Vergadering Gemeenteraad 299 - 339 389 - 439 299 339 389 439 /ie/om ar kt kies uw boeken bij van den Munckhof n.v. Verloving Prinses Beatrix EERSTE RONDE SoSSS^5S«poa^irau™omoTSSÜS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRUS^PEB KWARTAAL lïi (bulten Venraj 2. ^.ampingóport Gebr. REIJNEN 299 - 339 - 389 - 439 299 - 339- 389 - 439 299 - 339 - 389 - 439 KALFSPOULET KALFSROLLADE KALFSLAPPEN KALFSfricandeau VRIJDAG 2 JULI 1965 No. 26 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Op de verjaardag van Prins Bernhard viel ditmaal de maandelijk se raadsvergadering. Een raadsvergadering waarin Mevr. Rutten en de heren Colsen, Fleurkens en v. d. Sterren ontbraken, terwijl halverwege de vergadering ook de heer Bartels vertrok om een vergadering, waarin verschillende belangrijke punten behandeld werden, zoals hieronder zal blijken en die afgesloten werd met een woord van gelukwens tot Prinses Beatrix en haar verloofde. KOPPELVERKOOP Laten we beginnen bij het begin en dat waren de notulen van de raadsvergaderingen van bijna een jaar geleden. De raad stelde die zon der meer vast en vindt deze late vaststelling schijnbaar heel normaal. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van Ged. Staten van een grondaankoop in plan West van Mevr. Oudenhoven-Rutten uit de Hoenderstraat. DE BRUYN had bezwaar tegen de hier gevolgde gang van zaken. Op de eerste plaats was bij het betreffende besluit vermeld dat de Commissie van Openbare Werken zijn goedkeu ring hieraan had gehecht., Bij zijn weten heeft de Commissie zelfs het hele plan niet gezien. Weliswaar heeft de Raad B. en W. gerechtigd gronden aan te kopen tegen taxatie prijzen en gronden te verkopen te gen prijzen vermeld op de zgn. "prij zenkaart voor uitbreidingsplannen en hoeft ook de raad er dus niets van te weten, maar hier was uitdrukke lijk bij de grondaankoop bedongen dat de verkoopster een kavel terug kan kopen. En tegen deze koppelver koop had hij ernstige bezwaren. Als iedereen deze eis stelt, waarvan de gemeente grond koopt, is de vraag of we er dan wel wat mee opschieten, De VOORZITTER kon met het be toog van DE BRUYN niet meegaan. Op de eerste plaats heeft de Com missie van Openbare Werken zich akkoord verklaard met iedere aan- J-ocïr»*- tovntionn'ia T»at gebeurd en die aankoop heeft dan automatisch de goedkeuring van de Commissie en van de Raad. Naturlijk hadden B. en W. zich van de kwestie koppel-verkoop kun nen distanciëren, door eerst een aan koop-besluit te nemen en dan een verkoopbesluit. Maar z.i. was dat niet nodig. Het moet toch mogelijk zijn dat mensen die grond verkopen aan de gemeente (in dit geval 6000 vierkante meter) grond moeten kun nen terugkopen (in dit geval 1400 virekante meter). Dat kan door ver schillende omstandigheden lang niet altijd, maar waar het in een uitbrei dingsplan wel kan, moet de verko per zelfs voorrang krijgen bij aan koop. Dat lijkt hem niet meer dan billijk. Het merendeel der raadsleden was het hier kennelijk mee eens, waar op DE BRUYN overstapte op een an der chapiter. TACHTIG PROCENT Nu plan West toch ter sprake kwam, wilde hij uitdrukkelijk vra gen om zo snel als mogelijk die men sen uit te betalen, die hierin grond beschikbaar hebben gesteld. Die grondaankopen duren onderhand al twee jaren en die mensen hebben toch recht hierop. De VOORZITTER wees er op, dat een dergelijk recht natuurlijk eerst gaat gelden, wanneer de gemeente de gronden formeel in bezit neemt. Dat zal wat het gedeelte tussen Hoenderstraat en Merseloseweg be treft voor een deel met 1 juli a.s. zijn. Het heeft inderdaad enkele jaren geduurd, voordat hier alle gronden gemeentelijk eigendom werden, maar men kent de reden. Er zijn nieuwe taxaties opgesteld, die de meeste mensen meer geld opgeleverd heb ben en er zijn enkele wijzigingen gekomen. Dat heeft nu eenmaal tijd gekost. Is een voorlopige overeen komst getekend en neemt de ge meente de grond dan is zij bereid 80°/o van de koopsom direct uit te betalen of anders van die datum af rente te betalen. Meer kan ze- niet doen, voordat de officiële koopakte is gepasseerd, die ook weer moet wachten op de goedkeuring van G.S. Waar kan, wordt het hele proces zo veel mogelijk bespoedigd. Deze pro cedure is de mensen uitdrukkelijk verteld en ze weten waar ze aan toe zijn. Toen dat allemaal achter de rug was, ging het vlot d© agenda door. De raad stemde o.m. in met het toekennen van een uitkering ineens van 0,36% over het jaarsalaris 1964 en de eerste helft van 1965 aan de secretaris en ambtenaren van de burgerlijke stand. UITBREIDING STRAATVERLICHTING OOSTRUM Dat deed ze ook met de uitbreiding van de openbare straatverlichting in de Watermolenstraat te Oostrum met 3 lichtmasten. Dit is noodzakelijk ge worden nu de voormalige watermo len tot jeugdhuis wordt ingericht. Een en ander gaat 4.118,kosten. BIEZEN VENNEKE A. Steemers, Beukenlaan 20 heeft reeds eerder gevraagd 1395 m2 bouwgrond te kunnen kopen in het Biezenvenneke. Daar heeft hij al bouwplannen voor laten maken en intussen heeft hij de rijksgoedkeu ring gekregen en heeft ook de ge meente toegestemd met de bouw. Men had intussen verwacht klaar te zijn met de nieuwe prijsvaststel ling voor bouwgrond in dit bunga lowpark, maar dat is nog niet ge lukt. Aangezien het intussen toch nodig is dat de bouwer de grond in eigendom krijgt, wordt nog maar de oude formule aangehouden van 7, per m2 of zoveel als uiteindelijk zal worden vastgesteld. De raad had er vrede mee. GRONDAANKOOP Om de riolering voor het zwem bad aan te kunnen leggen heeft de gemeente 710 m2^grond nodig in het Vlakwater van A. Millen, Paters- straat 13. De taxatieprijs is voor de grond 2130, met een bedrijfssrhade van 350, DE BRUYN had horen vertellen dat deze verkoper het geld al gekre gen had, wat de VOORZITTER be vestigde. VERMEULEN repliceerde claarop dat als men in de klem zit, er schijn baar direct betaald kon worden. De VOORZITTER zei dat men in ieder geval de aanleg van deze rio lering niet wilde stagneren, maar dat men ook in de andere gevallen zoals hierboven reeds is gezegd alles zal doen om de mensen zo vlot mogelijk aan hun geld te helpen. GRONDVERKOPEN Door verschillende oorzaken is de gemeente nog eigenaar van gronden, waarop de Woningbouwvereniging heeft gebouwd. Als de bewoners hiervan die woningen willen kopen is er dus ook een grondtransactie nodig met de gemeente. Bij dit agendapunt kwam een der gelijk punt aan de orde. Th. Claes sens, Valkenkampweg 17 wil zijn wo ningwetwoning kopen voor 18.645,- en de raad had er vrede mee, mits hiervan 2470,naar de gemeente kwamen voor de grond. Hetzelfde gold voor G. Bouten, Gussenstraat 25, die de woning koopt voor 17.912,doch hiervan 1782 aan de gemeente moet betalen en voor F. Pijpers, Gussenstraat 27, die 17856,moet betalen, waarvan 1722,aan de gemeente. W. Hendriks, Kruitweg 4, kan 145 m2 grond in het Vlakwaterplan ko pen voor 3,per m2. Hij mag die strook echter nooit doorverkopen dan aan de gemeente en dan voor dezelf de prijs. Dat het Rectoraat Vredepeel, dat de gronden heeft overgenomen, die eertijds voor de kerk werden gere serveerd, nu ook de pacht van deze gronden gaat regelen, is feitelijk vanzelfsprekend. Desniettemin was er een raadsbe sluit voor nodig, dat prompt geno men werd. WONINGWETBUDRAGEN Prompt werd ook toestemming ge geven voor het aanvragen voor voorschotten ten behoeve van de bouw van 10 woningwetwoningen in Leunen (10 eengezinswoningen met 3 slaapkamers aan de van Megen- straat met een huurprijs van 22,40 per week). Ook kan B. en W. voorschotten aanvragen voor de bouw van 8 van bovengenoemde woningen in Oirlo, 4 in Castenray en 4 op het Veulen. Hiervan gaat de huurprijs 22,95 per week worden. En tenslotte kan hetzelfde gebeu ren voor de bouw van 6 eengezins woningen in Merselo met een huur van 19,55 per week. MAAS had schijnbaar node de naam van zijn kerkdorp Heide ge mist en vroeg of geen mogelijkheid was dat ook op de Heide van derge lijke woningen gebouwd zouden worden. De VOORZITTER beloofde hem dat in samenwerking met hem be keken zou worden. Db raad had verder geen bezwaren tegen grondaankopen voor bovenge noemde woningwetbouw door de wo ningbouwvereniging. Ze keurde goed dat in Oirlo 2540 m2 gemeentegrond verkocht wordt voor dat doel 14.50 per m2, 1470 m2 in Castenray voor 10,— per m2 en 1212 m2 op het Veulen voor 8,per m2. Nu men het toch over grondprij zen had, was het DE BRUYN opge vallen, dat bij de aanvragen voor voorschotten soms heel andere grondprijzen aangehouden werden, als waartegen de raad grond ver kocht aan de woningbouwvereniging. De VOORZITTER deelde mede dat ten aanzien van de rijksbijdragen de Minister zelf een pxijs vaststelt, dje niet altijd overeen behoeft te komen met de in Venray gevraagde grond prijzen. SCHOLEN De protestants-christelijke school zit in de kou en om dat te voorko men werd een krediet gevraagd van 6040,om een nieuwe verwarming aan te leggen. PONJEE vroeg of men ze nu weer aan liet leggen door hetzelfde bedrijf dat ze een paar jaar geleden ook aangelegd heeft. Want dit loopt toch wel de spuigaten uit. Heeft men ver der de nodige garantie dat men nu wat langer met de verwarming uit zal komen of worden de 340,voor advieskosten voor niets betaald. Ook de VOORZITTER moest toe geven dat de „oude" verwarming wel al te gauw onvoldoende bleek. Het vorige bedrijf kwam uit Beek en Donk, het nieuwe ook. Of ze beiden hetzelfde zijn, durfde hij niet te zeg gen. Hij geloofde wel dat nu de no dige garanties gevraagd zouden wor den voor de aanleg van de nieuwe verwarming. En daarmede werd het krediet be schikbaar gesteld. Krediet kreeg ook de Lagere School in Ysselsteyn. 3517,voor het aanbrengen van luxaflex in zes lokalen, 645,voor de aanschaf van 10 leerlingensets en 1281,- voor het aanschaffen van een nieu we godsdienstmethode. JEnNÏSKENS het verzoek indach tig om zoveel als mogelijk de plaat selijke middenstand in te schakelen, vroeg nu wat men moest doen in het „luxa-flex" geval, waar men in april prijs had aangevraagd bij een ,.bui- ten-Venrays bedrijf" en onlangs bij een Venrays bedrijf. Dit laatste bleek nu 99,hoger. Maar de VOORZITTER liet zich niet vangen en wees er op dat dit een zaak is van het schoolbestuur, .waarbij hij zich dan wel afvroeg of het juist was eerst bij de een dan enkele maanden later bij de an der prijs op te vragen. Had men dat niet beter tegelijkertijd kunnen doen? Maar dat is ter competentie van het Schoolbestuur, die uiteinde lijk beslist hoe en wat en waar van haar geld rekening en verantwoor ding dient af te leggen. 1902,werd beschikbaar gesteld voor een naadloze vloerbedekking in de kleuterschool aan de Maashese- weg. Ook de meisjesschool in Leunen kreeg 815,om de leermiddelen aan te vullen. Met de veranderingen van een voorschot-aanvrage voor de bouw van 83 woningen tussen Kempweg en Vlakwaterweg, waar iets gewij zigd moest worden, sloot de agenda. De VOORZITTER sloot echter niet de vergadering alsvorens nog iets te zeggen over de verloving van Prinses Beatrix een rede, die wij hieronder afdrukken. ste spontane vreugde zo getemperd is geworden. I Nu heeft de Kroonprinses gekozen. Haar keuze heeft de hartelijke in stemming van haar ouders, de Ne derlandse regering en de overgrote meerderheid van de volksvertegen woordiging. Wij hebben van het verloofde paar kunnen zien en horen dat het niet blind is voor bepaalde gevoelens en deze ook respecteert in openheid voor alle vragen die er leven, maar we hebben ook gehoord hoe Prinses Beatrix daarop liet volgen: „Wij le ven in een nieuwe wereld en wij willen samen onze toekomst opbou wen." Mogen wij allen, die zozeer be trokken zijn bij de vernieuwing van de wereld; mogen wij als christenen en goede vaderlanders zeggen: wij staan achter U! Wij feliciteren het verloofde paar van ganser harte. Mogen zij elkaar gelukkig maken en mede daardoor bijdragen tot het geluk yan Neder land. Tot zover de Burgemeester. De raad stemde unaniem in met het voorstel van B. en W. het volgende gelukstelegram te verzenden: „Aan Hare Koninklijke Hoogheid Beatrix, Kroonprinses der Nederlan den. De gemeenteraad van Venray, in maandelijkse vergadering bijeen, mede namens de gehel bevolking op deze heugelijke verlovingsdag zijn oprechte en hartelijke gelukwensen aanbieden aan Hare Koninklijke Hoogheid, Uw verloofde en de gehele Koninklijke Familie. Moge God U beiden zegenen en U tot steun zijn bij het opbouwen van een gelukkige toekomst." Na afloop van de raadsvergadering was er een ongedwongen samen komst van de leden van de raad, de H.E. Heer Deken, de Weleerw. Heer Keers en de leden van het Oranje comité op de raadszaal. Intussen begonnen van de hoeken van Venray-centrum de fanfares en harmonieën van Ysselsteyn, Oirlo, Oostrum en Venray zelf alsmede de drumband van het Patronaat hun muzikale wandeling door het cen trum met als einddoel de Grote Markt. Hier werd het gezelschap een serenade aangeboden van ieder mu ziekcorps apart. Ook hier bield de Burgemeester een soortgelijke rede als in de raadszaal, die hij besloot met driewerf hoera voor het verloof de paar. Een door allen meegezongen Wilhelmus besloot deze korte maar krachtige viering van de vorstelijke verloving, die overigens weinig re- actes in Venray heeft verwekt. Alvorens de laatste raadsvergade ring te besluiten verzocht Burge meester Mr. Custers nog enkele woorden te mogen wijden aan de feestelijke gebeurtenis in ons ko ningshuis. Hij zei o.m.: Voor de derde maal in betrekkelijk korte tijd heeft een van onze prinsessen haar verloving aangekondigd. Driemaal onder zeer verschillen de omstandigheden, niet zonder voor afgaande moeilijkheden en kritiek. „Een prinses heeft gekozen", schreef Anne Biegel op 22 juni j.l. in een landelijk dagblad en zij liet erop volgen: „Het is jamer dat, wat een spontane vreugde zonder meer had moeten zijn, zich allereerst aan ons heeft voorgedaan als een pro bleem." Het is, gezien de menselijke emo tionaliteit die nu eenmaal een gro te rol speelt, altijd en overal en gezien het onnoemelijke leed dat de oorlog veroorzaakt heeft, te begrij pen dat er in Nederland niet onmid dellijk één spontaan hoera-geroep opging toen de keuze van de kroon prinses bekend werd. Maar het blijft jammer dat de eer PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 4e zondag na Pinksteren. .30 leesmis v. d. fam. van Dijck- Driessen; 8.10 leesmis voor Camiel Krebbers; 9.15 leesmis voor Maria Buise-Lamers; 10.15 hoogmis voor de parochie. Maandag: 8 uur gesticht jaarget. v. Catharina van Lipzig-Geurts en Ma ria van Lipzig-Willemsen. Dinsdag: 8 uur gez. zieled. v. d. oveil. fam. Peeters-v?n "1 .'«burg. Woensdag: 8 uur gez. zieled. voor Willy en Gerard Put/,. Donderdag: 7.30 avondmis v. d. fam. van Dïjck-Driessen. Vrijdag: 7.30 gez. jaarg. voor Jo hannes Keyzers en echtgenote. Zaterdag: 9 uur leesmis voor de overleden fam. van Beers. Gelegen- hei om te biechten van 7 tot 8 uur. MATER AMABILISSCHOOL Dinsdag 6 juli a.s. zal voor de laat ste keer de wekelijkse instuifavond gehouden worden. De lessen van de Jongeren Cursus zullen don'derdag 15 juli a.s. eindigen. Op deze datum zal 's avonds om half acht in zaal „San Damiano" Paterslaan 1 in Venray voor leerlingen, vriendinnen, ouders en genodigden een avond georgani seerd worden ter afsluiting van het schooljaar '64-'65. Bij deze gelegen heid zal de voorzitster van het be stuur aan de meisjes de getuig schriften uitreiken en zal de heer Kok uit Sittard een spreekbeurt hou den over het onderwerp: Evenwicht tussen werken en vrije tijd. Op dinsdag 6 en donderdag 8 juli zal mej. M. Pijls een lezing met de monstratie houden. „SPEKPATER" ZIEK Pater Werenfried van Straaten, de Spekpater, is ernstig ziek. Een lever kwaal zal hem enkele maanden aan het bed kluisteren. Zijn zilveren priesterfeest, dat hij op 20 juli in het huis van de paters Norbertijnen in Tongerlo (België) zou vireen, is er al voor uitgesteld tot 7 september. Pater Werenfried, van de Oost- priesterhulp. is juist terug van een tocht door Kongo. Hij stelde er vast, waar het hardst financiële en gees telijke hulp nodig is „in strijd tegen het politiek georganiseerde atheïs me." De bijnaam Spekpater, die in middels een erenaam is geworden, kreeg pater Van Straaten bij zijn ak- tie voor hongerende Duitse ontheem den, na de Tweede Wereldoorlog. 2 lol 8 pers. BUNGALOWTENTEN vanaf 195.- lol 750.- Koelboxen en -tassen v.a. 15.35 tot 69.75 - Chemische toiletten, geheel compleet 39.75 - Auto-imperials, iedere maat 49.75 - Aquatic-zwemvesten voor groot en klein Grondzeilen, iedere maat enz. enorme sorteringen in 1000 m2 groot bedrijf telefoon 08851-1535 Alléén in GENNEP Dit zijn opvallende bedragen in uw ZieZomarkt, mevrouw! De kassières zullen deze bedragen vrijdag en zaterdag honderden keren aanslaan.... Dit zijn de prijzen die u betaald voor een heerlijk stukje, mals blank kalfsvlees. Kom profiteren mevrouw! Dat kost het fijnste kalfsvlees van de superslager. Het is lekker en de 500 gram géén 375 maar 500 gram géén 440 maar 500 gram géén 460 maar 500 gram géén 700 maar Ook extra vitaminenvoordeel voor U verse aardbeien le soort 500 gr 69 sperciebonen, extra 500 gr 98 export tomaten per kg 69 snijbonen 500 gr 79 opwindend nummerspel Mevrouw, hebt u al gekeken of u 'n prijs hebt? Neem uw wit te speelkaart mee als u straks gaat „ZieZomarkten". - De lijst met winnende nummers hangt in de winkel. Proficiat mevrouw als u prijs hebt VENRAY GROTESTRAAT 29

Peel en Maas | 1965 | | pagina 13