de volgende winter komt beslist daarom moet u nü bedden en dekens kopen tegen extra lage zomerprijzen zon foUzm zon keuze Bestel nü uw schoolboeken voor het nieuwe schooljaar. Alleen dan kunt u er van verzekerd zijn dat u op tijd uw studiemateriaal in huis krijgt aspergeteelt Erkend boek-, school- en kantoorboekhandel De afgel open week ENGELSE TEGENWERKING? Fokker onderhandelt met Indone sië over de rechtstreekse levering van 20 Friendships en technische hulp bij de vestiging van een assem blagefabriek in Indonesië. Met dit gehele project is ongeveer 300 tot 500 miljoen gemoeid. Het is be grijpelijk, dat Nederland graag een dergelijke transactie doet, temeer daar dit een van de eerste grote vor men van samenwerking is met Indo nesië sinds het verbeteren van de betrekkingen. Het ziet er echter naar uit, dat de Engelse regering haar industrie zal verbieden de noodzakelijke onder delen voor deze Fokkers te leveren. Ongeveer 30 pet. van de Fokker- Friendship bestaat uit materialen en onderdelen die uit Engeland komen, zoals de complete motoren van Rolls- Royce, onderstellen, banden,, propel lers etc. De Engelse regering doet dit, aan gezien zij bevreesd is, dat Indonesië deze makkelijk tot militaire toe stellen om te bouwen vliegtuigen zal inzetten in de confrontatie met Maleisië. In het geschil tussen Indonesië en Maleisië neemt Nederland echter een volkomen neutraal standpunt in. Voor ons land is momenteel een ont wikkelen van de vriendschap met Indonesië van belang, terwijl uit zakelijk oogpunt ook zo'n miljoenen order zeer aantrekkelijk is. Het ligt dus voor de hand, dat Nederland zal trachten de transactie door te zetten, temeer daar in de veertiger jaren Engeland zich niet heeft ontzien ons op allerlei manieren in Indonesië te gen te werken. Bovendien blijkt, dat men bij Fok ker niet bang is voor Engelse boycot. Alle benodigde materialen en onderdelen die uit Engeland zouden moeten komen, kunnen ook uit an dere landen worden betrokken, zegt men. REKENKAMER Waar men over vliegen praat, daar is het meteen een kwestie die met miljoenen gepaard gaat. De minister van Economische Zaken, drs, J. M. den Uyl, heeft de Eerste Kamer me degedeeld, dat de verliezen van de KLM de Nederlandse schatkist tot op heden niet minder dan 90,4 mil joen hebben gekost. Dit is echter niet verontrustend, want in regerings kringen is men gewend in getallen met zes nullen te rekenen. We zien dit niet alleen elk jaar weer in de miljoenennota, maar ook in het Rapport van de Algemene Re kenkamer. een instantie die het fi nanciële doen en laten van onze overheid controleert. De Rekenka mer viel over het feit, dat het mi nisterie van Landbouw er een welis waar bescheiden „zwarte kas" op na hield. Dat moest uit zijn meende de Rekenkamer. Op het ministerie van Defensie viel wel het een en ander aan te merken. De zaak van de on deugdelijke helmen is nog steeds niet helemaal opgelost, voorts waren er aanmerkingen over aangeschafte te lefoontoestellen voor het leger en over het verleende oogstverlof. Ambtenaren van Verkeer en Wa terstaat mogen thuis niet meer over werken aangezien hierop geen be hoorlijke controle mogelijk is. De Algemene Rekenkamer is een nuttig instituut, dat waakt over de uitgave van ons belastinggeld. MINISTER LUNS Minister Luns heeft het de laat ste tijd wat moeilijk gehad in het parlement. De socialistische afge vaardigden hebben enkele malen de minister, die overigens de populair ste minister van ons land is, op de vingers getikt. De bewindsman is een beetje in opspraak gekomen door de beroering die ontstaan is rond de gift van een ton aan een Zuid afrikaanse organisatie, waarover de regering van Zuid-Afrika niet erg te spreken is. Voorts is er zijn, volgens een aantal parlementsleden nogal eigenzinnig handelen in zaken van de EEG en zo zijn er nog enkele dingen, waarbij een zekere contro verse tussen de KVP en PvdA, waardoor men geneigd is elkaar snel te bekritiseren. Een en ander heeft er toe geleid, dat minister Luns deze week in de Tweede Kamer, enigszins geirriteerd opmerkte, dat hij waarschijnlijk eer der zal aftreden dan men zou ver wachten. Dit deed enige onrust ont staan, aangezien het juist nu, poli tiek gezien, zeker geen geschikte tijd is om van minister van buitenlandse zaken te wisselen. Dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend, bleek ook hier, toen de bewindsman later mededeelde, dat hij in elk geval hoopte de huidige zittingsperiode van het kabinet uit te dienen. TE WEINIG GELD De financiën spelen in het huidige kabinet wel een belangrijke rol. Men tobt nu al met een groot tekort en daarnaast blijken de verschillen de departementen ook over onvol doende middelen te beschikken om de gestelde plannen te kunnen uit voeren. We zien dit duidelijk bij Verkeer en Waterstaat, waar men wat betreft de uitvoering van de wegenplannen financieringsmoeilijkheden heeft. Daar komt in deze sector boven dien nog bij, dat er ook gebrek aan mankracht en materiaal is. aange zien verschillende Nederlandse we genbouwers momenteel werken aan projecten in het buitenland, waar door ze niet beschikbaar zijn voor Nederland. Het feit, dat de regering een be roep moet doen op de kapitaalmarkt, doet zich reeds nu gevoelen in het beschikbaar zijn van kapitaal ter fi nanciering van de woningbouw. Hierdoor is een vrij ernstig con flict ontstaan tussen de minister van Volkshuisvesting drs. Bogaers en de minister van financiën dr. A. Von deling. Het beroep dat de minister van Fi nanciën doet op de kapitaalmarkt, waardoor de woningbouw in moei lijkheden komt, zou volgens be windsman Bogaers tegen de afspra ken zijn die werden gemaakt tijdens de samenstelling van het kabinet. OVERIGE PUNTEN Ter bezuiniging en voor een effi ciënter gang van zaken besloot 'het departement van Defensie tot ophef fing van het garnizoen van Schoon hoven. De middenstand van dit oude stadje wordt hierdoor wel flink ge dupeerd, aangezien een deel van hen zich gericht heeft op de militairen van het garnizoen. Zoiets is en blijft een nare zaak. De ambtenaren van overheid en gemeente e.d. krijgen de extra-uit kering van 2 pet. 1965 ineens uitge keerd en wel eind oktober. Gepen sioneerde ambtenaren krijgen de uitkering gelijk met hun pensioen over het vierde kwartaal. Zaterdag 25 september a.s. zullen koningin Juliana en prins Bernhard per vliegtuig van Schiphol vertrek ken voor een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Het is begrijpelijk, dat men zich in deze Rijksdelen bijzonder op dit evene ment verheugt. Reizen in ons deel van Europa is en blijft tot nu toe, een wel zeer natte en koude zaak. Dat moeten ook alle hotelhouders, pensionhouders en alle andere exploitanten van toe ristische gelegenheden ondervinden. Het zeer koude voorjaar, gevolgd door een gure, natte zomer, heeft dit jaar wel tot een van de allerslecht- sten van na de oorlog gemaakt. Ook al zou er een prachtige maand aug. en een goede septembermaand, vol gen, dan is de schade niet meer goed te maken. Veel Nederlanders die dit jaar de vakantie in eigen land door brengen, zullen misschien besluiten volgend jaar over de grenzen te trekken. Maar de weergoden zijn grillig en ook in het zuiden kan het noodweer zijn. Het blijft altijd en elk jaar weer een kwestie van af wachten engeluk hebben! DE VOORUITZICHTEN VAN DE IN LIMBURG De asperge behoorde het afgelo pen seizoen tot de luxe produkten. Toch is de met asperge beteelde op pervlakte in Nederland niet onbe langrijk, nl. ruim 3800 ha. Hiervan ligt ruim 75 procent in Limburg. Op de Limburgse veilingen werd in 1964 ruim 6 miljoen kg voor bijna 11 miljoen gulden geveild. In 1965 wordt de geldelijke opbrengst min stens 14 miljoen gulden, terwijl de kg-opbrengst tengevolge van het koude weer lager ligt dan in 1964. De middelprijs in 1964 bedroeg 1,72 in 1965 ligt deze wel 1,hoger en bedraagt dus rond 2.70 per kg. Deze prijzen zouden aanleiding moeten geven tot een belangrijke uitbreiding van deze teelt. Het te gendeel is echter waar. In het Lim burgse land is eerder een terug gang in het asperge-areaal te be speuren; de oppervlakte was daar in 1964 ruim 150 ha minder dan in 1963. Hiervoor zijn enkele aanwijsbare oorzaken. Als hoofdoorzaak moet wel het te kort aan oogstpersoneel genoemd worden. De asperge wordt meestal in loondienst geoogst. Een ha asper ge vraagt minstens 1000 - 1100 uren arbeid, waarvan 70 pet. moet worden toebedeeld aan de oogst. Voor de oogst van 1 ha moeten 3-4 man worden ingeschakeld. Eertijds wa ren er meer gezinsbedrijven en toen werd de gehele teelt door eigen ge zinsleden verzorgd. Dit soort gezins bedrijven gaat meer en meer ver dwijnen. Vele kinderen gaan over naar andere beroepen. Door het te kort aan oogstpersoneel verliezen percelen met een minder goede pro- duktie alle aantrekkelijkheid: de stekers zoeken percelen met een ho ge produktie. De vraag is ,waar komen die slech te percelen vandaan?" Het antwoord hierop is dat vele velden niet goed worden aangelegd. Vaak wordt de aspergevlieg niet goed bestreden en ook gaan vele velden ten onder aan onkruid. (Advertentie) BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat het besluit van de raad dier ge meente van 27 juli 1965, nr. 965, strekkende tot onteigening in het be lang van de Volkshuisvesting en ter verkrijging van de beschikking over de benodigde ongebouwde eigendom men, begrepen in het bij raadsbe sluit van 24 november 1964, no. 1429 in het uitbreidingsplan in hoofdzaak der gemeente voor woonwijk in de naaste of verdere toekomst aange wezen gebied, begrensd door de Hoebertweg, de Langstraat, de Weg op de Berg, de Vlakwaterweg en de Kempweg, goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Limburg bij hun besluit van 26 april 1965, le af deling, no. B. 26477, overeenkomstig de bij eerstgenoemd besluit beho rende en als zodanig gewaarmerk te grondtekening en opgenomen in de daarbij behorende gewaarmerkte staat, vermeldende alle kadastrale gegevens van 2 augustus 1965 af ge durende 21 dagen voor eenieder ter inzage is neergelegd op de gemeen te-secretarie, afdeling I. Venray» 27 iyli 1965. De Burgemeester van Venray, M. A. H. van DIJCK, loco-burgem. VAN DEN MUNCKHOF NV.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 6