Inzegening scholen in West Veel »klazen« in ons land Nog meer druk op de kapitaalmarkt MARTENS natuudi{k uóöi pantoffels naat Ariaens-Kosman Qbotestb. 6 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BLAUPUNKT ielevisie komt van VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 No. 48 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 8'/i ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) Voordat in, de Tweede Kamer zou blijken hoe groot de tegenstellingen in het kabinet wel zijn, heeft mi nister Vondeling zijn belastingplan nen gewijzigd. Hiermee zijn even tuele dreigingen uit de Kamer die de regering noodlottig zouden kun nen worden, weggenomen. Het be lastingstelsel kan in uiterlijke vriendschap worden gespeeld. Uit de wijzigingen in de plannen blijkt duidelijk dat de wensen van de vakbeweging zijn doorgespeeld naar de politieke vrienden in de Ka mer. In die kringen heeft men ge protesteerd tegen de komende prijs verhoging van bromfietsen. Daar la gen eveneens de grote bezwaren te gen omzetbelasting op textiel en schoeisel. Belasting op schoenrepa- Taties werd in die hoek zonder meer onaanvaardbaar genoemd. Die was al verdwenen voordat deze nota van wijzigingen verscheen. De oplossingen van de dekkings problemen, waarmee de regering worstelt, zijn geheel gezocht in de politieke sfeer. Het grootste offer wordt gebracht door de regering door het gedeeltelijke uitstel en ge deeltelijke afstel van de omzetbelas ting op textiel. ALS SNEEUW Het nog in de memorie van toe lichting op de aanvankelijke ontwer pen gebruikte argument dat de stij gende welvaart een belasting op tex tiel mogelijk maakt, is verdwenen als sneeuw voor de zon. Voor schoe nen geldt hetzelfde. De aanpassing binnen Europees verband is plotse ling minder noodzakelijk. Liever zoekt het kabinet een uit laat in verdere verzwaring van de vennootschapsbelasting. Hiermee wordt voorkomen dat de kiezers-consumenten zich verder di rect in hun bestedingslast bedreigd voelen, terwijl het bedrijfsleven een zwaarder juk op de schouders wordt gelegd. Misschien een nieuw middel van de regering om werkgevers in direct te dwingen een straffe hou ding aan te nemen bij het toestaan van de looneisen? Het lijkt ons ijde- le hoop. Als die gedachte juist is, kan men spreken van een onzindelijke poli tieke manoeuvre, voor zover politiek nog zindelijk zou kunnen worden ge noemd. Door de wijziging van de plannen worden de overheidsinves teringen niet uitgebreid ten koste van de consumptie maar ten koste van de private investeringen. En dit moet toch wel zeer gevaarlijk zijn. Indirect wordt de kapitaalmarkt nog zwaarder onder druk gezet dan nu reeds het geval is. Spaarders beleggen momenteel hun geld al liever in hoge rente- gevende obligaties dan in het ris kante bedrijfsleven dat door een stuurloos geworden arbeidsmarkt wordt afgestroopt. GEEN AANMOEDIGING Diezelfde kapitaalmarkt wordt ook al bedreigd met een speculatie winstbelasting, die ook uit de koker komt van dit bewind. In de derde plaats wordt de winst van het be drijfsleven Aangetast zodat de nei ging van particulieren om uit de aandelen te vluchten nog wordt ver sterkt. Met aanmoediging van bezitsvor ming heeft dit alles niets te maken. Wel moet de zware druk op ven nootschappen tot gevolg hebben dat de innerlijke versterking van ons bedrijfsleven, die uit diepte-investe ringen moet komen, wordt afgeremd. Wij naderen het punt waarop het in aandelen gesplitste bedrijfsleven voor de helft is genationaliseerd, voor zover dit bedrijven betreft met winsten boven 100.000, Deze nieuwe fiscale zwaai van de regering is een nieuwe stap op weg naar de inkomensnivellering, naar 't afremmen van de prikkel tot meer inspanning. Het is óf het bedrijfs leven óf het besparingen makende deel van ons volk dat moet boeten voor de 'uitgavenexplosies van dit kabinet. De spanningen tussen de beide vleugels van onze grootste re geringspartij zullen er door vergroot zijn. De consumptie wordt nu veel matiger afgeremd dan aanvankelijk was voorzien. Dit is bepaald nadelig voor de ontwikkeling van onze eco nomie. ARGUMENTEN De uitkomst van het fiscale spel is belangrijk voor de mate van stij-1 ging van de loonbarometer. Het kost dit jaar grote moeite om de te ver wachten loonverhoging tot aan vaardbare proporties te beperken. Er zijn argumenten genoeg om 'n flink percentage op te bouwen. De kosten van levensonderhoud zijn ge stegen. De huren gaan met een flink percentage omhoog. De inflatie in de buurlanden duurt voort. De ver wachtingen voor het bedrijfsleven worlen met uitzondering van be paalde bedrijfstakken niet ongunstig beoordeeld. Voor de regering erken nen de vakbonden niet dat de beste dingen zullen moeten worden afge remd. Waarom zouden ze dan wel bereid zijn die rem tegenover het bedrijfsleven te hanteren? Als men het er over eens is dat de stijging van kosten van levens onderhoud, die het gevolg is van de geweldige overheidsbestedingen niet in de lonen mag worden doorbere kend, dan moet het spel buiten de directe kosten vam levensonderhoud worden gespeeld. NIET EVENREDIG Het opnieuw verhogen van de benzine-accijns toont nog eens aan dat er niet meer wordt gestreefd naar een evenredige verdeling van de lasten. Het wegverkeer steunt straks op een zeer brede belasting' voet. Dat schept dan weer ruimte om straks de spoorwegtarieven te verhogen. Laten wij ons niet wijs maken dat deze kostenstijging geen invloed zal uitoefenen op een reeks van bedrijfsresultaten. Minister Den Uyl zal de handen vol krijgen in het vinden van hanteerbare prijsge- dragsregels. Het is per saldo verheugend dat de regering bereid is de begrote staatsuitgaven te herzien. Zij heeft daarmee erkend dat zij het" tempo der stijgng te zeer had opgevoerd. Was het nu niet beter geweest wan- SCHOOLSTRAAT VENRAY neer men de matiging nog meer had geaccentueerd? Dat kan niet zal mi nister Vondeling antwoorden. Maar wat betekenen antwoorden van een minister, die bij het indienen van zijn plannen al direct betoogde dat de kraan dicht was, terwijl nu blijkt dat de kwaliteit van die-kraan toch niet al te best was? Herziening van plannen zo kort nadat ze waren ingediend, wekt twij fel. Het wekt twijfel aan de juist heid van de plannen, maar ook aan de kwaliteit van degenen, die ze maakten. Die laatste twijfel is meer betreurenswaardig dan de proble men over het begroten van 50 mil joen meer of minder. De excellentie van een minister wordt tegenwoor dig in twijfel getrokken. Is het een wonder bij dit financieel geschutter? ALGEMENE BESTUURS VERGADERING MATER AMABILISSCHOOL EN JONGEREN CURSUS TE VENRAY Deze vergadering werd gehouden! op 24 november in de tot clubhuis ingerichte oude kapelanie aan de Maasheseweg 10. De voorzitster Mevrouw de Kroon opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. Zij stelde mej. B. Jenniskens voor als nieuwe leidster voor de Jongeren Cursus en Mej. J. Kessels als administratieve kracht. Vervolgens werden de notu len voorgelezen van de afgelopen bestuursvergalering door mevr. Pijls de secretaresse van de school. Bij de Mutatie van de bestuursle den waren de volgende personen aan de beurt van aftreden: Mevr. Pijls- Drenth, afgevaardigde van de Mid denstand, de heer L. Nelissen, af gevaardigde van de werkgevers en de heer J. Cox. afgevaardigde -van het N.K.V. Zij stelden zich allen weer herkiesbaar. De penningmeester, de heer J. v. d. Heuvel, gaf hierna een beknopt overzicht van de Rekening en Ver antwoording 1964-1965 en de Begro ting van 1966-1967. Mej. M. Verberkt gaf een kort ver slag over de gang van zaken op de Mater Amabilisschool en Mej. R. Hanssen over de Jongeren Cursus. Na de rondvraag werd deze ver gadering gesloten. CONSTANTl- KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 Nieuw huizen, nieuwe straten, In ncord en zuid, maar vooral ook west. Doch de jeugd kon men niet laten, ook al deed men zijn best. Zo zongen de kinderen van de St. Lucia-school donderdag middag de gasten toe, die bij de officiële opening van de school zich in de ruime hal verzameld hadden. Dat was de I nspecteur van het L.O., de heer Bettingen, de gymnastiekconsulent de heer Weekers, Deken Lconen, het college van B. en W., verschillende raadsleden en natuurlijk Pastoor Geerits met zijn schoolbestuur. In een lustig lied bezongen de kin deren de ontstaan-geschiedenis van deze 7-klassige school, waarbij met alleen de zorgen en de moeilijkheden: van het schoolbestuur vernoemd; werden, maar ook de kwaliteiten van het architectenbureau de Vries tr'j het aannemingsbedrijf Gebr. Jans sen, die voor de verwezenlijking van de plannen gezorgd hadden. INZEGENING Deken Loonen zegende het school gebouw in en trok zegenend door de ruime klaslokalen, voorzien van het modernste leermateriaal. Inspecteur Bettingen kon Venray alleen maar gelukwensen met deze nieuwe meis jesschool. Een pracht gebouw, aldus deze inspecteur, waarin hij speciaal bij deze inzegening node de ouders der kinderen gemist had. Want de school is op de eerste plaats het ver lengstuk van het gezin en de binding gezin en school kan daarom niet sterk genoeg zijn. Hij hoopte dat het contact met de omringende woon gemeenschappen dan ook sterk zou blijken en dat het de heer Albers, het hoofd van deze school, met zijn onderwijzeressen zou geluken er een prettige leefsfeer te scheppen. Hij bracht zijn gelukwensen ook over namens de Bisschoppelijk Inspecteur die op het laatste ogenblik verhin derd was aanwezig te zijn. JALOERS Deken Loonen zei in zijn felicita tie dat hij „in de goede zin van het woord" wel eens jaloers was op Pastoor Geerits, die in zijn nieuwe parochie niet alleen een prachtige kerk, maar ook moderne en goed uitgeruste scholen had. Hier liggen alle mogelijkheden om te komen tot een goed gemeenschapsleven en tot vruchtbare samenwerking. Een dag als vandaag, aldus de heer Deken, doet hem terugdenken aan 1954, toen hij in Venray Deken werd. Toen wa ren er vele, vele wensen. Zo wilde men b.v. een gymnastieklokaal. Nu, goed 10 jaren later zijn er alleen in de kom al 4 en niemand, die er nog over praat. Wat is er veel gebeurd en wat hebben we redenen tot dank baarheidaldus deze spreker. ZINGEND DOOR HET LEVEN Burgemeester Mr. Custers kon in zijn woord van gelukwens bena drukken, dat veel wat in West ge beurd is, inderdaad in sneltrein vaart gegaan is. Hier is een nieuwe woon- en leefgemeenschap in enkele jaren tijdse gevormd, die ook in zijn scholen het modernste ter be schikking heeft. Dit schept echter ook van de kant van die gemeen schap verplichtingen. Hij hoopte dat inderdaad de leefsfeer van deze school zodanig zou zijn, dat de kin- 62 afgevaardigden van het land van Sinterklaas wonen thans in Venray. In de barak by de Blitta, by Venrayse mensen in pension. We hoeven niet te zingen van Fernando, Alfredo en José in Santo Domingo, want ze zün op de St. Jozefweg hier net zo goed te vin den als op de Heide. En ze werken by Inalfa, Blitta en andere be dreven en vryen met Anny en Mientje. Alleen de kleine Pedro heeft ook zondag weer met verbazing gezien dat de Goede Man uit Spanje hier de kinderen allerlei gulle gaven brengt, tcrwül de Spaanse kinderen het heel wat beter gebruiken konden als de onze. deren zingend door het leven zou den gaan en opgevoed zouden wor den tot gelukkige mensen. INZEGENING KLEUTERSCHOOL Aan de inzegening van de meisjes school in West, was die van de kleuterschool vooraf gegaan. Hier sprak Mevr. v. Lier-v. d. Slot, in- spectrice van het Kleuteronderwijs een woord van gelukwens. Zij waar deerde het bijzonder dat verschil lende stukken van het materiaal al danig versleten waren. Dat bewijst, aldus deze inspectrice, dat hier hard gewerkt wordt en dat de kleuters hun beste beentje voor zetten. Dat ze zulks deden bewees het enthou siaste onthaal van de gasten. DANKWOORD Een dankbare Pastoor Geerits kon aan het einde van beide plechtighe den allen danken, die op enigerlei wijze hebben meegewerkt aan de totstandkoming van beide scholen. Het is nu eenmaal een moeilijke en lange weg, aldus de voorzitter van het Schoolbestuur, maar wie ziet wat in West in betrekkelijk korte tijd al lemaal gebeurd is, die moet vanzelf al tot de overtuiging komen, dat hier een goed en vruchtbaar samenspel is geweest tussen alle instanties, die nu eenmaal daarbij betrokken zijn. Voor dit goede samenspel dankte hij uit de grond van zijn hart, een dank, die door de kinderen nog eens zingend onderstreept werd. Maar dat leverde dan ook een extra vrije dag op. EXPOSITIE TE ROERMOND De Noord-Limburgse Kunstkring KYRA organiseerde een overzichts tentoonstelling te Roermond. Er zijn o.m. schilderijen, keramiek, fotogra fieën en plastieken te bezichtigen. Uit Venray exposeert Gerard Kruy- sen met een 3-tal kleurenfoto's. De tentoonstelling in de Pieter Cuijperstraat 1 is nog geopend t.m. 19 december, dagelijks van 14-19 uur. Dat het op de zebra-naden voor de voetgangers niet steeds veilig is, bleek te Venlo waar een 86-jarige man werd aangereden en gedood en te Heerlen waar een 7-jarig meisje eveneens werd aangereden en ge dood. Volgens de Nederlandse groen te- en fruithandel zijn de prijzen van sinaasappelen vijftig percent ho ger dan vorig jaar. Want Spaanse kinderen zijn. nog arm. Als we later in de frites- zaak (want waar moeten ze elders heen?) met hen spreken over Sint Nicolaas uit Spanje, dan wordt dat een politieke verhandeling van je welste De tijd is aangebroken dat de ge zaghebbende kringen in Spanje zich evenzeer een deel van Europa voe len als Sint Nicolaas zich een deel voelt van onze gemeenschap. Dat is wel eens anders geweest. Tot lang na de tweede wereldoorlog heeft Span- je's economie zich ontwikkeld langs de lijnen van zoveel mogelijk zelf voorziening. Pas in 1962 zocht Span je officieel toenadering tot de EEG, een ontwikkeling de tot op heden nog niet tot economische verbon denheid met de zes landen van de Europese gemeenschap heeft geleid. In het westelijke kamp bestaat veel aarzeling om het vaderland van onze goedheiligman aan het hart van Europa. Een kindervriendschap gaat niet altijd samen met economische mogelijkheden. Dat merken wij in deze weken maar al te zeer wan neer wij concept-verlanglijstjes ver gelijken met de toereikendheid van onze koopkracht. DE GROTE KLOOF Zoals er een afstand bestaat tus sen het kinderrijk der dromen en onze financiële kracht zo moeten wij evenzeer een economische kloof con stateren tussen het geboorteland van Sint en wést-Europa. Achter de eco- mische weerstanden bespeuren wij nogal eens politieke sentimenten om dat Franco het nazisme nimmer ge heel heeft afgezworen, maar dat is bepaald geen onderwerp voor de Sinterklaastijd. Na de jongste wereldoorlog stond west-Europa voor een wanhopig ont redderde economie. Spanje was bui ten de wereldbrand gebleven maar had die jaren meer dan nodig om zich enigszins te herstellen van de bloedige burgeroorlog, die in 1939 eindigde. In de jaren 1939-1945 wors telden de Spaanse ondernemers met een geweldg tekort aan grondstoffen en investeringsmiddelen. Niet alleen de oorlogsblokkade was daarvan de oorzaak maar ook het geweldige te kort aan deviezen. Zo bleef men* op zichzelf aange wezen. Men behielp zich met een totaal verouderd produktieapparaat en verouderde produktiemethoden, die werden toegepast door een in ontwikkeling achtergebleven leger van werkkrachten. Dit apparaat moest met beschermende rechten in stand worden gehouden en dit leid de spoedig tot een produktie van slechte kwaliteit tegen naar ver houding veel te hoge prijzen. De po litieke afkeer van het Spaanse re geringssysteem completeerde het beeld van isolement. OMHOOG Toch moest Spanje worden mee getrokken in de spiraal naar meer welvaart. De V.S. gaven de eerste rukken aan de kar. Zij sloten een militair verdrag en vestigden bases op Spaans, grondgebied. Economische hulp volg~de. In 1955 sloot Spanje zich aan bij de Ver. Naties en in 1959 trad het toe tot de Organisatie van Europese Economische Samenwerking. De band met de rest van Europa was gelegd en de snel verbeterende com municatie tussen de volken heeft 't proces van Spanjes welvaartsaan passing versneld. Deze aanpassing bleek nodig want de economische toestand op het Ibe risch schiereiland zag er inderdaad Spaans uit. Een deel van het brood graan moest worden ingevoerd. De landbouwmethoden met onvoldoende bevloeiingswerken waren soms voor wereldlijk. Van de aardappelenoogst weten wij dat de vroege aardappelen voor Spanjaarden luxe, als een be langrijk exporartikel werden ge bruikt. De veeteelt was achterlijk mede door laag vleesgebruik dat door gebrek aan koopkracht ver be neden peil bleef. Toch was en is nog de agrarische export de spil van de Spaanse eco nomie. Denken wij maar aan sinaas appels, mandarijnen en citroenen. Daarnaast kunnen amandelen, toma ten en oiyfolie alsmede wijn wor len opgesomd. Ook de visconserven waren interessant maar het gehele produktieprogramma moest worden gemoderniseerd. GRENZEN OPEN De Spaanse regering heeft begre pen dat zij op de duur de aanslui ting aan de Westeuropese economie niet mocht missen. Het heeft de vernieuwing ter hand genomen op een breed front Ziehier een voor beeld van een land dat met succes gepoogd heeft zijn natuuriyke lig ging uit te buiten. Het is begonnen met zijn zonnig klimaat op doelmatige wijze aan de toeristen te verkopen. Een propa gandacampagne heeft een onvoor- setlbaar succes opgeleverd. Miljoe nen welgestelde vreemdelingen be zoeken thans het land en voeden een volop draaiende vreemdelingen industrie. De grenzen werden open geworpen voor vreemd kapitaal en import van goederen. Voor de bestaande industrie heeft dit in de aanvang tot depressie ge leid en werkloosheid. Voor dit laat ste is een uitweg gevonden in de ex port van honderdduzenden arbeids krachten naar vrijwel alle landen van west-Europa. Kartelwetgeving heeft de concurrentie bevorderd. Di videnden werden tranferabel ge maakt en Spaanse grond en waarde papieren zijn thans gemakkelijker door vreemdelingen te verwerven. VOORUITGANG Er is nauwelijks fantasie voor no dig om zich voor te stellen wat thans in Spanje gaande is. Er wor den stuwmeren gebouwd voor be vloeiing. De woning- en industrie bouw is van de grond gekomen. On voldoende vakbekwame krachten remmen weliswaar het welvaarts proces maar sinds 1 januari 1964 is een groots investeringsplan ter hand genomen. Nog is de industrie achter, de mijn bouw dikwijls aohterhjk en de landbouw feodaal, maar er zën teke nen die hoopvol zijn. Die hoop werd intussen gestimuleerd door het be sluit van de EEG om met de Spaan se regering de economische proble men te bezien die uit de EEG voort vloeien en naar geschikte oplossin gen te zoeken. Het is een voorzichtig gelegde band die voor dit moment het mogelijke weerspiegelt. De open poort naar Europa heeft Spanje economisch gevonden. Er ko men steeds meer buitenlandse inves teringen. Toeristen brengen ideeën mee en thuiskomende Spaanse ar beiders importeren de welvaartsge dachte. SINTERKLAZEN Zij illustreren die gedachte met de in West-Europa verdiende hoge lonen en nog meer door de meege brachte industrieprodukten als ra dio's, stofzuigers, wasmachines en tal van andere goederen waarmee zij „Sinterklaas" spelen in eigen land. Zo lopen in ons land en ook in Venray talloze Spaanse sinterklazen incognito rond zonder baard. Zij brengen voor hun landgenoten zak ken vol consumptiegoederen en geld mee, ook al worden er bij de uitde ling geen liederen gezongen over suikergoed en marsepein. Want hoe wij het ook bezien, honingzoet zijn de verhoudingen in Spanj^ nog lang niet. Die moeten nog gezuiverd wor den, niet in het minst in politiek op zicht. Maar de Spaanse arbeiders zullen ook de democratie opnieuw in hun vaderland importeren als het sluit stuk van hun missie als brengers van goede gaven. Ook daarvoor zal het heerlijk avondje in Spanje ko men als de tijd rijp is en de baard van ónze oude bisschop nog wat ge groeid is.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1