Uw PHILIPS radio staat voor u klaar bij van model van service-van techniek 'tis'n PHILIPS SLAAP «paraat mor Hilversum 3 TUMMERS- PRIJSSTOP gaat ten koste van kwaliteit F Taxi-en autoverhuurbedrijf A. v.d. Beuken Politierechter De zender Hilversum 3 kunt u nu alleen beluisteren via FM. Maar ook de weergave van Hilversum 1 en 2 is met FM stukken beter. Daarom be hoort er op uw radio een FM-toets te zitten. Is dat niet het geval, dan wordt het nu tijd uw nieuwe Philips radio te kiezen. Natiiürlijk 'n Philips, want het model is goed, de service is goed, de techniek is goed en de prijs is goed. Kies uit 54 modellen in 89 uitvoeringen. Hierbij zijn ook toestellen die kant en klaar zijn voor ontvangst van FM/stereo-program- ma's. Kies 'n Philips, dan weet u zeker dat u 't beste gekozen hebt! ROERMOND:LAURENTlUSPLEIN 9.TEL.I Het economisch leven wordt steeds ingewikkelder. Enige eeuwen gele den was men van mening dat men zich met het marktverkeer niet moest bemoeien. In zuivere toestand zou het automatisme vanzelf func tioneren. Die gedachtengang is reeds lang verlaten. Eerst is men begon nen met het economisch verkeer te beschrijven en te analyseren. Nadat een aantal ziekteverschijnselen was opgespoord zijn wetenschapsmensen daaraan gaan dokteren. Het is bij al dat experimenteren gebleken dat bepaalde ongewenste economische effecten kunnen worden vermeden, maar ook dat door het kureren weer andere worden opgeroepen. In onze tijd zijn het zowel geleer den als zakenmensen, die het econo misch leven beïnvloeden. Een derde niet onbelangrijke verwekker van invloeden is de overheid. Wij spre ken nu over inkomens- en beste dingseffecten, over geldinjecties en het afremmen van koopkracht. Wij hebben methoden geleerd om inkomen te vormen, maar onze ken nis van de besteding is achter ge bleven. Wij hebben voor bepaalde delen van de wereld het produktie- probleem tot op zekere hoogte over wonnen, maar wie moeten er con sumeren, waar en in welk tempo. OM DE TAFEL Juist in deze maanden is deze vraag aan de orde nu onze regering bij een gestegen en nog stijgend loonpeil de prijzen geheel of gedeel telijk in de hand wil houden. Con sumentenbonden zijn tevoorschijn gekomen om zich op het consump tieprobleem te werpen. De overheid wil de consumenten voorlichting geven en heeft het bedrijfsleven sa men met vertegenwoordigers van de consumenten om de tafel gezet in een commissie voor consumenten- aangelegenbeden. Deze commissie heeft al veel opdrachten. De regering wil meer weten over de betekenis van het warenonder zoek. Zij vraagt zich af of consu menten en zakenmensen elkaar niet kunnen vinden in dit onderzoek. Voor welke artikelen heeft dit on derzoek het meeste nut en op welke wijze moet het resultaat van het onderzoek aan het publiek duidelijk wórden-gemaakt? In zijn opmars tegen een te hoog prijspeil wil de minister van econo mische zaken meer gaan doen voor de consument. Hij wil de verbruiker prijsbewust maken omdat hem dit helpt in de strijd tegen de inflatie. Wij hopen dat de bewindsman ook overweegt prijsbewustzijn bij werk gevers en -nemers te kweken inza ke de prijs van de arbeid, maar dit is e enminder populaire zijde van de inflatie-ziekte en daarom wordt daar minder over gesproken WIJZER WORDEN Alle mogelijkheden om de ver bruiker meer voor te lichten zullen worden benut. Er worden maatrege len overwogen om de prijsaandui ding van goederen te verbeteren, maar ook de diensten krijgen een beurt. Het publiek krijgt lessen in het verschil tussen adviesprijzen en vaste pi-ijzen en een ministeriële werkgroep doktert aan het probleem op welke wijze goederen in stan- daardhoeveelheden kunnen worden verkocht. Zijn wij nu als verbruikers zo dom geworden in de loop der tijd? Wij dachten dat het ontwikkelingspeil van de Nederlanders over het alge meen op hoger niveau was gebracht. Dat is stellig zo. Maar toch zijn wij er op het punt van marktinzicht op achteruit gegaan. Dat komt door de hogere inkomens maar ook door de snelle ontwikkeling van de tech niek. Die hogere inkomens hebben duizenden verbruikers koopkracht in handen gegeven, waar zij nog niet doelmatig mee kunnen omgaan. Dat moet door ervaring geleerd worden en pas als die levenslessen er in zit ten, dan profiteert de trekker van het hogere inkomen op de juiste wij ze van de gestegen welvaart. NIET BIJ TE HOUDEN De ontwikkeling van de techniek leidt er toe. dat er in steeds sneller tempo nieuwe en meer artikelen op de markt worden gebracht. Het as sortiment aan behoeftebevredigings middelen wordt zo groot dat de ver bruikers de prijsthermometer niet meer goed kunnen lezen. Een tweede factor is dat bij het vloeien van een ruimer inkomen het publiek behoef te heeft aan een nauwgezet prijsbe wustzijn. Een derde zijde van dit probleem vinden wij in de inflatie. Deze leidt er toe dat de prijzen van dezelfde artikelen niet meer constant op het zelfde niveau kunnen worden ge handhaafd. De huisvrouwen raken hun inzicht in het prijzenschema kwijt en daar profiteert de handel Nu begint de minister met een politiek van prijsstop. Deze moet uiteraard mislukken. In de eerste plaats, heeft de minister geen been om op te staan, want zijn collega van sociale zaken is een voorstander van een vrijere loonpolitiek. Als dit kabinet wil proberen het verhogen van lonen te combineren met een op de plaats rust houden van de prij zen, dan loopt dit op een misluk king uit. - ONMOGELIJKHEDEN Daar Is een aantal redenen voor. In de eerste plaats stijgen de lonen en de prijzen in het buitenland ook nogal. In een geliberaliseerd han delsverkeer heeft dit onmiddellijk invloed op het binnenlandse loon- en prijspeil. Vervolgens heeft de minis ter geen leger ambtenaren klaar staan om de prijzen te controleren. Voor zover het getal aanwezig is, missen zij de vakkennis. In de der de plaats zijn handel en industrie niet bereid deze gedragslijn van de bewindsman te volgen. Al jarenlang zijn onze regeringen bezig te vertellen dat loonsverhogin gen uit de produktiviteitsstijgiog moeten komen. Van de dienstverle ning die zeer arbeidsintensief is, blijft dit een onmogelijkheid en ook de industrie komt aan het einde van zijn efficiëncy-latijn. Door tal van manipulaties is het inkomen van de ondernemer al in welvaartsstijging (achter gebleven bij dat van de werknemers en in vele bedrijfstak ken is de grens bereikt. HET GEVAAR Daarom bedreigt ons door de aktie van de regering om de prijzen te verankeren een ernstig gevaar. Het gevaar van de kwaliteitsverminde ring. Het is duidelijk dat geen onder nemer zonder winst wil werken. Als de regering de ondernemers dwingt op de prijzen van bepaalde artikelen te handhaven, dan worden er onderdelen of grondstoffen van dat artikel door andere vervangen. Zo nodig laat men goede artikelen van het markttapijt verdwijnen. En daar is Nederland niet mee gediend. Niet voor zijn export, maar nog min der voor binnenlandse markt. Want goedkoopt mondt uit in duurkoop. Dat is een bekend gezegde. Er is reeds aangetoond dat Neder land op het terrein van de voedings middelen een soort internationaal vuilnisvat is. Moeten wij op 'n breed terrein die naam krijgen? Voorlopig geven wij de voorkeur aan verbete ring van het kwaliteitsbewustzijn van ons volk. EEN NOG SLUIMEREND GEHEIM Wat is slaap? Hoeveel slaap heeft de mens nodig? Dit lijken eenvoudige vragen, waarop een simpel antwoord moge lijk zou moeten zijn. Dat is echter iniet het geval, want hoewel des kundigen al meer over deze noodza kelijke rustpauze te weten zijn ge komen, is er nog veel onopgehelderd gebleven. Over het slapen zelf is trouwens heel weinig bekend. Wel weet men meer over hetgeen tijdens de slaaptoestand met het lichaam gebeurt. De polsslag daalt bijvoor beeld van vijfenzeventig, tot zestig slagen per minuut. Ook de lichaams temperatuur daalt, terwijl het aan tal ademhalingen afneemt van zes tien tot twaalf per minuut. Op an dere gebieden ontstaat echter weer meer aktie. Door nog niet achter haalde oorzaken ontplooien vooral de zweetklieren een grotere aktivi- teit. Daarenboven neemt de bloed stroom naar de hersenen periodiek toe. Vroeger was men de mening toegedaan, dat zij juist verminderde gedurende de slaaptoestand. Hoeveel slaap heeft de mens no dig? Volgens Dr. N. Kleitman, aldus het oktobernummer van „Het Beste uit Reader's Digest", die verbonden is aan de universiteit van Chicago en het onderwerp „slaap" veertig {jaar lang heeft bestudeerd, kan men niet van een gemiddelde behoefte aan slaap spreken. Er zijn, volgens ,hem, mensen die niet zonder een da gelijkse dosis slaap van tien uur kunnen. Anderen hebben genoeg aan vier uur. doch stellen op diverse momenten van de dag een „haze- slaapje" van enkele minuten op prijs. Bewust of onbewust hebben wij allemaal behoefte aan een dergelijk microslaapje, waarbij vaak niet eens de ogen gesloten worden, doch waar bij wij wel een ogenblikje van de kaart zijn. HALLUCINATIES Wanneer dieren van hun slaap worden beroofd, worden zij vals. Ook mensen die een tekort aan nachtrust hebben gehad, vertonen spoedig psychopatische symptomen. Daarbij komen hallucinaties hët veelvuldigst voor. Een mens kan het dus moeilijk zonder een dagelijkse dosis slaap stellen. Het is zelfs zo, dat naarmate de hoeveelheid werk waarvoor de mens zich gesteld ziet toeneemt, ook de behoefte aan slaap groter wordt. Helaas handelen weinig mensen dienovereenkomstig. Deze stelling is niet alleen van toepassing op de drukke zakenman, doch ook op de jonge moeder, die haar handen vol heeft aan het opvoeden van haar kinderen en haar huishouding en daarnaast soms nog deelneemt aan allerlei maatschappelijke aktivitei- ten. Steeds vaker geven de huisart sen deze vrouwen het advies om ge durende de middaguren even te gaan slapen met de kinderen. Wie zoveel mogelijk van zijn slaap Fraai plano-model in notehouten kast. Geschikt voor stereo- fonische weergave van stereoplaten en -banden. Vier golf- gebieden, waaronder FM. Twee grote dubbelconus luidsprekers. Aansluiting voor grammofoon, recorder en extra luidsprekers, (met extra visserij-band: 459.-) 449- Handige kleine AM/FM-radio. Grammofoon-aansluiting. Kleu- re(i: beige, grijs en blauw. 199.- Kant en klaar voor ontvangst van FM-stereo-radioprogram- ma's. 4 golfgebieden. 499.- PHILIPS.uw merk van service en vertrouwen voor binnen- en buitenland Eikenlaan 26 Telefoon 04780-2316 Assurantie- en Financierings kantoor Kruijsen- Meesiers Julianasingel 41 - Venray - Tel. 04780-1061 %cr al Uw verzekeringen, hypotheken en financieringen hel kan U „dagelijks" voerdeel brengen. Medewerkers l de heer L. Janssen, Westsingel 22, Venray de heer M. v. Kessel, Pr. Bernhardstraat 60, Venray wil profiteren, dient een aantal men selijke zwakheden, zoals het lang naar de televisie kijken, het lezen van spannende boeken en het ge bruik van zware maaltijden vlak voor het in bed stappen, achterwege te laten. Een warm bad, een glas warme melk en zelfs het geijkte schaapjes tellen kunnen het spoe digst in slaap vallen bevorderen. Ieder mens heeft zijn eigen slaap- behoeften. Het is om die reden on mogelijk slaapadviezen te geven die op iedereen van toepassing zijn. Wel staat het vast dat de nachtelijke rustpauze lang genoeg moet zijn om ons in staat te stellen uit ons zelf en op tijd wakker te worden, fris en volkomen voorbereid op de nieuwe dagtaak. Deze periode moet lang en intens genoeg zijn om een hoog werktempo mogelijk te maken, zon der dat abnormale vermoeidheid hiervan het gevolg is. Wij vragen nóg steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Een beste kerel, die Jan. Hij be hoort tot onze beste klanten, en de rechtbank-verslaggevers willen geen kwaad woord van hem horen. Hij is zogezegd een van onze broodheren, want niemand komt zo dikwijls voor de politierechter als hij. Daarom groet hij ons steeds met onderschei ding en wij groeten beleefd terug. Verheugd, dat onze dag goed nieuws oplevert. Een beetje driftig is hij wel. We hebben het wel eens meegemaakt, hoe hij door drie parketwachters de zaal moest worden uitgesleept, om dat hij voor de rechtbank een getui ge wilde wermoorden. Van de vijf tien vonnissen die hij nu heeft, is er geen wegens diefstal of iets derge lijks. „Ik doe niemand tekort", zegt Jan. ,,'t Is allemaal mishandeling en belediging". En dat tilt hij zo zwaar niet. Meestal vloeien de zaken trou wens voort uit ruzies tussen ande ren en waar Jan dan met zijn super- rechtvaardigheidsgevoel tussen gaat springen. Deze keer bleek 'het een klap met een ploertendoder. Een prachtig in strument. Het was in beslag geno men en de officier liet het zien: al lemaal staal, met een stalen veer en een kogel aan het eind, voldoende om zelfs van de kop van een olifant een spaarpot te maken. „Als je met zo'n ding in je zak loopt, dan vraag je toch om gevan genisstraf", vond de officier. „Jawel, maar ze zeiden dat ze me van onderen tot boven zouden open halen", zei Jan. De klap was trou wens niet zo erg aangekomen, want het slachtoffer leefde nog. Het was de kostganger van de man waarmee Jan deze keer ruzie had. „Ik wou al leen zijn kostbaas maar even spre ken", vertelde de verdachte. „Dat was dan wel een krachtig woordje", vond de officier. De vorige keer is hij er af gekomen met drie.dagen. Een voorwaardelijke straf krijgt hij niet, want dat zou een spel van kat en muis zijn: hij houdt het toch niet de hele proeftijd lang uit zonder ruzie te maken. Daarom eist de officier nu een week. „Ik heb liever een geldboete, an ders moet ik nog in hoger beroep ook", pleitte Jan. Hoor eens", zei de rechter, „met zo'n straflijst en dan een boete!" „Een zware boete dan maar", vleide Jan want hij is een goed vakman en als hij niet in de gevangenis zit verdient hij als betonwerker veel geld. De bazen willen hem graag hebben. In het werk is hij even drif tig als in de ruzie. „Omdat het de vijftiende veroor deling is", zei de rechter, „maar de zestiende keer wordt het anders hoor!" Vijftig gulden of tien dagen •kreeg de verdachte. „Je komt hier veel te vaak", voegde de politierech ter er aan toe. „Ik hoop dat ik hier niet weer kom", zei Jan, maar aan zijn stem kon men horen, dat hij het zelf ook niet geloofde. „Ik hoop het ook", zei de officier, „hoewel, ik zie je graag". „Jawel", zei Jan, ,maar het kost mij maar een hoop geld". „Kom", zei de officier, „als mijn eis van een week gevangenisstraf was doorgegaan had het ons een hoop geld gekost". „Nee, dank u", zei de verdachte toen hem gevraagd werd of hij ho ger beroep wilde aantekenen. „Toch is het een beste kerel", vond de officier toen Jan de deur achter zich had dichtgetrokken. Maar Jan was toen al op weg naar zijn volgende ruzie. Voor die tijd zal hij nog wel een niuewe broek kopen. ,Want dat is ook een afwijking van hem: hij heeft altijd splinternieuwe plusfours aan in kleuren, die in een prijscourant van een bollenltweker niet zouden misstaan. En die doet hij met eenjjandje onder aan de en kels dicht. In die wijde pijpen bun gelen de ploertendoders en gummi slangen en loden pijpen, die de po litie altijd bij hem in beslag neemt.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 10