GEMEENTERAADSVERGADERING Venray zet er de schouders onder LOURDES MARIENS MOItTFORTAAIISE HEILIGLAND Nieuwe stichting Yredesmonument BLAUPUNKT televisie komt van VRIJDAG 25 FEBRUARI 1966 No. 8 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG E PEEL EN MAAS E DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY \A/CCVD| A n \/r\0 D UCNDAV CM HMCTDCVCkl ADVERTENTIE FRliS 12 ct p. mm. AtONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 HU 1512 GIRO 10506S2 VVCCftDLMU VUUR VEISHHT CIM UmOlKCftCIM PRIJS PER KWARTAAL 1.73 (bvitmi V#nroy 1^-| INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur. Ik lees zo nu en dan in de kran tenberichten uit Venray waarin het woord „cultuur" voorkomt. Dit woord, gerekend naar het aantal malen dat het voorkomt, suggereert de outsider dat de culturele bedrij vigheid in Venray op hoog peil staat. Als ik dat dan overdenk, dan kan, vergeef mij, een glimlach niet on derdrukken. Want de ondervinding, die misschien eenzijdig is, geeft mij daar een andere kijk op. Ik ben nl. al 14 jaar bij Venray's Mannenkoor, kom iedere week, weer of geen weer naar de repetities, uit liefde voor de zang en hart voor het koor. Maar ik heb in die 14 jaren niet anders kun nen constateren, dan dat de belang stelling voor deze tak van cultuur op het laagste peil staat. Ondanks dat het koor een kern heeft van ge trainde krachten en het stemmen- materiaal. volgens de directeur, van uitzonderlijk goed gehalte is. lijdt Venrays Mannenkoor aan morele en financiële bloedarmoede, door ge brek aan belangsteling. Als ik dan nog pas heb moeten constateren, dat twee buitenlandse concertreizen met uitwisselingsmogelijkheden, afgezegd zijn moeten worden door het geld gebrek, dan vraag ik me toch wel af met welk recht men in Venray over cultuur praat. En zie ik dan in de kom van Ven ray dat grote gebouw verrijzen, dat naar ik gehoord héb schouwburg of gemeenschapshuis moet worden, dan vraag ik me angstig af of dit geslo ten gebied zal worden voor ons koor. Want informatieve balletjes door mij opgeworpen tijdens repeti ties gaven slechts negatieve ver wachtingen. En zo'n downstemming is ondanks de kwaliteitsbasis, die met ieder ge renommeerd koor kan wedijveren, funest. Waarom zet de overheid er niet eens flink de schouders onder? Waarom houden intellectuelen zich op de achtergrond, waarom wordt het niet gestimuleerd door de voor standers van culturele verheffing? Het is mij een raadsel. Want wat BEDEVAARTEN NAAR Lisieux. Lourdes en Parijs „Pelgrims zijn wij mensen, zwer vers naar Gods woord", zo begint een van de liederen die we op onze bedevaarten zingen. En is dit ook niet zo? Zelfs de mensen die zich gelukkig voelen, leven nog voor 'n groot ge deelte van en voor de toekomst. „Als dit luktals dat gebeurd isals we zover zijndan.." U kunt dit regelmatig horen uit de mond van uw medemensen en van U zelf. Een mens blijft niet al leen maar stil staan bij het nu; hij kijkt steeds in de toekomst, is steeds op zoek naar de dingen die komen. Onvermoeide zwervers zijn we. steeds op weg. Daarom spreekt men tegenwoor dig gaarne over de Kerk als 't „Gods volk op wfeg." Want wij, christenen, zijn trekkers bij uitstek, op weg naar ons uiteindelijk geluk. Dit is ook sinds jaren de inspirerende ge dachte geweest van de Paters Mont- fortanen bij hun bedevaarten naar Lourde% en dit is ook de geest waarin ze dit jaar trekken naar het H. LAND. waar Christus leefde. Als U graag iets meer wilt weten over deze bedevaarten, vraagt U dan inlichtingen bij de Montfortaanse Bedevaarten, Berg en Dal (tel. 08805- 1900). Het programma voor 1966: Lour des: 25 mei Lm. 3 juni 3 Lm. 11 augustus 2 Lm. 11 september. H. Land: 25 april t.m. 7 mei na jaar, op 'n nader te bepalen datum. kan representatiever zijn voor een zichzelf respecterende plaats dan een goed aMnnenkoor? Wat kan voor 'n opbloeiende industrie, in den vreem de een betere begeleider zijn dan de heerlijke tonen en de faam van een Mannenkoor? Goed is het koor, be ter worden zit er in en het bekend worden zit er, gezien de bekwame leiding van de heer Timp. ook in, mits belangstelling, morele stuwing en financiële steun uit alle gelede ren van Venray's bevolking hieraan meewerkt. De leden van het koor is niets te verwijten, zij komen trouw naar de repetities, zij spannen zich in om nieuwe leden te werven, zij betalen een behoorlijke contributie en zien met veel moeite het geld bij elkaar te schrapen om de directeur te kunnen betalen. Is de houding van zo'n gezelschap niet meer waard dan de poverheid waarmee het noodgedwongen voor de dag moet komen? Zeer typerend is het feit dat het zelfs nog zorgen baart om nieu we stukken aan te schaffen, zodat men vaak aangewezen is op zuster verenigingen die welwillend num mers in bruikleen geven. Is dat niet droevig, is dat deprimerend en dat terwijl de welvaart van Venray naar alle kanten uitpuilt? Mensen van Venray, deze klaag zang wordt U gepresenteerd door 'n buitendorper, door iemand die bij U niets te vertellen heeft, maar die zijn onbehagen moet spuien vanwege al het negatieve dat hij ten opzichte van het koor steeds weer ervaart. Dit ten behoeve van een beter ver dienend Mannenkoor. Mijnheer de redacteur, ik schei er mee uit, maar hoop dat deze po ging tot meer waardering hier en daar toch wat losgemaakt heeft van de sleur die de vooruitgang van het Mannenkoor belemmerde. De resul taten zullen zich wel openbaren. Daarom sluit ik met de woord waar mee ik begonnen ben: „Venray zet er de schouders onder!" F. van Dooren, Well. Het Actiecomité Vredeskerk Ne derland, dat zich ten doel gesteld had de parochiekerk, die Pastoor Geerits in opdracht van de Bisschop in Venray moest bouwen, te maken tot een Vredeskerk en de gelden daarvoor in te zamelen, acht zijn taak beëindigd. Thans is het noodzakelijk aan de tweede fase te beginnen, bestaande uit het tot stand brengen van een Vredesmonument bij de kerk en het organiseren van herdenkingsplech tigheden. Daartoe is. op initiatief van het Actiecomité, een Stichting Vre deskerk Nederland in het leven ge roepen, die volgens de statuten ten doel heeft het tot stand brengen van een monument bij de Vredes kerk te Venray en het beheer daar van, alsmede het verzorgen van dat gene wat in overeenstemming is met de doelstelling van de Vredeskerk. afgezien van haar functie als paro chiekerk. Het stichtingsbestuur is als volgt samengesteld: 1. de eZereerw. Heer Dr. H. P. M. Litjens. Roermond, voorzitter; 2. de heer Mr. M. M. L G. M. Cus- ters. Venray, vice-voorzitter; 3. de heer A. J. M. Albers, Venray, secretaris; 4. de heer L. M. M. Laurensse, Ven ray, penningmeester; 5. de Hoogeerw. Heer P. A. H. Loo- nen, Venray, lid; 6. de Zee ree rw. Heer W. L. S. E. Geerits. Venray, lid; 7. de heer Th. J. M. Jans. Venray, lid; 8. de heer J. D. Kousemaker, Ven ray. lid. Het Stichtingsbestuur memoreert met grote dankbaarheid het vele werk dat door het Actie comité is verricht om de Vredeskerk tot stand te brengen. Daardoor is de gedach tenis aan de gevallenen en tevens het vurige verlangen naar een be stendige vrede tot uitdrukking ge bracht in een stuk van Nederland waar de tweede wereldoorlog zulke diepe voren van leed en verwoes ting getrokken heeft. Met de mededeling dat de rijksgoedkruring voor de kleuterschool In Caatenray binnen afzienbare tijd te verwachten ia, sloot de VOORZITTER de jongste gemeenteraadsvergadering, waarin liefst 29 punten aan de orde kwamen. Subsidieaanvragen van verschil lende kanten maken het al weer moeilijker de post onvoorzien van onze begroting ene beetje op peil te houden, maar ook de aankopen voor plan Veltum vragen grote bedragen. Daarnaast spelen nog uitkeringen aan de lagere scholen, die ook al weer ho ger geworden zijn. maar alles bij elkaar had de raad geen uur nodig om door deze berg heen te worstelen. En even zo goed duufde het comité-generaal nog een heel uur. Maar dat is geheim. SUBSIDIE-AANVRAGEN Voordat de raad begon met de aanvragen om subsidieverhogingen, wilde VAN VALKENGOED wel eens weten, of dat allemaal financieel wel kan. „Beperking" was het wachtwoord bij de begrotingsbehan deling. maar de eerste vergadering de beste komt men al met een hele serie subsidieverhogingen. De VOORZITTER kon de bezorgd heid best begrijpen en daar is ook re^en toe. De financiële positie van de gemeente is ernstig en alles zal gedaan moeten worden omdat de be treffende instanties duidelijk te ma ken. Dat mag van de andere kant niet verhinderen dat zo lang het kan daar financiële steun gegeven wordt, waar zulks nodig is. Als het niet meer kan houdt alles op. Het verzoek van de Stichting Ka tholieke Gezinszorg tot toekenning van een extra jaarlijkse subsidie tot dekking van het exploitatietekort, werd ingewilligd. Deze stichting ontvangt reeds 59.070,subsidie, maar houdt des ondanks o.m. in 1966 nog een ex ploitatietekort van 6.039.Dit te kort ontstaat mede doordat men de vergoeding van 7,per dag. die van het publiek gevraagd wordt, niet wil verhogen ondanks het feit dat de salarissen e.d. verhoogd zijn of moeten worden. De raad besloot voorlopig te gaan tot 10.000,— in de exploitatietekor ten. Worden die in de loop der ja ren groter dan 10.000,dan zal opnieuw gepraat worden. Ook het verzoek van de Stichting Opbouw- en Vormingswerk Noorde lijk Limburg te Well, tot verhoging van het gemeentelijk subsidie werd ingewilligd. Deze stichting heeft tot doel de behartiging van het opbouwerk en de jeugdvorming in Noordelijk Lim burg en het Volksontwikkelingswerk in het algemeen. Haar werkgebied omvat ook de gemeente Venray. De Raad besloot aan de stichting te Well (met handhaving van het tot dusverre toegekend subsidie van 3 cent per inwoner voor de activi teiten niet vallende onder de sector maatschappelijk opbouwwerk) over het jaar 1965 een subsidie toe te kennen tot 15 cent per inwoner en over het jaar 1966 tot 18 cent per inwoner. Het subsidiebedrag over 1967 en volgende jaren zal gelijk zijn aan een evenredig aandeel op basis van het aantal inwoners van het exploitatietekort na aftrek van het rijks- en het provinciaal subsi die. Verder besloot de raad aan het Comité Jeugdvierdaagsc te Venray met ingang van 1966 tot wederop zegging een jaarlijkse subsidie toe te kennen in de kosten verbonden aan het organiseren van een jeugdvier daagsc. tot een bedrag gelijk aan 1 0.50 per deelnemer, met dien ver stande dat maximaal zal worden be schikbaar gesteld een bedrag tot het exploitatietekort PONJEE drong aan dat men zeker niet hoger zou gaan, terwijl VER MEULEN wel de afrekening over 1964 (exploitatietekort 435.had gezien, doch niet die van 1965. En die moet men toch ook hebben, want in dat jaar zou het tekort ingelopen kunnen zijn. De VOORZITTER betwijfelde dat laatste maar vond dat men terecht de eis kon stellen dat ook die afre kening eerst ter tafel komt. En met die restrictie krijgt de Jeugdvier- daagse dan subsidie. Ook het verzoek van de „Henri Belletablestichting" te Venlo tot wij ziging van de subsidieregeling, werd ingewilligd. Deze stichting stelt zich tot doel hulp te verlenen aan geestelijk min der validen bij hun godsdienstige-, zedelijke-, sociale- en individuele belangen. Zij verzorgt speciaal de nazorg der oud-leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs. Tot dusver kreeg zij 20,per leerling, waarmede de stichting contact on derhoudt Als gevolg van de uitbreiding van de personeelsbezetting en de stijging van de personeelsuitgaven was het verzoek gedaan over 1965 het sub sidie te verhoging van 20.tot 30,per leerling. Nu het werkterrein van de stich ting mede op het gebied van de kleuterdagverblijven, gezinsverzor- gendc tehuizen. vakantiewerk, avondverzorging werkplaats voor imbecielen e.d. is komen te liggen en het nazorgwerk voor de pupillen na de schoolleeftijd dient te worden uitgebouwd omdat het aantal pupil len toeneemt en de zorg intensiever wordt, werd voor 1966 een subsidie gevraagd van 16 cent per inwoner. Met deze beide verhogingen ging de raad akkoord. PSYCHOLOGISCH ONDERZOEK Reeds enkele jaren kunnen de leerlingen van de zesde klas in dien de ouders dit wensen zich aan een psychologisch onderzoek onderwerpen, met het oog op hun aanstaande schoolkeuze. Het tarief voor het onderzoek be draagt 15,per deelnemende leer ling. De werkelijke kosten zijn aan zienlijk hoger doch het verschil wordt door rijkssubsidie gedekt. Door genoemd Instituut werd ge vraagd om evenals In andere ge meenten gebruikelijk is. een subsi die toe te kennen van 10,per in deze gemeente woonachtige, aan een dergelijk onderzoek deelnemende leerling, zodat nog 5,ten laste- van de ouders komt. Gerekend wordt dat plm. 200 kin deren deelnemen, zodat een en ander een jaarlijkse uitgave van 2.000,— met zich zal brengen. De Raad had er vrede mee. zoals v »1 bleek uit de woorden van PON- JEE die zei dat de ouders nu naast de adviezen van de school zelf. hier mede nog een waardevolle aanwij zing krijgen voor de toekomst van hun kind. De Jeugdsociëteit S.R. '65 vroeg om toekenning van een gemeente lijke bijdrage in de kosten verband houdende met de verbouwing en in richting van het pand Hoenderstraat 10 tot jeugdsociëteit Deze kosten bedragen 11.500,-. Daarnaast wil men drie oude nood woningen achter dit pand zetten ter vergroting van de ruimte. En tenslotte is er het verzoek van de Protestants-Christelijke groep, die ook kosten heeft gemaakt voor de inrichting van hun jeugdzaaltje. Het voorstel was om voor elk van deze onderdelen 75 pet subsidie te geven tot een maximum bedrag van 2500,per geval. MEVR. RUTTEN vond dat men voor wat de inrichting betreft toch wel dik geld tekort had en daarin liever een grotere bijdrage toege kend gezien. De VOORZITTER moest haar ge lijk geven, maar wees er van de an dere kant' op, dat B. en W. gepro beerd hebben een bepaalde lijn té volgen. Indertijd heeft men de Blok hut in Leunen hetzelfde gedaan en ook voor de toekomst wil men deze lijn aanhouden. Temeer waar het misschien slechts voorlopige voor zieningen zijn, wat zal b.v. het rap port over Venrays jeugd van het Hoogveld-instituut wel over deze dingen zeggen. VERMEULEN vond het alleen maar vreemd, dat men hier weer keten op gaat bouwen, die men ri ders afbreekt. De VOORZITTER vertelde dat het hier gaat om een voorlopige oplos sing van huisvestingsmoeilijkheden voor sommige jeugdverenigingen. Als het Centrum klaar is, liggen daar misschien andere mogelijkhe den. Daarom deze noodoplossing, die bovendien niet mag toegepast wor den. dan nadat de Minister zelf zijn goedkeuring heeft gegeven. Dat is intussen gebeurd. JEUGDHUIS IN ZUID Het R.K. Kerkbestuur Parochie Onze Lieve Vrouw van Zeven Smar ten wil in Zuid een nieuw jeugdhuis gaan bouwen, wat 171.000.gaat kosten. De vraag was wat de ge meente hierin kon bijdragen. De Raad besloot dat maximaal 40.000,van gemoentezijde zou gesubsidieerd worden. Ze baseerde zich daarbij wat eerder aan andere gemeenschapshuizen gegeven is. VERMEULEN hoopte dat het geen semi-permanent gebouw zou wor den en werd genist gesteld. Het wordt permanent. VAN VALKENGOED wees er op dat men nu geen bijdrage meer moet verwachten in eventuele ex ploits tietekorten. Dat kan ook. aldus de VOORZIT TER, jeugdhuizen moeten zichzelf bedruipen. JENNISKENS korf de opmerking van VERMEULEN schijnbaar maar moeilijk verdragen, toen die zei dat dit dan het eerste jeugdhuis is in Venray-kom. Hij wees op het cultu reel centrum, waarvoor de raad toch ook al een hele hoop geld beschik baar gesteld had. De VOORZITTER weer hem er op. dat het cultureel centrum feitelijk uit twee gedeelten bestaat. Een deel is namelijk gemeenschapshuis en heeft zodoende ook een subsidie ge kregen. die geldt voor gemeen schapshuizen. terwijl in het exploi tatietekort daarvan nl£t wordt bij gedragen. Het andere deel is echter schouw burg en heeft als zodanig niet alleen voor extra subsidies gekregen via 't Ministerie van Onderwijs, dat ook bijdraagt in de tekorten. De gemeen te heeft voor dat gedeelte de plicht een streekfunctie, maar heeft daar zel f in deze tekorten bij te dragen. Had men die plicht niet op zich ge nomen. dan zou er geen schouwburg gekomen zijn. Dat betekent dan. al dus JENNISKENS. dat voor beide delen een afzonderlijke boekhouding zal moeten worden aangelegd en die zienswijze bleek ook juist De toekenning van een gemeente lijke subsidie ten behoeve van de jeugdcarnaval was het slot van alle subsidie-aanvragen. Ook dit jaar keurde de raad goed dat 1500. beschikbaar gesteld wordt voor de jeugdcarnaval, waarvan 500.— Is bestemd voor de aktiviteiten in Venray-eentrum en 100,voor elk van de kerkdorpen waar speciale jeugdfestiviteiten werden georgani seerd. SCHOLEN De R.K. Lagere school ln Oirlo kan voor 15.947,nieuw meubi lair aanschaffen. Daar verspilde de raad geen woord aan. Evenmin had ze bezwaar tegen vergoeding van de door de ULO be taalde salarissen aan de gymnastiek leraren. Het betrof een bedrag van 11.105,20. Maar het volgende punt de scho len betreffende, maalde de tongen los. De scholen worden gefinancierd volgens regels, die in de Lager On derwijswet 1920 vastliggen. Art. 72 b.v. is het artikel dat de aanschaf van nieuwe leermiddelen regelt, ter wijl artikel 101 de exploitatiever goedingen regelt Die exploitatie vergoedingen moet de Raad ieder jaar opnieuw vaststellen. En hier over is nog al wat te doen geweest, omdat ook Venray se raadsleden had den geconstateerd dat tussen ver schillende gemeenten nog al grote verschillen lagen in de bedragen, die z(j voor dit doel ter beschikking stelde. Waar lag dat nu feitelijk aan. B. en W. hebben die vraag voorge legd aan de Inspectie voor het L.O„ die op zijn beurt weer eens een on derzoek heeft ingesteld bij verschil lende scholen. Nu is dat onderzoek nog bezig, maar hangende de uitslag meende de Inspectie toch al te kun nen adviseren om de bedragen per leerling voor het lager onderwijs op te trekken van 65,op 75.en voor de Mulo van 80.op 95.—. Daarbij is dan nog wel uitdrukkelijk gesteld, dat naarmate deze bedragen oplopen, de scholen zelf hiervan gel den dienen te reserveren voor on derhoud (schilderwerk en vervan ging verwarmingsketels). De Raad vond deze „optrekking" op zich wel Juist, maar was van de andere kant toch ook weer niet vol daan. dat nog steeds geen positief antwoord gegeven kon worden op de vraag of dit nu te veel of te weinig was. Te weinig nooit repliceerde de VOORZITTER, want er is van geen enkele school al een officieel ver zoek gekomen de bedragen te verho gen. VAN VALKENGOED vroeg zich af of men zich daarop wel moest Hij zag nog altijd zo weinig Ini tiatieven van de scholen zelf. Uit dit feit alleen al blijkt hoe nuttig b.v. een centrale schooladministratie U Dan had men eens begrotingen kun nen opstellen, dan had men eens vergelijkingen kunnen treffen en had men tenminste iets geweten. Nu moet men afgaan op een onderzoek, dat nog gaande is en niemand weet of de Raad het nu goed doet De VOORZITER deride mede dat met de Inspectie van het LO over al deze punten diepgaande bespre- ftCHOOLSTRAAT VENRAY kingen gaande zijn. Men hoopt bin nen afzienbare tijd te komen tot een gezamenlijke vergadering van In spectie. schoolbesturen en gemeente bestuur waarbij b.v. dc benoeming van vakleraren voor muziek en cul turele vorming besproken wordt het gebruik van binnenbad en sportvel den aan de orde komt en wellicht ook de gezamenlijke administratie. Men kan dc raad moeilijk verwijten te weinig te doen. want alle Initia tieven op dit terrein is tot heden al leen van de gemeente gekomen. MEVR. RUTTEN wees er op dat in Horst de Lo. bijdrage 85.— is. maar kreeg van dc VOORZITTER te horen dat hier 10.— in zit voor de centrale administratie, die daar w?l Is ingevoerd. EMONTS wees er op dat schoolbe sturen nog altijd in benwp kunnen gaan. maar de VOORZITTER ver telde dat juist om geen lelijke ge zichten te maken de gemeente de In spectie om inlichtingen gevraagd had en op grond van die inlichtin gen dit voorstel had opgesteld. COLSEN wilde weten of deze be dragen voorlopig waren in die zin. dat ze later in het jaar. ais dat on derzoek beëindigd was wellicht ver hoogd konden worden. Neen. aldus de VOORZITTER, het is dc bedoeling dat deze bedragen voor 1966 gelden. Voor 1987 hoopt men dan zover te zijn. dat men op grond van de gedane onderzoekin gen het juiste bedrag kan vaststel len. daar hopend dat het gezamen lijk overleg iets definitiefs zal op leveren. De raad besloot dan toch maar het voorstri van B. en W. te aanvaar den. Dit besluit kost de gemeente al leen reeds meer dan 37.200.—. Ook het bedrag per leerling voor de B LO. werd verhoogd van f 120,- tot 135,- per leerling. BARTELS vroeg waarom hier niet uitdrukkelijk bepaald la dat uit dit bedrag ook het onderhoud gefinan cierd moet worden. De VOORZITTER wee* er op dat dit schoolgebouw gehuurd Is van de zusters, die uit de huur het onder houd bekostigen. COLSEN meende dat het stijgend aantal leerlingen toch feitelijk kos ten verminderend ^rnoest werken, maar de VOORZITTER geloofde dat juist bij het BLO waar het onder wijs veel invidurier ia, deze stelling niet oogaat WONINGBOUW De verlening van woningwetbij- dragen voor de bouw van 8 wonin gen in Ysaelstcyn en 12 woningen in I^eunen. ging zonder meer onder de hamer door. Datzelfde geberudc met het be schikbaarstellen van een terrrintje aan de Midden Peel weg aan de NV. Provinciale Limburgse Electric!telL* Maatschappij voor de bouw van een transforms torhuisje. AANKOPEN PLAN VELTUM Dc aankoop van grond en opstal len van L M. J. Coopmans Vritum 10 en M. J. L Looncn. Vritum 11. ten behoeve van de uitvoering van het bestemmingsplan Vritum volgde hetzelfde lot Het betreft hier 5210 m2 met opstallen voor dc prijs van 108.203,95 G. Th. Kust er s en cons., Vritum 18 wilde 4900 m2 aldaar verkopen voor (Vervolg raadsvergadering to.*.)

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5