WAT GEVEN WIJ ELKAAR Veilig Verkeer... Jeugd- camava I is ingezet I 1 i nooi schooltassen, damestassen, &euizen en ,-K Uaen6-i\ó&man X x natuudi{k Ariaens-Kosman Politierechter VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 No. 47 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS M DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPkRI AH X/OHR X/PMPAY FN HMRIRFKFNI ADVERTENTIEPRIJS 81/. ct. p. mm. ABONNEMKNT8- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 CLl\D LH LJ V w U IA V U 11 l H I U li \J IVI O I ixLlxUlM PRUS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2. Elk jaar is het weer een. vraag: wat geven wij elkaar met Sinter klaas. Hieronder vindt U tientallen tips wat men de kinderen kan ge ven. wat aan de tiener, wat aan man of vrouw. Er is keuze in overvloed. Het is tegenwoordig echter niet zo zeer de moeilijkheid een cadeau te vinden als wel om overdaad te ver mijden. Het voornaamste van het St. Nicolaasfeest is immers het geschenk de tolk van het hart te laten zijn, niet van de welgevuldheid der por- temonnaie. VOOR KINDEREN Voor de kinderen is het pas écht Sinterklaas en zij zijn dan ook mees tal het minst veeleisend, wanneer 't maar van de goedheiligman komt en liefst in een leuke entourage. GOEDE VERLICHTING VERHOOGT VEILIGHEID Bij technische keuringen blijkt re gelmatig dat de verlichting van on ze voertuigen veel te wensen over laat. Zo heeft de ANB in haar ver lichtingsactie van 1964 25.000 auto's gekeurd, waarvan 85 pet. geen goe de verlichting had. De Touring Club de Suisse keur de 40.000 automobielen waarbij 47.784 foutieve punten werden ge constateerd. Enige veel voorkomende fouten en gebreken zijn: niet goed afgestelde koplampen; geheel niet of slechts matig bran dende koplampen; rijden met gedimd licht inplaats van groot licht. Of deze cijfers nog niet genoeg zijn: vele automobilisten vergeten, dat de lichtschakelaar eigenlijk even belangrijk is als de gaspedaal, wil men veilig rijden. Verlichting kan op de volgende wijze worden gecontroleerd: laat voor- en achterlichten in een etalageruit reflecteren; dit is ook mogelijk in een spiegel die men wel op kruisingen van wegen te genkomt, bij het inrijden van ga rage (reflectie op de muur); bij een stoplicht of spoorwegover gang op de wagen die voor en achter U staat. Enige nuttige accessoires in het winterverkeer zijn: een gevarendrie hoek en een pakket reservelampjes. Een lijst van geschenken, die men aan kinderen kan geven, omdat vrij wel de gehele voorraadlijst van de speelgoedafdeling in een warenhuis. Het is onbegonnen werk een derge lijke lijst hier te reproduceren. Voor de heel kleintjes is een ca deau beslist niet moeilijk. Elk klein kind houdt van blokken (zij zijn er van zacht plastic, dus beslist onge vaarlijk); van karetjes met rinke lende belletjes, van popjes (niet te groot, want zij moeten hanteerbaar zijn). Voor de kleintjes echter nooit poppen met echt haar of gemakke lijk uit te rukken armen en of benen. Een jochie van twee kan heel blij zijn met een beertje. Gegaran deerd, dat zo'n beer zijn vaste slaap genoot wordt. Voor kinderen tussen 4 en 6 jaar ligt de keuze iets moeilijker, omdat men bijzonder rekening moet houden met de ontwikkeling van het kind. Het ene kind is nu eenmaal vlugger dan het andere. Men moet echter be slist overschatting van het kind ver mijden. Het heeft praktisch nooit zin om een jochie van 5 een electrische trein te geven of een mecano-doos. Kinderen in die leeftijd willen ech ter al wel graag constructief bezig zijn. Voor meisjes zijn er die heer lijke ouderwetse vlechtdoosjes, bor- duurdoosjes, kralendoosjes enz. Daarnaast de pop, die zij uit en aan kunnen kleden. (Liever niet de zeer dure Barbi-pop, welke een zui ver luxeartikel is voor tienersnobs). Voor jongens kunt U al diverse dingen vinden op het gebied van eenvoudige constructie-dozen, maar bovendien een begin maken met zijn liefde voor de techniek in de vorm van auto's (al dan niet van plastic). Een jongen van 4 jaar geeft nog niet veel om automatische dingen. Hij moet er nog mee kunnen „spe len". d.w.z. zelf bewegen en ermee sjouwen. Voor jongens van 6 jaar enl ouder echter komen de auto's met mechanisme al in aanmerking, voorts hijskranen e.d. Dankbaar zijn de iets oudere kin deren meestal ook voor puzles, die in moeilijkheid variëren naar leef tijd. Dankbaa.r geven is ook het boek, waarvan een eindeloze variatie aan wezig is. Platenboeken voor de kleintjes, leesboeken voor de puk ken, die net op school zijn, boeken over ruimtevaart, vliegtuigen e.d. voor de oudere jongens, meisjesboe ken voor het beginnende tienertje. Het voornaamste voor het Sinter klaasfeest voor de kinderen is ech ter, dat men alle overdaad vermijdt en dat men de verrassing voor de kinderen en hun spanning weet in te kleden in een gezellige avond of ochtend. Dit jaar valt Sinterklaas heel goed. Op zaterdag en zondag. De kinderen zullen blij zijn met hun ochtendver rassing, want zij kunnen er de hele dag mee spelen. Liever geen sinter klaasochtend, wanneer er een school dag op moet volgen. VOOR DE MAN Eigenlijk heeft manlief zijn lijstje voor St. Nicolaas allang klaar moe ten hebben, maar we kunnen begrij pen dat hij het, om allerlei redenen, nog veen uitgesteld heeft. Daarom geven wij hier nog een paar tips voor hem en voor degenen, die hem iets willen geven. Voor de roker zijn vele cadeaux te verzinnen; voor de pijproker bij voorbeeld een nieuwe pijp, al of niet met leer bekleed, compleet met hou der, pijpewissers en lederen tabaks zak. Geef de echte genieter van een pijp gerust een doos fijne (dure) ta bak, daar komt hij zelf meestal niet aan toe, omdat de betere tabak nog al prijzig is. Mooie tabakspotten van aardewerk of hout zijn er in alle soorten en prijzen. Voor de sigaren en sigaretten ro ker bestaan er ook voldoende ge schenken. Wat denkt U bijvoorbeeld eens van een geëmailleerde sierhou- der voor een grote doos lucifers, die tevens een sieraad op de salontafel is? Er zijn ook geëmailleerde siga- renbekertjes in de handel of sigaren en sigarettendozen. Ook kan men deze laatste in alle soorten hout ko pen. Een gasaansteker, al dan niet voor op tafel, is vaak geen over bodige luxe evenmin als 'n etui voor sigaren of sigaretten. Misschien wordt het ook tijd het reclame asbakje te vervangen door iets fraaiers. Wellicht heeft U in Uw kamer net een staande asbak nodig? Voor de tuinman zijn er ook vele nuttige geschenken te bedenken. Al lokt het weer nog niet tot tuinie ren,straks in het voorjaar komt tuin gereedschap best weer van pas. Heeft U al een grasroller, een rieten grasveger, grote hark en schop of een klein handharkje en schopje voor het fijnere werk? Wilt U vol gend jaar misschien een plantenbak tegen de gevel zetten? Vraag dit dan nu aan St. Nicolaas. Als U thuis voor de planten zorgt komt een plantensproeier misschien nog voor op het lijstje van uw ver langens of een mooie plantenbak met staander. De automobilist kan voor zijn „tweede vrouw" een schier eindelo ze rij „sieraden" opschrijven. Van panoramische voorzetspiegels, as bakjes, sigarettenhouders tot afval bak je en natuurlijk de noodzakelijke reserve en pechapparatuur toe. Zorg dat de pechlamp die U wilt kopen niet te duur aan batterijen wordt. De praktijk is immers dat deze din gen meer in de wagen liggen dan dat zij gebruikt worden en de batte rijen lopen tooh langzaam leeg. Een duidelijke gevarendriehoek mag in uw pech-set beslist niet ontbreken. Voor de doe-het-zelver zal een electrische boor, al dan niet met toebehoren tot zijn liefste wensen behoren, al is het dan ook een kost baar geschenk. Ook een abonnemept op een technisch hobbyblad kan zeer welkom zijn. Verder kan zijn ge reedschapskist wellicht worden uit gebreid met een handig stalen snij mes, een klein tangetje, een schroe vendraaier met stevig handvat en gaat U maar door. Er zijn handige opbergkastjes van doorzichtig plastic in de handel, waarin de knutselaar alle spijkers, schroeven, pluggen enz. kwijt kan. Men kan zo direkt zien of er van een bepaald soort spijkers of schroeven een voldoende voorraad aanwezig is. Verdere tips. Voor de man, die ook ook eens heer wil zijn biedt de in dustrie een lawine van produkten. Het valt niet altijd piee voor de ge ver daaruit een keuze te maken. Men moet de persoon aan wie men een „mode"-geschenk wil geven wel goed kennen om te weten of dat nu juist wel zijn smaak of wens zou zijn en of het zijn maat is. Dit is bijvoorbeeld het geval met het geven van handschoenen. Bij welke jas. bij welk kostuum zal de ontvanger het moeten gebruiken, is een belangrijke overweging voor de aanschaf. Wist U dat U een man gerust kaartspelen kunt geven, een schaak bord met stenen of een dobbelbeker met stenen, whiskyglazen of andere drank-attributen als leuke schenk- kurken en flessendrager. Ook een portefeuille of portemonnaie kan soms een welkom geschenk zijn, of foto-attributen, een parapluie, vul pen, schrijfmap of agenda voor 1966. Wilt U het in wat duurdere ge schenken zoeken, dan komt U bij voorbeeld bij een juwelier wel tot keus voor de zegelring, die Uw man nu al zo lang wilde hebben of zil veren of gouden manchetknopen. Ook boeken zijn bij vele mannen welkom, al zal U wel moeten weten of hij aan Flemming de voorkeur geeft boven Simenon, liever een his torische roman leest of aan iets an ders de voorkeur geeft. VOOR DE VROUW De meeste tienermeisjes zien er graag wat artistiek uit. Een ketting met artistiek-gevormde hanger zal aan deze wens tegemoet kunnen ko men. Grammofoonplaten van de Beatles, Cliff, Adamo etc. zijn voor velen van hen het summun van luis tergenot, vraag echter eerst wie hun huidige favoriet is, want dat wisselt nog al eens. En zou Uw dochter niet in haar sas zijn met een zelf-opbouw pocket-boekenrekje, dat zij naar ge lang de grootte van haar boeken schat zelf kan uitbreiden? Het meisje dat graag zit te klod deren met verf en tekenstift zal om- getwijfeld heel blij zijn met een schetsboek groot-formaat ofwel te- ken- en schildergerei. Het meer lu xueuze tienertje zal 'n lichtgeparfu- meerde lotion zekeh waarderen. Denk ook bijvoorbeeld eens aan een plakboek, waarin zij haar ster ren kan plakken ende droom wens van vele romantische jonge meisjeseen eigen dagboek mèt slot, waarin zij haar zieleroerselen kan neerschrijven. Elke kamerbewoonster zal er voor willen, zorgen, dat haar kamer er zo smaakvol en gezellig mogelijk uit ziet. U kunt haar daarbij helpen door haar bijvoorbeeld te gedenken met een fraaie rookverdrijver. Er zijn talloze zeer mooie hiervan in de handel, terwijl ook een reproduktie van haar lievelingsschilder een ple zierige wandversierng kan zijn. En om wat meer praktische wenken te geven: indien ze dit nog niet heeft een vrolijk theeblad me theelichtje, sen bonbonnière, divankussen(s). Zoek U een meer luxueuzer ca deau: dan zal een droogkap heel wat haarproblemen oplossen. Alle droog problemen zijn hiermee de wereld uit. Voor elke vrouw: Heeft Uw vrouw een slanke taille? Een benij denswaardig bezit, vooral omdat zij deze zeer goed tot haar recht kan doen komen met een aardige lederen ceintuur, bewerkt of onbewerkt, smal of breed, kortom keus genoeg. Een ander geeft misschien weer de voorkeur aan een stola, die verkrijg baar is in velerlei tinten, met of zon der patroontje er in verwerkt. En ach, een aardig cadeau zit 'm niet in de duurte ervan. Neem nu bijvoorbeeld een parfumverstuiver of een doos geparfumeerde toiletpoe der of TV-slippers, dit zijn bepaald niet overdreven dure presentjes, maar niettemin heel fijn om te geven èn om te krijgen. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. De ene vrouw zal blij-verrast zijn met een electrische koffiemolen of mixer, die haar in de huishouding veel ge mak bezorgt, of een broodrooster, terwijl de andere vrouw zich liever een avondtasje of een byouterie- doosje toebedeeld ziet. Er zijn talloze ideeën mogelijk: een nagelgarnituur, handcrème, vooral voor vrouwen wier handen veel in het huishouden te lijden hebben, een personenweegschaal voor de vrouw, die haar gewicht in de gaten wil houden, zodat zij zich tijdig op een dieet kan laten zetten, een lekkere wollen duster, die in deze koude maanden goede diensten zal bewij zen ofwel iets om haar huis fanta sierijker „aan te kleden", zoals bijv. een teakhouten beeldje of zo'n aller aardigste Marokkaans koffiekanne tje enz. enz. Een wandelingetje door Venrays winkelstraten het bekijken van de vele etalages, die vol liggen met de meest begerenswaardige artikelen, dit alles is ruimschoots voldoende om zelfs de meest fantasieloze Sin terklaas zoveel inspiratie te schen ken, dat hij boordevol ideeën stroomt zodat hij tenslotte een leuke, juiste keuze weet te doen, waar de betref fende vrouw heel blij mee zal kun nen zijn! Er wordt wel eens gemopperd over de teksten van onze aloude liedjeszanger, maar toch valt niet te ontkennen dat er wel eens enige va riatie in hun gekweel is. Vroeger hoorde men bijvoorbeeld vrijwel niet anders dan vurige liefdesbetui- Tegenwoordig evenwel worden die gignen door de luidspreker schallen, afgewisseld door de mokerslagen van afgewezen en verlangende beat- minnaars, die via radio, t.v. en grammofoonplaat den volke kond doen van het leed dat hen heeft ge troffen. Vooral in het langharig Li- verpools accent kan dat een diepe indruk op ons maken. Wel, deze jongelieden worden daar goed voor betaald. Zulks in te genstelling tot deze verdachte, die vijf tientjes zal moeten toegeven. Gij herinnert u wellicht het liedje van ene Jezabel, als wij het goed schrijven. Wat voor bel dat is, heb ben wij nooit begrepen, maar in verscheurende en trefende akkoor den geeft deze compositie duidelijk de gevoelens meer van de afgewezen en versmade minnaar. In vroeger dagen voelden wij ons tenminste al tijd ongeveer zoals dat liedje, tel kens als wij een blauwtje hadden gelopen. In de dansgelegenheid waar zich dit drama heeft afgespeeld, zat een beat-band en die dreunde die af tandse Jezabel, van wie wij nooit, nooit hebben begrepen of het een mans- dan wel een vrouwspersoon betreft. De crooner wrong zichzelf en zijn stem in de vreemde kronkels die verondersteld worden 's mensen wanhoop tot uitdrukking te brengen. Hij snikte het laatste, lang aange houden stuk uit, brak plotseling af met een zucht en nam een glaasje bier, want het orkest had even pau ze. Die pauzes zijn funest, niet alleen omdat iedereen de verhoogde con sumptieprijzen moet offeren, doch ook omdat dan de microfoons onbe waakt achterblijven. In dit geval had het lied het hart getroffen van een jeugdige stuca- doorsleerling. die met de geliefde zijns harten aan een tafeltje zat om de bons te krijgen. Zij had hem met omfloerste stem uitgelegd hoe haar vader over hem dacht. En dat waren geen verheffende gedachten; iedere stucadoorsleerling zou razend wor den als iemand er zulke gedachten over hem op na hield. Per slot van rekening is stucadoren toch ook een kunstvak. Teneergeslagen zat de jeugdige minnaar voor zich uit te kijken, als of hij ver weg de in stukken geval len toekomst zag. Toen opende zich de deur, net nadat het (d(r)euntje van Jezabel de aanwezigen tot wan hoop begon te brengen. En de be geerde schoonvader trad joviaal bin nen temidden van een kring van vrienden. De man zat nauwelijks op zijn ge mak, toen uit de luidspreker een jeugdige stucadoorsstem de aanwe zigen opschrikte. Wat er allemaal door de luidspreker klonk, zullen wij niet herhalen. Maar het was vol doende om de vader te sterken in zijn opvatting omtrent de pseudo- Jezabel. De zanger liet zijn bier val len en schakelde zijn microfoon uit. Maar het kwaad was geschied. De minnaar moet vijf tientjes boe te betalen wegens „liefderijke" bele diging. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na wetkiijd - aan de fabriek, bij de portiei N V. INALFA VENRAY MEDEDELINGEN VAN DE PLAATSELIJKE COMMISSIE VOOR DE RUILVERKAVELING „LOLLEBEEK" Openbare aanbesteding bestek I dienst 1965 genaamd Oostrumse- beek 1ste gedeelte. Op 17 november j.l. vond des voor middags om 11.00 uur in het Bu reau van Uitvoering voor de Ruil verkaveling „Lollebeek" te Casten- ray de openbare aanbesteding plaats van het bestek I dienst 1965 van de N.V. Grontmy inzake het verbete ren en verharden van 14.9 km we gen, het graven van ongeveer 11.3 km waterlossingen, het maken van duikers en andere kunstwerken, met bijkomende werken gelegen ln de gemeente Venray. Er werd ingeschreven door 14 ge gadigden met de volgende resultaten N.B.M. Zaandam 1.117.600,- Fa. Heymans, Rosmalen 1.135.000,- N.V. Schapers en De Bont, Eindhoven 1.149.000, N.V. van Lee, Veghel 1.154.000,- Alg. Bouwonderneming Ir. v. Engelen, Nijmegen 1.156.000,- Vissers Wegenbouw N.V. 1.172.000,- N.V. de Kempen, Mierlo 1.190.000,- N.V. Kerkdriel, Kerkdriel 1.224.000,- Fa. J. W. Janse. Middelb. 1.249.000,- N.V. Tummers Maastricht -.258.000,- N.V. Hermens, St. Anthonis 1.275.000,- N.V. Huberts, Nijmegen 1.279.000,- N.V. van Beuningen, Oss 1.317.000,- N.V. Mols, Schinveld 1.500.000,- De gunning is aangehouden. Het ligt in de bedoeling dat 1 de cember a.s. met de uitvoering van voornoemde werken wordt begon nen. De Plaatselijke Commissie verzoekt eenieder vriendelijk doch dringend tijdens de uitvoering van deze werken de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen ten ein de de aangebrachte kenmerken (pi ketten) zoveel mogelijk te sparen. De uitvoeringsperiode zal ongeveer 1 jaar in beslag nemen. De Plaatselijke Commissie. De organisatie jeugdcarnaval kan op een zeer geslaagde zitting in zaal Wilhelmina terugzien. Op voortref felijke carnavalstische wij^e werd hier de jeugd van Venray het Car naval houden geleerd onder regie van kapelaan Driessen van Venray in eanwezigheid van wethouder Fr. Janssen welke het Venray se gemeen tebestuur vertegenwoordigde, van de voltallige Raad van Elf, de Aide Prinsecompeneej, maar alles onder Opperheerschappij van de zaterdag geïnstalleerde Vorst TOON I en de ze jeugdige vorst was van het goe de hout gesneden en wist met een rapheid van tong een en ander aan te kondigen of te bedanken. De Minbroeders waren weer op perbest, de leerling-verplegers. De kampioen-buurtreedner Mathies Ha ken was in goede vorm evenals Sjengske en le Venrayse debutant gaf hoop voor de toekomst Vorst Toon I werd geïnstalleerd en Prins René afgedankt. De stem ming was opperbest en met vertrou wen kan Camavalvierend Venray de toekomst tegemoet zien, de kleine hazen en hazinnekes zijn op de goe de weg en dit werd ook door de ech te Vorst Jan I onderstreept.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 17