THOMASSEN RANG RANG zelfstandigen RAHG Verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd voor vrouwen Rijks groeps regeling Politierechter MARTENS OPEL de betrouwbare ATEBE GARAGE BLAUPUNKT televisie komt van 10 procent korting Koopjes verlaagde prijzen is alleen als er op staat VRIJDAG 23 JULI 1965 No. 29 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFffRI API VOHR VFNRAY P1M OM^TRPTCPN ADVERTENTIEPRIJS 8»/« ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V UUi\ V ullUH I L/iflO 1 1\ UlVUll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) De positie die de vrijgezellen in ons sociaal bestel innemen, is al lesbehalve benijdenswaardig. Terecht noemt de tariefgroep I der belastingen, waarin de ongehuwden vallen, de strafklasse. Nu we gens de exorbitant hoge pension- en kamerprijzen de vrijgezellen op hcge lasten zitten (soms hoger dan menig gehuwde), beginnen de politieke partijen eindelijk meer aandacht te schenken aan de ze vrij grote groep van onze bevolking. Alhoewel er nog geen con crete voorstellen met betrekking tot een verlaging der vrijgezel lenbelasting zijn ingediend bij de Kamer, wordt er wel een ver daging van de pensioengerechtigde leeftijd voor vrouwen in se rieuze overweging genomen. VELERLEI KONSEKWENTIES Reeds geruime tijd geleden aan vaardde de Tweede Kamer een mo tie, die was ingediend door de heer B. Roolvink. In deze motie werd de regering uitgenodigd aan de Sociaal Ecnomische Raad advies te vragen over een vervroegde pensionering voor ongehuwde vrouwen op 60- of 62-jarige leeftijd via de a.o.w. Ter motivering van dit voorstel werd aangevoerd dat reeds in vele landen de vrouw op een vroeger tijdstip wordt gepensioneerd dan de man. Nu valt hiervoor zeker wel het een en ander te zeggen. Zo is het wel zeker, dat de arbeidsbemidde ling bij vrouwen in deze leeftijds klasse veel moeilijker is. Bovendien staat bij het ouder worden de alleen staande vrouw voor de dubbele taak, om naast haar werk ook nog de dagelijkse zorg-voor haar huis houden te hebben. Dat dit vele van deze vrouwen erg zwaarf zal vallen, ligt voor de hand. HAKEN EN OGEN Toch kleven aan dit vraagstuk meer haken en ogen dan men opper vlakkig zou denken. Vooreerst rijst de vraag, of deze bijzondere regeling zou moeten geschieden in de vorm van een vervroegd ouderdomspen sioen in het kader van de a.o.w. dan wel in de vorm van een arbeids ongeschiktheidsverzekering in het kader van de wet op de arbeidson geschiktheidsverzekering. Niet vergeten mag worden, dat bij het overwegen van de wenselijkheid van een voorziening voor 60- of 62- jarige ongehuwde vrouwen de kon- sekwenties voor andere sociale ver zekeringswetten in aanmerking moe ten worden genomen. Immers, bij verlaging van de pensioengerechtig de leeftijd zullen de uitkeringen. die thans in verband met de a.o.w. op 65-jarige leeftijd eindigen, dan reeds vijf of drie jaar eerder worden be ëindigd. Dat zal voor vele vrouwen cen achteruitgang betekenen. DOORBRAAK Er zijn trouwens nog andere kon- sekwenties aan een dergelijke wets wijziging. Wanneer de pensioenge rechtigde leeftijd voor ongehuwde vrouwen wordt verlaagd, zal de aan drang groter worden om ook een la gere leeftijdsgrens voor het ingaan van het oudersdorhspensioen in de wet op te nemen voor z.g. slijtende beroepen. Op die wijze zou het een voudige stelsel, dat thans het fun dament vormt van de Algemene Ouderdomswet, gemakkelijk kunnen worden doorbroken. Tenslotte zou het verlaten van de uniforme pensioengerechtigde leef tijd konsekwenties hebben voor de premieheffing ingevolge de a.o.w. en andere volksverzekeringen. De geza menlijke premieheffing kan moeilijk worden bestendigd, wanneer, straks voor vele duizenden vrouwen de premieheffing al op 60-jarige leeftijd zou ophouden. Hoewel wij enerzijds de wens kun nen begrijpen, dat werkende onge huwde vrouwen vijf jaar eerder ge pensioneerd willen worden, vrezen wij toch dat een dusdanig besluit verveldende konsekwenties zal heb ben. Vervelende konsekwenties of wel voor de betrokken vrouwen zelf, of voor alle andere premiebetalers c.q. de staatskas. Daarom zijn we niet voor een der gelijke wetswijziging, te meer waar onze sociale wetgeving zo voortref felijk is geregeld, dat vrouwen die voor hun 65ste jaar om redenen van gezondheid e.d. niet meer werken kunnen, toch wel financieel opge vangen zullen worden. Oude 'Oostrumseweg Venray Tel. 2288 Er bestaan mensen, die hun va kantie doorbrengen in zomerhuisjes. Nu is er een groot verschil tussen dergelijke bouwsels. Wij komen lu xueuze bouwwerken her en der in de bossen verspreid, maar er zijn er ook, waarvoor zelfs een kip haar neus zou optrekken. Zo'n huisje werd bewoond door P.P., een rente niertje uit de stad. Hij vond dat hij verandering van lucht nodig had en 6CHOOLSTRAAT VENRAY streek daarom een paar weken in „Ons Paradijsje" neer. Maar het was hem te stil in het paradijs, zodat hij meer in de zg. Dubbele Slok zat dan in zijn zomerhuisje. Hele dagen bracht hij daar door en 's avonds tegen een uur of elf als bij ons de fatsoenlijke mensen naar bed zijn, had de caféhouder zijn han den vol om hem weg te krijgen. Pietertje Pv durfde in het donker de zandwegen niet langs en het voor uitzicht op een lange nacht in het eenzame bos joeg hem zo'n schrik aan, dat hij er steeds dorstiger van werd. Als de kroegbaas een keer of zeven op zijn horloge had gekeken, kwam de vrouw uit de keuken. Die zette de buitendeur open en zei uit nodigend: „Nou meneer, 't is voor ons soort mensen tijd om naar bed te gaan". En dan rekende P. P. af en vertrok en „ons soort mensen" ging naar bed. Op een avond met (te) weinig maan en een (te) onvast ter been staande P. zocht laatstgenoemde lang naar zijn „Paradijs". Hoe hij het nog gevonden heeft, zal wel eeuwig een raadsel blijven. Secuur deed hij de deur achter zich dicht en stak het petroleumlampje aan. Elektrisch licht kennen ze daar niet, in de bin nenlanden. Hij bleef nog even wat treuzelen en dacht na over de on barmhartige schenkmaareensaan. Maar de slaap wilde niet komen, die nacht. Door de spleten in de planken wanden hoorde hij de ge luiden van de nacht in het bos. In de verte klonk het klaaglijk gemauw van een katuil. Een paar vogels kre gen ruzie over hun slaapplaats en vlogen fladderend op. Ergens ver weg loeide een koe. Het zweet begon langs Pietertjes kloppende slapen te lopen toen hij krakende voetstappen hoorde op de dorre dennetakken om Ons Para dijsje. Even was het stil. Toen hoor de hij duidelijk mannenstemmen. „Die strop deugt niet, wat ik je IN HET KORT Te Limbricht is een 13-jarige jongen bij het zwemmen in een grindgat verdronken. De 30-jarige J. K. in Schaes- berg heeft thans bekend een 3 maan den oud kind van hem in maart om het leven te hebben gebracht. In Valkenburg is zondagnacht P. Vrijns uit Schimmert door een onbekende door vier schoten ver moord, waarbij zijn verloofde oog getuige was. Te Geffen (N.B.j kwam een auto op een onbewaakte overweg in botsing met een militaire personen trein. De chauffeur uit Berlicum liet hierbij het leven. De ombouw van het gasnet voor een net op aardgas gaat de gemeen te Roermond 4 miljoen kosten. Van de N.V. Nederl. Gasunie wordt een bijdrage verwacht van 365.000, De kranten vermeldden maan dagmorgen dat het weekendverkeer zestien slachtoffers had geëist, bo vendien kwamen er nog acht geval len voor van verdriinkingsdood. Zondagavond is de 30-jarige H. uit Tegelen bij het duiken in de Maas te Tegelen verdronken. H had een weddenschap gesloten om van een 15 meter hoge hijskraan in de Maas te springen. Een kameraad van hem bracht het levend af. De Rozènfeesten te Lottum trokken zaterdag en zondag 12.000 bezoekers. Zaterdag en zondag a.s. gaan deze feesten nog door. zeg", zei de een. „Ach wat, strop", zeide ander, „ik druk hem zijn strot dicht en sla hem meteen in de nek." „Als je maar raak slaat. Anders krijg je een geschreeuw van jewel ste." „Laat dat maar aan mij over. Als ik hem een mep verkoop, geeft hij geen kik meer." Voor het eerst sinds jaren voelde P. P. in „Ons Paradijs" godsdienstige neigingen in zich opkomen. Wat te doen? Er zijn wel mensen voor ze ven stuivers vermoord. Schreeuwen zou niet baten. Het enige wat in de advertentie van het huisje klopte was, dat het rustig en ongemeen was gelegen, omzoomd door het groen der bossen en ver van alle gewoel. Het gesprek buiten was verstomd, maar er klonken stevige voetstap pen. Er werd op de deur geslagen. „Doe open", klonk het gebiedend. Maar het wankele deurtje van zijn nog niet eeuwig Paradijsje had het al begeven. Het felle licht van een elektrisch lantaarn hield de transpi rerende P. P. gevangen. „Kom er maar eens uit!" beval de man. Bevend en de handen bezwerend opgeheven wankelde Pietertje naar voren. Op de drempel stond de jachtopziener. Hij liet zijn licht val len op een wildstrik, vlak voor de deur. Er zat een levend konijn in, want de strop deugde inderdaad niet. „Wat kom je hier uit de stad", begon" de jachtopziener, maar verder kwam hij niet. Hij legde het flauw gevallen renteniertje op het kraken de bed. De dranklucht vertelde meer dan de angstige stedeling had kun nen uitstamelen. De volgende morgen is P. P. met de eerste bus van de Dubbele Slok vertrokken. Met ingang van 1 januari 1965 is de nieuwe Algemene Bijstandswet in werking getreden. Op deze wet berust een aantal Rijksgroepsrege lingen, waaronder ook één voor zelf standigen. Deze „Rijksgroepsregeling Zelfstandigen", komt in de plaats van de vroegere zelfstandigenrege ling. Op grond van deze regeling kan aan bepaalde zelfstandigen een pe riodieke uitkering worden verleend, afgestemd op het "normale bedrijfs- of beroepsinkomen en kan veelal bij wijze van lening - bedrijfskapi taal worden verstrekt. Aan deze re geling ligt het beginsel ten grond slag, dat voor zelfstandigen de voort zetting van de arbeidsmogelijkheden in het eigen bedrijf als doel voorop dient te staan. UITVOERING De uitvoering van deze rijks groepsregeling is opgedragen aan Burgemeester en wethouders van de gemeente van verblijf van de aan vrager. Op de beslissingen van B. en W. is beroep mogelijk. In eerste in stantie via een bezwaarschrift bij dit college en daarna bij Gedeputeerde Staten. Is de aanvrager het daarna nog niet eens met de gewone beslis sing, dan kan hij tenslotte nog in hoger beroep gaan bij de Kroon. WANNEER VAN TOEPASSING? Deze kan alleen dan worden toe gepast, indien de zelfstandige door de bestaande instituten voor krediet verlening niet of niet voldoende kan worden geholpen. Hierbij dient niet alleen te worden gedacht aan bank instellingen, maar ook aan de Borg stellingsfondsen voor de Midden stand, het Borgstellingsfonds voor de Landbouw en de Waarborginstituten voor de Tuinbouw. Deze kredieten worden op economische gronden verstrekt, terwijl bij de toepassing van de „Rijksgroepsregeling Zelf standigen" sociale omstandigheden van doorslaggevende betekenis zijn. WIE KOMT IN AANMERKING Dat zijn de ondernemers, die: a. in het bezit zijn van de voor hun bedrijf of beroep wettelijk ver eiste vergunningen. b. geestelijk en lichamelijk geschikt zijn hun bedrijf of beroep uit te oefenen. c. nog geen 65 jaar zijn. d. niet rechtens van hun vrijheid zijn beroofd. Bij deze voorwaarden kan nog worden opgemerkt, dat, indien ver wacht kan worden, dat de zelfstan dige, ondanks de uitkering, toch geen voldoende middelen van be staan zal kunnen vinden in de voort zetting van zijn bedrijf of beroep, hem bijstand kan worden verleend om een ander zelfstandig bedrijf of beroep te gaan uitoefenen. Hierbij geldt dan wél. dt de belanghebbende gedurende een redelijke tijd reeds zelfstandig moet zijn geweest. Een en ander ter beoordeling van Bur gemeester en wethouders. Dit colle ge kan tevens voorwaarden stellen met betrekking tot de bedrijfsvoe ring of de beroepsuitoefening. Tevens kan worden voorgeschre ven, dat de ondernemer verplicht is, de aanwijzingen van een of meer met name te noemen instanties op te volgen. ADMINISTRATIE Het verlenen van bijstand is mede afhankelijk van het inzicht, dat B, en W. heeft kunnen verkrijgen in de bedrijfsuitoefening van de aanvra ger. Een deugdelijke, overzichtelijke, financiële adminstratie is hiervoor noodzakelijk. UITKERINGEN Uitkeringen, die krachtens de .Rijksgroepsregeling Zelfstandigen' kunnen worden verleend, zijn af hankelijk van de omstandigheden waarin de aanvrager en zijn bedrijf verkeren. Er zijn twee mogelijkhe den: 1. Zij, die met "behulp van krachtens de regeling te treffen voorzienin gen in staat en in de gelegenheid zijn hun bedrijf of beroep yoort te zetten of tijdelijk door een ver vanger te dioen voortzetten. 2. Zij, die huia beroep of bedrijf tij delijk niet of nagenoeg niet kunnen uitoefenen of doen uitoefenen, De voorzi sningen voor zelfstand! gen bedoeld onder 1, zullen bij voor keur gericht, zijn op de bedrijfs- of beroepsuitoefening, kan bestaan uit: een rentedragend krediet. De hoogte van de rente wordt door B. en W. vastgesteld op grond van de te verwachten financiële uitkomsten van uitoefening van het bedrijf of het beroep. b. een renteloos krediet. (Voor a en b stellen B. en W. een aflossingsregeling vast.) gommans kleding LANGSTRAAT TEL. 1281 Deze bijstand j een bedrag om niet. Het college van B. en W. over weegt deze mogelijkheden in de vermelde volgorde. Een combinatie daarvan is mogelijk. Bij het verle nen van een uitkering kunnen, in overleg met de aanvrager, bindende aanwijzingen worden gegeven, die een juiste besteding van de ver strekte gelden verzekeren. Maximum bedragen worden in de regeling niet genoemd. De uitkering waarvoor de zelfstan digen, bedoeld onder 2, in aanmer king kunnen komen, dragen meer 't karakter van voorzieningen in de persoonlijke behoeften. Grondslag hiervoor is een periodieke uitkering, welke naar een percentage van het genoten inkomen wordt berekend. Eventuele door de aanvrager op an dere wijze verkregen inkomsten worden in mindering gebracht. Het percentage van het genoten inko men, dat als maatstaf voor uitkering geldt, bedraagt voor: kostwinners 75 pet. alleenstaanden, niet jonger dan 18 jaar, 60 pet. c. thuiswonenden, niet jonger dan 18 jaar, 45 pet. Hiervoor gelden wél maximum bedragen. die periodiek kunnen worden herzien. Deze bedragen kunnen worden verhoogd met kin derbijslag, een vergoeding voor vaste bedrijfslasten en de premiekosten van verzekering tegen geldelijke ge volgen van arbeidsongeschiktheid en met de kosten voor geneeskundige verzorging. Naast deze uitkeringen kan een al dan niet rentedragend krediet of een bedrag a fonds perdu worden verleend gericht op de in- stanhouding van het tijdelijk niet uitgeoefende bedrijf of beroep. BIJZONDERHEDEN Bij de uitvoering van de „Rijks groepsregeling Zelfstandigen" laat het college van B. en W. zich ten aanzien van de kredieten bijstaan door een „Plaatselijke Commissie Zelfstandigen". Deze heeft een brede samenstelling. Ook personen uit het bedrijfsleven kunnen daarvan deel uitmaken. Aanvragen voor bijstand kunnen schriftelijk of mondeling worden in gediend bij het gemeentebestuur in de woonplaats. Het is niet noodzake lijk, dat dit door de aanvrager zelf wordt gedaan. Wie na een maand nog geen beslissing op zijn aanvraag om bijstand heeft ontvangen, kan in beroep gaan op de wijze zoals hier voor reeds is vermeld. Dit kan even eens gebeuren, als men het met de genomen beslissing niet eens is, of als men vindt, dat de beslissing niet goed wordt uitgevoerd. Op een be zwaarschrift aan het college van B. en W. krijgt men een schriftelijk antwoord, waarin de gronden staan aangegeven, waarop de beslissing is genomen. Zowel voor het bezwaar schrift als voor beroep en hoger be roep, is een eenvoudige brief, waar in de redenen zijn vermeld, voldoen de. MATER AMABILISSCHOOL VENRAY Op donderdag 15 juli heeft de voorzitster van het bestuur van de Mater Amabilisschool en Jongeren Cursus te Venray in zaal San Da- miano het cursusjaar 1964-'65 afge sloten door aan 28 tweedejaars en aan 39 eerstejaars een getuigschrift uit te reiken. Na een welkomstlied van de leerlingen, heette mevrouw de Kroon de aanwezige ouders en leerlingen namens het bestuur wel kom, evenals de genodigden van be drijven en instellingen en andere in stanties, met wie de Jongeren Cur sus regelmatig kontakten onder houdt. Na de pauze hield de heer de Kok uit Sittard een interessante in leiding over het onderwerp: „Even wicht tussen werken en vrije tijd". De avond werd met een toneelstuk je en een afscheidsliedje besloten. De eindgetuigschriften werden uit gereikt aan de volgende meisjes: M. Arts, B. Lenssen, C. van Schaaik, N. Theeuwen, G. Janssen, A. Bonants, A. Janssen, C. Straatman, T. Tho massen, H. Swaghoven en G. Beer- kens uit Venray; J. Arts, J. Flinsen- berg, T. Geurts, L. Kuunders, T. Lemmen, G. Philipsen, M. Potten, N. Stiphout uit Ysselsteyn; J. Camps en Th. Smits uit Oostrum; D. Classens uit Oirlo; A. Arts, H .van Cuyck, N. Emonts, D. van Hoof, A. van Osch, R. Poels en M. Zegers uit Merselo. Evenwicht tussen werken en vrije tüd Over dit, vooral voor onze streken met de seizoenarbeid, zo belangrijk onderwerp, hield de heer Kok, so ciaal pedagoog verbonden aan de Sociale Akademie te Sittard, een zeer interessante inleiding voor ouders, genodigden en leerlingen van de Jongeren Cursus te Venray bij gelegenheid van de sluitingsavond van het schooljaar '64-'65. Ondanks dat wij door de steeds vooruitgaande techniek verstandelijk gesproken steeds meer vrije tijd tot onze beschikking zouden moeten hebben, blijkt het dat zowel jong als oud steeds meer bezet is. De vrije tijd, waarin men geen vergadering of club heeft, besteedt men vaak erg passief. Als voorbeeld haalde de heer de Kok o.a. aan het avond na avond naar de televisie kijken. Het creatief bezig zijn in de vrije tijd moet eigen lijk een steeds grotere plaats gaan innemen daar het dagelijkse werk niet meer die mogelijkheden biedt als enkele decennia geleden. De heer de Kok hield een mild pleidooi voor de wijze waarop de jeugdigen te genwoordig hun creativiteit tot uit drukking brengen b.v. in de muziek dans. Hij achtte het vormingsinsti tuut, dat diverse doeleinden na streeft. een unieke gelegenheid om jonge meisjes te leren hoe zij hun vrije tijd creatief kunnen doorbren gen. Zowel door de genodigden als door de ouders en leerlingen werd deze inleiding met veel enthousiasme aanhoord. UITSTAPJE INVALIDENBOND Begunstigd door prachtig zomer weer maakte de Venrayse Dekenale afdeling van de Ned. Kath. Invali- denbond in samenwerking met de afdeling Horst, met een tweetal bus sen een uitstapje naar Duitsland. Via de grens bij Posterholt reed men door het prachtige Eifelgebergte naar Monschau waar men een paar uurtjes pauzeerde en men dit mooie stadje kon bezichtigen. De terugreis werd gemaakt via Vaals, waarna men in Maastricht in Hotel Moderne het diner ging ge bruiken. welk diner de deelnemers all eer aan deden en waaraan als speciale attraktie het optreden van de Limburgse troubadour Frits Ra- demacker een echt feestelijk tintje gaf. Tegen 9 uur werd de terugreis aanvaard na deze geslaagde dag. De Roode Kruis afdeling van Venray zorgde er voor dat alles een vlot1 verloop had. Fruitdrops en diverse andere smaken

Peel en Maas | 1965 | | pagina 13