-elna ■elna Tegenstellingen in Oirlo MSTELAÖI» Anno Domini 2000 't is wer Carneval...! 19-20 maart WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Over 34 jaar... ien 't land van Piël en Maas VRIJDAG 18 FEBRUARI 1966 No. 7 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 HL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.7S (bvitan Vanroy 2.—) Dat men in allo kringen in Oirlo zich gelukkig voelt met het feit dat de controverse, die bestaat tussen de Pastoor en zijn kerkbestuur, wereld kundig is gemaakt kan men niet zeggen. Het feit dat ook de grote dagbladen aan deze kwestie de no dige aandacht hebben geschonken, maakt volgens verschillende Oirlose mensen, die wij hierover spraken, een oplossing alleen maar moeilij ker. De kwestie waar het om gaat is. dat het kerkbestuur, bestaande uit de heren G. Custers, M. Classens. E. Janssen en W. van Wayenburg, reeds het vorig jaar de bisschop van Roermond er van op de hoogte stel den geen verantwoordelijkheid meer te willen dragen als kerkmeesters van de Oirlose parochie in verband met meningsverschillen met Pastoor Vervoort. Ze stelden in dit schrijven o.m. dat zij gaarne voor 15 januari 1966 uitsluitsel zouden hebben. Dit is intussen van het Bisdom nog niet gekomen, omdat men daar nog deze zaak in onderzoek heeft en nog had willen bemiddelen. Deze bemiddelingspoging hebben de kerkmeesters echter niet afge wacht en zij voelen zich thans als zodanig ontslagen. De grieven van het kerkbestuur gingen zowel tegen het financiële beleid als tegen het feit dat de el ders ingevoerde vernieuwingen op liturgisch gebied in de Oirlose pa rochie niet tot hun recht kwamen. Op financieel gebied o.m., omdat de elders al lang ingevoerde gezins bijdrageregeling in Oirlo er nog niet is, ondanks het feit dat de Oirlose parochiekas dit best gebruiken kan. Daarnaast zijn er nog moeilijkheden t.a.v. de verbouwing van de zeer oude pastorie, die 40.000,gaat kosten, om ze tenminste weer iets bewoonbaar te maken en de be schikbaarstelling van het jeugdhuis. De 71 jaren oude pastoor is diep getroffen door deze verwijten die hfj deels terug wijst, deels verwerpt. Zo heeft hij wel de gezinsbijdrage in willen voreen. doch kon met zijn kerkmeesters het niet eens worden over de startdatum van deze aktie. Stille Omgang Uw man gaal (och ook mee 7 n IN HET KORT Wat de financiële kant van de kwestie betreft, wijst hij er op dat sinds zijn benoeming in 1953 een oude schuld van 80.000,bijna j t. geheel afgelost is. dat daarnaast de In december van Jaar restauratie van de kerk is afgemaakt d® omzet in slijterijen uiter en Oirlo een nieuw jeugdhuis heeft mat^ om£P°K lT}. maand gekregen, terwijl de financiële te- J"*mf£r vlrkocht "J1"' korten der parochie beslist wel mee- dczclfde *Ud in 1964. hen gevolg van vallen. Maar het diepst betreurt hij de verhoging accijns op 1 jan. j.l. I - dat op deze wijze geprobeerd wordt 9?k de va" tabaks- een wig te drijven tusen hem en de acclJ^s bracht 2- pet. verhoging bo- aan hem toevertrouwde mensen en ven.het gewone verkooppeil. De om dat een bepaalde dorpspolitiek, die ,in mcu en K>ng met 23 pcL ook al andere dingen in Oirlo heeft omhoog. doen mislukken, nu poogt de goede De schoenwinkels verkochten vier verhouding pastoor-parochianen te procent minder dan in de maand verslechteren. van 1964. Jf ^bevolkingsconcentraties. Daarbij projecteerde hij los van de stedenrug dwars door Brabant van Bergen op Zoom, Roosendaal. Breda. Tilburg. Eindhoven naar Hel mond een Peelstad in de vrije ruim te. Verschillende planologen hadden meer de indruk, dat prof. Thijsae in dc grote Peel ruimte maar een Poel- stad had getekend om aan te geven, dat hij ook daar nog ruimte zag om desnoods- «n paar honderdduizend mensen kwijt te raken. Dat zou dus meer een theoretische planologie zijn geweest dan een reële ontwik- J kelingskans. van i»m. Daar in november echter de omzet 32 pet. hoger wegens de Zoals gezegd, verschillende Oirlo- natte maand, dan is de gehele om- se mensen zijn helemaal niet geluk- zet nog altijd een stuk hoger, kig met het feit dat vóór het bis- dom nog een bemiddelingspoging Volgens een onderzoek dat het heeft kunnen doen, deze zaak nu de Nederlands Instituut voor publieke wereld is ingegaan. Doch zij hopen opinie en marktonderzoek in op dat met wat meer wederzijds begrip dracht van Philips heeft verricht deze controverse zo snel mogelijk de naar 't wel en wee van de huis- wereld weer uitgeholpen zal worden vrouw, blijkt dat deze een 60-urige en dat een oplossing gevonden zal werkweek heeft. Vier procent van de worden voor verschillende proble- j Nederlandse gezinnen heeft geen men. die er nu oorzaak van zijn dat stofzuiger en tien procent van de verhouding pastoor en parochianen vrouwen gaat nooit naar een kap- vertroebeld wordt i per. Het Jaar 2.000, waar we nu neg zo'n 34 jaren van verwijderd zijn. is voor de meesten van ons neg verre toekomst. Maar verschil lenden van onze lezers zullen by leven en wclzün die eeuwwis seling meemaken en zo zij niet dan hun kinderen. De ouderen we ten dat 30-40 jaren sneller voorbUgaan. dan men meent als men ze nog vol te maken heeft. Deze eeuwwisseling, dit jaar 2000, is een pracht streefdatum; het ligt in de niet te verre toekomst en het is dus geen wonder dat men dit mooie ronde getal neemt als een soort myipaal in de toekomst. We kennen in onze eigen gemeen te b.v. het centrumplan, dat is op gezet om de Venrayse mensen in 't tcerd is enkele jaren geleden al ge dacht als een bevolkingsconcentratie van 100.000 tot 200.000 rond een in leven en werken kan. PROF. TUSSE is een van de plannenmakers, die zich ook heeft afgevraagd, waar het naar toe moet in ons overbevolkt landje, waarin ieder jaar meer men- Ja, daar staan we dan weer aan de vooravond van Venrays Vastel- aovend 1966. Elders in dit blad ziet U de hoogheden en prinsen, die de kGmende dagen voor zullen gaan in het volksfeest, dat Vastelaovend heet. Men mag zich de vraag stellen of het inderdaad zo'n volksfeest wel is, als vastelacveskranten en prokle- masies van prinsen ons wel voor houden. Wie het publiek zo stokstijf ziet staan langs een optocht, zonder een spoor van meeleven en meedoen, sen ruimten moeten vinden om te die kan die vraag dan maar moei- leven, te werken en zich te ontspan- lijk met een „ja" beantwoorden, nen. Het plan Tijsse. dat enkele ja- Maar wie de stemming ziet, waar- I ren geleden werd gepubliceerd, mede wagens worden gebouwd, die voorzag voor wat Zuid Nederland in de danszalen de verklede mensen betreft, dat de rij steren Bergen op en jeugd ziet plezier maken, wie uc I Zoom, Roozendaal, Breda. Tilburg, kleinere jeugd ziet hossen en sprin- Eindhoven en Helmond praktisch gen en wie het kakelbonte van een door de straten zwierende boere- brulleft ziet en de stemming proeft in de café's, die denkt daar weer heel anders over. Het is zo dat voor verschillende mensen Vastelaovend niets meer zegt, dan een paar vrije dagen, eens gaan kijken hoe anderen zich ..aan stellen'' en verder voor hun televisie de tijd kapot proberen te krijgen. Maar anderen en we hebben het idee dat hun aantal langzaam groeit gebruiken deze dagen in derdaad eens om er eens „uit" te zijn. Uit die gewone sleur van iedere dag. uit het bepaalde standje, waar in men gewoonlijk verkeert en eens doodgewoon Piëlhaas te zijn, zonder kapsones, zonder trammelant en ple zier te hebben. Dat plezier hoeft dan niet altijd een kater als gevolg te hebben. Vcor deze laatste groep zijn dan de komende dagen DE dagen van het jaar. Op voorbereidende bals en zittingen is men al wat in de stemming gekomen en nu kan het dan gebeuren. De Prinsen en Raden van XI staan klaar om dat volkje voor te gaan in plezier en schik maken en we mo gen slechts hopen dat ze veel en ge lukkige en plezierige onderdanen in de komende dagen hebben. In de vastclaovcskrant vindt U het hele programma en er is in kom en kerk dorpen van alles te doen. waarbij hen zich maar aan hoeft te sluiten cm verzekerd te zijn, dat de komen de dag plezierige dagen worden. Dat zij eenieder toegewenst en misschien dat degene, die een en an- de flauwekul vindt, toch in de ko mende dagen de moed opbrengt om ook an die flauwekul mee te doen. Misschien krijgt men dan de smaak te pakken en is men ook bekeerd tot dat leger van Piëlhazen, dat de ko mende dagen geen moeite heeft wakker te blieven. jaar 2.000 de nodige levensruimten dustriële ontwikkeling in de Peel in te geven. Er zijn ook landelijke het kader van een carbo-chemische plannen opgesteld om de bevol- industrie. Een industrie, dus die op kingsgroei en -aanwas tot die datum de ontginning (in welke vorm dan bij te houden en te zorgen dat de ook) van de steenkoollagen van de mens-van-morgen in Nederland nog Peel is gericht Met de vondst van aan elkaar vast zouden groeien en dat wat de streek rond Venray be trof, een nieuwe Peelstad zou ont staan, gevormd als het ware door de gemeenten, Venray, Horst en Seve- num. Dit plan is indertijd bekeken als zovele andere plannen, die weer een andere „opdeling" van Nederland voor stonden en is in de lade be land Het jaar 2.000 is immers zover nog. EINDHOVEN'S BURGEMEESTER heeft echter in zijn nieuwjaarsrede het plan Tijsse weer eens uit de kast gehaald en o.m. gezegd dat Eindhovens wegenplannen terdege rekening dienen te houden met het achterland in noord-oostelijke rich ting, waar eens de Peelstad zal ko men. die op zijn beurt weer in noord-oostelijke richting aansluit op het noorden van het Rijngebied. Inderdaad heeft Eindhoven een verbinding met het noord-oosten, dus met deze contreien, in haar wensprogramma opgenomen en zo wel door de Provinciale Planologi sche Dienst als door hun eigen ste denbouwkundige vast laten leggen. Deze opmerking is voor het Hel- mondse blad Traverse aanleiding toe geworden nu eens met Prof. Tijsse te gaan praten, wat hij inder tijd nu wel als Peelstad van de toe komst gezien heeft en waarom. PEELSTAD GEEN REALITEIT MEER De internationaal bekende plano loog Prof. Dr. J. Tijsse. die als eer ste over het begrip Peelstad heeft gesproken, zegt nu dat Peelstad mo menteel geen reëele kansen maakt zelfs niet voor het jaar 2.000. De Peelstad. die aldus Prof. Th ijs- se. door mij tussen Eindhoven en Venlo in de Peel werd geprojec- het aardgas, aldus Prof. Thijsse, lij ken de ontwikkelingskansen voor een Peelstad in dat gebied echter klein. En als Prof. Thijsse het eer lijk moet zeggen, wil hij ook wel stellen, dat hij veel liever de mooie ruimte van de Peel zal willen reser veren. Het idee van de Peelstad heeft prof. Thijsse dus mede afhankelijk gesteld van de bepaalde mijnaktivi- tciten en dat behoeft beslist geen kwestie te zijn van ontginning van kolenlagen. Wie daarover praat in een tijd, dat de mijnen worden ge sloten, maakt zich belachelijk. Maar ook daarin kan wellicht nog eens Iets veranderen na het jaar 2.000 en prof. Thijsse denkt daarbij aan de carbo-chemische industrie, dus de technische mogelijkheden in de toe komst om de diepe kolenlagen niet door graven te ontginnen, maar wel licht door een chemisch proces of ondergrondse verbranding of wat dan ook te benutten. Deze mogelijk heden zijn er in theorie en zelfs praktijk nu al; het is alleen de vraag wat de toekomst biedt om 't technisch en economisch aantrekke lijk te maken tegen de achtergrond van het energiemarkt van het jaar 2.000 tot 2.050 en later. Persoonlijk ziet prof. Thijsse. naar hij vertelde, veel liever een sterke woonconcea- tratic. aansluitend op de zich nu ontwikkelende randstaden. We moe ten zuinig zijn met de nog open ruimte in het land. ook in Peel en Kempen, om het geheel leefbaar te houden. En in dat opzicht deelt prof. Thijsse de mening van de provin ciale bestuurderen en de provinciale planologische diensten van dit ogen blik. die voor de naaste en wat ver dere toekomst beslist geen Peelstad hebben geprojecteerd. Ergens heeft men echter ruimte ncdig om een bevolkingsaanwas van 12 tot 20 miljoen op te vangen in de komende decennia. En tegen de ze achtergrond zoeken ook de pla nologen naar ruimte om woongele genheid te scheppen. WAT HU DACHT Die reële ontwikkelingskans zou er volgens prof- Thijsse echter wel liggen als de diepliggciide steenko- lenlagrn van de Peel nog eens tot exploitatie zouden worden gebracht DROOMBEEIJI Degene, die al gedroomd had van de metropool Venray ervaart uit het bovenstaande dus wel. dat zelfs de geestelijke vader er zelf niet zo heel erg meer van overtuigd is. dat die PceLstad er gaat komen, als niet de kolenlagen van de Peel op de een of anderr manier tot ontginning wor den gebracht. Waar voorlopig wel heel weinig kans op is. nu we zo rijk gezegend blijken met aardgas. Maar toch is wel belangrijk dat men in Eindhoven en ook in Helmond de verbinding met het noord-oosten ol langer hoe intensiever gaat bekijken. Dc verbindingen EindhovenRuhr- gebied en het daarboven gelegen Duitse gebied tot Hannover toe is als het ware de voortzetting van de ^Verbindingen die Eindhoven heeft met zuid en west. terwijl van de jgoord-oostverbinding ook Helmond en Deumc op het Brabantse ook profiteren kunnen. Wat de toekomst brengen zal is enztker. Maar het lijkt ons toch wel gced. dat men ook dc Eindhovensc ^Enen tot dat jaar eens wat nader bekijkt De verbinding Brabant- Limburg is we hebben dat al meer betoogd in feite allerbelab berd. De grenswegen zijn daar het concrete voorbeeld van. We mogen dan met ons eigen centrumplan het jaar 2000 al ge- ma: keerd hebben, het lijkt ons juist en goed ook eens te weten hoe an- rf ït er. groten» plaatsen die toe komst zien en of wij in onze eigen plaats daar op de een of andere wijze bij betrokken raken. Hoewel de toekomst zich ook door geen provinciale grenzen laat weer houden. heeft het verleden toch wel geleerd dat het soms misselijke ob stakels kunnen zijn. En een wat meer visionaire blik op die toekomst lijkt ons ook meer noodzakelijk. We vinden het in 1966 nog maar alUjd een rare zaak. dat geen van de be trokken instanties nu feitelijk ver tellen kan waar de kop van de Mid den Peelweg komt. Of bewaart men dat ook als verrassing voor het jaar 2000. hier is de nieuwe zó veelzijdig! zó volmaakt! zó eenvoudig in 't gebruik de meest praktische èn de meest geraffi neerde werkjes op de meest een voudige manier... dèt brengt U de nieuwe Cn ZWITSERS pr.ci»!#- produkt van t o p k I 11 blnnan hal baralkvan ladara baure I) I Stellet* U. «MUI M MR EEN POSTBESTELLING MET DE CARNAVAL Dc visie van prof. Thijsse ging uit van de opdracht 8 tot 10 miljoen mensen, die we in Nederland meer krijgen, ergens kwijt te raken. De randstad Holland is vol. Friesland. Groningen en Drente lagen in die visie tot 2000 wat verder weg en Gedurende de carnavalsdagen op men kwam dus tot de meest aan- 21 en 22 februari 1966 zal er slechts trckkelijke ruimte van Gelderland, éën bestelling uitgevoerd worden. Utrecht. Brabant. Limbur" en Zee- Echter zal van 16.30-17.00 gelegen-1 land. Prof. Thijsse tekende daarbij hcid gegeven worden om do post op I vier modellen en mogelijkheden van f het postkantoor te doen afhalen. PRINS JAN II Zagewctters Mersrlo PRINS MARK'S I Dartele Veulen. Venlen

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1