ÉT3 tot pijls Onbehaaglijk middenstandsbeleid burstnnderzoek RANK Xerox STEUNT DIT WERK BANKROET WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN gaat uit breiden door mestcontract VRIJDAG 22 APRIL 1966 No. 16 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 CL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy 2.—) Het heeft geen zin om een klaag zang aan te heffen over de sociaal- economische situatie in midden- en kleinbedrijf in het algemeen. Het grootste deel van dit soort bedrij ven is kerngezond. De zorgen zitten hoofdzakelijk in de hoek van het kleinbedrijf, waarvan een deel in derdaad in grote moeilijkheden ver keert. Dit deel vertoont de neiging groter in getal te worden, omdat de optimale verhoudingen om een be drijf met gunstig economisch resul taat te drijven steeds naar boven verschuiven met name door het steeds duurder worden van de fac tor arbeid. Dit is een structuurverschuiving, waaraan niet te ontkomen is en waarvoor moeilijk een remedie te vinden is. Uit de wetenschap van deze onoplosbaarheid van het pro bleem ontstaat wrevel die bij de jongste algemene verkiezingen voor de provinciale staten duidelijk aan de dag is getreden. Een groot deel van de kiezers uit de kringen van midden- en kleinbe drijf heeft tegen de regering ge stemd. Dat zijn dus allereerst dege nen, die in de geschetste moeilijk heden verkeren. Zij hebben niet het gevoel dat voor hen wordt gedaan hetgeen mogelijk is. IN DE KLEM Hoewel zij economisch steeds meer in de klemmen komen wordt voor hen niets anders gedaan dan het in uitzicht stellen van enige aanvullende sociale maatregelen bij voorbeeld op de terreinen van de zware geneeskundige risico's en van de arbeidsongeschiktheid. Voor deze voorzieningen zullen zij echter zelf de premie moeten opbrengen. Mis schien wordt dat ales billijk gezien maar in feite betekent dit voor hen dat zij een nog groter deel van hun te lage inkomen moeten besteden, aan premie voor sociale voorzienin gen. Hun reeds te lage consumptiemo gelijkheden worden dus nog verder beperkt. In dit licht gezien is het constateren van aanwezig onbehagen bij deze groep maar een zwakke weergave van de gevoelens die er werkelijk leven. Nu hebben wij nog maar twee te nemen aanvullende sociale maatregelen genoemd. In feite zal daarvan de arbeidsonge schiktheidsverzekering voor zelf standigen in de voorgestelde vorm niet eens doorgaan. Minister Veldkamp heeft haar verworpen omdat hij de premie voor de laagste inkomensgroepen onder de zelfstandigen te hoog vindt. Naar one smaak terecht. PREMIE-OFFER Het alternatief zal vermoedelijk worden gezocht in een beperkte volksverzekering. Of deze als juist moet worden aangemerkt zal nog nader moeten worden bezien. Zij zal in elk geval een premie-offer ver gen en dat betekent bepaald niet het wegnemen van wrevel. In dit verband is 'het ook niet on belangrijk of de kosten van de zie kenhuisverzekering voor de lage in komensgroepen onder de kleine on dernemers omlaag kunnen worden gebracht. Maar zelfs wanneer ook daar een weg voor wordt gevonden zijn wij nog niet uit de sociale pro blematiek voor de zelfstandigen. Wij denken in dit verband aan het vraagstuk van de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen. Sinds jaar en dag wordt betoogd dat een kinderbijslag alleen passend is voor loontrekkenden. Het behoort tot het wezen van het zelfstandig zijn dat men zelf voor de gezinskos- ten verantwoordelijk is. Alleen wan neer de zelfstandigen in een nood- positie verkeren kan men een be roep doen op de regeling kinderbij slag voor de zelfstandigen voor de eerste twee kinderen. Principieel moge deze gedachte juist zijn, in de praktijk wordt zij aangevoeld als 'n discriminatie. ONONTWIKKELD Ondernemers van grotere bedrij ven mogen kinderbijslag voor zelf standigen dan verwerpen als zijnde uit den boze, gevoelsmatig is het 'n onaanvaardbare situatie wanneer directeuren van bedrijven die in de rechtsvorm van de n.v. zijn gegoten, wel kinderbijslag voor de eerste twee kinderen ontvangen omdat zij werknemer zijn maar kleine zelf standigen niet. Vanzelfsprekend is er in verband met het sociaal inhaalprogramma voor zelfstandigen geen geld voor toekenning van kinderbijslag aan de kleine zelfstandige maar het is o.i. een onverkoopbaar argument, zo lang er gepleit wordt voor 1 a 2°/o van ons nationale inkomen voor on ontwikkelde gebieden. Ook hier ligt een onontwikkeld gebied en wel bin nen onze grenzen. Het sociaal pro bleem voor zelfstandigen beneden de welvaartsgrens is voor ons pas geregeld als zij dezelfde rechten ge nieten als de werknemers beneden die grens. In het deel van onze welvarende zelfstandige middenstand heerst eveneens onbehagen. Daar slaagt men er inderdaad in om door pro- duktiviteitsverbetering de stijgende kosten op te vangen. Voor zover men er in slaagt de welvaartsgroei in kringen van werknemers bij te houden gaat dit ten koste van zwa re inspanning. Men vraagt zich ech ter af waarom de welvaartsgroei bij werknemers wordt geforceerd zon der eisen van produktiviteitsverho ging en er aldus een inkomensver schuiving wordt geforceerd, die het aandeel van de zelfstandigen in c' nationale welvaartshoek steeds ver mindert. WENSEN In regeringskringen heeft men de gevaren voor het midden- en klein bedrijf wel gezien. Er zijn ontwik- kelings- en saneringsmaatregelen aangekondigd. Nu zouden die toch reeds leiden tot het afvoeren van een groot kwantum zelfstandigen en uit dat gezichtspunt bieden zij be paald geen oplossing. Voor zover er echter gesproken werd van ontwik kelingsmaatregelen gebeurt er even min iets. Of is daar nu plotseling ook geen geld voor? Wij denken hierbij aan de toege zegde subsidie voor individuele be drijfseconomische voorlichting. Geen onaardig plan maar welk apparaat bestaat daar nu voor, over hoeveel deskundigheid en deskundigen be schikt men als er werkelijk op gro te schaal gebruik van wordt ge maakt? De werkelijkheid biedt bepaald geen rooskleurig beeld. Ook niet op het terrein van het detailhandels- onderwijs. Daar heeft men na lang aarzelen een zevental middelbare opleidingen in leven geropeen. Ge zien de situatie zou verwacht mo gen worden dat dit aantal met spoed wordt uitgebreid. Dan wordt er tenminste flink ge werkt aan een goede weerstand voor toekomstige ondernemers. Ook die kans wordt niet gegrepen want dat jaar zullen er geen nieuwe scholen voor middelbare detailhandelsoplei ding meer bijkomen. Bepaald geen stoot in de richting van ontwikke ling van zelfstandigen. Het rege ringsbeleid voor midden- en klein bedrijf vertoont geen stuwkracht. Wij dachten dat geen betere bij drage kon worden geleberd aan de bezitsvorming dan door de bouw van een krachtige zelfstandige mid dengroep. Of moet er alweer ge wacht worden op een volgende re gering? TIJDROOSTER VAN HET RÜNTGENOLOGISCH Heide: Standplaats Rongen, Heidseweg 10 vrijdag 22 april van 5.00-7.30 n.m. Te vervoeren personen opgeroe pen op vrijdag 22 april tussen 5.00 en 6.00 uur n.m. Centrum: Standplaats Henseniusplein. maandag 25 april 2.00 - 4.00 n.m. 5.00 - 8.00 n.m. dinsdag 26 april 9.00 - 12.00 v.m. 5.00 - 8.00 n.m. woensdag 27 april 2.00 - 4.00 n.m. 5.00 - 8.00 n.m. donderdag 28 april 9.00 - 12.00 v.m. 5.00 - 8.00 n.m. vrijdag 29 april: 9.00 - 12.00 v.m. 5.00 - 8.00 mm. maandag 2 mei 2.00 - 4.00 n.m. 5.00 - 8.00 mm. dinsdag 3 mei 9.00 - 12.00 v.m. 5.00 - 8.00 mm. woensdag 4 mei 2.00 - 5.00 n.m. 5.45 - 8.00 n.m. Te vervoeren personen opgeroepen op woensdag 27 april tussen 2.00 en 4.00 uur n.m. en op donderdag 28 april tussen 9.00 en 12.00 uur v.m. en tussen 5 en 7 uur n.m. Vredepeel: Standsplaats Twistweg. Donderdag 5 mei 5.15 - 6.45 uur Ternauwernood een half jaar na de plechtige opening van de nieuwe vestiging van Rank Xerox hier in Venray, kon de directeur Ir. L. A. Stierman, aankondigen dat een nieuwe uitbreiding van het bestaande complex te verwachten is. De Raad van Commis sarissen van de grote Rank Organisation heeft namelijk besloten het Venrays bedrijf uit te breiden met een revisie-centrum voor al haar kopieer-apparaten in Scandinavië, Finland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Portugal, Spanje, België en Holland. Dit betekent op de eerste plaats dat 50 extra mensen (metaalbewerkers en electriciëns) zullen moeten worden aangeno men en op de tweede plaats dat daartoe in de toekomst de vesti ging aan de Maasheseweg met minstens 3000 m2 zal worden uit gebreid. 12 MENSEN Op de vrijdag gehouden perscon ferentie wees de heer Stierman er op dat de ontwikkeling van Rank in Venray vrij goed verlopen is. Ne gen maanden geleden werd gestart met 12 mensem Nu de produktie van kopieerpoeder en seleniumtrom- mels voor de kopieerapparaten langzaam op gang komt, zijn reeds 150 mensen aangetrokken kunnen worden. En dat zonder dat de be staande industrieën hier veel last van gehad hebben. Men is daar in het verleden wel eens bang voor ge weest, maar de ervaring heeft in tussen geleerd, dat voor die schrik geenTeden is. Wel is opmerkelijk dat het per centage werknemers uit Venray betrekkelijk klein is, ondanks het groot getal pendelaars dat vanuit Venray nog dagelijks naar elders vertrekt. De vraag werd gesteld of onbekendheid met het doen en laten in het Rank-complex hier van niet de oorzaak is. Wat er van zij, de directie van de Rank is tevreden over wat in de af gelopen maanden bereikt kon wor den. En zij is dankbaar voor de hulp, die men hiervoor van gemeen tewege heeft mogen ontvangen. 80 WONINGEN werden haar toegewezen en hier mede kon de Rank vele vreemden, die men aan moest trekken tenmin ste woongelegenheid bieden. Jam mer is wel, dat dit allemaal woning wetwoningen zijn, die ook door het hoger kader personeel moesten wor den betrokken, dat meer gediend zou zijn geweest met een wat ruime en meer aangepaste woning. In dat verband is het nogmaals belangrijk te wijzen op het feit dat er te weinig mogelijkheden zijn voor particuliere bouw. Het blijkt dat in naburige Brabantse gemeenten die mogelijkheden met financiële hulp van de ge meente groter zijn, zodat het gevaar bestaat dat een deel van het kader zich metterwoon in Overloon of elders in Brabant vestigen gaat. Het feit dat het benodigde perso neel vrij goed kon worden aange trokken, is voor de Venrayse direc tie aanleiding geworden om te plei ten voor de vestiging van het Euro pese revisiecentrum in Venray. RANK XEROX GROEIT Zoals bekend MAAKT Rank Xe rox kopieermachines en de daarvoor te gebruiken materialen. De betrek kelijk jonge maatschappij verhuurt deze machines in de hele wereld, behalve in Amerika en Japan, waar andere met haar verbonden maatschappijen voor de exploitatie Een kinderhand in vol vertrou wen naar ons uitgestrekt wie zal die kunnen weigeren. Tienduizenden kinderen in ons sociaal en maatschappelijk goed ge ordend land zoeken zo'n hand om dat hun ouders 1 door welke reden dan ook tekort schoten. De Nederlandse Kinderbescher ming wil deze kinderen gaarne de hand reiken maar zonder uw hand reiking - Uw daadwerkelijke hulp - is dit niet mogelijk. De Samenwerkende Kinderbe scherming Organisaties, Stichting „Sakor", stellen U door middel van de jaarlijkse Nationale Collecte in de gelegenheid 40.000 Nederlandse kinderen van alle gezindten de hel pende hand te bieden. Mist U „de bus', maakt U dan ge bruik van giro 404040 van de Stich ting „SAKOR" te Utrecht DE ROEP VLSI DE KINDLRBESCHFRMIN6 VoorLO.OOO kinderen Giro 40 AO AO Stichting Sakor, UTRECHT zorgen. De enorme groei van dit be drijf was er oorzaak van dat men voor de EEG landen een nieuwe fa briek nodig had voor de zgn. ver- kruiksgoederen. Deze is dan in Ven ray gekomen en begint zoals hier boven gezegd na de gebruikelijke inloop-periode reeds te produceren. Doch in januari bleek dat de om zetten van de Rank Xerox zich ten opzichte van het vorig jaar alweer verdubbeld hadden. Was het tot dan toe de gewoonte dat alle verkoop maatschappijen in verschillende lan den een kleine revisie-afdeling had den, waarin wat reserve-onderdelen lagen opgeslagen voor mogelijke kleine reparaties, de geweldige groei en ook op het feit dat een periodie ke revisie voor alle in gebruik zijn de kopieerapparaten op zijn tijd no dig is, was voor de raad van com missarissen aanleiding over te gaan tot de stichting van een revisie centrum voor Engeland zelf (Mit- cheldean) en een voor Europa. Men had aanvankelijk het oog gericht op West-Duitsland, dat cen traal gelegen is en waar men het nodige personeel dacht te vinden, doordat hier mijnen gesloten gaan worden. Maar het Venrayse bedrijf meldde zich ook als kandidaat. Op de eerste plaats had men ruimte te bieden, doordat in bestaande maga zijnen voorlopig nog wel enige plaats te vinden is. Daarnaast past een en ander goed bij de distributie en expeditie-mogelijkheden van de Venrayse vestiging. Men brengt nu immers de verbruiksgoederen weg en kan op de lege retour-rit te re viseren machines mee naar Venray nemen, waar ook voldoende admini stratief personeel voorhanden is. En op de derde plaats kon men wijzen op de situatie in de Nederlandse mijnen, waar ook personeel vrij komt, dat eventueel naar Venray kan migreren. Deze overwegingen, 'gevoegd bij het feit dat de afgelopen maanden het aantreken van personeel voor de Venrayse vestiging geen bijzondere moeilijkheden met zich bracht, heeft uiteindelijk in Londen de doorslag gegeven en zo krijgt Venray het EUROPEES REVISIECENTRUM VAN RANK XEROX Wat betekent dit nu? Op de eerste plaats dat Rank Xe rox Venray meer mensen nodig heeft. Mensen, die behalve in de chemische afdeling, die tot heden Een varkensmester uit de buurt van Oss heeft een zaak aanhangig gemaakt bij de Officier van Justitie die door veel varkensmesters met aandacht gevolgd wordt. Deze boer namelijk had een zgn. mestcontract afgesloten met een veevoederfabriek, waarin hij zich verplichtte van die bepaalde fabriek niet alleen de biggen af te nemen, doch ook het meel. Hij kreeg van le meelfabzriek een voorschot van 10.50 per mestvarken, dat later met de winst en het verlies door de fabriek verrekend zou worden. Toen het contract na twee jaren ten ein de was, bleek hij een schuld aan de fabriek te hebben van ruim 160.000,en was daarmede bank roet De man is natuurlijk nagegaan, voor zover dat mogelijk was. hoe hij zo in de schuld is gekomen bij de fabriek. Daarbij is hem gebleken dat slachtrapporten vervalst zijn, dat de kilo-prijzen niet kloppen met de ge- contractueerde prijzen, dat er te weinig kilo's op verantwoord ston den en te weinig varkens. Daar naast waren de biggen, die hij ge leverd kreeg ongeveer 15,duur der dan ze normaal op de markt kostten en bleek dat er door tussen handel en expediteurs vrachtprijzen dubbel berekend werden, steekpen ningen werden gegeven ten koste van de mester enz. enz. De man heeft al deze feiten aan de Officier van Justitie overge bracht en men wacht nu met span ning af, wat de resultaten van ver dere onderzoekingen zullen zijn. Uit de gemeente Vierlingsbeek hebben zich reeds twee mesters ge meld, die menen ook door deze ma nipulaties veel geld en zelfs hun be drijf verloren te hebben. Of deze combinatie van handela ren, expediteurs en meelfabriek ook in Venray slachtoffers heeft ge maakt was niet te achterhalen. Het blijkt reeds in het Brabantse dat verschillende slachtoffers uit valse schaamte of omdat ze nog erger vre zen over deze geschiedenis niet be reid zijn te praten, noch tot hande len willen overgaan, ook al omdat ze de daartoe nodige bescheiden missen en moeilijk aan bewijzen kunnen komen. toe de Jioofd-moot vormde van het Venrayse bedrijf, thans ook terecht kunnen in de metaal-sector. Rank Xerox wordt meer arbeids intensief omdat het nu ook mensen bekwaam in de metaalbranche en in de electro-techniek nodig heeft Voor zover deze niet in Venray zelf te krijgen zijn, hoopt men ze in het zuiden van onze provincie te vinden. Met functionarissen uit de mijnstreek zal kontakt opgenomen worden, om personen, die daar over kompleet zullen geraken in de gele genheid te stellen voor Rank Xerox te solliciteren. Men heeft voor deze afdeling voorlopig 50 man extra no dig, die voor een deel vak man moeten zijn. Daarnaast zal voor een ander deel aankomend een klein aantal technici worden aangetrokken voor kaderfuncties. Men wil op het einde van dit jaar starten met dit revisie-centrum, maar men vreest dat er nu woning moeilijkheden gaan komen. Er schij nen namelijk geen woningen meer beschikbaar voor de industrie en dat kan een zware handicap worden voor de aantrekking van voldoende geschoolde mensen. Men hoopt als nog hiervoor een oplossing te vin den. Al met al hoopt men in juni 1967 275 mensen voor het Venrayse bedrijf bij elkaar te hebben. Op de tweede plaats betekent de ze vestiging dat Rank Xerox ook in letterlijke zin gaat uitbreiden. Het complex aan de Maasheseweg waar in thans in gebouwen en grond al 40 miljoen zijn geïnvesteerd zal vergroot moeten worden. Architec ten en aannemers zullen binnen af zienbare tijd zich moeten buigen over uitbreidingsplannen voor dit nieuwe centrum. Op de derde plaats betekent deze vestiging dat binnen onverwacht korte tijd de betekenis van het Ven rayse bedrijf zodanig gegroeid is, dat dit ook voor de toekomst be langrijke verwachtingen inhoudt Was Rank Xerox Venray in het verleden (voor zover men hier al van een verleden spreken kan) al leen bestemd voor de EEG, nu wordt haar rol zelfs Europees en haar pro gramma gevarieerder en groter. Dat wil zeggen dat de Venrayse vesti ging in de steeds groeiende Rank Xerox onderneming groter en be langrijker wordt. En zulks opent weer nieuwe perspectieven voor de toekomst.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1