Zalig Nieuwjaar naar Lourdes V.C. R00Y DUIVENSPORT Filmnieuws natuudi[k vööl pantoffels naac Ariaens-Kosman Qwte&ti. 6 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN NIEUWE PRIJZEN met nieuwjaar u RIAENS-ROYERS .y.Y.mcunj Geestelijk artikel VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 No. 52 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venroy 2.—) Een wens. die in deze dagen veel klinken zal en waar ook deze krant van vol staat. Zalig Nieuwjaar Dat beduidt dat we een jaar af gaan sluiten. Een jaar dat voor ons per soonlijk veel goede, maar ook min der goede dingen gebracht kan heb ben. We kunnen familieleden ver loren hebben, er kan leed zijn door ziekten, door tegenslagen en tegen vallers, er kunnen dingen in ons per soonlijk leven gebeurd zijn, die dat afgelopen jaar gekenmerkt hebben met leed en verdriet. Er kunnen ook vreugdevolle dingen gebeurd zijn. Een woning kwam beschikbaar, een nieuw leven kon begonnen worden, samen onder een dak. er kan een nieuwe wereldburger bij gekomen zijn. Kortom het afgelopen jaar heeft voor ieder van ons zijn herinnerin gen. Treurige, maar ook dankbare herinneringen, al was het alleen maar dat we gespaard zijn voor te genslagen die anderen troffen, dat we gezond en wel de 365 dagen door gekomen zijn. Dat jaar ligt nu achter ons en zelfs de meest harde mens zal in de komende dagen toch even terugden ken en al naar zijn stemming God danken voor wat was of vragen in de komende tijd gespaard te mogen worden voor nu voorbije leed En met een „zalig nieuwjaar" maakt men er zijn voornemens voor de tijd, die komen gaat en dingen verbergt, die we misschien geluk kig maar niet kennen. Zoals ieder van ons en voor zich de balans opmaakt van wat voorbij is, zo zal ook de kleine gemeenschap Venray de balans op moeten maken. Och. als we dan teruiblikken in het Venrayse dagboek, dan zien we daar vele dingen, die 1965 terecht als een goed jaar kenmerken. Er zijn nieu we en nuttige gebouwen gekomen, er zijn scholen gebouwd en wegen aangelegd; er zijn fabrieken geopend en nieuwe wijken klaar gekomen, kortom Venray bruisde letterlijk en figuurlijk van leven, zodat het klom tot 24.000 inwoners.Voor menige deur staat een auto en op bijna elk huis een televisiemast, als de uiter lijke tekenen van welvaart en goe- Maar deze materiële groei, deze groei in tal kan toch ook wel eens verontrusten. Verontrusten in die zin. dat wel al te veel nadruk komt te liggen op het materiële en dat an dere waarden in een mensenleven niet meer zo geteld worden, als no dig is. Vervremen we niet van el kaar? Leven we niet naast een buurman die we alleen van gezicht kennen? Hebben we het niet te druk met ons zelf, zodat er geen tijd meer is voor een ander? Voor een zieke, voor een bejaard en eenzaam mens, voor een kind dat huilt? Hebben we niet allerlei insti tuten en organisaties tot de begrafe nisondernemer toe, opgericht om on ze taak op andere schouders te leg gen? Proberen we niet te veel dat wat men vroeger „burenplicht" noemde en thans als caritas aangeduid wordt af te kopen met een luchtballon en een bord erwtensoep maar nog altijd naastenliefde is. Gemeente, dat wil zeggen: ge meenschap. waar ieder van ons lid van is. Maar wat zegt dit ons nog? Koningin Juliana wees in haar kerstboodschap van dit jaar erop, dat vele mensen maar al te vaak miskennen, wat er buiten hun eigen, menselijk-beperkt gezichtsveld aan goeds is gegroeid of zou kunnen groeien. Heeft het er niet de schijn van dat we dit ook in ons snel groeiend Venray gaan merken, waar verschillenden het niet lukt om mee te groeien met de veranderingen, die zich voltrekken en elke vernieuwing zien als een aanslag op het oude, vertouwde. En kijken anderen niet te weinig naar het verleden en hou den te weinig rekening met een evo lutie, die men niet forceren kan? Het zijn zo maar enkele gedach ten, die opkomen als men schrijft over het nieuwe jaar dat komen gaat. Een jaar. dat wederom veel veranderingen met zich zal brengen. Veranderingen in materiële zin, maar ook op ander terrein. Dat blijft niet uit. Men hoeft gelukkig in ons Venray niet te pessimistisch te zijn over de ze groei, maar van de andere kant er toch wel eens op wijzen, dat we er niet zijn met nieuwe woningen, wijken, scholen en fabrieken, als we niet samen groeien tot een gemeen schap, waar de een nog tijd heeft voor de ander. Dat ook in dit opzicht vooral 1966 voor ons allen een Zalig Nieuwjaar moge zijn in de meest diepe beteke nis van het woord, dat zij U per soonlijk en de hele gemeenschap van harte toegewenst. 966 begint met een aantal forse prijsverhogingen, die het gevolg zijn van hogere belastingen. Op de derde dinsdag van september maakte mi nister Vondeling de maatregelen be kend, die na een enkele wijziging door de Kamer nu doorgaan. De volgende verhogingen zijn daarvan het resultaat: Sigaretten, shag en pijptabak worden per pakje of zak een kwartje duurder. De benzine gaat twee cent per liter in prijs omhoog. Het bier ondergaat een prijsstij ging van drie cent per liter. Dat betekent dat een flesje van 37 ct. (30 cl) waarschijnlijk 39 cent gaat kosten en de prijs van de pul (45 cl) van 50 tot 52 ct. stijgt. De borrel vergt een ingewikkelde berekening: de alcoholaccijns wordt van 1193 tot 1400 gulden per hectoliter alcohol van hon derd procent verhoogd. Bovendien gaat de omzetbelasting op alco holhoudende drank van acht naar achttien procent. De prijs van een fles jenever stijgt daardoor met twee gulden. Door de stijging van de omzetbe lasting voor personenauto's van achttien naar vijfentwintig pro cent krijgt men de volgende ver schuivingen: Kleine klasse tot 5.000,wordt 5300,midden klasse 5.000 tot 6.000 wordt resp. 5300 tot 6400; middenkasse b: van 6.000 tot 10.000 wordt 6.400 tot 11.00,—. TV-toestellen: De omzetbelasting stijgt van 18 naar 25 procent. Een toestel in de 500 gulden klasse wordt ongeveer dertig gulden duurder. Een in de zeven honderd gulden klasse gaat onge veer vijftig gulden meer kosten. Een toestel van elfhonderd gul den wordt ongeveer zeventig gul den duurder. -Radiotoestellen. JJe omzetbelas ting gaat van tien naar achttien procent. Een radiotoestel van 135,stijgt tien gulden in prijs. Een van 250,twintig gulden. Een van 450,dertig gulden. Een van 500,veertig gulden. Grammofoons: De omzetbelasting loopt op van vijf naar achttien procent. Een gramofoon van 125 wordt ruim 15 gulden duurder. Pleziervaartuigen. De omzetbe lasting stijgt van vijf naar acht tien procent. Een zeiljacht van tweeduizend gulden wordt 500,- duurder. Een jacht van 3500,- gaat nu 4200 kosten enz. Kampeerwagens. De omzetbelas ting stijgt van vijf naar achttien procent. Dat betekent 4250 gaat nu 4750 worden; 4950 wordt 5550 enz. Verder zijn er nog de volgende verhogingen: De vermogensbelasting wordt van vijf op zes procent per mile gebracht. De vennootschapsbe lasting wordt met een of twee pun ten verhoogd, naar gelang er wins ten worden gemaakt, de al dan niet boven de honderdduizend gulden liggen. Als textiel wordt ingevoerd, geldt daarvoor weer omzetbelasting. Wat voor prijsverhogingen dit mee brengt is niet te zeggen. Nederland se textiel behoeft in elk geval niet duurder te worden. VENRAY - GROTESTRAAT 18 - TEL 1253 A.s. zondag 2 januari 1966 vindt de jaarlijkse ontmoeting plaats tus sen Hovoc (Horst) en V.C. Rooy. Er wordt gestreden om een felbegeerde wisselbeker. V.C. Rooy zal het twee dames- en zes herenteams deelnemen. Deze eerste plaatselijke ontmoeting wordt gespeeld in de sportzaal aan de Ch. Ruysstraat, aanvang 12.30 uur. De retumwedstrijden worden bij Hovoc (Horst) gespeeld. Het zestal dat de meeste punten verzamelt in deze twee ontmoetingen wordt winnaar en mag tevens de beker in ontvangst nemen. Na afloop der wedstrijden is er zo als voorafgaande jaren, een gezel lig samenzijn in Huize San Damiano. p.d.v. de zwaluw Nog even aandacht voor hen die vrijdag 31 december mee komen hel pen aan de opbouw van onze kam pioenendag. Vorige week vroegen wij om plm. 6.30 uur aanwezig: te zijn. Zij die echter kunnen, worden reeds om 4 uur aan Inalfa verwacht, al waar de heer Schellen de nodige aanwijzingen zal geven. Nogmaals we rekenen op aller medewerking. nationale duivententoonstelling te vierlingsbeek Op 8 en 9 januari organiseert de Postduivenver. „Suizende Vleugels" te Vierlingsbeek een nationale ten toonstelling. Naar het zich laat aan zien zal op deze show door enige honderden vogels worden deelgeno men uit de C.C. Land van Cuyk en de daarom liggende verenigingen. Zonder twijfel kan verwacht wor den dat het een harde strijd zal zijn om de meeste punten in de wacht te slepen en wie zal zegevieren is zeker niet te zeggen. Voor iedere klasse is een beker beschkbaar en tevens nog een extra prijs voor de schoon ste doffer en duivin van de gehele tentoonstelling. Verder zijn nog een groot aantal prijzen te verdienen die zeer zeker de moeite waard zijn om aan deze show deel te nemen. Er is ook een verkoop van geschonken bonnen. Ook is er door de organiserend^ vereniging een loterij opgezet waar aan zeer mooie prijzen zijn verbon den. Een bezoek aan Vierlingsbeek is zeker de moeite waard. Gij zijt allen van harte welkom op deze show. S\i kuniuir einde was het de beurt aan Tiglieja öm via een strafschop te scoren: 4r—3. In de resterende minuten kgvam het Tiglieja-doel nog onder 2 ware druk te staan. Schoten van JV- Schrooten werden door de lat en vrial gekeerd. Met de stand 43 T^wam het einde van deze zeer nut- .Jge oefenwedstrijd, waarbij de en kele honderden toeschouwers volko men aan hun trekken kwamen. Venray 2 oefende tegen de jeugd- selectie. De jonge broers hielden het spel veelal tekort, waardoor ze de meer geroutineerde reserves precies in de kaart speelden. Venray 2 won dan ook verdiend met 31. Venray 4 en 5 speelden een onder linge oefenwedstrijd, die door Ven ray 4 met 53 werd gewonnen. Programma zondag 2 januari:. Oostrum 1Venray 3 2 uur Deze wedstrijd wordt gespeeld in het kader van het kringbekertoer nooi. toto -Het is een onzer totoïsten gelukt oin 'binnen enkele weken tweemaal tot de prijswinnaars te behoren; een uniek gebeuren. Volgende week kunnen de toto's weer normaal op donderdag wor den ingeleverd. Onze ophalers ko men ook weer op de gebruikelijke tijd. Toto-formulieren zijn steeds ;rijgbaar op onze inleveradres- >f op de administratie Kruitweg tennis Uitslagen: Venray 1Tiglieja 1 Venray 2Jeugdselectie Venray 4Venray 5 Onder goede weersomstandigheden speelde Venray 1 zondag j.l. een oefenwedstrijd tegen de sterke twee de klasser Tiglieja 1 uit Tegelen. Hoewel Venray 1 niet op volle sterkte kon uitkomen, werd er toch een goede wedstrijd gespeeld. Het was al vrij gauw duidelijk dat beide teams in het veld' waren gekomen met de wil om de wedstrijd tot een zo goed mogelijk einde te brengen. We kregen dan cok een echte man nelijke wedstrijd te zien. waarin on ze spelers bewezen steeds meer het nut van oefenwedstrijden in te zien. Beide teams hebben zidh dan ook ten volle ingezet. De wedstrijd was nauwelijks be gonnen toen J. Schrooten een goede kans kreeg om de score te openen, doch schoot juist naast. De Tegelsen kwamen sterk opzetten en wisten na vier minuten spelen een fout in de Venray-achterhcede af te straffen. De Tiglieja-linksbuiten kopte de bal buiten bereik van doelman Ewalts in doel: 0—1. Er ontspon zich nu een levendige wedstrijd. Beide doelen kwamen beurtelings in gevaar, maar de Ven- ray-achterhoede hield het been strak. Na 18 min. spelen kwam R. Linskens alleen voor de Tegelse doelman, doch wist deze goede kans niet in een doelpunt om te zetten. Na 27 min. spelen kwam dan de verdiende gelijkmaker. J. Siebers die meerdere malen in de voorste gelederen was te vinden, schoot kei hard (en nog wel met de rechtse voet) keihard op doel Deze voltref fer bleek te veel voor de Tegelse doelman: 11. Na de hervatting had Venray be slist het beste van het spel. Er wa ren nauwelijks vijf minuten gespeeld toen J. Schrooten met een hard schot in de linker bovenhoek de stand op 21 bracht. Na 18 min. spelen kwam de balans weer evenwicht: 22. Venray behield, dankzij de voortreffelijke conditie van de SW'ers, een veldoverwicht. Na een half uur spelen was het we derom J. Schrooten die de Tegelse doelman het nakijken gaf: 32. Zes minuten later wees de scheidsrechter onverbiddelijk naar de witte stip toen de Tigliej a-back: de bal met de handen stopte. P. Smits voltrok het vonnis: 42. Drie minuten voor het t. Afgelopen zondag konden wij in ^cma-Tet Kerstmis niet trainen. i 0/aterDo|^.rcjag (Nieuwjaarsdag) er nrëT~getraind. De trainin- Pö_donderdagavond gaan ge- j-&oonldoor van 7.30 tot 10.30 uur in de gymzaal aan de Beukenlaan. Gaarne wensen wij al onze leden 43 en begunstigers het allerbeste voor 3 111966 en hopen dat de ledenlijst het 5—31 komende jaar aanzienlijk zal mogen uitgroeien. levensvernieuwing kan nomeen. De geschiedenis geeft hiervan een dui delijk beeld. De adel verloor zijn macht aan de burgers. De burgers op hun beurt weer aan de arbeiders. Er is telkens strijd, die zich ook openbaart in de kunst in de meest algemene zin van het woord. Filo sofen, schrijvers, dichters protesteer den tegen verouderde vormen, tegen bepaalde wantoestanden en poogden op hun manier mee te werken aan een nieuwe en betere wereld. De hele cultuurgeschiedenis is daar het meest letterlijke voorbeeld van, zoals de inleider aan de hand van vele voorbeelden duidelijk aantoon de. De jeugd verzet zich tegen ver vlakking en wil vrijheid van geest, oorspronkelijkheid. Ze voelt zich nu in deze tijd bedrukt door het mate rialisme en de ontzieling van het christendom en vraagt om andere hogere normen, dan alleen maar ar beid en produktiviteit. Deze voortdurende strijd, deze tel kens wisselende stroom worden in de kunst tot uiting gebracht. De kunstenaar geeft, geconfronteerd met deze problemen, hier juist op de een of andere wijze gestalte aan. Hetzij door schilderen of beeldhou wen, hetzij door schrijven of com poneren, hetzij op andere wijze. Als men zich in deze dagen van een hoop overtollige ballast wil ontdoen en weer streeft naar een bepaalde primitiviteit, dan blijkt dit uit de kunst. De Beat-muziek noemde de heer Ekels daarvan een sprekend voorbeeld. Dat de moderne kunst niet altijd mooi is, behoeft geen reden te zijn, om deze scheppingen niet te waar deren. Zelfs al zijn ze lelijk of zelfs bizar, dan kunnen ze desalniettemin goed zijn, d.w.z.: goed iets weer geven wat in de mens leeft of uit de mens leeft of uit de mens voorkomt, zowel het goede als het kwade. De inleider gaf in zijn uitvoerig betoog menig voorbeeld, dat zijn stellingen scheen te onderschrijven, maar lokte ook een levendige dis cussie uit, waaraan de vele aanwe zigen dapper deelnamen. Men stelde allerwege zijn uiteenzetting op ho ge prijs en iets van die waardering bleek uit het cadeau dat het bestuur hem voor zijn inleiding aanbood, in dachtig het woord van Oscar Wilde, dat van kunst met grote teugen moet worden genotep, C. G. oud en nieuw Bij het afscheid van 1965 en het begin van het nieuwe jaar past een bezinning op hetgeen het afgelopen jaar ons heeft gebracht. Iedereen doet dat onwillekeurig. Het hand haaft zich hier met onverminderde kracht, ofschoon de aard van de be zinning wisselt van persoon tot per soon. Als schrijver van deze rubriek, welke iedere week weer opnieuw een godsdienstige gedachte onder uw aandacht brengt, zullen ^nj vanzelf sprekend geneigd zijn tot een gods dienstige balans. Hoe staan wij er voor? En met deze vraag bedoelen wij eigenlijk: hoe staan wij als Kerk er voor op dit moment tussen 1965 en 1966. Afgelopen jaar bracht ons de af sluiting van het concilie met zijn vele ups en downs. Het eindresultaat van het tweede Vatikaanse concilie is ongetwijfeld zeer positief, omdat het de Kerk in krachtige beweging heeft gebracht en de wegen, waar langs deze beweging zal moeten gaan, min of meer uitgestippeld heeft. Er staan belangrijke herken ningspunten: de Kerk die van haar abstrakte voetstuk is afgestapt en geworden is tot de Kerk-onder-weg, de oecumene, de godsdienstvrijheid, het gesprek tussen Kerk en wereld enz. enz. Er is voor 1965 alle reden tot dank baarheid, dat die herkenningspunten geplaatst zijn, al dienen wij ons dui delijk voor ogen te houden, dat het nog slechts herkenningspunten zijn. Wij staan thans voor de taak de weg er langsheen aan te leggen. Dat is het werk, dat ons in 1966 te wach ten staat. Geen gemakkelijke taak, omdat de praktische beleving en uitvoering altijd veel meer haken en ogen vertonen dan de theoretische planning. In hun herderlijke brief van Kerst mis kondigden de bisschoppen een Nederlands concilie aan. De voorbe reidingen ertoe zullen het komende jaar vorm krijgen in samenwerking tussen bisschoppen, priesters en le ken. Het komende jaar zal een belang rijk jaar zijn, een jaar van samen spraak en van botsing. Moge het ko ude jaar ertoe bijdragen, dat d^r Kerk van Nederland komt tot een moedig betreden van de weg, die het concilie heeft uitgestippeld. Zieke kinderen uit venray Kerstmis is weer voorbij en het nieuwe jaar is in zicht. Ondanks al le drukte, die hiermee verband hou den zijn wij onze aktie niet verge ten. Er zijn weer enkele gaven bin nen gekomen. Hiervoor onze harte lijke dank. Mogen wij alle inwoners van Ven ray langs deze weg een prettig oud jaar en een voorspoedig nieuwjaar toewensen. Moge God alle goede ge vers niet vergeten! Tenslote volgt hier onze verant woording: Vorige saldo 4314,91 N.V. I. 250,— G. H. 2,50 H. E. 25 L. C. 10,— J. Th. 10,— Totaal 4612,41 Giften kunnen gestort worden op een der Banken in Venray t.n.v.: Zieke Kinderen uit Venray naar Lourdes. hedendaagse kunst (van een Soos-lid; van redaktie- zijde gewijzigd en ingekort). Onlangs hield de in Venray woon achtige kunstschilder Louis Ekels voor de jongeren van de Sociëteit Rooy een inleiding over hedendaag se kunst. De inleider stelde in zijn betoog dat het leven vergeleken kan wor den met een stroom, wiens bedding zich voortdurend wijzigt en een nieuwe stroming veroorzaakt. Een nieuwe stroming, die men ook Voor boeiende of belangrijke films geven wij steeds graag ruimte voor een beschrijving. DE TREIN van Frankenheimer die 1966 wel bij zonder goed inzet is zowel belang rijk als boeiend. Het gaat hier om een conflict tussen twee symbolen. Het ene die van geweld en brute krachtde nazie, de ander die van de z.g. zwakke de bezette. Op het ogenblik dat Parijs brand de, de laatste uren van het Nazi regime waren aangebroken, werd 'n trein gevorderd, die koste wat kost. Duitsland moest bereiken. Wat ver voerde die trein? Wat stond er op het spel. Wat deed de Duitsers exe cuteren, doden, onmogelijkheden verrichten, om deze trein uit Frank rijk te krijgen? Wat deed het Fran se verzet om te saboteren, om te leiden, te sterven om deze trein in Frankrijk te houden? Voor deze trein werden andere treinen gebombardeerd, in brand gestoken, vernietigd, voor deze trein gaven tientallen hun leven. Een keur van grote sterren geeft in deze waarlijk grootse film relief. De Trein wordt bestuurd door Bupt Lancaster, verafschuwd door Jeanne Moreau. verdedigd door Paul Scofield en gesaboteerd door Mi chael Simon. Naast Franse en Duitse topsterren is de Trein evenwel de hoofdvertolker. Zelden zult U een dergelnke rol gezien hebben. Een tweede film die toch ook de aandacht verdient is CAT BALLOU. Een kleurenfilm waarin de draak wordt gestoken met het heldhaftige Wilde Westen. Jane Fonda is hier bendeleidster van de gekste knok ploeg die denkbaar is. Ze liggen meer onder de tafel van whisky dan dat ze recht te paard zitten. Kortom geweldig goede ontspanning waarmee 1966 goed ingaat. verjaard ags aktie jeugdwerk vredeskerk Met ingang van 1 januari 1966 vervalt de maandelijkse kerkdeur- kollekte voor het jeugdwerk in de Christus Koningparochie. Deze kol- lekte heeft steeds een zeer bevredi gend resultaat gehad. Onze oprechte dank aan allen die deze geldinzame ling hebben willen steunen. Maar wij blijven niet stil zitten, wij zijn er nog lang niet en heel veel geld is er nog nodig. Daarom starten wij bij het begin van het nieuwe jaar in onze parochie met een ver- jaardagsaktie. Vanaf 1 -januari kan elke parochiaan, die de leeftijd van 16 jaar bereikt heeft, op de dag dat hij jarig is bezoek verwachten van een van onze kollektanten. De jarige ontvangt een felicitatie kaartje met een envelopje. De be doeling is dat dit envelopje weer meteen mee teruggegeven wordt. Natuurlijk niet leeg. Hoeveel geld de jarige erin wil stoppen laten wij uiteraard aan hem zelf over. Met een gelijk aantal centen als hij jaren telt zijn wij al heel tevreden. Mocht het toevallig meer zijn, dan zullen wij hem dat beslist niet kwalijk nemen. Bij voorbaat onze welgemeende dank aan alle milde gevers. De jeugd van de Vredeskerk rekent op U! Medewerking aan deze aktie ver lenen de Gidsen. Jong Nederland, de jeugdafdeling van de Molenwiekers en de wandelsportvereniging. Het geheel staat onder leiding van het parochieel jeugdcomité. De opbrengst komt geheel ten goede van het parochieel jeugd werk. De helft vaiT de opbrengst vloeit rechtstreeks in de kas van de mede werkende verenigingen. De andere helft komt onder beheer van het jeugdcomité en wordt bestemd voor subsidiëring van noodgevallen, voor de opzet van eventueel nieuwe vor men van jeugdwerk binnen de pa rochie en voor een betere behuizing. Het Jeugdcomité van de Christus Koningparochie Penningmeester: De Rijk Doormanstraat 3. MAANDAGMORGEN GRATIS KOFFIE

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5