Het VVV -werk kan niet wachten Huwelijk van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg Politierechter INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Donderdag 10 maart a.s. VRIJDAG 4 MAART 1966 No. 9 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. AIONNEMENTS- PRUS PER KWARTAAL IJS (boitoo Vwiroy 2.—) De zon heeft zich laten zien en langzaam maar zeker gaat het naar de lente toe. In menige krant staan de aanbiedingen reeds voor vakan ties en wie nu in de maanden juli en augustus b.v. nog een vakantie woning aan zee wil hebben, komt al te laat. Ook Venray maakt zich op voor het komende seizoen en is in cam ping Vlakwater al begonnen met de bouw van de eerste vakantiehuisjes. Maar daar blijft het bij, naar het schijnt. Want wil men nadere in formaties over Venrays natuur schoon en over al die dingen, die de a.s. vakantieganger weten wil, dan blijkt allereerst dat zelfs Venrayse mensen niet weten dat in Ned. Cre- dietbank het VVV-bureau gevestigd is. En op de tweede plaats blijkt dan dat de dame. die aldaar dan het VVV werk doet, U wel allervriende lijkst te woord staat, maar verder geen enkele aanbieding op papier kan doen. De folders zijn reeds lang op en wanneer er nieuwe komen, weet ook zij niet BELANGRIJK We hebben over vreemdelingen verkeer in dit blad reeds menigmaal geschrevcen, omdat we menen, dat in deze sector in Venray te weinig gedaan wordt. Een sector die behal ve economische voordelen ook vele andere voordelen die een plaats als de onze biedt. Niet het minst doordat vele an dere mensen eens kennis maken met plaats en inwoners, met streek en gewoonten, wat een beter kontakt alleen maar kan bevorderen. Van deze voordelen profiteren we te weinig, om de doodeenvoudige re den dat we er te weinig voor doen. Degenen, die vertellen dat Venray voor de vakantieganger niets te bie den heeft, worden gelogenstraft door de steeds grotere aantallen camping- gasten en andere bezoekers, die Venray wel degelijk in hun vakan tieprogramma opnemen. Hun zegt een kinderspeeltuin als die op het Vlakwater, een zwembad als dat op de Vier Uutersten, een kerkhof als dat in Ysselsteyn, een oorlogsmu seum als dat in Overloon, de kerk schatten in kerken en kapellen, het natuurschoon op de Boshuizen en in Geysteren, de nabijheid van de Maas het en meer dan ons, die deze dingen al weer „gewoon" vinden. Vakantie houden is geen luxe meer. die voor enkele hooggcplaats- ten alleen is weggelegd. Wc moeten zelfs naar vakantiespreiding toe, omdat ondanks de duizenden, die naar het buitenland trekken in eigen land te weinig recreatieruim te beschikbaar is. Maar daarvan pro fiteren we in Venray nog altijd te weinig. Het eertijds door het VW begon nen werk is afgekapt op het mo ment dat het juist op bovengenoem de gronden nog intensiever moest worden aangepakt RECREATIESCHAP Was in het verleden geldgebrek een der voornaamste oorzaken van het stilleggen van dit zo voorname pubiic-relation-werk, thans is feite lijk het wachten op het nieuw ge vormde recreatieschap Peel en Maas. Men denkt thans in ruimere mate en wil zo mogelijk het werk der WV's van alle zeven betrokken ge meenten gaan combineren. Terecht, want als dit recreatieschap er een maal is. zal ook daar reclame voor gemaakt dienen te worden. Terecht ook, omdat zeven meer kunnen dan één. Alleen, het is er nog niet en het zal nog wel even duren voordat het zich als zodanig aan het publiek kan presenteren. Moeten we zolang wachten tot we het VW-werk weer eens krachtig gaan aanpakken? We menen van niet. Want ook anderen zitten niet stil en willen ook „ons graantje" meepikken, dan kunnen we de luxe niet veroorloven om met de handen in de schoot te zitten wachten. De aansluiting bij een VVV Noord- Limburg, zoals die o.a. in Venlo wordt gepropageerd, lijkt ons niet de oplossing. Dan kunnen we voorlopig beter zelf iets doen. Maar dan wordt het toch wel de hoogste tijd, willen voor het komende seizoen vreemde lingen die service kunnen geven, die heel wat kelinere plaatsen in heel wat ruimere mate thans al jaren geven. En met goede resultaten DE MOED IN DE SCHOENEN We hebben van nabij het VW- werk in Venray kunnen volgen en hebben alle begrip ervoor dat de bc- stuurderen van deze vereniging de moed in de schoenen is gezakt. Als de belangstelling bij de nauw-bo- trokkenen bij dit alles miniem blijkt en praktisch nihil is, dan valt niet mee de moed er in te houden. Toch willen we met aandrang vra gen, dat zij het werk van en voor het vreemdelingenverkeer weer wil len opvatten. Weer willen pogen meer belangstelling en begrip voor deze zo waardevolle zaak te kweken in eigen plaats en weer propaganda] te gaan maken naar buiten. Het is niet alleen een economisch belang voor enkelen, maar het is een alge meen belang, waar plaats en streek alleen maar mee gediend worden- Omdat een goed begin het halve werk is, zette de buurman het nieu we jaar in met een mishandeling, die de halve straat op stelten zette. De klokken waren het er over eens geworden, dat het nieuwe jaar was aangebroken. Diverse radio sprekers hadden vergeefs getracht een gehoor te vinden in de huiska mers. waar niemand het hoofd er naar had staan, om naar een spreker te luisteren. Buurman ging naar bui ten, waar diverse andere buren al in het nachteliik uur bijeen waren gekomen, om elkanders handen te schudden en allerlei zegewensen uit te spreken. Aan het gelukwens was nog maar nauwelijks een eind gekomen, toen buurmans zoontje buiten kwam met een doos vuurwerk. De hele oude jaarsdag had het knaapje al gezeurd om de bommen te doen ontploffen. Maar vader buurman was van oor deel, dat deze ceremonie niet eerder mocht plaats vinden, dan nadat aan het nieuwe jaar een begin was ge maakt. Mokkend had het jonge mens de rest van de dag doorge bracht op de stoel naast het dres soir, de uren tellend en nu en dan stilletjes friemelend aan rotjes, gil lende keukenmeiden, bengaals vuur en wat het menselijk vernuft verder heeft uitgevonden ter vervang van de ketelmuziek, waarmee naW welijks tien eeuwen geleden onze voorouders Odin's dodenheir van de deur hielden als het joelfeest op een hoogtepunt was gekomen. Nu was het nieuwe jaar er dan en het knaapje stapte de deur uit, het welpenpetje schoof op het hoop volle hoofdje en de doos triomfante lijk voor zich uit dragend. Vader Burman nam de feesUigaar uit de Blond, hield het brandende eind aan En rotje en deed de buurt versteld ian van de knal. Vervolgens nam hij een gillende keukenmeid ter hand en liet die onder ooohh en aanhh- Jeroep van de buurt door de straat gieren. Pa kwam er helemaal in. Hij leg- die zijn sigaar op hot tuinhekje, zet te de doos op de stoep, verdreef zijn zoontje met een eenvoudig handge baar en begon bommen van zwaar der kaliber met de lont tegen de si gaar tc houden. Steeds sneller volg den de ontploffingen elkaar op. Maar er was nog voorraad genoeg. Weer keerde pa zich enthousiast om. teneinde een nieuwe knal te veroor zaken. heviger en groter dan alle voorgaande. Maar nu schoof hij met zijn jas langs het tuinhekje. De si gaar viel naar beneden. Ze kwam precies in de vuurwerkdoos terecht. En nu voltrok zich voor de ver schrikte ogen van de buurt het schrikkelijke drama, dat slechts een onderdeel van een seconde in beslag nam. Terwijl pa buurman zich over de vuurwerkdoos boog, werd de omge ving plotseling, zonder voorafgaande waarschuwing, hel verlicht. Direct daarop klonk een geluid, alsof de bakker om de hoek voor de aardig heid in zijn nortiek een atoombom tot ontploffing had gebracht Even was iedereen verblind. Toen men weer kijken kon, zag men buurmans blote benen door de broek van zijn nieuwe pak het nieuwe Jaar in glu ren. Zijn gezicht zat vol zwarte ve gen. Zijn hoed had hij verloren. En op zijn rug droeg hij het deksel van de doos. Van de rest was niets meer te bespeuren. Slechts één persoon lachte. Het was de buurvrouw van de overkant die pa buurman nooit had kunnen waarderen. Enkele ogenblikken la ter stapte zij het nieuwe jaar in met de resten van haar kunstgebit in de hand. Eén wang was rood. de ander daarentegen wit. Daartussen begon iiaar rechteroog de vaderlandse drie kleur te vervolmaken. Pa buurman kreeg 25 gulden boe te. En de vijf gulden voor het her stel van het gebit moet hij ook be talen. De carnaval U al weer bijna veer tien dagen achter de rug. maar toch vonden ondergetekenden het wel nuttig hierop een kleine nabeschou wing tc geven. Allereerst enkele lovende woorden aan de carnavalsvereniging. Wij we ten nü uit eigen ervaring wat een moeite het kost iets te organiseren, en onze waardering voor deze ver eniging ia dan ook aanzienlijk ge stegen. Aan deze vereniging ia het voor een groot deel te danken, dat de Venrayse Carnaval ieder jaar be ter wordt De Carnavalsoptocht van dit jaar kon zich echter op geen stukken na meten met die van het vorige jaar. En waarom niet? Er bleken veel wagens en groepen te zijn die qua afwerking heel wat te wensen overlieten. Zijn wc dan zo weinig kritisch tegenover onszelf dat we dit niet zien. of doen we al leen mee voor ons eigen plezier en laten het argument ..als we maar lol hebben" dan maar gelden? Volgens ons zou een geldprijs voor de beste wagen en groepen het enthousiasme en de deelname voor en aan de optocht zeker doen toe nemen. Een verheugend feit was wel. dat er nog nooit zoveel mensen naar dc Venrayse optocht hebben gekeken. De reden hiervan hoeven we nJet ver te zoeken: De optocht van het vorige jaar stak zo ver boven het gemid delde uit, dat het Venrayse publick alle reden had om van deze optocht het nodige te verwachten. Jammer, velen zijn erg teleurgesteld. En echt niet alleen door bovengenoemde re den. Waarom moeten er In de op tocht zoveel dezelfde voor de hand liggende en afgezaagde onderwerpen voorkomen? Reikt onze fantasie dan werkelijk niet verder, of is dit mis schien ook aan de optochtcommissie te wijten? Een van onze bestuursleden heeft in Venlo een kijkje genomen, om zich van de gang van zaken aldaar op de hoogte te stellen. In de daar ruim anderhalf uur durende stoet zijn geen twee dezelfde onderwerpen voorgekomen, de afwerking was prima en de keuze der onderwerpen was soms bijzonder origineel. Mis schien zou enige samenwerking van de Venrayse optochtcommissie met die van Venlo In de toekomst oen nog betere voorlichting mogelijk maken voor de deelnemers aan onze optocht Met alle respect overigens voor onze ootochtcommissie. De boerenbruiloft was dit jaar ze ker zo goed of beter nog dan het vorig jaar, alleen de plechtigheden op het raadhuis schenen voor velen toch te lang te duren. IX* Venrayse camuvalskrant ten slotte verschilde opvallend veel van dc vorige edities. Door zijn soms m- tirtsch karakter heeft deze het ze ker van zijn voorgangers gewonnen. Dit Jaar hebben wij geheel onver wacht bet genoegen gehad in de op tocht de cenrte prijs van de groepen te behalen. Wij danken voor «11e# onze donateurs die het ons mogelijk hebben gemaakt om ons op deze ma nier te manifesteren In de Venrsyse carnaval 1966. In de loop van dit Jaar hopen we voor hen ieU terug te kunnen doen. wat wij echter Lz.L bekend zullen maken. Met hd kleine succes van dit jaar. zien wij onze toekomst nid pessi mistisch tegemoet, gelukkig maar! De Spinncflikkers. M O NTFORTA ANKE BEDEVAARTEN Dit Jnar organiseren de Paters Montfortancn weer bedevaarten naar LOURDES en nu ook naar het H. LAND. Allen die onder hun leiding reis den. weten dat er onder de Mont- fortaanse Bedevaarten een ernstige, prettige en heel eigen sfeer heerst. Duizenden oud-pelgrims hebben de ze tochten ervaren als een bedevaart en tevens als een echte ontspanning. Ernst en vreugde moeten immers samen gaan. Op de tocht naar Lourdes is er een oponthoud van een dag en twee nachten te Lisieux (dus geen nacht trein op dc heenreis). Hel verblijf te Lourdes duurt 5-6 volle dagen en op de terugreis wordt een bezoek gebracht aan Parijs. De tocht naar het H. Land duurt dertien dagen met bezoek aan alle H. Plaatsen in Israel en Jordanl*. Overal worden de pelgrims geleid door deskundige gidsen. Tijdens de reis en in hotels is er voor Iedere groep een pater-leider die de pel grims behulpzaam is cn alles zo re gelt dat men werkelijk zorgeloos van een geestelijke ontspanning geniet. Volledige inlichtingen gaarne toegezonden door de Mont- fortaanse Bedevaarten Berg cn Dal tel. 06805-1900. Het programma voor 1966: Lour des 25 mei Lm, 3 juni - 3 Lm. 11 augustus - 2 t.m. 11 september. H. Land: 25 april t.m. 11 augustuji - na jaar. op een nader te bepalen datum. Het huwelijk - met - hoofdletters staat voor de deur. Er zijn weinig trouwtjes te bedenken, waarover zo- veel te doen geweest is met pro's en contra's. Het is niet te voorzien in hoeverre die pro- en contra-uitspra ken geleidelijk aan veld zullen win- nen onder het Nederlandse volk, dat voor een groot deel die discussies langs zijn koude kleren heeft laten glijden en alleen maar hoopt, dat de prinses gelukkig zal zijn in de toe komst. Omdat de toekomstige koningin van ons land nu trouwt, gaat dit hu welijk ons allemaal aan. Het is voor ons land van grote betekenis of dit huwelijk slaagt. En dan niet alleen qua huwelijk, maar ook of haar echtgenoot, Claus von Amsberg, straks prins Claus der Nederlanden, erin slaagt zijn eigen plaats te ver derven in het Nederlandse bestel. Hiernaast drukken wij nog enkele foto's af, o.m. van de a.s. bruid en de heer von Amsberg (jeugdfoto); onder: naast kasteel Drakensteyn 'n opname van een feestelijke rijtoer door een der hoofdsteden van ons land. waar het jonge paar hartelijk werd bejubeld. Meer foto's drukken wü af elders in deze editie. Dit hangt niet alleen van het volk af, namelijk of dit bereid is hem te aanvaarden, maar wel degelijk ook van de vraag of hij zijn toekomstige positie op vanzelfsprekende wijze weet te bekleden. Hij zal het niet gemakkelijk krijgen, al mogen wij hier gerust bedenken, dat hij tot dusver een uitstekende indruk heeft gemaakt. De voorwaarden van de kant van het prinselijk paar zijn aanwezig voor een gelukkig en door het volk geheel aanvaard huwelijk. En op deze grond kunnen wij dan ook van harte het paar gelukwensen voor de toekomst van henzelf en van geheel het land.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1