openlnq nieum zaken WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kamer van Noord voor Koophandel Limburg Willibrordusdag Peel bij Deurne wordt nieuw woongebied De Oostrumsebeek wordt opgeknapt I VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 No. 45 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 8'/« ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) Jaarverslag Uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg over 1964 blijkt, dat de bedrijfsresultaten in de verschil lende takken van handel en nijver heid over het algemeen gunstig zijn. Een algemene klacht is het gebrek aan personeel, dat mede zijn oorzaak vindt in de pendel naar Duitsland. Ook springt de wens naar voren, dat speciale voorzieningen moeten worden getroffen om het grensver keer tussen Nederland en Duitsland te vergemakkelijken. Tot de andere verlangens1 behoren spoedige ver wezenlijking van de E 3-weg Venlo- Eindhoven, verbetering van de weg verbindingen Nijmegen-Venlo-Sit- tard en Venlo-Roergebied en door trekking van de Midden Peelweg naar het noorden. Enkele van de vele andere wensen in de verschillende bedrijfstakken en de resultaten laten we hier volgen. In de kleiwaren-, steen- en dak- pannenindustrie boekte men gun stiger resultaten dan in 1963, vooral door de minder strenge winter van 1963-1964. CHEMIE EN TEXTIEL Het exportvolume in de chemische nijverheid steeg in vele gevallen in niet onaanzienlijke mate, in een en kel geval tengevolge van nieuwe af zetkanalen in België en Duitsland met 100 procent. In de textielnijver heid waren de resultaten over het algemeen minder gunstig, mede door de scherpere concurrentie, loonsver hoging, weersomstandigheden en verhoogde grondstoffenprijzen. Opgemerkt wordt, dat in deze stre ken nog een te grote terughou dendheid bestaat ten aanzien van het werken door de gehuwde, vrouw. De sector verwarmings- en kook- apparaten heeft klachten 0"~*- de prijsvaststelling van gebruikte auto's. De kappers vinden een ver hoging der tarieven dringend ge wenst. VENRAYSE CIJFERS In het verslag wordt o.m. ver meld dat in 't rayon Vénray (waar onder ook Wanssum valt) in 1964 de beroepsbevolking bestond uit 7150 mannen en 2570 vrouwen. Van de mannelijke arbeidskrachten is 19 pet. in de nijverheid werk zaam, 31 pet. in de land- en tuin bouw en liefst 50 pet. in de diens tensector. Eind december was er in de nij verheid gemiddeld een, tekort aan 250 arbeidskrachten en een tekort van 15 mensen in de dienstensector. In de landbouw is een gerjng over schot. VERSCHILLENDE ANDERE BELANGRIJKE PUNTEN hadden nog de aandacht van dit jaarverslag. Naast de wens voor be tere wegen is o.m. weer aan de or de gesteld het drukker wordende scheepvaartverkeer op de Maas en de daardoor groter wordende ver liezen aan grond door afkalving (7 ha per jaar). Daarnaast is gepleit voor electrificatie en het dubbel spoor maken van het baanvak Roer mondVenloNijmegen bij de spoorwegen. De klachten worden doorgegeven dat men veel te lang op telefoon-aansluitingen moet wach ten. VENRAYSE PUNTJES Naast de vermelding van de uit reiking van de bronzen legpenning van de Kamer aan de heer Verheu gen in het afgelopen jaar, wijst het verslag op de stichting van het re creatieschap Peel en Maas, met Ven- IN GEYSTEREN Zondag heeft Geysteren een Willi- brord-viering beleefd, zoals ze die in geen jaren gekend heeft. Niet alleen de inwoners van dit Maas-dorp wa ren naar de stille kapel in de bossen bij de Rosmulder gekomen, maar ook velen uit Venray en verre omge ving. Hier bij deze bijna 600 jarige ka pel had een Eucharistieviering plaats, die door medewerking van de Hoornblazers van het orkest van de Stadtische Bühnen uit M. Glad- bach wel een zeer bijzonder accent kreeg evenals door de aanwezigheid van de in hun fraaie costuums ge stoken leden van het St. Willibror- dus-gilde uit Geysteren zelf. Voor het begin van de dienst vroeg Burgemeester Dittrich om een kort gebed voor de overleden Baron de Weichs de Wenne sr. De H. Mis werd opgedragen door pastoor Kemmener uit Geysteren met assistentie van pastoor Slots van Wanssum en Pater Cyrianus van de Smakt. Deze laatste hield ook de feestpredikatie, waarin hij de figuur van Willibrordus tekende en zijn be tekens ook voor nu en de toekomst uiteenzette. En terwijl de plechtigheid voort gang vond in het prachtige herfst weer en in deze zo natuurrijke om geving speelde de hoornblazersgroep verschillende koralen. Het meest treffende was het Ave Verum van Mozart tijdens de consecratie. In de ze Eucharistieviering werd de H. Communie aan de communiegangers in de hand overreikt. door de Duitse overheid opgelegde ray als hoofdzetel. En verder wordt omzetbelasting bij het vervoer van goederen met eigen vrachtauto's naar de afnemers aldaar en pleit voor een gunstiger regeling. EXPORTPREMIE De sector land- en tuinbouwma- chines en -werktuigen is van me ning, dat de uitvoer naar Euro- marktlanden bevorderd zou kunnen worden door het invoeren van een exportpremie, of door te bewerk stelligen, dat deze in dé andere EEG landen wordt afgeschaft. MIDDEN-PEELWEG De voedings- en genotmiddelen- sector wenst onder meer de door trekking van de Midden Peelweg in noordelijke richting, aansluiting ge vend op het wegennet boven de gro te rvieren. De veevoederfabrieken zijn niet zo erg enthousiast. Zij vinden een ren dabele exploitatie op dit moment praktisch niet mogelijk, nu enerzijds als gevolg van de sterk toegenomen concurrentie de prijzen niet in die mate kunnen worden verhoogd, als in verband met de stijgingen der grondstoffenprijzen in diverse kosten wenselijk zou zijn en anderzijds de afnemers steeds langere kredietter mijnen in acht nemen. Men pleit daarom voor maatregelen ter onder steuning der boeren, o.a. in de vorm van minimum-prijzen. BOUWBELEID Zonder uitzondering verzoekt men in de bouwnijverheid, dat de over heid het bouwbeleid zodanig wijzigt, dat er betere waarborgen aanwezig zijn voor de continuïteit in de uit te voeren werken. Doordat rijksgoed keuringen niet tijdig afkwamen, kwam het vaak vooc, dat een be paalde ondernemer genoodzaakt was personeel gedurende kortere of lan gere tijd in dienst te houden, zonder dat hij voldoende geëigend werk voorhanden had. De groothandels sector bouwmate rialen wenst onder meer de aanleg van rijwielpaden langs de Napo- leonsweg en de weg Horst-Blerick te Blerick ter bevordering van de ver keersveiligheid. TOMATEN Voor de tuinders van koude kas- tomaten was het jaar teleurstellend door de toeneming van de doordraai van dit produkt, in totaal 1,5 mil- nog eens een pleidooi gehouden Vénray en Helden in het nieuwe in dustrialisatiebeleid verdere groeimo gelijkheden moeten krijgen. Tenslotte viel ons wel op, dat in het bestuur van de Kamer, die haar werkgebied heeft over 19 Noord- Limburgse gemeenten, 22 bestuurs leden zitten. Hiervan komen er 11 uit Venlo, 4 uit Tegelen, 2 uit Gen nep, terwijl de overige plaatsen Blitterswijck, Horst, Belfeld, Pan- ningen en Venray met een bestuurs lid vertegenwoordigd zijn. O.i. was een meer regionaal gespreid bestuur toch aanbevelenswaardiger. IN HET KORT De gemeente Deurne heeft een aantal mogelijkheden voor de bouw van bungalows en zomerhuisjes en andere woonvoorzieningen in de Peel in studie. Deze zaak is temeer actueel geworden nu een aantal aan nemers en grote beleggingsmaat schappijen hun oog op verschillende landelijke gebieden hebben laten vallen, onder andere op Helenaveen. Het is volgens B. en W. van Deur ne echter niet alleen Helenaveen, dat grote toekomstmogelijkheden als woonoord voor forensen of oudere mensen biedt, ook voor weekend huisjes buiten zijn er mogelijkhe den. Bijna het gehele Peelgebied van vele honderden hectare woeste grond biedt nog prachtige vestigingskan sen. Het gemeentebestuur van Deurne heeft al vele jaren oog voor de nieuwe situatie in de Peel rond de E 3-weg. Een groot deel van die gemeente wordt ontsloten door de E 3-weg, die Venlo en Eindhoven vlak bij de deur gaat brengen. Deurne en de kerkdorpen kun nen daarvan profiteren al wil het gemeentebestuur deze ontwikkelin gen een goede begeleiding geven. Wat Helenaveen betreft is het zaak, dat dit dorp een uitbreiding van het inwonertal krijgt om deze gemeen schap meer leefbaarheid te geven. De vraag is "alleen op welke wijze dit moet geschieden. Ook andere kerkdorpen bieden unieke vesti gingskansen, ook voor de bouw van weekendbungalows, zomerhuisjes en zelfs vakantieoorden. Er is echter een goede planologische planning nodig. Deurne wil alle medewer king geven aan beleggers en initia tieven. die deze ontslüting van de Peel bevorderen, mits het in ge meentelijke plannen past. In Oostrum stak vorige week de firma Derks-Camps de vlag uit voor een nieuwe meubelshowroom, die geopend werd. De zoveelste uitbrei ding van een nog jonge zaak. die ditmaal wel danig uitgedeid is en deze uitbreidng meteen heeft aange grepen om de reeds bestaande tex- telzaak te moderniseren. Het is een leuk en groots geheel geworden en in deze nieuwe show room werd ene aantal meubels ge toond. dat er zijn mocht, waarbij ook de nodige variaties in stijlen, zo dat ieder aan zijn trekken komt. In het zich snel vergrotend Oostrum 'n zaak om trots op te zijn. terwijl ook de gemoderniseerde textielzaak de belangstellenden wel zeer duidelijk toonde welk een groot assortiment de firma Derks wel voert. De onder nemende zakenman had bij deze opening dan ook vele gelukwensen voor dit initiatief in ontvangst te ne men en de bloemen en geschenken gaven een fleurige noot aan het ope ningsfeest. Voor de a.s. en jonge moeders, de baby's en de kleuters kwam deze week in Venray's Grotestraat een verrassing met de opening van de „Bambino"-winkel, een speciaal zaak, voor moeder en kind. De firma Thomassen heeft met de- De fanfare uit Helden-Dorp, moet nieuwe instrumenten hebben- welke een slordige 30.000,gaan kosten. Om aan dit bedrag te komen heeft men besloten een obligatie lening uit te schrijven. Voor een inbraak bij een juwe lier te Venlo op 9 sept. j.l. zijn nu twee jongens uit Krefekl aangehou den. Een autobezitter uit Milsbeek, die zijn vrienden 's nachts naar een jachtveld gebracht heeft, waar deze gingen stropen werd betrapt. De auto werd verbeurd verklaard en tevens de handlanger tot twee boe tes van 30,Hoger beroep mocht niet baten. De publieke belangstelling viel ons eerlijk gezegd tegen, toen we dinsdag in Oirlo eens een kijkje gingen nemen naar- alle nieuwe plannen, die de ruilverkavelings commissie voor het komende jaar op grote kaarten daar te kijk hadden gelegd. Geloven onze boeren het wel? Die indruk zou men als buiten staander misschien op doen, als men De meesten, die in Oirlo kwamen kijken, wilden weten hoe het gaat met de doortrekking van de Deur- neseweg en nog meer hoe het feite lijk wel zit met de nieuwe provin ciale weg van Horst naar Venray, die midden door dit gebied gaat snijden. Ze zijn niet veel wijzer geworden. Zeker, het tracee staat natuurlijk al netjes op tekening, maar hoe het met de gronden links en rechts hoort vertellen dat in het gebied van vooral onder die weg gaat, dat is een de Oostrumse Beek vanaf 't Schoor kwestie van Provinciale Waterstaat, tot aan het Station het komende Naturlijk houdt men rekening met jaar wel het een en ander te doen deze nieuwe en grote verbindings hal zijn. weg, maar dat is dan ook alles. Hij 'staat voorlopig nog met puntjes aan- Maar van de andere kant is het zo geduid en als men de verkavelings dat de meeste betrokkenen al lang mensen hoort, zal het nog wel even weten waar Abraham de mosterd j duren voordat men met de grond- haalt. De mannen van de N-V. verwerving gaat beginnen. Dat voor- Grontmy zijn bij de voorbereiding deel, dat ook in ruilverkavelingsver- van de plannen al zo dikwijls langs band een hoop gedaan kan worden, de waterlossingen en door de wei den en akkers gestapt met hun kaar ten en meters, dat de boeren in. dat gebied al bliksems goed weten wat er te gebeuren staat. En dat is be slist niet weinig. Want niet alleen worden er wegen verlegd en veran derd (liefst 15 km wordt deels ge asfalteerd, deels verhard), maar ook de nodige veranderignen aan water lossingen staan op het programma, met duikers en andere kunstwerken. En ook dat onderdeel strekt zich maar wat precies komst leren. dat zal de toe- En wat de doortrekking van de Deurneseweg betreft naar de Wans- sumseweg, wordt men ook al niet wijzer. Het blok, dat thans wat we gen en waterlossingen betreft in „bewerking" komt, heeft met deze weg nog weinig te maken en daar om vindt men ook hier geen nieuwe gegevens over op de vele, vele kaar ten die de verkavelingsmensen de WÊM HHHH belangstellenden konden laten zien. uit over 11,3 km. Er worden stuk- Wat men wel kon laten zien waren ken grond opgehoogd en geëgali- nieuwe wegen, die verlegd en verbe- joen kilo. De detailhandelaren inseerd en in deze zuid-oost-hoek van terd worden. Waterlossingen, die onze gemeente zal het komend jaar verdwijnen en nieuwe die er komen, een drukke bedoening worden. Men i vraagt zcih af of men genoeg weide- Er zijn veel zwarte vlekken op de grond zal oveihouden voor al het kaart van gronden die opgehoogd en vee, nu verschillende weiden daar in verbeterd moeten worden. Dat kar- die buurt door de komende werk- wei doet men meteen mee. Op 17 no- zaamheden het volgend jaar wordenvember zal de openbare aanbeste- uitgeschakeld. En de slimmen zijn ding plaats hebben van dit project, elders aan het pachten geslagen of dat volgend jaar december opgele- hebben een afspraak gemaakt om in verd dient te worden. Men hoopt op te scharen. een vlotte gunning en duimt voor j groenten en fruit wensen volledige vernietigng van de doordraai op vei lingen. in plaats van deze te storten aan de openbare weg en een betere controle op de naleving van vesti gingsvoorschriften, met name in de levensmiddelenbranche. De automobiel- en garagebedrij ven pleiten voor de invoering van een verplichte keuring alsmede De komende jaren met het tekort aan bouwgrond rond Eindhoven, Helmond en Venlo zal deze streek als woongebied trouwens snel in de belangstelling brengen. Temeer waar dit uitgestrekte Peelland nog prachtige heidevelden en bossen en grote oppervlakten beschermd na tuurschoon liggen. Zonder dit na tuurschoon aan te tasten kunnen duizenden gezinnen nog riante rus tige woongelegenheid in de Peel vin den. En dat alles gezien in het pers pectief van het jaar 1970, misschien wordt 1980 als het forensisme nieu we en grote vormen gaat aannemen. Wie nu een stukje grond in die Peel reserveert komt misschien op tijd. Wat zich 25 jaar geleden in Aalst- Waalre, Son en andere dorpen rond Eindhoven ging afspelen, staat nu en in de toekomst in de Peel te gebeu ren. De gemeente Deurne ziet vooral belang in een groei van 't inwoner tal van een aantal kerkdorpen waar onder Helenaveen, dat meer leef baarheid moet krijgen. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 nog wat mooi weer, dan kan men de waterlossingen openzetten en vast het nodige water kwijt. Vraagt men naar bedragen dan wordt er weinig gezegd. Men bladert wat in grote bestekken maar een prijs van dit werk wordt nog niet genoemd. Die kaarten komen eerste de 17e op ta fel Tot zolang dus geduld. Het enige waar men wel over praat en waar men sterk de nadruk op legt is dat men zgn. piketpaaltjes, die links en rechts al aanduiden wat komen gaat, toch laat staan waar ze staan. Men is met oogst- en andere werkzaam heden gauw geneigd die dingen aan de kant te gooien, maar dat kost weer extra tijd en dus extra kosten voor nieuwe metingen. Staan die dingen beslist in de weg, verwijder ze dan in het uiter ste geval, maar steek ze in hetzelfde gat terug, waaruit het gehaald is. Met wat kleine moeite kunnen ho pen kosten en vertraging der werk zaamheden voorkomen worden. ze speciaalzaak de baby- en kleuter- kleding, eens extra in de aandacht gebracht en in een speciaal daarvoor ingerichte winkel de moeders gele genheid geboden een keuze te ma ken uit al het leuks dat voor deze categorie er op de markt is. En dat blijkt ontzettend veel. In overzichte lijke rekken en showkasten kan men een geweldige keuze maken in al dat babygoed tot doopjurken toe. terwijl er voor de peuters en kleuters een assortiment is dat iedere moeder doet watertanden. Doch ook de a.s. moeder is niet vergeten. In een spe ciale hoek vindt zij hier alles bijeen, wat haar helpen kan, ook in die da gen chique, leuk en gemakkelijk ge kleed te gaan. Op de bovenverdie ping is een aparte showruimte ge maakt voor kindermeubels, waar le- dikantjes, boxen, wiegjes en baby sitters te kust en te keur te vinden zijn. En tenslotte heeft de firma Tho massen in het pand Grotestraat 30 iets naar men ons zegt unieks in gericht, namelijk een volledige bruidskamer, in een heel aparte en verfijnde sfeer, waar het a.s. bruid je keuze kan maken uit vele, vele bruidsjaponnen. De kamer op zich is al het bekijken waard, laat staan de japonnen zelf. Ook voor deze ope ning bestond grote belangstelling en ook hier vormden bloemen en ge schenken een fleurige omlijsting van dit feestelijk gebeuren. De bruids- kamer van de firma Thomas sen in het pand Bambino Grote straat 30 (adv.) NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. COX Telefoon 1269 of 04701-382 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU van 2 tot 3 uur zing met dia's zal verzorgen over de mozaieken van Ravenna. Zondagmiddag half 3 zijn de da mes terug in Venray. RADIO-UITZENDING VOOR DE SPANJAARDEN De wereldomroep zal op 10 de cember a.s. in de cantine van de Inalfa van 7 tot half tien een Spaans programma opnemen waarbij onze Spaanse gastarbeiders kunnen spre ken tot hun familieleden en beken den in Spanje. Dit programma zal door alle Spaanse zenders in Spanje worden overgenomen. GESLAAGD Voor het diploma ziekenverpleging A slaagde mejuffrouw Hanneke Maandag 15 nov. voor de letters Schonberger uit Oostrum. Zij genoot A t.m. L; dinsdag 16 nov. voor de haar °P>«ding in het Binnenzieken- letters M t.m. Z. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 MATER AMABLISSCHOOL VENRAY Zaterdag 13 en zondag 14 novem ber gaan 50 cursisten van de Mater Amabilisschool op weekend naar Kasteel Well. Vertrek om 3 uur van af het clubhuis, Maasheseweg 10. Zaterdagavond zijn ook de verloof den e.a. genodigden welkom op het kasteel voor een dansfeest. Medewerkenden aan dit weekend zijn: Aalmoezenier Heymans uit Venray, de heer van den Bergh uit Grubbenvorst en orkest G. Basten uit Venray. Aalmoezenier Heymans zal een inleiding houden over „trouw", ter wijl de heer van den Bergh een Te huis te Eindhoven. GIDSENNIEUWS IN DE PAROCHIE ST. PETRUS-BANDEN In juni 1963 zijn we opnieuw ge start met de gidsen in deze paro chie. En vanaf die tijd is er heel wat gebeurd. De eerste groep gidsen telt op het ogenblik nog 16 meisjes. Daarnaast hebben we een groep van 33 meisjes en sinds september j.l. een groep van 25 kabouters. Daar wij op het ogenblik een wachtlijst hebben van meisjes die nog graag bij deze vorm van jeugd werk willen komen, hebben de leid sters besloten de donderdagavond- groep, bestaande uit 33 gidsen, te splitsen. De tweede groep zal dan gehouden worden op dinsdagavond van 18.30-20.00 uur. Zijn er nog meisjes die er interes se in hebben en in de 4e. 5 e of 6e klas van de lagere school zitten, dan kunnen zij zich a.s. dinsdag op bo vengenoemde tijd opgeven bij het clublokaal aan de Wilhelminastraat (achter het politiebureau). Bij de kabouters kan niemand zich meer opgeven. Er is echt geen plaats meer.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1