|pns naar Lourdes Kerst concert MISSIE t<?t pSjls Uit de afgelopen week Kerstgebeuren m ideidinq Hieuw Leven 33 miljoen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BEWUSTE VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 No. 51 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 81/. ct p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venroy 2.—) Het is eigenlijk hoogst merkwaar dig dat de sanering van de mijn streek, die voor de toekomst van een omvangrijke bevolkingsgroep van veel groter gewicht is dan het omroep- en televisiebestel, in poli- titicus nimmer zo'n strijdpunt is ge weest dan de omroepkwestie. Wij kunnen ons maar niet aan de indruk onttrekken, dat de omroep kwestie door de politici voortdurend als een punt wordt aangegrepen om geschillen van wijdere strekking uit te vechten. Minister Vrolijk heeft nu toegezegd haast te zullen maken met een voorlopig ontwerp voor een nieuwe omroepwet. Het blijkt de 5 Hilversumse om roepen overigens niet in alle opzich ten naar den vleze te gaan. Uitge zonderd de NCRV leden zij alle in de afgelopen 5 jaar min of meer ern stige verliezen aan leden. Voor de AVRO komt dit verlies het hardst aan, want het ledental van deze om roep daalde beneden de 400.000 en dat betelcent volgens Bartjens dat de AVRO kan worden aangemerkt als een B-omroep, hetgeen dus op een vermindering van de zendtijd zou kunnen uitdraaien. FRIS? Het blijft echter nog altijd de vraag of dit ledenverlies nu duidt op een sterke ontevredenheid van de meerderheid van ons volk over de programma's van de omroepver enigingen. De concurrentie van een blad als Televizier, dat behalve pro grammablad ook een familieblad is, spreekt hier natuurlijk een krachtig woordje mee. Of nieuwe zendgemachtigden een nieuw en fris geluid in de ether en op het scherm zullen brengen, staat zeer te bezien. Prof. Vroom heeft vorige week de plannen van de TROS meegedeeld, maar zelden heb- ben wij een spreker zoveel nietszeg gende gemeenplaatsen achter elkaar horen opdreunen. Maar laten we de moed niet direct opgeven. Het komt vaker voor dat radio- en televisieprogramma's ori gineler zijn dan de woorden, die er vooraf aan worden gewijd. Tenslot te is Toon Hermans ook spiritueler dan de kritieken, die over zijn show zijn geschreven. CHINEZENSTOP Er worden geen Chinezen meer in ons land toegelaten, zo heeft men op het ministerie van justitie besloten. Er zijn op het ogenblik al honderden Chinezen in ons land die voor het merendeel de kost verdienen met 't exploiteren van (drukbezochte) Chi nese restaurants. Aan de politieke betrouwbaarheid van sommige Chinezen wordt wel eens getwijfeld, ofschoon in de meeste gevallen de bewijzen hier voor ontbreken. Niettemin was dit voor het ministerie aanleiding een „Chinezen-stop" in te voeren. Wat ons evenwel frappeerde was de uitlating van een bestuurslid van een der horeca-bonden, die meende dat de Chinezen de Nederlandse res tauranthouders het brood uit de mond nemen. Deze opmerking moet billijkheidshalve van enkele kant tekeningen worden voorzien. CONCURRENTIE De Chinezen hebben zich bepaald niet alleen zo'n populariteit bij onze bevolking verworven, omdat zij lek ker koken. Zij zijn ook goedkoop. Natuurlijk begon zij ook winsten te maken, maar zij zijn tevreden met een kleinere winstmarge. Voor 5, kan men in een Chinees restaurant heerlijk eten, voor 10,eet men er zich zelfs een complete indigestie, maar wat doet men met ƒ5,in een Nederlands restaurant? Men kan natuurlijk zeggen, dat een produkt als de aardappel aan grotere prijsschommelingen onder hevig is dan de rijst. Maar is dat de enige verklaring voor de exorbitant hoge prijzen in het gemiddelde Ne derlandse hotel en restaurant? Niet voor niets heeft miinster Den Uyl het horecabedrijf met een prijsstop afgestraft. Voor de Chinese restau rants was die prijsstop beslist niet noodzakelijk. Beter dan de Chinezen van Euro pa hebben de Chinezen uit Azië be grepen wat de klant toekomt. Willen de Nederlandse restauranthouders werkelijk kunnen concurreren met de Chinese restaurants, dan zouden zij hun prijslijsten eens kritisch moe ten doornemen. Misschien wil het Consumenten Contact Orgaan hen hiermee helpen ZIEKE KINDEREN UIT VENRAY De 4.000,zijn vol. Op naar de 5.000,Het loopt goed. Al is de cember ook een dure maand, toch werd er aan de Lourdes-aktie ge dacht. Aan alle gevers onze harte lijke dank. U kunt uw gave storten ou Boe renleenbank Venray no. 1068514; Boerenleenbank Merselo nr. 1031996; Ned. Credietbank Venray 1032741; Amsterlam-Rotterdambank of bij de leden van het aktiepomité. Hier volgt onze verantwoording: Vorig saldo 4009,91 St. S. 250 A. B. 20,— L. v. H. 10,— C.Z.V. 25,— Totaal 4314,91 DEKENALE KERK ST. PETRUS-BANDEN Op 2e Kerstdag zal het Heren- en Jongenskoor van de St. Petrus-Ban- denkerk weer een kerstconcert ver zorgen. Naast het repertoire (in de kerstnachtmis zal een nieuwe mis ten gehore worden gebracht: de Ein- siedler Festmesse) wordt er ook nog tijd gevonden om voor een kerst concert te repeteren. Het koor, dat onder leiding van dirigent Rob Berben zingt, zal wer ken ten gehore brengen van Toe bosch, Gruter en Handel (Gallus). Er zijn enkele solisten die hun medewerking zullen verlenen: Gerie d. Giesen, alt, heeft reeds vorig jaar met haar zang luister bijgezet aan het kerstconcert. Ook dit jaar zullen we haar weer kunnen beluis teren in werken uit de Messiah van G. Handel. Willy Peeters, sopraan, is leerling aan het Maastrichtse conservatorium bij Leo Ketelaars. Zij zal, enkele kerstliederen en aria's zingen van D. Buxtehude en G. Handel. Verder zal de organist Rob Ber ben een koraal voorspel van J. S. Bach en een orgelconcert van J. G. Walther spelen. Tenslotte werkt er nog een strijk kwartet van het Brabants conser vatorium mee: Paul v. d. Ham, le viool; Ria van O verveld, 2e viool; Wesseline Beenen, altviool en Miek van Dommelen, cello zullen optreden met strijkkwartetten van J. Haydn en W. A. Mozart. Het organiserende kerkkoor rekent op een zeer grote belangstelling van de Venrayse bevolking. De aanvang is om half 5 in de St. Petrus-Bandenkerk. Toegangsprijs: 75 ct. Kinderen beneden 16 jaar be talen 25 ct. BLOED EN LIEFDE VOOR DE OVERWEGINGEN BIJ HET De ijle warme stilte van de kraam kamer werd gevuld door een klein kindergehuil. Er is weer een nieu we wereldburger geboren. De eer ste woorden van de moeder zijn: „Dokter, zit alles er aan, mist het geen vingertjes of teentjes?" Is nu de vraag: „is het een jongen of een meisje", niet meer belangrijk? De vader kijkt met ontroering naar het kleine ding en probeert dan stie- kum zijn grote vinger in het knuist je van het kleintje te stoppen. Ja, Goddank, het kind is gaaf en rea geert normaal. Dan kan het trotse oudergeluk pas goed opbloeien. Vader en moeder krijgen het druk en wel zo druk, dat zij totaal ver geten dat ze heel even bang zijn ge weest dat hun kindje niet gezond was. Ze vinden dit nu al vanzelf sprekend en gewoon. Dit is nu een van de kleintjes waarvoor zoals het er uit ziet geen aktie gevoerd hoeft te worden. Om het door de ge meenschap een kans te geven bij Onze Lieve Vrouw te Lourdes voor z'n gezondheid of een dragelijk lij den te gaan vragen. Wat vinden we het toch allemaal gewoon dat onze kinderen gezond en goed zijn. We willen meestal niet denken aan de zorgen rond een kindje dat niet zo gezegend is. We beseffen niet vol doende dat we O.L. Heer moeten danken dat ons gezin niet hoort bij de velen (één op de elf gezinnen), waar een van de kinderen niet zo als wij in het onze oudertrots graag zien. Laten we oris daarom, nu juist voor de geboorte van het kerstkind, eens bezinnen, wanneer we onze ge zonde kinderen zien spelen of des noods ruzie maken. God, wat een hemelse gave is dit gezonde kind. Help nu eens minstens dertig Venrayse Ideinen naar Lour des te gaan. Heeft niet juist het kleine kerst kind toen het volwassen was, ge zegd: „Laat de kleinen tot Mij ko men". Nu willen wij die kinderen Een groep Franciscanen van het klooster Alverna komen op hun toer- nee nu ook in Venray. Woensdag 29 lecember spelen zij in de Aula van het Lyceum I.C. het toneelstuk „Bloed en Liefde" van Godfriëd Bo- mans. De voorstelling begint om 19.30 uur. Deze toneeluitvoering is een on derdeel van de grote missie-aktie, die deze Minderbroeders op touw hebben gezet. Het daverende succes van „Bloed en Liefde" heeft deze aktie feitelijk al doen slagen. Nu komen ze ook naar Venray om de mensen hier te trakteren op een ge zonde ontspanningsavond. Godfried Bomans is een ras-humo rist, bij uitstek in zijn boeken. „Bloed en iLefde" bewijst Bomans' vakmanschap ook op toneelkundig gebied. De hoofdfiguur, Philips van Bourgondië („zegt U maar Flip") is dolverliefd op de tedere jonkvrouwe Jacoba van Beieren, die gesteund en bijgestaan wordt door Amalia. van Solma. Wanneer Karei V van Spanje met zijn trawanten deze lief tallige dames komt schaken („schaak zo veel ge wilt, maar vrouwen niet") dan is het hek van de dam. Zelfs de grote Iwan de Verschrikkelijke, tsaar van alle Russen, komt een handje helpen. De sterke bezetting door deze groep Franciscanen garandeert U een kos telijke avond. De opbrengst, die geheel afhanke lijk is van de inwoners van Venray en omstreken komt toe aan een van de missiegebieden, die aan de Fran ciscanen zijn toevertrouwd. wonderen te zien, maar om steunTnT het dragen van hun lot. Dacht u dat deze smeekbede, waar wij allen, ouders van gezonde kin deren, achter willen staan, geen ge hoor zou vinden? Daarom, ouders van alle gezonde kinderen, help ons een flink aantal gehandicapte kin deren aan de voeten van O.L. Vrouw te brengen. Per kind kost dit 250v-. Help ons, opdat het kerstkind U helpe een werkelijk gezegend en zalig Kerstfeest te beleven. Meer dan 90 pet. van wat Neder land eet en drinkt wordt ingekocht door de huisvrouw. Helaas is die huisvrouw voor vele handelaren en leveranciers een onbekende ver schijning. Wat haar koop- en voe dingsgewoonten aangaat moeten zij afgaan op wat instellingen voor marktonderzoek hem vertellen. De ze instituten gaan veelal met grote kennis van zaken tewerk en hebben onderzoektechnieken ontwikkeld, die precies het koopgedrag van de da mes vaststellen. Maar er is één omstandigheid, die van invloed kan zijn op het koop gedrag van de huisvrouw, die zij niet kunnen voorspellen of schatten. Dat is het geval wanneer er onver wachte acties gevoerd worden. DE VLEESPRIJZEN IN NEDERLAND Dat het vlees duur is kan niemand ontkennen. Dit is voor vele huis vrouwen een heet hangijzer. Het is bekend, dat er variaties in prijzen bestaan tussen de ene en de andere slagerswinkel. Maar het is óók be kend, dat er te veel vraag is naar de soorten vlees, die altijd prijzig zijn. Het Consumenten Contact Orgaan heeft kort geleden een oproep ge daan tot de huisvrouwen, om hun vleesaankopen te verminderen en het vlees te vervangen door andere voedingsmiddelen, met name „kip". Ook vis is veelal goedkoper dan vlees en tenslotte kan men een deel van het vlees soms vervangen door kaas, peulvruchten e.a. eiwitrijke voedingsmiddelen. Minister Biesheuvel heeft op 15 december j.l. bij de goedkeuring van de landbouwbegroting, in de Tweede Kamer deze oproep van het C.C.O. „niet verantwoord" genoemd. „Het is een duidelijk voorbeeld van hoe het niet moet met de voorlichting naar Zijn Moeder toe staren, niet om de Jonisvrouw". zei Jxij, „De op- KJ.-VERENGING VENRAY Op de gehouden voorlichtingsver gadering van de K.I. Nieuw Leven kon voorzitter Jenniskens een groot aantal leden begroeten. In z'n ope ningswoord betoogde de voorzitter dat het afgelopen jaar een goed jaar is geweest voor de vereniging ei voor de veehouderij in het alge meen. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden met 22 is afgenomen tot 443. Deze teruggang vindt z'n oor zaak in sanering van kleine bedrij ven en de toenemende specialisatie. Het aantal dieren nam echter toe met 143 tot 4548. Het bedrijfsgemiddelde komt op ruim tien, het hoogste in de provin cie wat het MRY veeslag betreft. Op de centrale stierenkeuring Neer werd met een viertal stieren deelgenomen en onderstaande prij zen behaald: la Karei; la Nico: Ansje 2's Paul 2b en Clara's Robin 2d. Op de centrale fokdag werd met twee groepen afstammelingen deel genomen nl. van Mia's Paul en Ce- sar. Deze haalden resp. een la en een lb prijs. Men kan hier stellen dat door samenwerking van alle vee houders uit deze streek een prach tig resultaat bereikt is. In Grubbenvorst waren 4 stieren ter opluistering aanwezig bij gele genheid van de gouden CVV. Uit het financieel verslag bleek dat de liquiditeitspositie per 31 okt. 1965 zeer goed is. De netto winst bedroeg over het afgelopen jaar 10.515,90. De a.s. leden raadsvergadering zal beslissen wat er met deze gelden moet gebeuren. Geadviseerd is 1, per dier terug te betalen. Tijdens deze vergadering werd een inleiding gehouden door Ir. van Oers uit Roermond over „Onderzoek fok waarde K.I.-stieren". i Met diverse tabellen en grafieken roep doorkruist het overleg van de regering met het bedrijfschap voor het slagersbedrijf en de voorlichting over de vervanging van vlees door gevogelte is niet juist, omdat het huidige prijspeil voor slachtgevogel- te niet 9°/o lager is dan in 1959, zo als het CCO beweert, maar 8% ho ger! Het spijt ons wel zeer voor de ambtenaar die onze populaire mi nister op dit punt heeft voorge licht, maar dit geval is eenvoudig lachwekkend. Wij zullen dat nader aantonen en trachten er een paar gevolgtrekkingen aan te verbin den. WAT IS „GEVOGELTE"? Misschien is het wel waar, dat het „gevogelte" nu 8 pet. duurder is dan in 1959. De berekening zou uiterst moeilijk zijn, omdat daartoe alle eetbare pluimvee behoort: slachtkuikens, oude kippen en ha nen, eenden, ganzen, kalkoenen enz. Dat zou zo erg niet zijn, als de sa menstelling van het pakket „gevo gelte" sinds 1959 gelijk was geble ven. Maar ieder weet. dat de slacht- kuikenmesterij toen niets en nie mendal betekende in vergelijking met nu en dat zij thans de alles overheersende produktietak is ge worden, in de pluimveehouderij. Laten we nu eens zien, hoe de prij zen van slachtkuikens (let wel: de consumentenprijzen) zich nu vroeger verhouden of verhouden hebben ten opzichte van die van varkens en rundvlees. Daarover heeft het produktschap in oktober jl. een bijzonder leerzaam en nauwkeu rig grafiekje gepubliceerd. Wij zien dan, dat in 1964 en 1965, volgens het CBS (dus officiëler kan het al niet) de prijzen als volgt verliepen. Var kens hamlappen varieerden van 3,95 via 3,75 tot 3,95 per pond. Magere runderlappen begonnen in 1964 met 3,35 stegen ver boven de varkens hamlappen uit en daalden weer tot 3,85 per pond. Runderriblappen zit ten daar vrij regelmatig een gulden per pond onder, maar op 't laatst is het verschil nog maar 15 centen. De varkensschouderkarbonade be gon met 2,90 steeg tot 3,15 en kwam in september j.l. weer op 2,90 per pond. En nu de slachtkuikens. Sinds januari 1964 tot nu toe is de con sumentenprijs niet beneden 1,95 en niet boven 2,05 per pond ge weest. De prijs bleef dus zeer constant, wat voor een produkt dat vaak merkartikel is niet vreemd is, enzeer laag. Daar doet niets aan af, dat de bout ook been bevat en dat men er gewoon lijk méér van eet dan van rood vlees. Het gehalte is nl. ook goed. DE OPROEP TOT DE HUISVROUWEN Natuurlijk zou het rampzalig zijn, als plotsklaps alle huisvrouwen van Nederland hun weekmenu als volgt opstelden: 's zondags en 's maandags kip; dan vis; dan een kaasgerecht; dan het goedkoopste vlees enz. met vermijding van de genoemde rood- vleessoorten. Het is namelijk econo misch gezien niet nodig, omdat wij de slachtkuikens toch wel kwijt kunnen en er zijn ook oudere kip pen en hanen die op moeten. Bij zo'n reactie zou de hele afzet van var kens, kalveren en runderen geheel in de war lopen en le markt zou in storten. Wij zouden echter de werkelijk heid ver uit het oog verliezen, als wij daarvoor bang waren. Het CCO heeft invloed, maar het is jammer, dat de minister die zozeer heeft overschat. De meeste huisvrouwen hoeft men niets wijs te maken, ze weten pre cies waar en wat het goedkoopste te halen is. 'T GAAT OM KIP Het is zonneklaar, dat „kip" (om een verzamelnaam te gebruiken) aanmerkelijk goedkoper is dan rood vlees. Het CCO heeft het vol ste recht om daar op te wijzen. De argumentatie kan gebrekkig zjjn, dat komt wel meer voor, maar de bedoeling is goed. De landbouw moet daarentegen niet in verzet komen. De huisvrouw heeft nu eenmaal het recht, te zoeken naar goed en goedkoop voedsel. Wanneer men gebruik maakt van laster of wilde geruchten om een bepaald landbouwprolukt in diskre diet te brengen moet de land- en tuinbouw in het geweer komen, om dat anders grote afzetstoornissen dreigen. Maar wanneer men op grond van prijsvergelijkingen iets af of aanraadt, moeten wij dat ter harte nemen en er lering uit trek ken. De werkelijkheid is nu eenmaal, dat „kip" het vlees is, dat het goed koopste voortgebracht kan worden. Daar is nu eenmaal niet aan te wrikken. De Amerikanen wisten dat al tijdens de oorlog en zij ontwik kelden hun broilerindustrie voorna melijk om hun soldaten op alle fron ten van vlees te kunnen voorzien. Het zou dwaasheid zijn om dit te ontkennen. En de eerlijkheid gebiedt er aan toe te voegen, dat een klei ne verschuiving van rood vlees naar „kip" economisch gezien bepaald geen nadeel zou zijn. Voor de volks gezondheid evenmin. UITKERINGEN VAN LEVENSVERZEKERING GEMIDDELD PER MAAND In de eerste negen maanden van dit jaar hebben de levensverzeke ringsmaatschappijen gemiddeld ruim 33 miljoen gulden per maand uitge keerd. Het totaal van de uitkerin gen bedroeg in deze periode 301,3 miljoen gulden, verdeeld over uit betalingen-ineens aan de nabestaan den van overleden verzekerden en op de afloopdata van polissen en over periodieke uitbetalingen. De bedragen die jaarlijks uit de kassen van de levensverzekerings maatschappijen vloeien, zijn sinds 1945 verdrievoudigd. In de eerste drie kwartalen van 1965 is reeds meer uitbetaald dan in het gehele jaar 1960. Dit blijkt uit cijfers, die de Voorlichtingscommissie uit het Levensverzekeringsbedrijf gepubli ceerd heeft. Sinds 1960 wordt wegens over lijden van verzekerden jaarlijks meer uitbetaald dan in 1945, toen de uitkeringen als gevolg van de toen heersende omstandigheden een piek vertoonden. De voortdurende stij ging van de overlijdensuitkeringen is niet alleen een gevolg van de groei van de levensverzekering in het algemeen: ook speelt een rol het toenemend aantal dodelijke ongeval len waarbij vaak wanneer dat in de polis is overeengekomen de uitkering wordt verdubbeld. De ïevensverzekei'A'^amaatsc/iap- pijen werden in de eerste drie kwar talen van dit jaar 8,8 miljoen gul den verschuldigd wegens overlijden van verzekerden door een ongeval. Dit bedrag had betrekkii^ op 764 sterfgevallen, zodat de gemiddelde uitkering ca. 11.500 gulden bedroeg. Verzekeringen tot een bedrag van 1.000,zijn hierbij buiten be schouwing gelaten. Bij de overlij densuitkeringen waarbij geen onge val in het geding was, bedroeg het gemiddelde 7.750 gulden. De toenemende levensverzekering spelen naast sociale voorzieningen en pensioenen een belangrijke rol in het levensonderhoud van gezinnen waarvan de kostwinner is overleden en in de versterking van de finan ciële positie op de oude dag. werd aangetoond hoe een en ander via een 100 kalveren proef, afstam melingen keuringen, melkonderzoek enz. tot stand komt. De melkcontrole is hier de onmis bare schakel wil men tot een afge rond geheel komen. De heer H. Wismans, voorzitter van de bond van fokverenigingen sprak over het gecoördineerd schet sen van kalveren. Hij zag gaarne een gedeelte der kosten vergoed door de diverse K.I.-centra. Een en ander zal in de naaste toekomst zijn beslag krijgen. De Zuivelfabriek Venray liet zich op deze vergadering vertegenwoor digen door hun voorzitter, de heer Fr. Geurts. Hij wenste de vereniging geluk met het behaalde resultaat in het afgelopen jaar voor wat het fi nanciële gedeelte betrof, maar te meer daar men ook alle aandacht wist te schenken aan het levende fokmateriaal.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 21