nu nog koopjes halen bij Patat-friteskramen hebben gouden tijd THOMflSSED T.V.-debuut van zingende Zusters Deken Loonen 60 jaar 10 procent korting Koopjes verlaagde prijzen VRIJDAG 23 JULI 1965 No. 29 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WRPlfUT AH UHOP VRMP A V T*1VJ nMQTRRRRlSI ADVERTENTIEPRIJS 8»/i ct p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ff ülwIVDLAU V UUI\ V L>nI\A I Crlf UIVIO 1 UUIlCn PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) O, m (KI lil Ter gelegenheid van de ingebruik name van de TV-zender Roermond voor het tweede net, vond te Roer mond1 een avond plaats met als hoogtepunt het optreden van onze Zingende Zusters, welke in het pro gramma „Voor de vuist weg" van Willem O. Duys hun TV-debuut maakten. Niet alleen de bewoners van St. Anna, welke vanzelfspre kend die avond aan het TV-toestel waren gekluisterd, maar geheel Ng- derland maakte kennis met de zang van de Zusters Laetitae, Ans José en Jovita welke met hun blijde zang velen aan zich verplichtten. Vooral het gesprek na het liedje: „Morgen zal het beter zijn" gaf goede close- ups te zien van onze Venrayse zus ters, welke goede ambassadrices ble ken te zijn en geheel geen planken koorts of lampenschuwheid bleken te bezitten. Op ongekunstelde wijze vertelden zij om beurten hoe het tot hun liedjes was gekomen waar zij als uitgangspunt hadden gekozen met hun zang iets te verdienen voor hun missiegebieden, te vertellen hoe groot de nood was b.v. in hun mis siegebied in Ceylon en waar middels hun zang reeds het eerste Combi busje was kunnen worden, aange schaft. Het tweede liedje „Jeugd is muziek en lente" was reeds in de roulatie, alsmede „Geven en nemen" terwijl als laatste plaatje was uitge komen 5 kerstliederen. De speldjesravage was aangegrepen geworden en er waren speldjes ver vaardigd, vier stuks, ieder vermel dend de naam van de platen. De op brengst van deze speldjes was be doeld voor aankoop van een koe voor een der armste missieposten in Ceylon. Vooral toen de heer Duys zei, „dan zullen jullie op deze avond wel een uier verdiend hebben", barstte de zaal in lachen uit, maar hij heeft gelijk gekregen, dank zij de wijze waarop de zusters hun liedje brach ten. Het tweede plaatje mocht jam mer genoeg niet meer ten gehore worden gebracht. De telefoon op St. Anna stond donderdagavond, vrijdag en zater dag niet stil. Er zijn momenten ge weest dat de telefoonverbinding met St. Anna geblokkeerd was en geen gesprekken meer door konden ko men. De post bracht een lawine van verzoeken om platen en speldjes en het zal wel enkele dagen duren eer aan alle verzoeken is voldaan. Aangemoedigd-door de meer dan 12.000 welke reeds vóór het TV-de buut een plaat van de Zingende Zusters uit Venray hadden gekocht, zijn weer 4 platen in de maak en binnenkort zal de Engelse versie van „Morgen zal f het beter zijn" ver schijnen. De mogelijkheid wordt momenteel onderzocht om de Zingende Zusters ook voor de Duitse T.V. te laten op treden. Na het TV-optreden mochten wij een gesprek hebben met de Zingen de Zusters en met een spontaniteit vertelden zij ons van het succes, een succes wat hun echter niet zal over weldigen. Zij zullen blijven doorgaan met zingen voor de zieken, ouden van dagen en invaliden om deze ge handicapten iets van hun blijheid te geven. Maar al schreven enkele bladen ook: „Zusters blijft binnen uw kloos termuren", daar hadden zij maar één antwoord op: „Deze briefschrijvers weten niet wat onze taak is. Wij gaan niet in de showbussines, wij blijven wat wij zijn Zusters van Liefde, die in gehoorzaamheid van de Overste ons werk blijven doen, de verpleging aan het psychiatrisch ziekenhuis. Wij blijven ons inzetten yoor de lijdende mens en als wij in ónze vrije tijd blijheid door onze zang kunnen brengen aan hen die lijden dan blijven wij dit doen". „Als een Limburgs blad schrijft, dat wij de enigste representanten waren van Noord-Limburg en dan nog zakelijk ingesteld, dan zijn wij niet de organisatoren geweest, maar wij hebben gaarne na verkregen toe stemming van ons algemeen bestuur, met als enigste inzet winst voor de Missie, aan het verzoek voldaan. Wij willen geen eer of roem en zullen altijd met beide benen op de grond blijven staan, aldus een van de drie Zingende Zusters ons desge vraagd vertelde. Wij hebben en met ons velen genoten van deze t.v.-uitzending, door de blijde zang van de Drie Dochters van Liefde uit Venray en wij waren trots dat Venray een waardige representant mocht leveren uit Noord-Limburg, welke vanuit Maastricht zo weinig aan hun trek ken komt. Moge spoedig de KRO de gelegenheid aangrijpen om de Zin gende Zusters in hun programma iets meer van zich te laten horen, dat zijn zij aan hun eer verplicht. Maandag 26 juli wordt de H.E.H. P. A. H. Loonen, pastoor-deken van Venray, 60 jaar. De jarige priester, die dan reeds 11 jaar in Venray is, zal het op die dag niet aan geluk wensen ontbreken. Gaarne voegen wij daarbij onze hartelijke felicita ties. De drumband van de Fanfare te Overloon behaalde zondag te Goirle in de 3e afd. de 'eerste prijs met promotie. Ook de tamboer- maïtre behaalde een le prijs. INGEZONDEN Geachte redaktie. Tot ons genoegen mochten wij kennis nemen van het bejaardenrap port en menen tot de conclusie te komen dat de ligging fout is. Veel te ver van onze „stad", de mensen zien niets. Ouden van dagen moeten van uit hun venster het leven in hun plaats kunnen waarnemen, wat bij zonder speelt voor de echte Ven- rayers. Zij moeten zich met een kleine moeite in de stad kunnen be wegen en met hun kennissen, fami lie en vrienden kunnen omgaan. Als het centrum daar waar gepland, zal doorgaan, zien de bejaarden niets dan leed om zich heen. Dit is psy chotisch totaal fout. Horst, Sevenum, Venlo, Well, Overloon overal ligt het in de kom van het dorp respectievelijk stad. In Heerlen zou een weg worden aangelegd voor het bejaardentehuis. B. en W. van Heerlen adviseerde de raad de weg, welke de verbinding vormde met Maastricht en dus eej drukke weg zou worden, te verleg gen. Vanuit de bejaarden is toen een petitie naar de raad gestuurd om a.u.b. de weg voor het bejaarden huis te laten lopen omdat dan de be jaarden „wat zagen". In het gehele rapport hoe goed overigens opgezet, wordt met de wensen van de bejaarden geen reke ning gehouden. Het is ons dan ook een grote fout, dat geen enkele be jaarde zitting heeft in de commis sie welke het rapport hebben voor bereid. Er zijn toch verschillende goed ontwikkelde bejaarde Venray- ers. Indien men via een enquête aan de bejaarden zou vragen, geloven wij dat men eenparig een andere ligging zou wensen. Voordat de toekomstige stichting tot definitieve besluiten overgaat, zou men hier ernstig rekening mee kunnen houden. Met dank voor plaatsing. Een bejaarde. LANDSKAMPIOEN JOS. WIJNHOVEN HIELD RECEPTIE Zondagmorgen hield in doelhuis Vollenberg de nieuwe landskam pioen van de Nederlandse handboog- sportbond, de heer J. Wijnhoven, een receptie. Naast de nationale kam pioen zetelde trots de beschermheer van handboogschutterij St. Anna, G0MMANS KLEDING LANGSTRAAT TEL. 1281 de heer Karei Wijnen, welke het succes van Jos. Wijnhoven nog eens naar voren bracht. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hun opwachting te maken. Voor Jos. Wijnhoven komt een drukke tijd aan en dat hij toont wat hij waard is bleek zondag j.l. weer eens op het concours te Wanroy, waar hij maar liefst 5 rozen achter elkaar wist te schieten, een unicum in de handboogsport. A.s. zaterdag om 1 uur wordt een oefenwedstrijd gehouden tegen het team van District XI op de doelen van Diana te Venray; 8 aug. wordt te St. Oedenrode aangetreden tegen het Belgische team, waarop de Ne derlandse en Belgische kampioen el kaar zullen bekampen en op 29 aug. wordt in Brussel de returnwedstrijd gehouden. Wij wensen onze nationa le kampioen veel succes toe. IN HET KORT In Siebengewald brak brand uit in een driegezinswoning. Een der woningen werd door de brand ver nield. 1 Gemiddelde Ne derf agrarische eetlust vetoont een (Van onze Vreemdelingen die op een avoi zullen licht de indruk krijgen king thuis niets te eten krijgt. portieken van een kroket of nr«a iale verslaggever) door een Nederlandse stad dwalen, 1 het overgrote deel van onze bevol- (eral ziet hij mensen in halfdonkere l happen, overal komt hij mannen en vrouwen tegen, die begerig patates-frites naar binnenwerken en hun vingers, die woelen in de klodderige mayonaise, gretig aflikken. Ook de broodjeswinkel is in het stadse leven van na de oorlog een grote plaats gaan innemen. Letterlijk iedereen heeft de smaak te pakken van het uitbundig belegde broodje, dat staandcbeens voor een propere toonbank geconsumeerd wordt. Maar ook in verschillende plattelandsgemeenten floreren deze bedrijfjes, merendeels gedreven door ijverige middenstanders, die liever praten over de kwa liteit van hun lekkernijen das over de grootte van hun omzet en de prijzen van hun specialité's. HAASTIG SNOEPEN WELVAARTSVERSCHIJNSEL WIJ HEBBEN ons met een kop kippesoep en een broodje tar taar genesteld op het donker rood barkrukje in een propere broodjes winkel op het Damrak in Amsterdam. De eigenaar (we zullen hem Smidt noemen) kennen we nog uit de eerste jaren na de twee de wereldoorlog, toen hij kok in een zeer groot restaurant was in het hart van Amsterdam. In 1949 opende hij voor eigen re kening en risico dit etablisse ment, waar in de navolgende ja ren 18 miljoen broodjes, 8 mil joen kroketjes, ontelbare slaatjes, koppen soep en koffie de magen van honderdduizenden Nederlan ders en buitenlanders zouden vul len. Vertegenwoordigers, journalisten, kantoorpersoneel, chauffeurs en bezoekers uit de provincie vullen het eetpaleis met gekout en ge- kauw, alle rangen en standen worden genegeerd. Een advocaat laat zich door een chauffeur inlichten over de lonen van de taxirijders, een journa list legt een bloemenverkoper uit, waarom hij eerst tégen en nu vóór Claus is. MIDDAG EN AVOND WE ZIEN hier winkelende da mes, die aan een broodje of een kop soep de voorkeur geven voor de traditionele thé complet of slagroom met aardbeien in een lunchroom. Jongste bedienden van bedrijven uit de omtrek komen zakken vol kroketten en loempiaxs halen voor het personeel, dat moet overwer ken of avonddienst heeft. En de fleurige bediensters zijn nog bezig al deze le'-kernijen in te pakken, als de eerste eetklan- ten van de avond verschijnen: paartjes, die haastig een F: "r broodjes consumeren om dan af te druipen naar de eerste voor stelling van de avondbioscoop, zakenlieden die na een kop soep en broodje „doorgaan" na de zo veelste vergadering en natuurlijk kamerbewoners, zowel mannen als vrouwen. Smidt vertelt: „In mijn zaak zijn al heel wat jongelui met elkaar in contact gekomen. Zij komen binnen voor een broodje lever, maar gaan met een verlooide de deur uit." Nog hebben deze smulpapen de mond niet afgeveegd, of tal van bekende gezichten duiken op. toch aardig verdient. Overigens lopen de prijzen van de broodjes winkels nogal uiteen. De meeste zaken veronderstellen kennelijk dat de kapitaalkrachtigste men sen met de trein reizen, *want in vrijwel elke Nederlandse gemeen te liggen de broodjesprijzen het hoogst in die zaken, welke in de buurt van het station KWALITEIT? Kroketjes, nasiballen, gehakt ballen, hamburgers. Op die realiteit is de welstand gebouwd van vele duizenden ne ringdoenden, die hun waren per automaat aan de eetlustige man brengen. De koks, die in de keu- nog rillingen van als ik denk aan het vlees, wat ze in de kroket ten stopten. Als je een paar jaar in zo'n bedrijf gewerkt hebt, kijk je wel uit nog ooit ie4 uit een automatiek te halen. Het gekke is dat de meeste men sen het weten. Maar ze kunntn het gewoon niet laten." Scherper nog formuleert Willem Frederik Hermans, lector in de geologie, eminent romanschrijver en bezitter van de scherpste tong in den lande het in zijn laatste boek „Het sadistisch universum." „Paardevlees wordt alleen nog gebruikt door schurken, die ge haktballen verkopen per auto maat." Gelukkig bestaan er nog gunsti ge uitzonderingen. PATATES-FRITES AIZS&PPKLETEN D Nederla*v5- consumeert ook met graagte de patates-frites, die men zowel in talloze grote zaken alsook in ty pische patateskraampjes kan ko pen. Niemand behoeft diploma's te hebben om zo'n zaak te be ginnen, dus waarom zou men niet als er in de aardappel brood zit? Enkele fabrieken, merendeels in de (aardappel)provincie Gro- Het is de tijd voor de artiesten, die zich komen spijzigen voordat zij gaan optreden. ALLE RANG EN STAND ALLERLEI stadsmensen, die toch enkele uren daarvoor thuis warm hebben gegeten, leggen tegen het middernachtelijk uur een bijna agrarische eetlust aan de dag. En zoals bij Smidt mensen van allerlei rang en stand elkaar tref fen bij een broodje pekelvlees of half-om, zo gaat het in duizen den zaken in ons land. Waren er voor de oorlog alleen in de grote steden enkele gere nommeerde broodjeszaken, die voornamelijk bestonden bij de gratie van het zogeheten „uit gaande publiek", de brcdjeswin- kels van nu floreren bij de gra tie van een zeer veelsoortige cliëntèle. „Wij hebben zelfs het liefst de gewone man als klant, want die heeft de meeste honger," ver telt een bediende in een brood jeszaak in de Korte Reguliers dwarsstraat ons. „Wij verdienen niet zo veel als u denkt meneer, wij hebben veel onkosten," reageert hij op onze opmerking dat men op een brood je lever a raison van 80 cent In vele straten schoten ze als paddestoelen uit de grond de patates-frites- en broodjeswinkels. Het zijn tevens de tref punten voor de tieners en twintigers. ken bezig zijn met het bereiden van de ragout, het vormen en paneren van deze typisch Neder landse specialiteiten, bouwen aan een vaak imponerende jaaromzet. Maar hoe staat het met de kwa liteit van deze lekkernijen Een kroket kostte tien jaar gele den in de meeste automatieken een kwartje, en nu nog.Maar daarover wilden de meeste au tomaat houders niet met ons praten. Eén zei ronduit: „Natuurlijk is de kwaliteit achteruitgegaan. Dat mag u wel weten want u bent toch geen klant van ons. Maar als de mensen 's avonds uit de bioscoop komen, hebben ze geen honger. Ze willen alleen iets warms in de mond hebben, dat bovendien hartig smaakt. Dat is alles. Aan die voorwaarde voldoen wij." RILLINGEN Maar een kok uit een Utrechts ho tel, die enkele jaren geleden in de keuken van een automatiek werkte, onthult ons: „Ik krijg er ningen gevestigd, leveren tegen woordig zelfs al patates-poeder zodat men in een ommezien een grote hoeveelheid van onze natio nale lekkernij aan de klant kan presenteren. Met „Den Haag" liggen de pata- tes-leveranciers nogal eens over hoop over de prijzen van hun ar tikel. Toen laatst de prijzen van de aardappel snel stegen, vroeg men direct meer voor 'n (kleiner) zak je, maar toen de prijzen van de aardappelen daalden, waren de heren er minder vlug bij om de prijs van de patates te verla gen „De Nederlander is niet zozeer hongerig van aard, maar hij ver dient genoeg om af en toe iets voor een extraatje uit te geven. Daar profiteren wij van. Mag het zegt de patates-verko per bits. Inderdaad, niet alleen de auto, het motorjacht, maar ook de verbluffende eetlust van de Nederlander is een welvaarts verschijnsel. (Nadruk veboden).

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1