Spinneflikkers zij sneuvelden mei tevergeefs u de werkende vrouw Politierechter Venrayer in de kunstrij-ijssport 4 natuurlijk opkuimMqssckocMm Ariaens-Kosman Grotestr. 6 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 14 JANUARI 1966 No. 2 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 CL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Vunray I 2.—) Wij zijn aan een jaar begonnen, waarvan we hopen dat de economi sche groei zal voortgaan. Een econo mische groei, die gekenmerkt wordt door de volledige werkgelegenheid, een van de doelstellingen die de spil vormen van onze economische po litiek. Op de keper beschouwd voldoen wij eigenlijk nu niet en voldeden wij ook niet in de laatste jaren aan het ideaal van volledige werkgele genheid, want de arbeidsmarkt is en was in het jongste verleden steeds overspannen. Deze situatie schaadt het economisch bestel evenzeer als een toestand met een tekort aan werkgelegenheid. De voortschrij dende inflatie, die onze economische groei begeleidt, wordt zelfs voor een deel aan die overspannen arbeids markt toegeschreven. Dit brengt velen ertoe om in ons land, met zijn vele jongeren en be jaarden, die niet aan het arbeids proces deelnemen, te pleiten voor in schakeling van zoveel mogelijk pro- duktieve krachten. Om dit doel te bereiken kan o.m. een beroep ge daan worden op de gehuwde vrouw. HONKVAST Allerlei krachten in ons volk wer ken het meewerken van de gehuwde vrouw in de produktieslag tegen. In de rij van de westerse landen, die ons vergelijkbaar statistisch mate riaal kunnen leveren, maakt de Ne derlands gehuwde vrouw de indruk dat zij erg honkvast is. Men wijt dit aan conservatisme, aan de typische gebondenheid van onze moeders aan het gezin etc., maar het is stellig ook zo dat het deelnemen aan het arbeidsproces voor de Nederlandse gehuwde vrouw bepaald niet aantrekkelijk wordt gemaakt, met name niet door de fis cus. Er bestaan niet zoveel gegevens over de aanwezige bezwaren maar wij krijgen de indruk dat een aantal gehuwde vrouwen de stap naar het betaalde arbeidsproces wel gedaan heeft, maar haastig op die schrede is teruggekeerd, zodra bleek hoe hoog die extra gezinsinspanning door de fiscus wordt belast. Dit heeft men b.v. in onze streken al ervaren in de perioden dat vrou welijke hulp bij de aardbeienpluk, de bessenpluk en de aspergestekerij best te gebruiken, maar moeilijk te krijgen was. SPLITSING Voor de te betalen inkomstenbe lasting, inclusief loonbelasting, is hier te lande nog altijd bepalend het inkomen van man en vrouw samen. Pas sinds 1962 is een aarzelend be gin gemaakt met het toestaan van uitzonderingen op die regel. Bij de wet „voorzieningen van de werkende vrouw" is bepaald dat liet zuiver inkomen van de belasting plichtige verminderd wordt met een derde van de daarin begrepen ar beidsinkomsten van de vrouw met een minimum van 500,en een maximum van 2.000, Het gaat hier niet om een prin cipiële erkenning van het recht van de gehuwde vrouw op een eigen be lasting van haar inkomsten, maar meer om een tegemoetkoming. Deze tegemoetkoming is nodig omdat ge huwde vrouwen die buiten de huis houding arbeid verrichten, kosten moeten maken om die prestatie bui ten gezinsverband mogelijk te ma ken. Er moet dikwijls een dure huis houdelijke hulp worden aangetrok ken, er moet betaalde oppas komen voor de kinderen enz. De daaraan verbonden kosten kunnen dan wor den betaald uit de fiscale tegemoet koming. TE WEINIG Hoe schraal is echter deze tege moetkoming. Zelfs als wij ons blij ven vastklampen aan de „tegemoet koming" kunnen wij nauwelijks de realiteit vasthouden. Het is duide lijk dat geen enkele huisvrouw, die een behoorlijke plaats in het gezins leven inneemt, voor i 40,per week een plaatsvervangster in de huishouding kan vinden Voorts zijn wij van mening dat voor de praktische toepassing van de geboden mogelijkheid de belas tingdienst dikwijls een veel te eng standpunt inneemt. Wij doelen hier met name op die gevallen waarin de echtgenote geregeld in belangrij ke mate werkzaamheden verricht in het door haar man uitgeoefende be drijf of zelfstandig beroep. Hiervoor is de beloning van de gehuwde vrouw bij wettelijke fictie gesteld op 2250,per jaar, tenzij blijkt dat een redelijke beloning meer of min der bedraagt. De aftrek van het inkomen wordt dan op 750,gesteld. Dat is min der dan 15,per week. 45,— SCHOON PER WEEK! Er zijn gevallen bekend van za kenlieden met een grote omzet, waarvan de vrouw de gehele inkoop of organisatie van het bedrijf ver zorgde, waarbij de „redelijke" belo ning van de echtgenote niettemin op 2250,werd gesteld. Haar arbeids prestatie bedraagt dus minder dan 45,per week. En dan te weten dat het mini mumloon voor een volwassen werk nemer sinds 1 januari 1966 door de minister van sociale zaken op 120,- per week is gesteld! Hoe is het in dit licht te verklaren dat een echt genote van een winkelier voor het verrichten van volle dagen arbeid in de winkel wordt geacht voor 3.000 prestatie te hebben geleverd in een vol jaar. Voor dit geld is al sinds jaren geen goede typiste meer te krijgen! In dooi-snee wordt de beloning van een meewerkende vrouw in be drijf of beroep op 2250,gesteld. Dit bedrag is veel te laag als uit gangspunt. Dat was het reeds in 1962. Hoeveel te meer reden is er om dit bedrag voor het jaar 1966 te ver hogen, al was het alleen maar om het te lage uitgangspunt in koop kracht te handhaven. OORZAKEN Naar onze mening is er meer no dig. Met name in het midden- en kleinbedrijf zijn er talloze gehuwde vrouwen, waarvan het gewaardeerde loon in eigen bedrijf veel hoger moet worden gesteld. Waarom leren ons oude bedrijfs economische waarheden dat voor de berekening van het bedrijfsecono misch resultaat met de veel hogere werkelijkheid rekening moet worden gehouden en waarom wordt de rede lijkheid daarvan door de fiscus ge negeerd? Dan ligt hier duidelijk een van de oorzaken waardoor de lasten voor het kleinbedrijf ondraaglijk wor den. Man en vrouw in een zaak moeten van hun gezamenlijk in komen meer belasting betalen dan man en vrouw met eenzelfde in komen die beiden werknemer zijn. Willen wij cp grotere schaal ge bruik maken van de arbeid van gehuwde vrouwen, dan zal de mi nister van financiën ten behoeve van deze kracht een reëler stand punt moeten innemen dan tot he den het geval is. OPBRENGST KLAPROOSKOLLEKTE 1965 Kom 339.— Mcrselo 17.50 Veulen 32 Castenray 22,66 Oirlo 25,65 Oost rum 24.12 Leunen 64.— Heide 22.50 Smakt 12.50 Ysselsteyn 165,— 724.93 Onkosten auto gehuchten 12,— 712,93 Voor alle reparaties (a. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 23 Dit woord zal velen van U wel niet zoveel zeggen en ook wel wat raar in de oren klinken. Maar wan neer we het woord flikkeren etymo logisch bekijken blijkt dat dit. in te genstelling tot wat velen denken, het o.a. met de kuiten tegen elkaar springen betekent. Wat zijn nu Spinneflikkers? Spin- neflikkers is de naam van een nieu we, aktieve, onofficiële carnavals vereniging, waarvan de leden net als in elke carnavalsvereniging ook graag lol maken, maar die daarnaast er naar streeft een dosis originali teit in de Venrayse carnaval te bren gen. Dat hierop prijs gesteld wordt door velen, blijkt uit het relatief groot aantal donateurs welke deze vereni ging telt. De Spinneflikkers zijn ontstaan uit een groepje van zeven Piëlhazen, in het dagelijks leven merendeels scholieren, welke vorig jaar in de optocht voor een muziekschool pleit ten. Misschien herinnert U zich nog wel met wat voor een lawaai dit gepaard ging. De komende jaren willen wij het echter als Spinneflikkers anders gaan doen en we hopen ons in de carnavalsoptocht van dit jaar ook als zodanig aan U voor te stellen. De Spinneflikkers. WERKGROEP FILMVORMING PRESENTEERT: Een indrukwekkende Russische ocorlogsfilm Vlak voor het einde van een we reldomvattende oorlog komt des te schrijnender de volslagen dwaas heid aan het licht van het doden, zeker als dit een roekeloze onder neming geldt vlak voor het bekend gemaakte en vastgestelde tijdstip van de vrede. Aan de voor-avond van die vre de krijgt een jonge onervaren, maar eerzuchtige Russische officier op dracht een gewonde soldaat, alsme de een Duitse vrouw, die op het punt staat moeder te worden, naar een hospitaal te brengen achter het naar Berlijn oprukkende front. Mokend gaat de nieuwbakken of ficier, die zichzelf een heel wat held haftiger taak had toebedacht, op weg. Naast hem aan het stuur een olijke chauffeur, die zich van voorschrif ten weinig aantrekt en zelfs een ge neraal in de maling neemt. Achter hem een door een shock met stomheid geslagen soldaat en de achterdochtige trotse vrouw, wier kind elk ogenblik geboren kan wor den. De tocht gaat door een gebied, waar het nog wemelt van verspreid opererende resten van uiteengesla gen Duitse eenheden, die fanatiek en wanhopig strijdend, de ineenstorting van het Derde Rijk trachten tegen te houden. Het is een bar avontuur, dat deze mensen voortdurend tot het uiterste beproeft, vooral ook om in hun on derlinge verhouding; en waarbij zij zich slechts staande kunnen houden, dank zij elkanders steun en lang zaam groeiend wederzijds begrip. Het is opmerkelijk in meerdere Russische films, die na het Stalinis tische regiem zijn gemaakt, dat niet de gemeenschad, de partij, of de ideologie centraal worden gestelde maar veel meer "het individu en zijn relatie tot de ander. (Zie ook: „Bal lade van een soldaat"). De jonge cineasten Alow en Nau- mow hebben bovendien niet voorbij gezien aan het feit. dat juist in ang stige tartende omstandigheden de humor, de grap, die de tragiek over wint, niet kan uitblijven, wil de mens niet ten gronde gaan. Ze veroorloven zich zelfs de no dige spot met de militaire discipline en met de figuur van de luitenant met zijn krijgshaftige idealen, zodat Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Rijschool JAN JANSEN Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 een zweem van anti-militairisme doorschemert. Maar de strijd om het bestaan blijft voortdurend op de voorgrond in de talloze bewogen belevenissen, die het viertal doormaakt en die zijn. zonder een ogenblik onwaar schijnlijk te worden, steeds verras send. spannend, aangrijpend. Deze Russische film is door zijn persoonlijke typeringen een algeme ne aanklacht tegen de stoffelijke en geestelijke ontreddering van een oorlog en vormt een pleidooi voor de menselijke waardigheid. A. N. Voelt Uzich moe? Futloos, dag ia dag uit? Laat Sanatogen U helpen. Neem het dagelijks en merk hoe Uw oude energi<K en levenslust terugkeert. S Sanatogen Het versterkend middel voor jong en oud FILMNIEUWS Doordat Luxor kosten noch moei te spaart om de programma's gelijk tijdig of aansluitend op de grote steden te vertonen is het een onmo gelijkheid om zelfs maar een week van tevoren te bepalen welke nieu we films op de eerstvolgende don derdag worden ingezet. Aangekon digde films vervallen soms en grote films worden zonder verdere aan kondiging in roulatie gebracht. Het programma voor de komende maanden is dan ook niet te bepalen, omdat er een aantal zeer belangrijke films onder kontrakt staan. Zo kan het gebeuren, dat de eerstkomende donderdag plotseling My Fair Lady; Zobra de Griek; Michelangelo; Sound of Music, of Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten wordt ingezet. Al deze genoemde films zijn van lange speelduur en de belangrijk heid van elk der films afzonderlijk zal niet ver uiteenlopen. Wel staat dus vast, dat op filmgebied in Ven- ray de komende weken grote ge beurtenissen gaan plaatsvinden. De verwachtingen voor 1966 worden derhalve hoog getaxeerd. De televisie moeheid begint in Ne derland merkbaar te worden, want in de grote steden hebben nog nim mer zoveel mensen de bioscoop be zocht als de laatste maanden. Met name in Amsterdam zijn de centrum theaters vaak dagen tevoren reeds uitverkocht en het laat zich aan zien, dat de provincie meer dan vroeger de weg naar de bioscoop zal vinden. Mede door de bevolkingsaanwas in Venray is het bioscoopbezoek ter plaatse in stijgende lijn en vooral bij belangrijke films gaan enorme mas sa's naar de bioscoop. Nog maar vijf jaar geleden was het ondenkbaar dat een film in Venray twee weken achter elkaar zou kunnen lopen. West side story. Irma la douce en nog enkele andere films haalden ge makkelijk een derde week. Het verheugende van de gehele ontwikkeling is, dat films die be paald op het culturele vlak liggen zo naar voren schieten zoals My Fair Lady, Michelangelo en Zorba de Griek. De amusementsfilms zijn eveneens van hoog gehalte zoals Sound of Music, Knotsgekke kerels in hun vliegende kratttèn en de on langs vertoonde film Het is een gek ke rare dolle dwaze wereld. Het is dan ook meer dan de moei te waard de programma's van Luxor in het oog te houden. Behalve bo vengenoemde topfilms staan verder op het programma La Ronde, Veel liefs uit Moskou van James Bond. Huwelijk in Italiaanse stijl met So fia Loren, Help van the Beatles. Onnodig erbij te vertellen, dat de films allen in kleuren zijn opgeno- mij volgens de modernste groot beeldsystemen. Extra verlaagde prijzen. Korting of dubbel zegels Goedkoop en toch vertrouwt 0 1 yy GOMMANS KLEDING Langstraat v/h Coopmans Tel. 1281 Surveillerende agenten maken tij dens hun rondjes soms eigenaardige dingen mee. Zij kijken niet gauw bevreemd op. Maar deze dienaar van onze Hermandad vond het toch wel een beetje raar toen een voor bijganger een weinig wankelend op hem toestapte en zei: „Agent, ga maar door. ik ben iemand anders". De voorbijganger was gehuld in een leren jas. Hij droeg een gele sjaal, en het hoofd was bedekt met een valhelm. Zoals gezegd, dit alles kwam de agent vreemd voor. „Hoezo?" vroeg hij verwonderd, „waarom bent U iemand anders?" „Zomaar", zei de man, zijn val helm wat achterover schuivend. ..Ik ben iemand anders ziet u. k wandel hier maar een beetje voor mijn ple zier." Nu ziet men slechts zelden mensen voor hun plezier wandelen in leren jassen, gele dassen en be dekt met valhelmen. Weliswaar val len steeds meer voetgangers als slachtoffers in het verkeer, doch men maakt slechts zelden mee dat zij zich het vege lijf trachten te red den in een soort harnas. De achter dochtige agent hield daarom de man maar wat aan de praat, in de hoop meer gewaar te worden, vooral om dat de voorbijganger een heerlijke geur van alcohol verspreidde. Slechts enkele tellen later gierde de overvalwagen door de straat, om met huilende sirenes, piepende rem men en gillende banden naast het tweetal tot stilstand te komen. „Ik ben iemand anders", herhaal de de voorbijganger toen de portie ren open gingen om de mobiele bri gade uit te spuwen. Maar deze „vliegende brigade" had goed op de kalender gekeken en wist dat car naval nog niet was aangebroken. Dies werd niet iemand anders, maar „Iemand Anders" met bekwame spoed ingeladen. Nog steeds gehuld in een leren jas, met de gele sjaal om de nek. maar zonder valhelm, stond de man nu in het verdachtenbankje. Het ge val was meteen duidelijk. Voorbij gangers hadden het politiebureau opgebeld. Zij hadden een scooterrij der zien passeren, gekleed in leren jas. geie spaal en valhelm. De man reed zo gevaarlijk dat hij zonder twijfel flink onder de invloed van sterke drank verkeerde. De overval wagen rukte uit om de man op te pikken, die zo letterlijk aan het sig nalement beantwoordde. De man bleek inderdaad flink onder invloed. Volgens de ambtelijke stukken was dit verbalisant gebleken uit zijn waggelende gang, de onmiskenbare dranklucht, zijn vreemde gedrag en de uitgekraamde wartaal. Voor de rechter begon hij meteen te zeggen dat hij iemand anders was. „Maar hoe wist u die avond zo zon der meer dat iemand van uw signa lement werd gezocht?" vroeg de of ficier. „Dat wist ik niet", antwoordde de verdachte, „want ik ben iemand an ders." „En waarom gaat u met al dat blik op uw hoofd wandelen?" wilde de rechter weten. „Gewoon', zei de man, ,.'t is zo ge vaarlijk op straat tegenwoordig." De rechter haalde het dossier voor de dag. En uit het dossier de ver klaring van de echtgenote van de verdachte. „Ik ben lopend gegaan, want ik durfde niet bij hem op de scooter te zitten', heeft ze gezegd. „Mijn vrouw is ook iemand an ders", beweerde de alcoholist Maar de rechter achtte bewezen dat hij dezelfde was. Twee weken gevangenisstraf heeft hij gekregen en twee jaar ontzegging. „U bent een gerechtelijke dwaling", sputterde de verdachte, „ik bon echt iemand an ders." Maandag werd in het sportpark ..De Vliert" te 's-Hertogenbosch de nieuwe overdekte kunstijsbaan offi cieel geopend door burgemeester mr. R. J. J. Lambooy. Naast een internationale ijshockey- wedstrijd tussen Beograd (Joego slavië) en IJshockey Den Bosch, dat door Den Bosch werd gewonnen, werden demonstraties kunstrijden gegeven o.a. door de kampioenen van België Marion Batavier en Wcr- da Severijns uit Antwerpen, alsmede dqgr een drietal leden van de TU- burgse IJ.ssportclub. Tot deze lnnt- 8te behoorde, na gescuecteerde voor wedstrijden, onze plaatsgenoot Jan Pieter Schols Hzn. Met een geslaagde kür bewees hij dat ook ten Piëlhaas tot waardeer bare prestaties op de gladde Ijzers kan komen. De heer Schols alsmede zijn clubgenoten werden In Den Bosch door de Belgische en Joego slavische gasten uitgenodigd voor 'n demonstratie in hun landen. Door de T.V. werd ten en ander opgenomen. De kunstijsbaan te Den Bosch met zijn 5000 zitplaatsen was deze avond geheel uitverkocht. Moge dit Venray-Tilburgs succes behaald onder training van de in Nederland bekende mcj. Karla Groe- nevelt uit 's-Gravenhagc, onze plaatsgenoot aanmoedigen te volhar den op het ingeschaatste sportpad. Wij vragen nog «taadt PERSONEEL l geschoold en v ongeschoold Aanmelden dagelijks - j ook na werktijd - aan j de fabriek, bij de portie» N.V. INAlfA VENRAY IN HET KORT Volgens de beschikking van het college van rijksbemiddclaars zal het minimum-inkomen voor alle vol waardige mannelijke werknemers van 25 jaar cn ouder in een vol ledige dienstbetrekking van 120, per week, moeten ingaan in 't loon- tijdvak, waarin 10 januari valt. dus deze week al. Vanaf 1 oktober a.s. zullen automobilisten niet meer op straat worden aangehouden om hun belas- tingkaart te tonen. Die kaart wordt dan ook afgeschaft. De controleurs noteren of fotograferen dan op de weg autonummers, waarvan men kan nagaan of de belasting betaald is. B ij het steeds toenemende ver keer is het ondoenlijk de auto's voor controle te laten stoppen, nog afge zien van het ongerief voor de auto mobilist. De onderhoudskosten van alle Nederlandse woningen samen be dragen maandelijks ongeveer 45 mil joen gulden.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5