naar Lourdes Ebberink 50 jaren Fokvereniging Eensgezindheid - Venray ZWEMMEN AIS Atnpb elastisch Burgerlijke Stand HERVORMDE GEMEENTE In verband met het koude weer wordt zondag de kerkdienst voor dc Protestanten niet gehouden in dc Veltumse kapel, maar in zaal San Damiano (ingang Kruisstraat), aan vang tien uur. Predikant is de Welecrw. Heer Keers. In dc Hervormde Kerk aan de Maasweg te Blitterswijck GEEN dienst. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 45 der Drankwet (S 1931, no. 476) ter open bare kennis, dat op 7 december 1965 is ingekomen een verzoek van Mar- tinus Johannes Stevens, wonende Venray. Merseloaeweg 23, ter ver krijging van een verlof A, voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein voor dc beneden- lokaliteit van het pand Hoender- straat 10. groot 58.58 m2. Binnen twee weken na dagteke ning van deze bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen van het verlof A schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 12 januari 1966. Burgemeester en wethouders voor noemd. Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. burgemeester. F. A. J. M. DE VOCHT, loco-secretaris. VERKOOP KINDERPOSTZEGELS Door het plaatselijk comité ver koop kinderpostzegels en prentbrief kaarten te Venray, zitting houdende in de hal van het postkantoor, wer den verkocht over 1965 aan zegels 2684,88, hiervan verstrekt aan be drijven 942,20, aan prentbriefkaar ten e.d. 836.30, hiervan aan de be drijven 468,50. Ontvangen gift 40,—. Over 1964 waren deze bedragen aan zegels 2393,15, waarvan de be drijven 1209,50. Aan prentbrief kaarten 550,70, waarvan aan de bedrijven 329,10. Ontvangen gift 40.—. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma kantoor stenografie slaagde: mej. A. Noy, al hier; praktijkdiploma machineschrij- ven (blindtikken): de dames Dorien Vennekens. Leunen; Jeanne Ver stoppen, Oirlo; Diny Peeters, Yssel- steyn; praktijkdiploma machine- schrijven (10 vinger systeem): de da mes Wilma van Gend, Venray; Toos Timmermans, Wanssum; Anncmie v. Dierendonck. Ysselsteyn en de heer van Burgt, Venray voor vaardigheid. KATH. VROUWENGILDE De dames gaan maandagavond a.s. het 5-jarig bestaan van het Vrou wengilde afd. Venray vieren met een plechtige Eucharistieviering in de kapel van Huize St. Anna. De H. Mis zal worden opgedragen door de Geestelijk Adviseur Deken Loonen, terwijl de Zusters van St. Anna de gezangen zullen verzorgen. Na de H. Mis. die om half 8 begint, is er een feestelijke koffietafel, waaronder en waarna de leden zelf een toneel- en cabaretavond zullen verzorgen. PATER ANSCHAIUUS VAN DER VEER t Dinsdag overleed in het minder broedersklooster in Heerlen op 86- jarige leeftijd Pater Anscharius van der Veer. Pater van der Veer was vanaf 1905 tot 1925 leraar aan het Gymnasium I.C. alhier, waarna hij in 1925 tot rector van ditzelfde col lege werd benoemd. Hij was rector tot 1932. SCHOOL IN VEULEN NAM VIERDE KLASLOKAAL IN GEBRUIK Er was grote vreugde onder de schooljeugd van Veulen nu einde lijk het vierde klaslokaal in gebruik kon worden genomen en aan een lange periode van behelpen een ein de was gekomen. De lagere school op het Veulen met zijn 124 leerlingen had maar de beschikking over drie lokalen. On danks alle mogelijke urgentieverkla ringen heeft het nog enkele jaren geduurd voordat de vereiste goed keuringen verkregen werden voor de bouw van het vierde klaslokaal. Door de bouw van dit klaslokaal ging de overdekte speelplaats verlo ren, waarvan de muur en het dak voor dit nieuwe lokaal werden ge bruikt. De kinderen welke overblijven kunnen nu in het klaslokaal verblij ven. Men verwacht in het Veulen thans geen uitbreiding meer van het leerlingenaantal. Nu leveren de 140 Veulense gezinnen 124 kinderen. Het agrarische gedeelte zal geen nieuwe vestigingen kunnen toelaten omdat alle bruikbare grond ontgonnen is, tenzij men gaat specialiseren. Met deze verbouwing werden de bouwers geconfronteerd met het feit dat het Veulen eens frontgebied was geweest. Een forse granaat en een put gevuld met geweerkogels kwam men alleen al bij de bouw van dit noodlokaal tegen. KONIJNENVERENIGING DE PEELHAAS Enkele mededelingen omtrent de Bossche tentoonstelling. Dit jaar gaan de Peelhazen met een grote bus naar Den Bosch en wel op zon dag 23 januari om 1 uur. Iedereen kan zich hiervoor opgeven, ook zij die geen lid zijn en wel tot 20 jan. bij J. Strijboseh. Arkstraat 1. Leden zijn ook verplicht zich op te geven voor een eventueel overzicht. Te be zichtigen zijn op deze monsterten toonstelling 8.000 dieren waaronder 40 konijnenrassen, pluimvee, caviass en kleurenmuizen. Dusdat gaat naar Den Bosch toe. Gelukkig is Ui er... uit Angorawol met ïjyeref hoek Marktstraat-Schoolstraat ZIEKE KINDEREN UIT VENRAY Het nieuwe jaar is er weer. En weer begonnen wij met frisse moed aan de volgende kringloop van de alledaagse dingen. Vergeten wij ech ter onze aktie niet! Wij hebben in 1965 een mooi resultaat geboekt: bij na 5.000,—. Nog een paar maan den en onze aktie zal afgesloten worden. Geef nog een stoot in de goede richting. De Venrayse kinde ren vragen erom. Let wel: het zijn onze eigen kinderen! Misschien gaat uw eigen zoon of dochter mee naar Lourdes. Geef wat uw hart u in geeft! U kunt uw giften storten op de volgende banken: Boerenleenbank Venray of Merse- lo; Amsterdam-Roterdam Bank Ven ray; Ned. Credietbank Venray. alles t.n.v. „Zieke kinderen uit Venray naar Lourdes". Bij voorbaat danken wij U reeds. En nu onze verantwoording: Vorig saldo 4612,41 O.L. Vr. v. 7 Smarten 250, N.V. E. Helmond 25,— J. W. Venray 10, N.N. 10,— Totaal 4907,41 Let op! Vanaf heden kan men lichamelijk gebrekkige kinderen opgeven bij H. van Soest, Bevrijdingsweg 46. Ven ray. Ze moeten 10 jaar zijn en mo gen niet ouder zijn dan 20 jaar. S.v.p. vermelden: Naam en voor namen, geboortedatum, geslacht, aard van ziekte, huisarts, adres en ziekenfonds. De kinderen moeten wonen in Venray, Merselo, Vrede- peel of Heide. Rang of stand heeft géén invloed. Alle kinderen hebben een kans! I)E POLITIE MELDT: Afgelopen weekend snapte de po litie een drietal Venrayers, die met dc lichtbak aan het stropen waren. Nu zijn ze geweren, lichtbakken, een reeds geschoten haas en konijn kwijt, terwijl hen ongetwijfeld ook nog een rekening zal worden gepre senteerd voor stropen in de tijd dat de jacht dicht is. Vrijdag bleek de nieuwe Westsin gel al te smal te zijn. Een fietser reed daar namelijk pardoes op een auto en zorgde dat die beschadigd werd. Zaterdag kwam op de Oostsingel een wandelaar door onbekende oor zaak zo hard te vallen dat hij met hersenschudding naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zaterdagavond vloog in Veltum nabij de kapel een auto van de weg en kwam behoorlijk beschadigd in de sloot terecht. De bestuurder bleek bedronken. Zondag reed op de Geysterseweg een Volkswagen, die daar gepar keerd had, weer de grote weg op, zonder te letten op het achterop ko mende verkeer. Een toevallig passe rend Dafje werd het kind van de re kening. CONCERT EN TONEELUITVOERING TE OOSTRUM Zondag 16 en maandag 17 januari a.s. presenteert de harmonie „Sub Matris Tutela" traditiegetrouw haar jaarlijkse winterconcert in het pa rochiehuis te Oostrum. De muzikale uitvoering van bovengenoemde har monie o.l.v. J. Verstegen zal weer uitermate grote belangstelling ver dienen. evenals de opvoering van het blijspel „Het spook van de Vrij- burcht", gepresenteerd door Toneel groep „De Vlasbloem" onder regie van G. Lemmens sr. hetwelk tevens het sluitstuk van deze uitgesproken culturele avonden zal vormen. Aan vang beide avonden 7 uur. Zie ver der adverentie elders in dit blad. Wij viagen nog stced< 'v j - P F R S O N F fi geschoold en \J$r\ T' ongeschoold Aanmelden dagelijks - rfr)!'! °°k P'1. werk,ii° VT i fobriek, bij de portier M Ui/ N.V. INALFA VENRAY „Toon U deze waardig en laat dit een weerspiegeling zijn op het voet balveld". Met deze woorden bood beschermheer Laurensse aan het eer ste elftal van S.V.V. 15 nieuwe trainingspakken aan tijdens de Nieuw jaarsbijeenkomst. Op bovenstaande foto toont de heer Laurensse een der nieuwe pakken; naast hem een kennelijk tevreden voorzitter Roojjakkers. Foto: Amateurfotograaf P. v. Aalsum Veel sigaretten-automa ten heben het de laatste tijd moeten ontgelden. Dit is de open gebroken automaat van Sigaren magazijn Jansen op dc Grote Markt. Voor en na vallen dc daders in han den van de politie en dan heeft de rechter het laatste woord en dat is in deze gevallen lang niet mis. Op 22 juli 1965 was het 50 jaren geleden dat de Rundveefokvereni- ging „Eensgezindheid" te Venray- Heide werd opgericht en de Konink lijke goedkeuring verwierf. Al voor 1915 werd vooral in het gebied rond Heide reeds aan veeverbetering gedaan, speciaal door de aankoop van goede stieren, waar op de gemeente Venray dan enige subsidie verleend. In het begin van de eerste wereld oorlog is men de veeverbetering gaan organiseren, waarvan de heren Hub. Janssen en Mart. Wismans uit Venray de grote promotors zijn ge weest. GOED FOKMATERIAAL Onder leiding van Wilh. van Meijel van de Heide, kwam in 1915 de Fokvereniging „Eensgezindheid" tot stand, een vereniging die tot doel had naast de registratie en het ver zamelen van produktiegegevens over de fokdieren, eveneens het zorgen voor goed mannelijk fokmateriaal. De deelname door de veehouders in de eerste jaren na de oprichting was praktisch algemeen in Venray, Heide en Leunen. Voor de afdeling stierhouderij is de deelname vrijwel algemeen gebleven, doch voor de afdeling produktie-controle en regis tratie werd deze belangstelling gaan deweg minder, wat heeft geleid tot het oprichten van een zelfstandige stierhouderij in 1930. De Fokvereniging Eensgezindheid werkte na deze reorganisatie door met 12 leden, houdende plm. 65 koeien. In de jaren dertig en ook tijdens de tweede wereldoorlog was het le- dentaantal steeds tusen 15 en 20. Na de laatste oorlog is een grote uit breiding gekomen, als gevolg van 't invoeren van de Kunstmatige Inse minatie. Het hoogste ledental werd bereikt in 1959, toen de vereniging 184 leden telde, houdende ruim 1000 koeien. De laatste jaren is het ledental aan het verminderen, als gevolg van het saneren van vele bedrijven. Op het ogenblik heeft de vereniging nog 122 leden, welke rond 12000 koeien hou den. het gemiddelde per bedrijf blijft nog stijgen. VEEL PRIJZEN Hoewel dus de Fokvereniging na een goede start, lange jaren met weinig leden heeft doorgewerkt, heeft zij allerminst een kwijnend bestaan geleden. De naam „Eensge zindheid" Venray-Heide. stond niet alleen in deze streek, doch ook pro vinciaal en landelijk zeer goed be kend, getuige de vele prijzen en pre- ^fmie's die op diverse keuringen door de fokdieren werden behaald. Dit succes is voor een niet gering deel te danken aan de aktiviteit en de deskundigheid van het bestuur en de ambitie van de leden. De namen van hen die de vereniging door die 50 jaren als voorzitter hebben ge leid, mogen niet onvermeld blijven. Het zijn de heren: Wilh. van Meijel. Heide; M. Wismans, Venray; Joh. van Meijel, Heide; H. Camps. Hei de; J. van Dijck, Heide en de hui dige voorzitter W. van Rens, Heide. Als sekretaris-controleur zijn werkzaam geweest: M. Wismans, Heide; G. Houben. Veulen; H. Pee ters, Leunen; A. Willems en J. Wil- lems. Nachtegaal; M. Janssen, Hei de en thans J. Jenniskens, Leunen. De uitvoering van de werkzaam heden werden bij de sekretaris-con troleur aan huis verricht. Het melk- onderzoek vond plaats in een primi tief laboratorium, de administratie werd in de huiskamer bijgehouden. Enkele jaren geleden, nl. 1 jan. 1963 is door 7 fokverenigingen uit Venray en omstreken een Centrale opgericht met het doel verschillende werk zaamheden centraal te doen uitvoe ren. Hiertoe is een laboratorium en een kantoor gehuurd bij de Coöp. Zuivelfabriek „Venray". Ook de Fokvereniging Eensgezindheid heeft zich bij deze Centrale aangesloten en laat alle werkzaamheden door de Centrale verzorgen. JUBILEUM-VIERING De Fokvereniging heeft bij gele genheid van haar gouden jubileum een fokveekeuring gehouden op 8 september 1965, welke zeer goed ge slaagd was. Op 1 februari a.s. zal een feest- vergadering worden gehouden in het gemeenschapshuis te Leunen. Om 7 uur zal er gelegenheid zijn het be stuur te feliciteren, waarna bestuur, leden en personeel met hun echtge noten en diverse genodigden aan een koffietafel zullen aanzitten. Na de koffietafel zal er gelegenheid wor den gegeven gelukwensen uit te spreken, waarna de avond verder zal worden opgeluisterd door het duo „Vrolijk" uit Riethoven. IN HET KORT De Nederlandse Spoorwegen zullen op korte termijn, waarschijn lijk reeds in februari een verhoging van de tarieven invoeren. De bestrijding van het mond en klauwzeer zal met kracht worden aangepakt. Maandag zullen tien mi litaire veeartsen gaan helpen bij de massale inenting van varkens in de bedreigde gebieden, benevens stu denten. die te Utrecht voor veearts studeren. Per week zijn er in ons land nu 15.000 varkens meer beschikbaar dan een half jaar geleden, toen er geen mond- en klauwzeer was. De boeren hebben alleen daaraan grote strop pen. De nieuwe Maasbrug te Wes- sem en Maasbracht wordt op zater dag 2 januari officieel geopend door minister Suurhoff. Op de overwegen van de Ned. Spoorwegen kwamen in 1965 66 per sonen om het leven- JUBILEA OP ST. SERVATIUS Dinsdag herdacht de heer J^n Haegens dat hij 40 jaren in dienst was bij Huize Servatius. Hij werd in 1926 aangenomen om dienst te doen onder Broeder Barachus op pa viljoen J en heeft daar 21 jaren zon der onderbreking gewerkt onder de epileptici. Ook heeft hij veel be moeienissen gehad met de arbeids- therapie en de mattenmakerij was een van zijn taken en hobby's. En over hobby ^esproken: de jubilaris was jarenlang een zeer gewaardeerd lid van de toneelclub van Huize Servatius. Voor de Venrayse ge meenschap heeft hij zich verdienste lijk gemaakt als lid van de Rode Kruis-colonne. waar hij intussen ook al 15 jaren bij is. Hem werd in Huize Servatius door directie, personeel en patiënten, maar ook door velen daarbuiten dank gebracht voor het vele goede en caritatieve werk, wat hij in zijn verplegersloopbaan heeft gedaan. Donderdag a.s. zal Broeder Mar- tino zijn zilveren kloosterfeest in Huize Servatius gedenken. Deze broeder is werkzaam geweest in Boxmeer, Eikenburg en werd in 1950 o.m. assistent van de Overste te Venray. GESNEUVELDE HERTEN Dit jaar is al het tweede hert dat in de omgeving van de Rips gesneu veld is. Niet alleen was het dier dood, maar ook de wagen waar het beest tegen opgelopen was had be hoorlijke schade. Alleen al het vorig jaar zijn op de Midden-Peelweg en rond de Rips veertien herten op de ze wijze aan hun einde gekomen en de twee van dit jaar bewijzen, dat deze slachtpartij nog niet ter. einde is. Het herhaald verzoek om behal ve de waarschuwingsborden ook wildspiegels en andere dergelijke aparaten te plaatsen schijnt weinig te baten. De materiële schade is schijnbaar nog niet groot genoeg en herten schijnen we in overvloed te hebben. NIEUWE VOORZITTER ORANJE-COMITé De heer C. J. P. Leurs gaat drs. Th. van Thiel opvolgen als voorzit ter van het Venrayse Orante-comité. Drs. van Thiel, die enkele jaren voorziter van het comité was. heeft wegens drukke werkzaamheden voor die functie moeten bedanken, maar blijft lid. Het Oranje Comité pro beert thans te komen tot een goed programma voor donderdag 10 maart als onze Kroonprinses in het huwe lijk treedt. ALGEMENE VERGADERING DE PIëLHAAS Woensdagavond hield de Vastel- aovesvereniging De Piëlhaas een algemene vergadering, waarop o.m. de begroting voor de viering van vastelaovend 1966 aan de orde kwam. De totale ontvangsten en uitgaven werden geraamd om en na bij de 17.000,te liggen, een re cord bedrag, zoals in deze vergade ring werd opgemerkt. Toch hoopt men dit enorme be drag op tijd in huis te krijgen, om een en ander goed te doen verlopen. Vorst Jan kon mededeling doen, dat de Piëlhaas aanwezig zal zijn op zittingen in Merselo, Ysselsteyn, Leunen en Oostrum en bovendien gedurende de Vastelaovenddagen zelf ook weer enkele kerkdorpen zal bezoeken. Hij toonde zich zeer te vreden over de onderlinge samen werking. De vergadering hield zich ook bezig met de benoeming van verschillende functionarissen. Een ander probleem kwam ook naar vo ren, namelijk dat de aanwezige me daille-voorraad geheel is uitgeput en dat de aanmaak van speciale Ven rayse medailles wordt overwogen. De komst van de nieuwe gram mofoonplaat, waarop voor het eerst de Venrayse vastelaovesliedjes zijn opgenomen, werd met trots aange kondigd en men hoopt dat velen een dergelijke plaat zullen aanschaffen, die het zijne er toe bij zal dragen de stemming te verhogen. Een geani meerde en goed bezochte vergade ring. OUDEREN ZIJN GEZONDER DAN U DENKT In de NCRV-serie „Een op de tien" zal volgende week dinsdag via Ne derland 2 het probleem van de li chamelijke toestand van de bejaar den aan de orde worden gesteld. Presentator is Jan van Hilo. Een aantal deskundigen en de bejaarden zelf kunnen aantonen dat er over dit probleem veel misverstanden be staan. Deze misverstanden zijn veel al ontstaan omdat men zo weinig weet van deze groep van ruim een miljoen Nederlanders. Zo denkt men, dat meer dan 40 procent van de be jaarden chronisch ziek is en dat het merendeel niet meer genezen zal. In werkelijkheid is het percentage chronische zieke bejaarden echter slechts 2 pet. of het merendeel her stelt geheel of gedeeltelijk mits een goede behandeling wordt gegeven. Het percentage zieke en of invali de bejaarden is in het algemeen kleiner dan men vermoedt. Maar hoe blijven de gezonden fit? Wie zal direct of indirect hulp bieden? Wel ke voorzieningen kunnen en moeten er nog getroffen worden voor de zie ke bejaarden? Deze en andere vra gen zullen in dit NCRVprogramma aan de orde gesteld worden. GROOTSTE GEMEENTE Cuyk begon het nieuwe jaar met welgeteld 10.149 inwoners. Het over vleugelde daarmee Boxmeer, dat er 10.065 op die datum had. Cuyk kan zich nu trots de grootste gemeente van het Land van Cuyk noemen. IN IIET KORT De Franciscaanse Missiepater Max Brenninkmeijer uit Lichten voorde is ip Pakistan overleden ten gevolge van een verkeersongeluk. Te Heel is een lOjarige jonge man door het ijs gezakt en verdron ken. De opbrengst van eieren aan de Roermondse Eiermijn bedroeg vorig jaar gemiddeld 12.6 per stuk. Op het hoogtepunt van de stijging was de prijs 3.40 per kilo. De prijzen heb ben thans hun dieptepunt bereikt. De Nederlanders hebben vorig jaar per hoofd van de bevolking 47 kilo rund- en varkensvlees veror berd, dat is 3 kilo meer dan in 1964. De kinderbijslag-verhoging met 5 cent per dag voor het 2e tot en met het 7e kind en 25 ct. voor vol gende kinderen, zal reeds ingaan van 1 juli vorig jaar. 102-JARIGE OVERLEDEN In Bergum is dinsdag de heer J. Jans Krol overleden. Hij was 102 jaar. De heer Krol heeft grote be kendheid gekregen met het fokken van paarden. Jaarlijks leverde hij, speciaal aan Engeland, zes tot acht paarden, die gebruikt werden voor het trekken van koetsen. DE WET LUIDT De 82-jarige weduwe J. Klomp- Prins mag nu iedere dag haar ver loofde, de heer S. de Jong (79) in het bejaardencentrum „De Aman delbloesem" in Wormerveer bezoe ken. Dat zal zij nog zes maanden moe ten volhouden, want pas in juni mag mevrouw Klompmakers met de heer De Jong trouwen. Het Burgerlijk Wetboek bepaalt namelijk, dat zij pas 300 dagen na het overlijden van haar echtgenoot mag hertrouwen. AFSCHEIDSGROET Terwijl in het Midden-Limburgse Echt mensen geld inzamelen om de binnenkort met pensioen gaande burgemeester Cuypers 'n afscheids geschenk aan te bieden, heeft dorps genoot L. van Thoor 2500 pamfletten laten verspreiden, waarin hij de bur gemeester beschuldigt de gemeente niet naar behoren te hebben be stuurd. De aanval van van Thoor is bele digend van aard en bliikt het gevolg te zijn van persoonlijke conflicten die hij herhaaldelijk met de burge meester heeft gehad. ZWEMCLUB SPIO Zondag 16 januari is er weer zwemtraining van 23 uur in het Sportfondsenbad te Venlo. Acht per sonen van Spio zullen hieraan deel nemen t.w.: Sjef en Arie Wester, Ben Janssen, Ben de Koning, Anne- mie Sijbers, Lia Lucassen, Antoinet van Soest, Annemie van Zwamen en Truus Janssen. Vertek 1.15 uur van af Henseniusplein. TANJA de sierlijke verlovingsring P c Juwelier Horloger - Opticien in de week van 6 t.m. 12 jan. 1966 GEBOREN: Versleijen, Martinus, Overloonse- weg 22. Wijnhoven, Andreas. Past. van der Gaetstraat 7. Janssen, Frank, St. Barbarastraat 6 van Helden, Hugo, Straat 4b Vermeulen, Johanna, Maashesew. 47 Arts, Maria. Timmermannsweg 58 Michels, Josephina, Daland 8a Heidens, Yolanda, Dep. Petersstr. 9 Relouw, Anna, Past. van der Gaet straat 20. OVERLEDEN: Michels. Mechtilda, 75 jr., z.b. te Venray. Verweij, Huig, echtgenoot v. Schim mel, Maagje, 81 jr., te Venlo. ONDERTROUWD: Willemssen, Gerard, Venray, Cas- tenrayseweg 6 en Versleijen. Ger- truda, Venray, Castenrayseweg 10. Dietz, Johannes, Venray, Albionstr. 20 en Jansen, Mathilda, Venray, Laagheidseweg 5. GETROUWD: Broers. Wilhelmus en Schelle, Ge- rarda, beiden te Venray. Jenneskens, Johannes en Cox, Ma ria, beiden te Venray. Hekrens, Karl, Kevelaer en v. Ger- wen, Martina, te Venray.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 2