rob van haaren Kerkelijke Diensten I BS BB Politierechter beëindiging van Het landbouwbedrijf van 1 tot en met 6 augustus Geestelijk artikel Venray se zieke en gebrekkige kinder naar Lourdes Vaste- en vloeibare boen- en meubelwas reinigingsmiddelen voor vloerkleden en meubelbekleding PAROCHIEKERK VENRAY Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7 uur Antoon van Osch; 8uur An- toon Laurensse; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 uur José Kremer-Vul- linghs; geen avondmis. Maandag: 7.30 Gertruda Janssen; 8.15 overleden ouders Schols-Leers; 9 uur Jos Hendricx. Dinsdag: 7.30 H. Ebberink; 8.15 Peter Janssen; 9 uur uit dankbaar heid (L.). Woensdag: 7.30 dokter Bloemen; 8.15 Piet Jacobs; 9 uur Antoon Poels. Donderdag: 7.30 gest. jaarget. Mar tin Litjens en Petronella Vosselen; 8.15 gest. jaarget. Henricus Wismans en echtgenote; 9 uur H. A. P. Hen driks (Nijmegen). Vrijdag: le vrijdag. 7 uur Marti na Wismans-Verstappen; 7.45 Hoog mis ter ere van het H. Hart (Helena Haenraets); 10 uur hoogmis uit dankbaarheid b.g.v.h. 25-jarig hu welijk Linders-Goumans; 20.00 uur avondmis (deken Haenraets). Zaterdag: 7 uur overl. fam. Wis- mans-Maassen; 8.15 gest. jaarget. Herman Eibers en echtgenote Catha- rina Hendriks en Joh. Manders en echtgenote Agnes Claes. Vanwege de kermisdrukte op de markt is er heden zondag GEEN AVONDMIS om 6 uur. Eerste vrijdag valt de mis van half zeven uit. Zaterdag biechtgelegenheid van 17.30-19.30; 19 uur lof. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Vitalis Tel. 1973 b.g.g. 2337 Zondag: 8e zondag na Pinksteren. H. Mis om 6.30, 7.45, 9.00, 1015 en 11.45. GEEN LOF. Maandag: Wijding van de basiliek van Maria ter Engelen. Portuincula. Dinsdag Mis van de 8e zondag na Pinksteren (Votiefmis). Geen avond mis. Woensdag: Feest van de H. Do- minicus. Donderdag: Wijding van de kerk O.L. Vrouw ter Sneeuw. Van 58 gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Vrijdag: 1ste vrijdag der maand. Feest van de gedaante verandering van Christus; uur avondmis. Zaterdag: H. Cajetanus, belijder. 8.30 Gezinsmis. Van 38 uur gele genheid om het Sacrament dei- biecht te ontvangen. Van zondagmiddag 12 uur tot maandagavond kan men de Pontiun- cula-aflaat verdienen onder de ge wone omstandigheden. Misintenties Zondag: 6.30 Gerard Berkens; 7.45 overl. ouders Janssen-Maurus; 9.00 Jan en Sjaak Jacobs; 10.15 René Troisfontaine; 11.45 Nelly Potten. Maandag: 6.55 Wed. Hoeymakers- Claassens; 7.45 overl. ouders (R.); 8.30 P. J. v. d. Munckhof. Dinsdag: 6.55 ter ere van O.L. Vrouw en St. Antonius; 7.45 Peter Weys-van Ooi; 8.30 René Troisfon taine. Woensdag: 6.55 voor overledene; 7.45 overl. ouders, broer en zusters; 8.30 Johanna Loonen-Hendriks als lid der D.O. Donderdag: 6.55 geen intentie; 7.45 Herman Hubertus Janssen; 8.30 Na thalie de Beaumont-Goffin. Vrijdag: 6.55 voor genezing; 7.45 Peter Weys-van Ooi; 8.30 overl. fam. Peters-Mulder; 7 uur avondmis overl. fam. Peters-Mulder. Zaterdag: 6.55 geen int.; 7.45 Jo- han Janssen; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 Peter Ewals en Ro land Vastert; 7.45 Peter Wijnands en Lex Faessen; 9.00 Wim Timmermans en Henk Arts; 10.15 Cor en Jan Evers; 11.45 Arno Sanders en Ant. Claassens. VREDESKERK VENRAY Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis tot zegen in een huisge zin; 9.00 leesmis voor overledene; 10 uur Hoogmis voor alle parochia nen; 11.30 leesmis voor overl. Mar- tinus Tonen. Maandag: 8 uur voor overl. Lam- bertus de Lauw. Dinsdag: 8 uur H. Mis tot voor spoedige beterschap. Woensdag: 8 u. tot int. ouders en kinderen, waar moeder overleden is. Donderdag: 8 uur voor overl. moe der Clephas. Vrijdag: eerste vrijdag der maand, 2 H. Missen. 7.30 leesmis voor overl. Jos van Lierop; 8 uur. H. Mis uit dankbaarheid. Zaterdag: 8 uur gez. jaarget. voor overl. vader Thielen en kinderen Alouis en Bennie (gezongen H. Mis). Gelegenheid om te biechten van 5-7 HA, GEZELLIG SAMEN NAAR DE MIS Wanneer we naar een uitvoering gaan in de schouwburg of we gaan een avondje dansen met jongelui, dan kleden we ons erop, want wij gaan uit. Het is een feestje, dat om bijzondere kleding vraagt. We doen hetzelfde als we naar de kerk gaan 's zondags. En hiermee hebben wij de Eucha ristieviering op eenzelfde niveau ge plaatst als een avondje uit. Wij heb ben er zelfs een mooie redenering voor: eerbied voor het liturgische gebeuren, eerbied voor God, die op het altaar komt enz. Het klinkt al lemaal heel redelijk en logisch. Het mankeert er nog maar aan, dat wij advertenties zouden krijgen als: „Ha, gezellig samen naar de Mis". Maar is het allemaal zo redelijk en lo gisch? Is het eigenlijk niet triest, dat wij zo vervreemd zijn van de Eucharistieviering, dat we ons ge dragen alsof we uitgaan. Het eten van het Brood hebben wij buiten ons dagelijkse leven geplaatst, ter wijl Christus het juist voor ons da gelijkse lveen bedoeld heeft. We zien hier duidelijk hoever de scheiding van geloof en leven de christenen heeft gevoerd. De H. Mis is een ver geestelijkt gebeuren geworden aan de rand van ons leven. Het staat er niet midden in, terwijl het toch de ravitailleringspost voor de mensen is op weg naar de Voltooiing. Ik geloof, dat deze vervreemding in diepste wezen de achtergrond is van de vele kritiek, die op het ogen blik overal in de Kerk wordt ge hoord. Immers, de godsdienst in welke vorm dan ook is een le vensbehoefte van de mens. Wanneer hij zijn geloof moet beleven op een wijze, die vreemd is aan zijn dage lijkse leven, dan moet dit kraken. Die kritiek is dan ook geen reden tot ongerustheid, integendeel, zij is een rede tot vreugde, omdat zij ge groeide mistoestanden uit de weg belooft te ruimen. Die zuiveringsdrang is overal in 't leven waar te nemen. Wij denken weer na over Christus, over Zijn verlossingswerk. Onze twijfels doen ons beseffen, dat wij niet klakkeloos maar aan nemen, maar dat wij ons geloof in Christus bewust willen bevestigen. Wij beginnen vaag te onderscheiden, dat Zijn Verlossingswerk de gehele mens betreft, de gehele schepping, dat het Gedachtenismaal ook de ge hele mens aangaat zoals die in de schepping leeft, hier en nu, en niet alleen op zondagmorgen. Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7 uur Parochiemis; 8.30 overl. ouders Thoone-Lamers; 10 uur Hoogmis, gest. jrd. fam. van Enckevort-Dee- nen. Maandag: 7.30 Antoon Tacken. Dinsdag: 7.30 Hendrina Fleurkens- Broeks. Woensdag: 730 Theodorus Verste gen en Hendrina Hoeben. Donderdag: 7.30 Maria Muyres- Dupont. Vrijdag: eerste vrijdag. 7.30 gez. mnd. Rosalia Camps-Hillen; 7 uur avondmis Maria Joostep-Camps. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jrd. fam. Victor Asselberghs-Zanders. Biech ten van 6.307.30; 7.30 Marialof. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 8e zondag na Pinksteren. Eerste zondag van de maand. H. Mis sen 6.30, 7.30 Kindermis, 8.30 H. Mis; parochiehoogmis om 10 uur. Eerste kollekte voor de kerk, dit is een bui tengewone kollekte die dus bijzonder is aanbevolen; 2e kollekte is voor het Bisdom. Maandag: 7.30 H. Mis voor de overledenen- Dinsdag: 7.30 Hoogmis tot zekere intentie M. Woensdag: 7.30 H. Communie uit reiken; 9.30 hoogmis uit dankbaar heid bij gelegenheid van een 40-ja- rig huwelijksfeest tot intentie van de famile de Mulder-Jeuken. Donderdg: 7.30 zieledienst overl. familie Baltussen-van Ooi. Vrijdag: eerste vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jesus. 7 uur H. Communie; 7.30 Hoogmis tot zekere intentie. Na de Hoogmis uitstelling akte van toewijding, Tan tum Ergo en Zegen; 's avonds om 8 uur avondmis voor de H. Familie en tevens gezinsmis voor de paro chie. Zaterdag: 7.30 H. Communie uit reiken; 9.30 Huwelijksmis bruidspaar Neugebauer-Joosten. Zaterdagavond biechtgelegenheid van 57 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 gest. leesmis Fr. Pingen; 10 uur Hoogmis voor de parochie. Maandag: 7.30 gez. H. Mis Maria Hendrika ,Geerets-Weys. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis overl. fam. Maes-Baeten. Woensdag: 7.30 gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis ter I ere van O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand. Biechtgelegenheid van 77.30. Vrijdag: le vrijdag, toegewijd aan het Goddelijk Hart. 7.30 leesmis M. Elis. Geurts-Zanders. Laat hierin de jeugd komen meevieren. 8 uur n.m. gest. gez. avondmis ter ere van het H. Hart met korte bezinning op de pauselijke intentie van het Aposto laat des Gebeds. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 7.308.30. Kerkpoetsen: Gonny Weys en An- ny Donders. Misdienaars: M. Wismans, J. Gee- rets L. Peeters, W. Cleven F. Swinkels, T. Vullings. Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 1.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de overl. fam. Voesten-Claessen-Nijs- sen; 9.15 Hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis. Maandag: 7.30 gest. jaard. voor Henricus Loenen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Willem Loonen en Johanna Cruysen. Woensdag: 7.30 leesmis voor Jean Holtermans. Donderdag: 7.30 gest. jaard. voor Wilhelmina en Jan v. d. Berg en ouders. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. 7.30 leesmis voor Petronella Rein- tjes-van Megen; 8 uur gez. avondmis ter ere van het H. Hart. Zaterdag: 7.30 gest. jrd. voor Peter Willemse en Cath. Geerarts. Kerkpoetsen: Jet Heesen. Accolythen: 6.45 G. en M. Corne- lissen; 8 uur Joost van Ooi en H. Litjens; 9.15 Ant. en Herman Loo nen, M. Stevens en M. Janssen; 10.30 Gerrit Jenneskens en H. Bal- tussen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 6.30 leesmis voor de fam. Keyzers- Smeets; 8.10 leesmis voor Willem Vollenberg; 9.15 hoogmis voor Ge rard Deters; 10.15 Hoogmis voor de parochie. Maandag: 7.30 leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand v. d. fam. van Soest-Swinkels. Dinsdag: 7.30 leesmis v. d. overl. fam. Litjens-Fleurkens. Woensdag: 7.30 gesticht jaarget. v. Gerardus Vergeldt. Donderdag: 7.30 weekdienst voor Allegonda Janssen (avondmis). Vrijdag: eerste vrijdag der maand. 7.30 leesmis Jot intentie van de fam. V ollenberg-V erheyen. Zaterdag: 7.30 gezongen jaarg. voor Gerardus Deters. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7 uur H. Mis voor Maria Arnoldina Ewals-van Enckevort; 8.15 H. Mis voor Petrus Pubben; 10 uur Hoogmis voor de parochie, speciaal voor de vruchten der aarde en andere open bare noodwendigheden. Maandag: 7.30 gest. jgt. voor Theo dorus van Dijck. Dinsdag: 7.30 gest. jgt. voor Hen ricus v. d. Hoogenhof. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Jo hanna Janssen-Janssen Donderdag: 7.30 H. Mis voor Jan en Martha Gielen. Vrijdag: Feest van de Gedaante verandering van Onze Heer Jezus Christus. Eerste vrijdag van de mnd. 7.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart voor hen die geofferd hebben. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. van de Hoogenhof-van Rijswijck. Biechtge legenheid van 6 tot 7 uur. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Pub- ben-Janssen; 10 uur hoogmis tot bijz. intentie, maandelijkse kollekte voor de kerk. Maandag: v. d. overl. van fam. Weerts-Nellissen. Dinsdag: tot int. van fam. Pou- wels-v. d. Steeg. Woensdag: v. d. overl. van fam. Pubben-J anssen. Donderdag t.b.i. Vrijdag: Gedaanteverandering van O.H. Jezus Christus, eerste vrijdag: 's Morgens geen H. Mis; 20 uur gez. avondmis ter ere van het H. Hart tot bijz. intentie. Zaterdag: eerste zaterdag, gewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria, priesterzaterdag: tot int. van fam. Hertsig. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; vrijdag voor avondmis. RECTORAAT HEIDE Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor Lambertus Pou- wels en Anna Derks; 10 uur Hoog mis voor overl. familieleden Knij- nenburg-Droesen. Accolythen: Naud Gielens en Piet Rutten. Misdienaars van de week: Harry Claes en Gerrit Michels. Maandag: 7.30 leesmis voor Jacoba Michels-Jacobs. Dinsdag: 7.30 leesmis uit dank baarheid tot int. van fam. van Kem- pen-Friesen. Woensdag: 7.30 leesmis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Helena Rutten. Donderdag: 7.30 leesmis voor Pe trus Mathuis Janssen. Vrijdag: le vrijdag van de maand. Feest van de Gedaanteverandering van O.H. Jezus Christus. 7.30 lees- 'mis voor Martinus Ewals en Wilhel mina Leijssen; 7.45 Avondmis voor de Heidse Jeugd. Biechtgelegenheid vóór avondmis. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.30 leesmis uit dankbaarheid en bijzon dere intentie; biechtgelegenheid van 78 uur. Kerkpoetsen: Nelly van Vegchel. RECTORAAT VEULEN Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor de bekende inten tie; 10 uur hoogmis tot bijzondere in tentie ter ere van het H. Hart van Jezus; 2.30 lof. Maandag: 8 uur Hoogmis, jgt. voor zal. Mathijs Kunen. Dinsdag: 8 uur leesmis ter ere van de H. Antonius van Padua, intentie parochianen offerblok. Woensdag: 8 uur lsm. overl. fam. van Meyel-Poels. Donderdag: 8 uur Hoogmis zal. Ja cobus Geurts. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand, toegewijd aan het H. Hart van Jezus; 8 uur leesmis uit dank baarheid ter ere van het H. Hart van Jezus; 8 uur avondmis, lsm. voor zal. Gerardus Smits. Zaterdag: Priesterzaterdag. 8 uur lsm. tot bijzondere int. fam. Kui pers-Wolters. Kerkpoetsen: Miet Geelen en Ma- riet Geerits. Accolythen: Jan Classsens, Harry Geelen en Mart. van Staveren. RECTORAAT SMAKT Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 fam. Wijnhoven-Braun; 10 uur Hgm. voor Hubertus Weijs. Kapel: 7.30 voor de schooljeugd. Maandag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 voor Maria Theodora Linssen. Dinsdag: 6.30 en 7.30 gel. H. Mis sen. Woensdag: 6.30 ter ere van de H. Jozef; 7.30 zalige dood. Donderdag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 tot intentie van Pater Linssen; ge legenheid om te biechten: van 5 tot 5.30 en van 7 tot 7.30 uur. Vrijdag: le vrijdag van de maand. 6.30 gel. H. Mis; 7.30 gez. H. Mis, uitstelling en zegen tot int. van Joh. van de Winkel. Zaterdag: 6.30 en 7.30 gel. H. Mis sen. Gelegenheid om te biechten van 5 tot 5.30 en van 7 tot 7.30 uur. Het landschap draaide voor de raampjes met de verveelde gezichten -van de reizigers. Gelaten wiebelden zij op en neer op de cadans van de wielen op de rails. In het bagagenet toonden de wanstaltig uitpuilende koffers hoe de een bij een vakantie- tocht meer meeneemt dan de ander bij een verhuizing. Landerig zaten de mensen tegenover elkaar te puf fen van de warmte, ijverig demon strerend hoe volslagen onmachtig pns volk is in de kunst van obser vatie op een warme zomerdag. Tussen de reizigers dreinden en kele kinderen, kleverig van zuurtjes en transpiratie, him verfomfaaide vakantiepakjes besmeurend door voortdurend langs de schoenen van de reizigers te strijken. De moeders kwamen alleen even uit hun apathie los om hun banbliksems naar Jan tje, Pietje en Marietje te slingeren. Dan vervielen ze weer in dat leeg staren in de ruimte, dat de reiziger kenmerkt, 't Was warm in de trein, erg warm. In deze lamgeslagen wereld munt te een tienjarig knaapje uit door een onblusbare energie. Er was bijna geen likdoorn in de trein of hij had er op getrapt en geen lichtgekleurde jurk of zijn vingerafdrukken waren er op achtergebleven. Er was geen deur of hij had geprobeerd er uit te vallen en er was geen vaderhand in de omgeving, die niet jeukte om de ze knaap een gloeiend zitvlak te be zorgen. In een hoekje bij het raam zat een dik manspersoon met een krant op de knieën gespreid. Zijn kin rustte op de borst, zodat de rimpels, die het fundament van zijn kaal, groot hoofd vormden, duidelijk zichtbaar in de nek geplooid lagen. Zijn mond kierde tijdens het slapen enigszins open en enig speeksel in de mond hoek maakte bij elke ademhaling een pruttelend geluid. Dit slapende, deinende hoofd trok plotseling de aandacht van de knaap, die er met de handen op de rug vol aandacht bij ging staan kijken. Even wees hij met een smoezelige vinger naar de horlogeketting, die op 's mans buik bungelde, van voor naar achter, tel kens als het hoofd van links naar rechts veerde. Toen nam de jongen een plotseling besluit. Hij haalde uit zijn broekzak een waterpistool liep naar de w.c., vulde het daar en bracht de passagier met een welge mikte straal tot de barre werkelijk heid terug. De schrik en ontzetting van de gewekte deelden zich als een ket tingreactie mee aan de overige trein- pasasgiers. De man sprong enkele centimeters op en viel daarna ver wezen op zijn bank terug. Opmer kingen van mensen, die zelf hun kin deren heel anders hadden opgevoed, waren niet van de lucht. De geterg de vader van deze spruit greep het waterpistool met de ene hand en deelde de oorvijg uit met de andere. Toen stopte de trein, zodat verdere onheilen werden voorkomen. 1 Bij de controle aan de stationsuit gang zag men de vader weer, met het pistool nog steeds in de hand. Eerst kwamen er enkele lieden in van die rare pyama's, die een Ame rikaanse overhemdenfabrikant wel tijdens een nachtmerrie zal hebben uitgedokterd. Daarna zeulden er een paar koffers voorbij. En toen het wat kalmer werd, kwam het zoontje. En daarna de vader. De ambtenaar van de kaartjescon trole had de man ook zien komen. Maar hij had het pistool niet gezien. Dat ontwaarde hij pas op het laatste moment, toen hij het dreigend' op zijn gezicht gericht zag. Nu was dit een ambtenaar, die veel detectiveboeken las. Hij dacht onmiddellijk aan een overval toen die glimende revolverloop door het loket naar binnen werd gestoken. De plaatsbewijzen zag hij niet. Hij haalde meteen uit. Er klonk een droge, korte klap. En het volgent! ogenblik hing de vader slap over een koffer. Er is een rechtzaak van gekomen. De ambtenaar beriep zich echter op zelfverdediging, want hij voelde zich bedreigd. De zaak is aangehouden voor een nader onderzoek. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat de markt op maandag 2 augustus 1965 in ver band met de kermis zal worden ver plaatst naar de Prins Bemhard- straat. Burgemeester en wethouders voor noemd. Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. Zoalse eerder gemeld vieren wij volgend jaar het 50-jarig bestaan van Herwonnen Levenskracht afd. Venray. Ter gelegenheid hiervan willen wij gelden bijeen brengen om zieke en gebrekkige kinderen van Venray, ongeacht hun rang of stand, naar Lourdes te zenden. Deze aktie is nog niet officieel ge start, maar wij hebben al geld voor één kind binnen en ons aanbeve lingscomité is bijna rond. Met Venrayse kermis willen wij officieel starten en wel met koliek - tes in de dansgelegenheden en café's in Venray. Na de kermisaktie zullen er op di verse banken in Venray en Merseln rekening worden geopend voor dit doel. Hiervoor volgen nadere mede delingen. Van uw welwillendheid hangt het slagen van deze akties af. Bij voorbaat hartelijk dank! Na mens het aktiecomité, H. van Soest, secretaris IN HET KORT Door het verschuiven van een lading ijzer is te Panningen de 27- jarige J. R., die hieronder geraakte, overleden. In het ziekenhuis te Dülken zijn twee Venlonaars overleden tengevol ge van een ongeluk, nl. de 26-jarige M. B. uit Blerick en de 23-jarige M. T. uit Venlo. Beiden waren onge huwd. Te hard rijden was de oor zaak. Te Holten zijn bij een autobot sing een moeder en dochter en de chauffeur om het leven gekomen. Tussen Vaals en Maastricht is een 17-jarige bromfietser uit Vaals door een auto aangereden. Hij werd op slag gedood. Doordat een achttal koeien zich op de spoorlijn bevonden te Echt, werd het treinverkeer een half uur stopgezet. De Coöperatieve Veiling Grons- veld heeft deze „zomer" al ruim een miljoen gulden minder aan opbreng sten dan vorig jaar, alleen al aan de kersen. Dat ook op andere plaatsen het regenweer ontzaggelijke schade brengt, blijkt langs de IJssel, waar de veehouders geen hooi kunnen oogsten en hun vee niet kunnen la ten weiden. Een windhoos bracht tussen Harderwijk en Elburg circa 15.000 kampeerders in paniek. De tenten, die niet weggewaaid waren, stonden 20 cm onder water. De luchtbedden dreven weg. Zeker 6000 personen, waaronder vele Duitsers, moesten vertrekken. Maandagmorgen zijn te Nijme gen de 49e „vierdaagse"' begonnen met 13.000 deelnemers. Ook in Apel doorn hebben zich 1386 personen aangemeld. 24 Venrayers nemen deel aan de Nijmeegse. DE NIEUWE REGELING PER 1 SEPTEMBER 1965 VOOR IN AANMERKING KOMEN DAN BOEREN VAN 50 JAAR EN OUDER MET MINDER DAN 8.000,— INKOMEN EN MET MINIMAAL 2.500,— BEDRIJFS- INKOMEN. Het bestuur van de Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft thans de voorgenomen wijzigingen in de regeling voor de bedrijfsbeëindi ging voor boreen vastgesteld, die per 1 september 1965 van kracht worden. De inkomensgrens is ver hoogd van 6.500,— tot 8.000,— per jaar. De leeftijdsgrens is ver laagd van 55 tot 50 jaar. Toege voegd is de voorwaarde, dat het inkomen uit het eigen landbouw bedrijf tenminste 2.500,per jaar moet bedragen. De inkomensvoorwaarden worden beoordeeld aan de hand van de drie laatst opgelegde definitieve aansla gen in de inkomstenbelasting. Geen wijziging is gebracht in de voor waarden, dat tenminste 50 procent van het inkomen uit het eigen land bouwbedrijf moet zijn verkregen en dat de aanvrager sedert 1 januari 1960 ononderbroken als zodanig een landbouwbedrijf moet hebben uitge oefend, terwijl behoudens bijzon dere gevallen' het bedrijf in de laatste 5 jaar niet mag zijn ver kleind. De bij de bedrijfsbeëindiging vrij komende grond mag voor zover het verpachte grond betreft, thans ook door de eigenaar-verpachter zelf on der bepaalde voorwaarden in ge bruik worden genomen. BEDRAGEN DER VERGOEDNG De vergoeding zal bij bedrijfsbe ëindiging tussen 50 en 65 jaar tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd gaan bedragen: 196,per maand bij beëindiging op 50 jarige leeftijd, telkens toene mend bij latere beëindiging tot 392,per maand bij beëindiging op 59-jarige leeftijd; 451,per maand bij beëindiging na het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Na het bereiken van de 65-jarige leeftijd en bij het bereiken van deze leeftijd door hen, die reeds een ver goeding ontvingen, bedraagt de maandelijkse uitkering tot het over lijden 95,per maand. Dezelfde uitkering van 95,per maand ontvangt ook de weduwe van een ondernemer die een vergoeding or|- ving. Aanvragen gedateerd vóór 1 sep tember 1965, zullen volgens de oude voorwaarden worden afgehandeld. 6.500 inkomen, geen minimum in komen van 2.500 uit het land bouwbedrijf, 55 jaar als leeftijds grens). Aanvragen, gedateerd vanaf 1 september 1965 vallen onder de nieuwe voorwaarden. VERSNELLING AFHANDELING AANVRAGEN Het bestuur van het Fonds heeft maatregelen genomen ter versnelling van de afhandelingsprocedure, die in de thans voorbije aanloopperiode gemiddeld 8-11 maanden bedroeg. Deze maatregelen betreffen vereen voudiging van administratieve bepa lingen en verschuivingen van cen trale naar gedecentraliseerde afhan deling in de provincies met meer bevoegdheden voor de Provinciale Adviescomissies. Verwacht mag wor den, dat hierdoor de gemiddelde be- handelingsduur zal worden beperkt tot ruim een half jaar. Hierbij moet echter niet worden vergeten, dat een belangrijk deel van de nodige tijd door de beëindigende ondernemer wordt besteed aan de voorbereiding en de indiening van voorstellen voor de bestemming van vrijkomende grond en gebouwen en het daadwer kelijk verwezenlijken van de goed gekeurde voorstellen, alvorens een definitieve overeenkomst tussen de betrokkene en het Fonds kan worden gesloten. De uitvoering van de bedrijfs beëindiging ligt in handen vgn de Cultuurtechnische Dienst, alwaar na dere informaties zijn te verkrijgen. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INAIFA VENRAY

Peel en Maas | 1965 | | pagina 10