KEURINGSDIENST We bouwen verder... maar nood blijft... Voorbeeld ter navolging ORGANISATIE-DESKUNDIGEN BIJ Zondagsdienst huisartsen Yenrayse middenstanders vergaderden VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 No. 50 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG DRUK EN UITGAVE VAN GROTESTRAAT 28 PEEL EN MAAS E VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY W E F K R I AH VOOR VFMPAY FM HMQTRFKFM ADVERTENTIEPRIJS SVi ct. p .mm. ABONNEMENTS POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 SfcixD L.M LJ VUUIA V UlVr\M T CN UIYIO I IM PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) EEN NIEUWSGIERIGE POTTENKIJKER VAN GROTE BETEKENIS VOOR VOLKSGEZONDHEID Bij toeval zagen we in een Ven- rayse friteszaak een mijnheer het een na het ander inpakken. Een croquet, een bamibal en meer van het lekkers dat automaten en fritu- res de hongerige mensheid te bieden heeft. Hoewel we er geen snars mee te maken hadden, konden we de vraag niet onderdrukken of hij voor de hele kerstvakantie inkocht. „Neen mijnheer", zei hij, „ik koop opdat U er verzekerd van kunt zijn dat al het smakelijks ook goed is. Ik ben namelijk van de keuringsdienst van waren." Pottenkijkers behoren over het algemeen niet tot de meest geliefde categorie van het menselijk ras. Maar de keurmeesters, die dagelijks met ambtelijke zorgvuldigheid hun neus in potjes jam en tubes mayo naise steken en als ijverige speur honden vleeswaren en nierbroodjes besnuffelen, stellen de Nederlandse burger in de gelegenheid zich met een gerust hart te wijden aan een zijner meest geliefde bezigheden: lekker eten en drinken. OOK AANDACHT VOOR HYGIëNISCHE TOESTANDEN Geen bokking of haring, geen blikje tomatenpuree of cornedbeaf, geen pot stroop of kersen is veilig voor de nieuwsgierige blikken van de tientallen keurmeesters, die dage lijks (ook in het weekend) in dienst van een der 16 keuringsdiensten, welke ons land telt, uitzwermen om bedorven etenswaren op te sporen of het juiste gewicht "van bepaalde ar tikelen vast te stellen. Zij monsteren flesjes, pakjes, potjes 'en zakjes en deze oogst wordt vervolgens in het laboratorium van de keuringsdienst aan een analytische controle onder worpen. Geen winkelier, geen cafetaria houder, geen venter heeft het recht deze pottenkijkers van zijn artikelen af te houden. „Een enkele keer pro beert men dit toch, maar dan kun nen wij de sterke arm te hulp roe pen", zegt de inkopende mijnheer. Dat de keurmeesters hun tijd niet in ledigheid doorbrengen, moge blij ken uit enkele cijfers. De 17 keur meesters van de Keuringsdienst in &negen verrichtten in 1964 94.362 y .ispecties en trokken 24.415 mon sters. Al deze keurmeesters (vooropleiding minstens u.l.o.) wor den opgeleid bij de keuringsdienst zelf. Zij doen in de praktijk ervaring op en krijgen voor dit werk een speciale feeling. Deze heer, waarmede we later een praatje maakten, vertelde hierover: „Zo hadden wij eens een keurmees ter, die een enorm kenner van vis was. Hij behoefde waarachtig de garnalen niet door zijn handen te laten glijden om eventuele afwijkin gen te constateren. Als er een zak garnalen stond, schopte hij er even tegen aan en dan wist hij genoeg." HANDEN OMHOOG „De keurmeester is opsporings ambtenaar in de zin der wet", zo vertelt deze heer. „Als hij een win kel binnenloopt en een potje jam in zijn zak steekt, kan geen winkelier daar bezwaar tegen maken. Hij kan ook de keuken van een hotel of ca fetaria binnenstappen en tegen het personeel zeggen: handen omhoog." Want uiteraard letten zij vooral op de hygiënische wasgelegenheid, heeft een winkelier wegens ruimtegebruik een deel van zijn artikelen niet in de huiskamer of het slaapvertrek opgeslagen enzovoorts. Eventueel kan de keurmeester 'n proces-verbaal opmaken. Dat laat ste gebeurde bijvoorbeeld in de af gelopen oktobermaand nog ver schillende keren. Zo trof de keu ringsdienst een bakkerij, een cafe taria en een kantine in zeer onzin delijke toestand aan. Eén kruidenier bestond het zelfs levensmiddelen in zijn slaapkamer op te slaan. Daar zal hij nu wel onrustig slapen in af wachting van het proces dat hem te wachten staat. KNOEIERIJEN Soms wordt volstaan met een mondelinge of schriftelijke waar schuwing tegen degene, wiens wa ren ongerechtigheden vertonen of die zich niet heeft gehouden aan de hygiënische voorschriften. In ern stige gevallen wordt proces-verbaal opgemaakt, een enkele keer moet de betrokken zaak worden ontruimd. Nu en dan komen ergerlijke knoeierijen aan het licht. Zo werd in Amsterdam een handelaar gesnapt, die een samenraapsel van afgekeur de partijen als eerste klas melkpoe der in de handel bracht. Er werd een slager betrapt, die gekookte aardappelen door zijn gehakt deed. En dat zijn nog maar enkele geval len. Gehakt is toch al een produkt, dat een bijzondere belangstelling van de keurmeesters geniet. Tegen het ge bruik van „preserve", het sulfiet- houdende conserveermiddel dat ook vlees, waarvan de versheid twijfel achtig is, een frisse kleur doet be houden, moesten de keurmeesters nogal eens optreden. Werd sulfiet gevonden, dan werd de voorraad direct in beslag genomen. Dat heeft menig slager tot andere gedachten gebracht SLIM n het bijzonder cafetaria, snack bars, automatieken e.d. krijgen ster ke aandacht van de keurmeesters. Er is de laatste jaren over deze consumptiebedrijven het nodige te doen geweest. Het zou bijzonder griezelig worden, wanneer de nassi- ballen en kroketten, die vele Neder landers dagelijks in deze eettenten plegen te verslinden, niet voortdu rend besnuffeld en onderzocht wer den door de keurmeesters. Deze pottenkijkers in dienst van de overheid en, zo mag men zeg gen, van geheel ons consumerende volk, gaan meestal slim te werk. ':s Maandags brengt de keurmeester een bezoek aan de vishandel van Janssen. En nu zou Janssen wel eens kunnen denken: „Zo, die is voorlopig weer geweest, nu kan ik mijn gang gaanDan heeft Janssen buiten de waard, of liever buiten de keur meester gerekend. Want het kan best gebeuren, dat deze dinsdags wéér een paar bokkingen aan een onderzoek onderwerpt Er zijn bedrijven, waar de eige naar of chef een zware zucht slaakt, wanneer hij de keurmeester ziet binnenstappen. Niet altijd zul len zij blij zijn met zijn ikomst. Ze ker de winkelier niet, die vlak voor Pasen 20.000 eieren zag afgekeurd, omdat er een fruitsmaak aan zat wegens de onjuiste opslag De gemeentebegroting 1966 geeft aan dat de gemeente van zins is met al wat in haar vermogen ligt een zo gevarieerd moge lijke bouw van woningen in de woningwetsector te bevorderen. Daarnaast zal in het bestemmingsplan Veltum in „ruimere mate" gelegenheid gegeven worden voor de bouw van premiewoningen en vrije sector-bouw. Daarbij zal o.m. de Stichting „Bevordering Eigen Woningbezit Limburg" ingeschakeld worden om te komen tot aantrekkelijke bouwprojecten waarbij ook de verhuursector zijn kans zal krijgen. Prachtige en goede voornemens, die wel gerealiseerd zullen worden, doch wier effect, naar we vrezen, weinig resultaat zal hebben. Jonge echtpa ren zullen hier dure huizen (moeten) betrekken, andere wier financiële positie heel wat beter is blijven in de goedkopere woningwetwonin gen rustig wonen. Want of de door stromingsmaatregelen die van rijks wege genomen zullen worden, deze mensen als het ware zal dwingen woningen te betrekken die ze qua hun salaris kunnen bewonen en de door hun bezette goedkopere huur woningen over te laten aan andere minder rijk gezegenden, daaraan twijfelt wel iedereen. HUUR EN BOUWBELEID De oorzaak hiervan ligt in het huur- en bouwbeleid der afgelopen jaren. We hebben hierover al meer géschreven en zullen hierover blij ven schrijven, want ze is in meer dere opzichten onbillijk. Kritisch worden de garnalen door een keurmeester bekeken. KAMER VAN KOOPHANDEL De Noord- en Middenlimburgse Produktiviteitscommissie heeft met samenwerking van enkele instellingen ten dienste van het regonale be drijfsleven een organisatiedeskundige aangetoklcen, de heer J.M. Mathys- sen, die de ondernemingen geheel kosteloos zal adviseren met betrek king tot maatregelen ter opvoering van de bedrijfsefficiëncy. Deze service geldt voor kleine en middelgrote bedrijven in Midden- en Noord-Limburg en is geheel kosteloos. Hij bekijkt de planning, routing, calculatie, administratie en de financiering en adviseert indien van bui tenaf nodig zou zijn. Inlichtingen hierover geeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg te Venlo. Hier wordt vis opgeslagen en verkocht inde huiskamer. Het mag niet. L het voor-oorlogse Venray was grootste gedeelte van de wonin- eigen-bezit. Zelfs in de meest tijd, de crisistijd, hebben in armoede geleden om hun eigen fje te kunnen betalen c.q. de en aflossing van een daar op iten hypotheek op te kunnen ten. Eigen woonbezit was iets ilfsprekends. We blijven er tn of deze toestand dan wel zo .1 was, in ieder geval werd er in een tijd, waarin bezitsvor ming iets onmogelijks scheen, hier en in andere kleinere plaatsen voor „_rmaker het eigen huis offers gebracht, die •u (orarJJ?Tv^. thans onvoorstelbaar acht. Na de oorlog is daar danig ver andering in gekomen. Er stonden honderden mensen zonder woning en die moesten geholpen worden. Ge holpen aan een dak boven hun hoofd. Laat de vooroorlogse situatie niet ideaal geweest zijn, nu sloeg men tot het andere uiterste over. Men bevroor de huren op een dus danig peil, dat praktisch geen enke le belegger het nog in zijn hoofd haalde huurhuizen te bouwen. Der halve werd de gemeente huizenbou wer en huurbaas. Om toch maar vooral zoveel mogelijk mensen te helpen, kwam de uitvinding van de woningwetwoning, een vrij „uitge klede" woning, die dank zij alle mo gelijke subsidies, de prijs voor het woninggenot dragelijk hield. Nu viel tegen deze hele procedure weinig te zeggen, mits men deze woningen ge houden had voor de groep, voor wie ze bestemd waren, namelijk de minst draagkrachtigen. Maar dat gebeurde niet. Ook al omdat men schrik had, dat particuliere woningbouw de bouw van woningwetwoningen zou vertragen en te veel bouwvakkers zou onttrekken aan woningwet bouwprojecten. legde men de parti culiere bouw praktisch lam. De man, die het in zijn hoofd haalde om het voorbeeld te volgen van zijn vader en grootvader en een eigen woning wilde bouwen, stuitte op een derma te grote hoop bepalingen en moei lijkheden, dat het grootste deel van hen het moede hoofd in de schoot legde en in een woningwetwoning ging wonen, de enigste mogelijkheid die hen open bleef. Voor het geld, dat zij anders in eigen woning sta ken, werden nu een televisie, een volautomatisch wasmachine en een auto gekocht Het geld, wat men van oudsher uitgaf voor woongenot, leerde juist die groep nu voor andere dingen gebruiken En een jongere generatie groeit op, die voor het grootste deel er eenvoudig niet aan denkt om tot eigen bezitsvorming te komen, om voor een eigen woning te zorgen. Want zijn er woningen te koop in de zgn. premie-sector, dan weet men dat men tevens een deel van de kos ten moet betalen voor de woning- wetbouw. omdat de koppelverkoop de aannemer het alleen maar moge lijk maakt de goedkope prijs van de woningwetwoningen gestand te doen. Wil men een eigen woning bou wen, dan zijn en blijven de moei lijkheden even groot als ze altijd zijn geweest, ook al omdat in de be stemmingsplannen eenvoudig al geen rekening meer met deze catagorie mensen wordt gehouden en het voor hen praktisch onmogelijk is om aan bouwgrond te komen. Het enigste lichtpunt in deze af faire is dat we in Venray geluk kig nog verschillende mensen vin den, die de door hen bewoonde woningwetwoningen kopen en ze tot een eigen woning komen. ONJUISTE STUATIE Wie in het nieuwe Venray rond kijkt, ziet daar nieuwe straten en wijken vol woningen. Gezellige, leu ke woningen; flats met een riant uitzicht. En men vraagt zich af, waar men zich in 's hemelsnaam toch sappel over maakt. Want als zo de woningwetwoningen er uitzien, hoe zal het dan niet worden als er betere woningwetwoningen komen. Maar wie de moeite doet ook eens een praatje te maken met de men sen, die er in wonen, dan blijkt toch wel, dat er dingen scheef zitten. Die ervaart dan dat een jong getrouwd stel op een flat in West heel wat meer huur heeft op te brengen en een veel groter percentage van het loon voor woongenot op tafel moet leggen, dan b.v. de chef, die ergens in Oost een heel wat goedkopere wo ningwetwoning indertijd betrokken heeft. Die is jaren geleden naar Venray gekomen met het voornemen een kleine bungalow hier te bouwen, maar al zijn bouwplannen liggen in dikke mappen in zijn particulier ar chief. Daar gaat hij een boek over schrijven als hij met pensioen gaat. Hij heeft indertijd uiteindelijk maar besloten een woningwetwoning in Oost te nemen en al had hij ge droomd van wat meer ruimte en wat geluiddichtere muren, in al die ja ren is hij aan de woningwetwoning gewoon geworden. „Ja, dat zijn on dergeschikte percentage-gewijze heel wat meer aan huur op moet bren gen, is natuurlijk niet leuk voor die jongen Het moet al heel vreemd gaan, wil men die chef nog ooit uit die goedkope woningwetwoning krijgen. En daar heeft de man schoon gelijk in ook. Men heeft geleerd met min der genoegen te nemen. Men heeft zijn bouwplannen 10-15 jaren gele- Ter verfraaiing van de nieuwe wijken heeft het gemeentebestuur van Den Haag zes opdrachten ver strekt tot het vervaardigen van een beeldhouwwerk. De opdrachten zijn gegeven aan de kunstenaars H. Arp (Zwitserland), W. Couzijn (Amster dam), R. Draijer (Den Haag), O. H. Hajek (Duitsland). A. Pevsner (Rus land) en A. Volten (Amsterdam). De beelden zullen in de loop van de ko mende twee jaren worden geplaatst. Het totaal van deze objecten vergt een bedrag van bijna zevenhonderd duizend gulden. Deze gelden werden vergaard door een bepaald percenta ge van de bouwsommen voor aan leg van stratenplannen af te zonde ren. Je knippert wel even met je ogen als je een dergelijk berichtje leest. Venray 3 ton tekort op de begro ting. Den Haag 7 ton voor kunst werken in nieuwe wijken Ja, natuurlijk Venray is Den Haag niet, verbeeld je datMaar „er gens" begint het toch te kriemelen. Nu hebben we in Venray al braaf enkele jaren 1000,gespaard voor aankoop van kunstwerken en voor 1966 is er zelfs 5.000,uitgetrok ken, maar zelfs zo zou het nog 140 jaren duren (2105) voordat Venray een dergelijke opdracht zou kunnen geven. Maar alle gekheid achterwege ge laten, uit het bovenstaande blijkt toch wel dat een dergelijke reser vering niet iets overdreven? is en dat bij de vaststelling van een nieu we straatbelasting en/of straten- aanlegbelasting ook aan dit onder deel die aandacht geschonken mag worden, die het inderdaad verdient. We hebben al eens meer betoogd, dat Venray op het ogenblik inwo ners heeft, die in staat zijn juist dit onderdeel van wat we zouden noe men: het leefbaar maken van een bepaalde plaats goed te verzorgen. Het is zo jammer dat hen die kan sen niet geboden kan worden. Een beeld(je) hire, een fontein(tje) daar fleurt een hele buurt op. Waarom dit alles te beperken tot kerken of openbare gebouwen? den al of niet expres getorpe deerd en hij blijft zitten, waar hij zit. En hij is niet de enige Zou men aan de hand van loon- en inkomstenbelasting opgaven ooit een overwicht kunnen maken van de bewoners van woningwetwonin gen in Venray. dan zou men naar onze vaste overtuiging schrikken van het aantal mensen dat qua hun inkomen in deze woningen helemaal niet thuis hoort. En men zou en daar zijn we nog heiliger van over tuigd helemaal vreemd opkijken van de percentages, die de bewo ners van onze woningwetwoningen van hun salaris en loon voor huur dienen op te brengen. Daar liggen huizenhoge verschillen tussen. Daar zit de grond van onjuistheden en onbillijkheden, die achter de schone voorgevels van onze nieuwe wijken en straten niet te zien, maar wel te bespeuren zijn. Daarin ligt tevens besloten het verkeerde van de bouwpolitiek, die ten koste van alles woningwetbouw voorrang blijft geven, waarbij naar kwaliteit niet of onvoldoende geke ken wordt en waar het eigen wo ningbezit te veel verwaarloosd wordt. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUI8 ZR. A. JANSSEN Pr. Bernhardstraat 66 Tel. 1504 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU voor de kom Maandag 20 dec. voor letter A t.m. L; dinsdag 21 dec. voor letter M t.m. Z. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kru(jsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 Dinsdagavond- vergaderde sinds lange tijd weer de Venrayse afde ling van de Middenstand. Voorzitter Fr. Janssen mocht een groot aantal middenstanders welkom heten en sctelde meteen 't punt aan de orde, dat de laatste tijd nog al onrust ver wekt had onder de middenstanders winkeliers, nl. de winkelsluitings wet en -verordening. Het bleek aldra dat men staande de vergadering uit deze moeilijke materie niet uit zou komen, terwijl overigens dan nog de vraag bleef of de vergadering de dienst had uit te maken. Men besloot uiteindelijk een en quête te formuleren en te houden onder de plaatselijke winkeliers over de winkelsluiting, waarbij ook aan de orde zou worden gesteld de dins- dag(middag)-sluiting. Nu is het slechts te hopen dat. wanneer deze enquête gehouden wordt, de mid denstanders-winkeliers ook voor hun mening uit zullen komen, want an ders blijft het tobben. Een andere verrassing op deze vergadering was het terugtreden van de heren H. Dinghs, G. Custers, A. Kateman, M. Janssen en Fr. van Opbergen als bestuursleden van de plaatselijke afdeling. Men had als bestuur besloten in zijn geheel af te treden om vooral de jongeren een kans te geven. Naderhand was ge bleken dat men toch graag enkele „vakmensen" er bij zou houden, re den waarom de heren Fr. Janssen en Th. Claessens nog een seizoen als bestuurslid zitting blijven houden. Met algemene stemmen werden in het nieuwe bestuur gekozen de he ren A. Appels. J. Ariaens, M. van Meyel, W. Custers en J. Verhoeven. De heer Fr. Janssen bracht dank aan de scheidende bestuursleden voor het vele werk, wat ze hebben verricht en gaf een opsomming van commissies en instellingen, waarin de middenstand vertegenwoordigd is. Hen werd ook namens de vergade- mg dank gebracht door de heer Wijnen. Een zeer geanimeerde ver gadering. die een vlot verloop had en een goede start biedt voor het nieuwe bestuur.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1