ipieqei dei katk. uteteêd Mensen in nood... Politierechter 2 dekens cadeau.. Nieuwe glasieelten Trouwt u in 1966 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN fa. MARTENS Geestelijk artikel VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 No. 50 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKIIOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 8'/l O», p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2.—) HET CONCILIE IS VOORBIJ, WAT NU? Het concilie is ten einde en de ka tholieke Kerk is gebleven wat zij was. Maar binnen de Kerk is de at mosfeer veranderd. Het concilie heeft problemen opgelost, heeft pro blemen onopgelost gelaten en heeft nieuwe problemen opgeroepen, zodat alles bijeen een zeer onoverzichte lijke toestand, waarin zich eerst ge leidelijk een nieuwe lijn zal afbake nen. PROBLEMEN ONVERANDERD Van de andere kant moet men zeggen, dat om geen onvergevelijke optimist te zijn, dat binnen vier jaar tijds de problemen, die overal ter wereld, in verschillende landen of meer gedetailleerd, in verschillende bisdommen bestaan hebben, niet op gelost zijn, maar onveranderd zijn gebleven. Om er maar een paar op te noemen: de hele katholieke Kerk staat onverminderd voor het vraag stuk hoe zij de moderne mens het evangelie zal brengen; zij staat on verminderd voor de moeilijkheid, dat in vele industriële gebieden de arbeiders zich van haar hebben af gekeerd: Frankrijk, Italië, Zuid- Amerika en landen achter het IJze ren Gordijn. Zij staat onverminderd voor de vraag van het tekort aan priesters, zoals in heel Zuid-Ameri- ka, maar evengoed in Duitsland en Oostenrijk. De Kerk staat evengoed voor het probleem van het atheïstisch mate rialisme, maar concreet tegenover het haar bedreigende communisme. De technische en wetenschappelijke mens staat even sceptisch tegenover al wat mysterie is als vroeger. Aan al deze grote problemen heeft het concilie niets kunnen veranderen. BELEMMERINGEN WEGRUIMEN Wat het concilie wel gedaan heeft is een aantal belemmeringen, welke vijf jaar geleden bisschoppen aan handen en voeten hebben gebonden, uit de weg te ruimen. Althans de beginselen zijn ervoor aanvaard en de geest waarin dit zal moeten ge schieden is door vier jaren samen spreken en samenwerken van bis schoppen uit heel de wereld ge groeid. Maar daarmede is pas tot een begin geraakt, omdat ten eerste die geest van het concilie, die nieuwe mentaliteit gemeengoed in de Kerk moet worden. Hoe? Men moet er re kening mee houden, dat de dagblad pers en de dagelijkse radio en T.V.- uitzendingen zich nu niet meer in dienst van de Kerk zullen stellen. Voor de aktualiteit is het hot-news er af. Van nu af is de Kerk op eigen middelen aangewezen om de beslis singen van het concilie en de nieu we geest tot gemeenschapsbezit te maken. Er zullen veel drukkende lasten gelegd worden op de schou ders van de pastoors en kapelaans. Ook de kerkelijke pers zal een bijzondeer inspanning moeten doen om het werk van de leiders te steu nen. LEKEN-APOSTOLAAT Maar waarom spreken alleen van pastoors en kapelaans? Natuurlijk is een van de te veel vergeten be doelingen van het concilie, dat de weg opgebroken moet worden voor -oen aktief en doeltreffend apostolaat van de leken. Het schema 13, dat 't gesprek met de wereld heeft ge poogd in te leiden, geeft een reeks van aanwijzingen aan het christen volk. Er zal heel wat nodig zijn om die woorden en formules gestalte te geven. Het Concilie heeft de deuren opge broken, die de hereniging met de andere christelijke Kerken tot nu toe beletten: maar nu komt het er op aan de kansen en mogelijkheden te grijpen. MENTALITEITSVERANDERING Het zou belachelijk zijn te menen, dat de toenaderingen tussen chris telijke Kerken alleen maar op hoog niveau, op het plan van de geeste lijkheid verwerkelijkt kunnen wor den: heel het christenvolk dient er in te worden meegesleept. Dat staat nu als nummer één op het program als werkpunt. De kloosterlingen hebben brede kansen gekregen zich een nieuwe levensvorm te kiezen, aangepast aan de wereld van de twintigste eeuw. Maar daar zal heel wat oud vooroor deel moeten worden overwonnen. Het is dudelijk, dat deze en nog vele andere dingen, die na het con cilie te verwezenlijken zijn niet tot stand kunnen komen als ze niet worden gedragen door een geest, een mentaliteit. Het moet de inkeer tot het authentieke christelijke le ven zijn, die aan alles ten grondslag ligt. En de grote kansen die het con cilie geschapen heeft, liggen in de centrale beleving van het Eucharis tische geheim. Een beetje meer in of minder volkstaal, een paar veranderde for mules doen het hem niet. Het gaat om de beleving der Eucharistie als centrum van christelijke aktiviteit. Met diakens, met gehuwde priesters of niet-gehuwde, met katechisten of zonder, het zal alles van plaats tot plaats en van land. tot land verschil len. Het grote, dat na dit concilie staat te doen. is het zoeken van de wegen, om de nieuwe geest waar te maken in de gemeenschap der Kerk. Voelt Uzich moe? Futloos, dag in dag uit? Laat Sanatogen U helpen. Neem het dagelijks en merk hoe Uw oude energie en levenslust terugkeert. Sanatogen Het versterkend middel voor jong en oud De rijwielpaden zouden weer eens een goede beurt krijgen. Het hout, dat met lange scheuten over de te gelpaden was gegroeid, werd wegge kapt, er werden kleine slootjes ge graven voor de afwatering en hier en daar moest een nieuw paaltje worden gezet. De wegwerkers van de gemeente beijverden zich om de zaak in orde te maken, zoals ze dat gewend zijn te doen. Langs de teer- weg naar de uitspanning moesten de berkenstruiken worden opge- snoeid. ,,'t Is toch eigenlijk zonde", vond de opzichter, „dat die berketakken maar zo worden weggesneden. Er zit zoveel sap in, dat goed is voor de haargroei." Nu bevond zich onder de ploeg werkers iemand die naarstig in alle kranten alle advertenties las van haargroeimiddelen, want de hoogte van zijn voorhoofd nam van maand tot maand toe en er zijn mensen die zich daar iets van aan trekken. Dit was zo iemand. „Nooit van gehoord", zei hij, „dat berkensap goed voor het haar zou wezen". „Wat!" riep de opzichter in vertwijfeling uit, „heb je het dan nooit bij de kapper zien staan? Ber kenwater, man, dat is je-van-het als je kaal begint te worden." De getroffene zag daarin een uit komst voor de begroeiing van zijn schedel. Hij vroeg maar steeds meer inlichtingen, die de anderen grif be reid waren hem te geven. En toen de ploeg om vijf uur naar huis ging, had een van de berken een V-vor- mige inkeping. Daar was met een touw de zorgvuldig uitgespoelde emaille drinkkan van het slachtoffer onder vastgebonden. Vol hoop ging de man naar huis. Als dit hielp, zou hij een goedkoop middel hebben ge vonden. De volgende morgen bleek het kan netje boordevol. Het liep er bijna overheen. Hetgeen geen wonder is, als men weet dat enkele van de col lega's de vorige avond nog laat in de weer waren geweest om er een mengsel van stroop en slaolie in te gieten. Het resultaat was verbluffend. De kaalhoofdige man nam vol verba zing het blauwe kannetje van de boom, voorzichtig, om geen druppel te morsen. Hij keek er verzaligd naar. „Zou dat nou helpen?" riep hij En toen de anderen aanmoedigend knikten, goot hij een flinke scheut van de kleverige massa over zijn hoofd en ging aan het wrijven. De mannen ging aan het werk Een van de mooiste manifesta ties der ^Naastenliefde. Wij willen ook dit jaar kaarsen ontsteken üi om licht en warmte te brengen in de harten van mensen, die overal tevergeefs aanklopten en 2 van wie na degelijk onderzoek lu vaststaat, dat ze werkelijk in O* nood verkeren. Voor hen is de actie Mensen in Nood dikwijls een laatste kans. Ook bij U komen ze deze week aan de deur met kaarsjes. U lü koopt toch ook een kaarsje? Mocht er onverhoopt bij U nie mand geweest zijn, dan kunt U nog terecht: Schoolstraat 16 - telefoon 1759 Prijzen: kleine kaarsen 10 cent, grote 30 cent, tafelkaarsen 60 en 125 cent, t.v.-kaarsen in luxe doos f 2.50 met gebogen hoofden, om niet te la ten zien hoe ze lachten. Nu en dan zeiden ze steeds dat het al begon te helpen en dat er al stoppeltjes te zien waren. „Lachen jullie maar", zei het slachtoffer, „ik laat me niet tuk nemen." De zon kwam echter hoger aan de hemel en het werd behoorlijk warm. Vliegen, muggen, wespen en ander ongedierte voelden zich aangetrok ken door het van stroop glimmende hoofd tussen de wegwerkers. De man kreeg er hoe langer hoe meer last van. Eerst schudde hij het hoofd als een paard dat last heeft van vliegen. Later begon hij met de han den te zwaaien. En nog later stak hjj de pikkerige kop in een sloot, om de klevirge massa uit het restant van zijn haartooi te verwijderen. Toen versprak een van de mannen in zijn enthousiasme zich en zo is het uitge komen. Het slachtoffer zag er de i^B^or aanvankelijk niet van in. Hij* Ik re een van de lachers nogal danig op het hoofd. Dat is nu voor de rechter geweest en het heeft hem een tientje boete gekost wegens mishandeling. De andere leden van de ploeg had den een snipperdag genomen om de zitting bij te wonen. Na afloop gin gen ze in de gang van het raadhuis onder elkaar met de pet rond. Het leverde net genoeg op om op de griffie de boete te betalen. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 De man was al binnen voor ze hem duidelijk had kunnen maken, dat dat toch z ómaar ging en dat ze niets, nee werkelijk niéts van hem nodig had. „Ach mevrouwtje", riep hij ami caal. „U weet niet hoe gelukkig U bent. U krijgt van mij alles cadeau! Nee, nee. zegt U maar niets. Als ik U zeg dat U alles cadeau krijgt, dan MEEN ik dat, begrijpt U wel!" „Maar ikbegon de vrouw aarzelend. Een beetje overrompeld voelde zij zich wel. „Stop, stop, ik weet wat U zeggen wilt", interrumpeerde de man met een stralende glimlach om de on waarschijnlijk witte tanden. „Me vrouwtje, U mag U gelukkig prijzen. Kijk toch 's even (en hij smeet non chalant twee in zeer dicht cellofaan verpakte dekens op tafel). Kijk me die pracht toch eens aan! Wacht, ik zal ze even voor U uit de verpak king halen, dan kunt U zichzelf overtuigen van de superieure(de man haalde dit woord verzaligd uit) kwaliteit, voel hoe donzig zacht ze zijn. Wat een droom van zachtheid, niet waar. Kijgt U cadeau, gratis, helemaal voor niets, kost U geen cent!" ,Ik heb niets nodig meneer", zei het vrouwtje gedecideerd, hiermee de stortvloed van woorden onder brekend en de waarschuwende woorden tegen „kopen aan de deur" tevens indachtig. We begrijpen elkaar verkeerd", stelde de man onverstoorbaar vast. „U praat over kópen. Heb ik het over kópen gehad? Nee, ik zei U toch dat ik U een cadeautje wilde geven!" Ach ja,-...", aarzelde de vrouw, heen en weer geslingerd tussen de door vrienden en kennissen aange- preekte argwaan en anderzijds toch wel begrijpelijke verlangen het ca deau te accepteren. Het verlangen won het. zoals meestal trouwens, want „de geest is gewillig, maar het vlees enz „Nou goed dan", besloot ze. „Legt U maar neer. Ik neem ze. En bedankt hoor." De man begon bedrijvig de dekens weer in het cellofaan te verpakken, tussen neus en lippen door opmer kend, dat als mevrouw even dat for muliertjeja, juistdaar on deraan, even een krabbeltje wilde zettenvoor bewijs van ont vangst, dat begreep mevrouw zeker wel Mevrouw begreep er niets van en bovendien begon de man haar te vervelen. Ze had warempel nog wel meer te doen. Ergo, het „krabbeltje" werd in haastig handschrift op de aangegeven plaats gezet, terwijl de man glunderend toekeek. „Zo, dat is dan voor elkaar", riep hij opgewekt en veroorloofde zich de vrijheid haar een schouderklopje te geven. „Ik ga maar weer eens verder". „Het afschrift is voor U. Alstu blieft." En hij reikte haar het du plicaat-formuliertje aan. 's Avonds vertelde de vrouw haar man wat een prachtig cadeau ze had gehad en o ja, ze had nog een papiertje getekend voor ontvangst. Kijk maar. Haar man telde eerst tot tien toen hij het vodje had doorgelezen, want daarin stond zeer duidelijk vermeld, dat mevrouw zich verplicht had tot aankoop van twee dekens, te betalen in termijnen van zo en zoveel, bij gebreke waarvan.... nou ja, het was duidelijk. Dit moest betaald worden. „Hoe vaak heb ik je al niet ge waarschuwd voor dergelijke dingen" zuchtte de man bitter. „Zitten we met een paar dekens opgescheept en ik durf te wedden dat de kwaliteit abominabel is!" „Och, dan kan ik ze nog als on derlegger gebruiken", riep de vrouw optimistisch, nu ze toch in de boot zat. De man piekerde over de vol gende termijnbetaling. IN NOORD-LIMBURG Het aantal groentegewassen, dat onder glas wordt geteeld is maar be trekkelijk klein. De grote drie to maten, komkommers en sla nemen 90 pet. van het areaal groenten on der glas voor hun rekening. De laat ste jaren is er een toenemende be langstelling voor „nieuwe glasteel ten" waar te nemen. De teelt van paprika's, aardbeien en augurken neemt sterk toe. Van 1963 tot 1965 breidde de oppervlakte aardbeien onder staand glas uit van 50 naar 100 ha en die van augurken van 5 naar 60 ha. Het Landbouw-Economisch Insti tuut tracht deze nieuwe ontwikke lingen economisch zoveel mogelijk te begeleiden. In dit kader zijn voor de aardbeien en de augurken onder onverwarmd staand glas in Noord- Limburg de kosten en opbrengsten verzameld. De opbrengst van aardbeien onder koud glas bedroeg in 1965 gemid deld 8.12 per m2. De arbeidsbe- hoefte van deze teelt is vooral tij dens de oogst zeer groot. 1000 m2 aardbeien vragen tijdens de oogst vaak 150 uur per week. De onder zochte bedrijven voorzien groten deels in deze grote arbeidsbehoefte door gezinsarbeid. De oppervlakte aardbeien is op deze bedrijven mees tal beperkt tot ongeveer 1000 m2. Het is niet te verwachten dat het areaal glasaardbeien snel zal uit breiden, daar de arbeidstop tijdens de oogst voor vele bedrijven belem mering vormt voor het opnemen van dit gewas in het teeltplan. Na de aardbeien worden vaak augurken geteeld. Het planten ge beurt in de eerste helft van juni. De opbrengst van deze augurken be droeg in 1965 gemiddeld 8.15 per m2. De teeltopvolging aardbeien augurken bracht dus ruim. 16,^ per m2 op. Een hoge opbrengst voor het onverwarmde glas! Bij zelf sor teren is de arbeidsbehoefte van de augurkenteelt vergelijkbaar met die van tomaten. Bij centraal sorteren is ze natuurlijk kleiner. Uitgespro ken arbeidstoppen komen niet voor. De kansen voor een snelle uitbrei ding van de teelt zijn dus groter bij de aardbeien. Vrij veel augurken worden ook na de voorteelt sla in mei uitgeplant. De opbrengst van de sla bedroeg 2,per m2. De augurkenoogst was bij deze vroegere plantdatum 2 kg hoger. De opbrengst was bijna ƒ10,per m2. De teeltopvolging sla-augurken gaf bijna 12,per m2. De arbeidsbehoefte is weer ge lijk of iets minder dan bij sla-toma ten. In vergelijking met de teelt- opvolging sla-tomaten lijkt de teelt aardbeien-augurken en sla-augur ken economisch vrij sterk te staan. Bovendien wordt een grotere sprei ding in produkten verkregen. Als dat zo is. zorgt dan dat U klaar bent voor die grote stap in een nieu we toekomst. Klaar niet alleen met het huis, uw uitzet en inrichting, maar vooral klaar met elkander en met God. De liefde tot elkander moet een stevige basis hebben en dit is de liefde tot God. Ziehier juist het on derwerp van een retraite voor ver loofde paren. Daarom nodigen wij U uit een paar dagen bij ons in huis te komen doorbrengen en wel van donderdag avond 6 januari 8 uur tot zondag middag 9 januari 1 uur. De verblijf kosten bedragen 25,per persoon. Voor verdere inlichtingen en op gave kunt U zich richten tot de Geestelijkheid van uw parochie of tot het Retraitehuis „Manresa" te Venlo, tel. 04700-2461. ■m U bent daar hartelijk welkom. GESLAAGD Op 9 december werden In het Psychiatrisch Centrum St Servatius te Venray de eindexamens gehouden in de opleiding voor het Staatsdiplo- ma B ziekenverpleging. Als rijksgedelegeerden waren aan wezig: Dr. A. Haxe, Geneesheer- Directeur van de Rijks Psychiatri sche Inrichting „Coudewater" te Rosmalen. Dr. H. Dekker, zenuw arts. Kon. Emmalaan 13 te Ermelo. De volgende kandidaten behaalden het staatsdiploma B ziekenverple ging: Eerw. Br. J. L. J. Voogd (cum laude) en Eerw. Br. J. Chr. J. Assink (cum laude), St. Servatius Venray; P. Fr. J. de Vries, Wolvega (heel goed); M. H. A J. Cuypers, Venray (heel goed); R. J. van Rijsbergen, Ulvenhout; Th. J. G. Dirkx, Maas- bree; J. H. E. Zinken Beek (L); Fr. R. Rodriguez te Aruba (Ned. Antil len), CONSTANTE: KWALITEIT - 26 STUKS 11.25 DE VOLLE WAARHEID IS NIET VOOR DE MENS WEGGELEGD Er zijn veel mensen, die zich on gerust maken over de veranderingen welke zich voltrekken in onze op vattingen over wat er in de Bijbel staat, over hetgeen de Evangeliën ons zeggen. Er zijn ook mensen, die geen raad meer weten en alles aan de kapstok willen hangen: Christus Kerk, sacramenten enz. enz. Is dit een ernstige zaak? Ja, natuurlijk. Maar wij zouden er aan moeten toe voegen, dat dit ook een verheugen de zaak is, omdat daaruit de gewel dige worsteling blijkt van de moder ne mens om tot een zekere klaar heid te komen over de zin van het leven en de plaats van God daarin. Volledige klaarheid daarover kan nauwelijks misverstand bestaan is voor ons mensen niet weggelegd. Geen mens, zelfs geen generatie kan ooit de veelkleurige wijsheid van God omvatten. Dat hoeft ook niet. Als we werkelijk met de waarheid van God te doen hebben, zullen we daarvan alleen maar een deel kun nen verstaan. We zullen haar nooit kunnen omvatten en bevatten, al zullen wij ons tegelijkertijd toch door haar volheid gedragen en ge borgen weten. Dit kan ons echter wel wat nede riger maken tegenover onze ouders en voorouders, die andere waarhe den in de Bijbel benadrukten dan wij geneigd zijn te doen, al betekent dat natuurlijk allerminst dat wij hun opvattingen nu maar klakke loos moeten overnemen. Dat zou zelfs totaal verkeerd zijn. Het mag ons wel doen beseffen, dat ook wij de wijsheid niet in pacht hebben en dat heel ons leven zal moeten staan in het teken van de worsteling om verdieping of herstel van ons geloof in Gods heilswerking in de wereld. Volgende week herdenken wij Christus' geboorte van wie de chris tenen geloven, dat hij God en mens was. Alleen reeds over de geboorte van de mens, die God was, naden kend, moeten wij tot de slotsom ko men hoe weinig we weten en be- grypen kunnen van God en Zijn lief de. Dat God op aarde komt als mens om te stervendit feit is volko men verbijsterend. Tegenover dit gebeuren kunnen wij slechts stame len: Heer. ik geloof, help mij in mijn ongeloof. natuueiiih wot DGPltoffslS naae Ariaens-Kosman Qiote&ü. 6 I MAANDAGMORGEN GRATIS KOFFIE

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9