In het kort Ariaens-Kosman Het reserveren van Boekwinst KOPEREN JUBILEUM Kanariever. „De Huisvriend %sc*° natuucti[k Filmnieuws voa schoaltassen, damestassen, êeuizen en ,-K ilacnb-TXóbman Reserveer tijdig een nachtkluis Hederiandsche Credietbank N.Y. la. MARTENS Rijschool JAN JANSEN VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 No. 46 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAT \A/PPKPI AH 1/000 l/PMO&V PM OMCTOCVCK1 ADVERTENTIEPRIJS S'/i ot. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 LLBULHU VUUIl VCIMnMI CTM W IVI O I l\ C l\ t_ IM PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2.—) Wanneer een ondernemer een bedrijfsmiddel moet of wil vervan gen, brengt dit volgens de normale fiscale spelregels mede, dat de stille reserves, die in dat bedrijf smiddel verscholen zitten, aan de dag treden en tot de belastbare winst gaan behoren. Door de af schrijving, en speciaal door de zg. vervroegde afschrijving die de inkomstenbelastingwet toestaaat, maar ook door de algemene prijsstijgingen kan het verschil tussen de werkelijke waarde en de boekwaarde van een bedrijfsmiddel van jaar tot jaar sterk toe nemen. Wordt zo'n bedrijfsmiddel nu tegen de werkelijke waarde van de hand gedaan, of wordt het, bijvoorbeeld door een uit kering van een verzekeringsmaatschappij, vergoed nadat het ver loren was gegaan, dan komt de in vele jaren gevormde stille re serves inééns naar voren, daar men een groot bedrag in geld (of op andere wijze) ontvangt tegenover e enlage waarde in de boe ken. Het bedrag der gerealiseerde stille reserve behoort tot de winst en verhoogt dus de inkomstenbelasting op misschien oneven redige wijze, namelijk wanneer de stille reserves in vele jaren is opgebouwd en nu ineens wordt belast. Het behoeft geen betoog, dat, wanneer de ondernemer ter voortzetting van zijn zaak ge dwongen is een nieuw bedrijfsmiddel aan te schaffen, hij op dat moment allerminst behoefte heeft aan e enextra-ho^e aanslag. VOORZIENING BIJ SPAREN Reeds onder het oude Besluit In komstenbelasting, dat t.m. 1964 gold, werd een regeling getroffen ter tege moetkoming in gevallen dat de boek winst door een ramp was veroor zaakt. Met het begrip ramp werd niet krenterig omgesprongen: ont eigeningen en vergelijkbare onheilen vielen er ook onder. Had men het voornemen dit was uiteraard ver eist! om het verloren gegane ob ject door een ander te vervangen, dan mocht men de boekhoudkundige winst op het verloren gegane be drijfsmiddel reserveren. waarna men, na vervanging, de reserve moest afboeken op de aanschaffings prijs van het vervangende bedrijfs middel. Met andere woorden: het was toegestaan de stille reserve van het oude bedrijfsmiddel over te boe ken naar het nieuwe. UIT DE BRAND Bijvoorbeeld: was de boekwaarde van een pakhuis 20.000,en de werkelijke, ook verzekerde, waarde 50.000,dan bedroeg de stille re serve 30.000,daar het pakhuis 30.000,meer waarde vertegen woordigde dan 'het bedrag waarvoor het op de balans stond. Ging het door brand geheel teniet en werd 50.000,sohadevergoeding ontvangen, dan leed men in de boekhouding slechts een verlies van 20.000,door tenietgaan, terwijl men een winstpost ad 50.000, maakte door de schadevergoeding. Per saldo dus een boekwinst ad 30.000,die niet als winst behoef de te worden aangegeven, doch mocht worden gereserveerd en afge boekt op het vervangende bedrijfs middel. Kostte het nieuwe pakhuis 65.000 dan moest hierop direct de reserve ad 30.000,worden afgeboekt en de boekwaarde waarop verder moest worden afgeschreven bedroeg dus direct al 35.000,Resultaat: in het jaar van de schade en de vergoeding daarvan geen abnormale boekwinst, doch in de volgende jaren afschrij ven op een lagere boekwaarde van het pand. VERKOOP TER VERVANGING Een belangrijke bepaling voor het bedrijfsleven van de nieuwe wet In- komstenbelasting 1964 is, dat de ver- 1 vangingsreserve nu ook mag worden gevormd in gevallen van vrijwillige vervreemding van een bedrijfsmid del. Mits de ondernemer maar het voornemen heeft het te vervangen. Heeft men fors afgeschreven op de bedrijfsauto en staat deze op een boekwaardes van 500,dan mag men (het hoeft ook weer niet!) hii inruil tegen 3.000,de winst ad 2500,afboeken op de prijs van de nieuwe auto. Voor grote zaken zal dat niet zoveel uitmaken, daar de nieuwe auto toch ook snel zal wor- i den afgeschreven en de eerstvolgen- J de jaren weer zoveel te minder als afschrijving aftrekbaar is. Gaat het echter om zeer waarde volle bedrijfsmiddelen, die zeer lang meegaan, dan wordt de verwar mingsreserve werkelijk van belang. Wie een bedrijf uitoefent en het zelfde geldt ten - aanzien van een zelfstandig uitgeoefend beroep ir een pand dat hij in 1950 heeft ge kocht zal misschien de helft van de aankoopprijs van toen hebben afge schreven, terwijl de geldswaarde daartegenover tot een veelvoud kan zijn gestegen door de langzame in flatie. Zou zo'n ondernemer zijn be drijf wegens uitbreiding of moder nisering in een ander, groter, pand willen voorzetten, dan was dit onder het oude besluit vaak niet mogelijk, alleen door de fiscale gevolgen. Nu kan ook die boekwinst dus wor den gereserveerd en de minister heeft bij de parlementaire behande ling dan ook gewezen op hej; belang van deze mogelijkheid voor de mo dernisering van de bedrijfsuitrus- ting. ALLEEN BEDRIJFSMIDDELEN Opgemerkt zij nog, dat de moge lijkheid tot reserveren alleen bestaat ten aanzien van boekwinsten op be drijfsmiddelen. Dat zijn die tot het bedrijfsvermogen behorende zaken, die behoren tot het vaste kapitaal en bestemd zijn om voor de uitoefe ning van het bedrijf te worden ge bruikt. Dit dus in tegenstelling tot de grondstoffen en hulpstoffen wel ke bij de produktie in één keer wor den verbruikt en tot de voorraden welke voor de omzet bestemd zijn. Het vervangende bedrijfsmiddel behoeft niet precies gelijk te zijn aan het oude; het gaat er maar om, dat het bedrijfseconomisch een zelfde funktie in het bedrijf verricht, ook al zou het technisch anders werken, of moderner of waardevoller zijn. Het mag ook kleiner zijn en min der kosten dan het vorige. Voor dat geval is echter speciaal bepaald, dat de nieuwe boekwaarde door de af boeking van de vervangingsreserve niet lager mag worden dan de oude was. Eventueel mag dus minder af geboekt worden en moet het deel van de vervangingsreserve, dat niet mag worden afgeboekt, in de winst worden opgenomen. OMGEKEERDE VOLGORDE De reserve mag ook worden ge vormd wanneer het nieuwe bedrijfs middel wordt gekocht voordat het oude wordt afgestoten. De nieuwe machine of het nieuwe pand wordt dan eerst voor de aanschaffingsprijs in de boekhouding opgenomen en men moet beginnen op de normale wijze af te schrijven. Wordt het oude bedrijfsmiddel daarop verkocht, dan is op dat moment de boekwinst be kend en deze kan dan direct op het nieuwe bedrijfsmiddel worden afge boekt. Een belangrijk punt is nog het voornemen, dat de ondernemer moet hebben, tot vervanging, is hij niet van plan het verkochte of verloren gegane bedrijfsmiddel te vervangen, dan mag hij niets reserveren en be hoort de boekwinst dus direct tot het inkomen. Heeft hij dat plan wèl, en heeft hij de boekwinst gereserveerd, dan kan de fiscus redelijkerwijze nog niet om bewijzen komen vragen. Na verloop van tijd mag hij deze echter wèl eisen: de belastingadministratie mag de mogelijkheid niet uitsluiten dat iemands voornemen tot vervan ging is vervallen, zonder dat hii dat is komen zeggen of, zelfs, dat iemand vroeger zo maar wat gezegd heeft om lekker te kunnen reserveren. Daarom bepaalt de wet dat de re serve uiterlijk in het vierde jaar, kan zich nog het geval voordoen dat volgend op dat waann zij ontstaan hij van vervanging afziet, om een of ,ls' word' opgeheven tenzij de onder- andere nieuwe reden. Dan moet hij .nemeJ bewijst dat de vervanging al de reserve op heffen en deze wordt aan ^.Sang is of door byzondere dus winst. HOE TE BEWIJZEN? Nu doet zich de moeilijkheid voor. dat het voor een ondernemer uiter mate moeilijk zal zijn te bewijzen dat het vereiste voornemen onder zijn schedeldak aanwezig is zolang hij, om welke reden ook, nog niet begonnen is de vervanging uit te voeren, althans voor te bereiden. Kort na de ramp of de verkoop -L. omstandigheden is vertraagd. Al met al is de uitbreiding van de mogelijkheid een vervangingsreserve te vormen, ook in gevallen van vrij willige vervreemding van een be drijfsmiddel met het doel dit te ver vangen, een belangrijk onderdeel in het algemene streven om te voorko men, dat over min of meer kunst matige toppen in het inkomen be lasting wordt geheven, wanneer geen geld vrijkomt doordat het gehele be drijf wordt gestaakt of ingekrompen. Hierdoor kunt U buiten de kantoor-uren o.a. vrijdagavond zaterdag etc., Uw kas gelden veilig tegen diefstal, inbraak etc. deponeren in de kluizen van ons kantoor. Vraag inlichtingen aan de kas. Bijkantoor Venray - Patersstraat 17 - Tel. 2061 Het is thans ruim 12l/s jaar gele den, dat in Venray een aantal vo gelvrienden zich verenigden en tot oprichting kwamen van kanariever eniging „De Huisvriend". En alhoewel de start, maar vooral de eerste jaren van de vereniging moeilijk waren om het hoofd boven water te houden, hebben zij goed gezien om met vasthoudendheid door te zetten en de eenmaal opge richte vereniging in stand te houden. Thans, ruim 12'/i jaar na de datum van oprichting, brengen alle vereni gingsvrienden dank aan deze pio niers waarvan de heren M. Muysers, L. Verbeek en A. Voesten nog steeds aktief deelnemen aan het vereni- gingswerk en de vogelsport. ORFEU NEGRO: EEN PRACHTIGE FILM De Franse cineast Marcel Camus heeft het aangedurfd, om de klassie ke liefdesgeschiedenis van Orpheus en Euridice in een nieuw kader te plaatsen en is er door een volkomen nuewe en oorspronkelijke opzet in geslaagd om het antieke drama wer kelijk te doen herleven. Deze gemoderniseerde versie krijgt zijn beslag in het carnaval vireende Rio de Janeiro. .Het negermeisje Eu ridice komt naar de stad. om een hardnekkige achtervolger kwijt te raken. Ze maakt kennis met de zwarte Aramconducteur Orpheus, met wie ze voorbereidignen gaat treffen voor het carnavalsfeest. Haar vroegere minnaar en achtervolger laat echter niet af en tijdens het hoogtepunt van het feest sterft Euri dice door moordenaarshand. Het exotische karakter van Ca mus' film is een belevenis apart. Het heeft er alles van, dat de kleu ren opgaan in het obsederende ritme van de samba's. In een geraffineerde combinatie van kleur en klank tovert Camus het hele bonte gewemel op het scherm. Schoonheid, liefde, smart, vreugde en hartstochtdat alles bundelde hij in een overweldigend film-epos, dat in Cannes terecht met de gouden erepalmen werd onder scheiden. Orfeu Negro is niet zo maar de weergave van een bont carnaval. De film is allereerst de geïnspireerde verbeelling van een groot filmdich- ter, die in het Carnaval van Rio het ware uur ziet, voor het ontstuimig kloppen van het hart. Weliswaar biedt Luxor ons deze buitenkans slechts in één nachtvoor stelling. maar tot de ware filmlief hebbers en ook tot allen, die de car naval een warm hart toedragen zou den wij willen zeggen: gaat er heen! Werkgroep Filmvorming. 110 Limburgse boeren hebben het laatste anderhalf jaar hun land van de hand gedaan en hebben het boerenbedrijf vaarwel gezegd. Nog een 425 vakgenoten in Limburg zou den graag hun voorbeeld volgen. Zij maken gebruik van hun recht op 'n maandelijkseuitkering en zoeken passend werk. Hun kinderen gaan naar fabrieken, kantoren of in de handel, hebben 's avonds om 6 uur gedaan, zaterdags en zondtgs vrij en 14 dagen vrij, wat hun ouders alle maal nooit gekend hebben. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 Begonnen werd met de kweek van kanarievogels en wel in twee rich tingen, de zang- en kleurrichting. In de natuur komt de kanarie voor in sommige streken van Zuid-Afrika, op de eilanden St. Helena, de Kaap- verdische eilanden, doch voorname- llijk op de Kanarische Eilanden, waar hij leeft zoals de mens in Ne derland en de zebravink in Austra lië. De wilde kanarie komt in groot te bijna geheel overeen met de ons bekende gecultiveerde kanarie. Zijn kleur is niet geel, zoals velen menen, maar grauw. Het zijn slanke be weeglijke vogels, die bijna onhoor baar langzaam vliegen. De zang is zacht, zeer lief van gehoor en me lodieus klinkend. In wilde staat brengt hij reeds zijn nachtegaal- tonen en rollen duidelijk in zijn zang. Omstreeks 1478 werd de kanarie door de Spanjaarden geïmporteerd, waarna hij verder werd gekweekt en over de gehele wereld verspreid. De kanarievogel is in gevangenschap zeer goed te houden en brengt reeds voor weinig verzorging zijn aange naam lied. Deze eigenschap heeft er toe bijgedragen dat de kanarievogel zeer veel vrienden onder de mensen heeft gevonden. In zijn 500-jarige gevangenschap is er wel het een en ander veranderd in de ons bekende gecultiveerde ka narie. Niet alleen bleek het mogelijk om in de zangrichting te kweken, maar ook de kleur van het veder kleed geheel te veranderen. Naast de oorspronkelijke grauwe kleur kun nen we tegenwoordig verschillend pigment en vetstofkleuren en wordt door de vogelliefhebbers op heden gekweekt met een 50-tal verschil lende kleuren. Daarnaast houden een aantal kwekers zich bezig met de kweek van diverse inlandse en bui tenlandse vogels. De vereniging „De Huisvriend" maakt speciaal de laatste jaren een grote bloei door en hieraan heeft het werk van vele Venrayse vogelvrien den bijgedragen. Hun vrije tijd werd in elk geval zeer goed besteed. De vereniging telt thans 50 leden en gaat na dit 12V*-jarig bestaan de toekomst zeer optimistisch tegemoet. Zij viert haar jubileum met een groots opgezette tentoonstelling in Café „In d'n Engel" op 20 en 21 no vember a.s., waar U vele mooie ka- nariekleuren en andere vogels kunt bewonderen en U kunt overtuigen van het prachtige lied van deze vo gels. Dat deze vogel steeds meer vrien den gaat krijgen, is zeer goed ie be grijpen. Steeds meer mensen, ook in Venray, houden deze vogels, ook al is men geen lid van de vereniging. Het lidmaatschap heeft echter vele voordelen. Eenmaal per maand be spreekt men diverse aangelegenhe den, aangepast aan de tijd van het jaar en eenmaal per jaar brengt men de resultaten van een jaar kwe ken bij elkaar en wordt er een ten toonstelling gehouden. Enkele dagen voor de tentoonstelling worden de vogels door een deskundig persoon beoordeeld en gekeurd en het resul taat van deze wedstrijd wordt dan aan iedere belangstellende getoond. In zeer vele plaatsen in ons land zijn verenigingen van vogelliefheb bers. Deze verenigingen hebben zich weer verenigd n gewesten en daarna in een landelijke organisatie, die op haar beurt weer is aangesloten bij de C.O.M. Een organisatie tussen praktisch alle Europese landen orga niseert jaarlijks een grote wereld show, welke vorig jaar binnen onze landsgrenzen plaats vond en gehou den werd in diergaarde „Blijdorp" in Rotterdam. De vereniging „De Huisvriend" mag zch gelukkig prijzen dat zij on der haar leden niet alleen echte liefhebbers van vogels telt, maar ook zeer deskundige personen, die niet alleen in Venray, maar ook in verre omgeving deze sport uitdragen, en steunen. Reeds enkele leden van deze ver eniging behaalden de afgelopen ja ren goede tot zeer goede prijzen tot zelfs op landelijke kampioenswed strijden. Het kantniet anders of op de a.s. tentoonstelling worden weer zeer vele goede vogels getoond. De kwa liteit is de laatste jaren dusdanig ge stegen, dat vele vogelvrienden ook buiten Venray, telken jare en zeer zeker dit jaar, de tentoonstelling in Venray zullen bezoeken. Het moet speciaal voor de ere-le- den dr. W. H. Kremer, dierenarts, Jos Keysers, bloemist en nit min der xoor de oprichters een voldoe ning zijn, de behaalde resultaten op de a.s. tentoonstelling te zien en te bewonderen en wij spreken de wens uit dat zij nog vele jaren daadwer kelijk mee kunnen werken aan deze voor vele mensen zo mooie sport en vrijetijdsbesteding; niet alleen voor de vleden van de vereniging „De Huisvriend", maor vooc allen die naast de planten ook de vogels in hun huiskamer binnenhalen. (ongecorrigeerd) Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 KANARIEVERENIGING DE HUISVRIEND Alle leden worden vriendelijk ver zocht zaterdag om uiterlijk kwart voor acht met hun echtgenoten en verloofden aanwezig te zijn voor de feestelijke prijsuitreiking. Deze zal om acht uur plaats heb ben en zal geschieden door de Edel achtbare heer Burgemeester. Zorgt dus allemaal op tijd te zijn. FANCY-FAIR TE CASTENRAY 11 en 12 december is in een Cas- tenray een fancy-fair. Onder de titel „Uw dorpsfeest ons' fancy-fair" or ganiseert de Ruiterclub met de voet balclub en de commissie sport en cult, verenigingen dit gemeenschaps feest. De baten zijn voor de Ruiter club en het nieuwe sportveld.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 13