De Veltumsen Dekker Regering zoekt NIEUWE STEDEN Kaderdag van Opbergen ZWEMMEN Bij f 7.50 aan boodschappen een pak heerlijke koek-dinant van 120 voor 89 Ebberink 4100 Het West-Duits V Vbestaat 100 Jaar fê>m slemad H. van Dijck ihhd Anker/Phoenixconcern (Vervolg van voorpagina) Zondag a.s. draait de competitie weer. De heren zullen thuis spelen tegen Geleen en het elftal dat daar bij in het veld zal komen, zal zeer waarschijnlijk sterk verschillen van dat wat tot nog toe in de compe titie gespeeld heeft. Verschillende leden zijn nu weer beschikbaar pm aktief aan wedstrijden deel te ne men. Hopenlijk zullen deze wijzigin gen inderdaad verbeteringen beteke nen zodat de heren met wat meer hoop de rest van de competitie kun nen uitspelen. Dames 1 reizen naar Best, een to taal onbekende tegenstander, waar dus weinig van te vertellen is. Het tweede dameselftal gaat naar Gel drop en zal waarschijnlijk wel hard moeten vechten voor een overwin ning. Weet U nog jongens of meisjes die een gezonde en tevens gezellige sportbeoefening zoeken stuurt U ze dan eens langs het hockeyveld om te kijken of zij daar wat van hun gading kunnen vinden. Mochten zij werk in die streek, daarna besluiten te gaan hockeyen I dan kunnen zij zich opgeven bij Mevr. Cals in de Grotestraat; J. Houba, Overloonseweg 4 en tevens op de Muloschool bij Mijnh. Poels en op het Lyceum bij Erik van Haa- ren. ZWEMCLUB SPIO Deze winter zal er in Venlo door de KNZB een cursus hulp-zwemonder wijzer gegeven worden. Deze cursus omvat: plm. 15 praktijk en 15 theo rielessen. Willen degenen die hier voor interesse hebben zich zo spoe dig mogelijk melden bij H. Hartman kantoor Grotestraat 9a. Minimum leeftijd 15 jaar. Voor mededelingen over diploma- zwemmen zie Spio-nieuws elders in dit blad. De groei van ons eigen Venray en dan heus niet alleen de kom toonde en toont aan, dat een dergelijke groei de nodige pro blemen met zich brengt. Niet alleen moeten er tijdig uitbreidings plannen zijn, bouwgrond aangekocht worden, wegen en nutsvoor zieningen worden aangelegd, maar het groeiend inwonertal vraagt ook andere voorzieningen, als scholen, kerken, recreatieruimten (sportvelden, zwembaden), gemeenschapshuizen, een cultureel centrum e^d. En Venray staat niet alleen. Dezelfde ontwikkeling maakt menig andere plaats ook door soms zelfs in nog sneller tempo. Het is dan ook geen wonder dat de regering bezorgd is over deze snelle groei. Wij hier in Venray met de ruimte gelukkig nog volop rond ons realiseren ons misschien te weinig dat deze groei elders de nodige moeilijkheden met zich brengt. Daarom wil het kabinet zo snel mogelijk een plan uitwerken, waarin deze ontwikkeling, die tot nu toe min of meer in het wilde weg kon plaats hebben, aan een bepaald schema moet worden onderworpen. Daarvoor zullen de meest recente gegevens over bevolkingsgroei en de snelle verstedelijking (in ambtelijke taal: urbanisatie) worden verzameld en zal een beeld worden geschetst van het uiterlijk van Nederland in de komende jaren. Deze nota zal, zoals minister Bogaers (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) in zijn jongste begroting aankondigde, volgend jaar verschijnen. MINDER LEEFBAAR Meer en meer is te bemerken, dat de leefbaarheid minder wordt, zei de minister in die begroting. Het is vooral de maar heel beperkte ruim te, welke wij ter beschikking heb ben, die de boosdoener is. De ruim te, welke wij nodig hebben om te wonen, te werken en ons te ontspan nen, kan niet voldoende door land aanwinning (b.v. de toch niet onaan zienlijke IJsselmeerpolders) worden uitgebreid in verhouding tot de groei van onze bevolking en het toenemen van de Europese functie van ons land, stelde minister Bogaers. Ons ruimtegebrek zal ons daar door in de toekomst veel meer moeilijkheden geven dan de wo ningnood nu. schreef hij somber. Er is nu eenmaal geen mogelijkheid de 7produktie te vergroten, zoals hij de woningnood, waar de gestage groei van het bouwcijfer langzaam maar zeker verbetering brengt in de situ atie. „Integendeel, het probleem van de verdeling van de ruimte zal in de toekomst steeds klemmender vormen aannemen", aldus de begroting. 8 MILJOEN MENSEN ERBIJ Om welke gigantische belangen 't gaat, wordt duidelijk als men de voorspellingen van de planologen nagaat. Die zeggen, dat vóór de eeuwwisseling, dus in de komende 35 jaren, nieuwe woonruimte zal moeten worden geschapen voor rond acht miljoen mensen. Dit betekent, dat in die tijd evenveel aan nieuwe steden moet worden gebouwd als wij er nu hebben of, anders gezegd, dat alle Nederlandse steden nog eens zo groot als nu moeten worden. Het is niet alleen het gebrek aan ruimte, dat problemen veroorzaakt. Industrialisatie en motorisering vra gen de bijzondere aandacht in een toch al dicht bevolkt land. Boven dien wordt ons land volgens minis ter Bogaers internationaal betrokken bij de groei van een uitgestrekt com plex van steden, industriegebieden en havens in en rondom de Rijn- Maas-Schelde-delta, met als zwaar tepunten de Randstad Holland, het Rijn- en Ruhrgebied en de grote centra in België en Noord-Frankrijk. De dichtste verstedelijking is dan ook merkbaar in die delen van ons land, die tot dit complex behoren. Globaal genomen is dit dat deel, dat ten zuiden van de lijn Alkmaar- Arnhem ligt. In dit gebied ligt ook Venray, dat nu al langzaam maar zeker tot stad uitgroeit, deze lijn is tot nu toe een minder dicht beslag op de ruimte gelegd. Terwijl voorlopig ook nog het Delta gebied (Zeeland-West-Brabant) min der onder druk staat. NOORDEN WEER VESTIGINGSOVERSCHOT Grote aandacht wil de regering besteden aan de ontwikkeling van het Noorden van ons land. Immers, elke bevolkingsaanwas, die hier kan worden opgevangen, betekent een verlichting voor het overbezette Westen. Voor het eerst is vorig jaar het Noorden als geheel over de mi gratiedrempel gekomen. Er trokken meer Nederlanders naar toe dan er weggingen. Het is va belang, dat deze tegenbeweging in stand wordt gehouden en versterkt door het ver der uitgroeien van krachtige indus triële- en stedelijke centra in het Noorden, zegt minister Bogaers. Het was vorig jaar voor het eerst in honderd jaren, dat de drie Noorde lijke provincies gezamenlijk een ves tigingsoverschot hadden. INRICHTINGSBELEID De grootste moeilijkheden doen! zich voor in het Westen, midden en zuiden van Nederland. Rond 't ein de van deze eeuw zal Nederland 20 tot 21 miljoen inwoners hebben, waarvan rond 16 miljoen ten zuiden van de zone Alkmaar-Arnhem zul len wonen. Terwijl dus in het Noor den een beleid moet worden ge voerd,, dat tot een snelle ontwikke ling van het gebied moet leiden, zal in de andere delen van het land een „inrichtingsbeleid" moeten worden ontworpen. Kernpunt daarvan moet volgens minister Bogaers de verstedelijking zijn. De steden zijn geconcentreerd in vier grote zones: 1. de Noordvleugel van de Rand stad (IJmond, Haarlem, Amster dam, Zaanstreek, Gooi, Utrecht, Amersfoort. Utrechtse heuvelrug, Veluwezoom, Arnhem, Nijmegen) 2. de Zuidvleugel van de Randstad (Leiden, Den Haag, Delft, Schie dam, Vlaardingen, Rotterdam, Dordrecht); 3. de Brabantse steden (Bergen op Zoom, Roosendaal. Breda. Til burg, Waalwijk, Den Bosch, Oss, Eindhoven en Helmond); 4. Zuid- en Midden-Limburg. NIEUWE STEDEN De beide vleugels van de Rand stad zullen binnenkort een capaci teitstekort hebben voor bijna een miljoen mensen. Voor hen zullen el ders steden moeten worden gebouwd. De gedachten gaan daarbij uit naar Alkmaar, Lelystad, Zuidelijk Flevo land, Hellevoetsluis en misschien nieuwe kernen in 'het Deltagebied. Dat daarbij Noord-Limburg en Oost-Brabant, waar vanaf het vier kant Den Bosch Nijmegen Weert Venlo ruimte in overvloed is. met name genoemd worden, moge mis schien een teleurstelling zijn voor degenen die Venray al als een Peel- metropool zien. Maar wat niet is kan nog komen. We zullen eerst eens kijken wat ons de nota het ko mend jaar zal weten te vertellen hoe die steden gebouwd moeten worden en vooral hoe voldoende recht ge daan kan worden aan recreatie- en landbouwbelangen. In ieder geval lijkt ons niet dom wat de 11 Peelgemeenten rond Hel mond gedaan hebben. Ze hebben zich al vast aangesloten om voor dit deel van Brabant een oplossing mee te helpen zoeken in de ruimtelijke or dening. OPBOUW- EN VORMINGSWERK De 4e kaderstudiedag van de Stichting Opbouw- en Vormings werk Noordelijk Limburg heeft zich zaterdag j.l. bezig gehouden met de vraag of het vormingswerk ook in deze contreien nuttig en noodzake lijk is en zo ja, in welke vorm,; dit dan gegoten moet worden. Ruim 200 kaderleden, d.w.z. gees telijke en wereldlijke autoriteiten, doktoren, maatschappelijk werkers, onderwijzend personeel, organisatie mensen e.d., hoorden vooraf een in leiding van de heer G. van Doron uit Hoorn, die in het Noord Hol landse reeds geruime tijd leiding heeft gegeven aan het vormings- De inleider stelde dat in deze mo derne tijd veel meer invloeden op de mens inwerken, die zijn ontwik keling mede bepalen, dan vroeger. Invloeden, die ook de structuur en de kuituur van de menselijke ge meenschap meer beinvloeden en veranderen. Er is een ander leefpa troon gekomen, andere levensbehoef ten, meer vrije tijd e.d. De mens van vandaag moet zich daaraan aan kunnen passen, moet daarvan kun nen profiteren. Daarvoor is een soort vorming nodig, een soort be geleiding. Want materieel mag men in onze tijd praktisch geen nood meer kennen, op ander terrein is dat er wel. Er zijn problemen met de jeugd, die organisatie moe schijnt. Er zijn veranderingen in het gezin en het gezinsleven. Men heeft soms moeite met de vrije tijd, met het werk. We kennen het bejaardenprobleem en zo kan men doorgaan. Die nood, die behoefte aan te wij zen en mee te helpen oplossen, is de taak van het vormingswerk. Dat im pliceert dat aan de ene kant een apparaat gereed staat om deze nood aan te wijzen, maar dat van de an dere kant ook de mensen zelf mee werken aan de oplossing ervan. Aan de hand van verschillende praktijk-voorbeelden wist hij zijn toehoorders te overtuigen dat het vormingswerk in de kop van Noord- Holland reeds op vele terreinen goe de resultaten had kunnen boeken. In de middaguren beraadden zich liefst 13 secties, uit de kaderleden samengesteld, over het vormings werk in deze streek. Wel opmerke lijk was, dat verschillende kaderle den uit Venray voordien vertrokken. De conclusies van dit beraad toon den aan dat men vormingswerk in deze streken noodzakelijk achtte, omdat ook hier de omslotenheid van vroeger opengebroken is en de nieu we tijd nieuwe behoeften geschapen heeft en nieuwe mogelijkheden, die enerzijds de mensen nog steeds niet volledig benutten, anderzijds hen voor problemen stelt. Dat vormings werk moet gericht zijn op iedereen. Op de jeugd, die hiervoor het meest ontvankelijk is, maar ook op de ouderen, die dan misschien moei lijker te benaderen zijn, maar die b.v. in verenigingsverband en liefst in de ontspanningssfeer toch ook van dit werk kunnen pro fiteren. Doch alles hoort niet van boven-af te komen; ook de mensen zelf dienen het hunne bij, te dragen om het nieuwe, wat is en komt, te leren aanvaarden. Met name geldt zulks voor de ver anderingen in het gezinsleven, die zich de laatste twintig jaren vol trokken hebben. Ouders weten niet meer wat ze met de jeugd moeten aanvangen en staan voor heel ande re problemen als vroeger. Hen te. helpen te begeleiden én bij te scho^ len is vormingswerk up-to-date. Daartoe is o.m. nodig dat men weet waar en hoe hulp geboden wordt. Men is over het algemeen te wei nig bekend met organisaties en/of instituten die helpen kunnen en wil len. Of het nodig is dat voor Noord- Limburg een speciaal vormingscen trum wordt opgericht, was een vraag, die men nog niet kon beant woorden, omdat men over een der gelijk centrum te weinig wist. Zou een dergelijk instituut noodzakelijk blijken, dan zou in ieder geval de werksfeer hiervan op de streek moe ten zijn afgesteld. Voor een dergelijk centrum, zoals trouwens voor het gehele vormings werk is een goed contact met de plaatselijke en de streekpers onont beerlijk. Ten aanzien van het vormings werk als zodanig vroeg men zich af of de vorming van goede jeugdlei ders niet belangrijk was en of de tijd niet rijp was om in enkele plaatsen gesalarieerde leiders aan te stellen. Als streekproblemen, aan wier op lossing ook het vormingswerk kan bijdragen, werden o.m. de opvang centra voor buitenlandse arbeiders genoemd; de bevordering van het muziek onderwijs ook ten behoeve van fanfares en andere muziekge zelschappen; de mentaliteitsveran dering van de werknemers en het feit dat de mensen meer dan vroe ger „nummer" worden. Er werd gesteld dat behalve het vormingswerk van buitenaf, ook de zelfwerkzaamheid van de bevol king tot - vormingswerk ontwikkeld dient te worden, mede door vrijwil ligers die onder goede leiding deze zal trachten te bevorderen. Deze en nog andere conclusies ten aanzien van het vormingswerk zul len nu uitgewerkt worden, om aan de hand daarvan het eenmaal be- gonnene beter te kunnen voortzet ten. Burgemeester Dittrich had bij zijn inleiding reeds een overzicht gegeven van de werkzaamheden van het afgelopen jaar, waarbij bleek dat de mensen van de stichting o.a. in Griendtsveen, Meerlo en Ottersum t.a.v. het jeugdwerk en de organisa ties verdienstelijk werk gedaan heb ben. Het was jammer dat de Statenle den en ook Burgemeester Ousters deze kaderdag niet konden bijwonen i.v.m. de begrafenis van het lid van Ged. Staten de heer Hendriks. 100 gram tongenworst 59 100 gram gebraden gehakt 42 500 gram magere speklappen 189 400 gram halscoteletten 248 400 gram varkenslever 158 500 gram gehakt 189 300 gram soepvlees 198 Uit onze gebakafdeling 4 appelbollen 1. 4 tompoezen 1. Bus haarlak naar keuze m. 50 kroontjes Blik a 454 gram gekookte ham, export-kwaliteit f 3.25 met 40 kroontjes gratis. 2 pak van Houten cacao a 100 gram f 1.20 met 20 kroontjes. Huishoudhandschoenen, alle maten, per paar f 2.45 met 50 kroontjes Pracht kwaliteit bloemkool, verpakt in plastic zak, per 2 stuks i 1.00 Theezakjes van Nelle doosje a 5 stuks 19 Keukenrolhouder, merk Edet 195 met keukenrol a 70 ct. gratis 5 mooie heren zakdoeken, spotprijs 2. KROON-ZELF BEDIENING LANGSTRAAT 42a TELEFOON 1395 CORSTENS- VERSCHUREN koopt ZONDAG 17 OKTOBER vroegbroed MANNEN- KANARIES kneu- en sijs bastaards f 8.- Kopen ook popjes, Putterbas- taard mannen f 10,- p. st. Vogels brengen 2-2.30 uur Café Veerhuis, Henseniusstraat 13, Venray. Tricol dames- en kinder pyama's bij hoek Marktstraat-Schoolstraat WAAIT UW PLASTIC OP UW STROHOPEN STUK? Ondervang dit door er een net overheen te spannen. Wij hebben deze voorradig in sterke uitvoering en voor delig in prijs. Tevens: Koedekken Koehalsriemen Kalverhalsriemen Koestaartlij nen JOS SMITS-BEKKERS Touwslagerij - Touwhandel MAASHEES Tel. 04782-214 TE KOOP WOONHUIS Spoedig vrij te aanvaarden. J. Michels, Kruisstraat 38, Venray. TE KOOP 4 Droogvoederbakken en 2 Drinkbakken voor varkens J. Peeters, Meerloseweg 14, Oirlo. TE KOOP emaille heteluchtkachel merk „Urocing" grote maat z.g.a.n. v. magazijn of groot lokaal Te bevr. J. van Dijck, café, Oostrum. TE KOOP BINTJE EETAARDAPPELEN en JONATHAN APPELEN (pluk) 5 pond ƒ1, van Osch, Akkerweg 6. voor Uw woning zijn magnifieke glas en overgordijnen. Een enorme sortering, waaronder de toonaangevende „ploeg" over gordijnen vindt U bij i Grotestraat 24

Peel en Maas | 1965 | | pagina 6