Werken in de schoolvakantie Boerenleenbank kindewakantiweik OPEL de betrouwbare Winkeliers attentie ATEBE GARAGE natuudijjn Mói ZOHier naat Ariaens-Kosman ywtestcaat 6 Uw spaargeld steeds opneembaar bij de VRIJDAG 2 JULI 1965 No. 26 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WPPlfRI ATI VOOR UP1MR A V RIM OM^TRPPPM ADVERTENTIEPRU8 8'/. ot p. mm. ABONNEMKNT8- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 CLdlDLrtU V UUIV V U1I1\1T I LA" LlUlü 1 II LIlL.il PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (botten Venroy 2. Het werken van jongelui in de schoolvakantie is een zaak die ver schillende kanten heeft. Mogelijk dat de „vakantiewerkers" zelf zich over het pro en contro niet zo druk maken, maar het is stel lig noodzakelijk dat de ouders zich realiseren wat dit werken in de vakantie inhoudt. Het is niet moeilijk een aantal gun stige factoren op te sommen die er voor de jeugd aan het werken in de schoolvakantie zitten. Ze zijn in de eerste plaats eens fijn uit de gewone schoolsleur vandaan. Ontspanning is immers niet niets doen, maar is vooral eens iets anders doen. Bovendien komen ze meteen te weten, dat er voor geld gewerkt moet worden. Ze zullen ook gaan be seffen, dat vader voor hun kleren, eten, studie en pretjes behoorlijk moet sjouwen. En als ze zelf ook eens hard voor hun geld moeten werken, dan zullen ze dat in de toekomst wellicht niet zo gemakkelijk uitgeven. Kortom, ze zullen de waarde van het geld beter beseffen. Ze komen in een heel andere om geving, waar ze niet zo beschermd zijn als op school. Ze komen in de harde wereld van de volwassenen, waarin zelfs hun werkende leeftijd genoten veel „ouder" zijn. Die zijn hen immers ver vooruit in levens ervaring en praktische kijk op de dingen. Ze zullen in deze nieuwe wereld wel gedwongen zijn zich te handhaven. Ze zullen er volwassener door worden, praktischer en zelfstan diger. Van hun aanpassingsvermogen zal veel worden gevraagd. Allemaal goed voor later. Zij zullen nu ook meer lichamelijk werk moeten doen en kunnen „gezond moe" worden. Ook zullen ze een andere kijk krij gen op de beoefenaars van handen arbeid. Mochten ze op deze mensen wat laatdunkend neerkijken, dan is het goed als ze merken hoe weinig ze eigenlijk zelf nog kunnen, in ver gelijking met de eerste de beste on geschoolde arbeider. Om van de vak mensen nog maar niet te spreken. DE ANDERE KANT Allemaal mooi, heel mooi zelfs. Maar bedenk wel dat met deze op somming de zaak niet af is. Want we kunnen het ook van een andere kant bekijken. Dit vakantiewerk is alleen maar- begonnen om geld te verdienen. Men zoekt dus de best betaalde baantjes uit. Echte arbeidsvreugde, doodge woon plezier in het werk komt pas op de laatste plaats of is meestal he lemaal niet aanwezig. Geestdodend werk? Wat geeft het, als het maar goed betaald wordt. En als de baas niet kijkt, dan doe je immers niets? En dan nog iets. Dat geld is niet altijd zo best voor jonge mensen. Het wordt vlot verdiend en even vlot uitgegeyen. Zo worden ze in de vakantie gelijk verknoeid. Want als ze weer naar school gaan is het geld op. En dan zijn ze niet meer tevreden met het zakgeld dat de ouders be schikbaar kunnen stellen. Niet altijd is het milieu waarin ze belanden geschikt. Ze zijn gewend de lessen van de onderwijzers zon der meer aan te nemen. Nu zullen ze de „lessen" van vroegrijpe jonge lui en niet altijd even verstandige ouderen ook zo slikken. Ze zullen heel wat leren wat niet goed voor hen is. Het is bovendien lang niet zeker, dat ze in een gezonde omgeving te recht komen. Ze zullen maar al te vaak werk moeten doen dat niet goed voor hun lichamelijke ontwik keling is. Vooral het streven om in korte tijd veel te verdienen, zal hun jachtend werk doen vinden, waar door ze zo onder spanningen komen te staan, dat ze aan het eind van de vakantie juist erg vermoeid naar de school teruggaan. FISCUS EN VAKANTIEWERKERS De fiscale kant van het werken in de vakantie door scholieren en stu denten verdient wel degelijk de belangstelling. Geen enkele vader zal er veel voor voelen later nog eens belasting te betalen over geld dat zijn spruiten met vakantiewerk hebben verdiend. Allereerst moet worden vastgesteld, dat de belastingwetten deze ver diensten vooral bij de kinderen wil len belasten. Dat gaat met dat va kantiewerk nogal gemakkelijk, want het zal immers meestal in loondienst worden uitgeoefend. De tijdelijke werkgever houdt dus loonbelasting en premie AOW in en daarmede is de zaak dan afgedaan. Met dat „afgedaan" bedoelen we dat het inkomen niet nog eens bij de vader komt en dat ook de kinderen over deze betrekkelijke lage bedra gen geen aanslag in de Ink. Bel. zul len krijgen. Maar er is nog wel een mogelijk heid om die loonbelasting echter niet de premie AOW terug te krij gen. Bij het Besluit op de Ink. Bel., dat tot en met 1964 gold en bij de Wet op de Ink. Bel., die per 1 jan. 1965 is ingegaan, behoort een tarief. Daarin kan men precies aflezen hoeveel be lasting men bij een bepaald inkomen moet betalen. Dit tarief begint voor elke belastinggroep ongehuwd, ge huwd, gehuwd met 1 of meer kinde ren bij een bepaald inkomen. Wat er beneden blijft, is onbelast. Blijft men met zijn inkomen dus beneden die minimumgrens, dan is men geen inkomstenbelasting ver schuldigd. Heeft men in zo'n geval tóch loonbelasting betaald dan ki'ijgt men die ook nog terug. Men heeft echter de eis gesteld dat er dan min stens 10,loonbelasting betaald moet zijn. In 1964 en vorige jaren was dat bedrag nog 15, Het is dus voor vakantiewerkers erg belangrijk dat ze dit minimum bedrag van de Ink. Bel. weten. We geven het hierbij over de laatste ja ren voor de groep van de ongehuw- den (I) en de groep gehuwden zon der kinderen (II): I II 1961 1500 2100 1962 1650 2280 1963 1950 2700 1964 1950 2700 1965 2010 2790 als de verdiensten geen wezenlijke verlichting voor de ouders beteke nen. Dit laatste kan als de verdien sten worden aangewend om extra studie-uitgaven mogelijk te maken. Als men dus een studiereis van het geld maakt en niet een gewoon va kantiereisje. Of als mgn extra (dure) studeboeken aanschaft en niet een bromfiets. De kinderaftrek voor de loonbelas ting wordt berekend naar de toe stand bij het begin van het kwartaal. Men zal dus de toestand per 1 april, 1 juli, 1 oktober en 1 januari in het oog moeten houden, net als bij de kinderbijslag. De Ink. Bel. rekent naar de toe stand per 31 december. Op dat tijd stip zal er van vakantiewerk meestal wel geen sprake zijn. Zou men geen aanslag in de Ink. Bel. krijgen, maar zou zo'n aanslag voordelig zijn omdat er bijvoor beeld een kwartaal kinderaftrek is weggevallen dan is er een nieu we mogelijkheid. De nieuwe wet kent immers het verlenen van aan slagen op verzoek. Aan het eind van dit jaar zullen we daar zeker op te rug komen. SOCIALE VERKEKERINGS- PREMIES DER VAKANTIEWERKERS Scholieren die in hun vakantie gaan werken d.w.z. in loon dienst gaan werken, krijgen te maken met de sociale verzeke ringswetten. Ze merken dat wan neer ze hun loonzakje ontvangen; want dan zien ze dat bepaalde pre mies van het loon z(jn ingehouden. Zo moeten in de vakanties wer kende scholieren b.v. premie betalen voor de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezen wet. Die AOW en AWW zijn volks verzekeringen en de gehele Neder landse bevolking van 15 tot 65 jaar is voor die wetten verzekerd. Ieder die een eigen inkomen heeft, moet van dat inkomen premie betalen en dus ook in zijn vakantie in loondienst werkende scholier. Voor de overige sociale verzeke ringswetten heeft men het de in va kantie werkende jongens en meisjes gemakkelijk gemaakt. Zo zijn ze niet" verzekerd voor de Ziektewet en de werkloosheidswet; daar betalen ze ook geen premie voor. Dat levert dan weliswaar wat financieel voordeel op, maar let wel: bij ziekte zal men geen ziekengeld krijgen en na afloop Dit is het netto-inkomen, dus na aftrek van de beroepskosten, die in het algemeen tot en met 1964 steeds 100,bedroegen en in 1965 zelfs 5 pet. van het loon bedragen. Ook de premie AOW mag er af. Wie over een vorig jaar nog iets te rug wil hebben moet vlug schrijven. Over 1965 kan de teruggaaf worden gevraagd begin 1966. Brieven te rich ten aan de nspecteur der directe be lastingen. Hoe staat het nu met de belasting van de ouders? We hebben al gezien dat het verdiende geld van de kinde ren niet bij het inkomen van de va der wordt geteld. Dat is dus al een hele zorg minder. Maar de vader krijgt ook kinderaftrek voor een stu derend kind. Komt die aftrek dan niet in gevaar? De zaak is hier nog iets ingewik- studieboeken aanschaft en niet een studerend kind kan hier namelijk niet alleen voor 1 of 2 tellen, maar ook nog voor 3. Dat hangt weer af van de mate waarin de vader de on derhoudskosten betaalt. Neemt hij minstens 12,50 per week voor zijn rekening, dan telt het kind voor 1. Betaalt hij meer dan de helft, dan is er dubbele aftrek. Betaalt hij nagenoeg alle kosten en is de student boven niet thuis, maar op kamers dan is er zelfs drievoudige aftrek. Het is duidelijk, dat in het laatste geval voorzichtigheid geboden is! In dien de verdiensten van de student hiinder dan 500 bedragen, dan zal men de drievoudige aftrek nog ver lenen. Het is zelfs mogelijk dat ook bij hogere verdiensten de aftrek ge heel in stand blijft. Echter alléén, van het werk is er natuurlijk ook geen recht op werkloosheidsuitke ring. De ziekenfondsverzekering maakt het de jongelui ook al gemakkelijk. Meestal zullen ze als indirectverze- kerden worden beschouwd op grond van de ziekenfondsverzekering van de ouders. De verzekering voor deze jongens en meisjes loopt dus gewoon door. Premie hoeven ze er niet voor te betalen. ONGEVALLEN Wel zijn de in loondienst werken de scholieren meestal verzekerd voor de Ongevallenwet. De premie daar voor levert hun geen moeilijkheden op, want die komt volledig voor re kening van de werkgever. Mocht iemand dus bij het werken in de va kantie een ongeval overkomen dat in verband staat met de uitoefening van de dienstbetrekking, dan krijgt hij of zij dus een uitkering krachtens de Ongevallenwet en heeft recht op ge neeskundige behandeling. Voor de kinderbijslagwetten be hoeft ook geen premie te worden betaald, want ook die premie is voor rekening van de werkgever. Maar toch is er iets waar men op moet letten. We hebben al eerder in ander verband gezegd dat studerende kinderen van 16 tot 27 jaar vaak voor het recht op kinderbijslag voor twéé kinderen kunnen worden ge steld. Dat is nl. het geval wanneer de vader de kosten van het stude rend kind voor meer dan de helft draagt. En nu, bestaat de mogelijk- heid dat deze hogere kinderbijslag in gevaar komt wanneer het kind zélf gaat verdienen. Over het algemeen valt dat wel mee, ook als het kind in de vakantie loon verdient, zullen de kosten nog wel grotendeels op de vader rusten. Maar de beoordeling van de vraag of een studerend kind van 16 tot 27 jaar grotendeels ten laste van de ouders komt, hangt af van de situa tie op de eerste dag van een kalen derkwartaal. Daarom: mocht een studerend kind van 16 tot 27 jaar in de zomervakan tie willen gaan werken, dan is het van belang dat het daarmee pas be gint nadat de eerste dag van het kwartaal (1 juli) is verstreken. Want de beoordeling van het al of niet grotendeels onderhouden van het kind door de vader wordt immers op die dag afgestemd. de spaarbank voor iederéén Venray Leunen Ysselsteyn Oostrum Oirlo Merselo Oude Oostrumseweg Venray Tel. 2288 OUDERS In „Peel en Maas" van 25 juni j.l. zult U ongetwijfeld hebben gelezen dat het „Comité Kindervakantie werk" reeds maandenlang bezig is met de voorbereiding van het KVW 1965. Deze voorbereidingen zijn thans zover gevorderd dat het comité het programma voor 1965 aan U kan voorleggen, U vindt dit programma hieronder. Een programma dat weer enigs zins afwijkt van dat van 1964, dit, om de nodige variaties te kunnen verkrijgen. Ook nu weer heeft het comité ge tracht uw kinderen een prettige va kantieweek te bezorgen, een vakan tieweek die beoogt dat uw kinderen, aan onze zorgen toevertrouwd, niet doelloos hun vakantie langs de straat doorbrengen. Als voorbeelden noemen wij onze oriëntatietocht, die zo is opgezet dat bij de kinderen belangstelling wordt aangekweekt voor het natuurschoon dat Venray en omgeving biedt; een oriëntatietocht met diverse opdrach ten die deze belangstelling onge merkt opwekt. Onze dropping die de kinderen de Venray se wegen leren kennen en die hun laat zien hoe in Venray aan de ze wegen, straten en pleinen wordt gewerkt. Al spelende en zoekende zien en beleven zij veel waar anders achteloos wordt aan voorbijgegaan. Binnenkort worden in de diverse Venrayse scholen de aanmeldings formulieren aan de kinderen uitge reikt met de volledige programma's. Vriendelijk verzoeken wij aan de ouders er op te willen toezien dat deze formulieren duidelijk en zo vol ledig mogelijk worden ingevuld, dit bespaart ons comité een massa werk. Het inschrijvingsgeld is zo laag mogelijk gehouden om iedereen de gelegenheid te geven hun kinderen aan het KVW te laten deelnemen. Vanzelfsprekend zijn hogere bijdra gen dan het normale inschrijfgeld van harte welkom, dit alles komt aan uw kinderen ten goede. In 1964 namen ruim 600 kinderen deel aan het KVW, van harte hopen wij dat in 1965 nog uneer kinderen door U aan ons worden toever trouwd! Dank zij de steun van overheid, in stellingen, bedrijven of particulieren zijn wij in staat ook nu weer ons KVW op een gezonde basis te begin nen. Leiders en leidsters staan klaar uw kinderen te ontvangen en, wan neer 't weer meewerkt, dan zal ook dit jaar weer het KVW slagen. Denkt U er aan dat ook de kinderen van de kerkdorpen van harte welkom zijn. Vorige jaren is ons gebleken dat hierover nog al eens een misverstand bestond. Jongens en meisjes uit de kerk dorpen die niet tegen een fietstochtje van kerkdorp naar Venray-kom op zien, zijn van harte welkom! Rest ons nog te vermelden dat in Peel en Maas in 1964 geschreven werd dat ons KVW voor de elfde maal gehouden werd, dit was niet juist, dit jaar starten wij voor de 14e keer, zodat wij dus in 1966 ons 3e lustrum hopen te vieren. Wij wen sen U en uw kinderen een prettige vakantie en verwijzen voor ons vol ledig programma naar hieronder. Comité Kindervakantiewerk Venray KINDERVAKANTIEWERK 1965 PROGRAMMA JongenaVveek: 0 t-m. 14 augustus. Meisjesweek: 16 t.m. 21 augustus MAANDAG (9 aug. en 16 aug.): Voormiddag: 9 uur gezamenlijke Eucharistievie ring in de Grote Kerk. 10 uur: alle groepen gaan naar het Vlakwater; groepsindeling en spel letjes. Namiddag: grote etalagewedstrijd in het dorp. DINSDAG (10 en 17 aug.): Hele dag: 9 uur vertrek vanaf het Kennedy-plein (voorheen Molen plein) per bus naar „Klein Zwit serland" in Tegelen. Geen melk wordt verstrekt. WOENSDAG (11 en 18 aug.): Hele dag: Dropping met opdrach ten. Vertrek vanaf Kennedyplein. Klassen 3 en 4 vertrek om 9 uur. Klassen 1 en 2 vertrek om 10 uur. Melk wordt verstrekt. DONDERDAG (12 en 19 aug.): Voormiddag: 9 uur Sportwedstrij den en estafettes op het voetbal terrein nabij het nieuwe zwembad. Vertrek Kennedyplein. Namiddag: 14.30 uur Oudermiddag in zaal Wilhelmina, te verzorgen door de leiders en leidsters. Melk wordt verstrekt! VRIJDAG (13 en 20 aug.): Voormiddag: 9 uur Film in Serva- tius. Vertrek vanaf Petrus-Banden school. Namiddag: 14.00 uur Straattekenen per groep op het Nassauplein. 16.00 uur: Gezamenlijke Eucharis- tie-viering in de Christus Koning kerk. Melk wordt verstrekt! ZATERDAG (14 en 21 aug.): Voormiddag: 9 uur Oriëntatietocht met opdrachten. Vertrek vanaf de Petrus-Bandenschool. 11.30 uur: Sluiting en prijsuitrei king voor beste groep van de week. Geen brood meebrengen! toegebracht aan personen en'of eigendommen van derden buiten het KVW-verband. Inschrijfgeld: 1 kind uit een gezin 2. 2 kinderen uit een gezin 1.50 per kind; 3 kinderen uit een gezin 1,per kind. U zult begrijpen dat de kosten ho ger liggen dan de hiergenoemde be dragen, maar dank zij de vele vrij willige bijdrage konden wij het in schrijfgeld dit jaar nog handhaven. Hogere bijdragen zijn dus van harte welkom. De envelopjes moeten (volledig in gevuld) op maandag 5 juli ingele verd worden. Comité Kindervakantiewerk Sekretariaat: Tedderstraat 6 Wijzigingen in dit programma zijn mogelijk. Bij slecht weer zullen er, voor zover mogelijk, bezigheden zijn in een binnenruimte. Ouders zijn ook buiten de specia le oudermiddag op donderdag (12 en 19 augustus) altijd welkom om eens een kijkje te komen nemen! Voor verloren spullen kan geen verantwoording worden gedragen. Deelnemende kinderen aan het kindervakantiewerk zijn W.A. ver zekerd ten opzichte van alle schade Wij vragen .-.og steeds 7 PERSONEEL geschoold en Jeff»1 ongeschoold yt Aanmelden dagelijks - --A J ook na werktijd - aan n j de fabriek, bij de portier UI' N.V. INALFA VENRAY Onderstaand artikeltje bevelen w(j in uw bijzondere aandacht aan. Hierop zal binnenkort een scherpe kontrole uitgeoefend worden. U bent dus gewaarschuwd! HET BESTUUR R.K. MIDDENSTANDS VERENIGING AFD. VENRAY WIJZIGING UITVERKOOPWET 1956 Het is verboden een verkoop te houden in de zes weken onmiddellijk voorafgaande aan de seizoenoprui ming (15 juli 1965), aan te kondigen op een wijze zoals gebruikelijk is bij de seizoenopruiming b.v. door on ordelijk uitstallen van artikelen en goederen met prijsverlagingen b.v. doorstrepen van de voorheen gelden de prijzen, aankondigingen van ver koop van vele restanten of coupons, kortingen, etalages, met bijzondere grote prijskaarten die meer dan ge woon opvallen enz. De Economische Controle Dienst ziet zeer scherp toe en zoals een ambtenaar van deze dienst het be stuur mededeelde, zal bij geconsta teerde overtreding onverbiddelijk worden opgetreden en proces-verbaal worden opgemaakt. Verder wordt opgemerkt, dat van de seizoen-opruiming die, ingaande op 15 juli a.s., zowel het einde van de opruimingsperiode als het begin op een in het oog vallende wijze moet worden vermeld. Levensmiddelenbedrijven, alsmede alle winkelbedrijven vallende onder het vestigingsbesluit levensmiddelen zijn uitgezonderd. De niet openbare voorverkoop aan z.g. vaste klanten is zes werkdagen voorafgaande van de 15e juli nog steeds toegestaan. Verder wijst de Economische Con trole Dienst nogmaals op het ver plichte prijzen van artikelen en goe deren in de winkel en etalages, als mede het zichtbaar hangen van de verleende vestigingsvergunningen cq. ontheffingen verleend volgens de Vestigingswet Bedrijven 1954. Ook dit is wettelijk verplicht.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5