rob van haaren Welke rechten Concilie 'spiegel natuudi{knoot rn0CI6SCh06n©n Ariaens-Kosman §iotestt.6 hebben verplicht en vrijwillig verzekerden? Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN fa. MARTENS Dodencijfer tijgt Si Fraaie Perzische Tapijten in diverse maten en dessins en tegen zeer voordelige prijzen bij Schoolstraat Tel. 1554 VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 No. 40 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 8'/i ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) Ongeveer 70°/o van onze bevolking is verplicht of vrijwillig verzekerd bü een der ziekfondsorganisaties en men zou verwachten dat de verzekerden de rechten, die zjj aan deze verzekering ontlenen, ook goed kennen. Bij de ziekenfondsen weet men echter wel beter. Tal van verzekerden blijken in be paalde gevallen in het geheel niet op de hoogte te zijn van hun eigen rechten en dientengevolge worden ziekenfondsen en doktoren over stroomd met vragen die op de ziek teverzekering betrekking hebben. Ook de vragenrubrieken van de kranten weten hiervan mee te pra ten. Daarom kan het zinvol zijn nog eens de rechten op te sommen, waarop verplicht en vrijwillig verzekerden in geval van medische behandeling e.d. aanspraak kun nen maken. SOMS MOET VERZEKERDE BIJBETALEN Dat verplicht- en vrijwillig ver zekerden op grond van de premie die zij betalen, niets behoeven te betalen voor de volledige hulp door de huis- HINDERWET openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van J. M. H. van Dijck, Breevennenweg la, Leunen-Venray om vergunning tot het oprichten van een propaangasinstallatie met een waterinhoud van 2980 liter aan de Breevennenweg la sectie G nr. 499- 498. Voorts ligt ter inzage een verzoek om vergunning van P. Duykers, Horsterweg. 7, Leunen-Venray tot het oprichten van een propaangas installatie met een waterinhoud van 1500 liter aan de Horsterweg 7 te Venray, sectie D, nr. 3995. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 11 oktober 1965 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 27 september 1965. Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. F. A. J. M. DE VOCHT, loco-secretaris. OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis dat bij hun besluit van 20 september 1965 de aan J. J. W. de Bruijn, Hoenderstraat 26. ver leende vergunning ingevolge de wet Autovervoer Personen is gewijzigd in dier voege dat deze voortaan zal gelden voor vervoer van personen met huurauto's voor bestemmingen buiten de gemeente Venray uitslui tend en voor zolang voor de uitoefe ning van het vervoer een zogenaamd „Volkswagenbusje" of een ander soortgelijk motorrijtuig ingericht voor het vervoer van personen wordt gebezigd met bepaling, dat deze vergunning slechts geldig is voor vervoer van tenminste zes en ten hoogste zeven personen, de chauffeur niet inbegrepen. Belanghebbenden worden erop ge wezen dat van deze beslissing bin nen 30 dagen beroep open staat bij Gedeputeerde Staten der provincie Limburg. Venray, 20 september 1965. Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. F. A. J. M. DE VOCHT, loco-secretaris. arts op wiens naam zij staan inge schreven, is genoegzaam bekend. Ook dat hierin is inbegrepen de verloskundige hulp, waar ter plaat se geen vroedvrouw werkzaam is, en buitengewone verloskundige hulp op verzoek van de behandelende vroed vrouw. Voorts kunnen deze verzekerden aanspraak maken op volledige hulp door een specialist. Uitdrukkelijk moet hieraan worden toegevoegd dat hulp te verlenen door niet aan het ziekenfonds verbonden specialisten van tevoren bij het ziekenfonds moet worden aangevraagd. Dat ver geten sommige mensen wel eens, en dat kan hun geld kosten, want in dien verzuimd wordt een dusdanig verzoek van te voren te doen, is het ziekenfonds achteraf niet verplicht de kosten te betalen. Verstrekking van genees- en ver bandmiddelen, zoals omschreven in de Beschikking genees- en verband middelen, worden op recept van de huisarts, de specialist of de tandarts verstrekt. De verzekerde behoeft niets te betalen. TANDHEELKUNDIGE HULP Tandheelkundige hulp zoals om schreven in de Beschikking Tand heelkundige hulp verplicht verzeker den wordt onderscheiden in vier groepen. Allereerst heeft men de zg. eerste hulp. Daaronder begrijpt men consulten, halfjaarlijks onder zoek. tandsteenverwij dering, trekken van tanden en kiezen en kleine ver richtingen. Verzekerden, die in het bezit zijn van een saneringsbewijs, betalen niets. Voorts kent men de conserverende hulp, bijvoorbeeld vullingen en wortelkanaalbehnade- ling. Verzekerde, in het bezit van 'n geldig saneringsbewijs, betaalt niets. Zonder een dergelijk bewijs is voor vullingen een bijbetaling verschul digd en is de wortelkanaalbehande ling voor eigen rekening. Voor de protetisehe hulp, die vooraf door de tandarts bij het zie kenfonds moet worden aangevraagd, is de verzekerde een 'bijbetaling ver schuldigd. De hoogte van die bij betaling is afhankelijk van het aan tal elementen dat de protese bevat. Tenslotte heeft men diverse soorten hulp, waaronder tandheelkundige foto's, gebitsregulatie, tandheelkun dige chirurgische behandeling. Deze vormen van hulp moeten vooraf bij het ziekenfonds worden aangevraagd en komen gedeeltelijk voor rekening van het fonds, mits verzekerde in het bezit is van een geldig sane ringsbewijs. Het bezit van een sane ringsbewijs biedt dus vele voordelen. Hierover kunnen de verzekerden in lichtingen bekomen bij tandarts of ziekenfonds. ZIEKENHUIS De ziekenhuisverpleging voor ver plicht verzekerden omvat volledige verpleging en behandelng in de laag ste klasse van een erkend zieken huis voor de tijd van ten hoogste 365 dagen. Na het verstrijken van deze termijn blijft, behalve voor geestes zieken, het recht op klinisch-specia- listische en farmaceutsche hulp be staan, zolang de verpleging op medi sche indicatie berust. Ook voor uit wendige geneeswijzen als heilgym nastiek en massage behoeven deze verzekerden niets te betalen, mits de behandeling te voren bij het zie kenfonds is aangevraagd. Voor sanatoriumverpleging van t.b.c.-patiënten betaalt het zieken fonds 75 pet. van de verpleegkosten. KUNSTMIDDELEN EN REISKOSTEN Voorts hebben bedoelde verzeker den recht op een vergoeding van medische kunst- en hulpmiddelen zoals kunstledematen, ortopedisch schoeisel en orthopedische corsetten, beugeus, rechthouders. spalken, krukken, gipsbedden, brilleglazen, brilmonturen (alleen voor kinderen tot 16 jaar), hoortoestellen e.d. Kos ten voor kleine reparaties zijn hier onder niet begrepen. De aanschaf fing moet van te voren bij het zie kenfonds worden aangevraagd. Al leen brilleglazen kunnen zonder meer op voorschrift van huisarts of oogarts worden aangeschaft. De ziekenfondsvergoeding is niet voor alle kunst- en hulpmiddelen gelijk en bedraagt als regel een be paald percentage van de aanschaf fingsprijs. Tenslotte het ziekenvervoer en reiskosten. Ook hiervan zijn vele verzekerden niet goed op de hoogte. Vervoer op medische indicatie per personen- of ambulance-auto naar instelling of inrichting, waar de be trokkenen een onderzoek of behan deling moet ondergaan, wordt ver goed. Vervoer naar de woning van de verzekerde, indien deze buiten zijn woning ziek is geworden of een ongeval heeft gekregen, eveneens. De verzekerde betaalt alleen de wet telijk vastgestelde bijdrage per rit 1,80 (heen en terug 3,60). Eveneens wordt door het zieken fonds een vergoeding gegeven voor vervoer in de laagste klasse van een openbaar vervoermiddel naar een instelling of inrichting waarin de verzekerde een onderzoek of behan deling moet of heeft ondergaan. Reiskosten worden vergoed, indien en voor zover zij voor de verzeker de en zijn gezinsleden over een tijd vak van 30 dagen of een langere pe riode meer hebben bedragen dan 5,In bepaalde gevallen komen de reiskosten van één begeleider ook voor rekening van het ziekenfonds. De bakker heeft twee bekeurin gen gekregen, toen hij die avond naar zijn schoonzuster ging, maar hij heeft er maar één van behoeven te betalen. De politie vermeldde in het proces-verbaal hoe zij had gezien, dat de bakker die avond omstreeks 21.03 uur per iets uit zijn bakkerij kwam en zich bewoog over de open bare weg. Zo sterk was de opmer kingsgave van de verbalisant, dat hij in een oogwenk twee strafbare fei ten constateerde: de bakker reed zonder achterlichtje en bovendien had hij een doos onder de arm. Bakkers mogen na sluitingstijd niet met dozen onder de arm fiet sen, tenminste niet als zij daarin produkten van hun bedrijf vervoe ren. En wat vervoerde de bakker? De bakker vervoerde bokkepootjes. En bovendien vijf gebakjes. Dat bleek voldoende. Twee processen- verbaal volgden en de kantonrechter heeft de bakker het zijne toebedeeld vanwege het achterlichtje. De doos met lekkernijen bracht de bakker voor de economische politie rechter, wegens overtreding van de Winkelsluitingswet. De man ver scheen een beetje opgewonden voor de groene tafel. „Als het eerlijk is dan zeg ik: ja, 't is eerlijk!" deelde hij de rechter uit volle borst mede. Het geval met de bokkepootjes en de vijf gebakjes lag echter heel an ders. Want dit lekkers bleek niet bestemd, zoals de wet zegt. om aan het publiek te worden afgeleverd. Het was bestemd voor zijn schoon zuster. „En mijn schoonzuster is geen publiek", zei de bakker. De schoonzuster had namelijk een textielwinkel. Zij had voor het dochtertje van de bakker een man tel geleverd tegen inkoopprijs. En deze droeve avond wilde de man haar een pleziertje terug doen door de lekkernijen gratis aan te bieden. „Als dit niet mag", declameerde de man vol dramatische kracht, „dan kan ik nooit meer met mijn vrouw op visite gaan. Want dan nemen wij ook altijd wat koekjes of zo mee." De officier kon deze moeilijkheid niet aanvoelen. Hij vond dat de af levering aan het publiek op een tijd stip, waarop de door verdachte ge houden bakkerswinkel gesloten moest zijn, vanuit de winkel of een zijner aanhorigheden ronduit bewe zen. En hij eiste tien gulden boete of vijf dagen hechtenis. De bakker, verhit door het dage lijks bedrijf voor de hete oven, voel de zich als iemand die ten onrechte ter dood wordt veroordeeld. Hij schilderde zijn onschuld in de schril ste kleuren, die aan het bakkers brein wilden ontspruiten, en in kras se termen uitte hij zijn mening over de maatregelen, die de overheid ge lieft te treffen of niet gelieft te tref fen jegens de kleine middenstander, die, daar was de verdachte van over tuigd, in elk geval het kind van de rekening wordt. ,,'t Is schreeuwend duur!" riep hij, „schreeuwend duur." „Dat is nog geen reden voor u om zelf ook te schreeuwen", vond de rechter droogjes. Hij achtte de afle vering aan het publiek overigens in het geheel niet bewezen, zodat de man werd vrijgesproken. „O", zei de bakker, die dat in zijn VOOR DE BETERE NAAIMACHINES Julianasingel 4 Venray Telefoon 04780-1871 KOHIER DURKOPP ELNA VESTA WACHTEN GEHUWDEN OP CONCILIE OF WACHT CONCILIE OP GEHUWDEN? De trouwplechtigheid in stadhuis en kerk was stijlvol verlopen, de re ceptie was druk bezocht en de ge lukstelegrammen stapelden zich op. Bruid en bruidegom genoten, hielden elkaar de hand vast en telden de uren, totdat zij tegen het eind van het diner tesamen zouden wegglip pen hun nieuwe leven tegemoet. Zielsgelukkig waren ze en vol ver trouwen voor de toekomst. Ze wisten niet en het zou hun op dat mo ment ook weinig interesseren dat zij een leven tegemoet gingen, waar mee de theologen in de Kerk al vele eeuwen in de knoop hebben gezeten. Die interesse voor de theologische moeilijkheden komt later wel, wan neer de vraagstukken der theologen hun egien problemen kruisen in een al te vruchtbare liefde. Met andere woorden, wanneer de kinderen wat al te vlug elkaar opvolgen of in een te groot aantal. Dit is het hele prak tische vraagstuk, dat op het ogen blik in bijna alle jonge en niet zo jonge katholieke gezinnen, speelt. En hierop heeft de Kerk zo ineens geen antwoord. De Kerk kan er trouwens geen antwoord op hebben, omdat wij, die de Kerk vormen, er nog niet over uitgepiekerdN zijn. Immers, een beslissing in de Kerk wordt niet van bovenaf genomen (al lijkt het er soms wel op), maar moet prin cipieel van onderen af groeien. En in een zaak als huwelijk en gezin is dat wel bijzonder duidelijk het ge val. Tenslotte zijn paus en bisschop pen hier outsiders, al zijn beginselen en theorie hun nog zo vertrouwd. En toch wacht heel de Kerk op hun oor deel. Zij zijn immers aangesteld tot herder, tot leraar. Zij zijn voor ons verantwoordelijk gesteld en moeten oordelen of de nieuwe opvattingen over de mensen, de menselijke waar digheid, zijn verantwoordelijkheid enz. in overeenstemming zijn met hetgeen Christus heeft geopenbaard. Kloppen die nieuwe opvattingen nu allemaal wel met de traditionele leer van de Kerk. Gaat men nu beter in zien wat men vroeger verkeerd uit legde of is het omgekeerd? Daarom draaien thans de discus sies in het concilie. Schema 13 over Kerk en Wereld heeft een heel hoofdstuk eraan gewijd, al komt het nog niet verder dan enkele grond beginselen. Toch is men in dat ene hoofdstuk van een paar pagina's al heel wat verder dan 100 oude mo raal boeken bij elkaar. In die oude moraal konden we lezen, dat het hu welijk diende om kinderen voort te brengen dat was nummer één en vervolgens was het huwelijk een geneesmiddel tegen de begeerte. In het schema lezen we daarentegen, dat de liefde van man en vrouw centraal staat. Liefde nu is krach tens zichzelf vruchtbaar en het is dus vanzelfsprekend, dat er kinde ren van komen. Wanneer er nu geen kinderen komen blijft toch het hu welijk waardevol, omdat de liefde waardevol is en waardevol uitwerkt voor de gemeenschap. Dit is al een heel andere benade ring van het huwelijk dan die men vroeger had, toen men de sexualiteit alleen beschouwde in het licht van de erfzonde, als iets wat op zijn hoogst getolereerd kon worden om wille van de voortplanting. De bisschoppen zijn het er overi gens over eens, dat zij met deze mooie woorden wel uiting geven aan het veranderde zicht op de sexuali teit en op de beleving in het huwe lijk, maar dat zij daarrjee toch nog geen antwoord geven op de proble men van de gehuwden zelf. Het is natuurlijk heel mooi en aardig, dat officieel het huwelijk is gerehabiliteerd, maar zo zeggen de gehuwden terecht met mooie woorden alleen is geen verantwoor de geboorteregeling mogelijk. En hier moeten de bisschoppen zwijgen, omdat zij de hele kwestie van de geboorteregeling hebben overgedragen aan de paus. En deze heeft een hele staf van ge leerden aan het werk gezet, om te antwoorden op de vraag der ge huwden. Hoe dat antwoord, dat toch niet lang meer zal uitblijven (men zegt dat het nog dit jaar komt) zal uitvallen is niet bekend. Het komt er dus op neer, dat het concilie wel uitdrukkelijk de hoge waarde van de echtelijke liefde en de bele ving ervan bevestigt en dat is al een grote winst maar dat het geen antwoord zal kunnen geven op de praktische vragen der katholieke ge zinnen. opwinding niet verstond, „vijf gul den boete?" Vooruit dan maar, dan betaal ik meteen." „Nee", zei de gfiffier, „u bent vrij gesproken". De verdachte wilde het niet geloven, maar toen de rechter en de parketwacht het hadden be vestigd, draaide hij zich om en draafde de zaal uit, blijkbaar bang dat de rechter zich nog eens kon be denken Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 de verkeersinstructies via televisie. In zijn jaarverslag noemt het Ver bond als plannen en initiatieven voor de toekomst: Verbetering van de verkeersop- voeding op de lagere scholen; Moderne verkeersleergangen voor VGLO en ULO-scholen; Uitbreiding van het aantal vaste verkeerstuinen in Nederland en de opleiding van instructeurs; Verkeersonderwijs op de land- en tuinbouwscholen; Cursussen voor leraren van het voortgezet onderwijs; Verkeersvoorlichting op nationale en regionale tentoonstellingen; Intensivering verkeersvoorlich ting voor werknemers van het Nederlandse bedrijfsleven en het personeel van zee-, land- en luchtmacht; Verkeershandleiding voor buiten landse werknemers; Paedagogisch didactische bege leiding van de auto-rijopleiding in Nederland. Wat het Verbond voor Veilig Ver keer niet kan doen. dat is de ver keersdeelnemers dwingen tot ver- keersfatsoen, dat moet de man en vrouw op straat zelf doen In het jaar 1964 waren 18,3 pet. meer dodelijke verkeersslachtoffers te betreuren dan in 1963. In zijn on langs verschenen jaarverslag schrijft 't Verbond voor Veilig Verkeer die stijging o.a. toe aan de gunstige rij en weersomstandigheden van de af gelopen winter en de als gevolg er van grotere verkeersintensiteit op de Nederlandse wegen. Het Verbond noemt 1964 'n ramp jaar: vergeleken met 1963 steeg het aantal doden van 2007 tot 2377, het aantal zwaar gewonden van 19470 tot 22205. De ongunstige uitgangs- cijfers over de eerste vier maanden van 1964 met 47,1 pet. meer doden dan in de overeenkomstige periode van 1963 hebben - aldus het jaar verslag - het gehele jaarresultaat sterk be-invloed. Een bedenkelijke ontwikkeling in de verkeersonveiligheid signaleert 't Verbond in de steden met meer dan 100.000 inwoners, waar het absolute dodencijfer 23 pet. hoger ligt dan in 1963. De verslapte inachtneming van de maximum snelheid in de grote steden, de verflauwde aandacht voor verkeerslichten én de fouten die door voetgangers en gemotoriseerd ver keer op en bij de zebra's worden gemaakt, kunnen daarbij een ongun stige invloed op dit cijfer hebben uitgeoefend, meent het Verbond. Ten aanzien van de methodieken die worden aangewend om de ver keersonveiligheid te bestrijden, kan het Verbond er naar streven deze waar mogelijk te laten testen door wetenschappelijk onderzoek. Een eerste stap in deze richting is een onderzoek naar de uitwerking van

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9