ti{d uoói uu> vakantie RANG RANG RANG Boerenleenbank Veilig Verkeer... cabaüero W.M. HENDRIX DE KACHEL Roode Kruis overleden Ondanks de natte zomer ook op vakantie? Voor het afsluiten van reisverzekeringen VRIJDAG 16 JULI 1965 No. 28 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY WPPIfRI A1T VOOR VPNRAY PN OMSTRPPFINI ADVERTENTIEPRIJS 8'/i et. p. mm. GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 'I5III4f\U V \JKJL\ V £|1II\A I E(iV VJIVIO 1 l\LllUll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (bul ABONNEMENT»- (buiten Venray 2. De vakantie breekt aanDe schooljeugd heeft de schooldeuren al voor een dikke maand achter zich dicht gedaan en is al over de vreug de of het verdriet van het rapport of examen heen. Maar weldra gaan ook de deuren van kantoren en fabrie ken dicht en vieren we vakantie De een trekt naar zee, de ander naar de stad, nummer drie stapt in zijn autootje en rijdt dagen om de zon te vinden en nummer vier. blijft thuis. Voor hem is er geen va kantiehuisje aan zee of een Rijn reisje, voor haar geen pension of ho tel in de bergen, maar doodgewoon het flatje of de woning hier. Het hoeven niet altijd geldelijke oorza ken te zijn van dat thuis blijven, al spelen die natuurlijk ook dikwijls een rol, maar in onze welvaartsstaat wordt de huisvrouw wel met luxe en comfort doodgegooid, maar een op pas bij de kinderen is dikwijls al heel moeilijk te krijgen en trek er maar eens op uit als je een paar van die kleine hummels te verzor gen hebt Toch kunnen ook zij van een ech te vakantie genieten, mits men daar enige moeite voor wil doen. Dat geldt voor het eten, dat geldt ook voor de poets. Nu de vader des hui zes niet naar kantoor of fabriek hoeft, mag het eten rustig wat een voudiger en gemakkelijker zijn, mag de wekelijkse poets rustig wat' blij ven liggen voor naderhand, opdat ook de huisvrouw met haar „ge maal" eens iets anders dan anders kan doen. En daar zijn in onze eigen plaats beslist de mogelijkheden wel toe. We duiden dan niet op een recreatie oord Vlakwater, dat iedereen wel kent en waar vooral de kleinere jeugd zich best kan amuseren. We duiden dan ook niet op het nationa le oorlogsmuseum in Overloon. al is dat nog zo interessant. Maar wel op het natuurschoon rond Venray. Pak eens de fiets en ga eens op ontdekking uit in eigen gemeente, in eigen plaats. Het is op merkelijk hoe mensen uit Venray zo weinig van hun eigen plaats kennen. Ze kennen de schoonheid niet van eigen streek en hebben nu de kans als de weergoden een klein beetje mee willen werken die kennis op te halen tot hun eigen genoegen. Durf eens binnendoor naar onze kerkdorpen te fietsen. De meeste rij wielpaden zijn prima en geef uw ogen de kost. Ga eens kijken in de verschillende dorpskerken, waar oude schatten verborgen zijn, maar waar ook kunstenaars van deze tijd prachtig werk hebben achtergelaten. Rij eens binnendoor naar de Maas, langs dat overdadige brok natuur schoon, dat we de Geysterse bossen noemen en rust bij de Rosmolen of bij de Willibrordkapel. Ga eens picknikken bij de bossen achter Oirlo of rij de nieuwe wegen langs van het ruilverkavelingsplan Lollebeek. Ze brengen U over het Veulen, midden door de ontginnin gen naar Ysselsteyn, naar het Duit se kerkhof. Durf de fietspaden te ne men van de Midden Peelweg en zet uw vrees aan de kant voor de Mer- selose bossen. Ga er rustig zitten of wat wandelen en luister naar de wind in de boomtoppen. Voor dege nen, die het Godsgesohenk der stilte nog kunnen aanvaarden en waar deren, ligt hier de kans. Neen, U hebt geen last van de boswachter of de jachtopziener. Integendeel, als ze zien dat U er komt voor Uw genoe gen en Uw ontspanning zullen ze U op dingen wijzen, waar U onbewust misschien langs heen loopt. Er is in eigen plaats en eigen streek zoveel te zien, zoveel te horen als men daar oog voor heeft en de moeite van het ontdekken wil ne men. Men behoeft thuis beslist niet te zitten mokken omdat anderen verre reizen kunnen doen. U maakt korte re, maar misschien veel plezierigere. Dat ligt aan U zelf. Uw eigen plaats en streek bieden mogelijkheden in overvloed om ook de thuisvakantie tot een welkome onderbreking te Voor alle reparaties la. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 maken van een jaar sleur, van een jaar werken. Uw goede wil en Uw ontdekkingszin wordt gevraagd, maar schakelt U die in, dan zult U rijkelijk beloond worden. Succes met Uw ontdekkingstochten Voor degenen die wel 'naar het buitenland gaan is het ook belang rijk, dat we geen moeilijkheden krij gen met de douane. Daartoe is het belangrijk te weten wat men vrij mag invoeren in de landen die wij op onze vakantiereis gaan bezoeken. Grotendeels stellen de landen van West-Europa gelijke eisen, doch in enkele details willen ze wel eens af wijken en is het goed precies te we ten, waar men mee af is. Om te beginnen is in alle hieron der te noemen landen de invoer van uw persoonlijke reisbagage vrij, mits een en ander verkeert in ge bruikte staat en in overeenstemming is met de welstand van de reiziger. Kampeerartikelen, foto- en film toestel, verrekijker, koffergrammo foon, draagbare radio, en draagbare schrijfmachine, kunnen in de hier onder genoemde landen eveneens tijdelijk vrij worden ingevoerd, mits ze gebruikt en voor persoonlijk ge bruik bestemd zijn. Voor sommige landen moet er aan de grens een speciaal formulier worden ingevuld of een andere formaliteit worden vervuld, doch dan staat de tijdelijke vrije invoer niet in de weg. De ver schillen liggen hoofdzakelijk in de sectoren: levensmiddelen, tabaksarti kelen en alcoholica. Hierbij de eisen voor een aantal landen. Men mag vrij invoer: België en Luxemburg. Levensmiddelen: een redelijke hoeveelheid om de plaats van be stemming te bereiken. Tabak: 100 si garetten of 20 sigaren of 40 cigaril- los of 125 gr. tabak, door personen van 15 jaar en ouder. Alcoholica: 1 liter wijn l/s liter mousserende wijn; geen gedistilleerd; door perso nen van 15 jaar en ouder. West-Duitsland: Levensmiddelen: proviand voor 1 week. De invoer van koffie en thee is verboden. Tabak: 200 sigaretten of 50 sigaren of 250 gr. tabak door per sonen van 17 jaar en ouder. Alcoho lica: 1 liter wijn, 0,75 liter champag ne of likeur, alles in aangebroken flesv door personen van 17 jaar en ouder. Frankrijk: Levensmiddelen: reisproviand voor 1-2 dagen. Personen van 18 jaar en ouder mogen levensmiddelen vrij invoeren tot een waarde van 60,-, uitgezonderd koffie, thee, tabak en alcoholica. Tabak: heren boven 17 jaar, 200 sigaretten of 50 sigaren of 200 cigarillos, of 400 gr. tabak. Da mes alleen 200 sigaretten of cigaril los. Alcoholica: geen vrije invoer. Oostenrijk: Levensmiddelen: een redelijke hoeveelheid, om de plaats van be stemming te bereiken, ter beoorde ling van de douane. Tabak: 200 ci- garetten of 50 sigaren of 250 g. ta bak. Alcoholica: 2 liter wijn en 0,75 liter gedistilleerd. Zwitserland: Levensmiddelen: reisproviand voor twee dagen. Tabak: 200 sigaretten of 50 sigaren of 250 gr. tabak, alleen voor personen boven 17 jaar. Voor dames geldt alleen vrije invoer van 200 sigaretten. Alcoholica: boven 17 jaar, 1 fles wijn liter gedistil leerd. En voor hen die per auto hun va kantie gaan houden wijzen wij op de nuttige tips van het Verbond voor Veilig Verkeer, welke wij hieronder afdrukken. VEILIG UIT Uw vakantie begint niet na een onafgebroken en doodvermoeiende monsterrit van Mokum naar Maas tricht naar Rimini, maar zodra U de deur uitstapt. Maak van die autorit ook een plezierige rustige tocht. Neem de tijd 't is vakantie en rust af en toe uit. Vuistregel: om de twee uur een half uur er uit: even lopen, slapen of een appel eten. Goed voor U! Wissel regelmatig van bestuurder als dat mogelijk is. Goede reis! En vooral: een veilige reis toegewenst! Dus: zorg allereerst voor voldoende rij-routine. Maak vóór de grote tocht met een huur auto eerst een proefrit om de wa gen te leren kennen. Zorg voor goed gestuwde bagage: niet alles achter in, zodat U auto moeilijk bestuur baar wordt en de stand van de kop- lichten sterk verandert. Zorg voor goed gerichte spiegels, zodat U het anders dan andere CONSTANT!: KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 weggedeelte naast en links achter U volledig kunt overzien. Zorg er bovendien voor dat U ge makkelijk bij Uw gereedschap en reserve-onderdelen kunt komen. Stel U op de hoogte van de ver- keersvoorschriften in het buiten land. Allemaal zorgen voor een zor geloze vakantie. Ligt U liever te zonnen in de berm? Best, maar kijk uit. Pas op, dat kinderen niet spelend die druk ke verkeersweg oversteken en wees hierin zelf een voorbeeld. Stop bij een fijn plekje zo ver mogelijk aan de kant van de weg en begin niet op de rijbaan te remmen. Bij het wegrijden: breng zo mogelijk de auto op de parkeerstrook op snelheid en voeg in zonder het rijdende ver keer te hinderen. Vakantie: duimen omhoog! Ook deze zomer kunt U gerust de zon tegemoet gaan door te liften. Als U maar niet op bermen en vluchtstro ken van autowegen gaat staan of op af- en opritten daarvan. Op andere wegen komt heus wel een auto die U wil meenemen! Denkt U er wel aan dat U er weer uit moet? De automobilist mag nl. niet meer stoppen op de autoweg, ook niet op vluchtstroken of in de bermen. Tenzij er dringende nood zaak is, zoals een lekke band. Maak dus een duidelijke afspraak met de bestuuder waar U uit kunt stap pen: van de autoweg af óf op een parkeerplaats (met blauwe P). Dat voorkomt niet alleen voor U als lif ter, maar ook voor de vriendelijke autobestuurder een bon. En vakan tie zonder bonnen is stukken beter! Stopt U niet plotseling om de weg te vragen, want degene die achter U zit kent de weg wel en wil door rijden En parkeert U pas in een vreemde stad wanneer U goed hebt gekeken of dat wel is toegestaan. Bedenk dat afwijkende borden en in België bijvoorbeeld gele strepen U ver bieden te stoppen en te parkeren in het buitenland. Houdt U eraan, an ders bent U een gast die liever niet gezien wordt. Windt U niet op, als er geen eind komt aan een file. Houdt afstand: tot Uw voorligger het aantal meters dat gelijk is aan de helft van uw snelheid. Rijdt U 80 km, dan 40 me ter vrij houden. Voor Uzelf en voor al die anderen, die U inhalen. Inhalig bent U op drukke wegen met tegemoetkomend verkeer toch niet? Geef iedereen de ruimte en houdt rechts! Zoveel mogelijk rechts houden. Dat is gewenst én verplicht. Maar als U voetganger bent en U kuiert buiten de bebouwde kom over een weg zonder voet- of fietspad, dan is het linkshouden geblazen. Stap bij naderend verkeer even de berm in. Ook en vooral tijdens drukke va kantieweekenden. U houdt dan van zelf de zonzij! Denk naast Uw auto- en verze keringspapieren (en de NL-plaat) ook aan het meenemen van een ge varendriehoek (verplicht in Italië), 'n sleepkabel om hulp te kunnen bie den aan andere automobilisten en een pechpakket. Uw garage helpt U bij het samenstellen van zo'n pakket, zodat U de vitale onderdelen van Uw wagen bij U hebt. Wie goed voorbereid op vakantie gaat komt veilig thuis! Aangezien het al sinds 21 juni of ficieel zomer is, gedragen wij ons zomers. Bij de meeste huisgezinnen is de kachel dan ook een week of 3 helemaal dood en genieten zij van de zomerse temperatuur, zij het met een dik wollen vest aan en met een verlangende blik in de richting van de kachel. Deze kachel, haard of ke- tal van de centrale verwarming heeft de afgelopen winter goed zijn best gedaan en verdient de zomermaan den dan ook wel de nodige aan dacht. In de mededelingen van de Huishoudraad vonden wij een heel artikel, gewijd aan de verzorging van kachels en haarden gedurende de zomermaanden. Het eerste advies luidt: laat Uw stooktoestel grondig reinigen, liefst door een deskundige. Dit laatste is vooral van belang als het een olie- haard betreft. Het afstellen van de brander luistert zeer precies. Laat tijdig Uw schoorsteen vegen. Bewaar de kwitantie, want als er brand mocht komen is dat van be lang. Voor kolenkachels geldt de gulden regel: elk jaar. Bij oliehaarden is dit geen bittere noodzaak maar wordt het wel geadviseerd. Zorg dat alle schoorsteenaansluitingen losgekop peld zijn gedurende onze vochtige zomermaanden. Vet alle plaatstalen onderdelen van het stooktoestel na de schoon maakbeurt goed in met zuurvrije olie of vaseline. Vul alle openingen op met proppen krantenpapier. Dit voorkomt het doortrekken van voch tige lucht. Plaats ten overvloede onderin de asla nog een bakje met een vocht- absorberend middel (ongebluste kalk of calciumchloride). Dit houdt de kachel goed droog en voorkomt roestvorming. Wanneer U trouw dit advies heeft opgevolgd, kunt U met een gerust ivyrt in het najaar de kachel wekken uit" zijn winterslaap, er zullen zich dan geen onaangenaamheden voor doen als bijv. een schoorsteenbrand of een kolendampvergiftiging. Neem dus geen risico's en verwen uw kachel. En mocht U ondanks de officiële zomer toch nog bij tijd en wijle uw kachel opporren of de oliekraan open draaien, dan is dat zeker geen reden om de sohoonmaakbeurt van kachel en schoorsteen achterwege te laten. Integendeel is alleen als er op staat Fruitdrops en diverse andere smaken GESLAAGD Geslaagd voor het praktijkdiploma „blindtikken" de eer. Broeder N. A. Wildöer en de Fraters G. A. C. Leijten; M. A. Deen; H. J. M. Blok ker; J. P. J. van Beek; P. C. M- J. Vermeer en de heren H. G. van Rensch; A. J. A. Akkermans; H. M. Stappers. Voor het praktijkdiploma Typen volgens 10 ving. systeem de dames A. A. M. Theuwen en G. M. W. Arts. Afgewezen 3 kandidaten. Allen genoten hun opleiding bij de heer Stappers te Venray. (Ie spdórbanti voor iederéén Venray Leunen Ysselsteyn Oostrum Oirlo Merselo JAARVERSLAG 1964 AFDELING VENRAY VAN HET In het afgelopen jaar vond een verdere uitbreiding plaats van werk zaamheden binnen het kader van het Rode Kruiswerk. Er werd een begin gemaakt met het welfare-werk en een cursus Jeugd EHBO werd voor de eerste maal georganiseerd. Het aantal leden bedroeg op 31 december 1387, tegenover 1381 per 1 januari. De werving van leden in het zich uitbreidende Venray blijft een belangrijk punt, waaraan nog onvoldoende aandacht wordt be steed. In de samenstelling van. het be stuur trad een wijziging op door het vertrek van dr. Kremer. Aanvulling vond in 1964 niet plaats. De Bloedtransfusiedienst telde 534 donors, die in 1961 612 maal bloed afstonden. Zeven donors ontvingen de plaquette wegens 20 maal blode- afname; 39 donors de penning, om dat zij 5 maal bloed afstonden. Onze kolonne gaf blijk van haar goede paraatheid door medewerking bij velerlei evenementen. Naast de Limburgse Rode Kruisdag, waar zij een zeer werkzaam deel aan had, mogen genoemd worden: wandel tochten, ruitercross Geysteren, mo torcross, Lourdesziekendagen in Tienray, EHBO werk, ziekenve^voer met ambulance-auto. Er werden vier EHBO-cursussen afgesloten. De belangstelling, spe ciaal in Venray kom, viel enigszins tegen. Een jeugd EHBO cursus voor jon geren van 1416 jaar startte met 22 deelnemers. Dit initiatief is hoopvol voor de toekomst. Het Jeugd Rode Kruis kreeg nog niet de ontplooiing, die verwacht werd. Het Welfare-werk kon eind 1964 ter hand genomen worden. Twaalf dames uit Venray-kom volgden de opleiding. Het bestuur is van mening dat welfare een van de mooiste ta ken is binnen het Rode Kruis en verdere uitbreiding verdient. Met de Henri Dunant maakten 3 patiënten een heerlijke boottocht. Het is te betreuren, dat ieder jaar slechts een zeer beperkt aantal pa tiënten uit onze afdeling aan de boottocht kan deelnemen. In het Henri Dunant-huis verble ven 2 patiënten gedurende 1 vakan tieweek. De kollekte bracht een bedrag op van 1534,Hermede staat Venray in onze provincie relatief op de 7e plaats. De achterstand bij de overi ge provincies blijft opmerkelijk. De Limburgse Rode Kruisdag, ge houden op 5 september, vormde een hoogtepunt van onze afdeling. Een door de toegevoegde officier, de heer Rippe, perfect voorbereide oefening kreeg veel erkenning. Gemeentebe stuur en Huize St. Servatius werk ten voortreffelijk mede, om de vele genodigden een idee te geven van Venray's gastvrijheid. Meer dan 500 kolonneleden en 100 genodigden waren in Venray te gast. De afdeling Venray ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet. MOLENAARSZOON STICHTTE INTERNATIONAAL BEDRIJF Maandag werd te Boxmeer de heer Wilhelmus Hubertus Hendrix begraven. In de leeftijd van 68 jaar is deze stichter van -de naar hem genoemde pluimvee- en voederfa- brieken overleden in Nyon-Zwitser- land, waar hij de laatste jaren woon de. „Wimke" Hendrix was een in de ze streken algemeen bekende per soonlijkheid, wiens naam vooral in de oorlogsjaren en daarna grote be kendheid kreeg. De overledene was de zoon van een molenaar uit Oirlo, die jong stierf, waardoor de jeugdige Wimke al vroeg de handen uit de mouwen moest steken en zelfstandig tot beslissingen moest komen. Hij ging in de handel en vestigde zich ruim dertig jaar geleden in Box meer. Hij deed er in aardappelen en graan en legde zich in de kommer volle crisisjaren ai snel toe op de pluimveehouderij. Hij ging met een knecht kippevoer vervaardigen en toen dat een beetje liep, ging hij er op uit om voorlichting te geven aan de boeren. Hij zag in dat er betere huisvesting moest komen voor deze dieren, betere rationalisatie van de bedrijven. Hendrix schroomde niet om zelf nog les te gaan nemen bij een Brabantse landbouwonderwijzer en met de meerdere kennis uitge rust, begon hij voorlichting te geven. Hij stelde steeds meerdere assisten ten aan. In 1939 had hij een produk- tie van 9000 ton pluimveevoer en meer dan 100 werknemers in dienst. De oorlog legde zijn enthousiast begonnen taak grotendeels stil. maar toen kwam rijn zakeninzicht tot gel ding. Hij ging surrogaatpeper en an dere specerijen op de markt bren gen en zijn naam kwam als het wa re in bijna elk Nederlands huisgezin „op tafel". Het was een uitstekend surrogaat, dat onder de naam De Körver verhandeld werd. De naam was ontleend aan het beroep van zijn grootvader die korven maakte. Toen de oorlog goed en wel voorbij was richtte Hendrix zich weer op de pluimveehouderij. Na een Ameri kaanse reis had hij de vertegenwoor diging voor Europa van de Hy-Line kippen, later ombuigend naar de op fok van de Hybro-mestkuikens. Het bedrijf is steeds gegroeid in de ontwikkeling der latere jaren. Kenmerk van die groei was de grote dag voor de Hendrix-fabrieken in 1961 toen minister Marijnen de nieu we fabriek te Heijen openstelde. Met deze fabriek, een modem be drijf aan een binnenhaven, waar de grondstoffen direct vanuit het schip in de fabriek terecht komen of langs de rijksweg Nijmegen-Venlo via vrachtwagens aangevoerd worden, was een wensdroom van de stichter werkelijkheid geworden. Onlangs heeft Hendrix N.V. in de Vredepeel nog een boerenbedrijf overgenomen, dat een der modern ste „kippenfarms" van Nederland belooft te worden. Ruim twee jaar geleden ging hij rusten en vestigde zich op dokters advies in Zwitserland. Een van zijn zoons is priester en is secretaris van het Limburg diocees en rechterhand van de bisschop van Roermond. De heer W. H. Hendrix was rid der in de Orde van St. Gregorius, in de Orde van Oranje Nassau en in de Kroonorde van België. Uitgebreide Ueurencatalogu» bij Claessens Campingspori Poststraat 8 VENRAY TeL 1429 TELLING GROENTEN IN DE OPEN GROND JULI 1965 De Directeur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatrege- len in de provincie Limburg maakt bekend, dat van 17 juli t.m. 7 aug. a.s. een telling zal worden gehouden van de in de open grond geteelde la te groenten. De hiervoor in aanmerking ko mende telplichtigen zal door de dis- tritsbureauhouder een tellingsformu lier worden togeezonden. De hierop gevraagde gegevens dienen te wor den ingevuld naar de toestand op zondag 18 juli a.s. Aandacht wordt gevraagd voor de op de binnenzijde van het formulier vermelde „Toelichting". De opgave dient uiterlijk 5 dagen na ontvangst te worden geretour neerd. Deze terugzending is portvrij. L. A. M. de Bekker, directeur.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9