Venray ontving Beyerse jongeren RANG RANG RANG Boerenleenbank Overpeinzingen Hoe werkt Groepsregeling Zelfstandigen? Sportdagen in Venray Politierechier voor Verzekerd Sparen MARTENS BLAUPUNKT televisie komt van VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 No. 33 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WFPÏTRÏ AFl VHOR VPMRAY RM HMQ TRPlfPN ADVERTENTIEPRIJS 8'/« ol p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 TT L<L<IV1JL/\U V UWlV V L<111V/1 1 C»ll VJlTlü 1 I\ UllUll PRUS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2.—) ONTVANGST OP HET GEMEENTEHUIS Reeds enkele jaren hebben we melding gemaakt van het werk van Beierse jongens en meisjes op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Ieder jaar opnieuw komen zij vanuit Beie ren onder de vakantie hier op het Duitse kerkhof werken om zo door eigen inzet niet alleen hun doden te eren, maar ook om over die oorlogsgraven heen de hand van ver zoening uit te steken naar en beter kennis te maken met het volk, dat in de jongste oorlog zoveel geleden heeft van de Duitsers. Vorig jaar voor het eerst heeft Burgemeester Custers deze jongeren officieel op Venrays gemeentehuis ontvangen. Een geste, die van Beier se zijde hogelijk is gewaardeerd, waarover hele stukken in. Beierse kranten hebben gestaan en mede aanleiding was tot een invitatie aan de Venrayse burgemeester om ook naar Beieren te komen. Intussen is Mr. Custers daar reeds op bezoek geweest bij gelegenheid van het feit, dat verschillende jon gelui uit Ysselsteyn gesloten vriend schapsbanden nader gingen aanhalen in Beieren zelf. Bij die gelegenheid is het hele gezelschap o.m. ontvan gen door de Oberburgemeister van München. Nu dan de laatste groep van jeug dige werkers weer terug naar Duits- lnd ging, heeft men hetzelfde gedaan als vorig jaar en deze groep als representanten van alle groepen of ficieel ten gemeentheuize ontvangen. Daarbij was aanwezig Pastoor Kohl, die de leiding heeft van deze aktie in Beieren, Dr. H. Kriiger, kan selier bij het Duitse Consulaat in Maastricht, vertegenwoordigers van de Volksbund Kriegsgraberfürsorge en de Bundeswehr uit Budel, Pastoor Janssen uit Ysselsteyn, Kapitein Timmermans en Sgt.-Majoor Hen- sing van het Duitse kerkhof. Vooraf had men de gasten uitge nodigd aanwezig te willen zijn bij 'n rondleiding in de Grote Kerk, waar de heer van Dongen nader tekst en uitleg gaf van de beelden. Vervol gens werden de jongelui in bussen bezienswaardigheden van Venray getoond, waarbij o.m. 'n bezoek aan het industrieterrein en Huize St. Anna en Servatius werd gebracht. Op het Duitse kerkhof in Yssel steyn legde de groep een krans neer bij het herinneringskruis als af scheidsgroet. Pastoor Kohl wees hen bij die ge legenheid op de zin van het herden ken der oorlogsgevallenen. In Venray zelf bij de officiële ont vangst hield Burgemeester Custers een sympathiek speechje, waarin hij er o.a. op wees, dat tussen Neder land en Nederbeieren meer banden bestaan, dan zo oppervlakkig wel lijkt. Zo is in de 15e eeuw Beieren geregeerd geworden door Holland. Nu worden nieuwe contacten gelegd door de jeugd. Dat dit contact tot stand komt via een oorlogskerkhof, mag dan misschien vreemd klinken, maar toont aan de andere kant dat de jeugd begrepen heeft welk een waanzin de oorlog is. We hebben de Vredeskerk in Venray gebouwd als is alleen als er op staat Fruitdrops en diverse andere smaken een teken van herinnering, maar ook als een teken van verzoening en vrede, aldus Mr. Custers. Moge naast dit stenen monument het levende monument komen van een vruchtbare samenwerking tussen de jeugd van Venray en die van Ne derbeieren, zo besloot Venray's bur gemeester zijn wekomstwoord. Pastoor Kohl sprak mede namens de regering van Nederbeieren een woord van dank voor deze officiële ontvangst. Maar nog dankbaarder was hij voor de geboden gelegenheid om het Nederlandse volk beter te leren kennen en de gastvrije ont vangst, die men speciaal in Yssel steyn de jeugd van Beieren bereid heeft. Hij verraadde dat toen men drie jaren geleden met deze vakan- tie-aktie begon, toch wel bang ge weest was, dat men in Nederland al lesbehalve welkom zou zijn. Bepaalde ressentimenten konden immers zijn gebleven tegen een ge hate bezetter. Maar het is gelukf anders gelopen. Er zijn in die drii jaren banden gesmeed van goedi samenwerking en van werkelijk* vriendschap. De jeugd heeft geleen het zinloze van de oorlog te zien ii de kruizen op de oorlogsgraven heeft op haar bescheiden wijze wil len bijdragen aan het eren der do den. Namens de regering van Neder beieren bood hij Burgemeester Cus-3 ters een wandbord aan met inscrip-; tie als herinnering aan de voorbije vakantie, een bord dat ook Pastoor Janssen uit Ysselsteyn kreeg voor het vele werk, wat hij voor de Beier se jongeren gedaan heeft. Een koffiemaaltijd in Lunchroom Verheugen, aangeboden door Ven rays gemeentebestuur, besloot deze plechtigheid en was tevens weer de inleiding op een verbroederings avond in het gemeenschapshuis van Ysselsteyn, waar de jeugd van Ne derbeieren en de Ysselsteynse jeugd blijk gaven prima met elkaar over weg te kunnen. Deze avond werd bij gewoond door de Burgemeester en zijn echtgenote. Van de officiële ontvangst op het gemeentehuis werd door de AVRO een televisie-opname gemaakt. Hiervoor gelden wél maximum bedragen. die periodiek kunnen wor den herzien. Deze bedragen kunnen worden verhoogd met kinderbijslag, een vergoeding voor vaste bedrijfs lasten en de premiekosten van ver zekering tegen geldelijke gevolgen van arbeidsongeschiktheid en met de kosten voor geneeskundige verzor ging. Naast deze uitkeringen kan een al dan niet rentedragend krediet of een bedrag a fonds perdu worden verleend gericht op de instandhou ding van het tijdelijk niet uitge oefende bedrijf of beroep. Ook in onze streek delen lang niet allen, al pakken ze flink aan, in de tegenwoordige welvaart: heel wat zelfstandigen hebben het niet ge makkelijk. Het is allemaal geen goud wat er blinkt! Voor al degenen boreen en tuinders zowel als mid denstanders die het als gevolg van de schaarste aan personeel, de toenemende concurrentie van groot winkelbedrijven of economische con centraties en de druk van de lonen en de sociale voorzienignen moeilijk hebben is het van belang kennis te nemen van de „Rijksgroepsregeling Zelfstandigen". Met ingang van 1 januari 1965 is de nieuwe Algemene Bijstandswet in werking getreden. Op deze wet be rust een aantal Rijksgroepsregelin gen, waaronder ook één voor zelf standigen. Deze „Rijksgroepsregeling Zelfstandigen",( komt in de plaats van de vroegere Zelfstandigenrege ling. Op grond van deze regeling kan aan bepaalde zelfstandigen een pe riodieke uitkering worden verleend, afgestemd op het normale bedrijfs- of beroepsinkomen en kan veelal bij wijze van lening bedrijfska pitaal worden verstrekt. Aan deze regeling ligt het beginsel ten grond slag. dat voor zelfstandigen de voortzetting van de arbeidsmogelijk heden in het eigen bedrijf als doel voorop dient te staan. De uitvoering van deze rijks groepsregeling is opgedragen aan Burgemeester en Wethouders van de gemeente van verblijf van de aan vrager. Op de beslissingen van B. en W. is beroep mogelijk. In eerste in stantie door middel van een be zwaarschrift bij dit college en daar na bij Gedeputeerde Staten. Is de aanvrager het daarna nog niet eens met de genomen beslising, dan kan hij tenslotte nog in hoger beroep gaan bij de Kroon. WANNEER IS DE REGELING VAN TOEPASSING? Deze kan alleen dan worden toe gepast, indien de zelfstandige dooi de bestaande instituten voor krediet verlening niet of niet voldoende kan worden geholpen. Hierbij dient niet alleen te worden gedacht aan bank instellingen, maar ook aan de Borg stellingsfondsen voor de Midden stand, 't Borgstellingsfonds voor de Landbouw en de Waarborginstituten voor de Tuinbouw. Deze kredieten worden op economische gronden ver strekt, terwijl bij de toepassing van de „Rijksgroepsregeling Zelfstandi gen" sociale omstandigheden van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Wie komt in aanmerking voor uit keringen? Dat zijn de ondernemers, die: a. in het bezit zijn van de voor hun bedrijf of beroep wettelijk ver eiste vergunninen; b. geestelijk en lichamelijk geschikt zijn hun bedrijf of beroep uit te oefenen; c. nog geen 65 jaar zijn; d. niet rechtens van hun vrijheid zijn beroofd. Bij deze voorwaarden kan nog worden opgemerkt, dat, indien ver wacht kan worden, dat de zelfstan dige, ondanks de uitkering, toch geen voldoende middelen van bestaan zal kunnen vinden in de voortzetting van zijn bedrijf of beroep, hem bij stand kan worden verleend om een ander zelfstandig bedrijf of beroep' te gaan uitoefenen. Hierbij geldt dan wél, dat de belanghebbende gedu rende een redelijke tijd reeds zelf standig moet zijn geweest. Een en ander ter beoordeling van Burge meester en Wethouders. Dit college kan tevens voorwaarden stellen met betrekking tot de bedrijfsuitvoering of de beroepsuitoefening. Tevens kan worden voorgeschreven, dat de on~ dernemer verplicht is de aanwijzin gen van een of meer met name te noemen instanties op te volgen. Het verlenen van bijstand is mede afhankelijk van het inzicht, dat het college van B. en W. heeft kunnen verkrijgen in de bedrijfsuitoefening van de aanvrager. Een deugdelijke, overzichtelijke, financiële admini stratie is hiervoor noodzakelijk. UITKERINGEN Uitkeringen, die krachtens de „Rijksgroepsregeling Zelfstandigen" kunnen worden verleend, zijn afhan kelijk van de omstandigheden waar in de aanvrager en zijn bedrijf ver keren. Er zijn twee mogelijkheden: 1. zij, die met behulp van krachtens de regeling te treffen voorzienin gen in staat en in de gelegenheid zijn hun bedrijf of beroep voort te zetten of tijdelijk door een ver vanger te doen voortzetten; 2. zij, die hun beroep of bedrijf tij delijk niet of nagenoeg niet kun nen uitoefenen of doen uitoefenen. De voorzieningen voor zelfstandi gen bedoeld onder 1 zullen bij voor keur gericht zijn op de bedrijfs- of beroepsuitoefening. Deze bijstand kan bestaan uit: a. een rentedragend krediet. De hoogte van de rente wordt door B. en W. vastgesteld op grond van de te verwachten financiële uit komsten van uitoefening van het bedrijf of het beroep; b. een renteloos krediet. (Voor a en b stellen B. en W. een aflossingsregeling vast). c. een bedrag om niet. Het college van B. en W. over weegt deze mogelijkheden in de ver melde volgorde. Een combinatie daarvan is mogelijk. Bij het verlenen van een uitkering kunnen, in over leg met de aanvrager, bindende aan wijzingen worden gegeven, die een juiste besteding van de verstrekte gelden verzekeren. Maximum-bedra gen worden in de regeling niet ge noemd. De uitkeringen waarvoor de zelf standigen, bedoeld onder 2, in aan merking kunnen komen, dragen meer het karakter van voorzienin gen in de persoonlijke behoeften. Grondslag hiervoor een periodieke uitkering, welke naar een percenta ge van het genoten inkomen wordt berekend. Eventuele door de aanvra ger op andere wijze verkregen in komsten worden in mindering ge bracht. Het percentage van het geno ten inkomen, dat als maatstaf voor uitkering geldt, bedi-aagt o.a. voor: kostwinners 75 pet.; b. alleenstaanden, niet jonger dan 18 jaar 60 pet.; c. thuiswonenden, niet jonger dan 18 jaar 45 pet. PLAATSELIJKE COMMISSIE Bij de uitvoering van de „Rijks groepsregeling Zelfstandigen" laat het college van B. en W. zich ten aanzien van de kredieten bijstaan door een „Plaatselijke Commissie Zelfstandigen". Deze heeft een bre de samenstelling. Ook personen uit het bedrijfsleven kunnen daarvan deel uitmaken. Aanvragen voor bijstand kunnen schriftelijk of mondeling worden in gediend bij het gemeentbestuur in de woonplaats. Het is niet noodzake lijk, dat dit door de aanvrager zelf wordt gedaan. Wie na een maand nog geen beslissing op zijn aanvraag om bijstand heeft ontvangen, kan in beroep gaan. Dit kan eveneens ge beuren, als men het met de genomen beslissing niet eens is, of als men vindt, dat de beslissing niet goed wordt uitgevoerd. Op een bezwaar schrift aan het college van B. en W. krijgt men een schriftelijk ant woord waarin de gronden staan aan gegeven, waarop de beslissing is ge nomen. Zowel voor het bezwaar schrift als voor beroep en hoger be roep is een eenvoudige brief, waar in de redenen zijn vermeld, voldoen de. De „Rijksgroepsregeling Zelfstan digen" is er niet voor niets. Men ma ke er gebruik van als het nodig is men met reden mag aannemen, dat deze regeling de voortzetting van het bedrijf mogelijk zal maken. De overheid verwees de boeren en tuinders, die door het slechte weer van deze zomer in moeilijkheden kwamen, reeds naar deze regeling. Dit is geschreven tot lering en tot waarschuwing aan alle versmade minnaars in den lande: schakel de PTT niet in om achteraf boze brie ven naar het voorwerp van uw lief de te zenden. Dat loopt verkeerd af. Zoals vandaag duidelijk is gebleken uit het leerzame geval van de jon geman in het blauwe pak. Kennelijk had hij dat blauwe pak aangetroken om de rechter de illu sie te geven dat hier een fatsoenlijk man voor de balie stond, een rid derlijk iemand, geslagen door het leven, ten onrechte versmaad door zijn geliefde; iemand die van de toekomst niets meer te verwachten heeft. Dat zei dat blauwe pak alle maal. Maar de officier zei heel andere dingen. De illusie van fatsoen had de verdachte al bij voorbaat stuk geslagen. Door middel van die boze brief. En zijn riddelijkheid werd voor de balie ontmaskerd als een neiging om schone jonkvrouwen te beschermen tegen iedere andere jon geman behalve tegen hemzelf Geruime tijd had de verdachte verkering gehad met ene Grietje. Deze Grietje behoorde tot de „moord-grieten" van het dorp. Maar zij was ondanks haar schoonheid geenszins van verstand ontbloot. Toen zij er niets meer in zag, maakte zij de verkering uit. De strafbare daad die de afgewe zen minnaar nu stelde, komt naar onze mening eerder voort uit een gevoel van gekrenkte eigenwaarde dan uit oprechte en onbaatzuchte liefde. Hij nam een dure postzegel van 18 ct. en plakte die op een en veloppe. In die enveloppe stortte hij zijn gal uit. Vervolgens bracht de postbode de enveloppe met gal naar Grietje. En die heeft al die vunzig heid aan de politie laten zien. De officier las er enkele citaten uit voor. „Huichelaarster!" had de verdachte o.m. geschreven, met een uitroepteken. „Je kunt er van op aan dat ik je net zo lang schaduw tot je in mijn handen valt daar ze me jeuken van wraak!" Het is ons niet duidelijk hoe iemand kan denken op een dergelij ke manier zijn geliefde terug te winnen. Deze jongeman is daarin stellig niet geslaagd. Grietje lustte hem niet meer. „Zulke liefdesbrie ven zie je niet vaak", peinsde de of ficier. Dat klopt. In de officiële brievenboeken, waaruit men van al les kan leren, staan ze niet zo. „Als dat meisje half zo slecht is als jij schrijft, ben je een grote sufferd dat je er ooit verliefd op bent gewor den!" vond de rechter. Venray Leunen Ysselsteyn Oostrum Oirlo Merselo 28 EN 29 AUGUSTUS A.S.: Op 28 en 29 augustus, dus komend weekend, zullen in Venray sportda gen worden georganiseerd, waarbij voor elck wat wils is. Het feest begint al zaterdagmor gen 28 augustus als de deelnemers om 10 uur vanaf het Henseniusplein vertrekken om in een lange stoet langs het gemeentehuis te defileren en naar het sportpark te trekken. Daar beginnen dan alle mogelijke wedstrijden. Zo zijn daar in de mor genuren gymnastiekdemonstraties door de gymnastiekvereniging St. Christoffel en start b.v. om half 11 de wandeltocht. Om half 12 begint het jeugdvoetbal toernooi tussen de B-elftallen en beginnen ook de atle tiekwedstrijden, alsmede het tennis toernooi. In de middag zijn er hockey-wed- strijden en de finales van de jeugd voetbal alsmede van de atletiekwed strijden. Ook zondag komt men ogen tekort want dan begint om half een het jeugdvoetbaltoemooi voor de A-elf tallen, terwijl om 1 uur de volley balwedstrijden beginnen. Onze plaat selijke ruiterclub geeft een demon stratie en om 3 uur beginnen de handbalwedstrijden. Met de finales van het jeugdvoetbaltoemooi en het tennistoernooi sluiten dan deze Ven rayse sportdagen, die voor alle deel nemers een extraatje oplevert. OPENBARE VENRAYSE KAMPIOENSCHAPPEN Het leuke van deze sportdagen is dat Venrays jeugd volledig wordt ingeschakeld. Ze kan namelijk za terdag 28 augustus deelnemen aan de open atletiek kampioenschappen, die voor alle jongens en meisjes uit onze gemeente op die dag worden georganiseerd. De volgende programma's staan voor hen klaar: Jongens: D-klasse van 12 en 13 jaren: 60 m hardlopen en verspringen. C-klasse van 14 en 15 jaren: 60 m 6CHOOLSTRAAT VENRAY De verdachte zweeg. Onder de ge geven omstandigheden was dat het verstandigste wat hij kon doen. Maar hij had er wat eerder mee moeten beginnen. Dertig gulden of zes dagen heeft hij gekregen. Omdat hij het meisje opzettelijk heeft beledigd, hebbende hij haar door middel van de PTT deze lelijke brief doen toekomen. Al thans woorden van dergelijke aard en strekking. Dat stond in de dag vaarding. 't Is wel lang geleden sinds vurige jongemannen op koolzwarte hengs ten hun geliefde gingen terugwin nen. hardlopen, 600 m hardlopen en ver springen. B-klasse van 16 en 17 jaren: 80 m hardlopen, 600 m hardlopen, ver- en hoogspringen. A-klasse van 18 en 19 jaren: 100 m hardlopen, 800 m hardlopen, ver- en hoogspringen. Meisjes: C-klasse van 12 t.m. 14 jaren: 60 m hardlopen en verspringen. B-klasse van 15 en 16 jaren: 80 m hardlopen, ver- en hoogspringen. A-klasse van 17 en 18 jaren: 100 m hardlopen, 800 m hardlopen, ver- en hoogspringen. Het enige wat de jongelui dienen te doen is zich op te geven bij G. Janssen. Kempweg 10 of bij P. Vos- beek, Zuidsingel 101. Zij dienen bij die opgave duidelijk te stellen, waar ze aan mee willen doen en 50 centen inleggeld te beta len. Iedere deelnemer krijgt een her innering aan de open atletiek-kam- pioenschappen. WIJ ZIJN VIESPEUKEN Wij zijri" viespeuken"T5Öodg£-'~'~ wone viespeuken. Als U dat niet ge looft moet U eens op drukke dagen in de omgeving komen van onze fri- tures. O ja, daar hangen prullebak- ken, maar de lege zakjes en de klon ters mayonaise vindt U meters in de omtrek op straat liggen. We zijn viespeuken.Want als u dat bezoek aan de fritures nog niet voldoende overtuigd heeft, ga dan, na een drukke dag eens kijken naar onze zonneweiden bij ons pas- geopend zwembad. Dat zijn geen zonneweiden meer, maar vuilnisbelten. Daar liggen de sinaasappelschillen her en derwaarts verspreid. Daar breekt men zijn nek over de bananenschillen, over weg gegooid brood en over duizend en een chipzakjes, dat wegwaait tot ver in de bossen. Daar liggen ijsbeker- tjes en ijslepeltjes, daar ligt het treurig overschot van een middagje naar het zwembad toe, daar laat 'n mensenmassa rustig vallen, wat ze kwijt wil zijn. En dat is niet weinig. Het personeel staat tot 's avonds laat toe de dozen vol te prikken met al die vuiligheid, om tenminste de vol gende dag weer een beetje behoor lijke aanblik te kunnen bieden. Twaalf vuilnisemmers staan er ten behoeve van het lieve publiek, dat echter te beroerd en te lamlendig is om ze te gebruiken. Vallen laten jongens en de rommel ligt er. Een moeder is dodelijk beledigd als iemand van het personeel tegen een van haar sinaalappel-etende kinde ren beleefd vraagt om de schillen in de vuilnisemmer te gooien in plaats van op de grond. „Wor moeide ow mitZe schijnt gewend te zijn dat bij haar thuis de kinderen de rommel maar laten vallen, waar ze toevallig staan We zijn trots op ons prachtige zwembad en we profiteren er van zoveel we kunnen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En als dank voor het aangenaam verpozen, zor gen we dat vijf, zes mensen 'savondg onze rommel op kunnen gaan rapen. We waren te moe om het naar de vuilnisemmer te brengen, zoals we te lamlendig zijn om de prullebakken in de straat te gebruiken. Onze lege friteszakjes, ijscowikkels, en wat dies meer zij, dat kwakken we op straat. Als teken van onze beschaving en onze net Viespeuken zijn weOndanks een nieuwe zwembad, prullebakken en een nieuwe veegauto.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5