Boerenleenbank tQt gpns pijls DE MENS en zi(n woonplaats Politierechter Y00R BEDRIJFSSPAREN Invaliden l«ditv«rkenners MARTENS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BLAUPUNKT televisie komt van Geestelijk artikel VRIJDAG 22 APRIL 1966 No. 16 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) De Wereldgezondheidsorganisatie, één der gespecialiseerde orga nisaties der Verenigde Naties, heeft tot taak de bevordering van de gezondheidstoestand in de wereld. Op de Wereldgezondheids- dag wordt telkenmale speciale aandacht gegeven aan een bepaald aspect van het werk dezer organisatie. Dit jaar staat de verstede- lijking van de mensheid in het middelpunt van de belangstelling. Op de eerste plaats wordt men natuurlijk geconfronteerd met de problemen, die de verstedelijking van de mensheid overal ter wereld met zich brengt, op zo'n uiteenlo pend terrein. Van de andere kant maken we zelf ook een dergelijk proces door in ons groeiend Venray. Zonder de grote, soms alarmeren de wereldproblemen op dit terrein te vergeten, realiseert men zich dat ook in Venray de ontwikkeling vooral sinds de jongste oorlog zoda nig is geweest, dat men ook hier van verstedelijking kan spreken. Het rustige vooroorlogse dorp, met zijn krans van kerkdorpen, is uitgegroeid. Zijn inwonertal steeg tot 25.000 mensen. Dertig jaren ge leden waren het er nog geen 15.000. En dat terwijl o.a. door de mecha nisatie de landbouw vroeger een der hoofd-werkgevers steeds minder werkkrachten per hektare land nodig heeft. Er is dus ander werk moeten komen en we zijn gaan industrialiseren. Een omscha keling, die nog altijd bezig is en die steeds meer mensen naar Venray brengt, steeds meer Venrayse men sen nodig heeft. Een proces, waar men soms wel eens te weinig aan dacht aan schenkt, zeker wat be treft de mens, waar tenslotte alles om moet draaien. WONINGEN We hebben gemerkt dat men er niet is met de bouw van enkele fa brieken. Er zijn vele andere pro blemen mee naar voren gekomen. Er moesten woningen komen. Wo ningen in kom en kerkdorpen. Er wordt al sinds jaren gebouwd en hele nieuwe wijken en straten zijn tevoorschijn getoverd en nog steeds is het niet genoeg. Zo heeft men riu al weer ongedul dig zitten wachten op de rijksgoed keuring van 110 woningwetwonin gen, waarvan een deel intussen al gerealiseerd gaat worden op de kerkdorpen, het andere deel gaat starten zo gauw men klaar is met het opknappen van de Hoender straat en het gebied ontsloten is tus sen Merseloseweg en Hoenderstraat. Daarnaast wordt het plan Veltum al voorbereid. Gronden worden aan gekocht, metingen verricht en men hoopt einde van dit jaar te kunnen starten met de eerste woningen in dit bestemmingsplan. De eerste van vele honderden, hopelijk ook voor particuliere bouwers. Daarnaast is het bestemmingsplan Molenklef in voorbereiding voor de bouw van kleinere bungalows en denkt men voor de wat verdere toekomst al aan het plan Land weert. Een ontwikkeling op dit terrein, die men 20 jaren geleden in ons Venray niet voor mogelijk zou heb ben gehouden. STRATEN Maar woningen en fabrieken vra gen meer. Welnu, ze zijn er geko men en het is zo, dat men de kaart van Venray's straten ieder jaar op nieuw bij moet werken om tenmin ste te weten waar men ergens we zen moet als over Eikenlaan, van SCHOOLSTRAAT VENRAY Broekhuizenstraat of Dempseystraat gesproken wordt. Daarnaast hebben we de Beekweg en de Midden Peelweg gekregen, die een betere verbinding met het noor den en westen geeft. De Wanssum- seweg is verbeterd en de brug in Well. al is het een oorlogsherin nering geef vrije baan naar het oosten. Een nieuwe provinciale weg Horst- Venray staat op het verlanglijstje en de verbetering van de Deumeseweg is een lang gekoesterde wens, even als zijn doortrekking naar de Wans- sumseweg. Deze wegen hebben hun conquen- ties gehad voor het verkeer, waar over we vorige week in dit blad al schreven. Woningen vragen meer dan wegen. Ze vragen daarnaast weer scholen SCHOLEN Scholen voor de jeugd. Wie geen vreemdeling is in Jerusalem weet dat we juist op dit punt een on gekende ontwikkeling meegemaakt hebben. En nog meemaken. Het aan tal kleuterscholen is rigoureus uit gebouwd en lagere schooljeugd kan voor 't merendeel in nieuwe ge bouwen dusdanige wijze les krijgen, waar men vroeger niet van durfde dromen. Er is een lagere technische school gekomen, die met de Mulo gewel dig is uitgebreid; de huishoudschool moet als zovele andere scholen het steeds groeiend aantal leerlingen proberen op te vangen in noodloka- len. Noodlokalen, die rond het al oude Lyceum stil-aan uitgroeien tot een klein dorp en waarvan de eer ste nu ook bij Jerusalem komen. De boerderij van het Lyceum gaat thans gelukkig verdwijnen om plaats te maken voor het geheel nieuwe schoolgebouw, waaraan men dit jaar nog hoopt te beginnen. Zo volgt het voorbeeld van de land bouwschool die in opbouw is. En wat nog belangrijker is, zij geeft betere mogelijkheden om de vernieuwingen op onderwijsgebied op te vangen. GROEN Woningen vragen groen.Het voor beeld van de vooroorlogse woning wetwoningen, de zgn. arbeidswonin- gen in onze eigen plaats heeft dui delijk aangetoond dat men er niet is met woningen alleen. Straat en buurt moeten „aangekleed" worden om de leefbaarheid en de gezellig heid te verhogen. Ook op dit ter rein is men aan de eerste pogingen begonnen. Pogingen, die hopelijk in de toekomst alleen maar worden voortgezet in versneld tempo en die hopelijk ook de waardering krijgen van een publiek, dat tot heden te passief bleef als onverantwoorde lijke elementen juist deze wezen lijke verbeterignen van straat en buurt vernielden. RECREATIE En daarmede vervlochten als het ware is de recreatie. De mens krijgt steeds meer vrije tijd en zal die vrije tijd goed moeten leren ge bruiken. Misbruik immers geeft aanleiding tot morele achteruitgang. Hij moet kunnen sporten in sport- gelegenheden als gymnastieklokalen en sportvelden, zowel in centrum als op de kerkdorpen. Hij moet zich kunnen ontspannen en inspannen in zwemgelegenheden, wandelparken en campingplaatsen. Ook de aanleg hiervan en de bouw van daartoe geschikte gele genheden heeft plaats gehad of gaat pas beginnen. Maar daarnaast toont Venrays cultureel centrum en de vele gemeenschapshuizen elders dat ook de geestelijke ontwikkeling en ontspanning niet vergeten wordt. GEZONDHEIDSZORG Het gaat om de mens, dit alles. De mens, die lichamelijk en geeste lijk gezond, zijn leven moet kunnen leiden. En zijn daar defecten, dan moet er hulp zijn. Hulp van wijk verpleegsters. van doktoren, van 'n ziekenhuis, van een geestelijk ge zondheidscentrum. De steigers rond het St. Elisa- beth-ziekenhuis bewijzen dat ook hier naar een nieuwe toekomst ge bouwd worlt. En op de tekentafels liggen niet alleen de bejaardenwo ningen, maar denkt men aan een De man die in deze zaak als ge tuige optrad, legde de eed af op de manier die ons wetboek voorschrijft. Maar toch was hij eigenlijk iemand, die zwoer bij de almanak. Jaren achtereen had hij ondervonden, dat de almanak gelijk had. beweerde hij. Met De Bilt wilde hij niets van doen hebben. Weliswaar zitten daar geleerde lieden vol statistieken en depressies, maar tegen de almanak kunnen zij toch niet concurreren. Die heeft een ondervinding achter zich van vele eeuwen, en tegen de praktijk weegt niets op. Hij kon zijn ongeschokt geloof in de almanak zo enthousiast en wel sprekend verdedigen, dat anderen er van onder de indruk kwamen. Geen prediker heeft ooit het succes gehad van deze getuige, die elk jaar zijn vakantie baseerde op de weersvoorspellingen op lange ter mijn, die van humor bezielde lieden in de almanak zetten. Nu kunnen wij zonder overdrij ving vaststellen dat de vorige zo mer ons niet heeft gebracht wat de plaatjes van de reisbureaus ons be loofden. De blauwe luchten waren immer daar, waar wij niet waren en de plaatselijke buiten vielen steeds daar, waar wij wel waren. Dit was weer een van die zomers, die het emigrantencijfer in Nederland met sprongen doen stijgen. De buurman van deze getuige had De Bilt steeds beschouwd als een der vastigheden in 's mensen leven. Hij bouwde op De Bilt, zoals de ge tuige op de almanak. Doch vorig jaar was zijn vertrouwen in de Biltse betrouwbaarheid ernstig ge schokt door een reeks van ver regende snipperdagen. Zo viel hij in handen van de getuige, die hem tot het almanakisme wist te bekeren. Hij stelde zijn vakantie vast in over leg met de getuige en diens onfeil bare almanak. Weken tevoren schepte hij op tegen vrienden en bekenden, die nat en verkleumd weer aan het werk gingen, blij dat hun vakantie er op zat. „Ik heb het beter voor elkaar", zei de buurman dan geheimzinnig. „Je zult de jui chende zon zien, als ik met vakan tie ben." En hij belegde een deel van zijn salaris in zonnebrandcrème en dergelijke zaken, las kort voor zijn vakantie achter de kachel in de encyclopedie het hoofdstuk over zonnesteek nog eens door, liet de manufacturier een kort broekje uit de mottenballen 'halen en gedroeg zich in alles als een kinderlijke op timist. Zo begon hij zijn bromfietstocht, in de regen. Het kon een drukfout in de almanak zijn, dacht hij. Mor gen zou het beter gaan. De volgen de dag bromde hij opnieuw in en tegen de regen. Een zwakke-rug van hoge druk ging net aan onze neus voorbij, zodat hij de derde dag dreef. En toen keerde hij huis waarts. Met de trein, om de rest van de week mokkend achter de kachel groot gezondheidscentrum, waarin alle medische diensten t.b.v. de li chamelijke en geestelijke volksge zondheid zijn ondergebracht. En de rijdende tandartskliniek langs onze scholen spreekt op dit punt even duidelijke taal als de doorlichting op t.b.c. van het Venrayse publiek, die thans volop bezig is NUTSVOORZIENINGEN Van de andere kant vragen wo ningen nutsvoorzieningen. Het tele visietoestel moet aan kunnen en de wasmachine kunnen draaien. En buiten moet de straat verlicht zijn. Twee „electridteitshuisjes" waren vrogeer het status-symbool van een geëlectrificeerd Venray. Thans hebben we een groot scha kelstation moeten bouwen. Ons eigen gasfabriek je is ter ziele, maar de dikke en zware buizen van het aardgas zijn reeds gelegd en kondi gen ook hier de nieuwe tijd aan. Onze riolering verwerkt we wezen daar nog onlangs op het tiendubbele van 20 jaren geleden, ook al omdat de waterleiding zijn intrede gedaan heeft en het water verbruik is toegenomen. Nieuwe en kostbare voorzieningen moeten ge troffen worden om ook op dit ter rein mee te kunnen. DE MENS Als je dat nu zo allemaal ziet en je telt de miljoenen, die dat alle maal heeft gekost, dan moet je er kennen, dat in weinig jaren veel is gebeurd. En dat nog veel gebeuren gaat Want sociologen, planologen en wat dies meer zij, stippelen al weer een nieuwe toekomst uit, waarvan een centrumplan als dat van Venray nog maar een klein on derdeeltje is. Men schrijft en praat over samensmelting van steden en plaatsen, over ruimtelijke ordening, over agglomeraties en schappen, dat alles in een poging om de mens van door te brengen. In die week kwam de getuige op bezoek, in de hoop zelf wat kolen uit te sparen. Hij droeg de gepre zen almanak onder de arm. „Zie je wel", riep hij stralend, „de almanak had weer gelijk!" Er klonk een dof gebromfiets uit de verkouden buur man. Maar de getuige begon ijverig te bladeren in zijn almanak en ging voorlezen: „Zeer kil. herfstachtig weer. Voortdurende regenval. Krachtige wind." Dit citaat bleek te veel voor de geteisterde buurman. Hij griste de ander de almanak uit de hand en keek naar het jaartal. Het was er een van het voorgaande jaar. In buurmans binnenste stak nu een storm op, die door geen enkele almanak was voorspeld. Hij ransel de op de getuige los tot hij hele maal warm was, voor het eerst in de vakantie. „Het was net een wild beest", verklaarde de getuige onder ede. Buurman moet daar een tientje voor betalen. „En toch was het een goedkope vakantie", zei hij. MEER DAN 5.000 BEZOEKERS BIJ MOTORCROSS TE VENRAY Cnder abnormale weersomstandig heden vonden op het Janslust cir- quit aan de Deumeseweg de natio nale motorcrosswedstrijden plaats onder auspiciën van de KNMV. Dit gebeurde voor de eerste maal. De vorige jaren had de Zuidelijke bond de organisatie. De wedstrijden van zondag werden door meer dan 5.000 motorsportenthousiasten bijgewoond welke meermalen getuige waren van ware modderballetten. De uitslag was als volgt: Senioren 50 cc.: 1. J. J. Ruinemans, Arnhem met Corsta 50 pnt.; 2. J. van Beek, Zei- hem met Looman Sp. 47 pnt.; 3. B. te Lindert, Halle, met Rond Sachs 45 pnt.; 4. J. Roesink, Diepenheim met Kreidler 44 pnt.; 5. C. de Haan, Zaandam met Rond Sachs 42 pnt. Junioren 250 cc.: 1. P. Brands met Greeves 102 p., 2. K. Oeneman, Gorredijk met Hus- quavara 99 pnt., 3. T. Selling, Koog aan de Zaan met Greeves, 91 pnt.; 4. A. Pothoven, Eefde met Greeves 88 pnt., 5 M. Sterk, Schiedam met Husquavara 88 pnt.; 6. H. B. Haaker Badhoevedorp met Maico 80 pnt., 7. C. Bol. Oegstgeest met Bultao 80 p. Zijspanklasse: 1. C. van Heugten, Amersfoort met Hetisse 50 pnt.; 2. M. de Haas, Voor burg met Jawa 45 pnt., 3. H. Jans sen, Breda met BSA 42 pnt.; 4. A. Siep, Rotterdam met Norton 42 pnt., 5. J. Markus, Amsterdam met BSA 42 pnt. De organisatie was in goede han den en ongevallen van betekenis vonden niet plaats. morgen leef- en werktuimte te ge ven. Is de mens er gelukkiger mee? Ook daarover leert het jongste verleden van eigen plaats. Er zijn goede dingen verloren gegaan, of we staan op het punt deze te ver liezen. Neem het buurt-idee. De hulp voor en aan elkander, die .vroeger in de buurt normaal en ge woon was. is verdwenen of gaat verdwijnen. Er zijn instanties, instituten en particuliere bedrijven gekomen, die misschien soms op te zakelijke basis de vroegere burenhulp nu verzorgen. De binding met elkaar gaat ver loren. Er zijn in Venray al wijken, waarin men zijn eigen buurman niet kent en dit ook niet als een gemis ervaart. Men wil op zichzelf staan. De tijd van „ons-kent-ons" schijnt voorbij. Er zijn zoveel vreemden ge komen, die vreemden blijven De gemeenschap wordt groter, de binding kleinerDat wordt door velen als een werkelijk gemis ge voeld, terwijl anderen het ouder wets en uit de tijd vinden. Daar tegenover staan weer andere dingen. Meer werkgelegenheid, meer ont wikkelingsmogelijkheden. meer ont spanningsmogelijkheden. De wereld is niet meer achter Merselo met kranten dichtgeplakt, maar ligt open voor wie hem veroveren wil. En dat op velerlei terrein. Het is de mens zelf die zijn hou ding ten opzichte van al dit nieuwe en dat grotere moet bepalen, er zijn geluk in vinden moétWant om de mens is dat alles gepland, be gonnen, uitgebouwdHet ligt aan hem of hij geleefd wordt of er zelf in leven kan En men mag zich soms de vraag stellen, of aan dit probleem wel al die aandacht geschonken wordt in deze tijd, die het toch beslist wel verdient. de .spaarbank voor iederéén HIELDEN JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van de heer Bartels kwamen de invaliden, verenigd onder de schutse van Li- duina. in jaarvergadering bijeen. Als gasten waren aanwezig de leden uit Horst en waarnemers uit Swal- men. In zijn openingswoord ging de heer Bartels dieper in op de hulp die de overheid en gemeenschap kunnen geven aan de invaliden, die geen medelijden, maar wel begrip vragen. Zo zal bij de woningbouw aan dacht aan de invaliden moeten wor den geschonken. Ook over de GSW- regelingen en de beschutte werk plaats moet de gehandicapte mee kunnen praten en moet niet alleen de overheid het voor het zeggen hebben. Verdere deelde hij mede dat er betere revalidatiemogelijkheden ko men doordat Dr. Kroll zich voor de Limburgse gehandicapten ter be schikking heeft gesteld. De heer Gerrits liet de vele ak- tiviteiten van de Venrayse afdeling de revue passeren, terwijl mej. van Dijck een overzicht van het lief en leed van het afgelopen jaar voor haar rekening nam. Vele aktivitei- ten werden voor de gehandicapten ontplooid, o.a. zwemmen, sport, aanschaffingsfonds, ziekenbezoek, vakantieweken, studieweekend, trips en dagtochten. Penningmeester Flinsenberg, wel ke herkozen werd, gaf weer blijken van zijn zuinig beheer door nog al tijd een batig saldo. In de plaats van Vermazeren werd Jacobs in de kascontrolecommissie gekozen. Op 8, 9 en 10 juli vindt weer on der gastvrijheid van de Paters van Mariannhill het studieweekend plaats. Gevraagd werd om grotere deel name aan het winterprogramma. Dr. Kroll zal naar Venray komen op 27 april voor individuele gesprek ken met gehandicapten. Pastoor Pothof sprak over de Paasboodschap, die geloof en ver trouwen inhoudt tot een beter le ven. Tot slot werd dank gebracht aan de voorzitter voor zijn inzet als va lide voor de gehandicapten. Sluitstuk en hoogtepunt was het traditionele kienen en deze keer gingen nu eens niet de meeste prij zen naar Horst. enige dat aan personen buiten de verkennerij wordt toegekend, ging vergezeld van een door prins Bern- hard als Koninklijke Commissaris getekende oorkonde. Uiteraard stond het hele pro gramma in het teken van de lucht vaart. Vrijdagmiddag kwamen des kundigen het nodige vertellen over de weerkunde, de ruimtevaart en de verkeersleiding op de vliegvel den. 's Avonds was er een filmpro gramma. Zaterdag werd het kamp bezocht door o.a. hoofdaalmoezenier Bary en hoofdcommissaris Post en bouwden de luchtverkenners een hindernis- baan. Zondag stond in de voormid dag nog een groot spel op het pro gramma. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 Wij vragen nog **eeds PERSONcEL a geschoold en t^1 ongeschoold j Aanmelden dagelijVs - li ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY KAMP OP DE MILITAIRE VLIEGBASIS IN DE PEEL Afgelopen weekeinde werd op de militaire vliegbasis in de Peel een nationaal luchtverkennerskamp ge houden van katholieke luchtverken- nersgroepen uit Nijmegen, Uden, En schede en Utrecht. De 80 deelne mers aan dit kamp waren er vrij dagmiddag getuigen van. dat ter opening van dit evenement een straalvliegtuig van het type T 33 landde met daarin de wnd. com mandant van de vliegbasis Volkel, de lt.-kol. vlieger Hoyer, die daarna voor de jongens een lezing hield over alles wat met de luchtvaart te maken had. De verkenners kregen bovendien de gelegenheid de kist te bekijken; een buitenkansje want op dit vliegveld in de Peel landen doorgaans geen vliegtuigen. De wnd. hoofdkwartier commissa ris van de luchtverkennerij, de heer Lauriers uit Nijmegen, reikte aan de lt-kol. Hoyer het dankbaarheids insigne uit met de bedoeling om dit te doen overhandigen aan de kolo nel Benjamins, commandant van de vliegbasis Volkel. Dit insigne, het JA, IK ZAL ME OP DE KOP LATEN ZITTEN De mens besteedt het grootste deel van zijn tijd aan zijn zelf-handha- ving. En met die „zelf-handhaving" bedoelen wij in dit geval „het recht op een eigen standje". Zelf-hand- having is meestal een goed en nood zakelijk ding, maar in haar ongun stige betekenis is zij een vorm van overdrijving, die de samenleving tussen de mensen ernstig bedreigt en onaangenaam maakt. Wij zien die vorm van zelfhandhaving vaak tussen opgroeiende kinderen, tegen wie de ouders honderd keer per dag moeten zeggen: „Kinderen, zit niet zo te stechelen, er is al ruzie ge noeg in de wereld." Van die kinde ren is het een ontwikkelingsver schijnsel. Zij leren zichzelf pas ken nen, of beter gezegd, zij ontdekken hoe slecht zij zich zelf kennen. Daarmee zitten zij overhoop. Onder volwassenen is die zelf handhaving veel ernstiger, omdat daar die levenshouding gebaseerd is op een overdreven eigenliefde. En overal vinden wij die terug: in het gedrag van de provo's, in over dreven vaderlandsliefde, in de ver houding onderschikte-chef, of van mensen onderling, in de verhouding tussen de Kerken enz. Wij moeten echter niet denken, dat deze fout alleen onze tijd aan kleeft. In de eerste brief, die de apostel Paulus geschreven heeft, hij. die fout in het menselijk gedrag het allereerste aan. omdat die blijk baar ook in zijn tijd boven alle an dere fouten uit torende. Hij is al leen wat korter van stof dan onder getekende, want in plaats van uit te weiden over het menselijke te kort schieten in de zelfhandhaving schildert hij heel kort Christus als tegenpool, als voorbeeld van waar achtige zelfhandhaving. Hij zegt: Christus heeft voor ons geleden en U een voorbeeld nagelaten, opdat gij zijn voetstappen zoudt volgen. Want zonde heeft hij nooit bedre ven en er werd geen bedrog gevon den in zijn mond; en toen Hij ge scholden werd, schold Hij niet te rug; toen Hij leed. uitte Hij geen bedreiging; maar Hij gaf zich over aan degene, die hem onrechtvaardig veroordeelde." Christus leert de mens. waarin de waarachtige zelfhandhaving bestaat. Heel beknopt heeft Hij het eens ge formuleerd, toen Hij zei: „Wanneer ik mijzelf rechtvaardig, dan is Mijn rechtvaardigheid niets. Het is de he melse Vader, die Mij zal rechtvaar digen". Onze zelfhandhaving, ons staan op het eigen standje, onze ge- lij khebberij lijken misschien erg stoer, maar het is zelfbedrog Wanneer ik mijzelf rechtvaardig, dan is mijn rechtvaardigheid niets."

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5