Bungalowtent? Lagere Loonbelasting 40 JAAR K.R.O. OPEL de betrouwbare Bej aardenproblemen neg steeds niet cpgelc&t ATEBE GARAGE Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN f fa. MARTENS Claessens Campingsport VRIJDAG 9 JULI 1965 No. 27 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS OP 1 JULI VAN KRACHT Tegelijk met de belastingverlaging, die op 1 juli van kracht wordt, wor den ook enkele wijzigingen doorge voerd in de wettelijke bepalingen van de loonbelasting. In verband hiermede hebben alle werknemers een nieuwe werknemersverklaring moeten invullen, zodat de werkge vers met de door hen verstrekte ge geven rekening kan houden bij de inhouding van de eerste loonbelas ting na 30 juni 1965. Voor week- loners wordt de belastingverlaging dus deze week reeds van kracht; maandloners moeten nog één keer belasting betalen volgens het oude tarief. Zolang de werknemersverkla ring niet is ingeleverd wordt de loon belasting nog ingehouden volgens het hoogste tarief. Het is dus wel zaak dat men zijn werknemersver klaring tijdig inlevert. De werknemersverklaring moet de werkgever in staat stellen bij de in houding van de loonbelasting op de juiste wijze rekening te houden met de burgerlijke staat, het aantal kin deren voor aftrek en eventueel ouderdoms- of invaliditeitsaftrek. SOORTEN Er is ook nu weer een hele serie loonbelastingtabellen in gebruik. Ta bellen voor salarissen, die per kwar taal, maand, vierweekse periode, week, dag en voor tijdvakken van vier uur of minder worden uitbe taald. En deze tabellen zijn weer verschillend naar gelang men al dan niet AOW-AWW-premie moet beta len, in overheidsdienst is of bij een particulier bedrijf werkt dan wel ge pensioneerd is. Er zijn witte, gele, blauwe, groe ne en roze tabellen. Voor verreweg de meeste werkne mers bij particuliere bedrijven wordt de witte coördinatietabel gebruikt. In deze tabel is rekening gehouden met de sociale verzekeringen (ziekte wet, ziekenfondsbesluit, werkloos heidswet, algemene ouderdomswet en met de kinderbijslag). DE 5°/o-REGELING In de nieuwe loonbelastingtabellen is voor het eerst de 5% regeling verwerkt. Hierbij is het minimum 240,en het maximum 600, Deze 5% wordt berekend naar het inkomen. Zij, die méér dan 600, - kosten hebben en dit kunnen aan tonen, mogen deze meerdere kosten ook in mindering brengen met een maximum van 1000. Deze 5% af trekregeling dient voor de bestrij ding van kosten op het loon als kon- tributie vakbond, vakkleding, ge reedschap en reiskosten binnen de woongemeente van en naar het werk. Zij, die op een grotere afstand dan 10 km xan hun werk wonen en de reiskosten niet vergoed krijgen van hun werkgever, kunnen een grotere aftrek krijgen dan mogelijk is vol gens de 5%-regeling. Om die extra aftrek te kunnen krijgen, moet men, indien men alléén loonbelasting be taalt dus niet meer dan 12.000,- verdiènt een verzoek indienen bij de inspecteur van de belastingen. De extra-aftrek wegens reiskosten varieert van 145,— bij een afstand van 12 km tot 760,bij 40 km. Doordat als onderdeel van de 5%- regeling in de loonbelastingtabel een bedrag van 120per jaar is ver werkt voor reiskosten worden ver goedingen die de werkgever ver strekt voor het regelmatig reizen in ieder geval tot dat bedrag bij het loon geteld. Dit betekent dus dat de verstrekte reisvergoeding tot 120 per jaar d.i. 10,- per maand en 2,30 per week bij het maand(week)loon moet worden geteld. De 5%-regeling gold tot dusver al leen voor degenen die konden aanto nen dat ze jaarlijks meer dan 100,- verwervingskosten hadden. In de ou de loonbelastingtabellen was met de ze aftrek van 100,- rekening ge houden. Deze 5%regeling geldt alleen voor werknemers die een dienstbetrekking vervullen dus niet voor gepensio neerden e.d. voor wie een vaste af trek van 150,- geldt naast de be jaardenaftrek. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 23 AOW-AWW-PREMIE Behalve een verlaging van de loon belasting voor alle groepen blijkt, dat van trekkers van inkomens be neden de 12.000,per jaar een wat lagere premie AOW en AWW zal worden ingehouden. Dit percen tage was tot nu toe gemiddeld ruim 10 procent. Het nieuwe tarief komt uit op ongeveer 9,5 pet. Voor tan tièmes, gratificaties en andere belo ningen, die in de regel slechts een maal of eenmaal per jaar worden toegekend en over overwerkloon is verschuldigd aan AOW en AWW- premie 9,5 procent (was 10,1 procent). Aan de normale belonignen voor de werkende gehuwde vrouw werd tot nu toe 15 procent loonbelasting ingehouden, nadat dit loon met 50,- per maand, per week met 11,50, per kwartaal met 150,- was vermin derd. Dit percentage wordt per 1 ju li 12V2 procent, terwijl de vaste ver mindering per maand 62,-, per week 15,en per,kwartaal 186,- wordt. De door de inspecteur der belastin gen voor het eerste halfjaar 1965 bij beschikking toegestane verminderin gen van het loon voor kosten van verwerving en persoonlijke verplich tingen vervielen per 1 juli. Dit houdt verband met het feit, dat met ingang van 1 juli met deze aftrek in de nieuwe loonbelasting tabellen reeds rekening is gehouden. Ze zijn door de wetgever gefixeerd op 5 procent van het loon. De verleende beschikkingen voor aftrek van buitengewone lasten blij ven ook voor het tweede halfjaar 1965 geldig. Herziening kan echter worden vrzocht indien de nieuwe re geling inzake de aftrekbaarhed van studiekosten tot een hogere aftrek zou leiden. Hierbij dient er evenwel rekening mee te worden gehouden, dat de aftrekbaarheid van ziekte kosten beperkter is dan tot nu toe. VRIJE VOET De nieuwe tarieven van de loon belasting geven alle werknemers verlaging van belasting, voor zover ze tenminste nu al geen loonbelasting meer behoeven te betalen. Ze varieert naar de hoogte van het inkomen. Een grotere groep loon- trekkenden dan. tot nu toe zal van het betalen van loonbelasting zijn vrijgesteld doordat de belastingvrije voet is opgetrokken tot een jaarinko men van 2610,voor ongehuwden en tot 14.250,voor gehuwden met 10 kinderen. De belastingvrije voet bij onge huwde maandloners is opgetrokken van 193,32 tot 264,99; voor ge huwden met 1 kind van 288,32 tot 394,99; voor gehuwden met 2 kin deren van 320,82 tot 442,49; voor gehuwden met 3 kinderen van 380,62 tot 494,49; voor gehuwden met 4 kinderen van 393,32 tot 549,99, voor gehuwden met 5 kin deren van 433,32 tot 612,49 enz. Voor ongehuwde weekloners is de belastingvrije voet opgetrokken van 44,61 tot 61,14; voor gehuwde weekloners van 60,76 tot 82,49; voor gehuwden met 1 kind van 66,53 tot 91,14; met 2 kinderen van 74,03 tot 102,10; met 3 kin deren van 83,26 tot 114,22; met 4 kinderen van 90,76 tot 126,91 en met 5 kinderen van 99,99 tot 141,33 enz. enz. KINDERAFTREK In de kinderaftrek zijn in de nieu we regeling twee belangrijke wijzi gingen gekomen. De eerste is dat voor kinderaftrek ook in aanmerking komt een kind, ouder dan 16 jaar, maar jonger dan 27 jaar, dat het huishouden verzorgt, indien tot dpit gezin tevens drie kinderen behoren die jonger zijn dan 27 jaar. De tweede wijziging houdt in, dat dubbele kinderaftrek zal worden genoten voor een kind, jonger dan 16 jaar. dat wegens studie of invali diteit niet tot het huishouden van de belastingplichtige behoort, maar voor méér dan de helft te laste komt van de belastingplichtige. Tot deze kinderen behoren kinde ren, die op een kostschool (pensio naat) verblijven voor studie en kip deren, die in een tehuis verblijven wegens invaliditeit. Voorts is het bedrag van de vrije neveninkomsten uit bijverdiensten verhoogd van 200,- tot 400,-. Dit geldt overigens alleen voor hen, die alléén loonbelasting betalen, omdat hun inkomen beneden de aanslag- grens van 12.000,blijft. Komt men boven dit bedrag dan dient men een aangiftebiljet inkomstenbelasting in te vullen met vermelding van zijn inkomen, waaronder het totaalbe drag aan bijverdiensten. ASSURANTIE en FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop VENRAY Tel. 1061 (04780) voor autoverzekering" Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwel elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 5Vs% FEEST MET ALLE LUISTERAARS EN KIJKERS De KRO gaat een week vol feeste lijke uitzendingen tegemoet, waar voor de omroep anderhalf miljoen gulden uit zjjn spaarpot heeft ge haald om ze te kunnen financieren. Het 40-jarig bestaan van de KRO wordt dan ook een groot feest. Wanneer het op de ouderwetse manier was gebeurd met receptie en een gala-diner in een of ander def tig hotel, dan was deze viering niet zo duur geworden. Maar de KRO wil heel Nederland ervan laten meege nieten. Vandaar De eigenlijke datum is 24 novem ber. Op die dag had de legendarische pastoor Perquin zijn radio-omroep van de grond. Nu is de KRO een ge vestigde instelling, welke haar basis heeft in meer dan 600.000 betalende leden. Enige zelfgenoegzaamheid zou te begrijpen zijn, maar daarvan is bij de plannen voor de feestweek in no vember geen spoor te bekennen. In tegendeel, Mr. H. W. van Doom, voorzitter van de KRO, zei bij zijn aankondiging van het jubileumfeest: „Wij willen niet zelfgenoegzaam te rugzien op het verleden, maar dui delijk maken hoe het katholieke leef klimaat thans in evolutie is." Hoe de KRO dat zal doen. zal blij ken uit het program, dat voor de week van 21 tot 28 november is op gesteld. Dit program staat reeds in grote lijnen klaar. Radio en televisie zullen onder meer een Eucharistie viering uitzenden volgens de nieuwe liturgische richtlijnen met gebruik van nieuwe muzikale mogelijkheden Huub Oosterhuis kreeg opdracht tot het schrijven van een tekst, Albert de Klerk componeert de muziek. De uitzending geschiedt vanuit een pa rochiekerk. Welke dat zal zijn is nog niet zeker. Hiermee wil de KRO bij dragen tot een positieve ontwikke ling in de liturgievering. Andere „godsdienstige" uitzendin gen zullen proberen een inzicht te geven in de problematiek van het christendom in de wereld en in ons eigen land. Zo zal de KRO bijv. een reeks documentaires uitzenden over de Kerk in Zuid-Amerika, Congo en andere landen. Voor wat betreft ons land zal speciale aandacht worden geschonken aan het priesterambt. Priesters zullen zelf hun mening geven over hun ambt en moeilijkhe den daaromheen in verband met de veranderde tijd. Vanzelfsprekend komt ook de mis sie hier aan bod. Twee reporters van de KRO zijn momenteel al in Oost- Afrika om de veranderingen in het missionaire denken en de konse- kwenties ervan onder de loupe te NATUURLIJK... Uitgebreide Ideurencatalogus bij Poststraat 8 VENRAY Tel. 1429 DOORLOPENDE SHOW van caravans, kampeertenten en kampeerartikelen op ons terrein aan de Leunseweg t.o. Sportpark. nemen. Maar de godsdienstige boog kan niet altijd gespannen zijn. Deze uitzendingen vormen dan ook slechts een onderdeel van het feestprogram, dat behalve de Lachende Kerk van Fons Jansen ook het hele scala van hoog cultureel tot gewoon amused ment omvat. Daarin onder meer de opera Carmen, die in Enschede met medewerking van de Enschedese be volking wordt opgevoerd, daarin eeq, cabaret met Wim Zonneveld en ook de Amerikaanse Musical Oklanoma die de KRO als eerste in de hele we reld voor de TV mag brengen, gro tendeels in Nederlandse vertaling. Het feest van de KRO gaat nog verder. De omroep zal met een hele serie wielerwedstrijden deze zomer nog wat plezieriger maken met be kers en andere prijzen. Er is een rui- t jrconcours van de jonge boeren, een aïfia teur-foto w eus trij'd, een wedstrijd" in de lichte muze enz. Een hoogte punt vormt zaterdag in de jubileum- week. Dan zal er een TV-marathon zijn. De uitzending van de TV be gint dan 's morgens om 8 uur en duurt onafgebroken tot 's nachté 12 uur. In deze uitzending zit werkelijk van alles, maar is door socialogen zo uitgekiend, dat iedereen er een ma ximum aan genoegen aan kan bele ven. Dat de KRO ook een receptie houdt in Hilversum, dat is vanzelfsprekend. Dat gebeurt 22 november. De recep tie wordt diezelfde dag gevolgd door een samenkomst van alle KRO vrienden, waaronder niet alleen „eigen volk" wordt gerekend, maar evenzeer de andere omropeen en hun medewerkers. Daarvoor is alleen de RAI in Amsterdam groot genoeg. De KRO zet geen monument op of een gebrandschilderd raam om zijn jubileum te markeren. De omroep wil wel wat anders doen, namelijk met hulp van zijn luisteraars zoveel mogelijk ouden van dagen een TV- toestel cadeau doen. Dat hiervan niet alleen de katholieke ouden van da gen zullen profiteren, is vanzelfspre kend. Eveneens met hulp van de luisteraars en kijkers wil de KRO eveneens ter gelegenheid van zijn ju bileum een nieuwe zender in Afrika openen. Dit laatste overigens met buitenlandse medewerking. Het zal de Voice of Afrika zijn, die ene be langrijke bijdrage moet gaan leveren aan de ontwikkeling van de bevol king. HULPVERLENING DOOR WIJKVERPLEEGSTERS AAN VAKANTIEGANGERS Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleegster van een kruisvereniging, kunnen deze ver pleeghulp in de meeste gevallen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn wan neer het het geven van injecties be treft. De eigen huisarts dient de va kantieganger dan een briefje met en kele gegevens mee te geven voor zijn collega in de vakantieplaats. Ook de wijkverpleegsters in de twee plaat sen zullen elkaar dver de patiënt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is ziek wordt en er een arts bij roept, kan hij of zij daarna ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaat se verkrijgen. Als de patiënt(e) nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een nood-lidmaatschap moeten worden aangegaan. De vele buitenlanders, die vooral de plaatsen aan de kust en de ge meenten langs de plassen voor va kantie hebben uitgezocht, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijk verpleegster verkrijgen. Ook deze patiënten dienen evenwel eerst een arts ter plaatse te consul teren. Deze zal hen zonodig naar een wijkverpleegster van een der kruis verenigingen verwijzen. Oude Ooitrumseweg Venray Tel. 2288 „Mijnheer, we moeten Venray uit. Wilt U de krant voortaan zenden naar het bejaardentehuis daar-en- daar." Een briefje tussen de velen, die iedere week op ons bureau te recht komen. Ga je dan eens na. wat er feitelijk aan de hand is (want dat woordje „moeten" bevalt je niet), dan blijkt er een echtpaar te zijn, dat jaren in Venray gewoond en ge werkt heeft, maar dat nu zichzelf niet meer kan helpen en aangezien hier geen bejaardenhuis is, naar el ders moet vertekken. Spreekt men met zo'n mensen, dan is er een enor me triestheid. Hier hebben ze vrien den en kennisen wonen, hier kennen ze iedereen en nu moeten ze weg. De nood dwingt hen. „Hadden ze toch in Venray een bejaardenhuisis het afscheidswoord. Dit vooral is naar „believen te ver menigvuldigen. Doe maar eens de moeite, bij goed weer. tussen onze oudjes op de banken langs straten en singels plaats te nemen. Dan zal men merken dat ondanks het zonne tje die goede oude dag toch dikwijls zo zonnig niet is. O zeker, opa heeft bij zijn dochter een prachtige oppas en een prima verzorging. Maar haar gezin groeit en opa komt in de ver drukking. Ongewild, maar het huis wordt niet groter bij. ieder kind dat geboren wordt, integendeel "kleiner." En opa, die graag kaart, kan in dat toch al te kleine huis zijn kaartmak- kers niet vragen voor een middag en gaat maar wandelen als het wasdag is. We gaan hier geen trieste verhalen verder over ophangen. Maar wie meent dat de nood opgelost is voor onze bejaarde mensen door de bouw van bejaardenwoningen, die heeft het zeer beslist mis. Het is een goed en prachtig werk geweest, die be jaardenwoningen, maar er zijn in ons Venray verschillende oudere mensen, die daarmede niet geholpen zijn. Zij moeten voor die oplossing hun woon- en werkplaats uit. de vreemde op, of hier blijven tobben.... We lopen hier te achteloos langs heen. „Wat doet men niet voor Venray's jeugd? Men bouwt prachtige nieuwe scholen, een mooi sportpark wordt aangelegd; er komt een fantastisch zwembadDat is goed en dat is mooi, maar wat doet Venray feitelijk voor zijn bejaarden?" aldus de vraag van een oudere dame, die gedacht had een rustige oude dag in haar geboorteplaats te mogen hebben, maar die nu drie café's om zich heen gekregen heeft, waar de muziek van 's middags tot 's nachts die rustige oude dag wegspeelt. Op haar vragen of het niet wat kalmer kan, komt geen atwoord evenmin op haar vr^ag of dat nu allemaal mag. „We zijn uitgerangeerdis haar trieste ronclusie en vertrekt maar; geen mens die er zich sappel over maakt. De mensen, die in de crisisjaren hier geleefd en gewerkt hebben, die een ongenadige oorlog mee gemaakt hebben en ook hun steentje hebben bijgedragen bij de wederopbouw en de uitbreiding van ons aller Venray, wijzen we de deur, als ze nu in nood komen verkeren. We kunnen ze niet helpen, ze moeten naar elders. En het is zo'n pover antwoord als we moeten zeggen: ja, maar er staan toch al plannen op papier om hierin verandering te brengen. Want nie mand kent die plannen en wat nog erger is, niemand weet hoe ze ooit verwezenlijkt zullen worden. Het heeft op de eerste plaats al (te) lang geduurd voordat "de betreffende commissie haar plannen op papier gereed had en ze het gemeentebe stuur kon aanbieden. Dat bestuur heeft op zijn beurt weer tijd nodig om een en ander te bestuderen, de consequenties te be kijken, weer overleg te plegen met andere instanties, die hierin wat te bedisselen hebben en zo verstrijkt de tijd, die vooral voor bejaarde men sen zo kostbaar is. En waar niemand weet wat men wil doen, is zelfs bij benadering niet te zeggen, wanneer een en ander verwezenlijkt zal zijn. De vraag mag gesteld worden of het niet tijd' wordt dat onze bejaar den nu eindelijk eens te horen krij gen wat men van plan is voor hen nog meer te doen, dan links en rechts bejaardenwoningen te bou wen. Want hoe goed en mooi op zich ook, deze zijn onvoldoende. Dat blijkt uit de bejaardentehuizen in Horst* Overloon, Sevenum, Gennep en el ders. Dat blijkt in Venlo en andere plaatsen, waar bejaarde Venrayse mensen op flats e.d. wonen en gaan wonen. Dat blijkt ook in Venray zelf, als men met onze bejaarden zelf eens praat, met doktoren en zusters van het Groene Kruis. We zijn verplicht hen te helpen Het mannetje stond bedremmeld met zijn pet te draaien. Twee feiten stelden hem van aangezicht tot aan gezicht met het recht: hij had. aldus de dagvaarding, als bestuurder van een tweewielig rijwiel daarmede ge reden over de voor het openbaar Verkeer 6p^»n?ta jndt?-vijvnïgr ^ïilks terwijl hij onder zodanige invloed van het gebruik van alcoholhouden de drank verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht, dit rij wiel naar behoren te besturen en hij was op deze dag voornoemd aldaar als bestuurder van een tweewielig rijwiel, nadat hij een hem tegemoet komend rijwiel met hulpmotor had aangereden, weggereden, voordat de identiteit van zijn persoon behoor lijk vastgesteld had kunnen worden. Hetgeen in gewoon Nederlands wil zeggen, dat het mannetje dronken op zijn fiets had gezeten, een juffrouw op een bromfiets ondersteboven reed en zich vervolgens uit de voeten maakte. Op het moment van de botsing was er nog een derde persoon op een tweewielig rijwiel in de buurt, namelijk een student. Die vatte ter stond de taak van particulier detec- live op, zette een achtervolging in en rende achter het mannetje aan. dat zwalkend door de straten laveerde. De man kon zijn achtervolger niet kwijt raken en ging tenslotte maar naar huis. Daar noteerde de student het adres, en met dat briefje ging hij naar het politiebureau. Zodat de misdadiger al was gegrepen voor hij zijn roes had uitgeslapen. Op de plek van het drama was ondertussen ook het een en ander gebeurd, want de aangereden juf frouw was de helft van twee zusjes, en de andere, niet aangereden helft, kwam als getuige verklaren hoe al les zich had toegedragen. „Mijn zus je", zei ze, „stortte neer als een blok. Ze bad de ogen helemaal dicht en v de polis ligt in de tweede la vgp het kastje!" Deze laatste droeve bijzonderheid liet niet na diepe indruk te maken in de rechtszaal en zelfs de pet van de verdachte bleef er even stil van. „En is uw zusje toen naar het ziekenhuis gebracht?" informeerde de rechter deelnemend. „Neen, edelachtbare", verklaarde de getuige. „Toen ze de ogen weer open had gedaan, is ze naar huis ge gaan". Het slachtoffer in kwestie stond ter demonstratie op de tribune opgesteld. Zij zag er nogal gezond uit en droeg haar zestig jaren met. ere. „U bent al driemaal bekeurd we gens dronkenschap", zei de officier misprijzend tegen de verdachte, die ijlings weer met zijn pet begon te draaien, „en u bent opgehouden met het innemen van anti-alcoholpille tjes". „Ik kreeg d'r zo'n pijn in de buik van", klaagde het mannetje, „en ik heb een fruitmand naar 't slacht offer gestuurd." „En daar is mijn zusje ook nog ziek van geweest, om dat ze te veel fruit achter elkaar had gegeten!" riep de getuige, die niets goeds in de trouwe Bachus-dienaar kon zien. Zes weken voorwaardelijk kreeg de man en vijftig gulden boete. „En bij de eerste borrel, die je nu drinkt, ga je zes weken de kast in", dreigde de rechter. „En dat wordt dan zes weken water", deed de officier er nog een schepje op. „Mijn zusje was er helemaal van ondersteboven", zei de getuige nog, maar toen was de rechter al weer met de volgende zaak bezig.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5