tje en toen zag men plots een net en keurig graf in zijn voortuin. „Hier rust", stond er op, „onze in- niggeliefde, zorgzame behuwd- en groot-buurman". Dan volgde voluit de naam van buurman rechts, en daaronder stond met klein letters: „Zijn heengaan is voor ons allen een opluchting. Groter lammeling be staat er niet". Dit graf trok nogal de aandacht, vooral omdat ze met steeds verse blomeen werd versierd. Maar lang heeft het graf de straat niet opge sierd, want de politie maakte er een eind aan. „De wens is de vader van de gedachte", zei buurman links, toen hij moest vooraomen vanwege die „grap". De straf is de zoon van het misdrijf", kaatste de officier, die vijf tientjes boete vorderde. De rechter deed er nog een week voor waardelijk bij, om het hem af te le ren. Nu groeten buurman links en buurman rechts elkaar weer vrien delijk, in afwachting van de volgen de zet. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 Brand Pils, dat is pils-op-zijn-best I Pittig, speels en sprankelend bier dat men drinkt met plezier. Brand Pils, in Limburg en ver daarbuiten het uit verkoren bier door honderdduizenden bierliefheb bers! Brand Pils, u drinkt het thuis toch zeker óók? HET BIER WAAR LIMBURG TROTS OP IS Honderden mensen hebben in kom en kerkdorpen de laatste we ken netjes voor de instrumentarium gestaan in de grote wagen voor het bevolkingsonderzoek. Men is „doorlicht", zoals men dat noemt en men weet dat er een röntgenfoto van de borstkast is genomen, die de deskundigen later de gelegenheid geeft een oor deel te geven over de toestand van longen, hart en borstkast van de gefotografeerle. BEELDSCHERM GAAT FLUORESCEREN De röntgenfotografie is mogelijk doordat de aanwezigheid van de overigens onzichtbare röntgen stralen waarneembaar wordt wan neer deze stralen op een fotogafi- sche plaat vallen. De röntgenfoto grafie ontleent zijn betekenis aan het eift, dat het doordringingsver mogen van röntgenstralen voor ver schillende mateialen (lichaamsweef sels) verschillend is. Daardoor ont staat bij toepassing van dit soort fotografie een genuanceerd scha duwbeeld, dat aan de deskundige het trekken van bepaalde conclusies mogelijk maakt. Gevolgtrekkingen, waar men zonder toepassing van deze techniek niet toe zou kunnen komen. Nu bezitten röntgenstraen nog een andere merkwaardige eigenschap en daarop is het principe van de rönt- gendoorlichting gebaseerd. Die merkwaardigheid bestaat hierin, dat een scherm van bepaal de scheikundige samenstelling gaat fluoresceren „oplichten") wan neer het door röntgenstralen wordt getroffen. Het is juist dit fluores ceren geweest, dat in het jaar 1895 de Duitse geleerde C. W. Röntgen op het spoor bracht van het bestaan dezer voor die tijd wel zeer geheim zinnige stralen. Vanwege die ge- heimzinnighid noemde Röntgen ze X-stralen. HET HART ZIEN KLOPPEN Maar reeds lange tijd vindt het eerste het beste hulpje in de rönt- genkamer in een ziekenhuis aan al les wat daar moet gebeuren niets bijzonders meer: er moet een hand of een hoofd gefotografeerd, er moet een maagpatiënt of een kortademig iemand worden doorgelicht Wordt in de stralengang tussen de röntgenbuis en het beeldscherm een object geplaatst, dan tekent zich, zolang de röntgenbuis stralen uit zendt, op het scherm een schaduw beeld af waarvoor dezelfde princi pes gelden als voor de röntgenfoto. Bij dit doorlichten kan men het te onderzoeken object draaiende en andere bewegingen laten uitvoeren, hetgeen voor de beoordeling van de inwendige structuur van grote bete kenis kan zijn. Bovendien kan men bij dit soort röntgen onderzoek van mens of dier het hart zien kloppen, kan men de golvende beweging van maag en darmen waarnemen, kan men het middenrif bij de ademha ling op en neer zien gaan. Mogelijk is men na deze uiteenzetting ge neigd te veronderstellen, dat aan de techniek van de röntgendoorlichting verre de voorkeur moet worden ge geven boven die der röntgenfoto grafie: op een foto, zoals die bij het bevolkingsonderzoek gemaakt wordt en die slechts een momentopname betreft, staat alles immers onbe weeglijk stil. KEUZE VAN METHODIEK De realiteit is anders, want beide technieken vullen elkander op wel kome wijze aan: vaak wordt eerst het betrekkelijk vage doorlichtings beeld bestudeerd om daarna een zeer scherpe foto te maken van een bepaald gedeelte, in een bepaalde stand of op een bepaald ogenblik. Ook overwegingen van praktische aard kunnen bij de keuze der me thodiek een rol spelen, Wanneer 'n röntgenologisch onderzoek van de borstkas bij een groot aantal perso nen moet plaatsvinden we den ken hierbij speciaal aan een bevol kingsonderzoek is het ondoenlijk van al die mensen een grote foto te maken. EEN BLIJVEND DOCUMENT Daarom is men er bij het serie- onderzoek toe overgegaan om het beeld dat bij de doorlichting ont staat door middel van een gewoon foto-apparaat vast te leggen. Deze techniek heeft de naam van scherm beeldfotografie gekregen: er wordt een gewone foto gemaakt van het beeld op het doorlichtingsschrem. Bij dit onderzoek door middel van schermbeeldfotografie beschikt men zulks in tegenstelling tot de door lichting zonder meer, over een klei ne foto, een blijvend document, dat men desgewenst langer en meerma len kan bekijken. De schermbeeldfoto kan in een archief worden opgeborgen om bij een later plaatsvindend onderzoek eventueel dienst te doen als verge lijkingsmateriaal. Men kan er zich op die manier bijvoorbeeld enige zekerheid over verschaffen of een ziekterest (een „litteken"), die men constateert, bij een vorig onderzoek ook reeds aanwezig was of dat zo iets het gevolg is van een sedertdien doorgemaakte longaandoening. SCHRIK Nu we het toch over dit laatste punt hebben, is het misschien wel goed enige aandacht te schenken aan degenen, die een briefje thuis gestuurd krijgen, dat ze in verband met het bevolkingsonderzoek terug dienen te komen op die en die dag in het Groene Kruisgebouw. Het is al een winstpunt dat een dergelijke brief vrij kort voor dat spreekuur komt, maar de meeste ontvangers schrikken toch wel danig. Men gaat zich al voorstellingen maken van besmet te zijn met t.b. en men telt de uren vol schrik dat men opnieuw voor het röntgenapparaat moet Wat is er dan gebeurd? De arts, die de foto's bekijkt en bestudeert heeft daarop iets ontdekt, dat er niet op thuis hoort. Wat dat is, is gewoonlijk van deze foto niet direct te bepalen en daarom wordt de be- trokene opnieuw opgeroepen voor een persoonlijke doorlichting, waar bij de arts kan zien, of er inderdaad iets verkeerds is. Dat betreft op de eerste plaats de longen, maar men vergeet wel eens dat bijv. ook het hart gefotografeerd is en het mid denrif en dat ook hier wel eens af wijkingen voor kunnen komen. Bij dat persoonlijk onderzoek blijkt meestal dat men zich zorgen ge maakt heeft voor niets. Een oude longontsteking, een pleuris, een vroegere besmetting, die het lichaam zonder meer overwonnen heeft, la ten bepaalde littekens achter op de longen en het waren deze littekens die de dokter aanleiding gaven voor een nader en uitgebreider onderzoek. Degenen, die reeds meer aan een bevolkingsonderzoek hebben deelge nomen en dergelijke ziekten heb ben doorstaan, weten al van wanten en weten dat zij steeds een derge lijk briefje krijgen. Een ander zal advies krijgen zich eens met een in ternist in verbinding te stellen om dat de een of andere afwijking aan het hart gevonden werd, die lang niet altijd gevaar oplevert, maar wat toch wel goed is als ook daar eens naar gekeken wordt. En tenslotte zijn er mensen, die inderdaad een t.b. aandoening heb ben en die zullen moet gaan rusten. Dat is natuurlijk voor deze mensen een uiterst nare ontdekking. Mees tal moeten ze weg van huis en werk naar het een of ander sanatorium en wat dat voor deze mensen bete kent is moeilijk onder woorden te brengen. Hun narigheid wordt dik wijls nog verhoogd door het feit dat hun medemensen hen bezien en be handelen als een soort uitgestotene, als mensen, die gevaarlijk zijn, die men moet mijden Wat dat betekent voor degenen, die het toch al moeilijk hebben, bij deze ontdekking, is helemaal on voorstelbaar. Het is geloven wij, toch wel eens goed dat dit uitgesproken wordt. Men mag dankbaar zijn dat via een bevolkingsonderzoek meestal vroeg tijdig bepaalde long- en hartaandoe- ningen gevonden worden, die, juist omdat men vrij vroegtijdig deze ont dekt heeft, vrij spoedig geheeld kunnen worden. Maar het is onjuist dat men die mensen met de vingers nawijst en het hen moeilijker maakt dan het toch al is. voor uw oude fiets of voor uw oude brommer bij aankoop van 'n nieuwe Solex Service Station Grotestraat Telefoon 1553 IN HET KORT De Horster brandweer behaal de op de Brandweerwedstrijden te Tegelen, de eerste prijs, zijnde de wisselbeker van de Provinciale Brandweerwedstrijden. Tussen Griendtsveen en Deur- ne zijn twee Blerickse inwoners, de 22-jarige v. d. S. en de 24-jarige V. met een motor tegen een boom ge reden en gedood.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 7