Boerenleenbank Leger- en Luchtmacht- Venray PARAAT in VREDESKERK een symbool van EUROPESE EENWORDING Belastingverlaging wordt merkbaar Politierechter Voor aan- en verkoop van effecten VRIJDAG 4 JUNI 1965 No. 22 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WFPlfRT AH VOHR VRNRAY RN HM^TRRRRAI ADVERTENTIEPRIJS 8«/i ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ff lyLrliDLfAU VUUIV VL«111VAI i-ill v/lVlü 1IV UIVIwll PRIJS PER KW ART Ai KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2.—) Donderdagmorgen opende Burgemeester Ousters o.a. in tegenwoordigheid van de brigade-generaal de Ruig, namens de Minister van Defensie, de leger- en luchtmacnttentoon- stelling „Paraat". Deze tentoonstelling is heden vrijdag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur geopend, alsmede zaterdag en tweede Pinksterdag (dan ook nog van 10.00 - 12.00 uur) en vrij toegankelijk. Het „circus", zoals de 110 militairen, die aan de opbouw meewerken, deze tentoonstelling nomeen, is dinsdag in Venray gearriveerd. Op grote tien tonners is al het materieel overge bracht naar onze gemeente, waar het Henseniusplein en omgeving tentoon stellingsterrein is. 800.000 MENSEN Deze tentoonstelling heeft in de af gelopen 9 jaren 64 gemeenten be zocht en er toe bijgedragen om bij een groot deel der bevolking begrip en goodwill te kweken voor de Ko ninklijke Landmacht en de Konink lijke Luchtmacht. Men kan hier meer kennis en begrip opdoen om trent leger en luchtmacht en om trent het leven van de Nederlandse militair. De tentoonstelling zelf bestaat uit een binnen- en een buitenexpositie, waarvan de eerstgenoemde wordt gehouden in een mobiele expositie hal, van 60 x 15 m. Bij de indeling van de hal is een ruime plaats gegeven aan de inlei ding, welke een beeld geeft van 20 jaar welvaart vanaf de bevrijding na Wereldoorlog II. Een bijzonder aspect van de krijgs machtdelen wordt belicht in de stand van het interservice Orgaan, de Koninklijke Marechaussee. De Koninklijke Landmacht wordt vertegenwoordigd door vele wapens en dienstvakken zoals b.v. de infan terie met enkele vroegere (voor de ouderen interessante) maar vooral ook met de modernste wapens; de Cavalerie; de Artillerie (met een pa norama waar alle mogelijkheden van veld en luchtdoelartillerie op worden uitgebeeld), de Intendance met de vroegere en de moderne kleding van de militair, en ook met een moderne veldkeuken in volbedrijf met gratis soep; de Genie met o.a. enkele scheepsmodellen; de Verbindings dienst enz. enz. De Koninklijke Luchtmacht geeft in de verschillende stands een goed en leerzaam overzicht van de sa menwerking tussen de vliegdiensten, elektronische diensten, technische en logistieke diensten. De modernste ap paratuur ziet u in werking, de nieuwste snufjes op het gebied van de vliegveiligheid en nog vele ande re interessante zaken, zoals b.v. het dagelijkse weerbericht met zelfs ge gevens uit Rusland. De nodige aandacht wordt besteed aan de funkties van de Milva en de Lu va in de krijgsmacht. Op het buitenterrein van de ten toonstelling staat het grotere land en luchtmachtmaterieel zoals tanks, vliegtuigen, de vreselijke Hawk ra ketten, geschut enz. opgesteld. Nog vele andere diensten van le ger en luchtmacht, zoals de geeste lijke verzorging, Welzijnszorg en Sport krijgen in deze tentoonstelling de volle aandacht. De postzegelver zamelaars kunnen gebruik maken van de mogelijkheid om in het Veld postkantoor een bijzonder Paraat- stempel aan hun verzameling toe te voegen. Bij alle stands staan deskun dige explicateurs, die alle gewenste inlichtingen verstrekken. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. DEMONSTRATIES Naast de tentoonstelling zijn er ook nog andere demonstraties. Zo gaf dinsdag het Fanfarecorps der Genie een goed uitgevoerd program ma op de markt. Voor heden donder dag is er om 21.00 uur een taptoe door het fanfarekorps der Limburgse Jagers m.m.v. het demonstratie-pelo ton KLu (beter bekend als het spook- peloton) op de Markt. Vrijdag 4 juni zijn er helicopter- demonstraties op het St. Servatius- terrein aan de Oostsingel. Men kan zien hoe drenkelingen worden opge-, vist, hoe de verbindingsdienst werkt en zo meer. Hier zullen ook de win naars van de prijsvraag een gratis helikopter-reisje krijgen. Zaterdag 5 juni is er om 16.00 uur een rondwandeling door het tam boerkorps der Kon. Marechaussee door Venray met aansluitend te 16.30 uur hondendemonstratie op het St. Servatiusterrein Oostsingel. Dit is een demonstratie van de luchtmacht Vier hoogtepunten op die feestelijke dag van de consecratie van de Vredeskerk. Natuurlijk op de eerste plaats de consecratie zelf, waarbij Roermonds Bisschop Mgr. Moors de nieuwe kerk plechtig bestemde als Gods Huis. Op de tweede plaats de pontificale H. Mis, waarin God lof en dank werd gebracht dat het grote werk van de bouw van dit nieuwe kerkgebouw mogelijk werd. Op de derde plaats de feestelijke zitting, met vele autoriteiten en Mej. Klompé als spreekster en tenslotte de naamgeving aan hét Kennedy-plein. KERKCON SECRATIE Dit alles leidde misschien de aan dacht wat af van het grote gebeuren van die dag, van het middelpunt van dit feest, nl. de kerkconsecratie. Maar vele parochianen hadden ge hoor gegeven aan de oproep van Pastoor Geerits om aanwezig te wil len zijn bij dit voor hen zo belangrij ke gebeuren, terwijl namens de Ven- rayse gemeenschap, die zovele steen tjes heeft bijgedragen aan de bouw van dit Godshuis, de vertegenwoor digers gekomen waren van praktisch alle Venrayse verenigingen. Want toen Mgr. Moors in plechtige proces sie afgehaald werd van de pastorie door bruidjes en de Kon. Harmonie stonden velen te wachten tot ze met de Bisschop de kerk konden binnen treden. Eerst zegende hij de buitenmuren, waarna de kerkdeuren open gingen en de plechtigheden zich binnen ver der voltrokken met de zalving van de muren en het hoofdaltaar, waarin de relieken van de heilige Martialis en Olympus werden ingemetseld. Een versterkt kerkkoor zorgde met het publiek voor de vele afwisselende gezangen bij deze kerkwijding. PONTIFICALE HOOGMIS Met dezelfde assistentie als bij de kerkwijding, nl. de H.E.H. Deken Loonen, Rector Thomas Pothof en Pastoor Geerits droeg de Bisschop dan een pontificale H. Mis op, waar bij het Maastrichts Conservatorium koor en -orkest de gezangen ver zorgden. In zijn predikatie wenste Mgr. Moors de parochianen van de Vredeskerk geluk met het tot stand- komen en de consecratie van deze prachige nieuwe kerk, waaraan ge heel Venray en met hen vele ande ren hebben bijgedragen. Hij wees er op dat zij als parochianen van deze kerk wel heel bijzonder de vrede onder elkaar dienen te bewaren en in eensgezindheid en saamhorigheid een voorbeeld dienen te geven. PLECHTIGE ZITTING Om kwart voor drie begon dan de plechtige zitting in deze Vredeskerk, die o.m. werd bijgewoond door Mgr. Wilhelm Cleven, de wijbisschop van Keulen, die Kardinaal Frings verte genwoordigde, Dr. Viehmann namens de Westduitse ambassade en Mr. Fis her Howe namens de Amerikaanse ambassade, Mr. F. van Thiel, voor zitter van de Tweede Kamer, de heer van Lanschot, de president van de Wereldfederatie van Oud-Strijders, Dr. Aug. Hatteisen, Vico-president van de Volksbund Deutsche Kriegs- graberfürsorge, Prof. Dr. Ir. H. Ge- lissen, voorzitter van het Nederlands Comité van aanbeveling en vele an dere gasten. De Commissaris der Ko ningin Mr. Dr. Ch. van Rooy leidde de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin binnen, de adjudent-gene- raal en chef van het Militaire Huis, de luitenant-generaal H. Schaper. De voorzitter van het Aktiecomité Dr. H. Litjens opende de zitting met een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat deze kerk gebouwd te midden van oorlogskerkhoven, te midden ook van oude slagvelden uit de laatste wereldoorlog, een symbool wil wezen van nieuwe eenheid en een gedachtenis aan allen, die op Ne derlandse bodem hun leven lieten. Die nieuwe eenheid tussen de volke ren, die elkaar eens bevochten, is tot uitdrukking gekomen in de grote hulp, die men bij de bouw van deze kerk mocht ondervinden van Ameri ka, Engeland en vooral van West- Duitsland. Dit laatste land alleen al heeft, mede dank zij de sympathieke steun van Kardinaal Frings, meer dan 200.000 D.M. voor de bouw van deze kerk bijeengebracht. Hij hoopte dat deze nieuwe kerk die hulp zou blijven hebben en dat zij op de haar eigen wijze mede zou bijdragen tot een betere ver standhouding onder de mensen, waarbij hij heel speciaal dacht aan de jongeren, die de toekomst zullen vormen. En terwijl de camera's van de Nederlandse Televisie snorden en de grote lampen een fel licht over de aanwezigen wierp, begon dan Mej. Marga Klompé aan haar rede. VREDE: MENSELIJKE OPDRACHT, CHRISTELIJKE OPDRACHT Zij stelde dat geen land meer in staat is om zelfstandig vrede, vrij heid en welvaart van egien volk te waarborgen. Men is afhankelijk van elkaar geworden. Desondanks is er geen wereldbond, integendeel viert nationalisme nog immer hoogtij. Daarnaast heeft de mensheid de beschikking gekregen over de atoom bom, waarmede hij de wereld kan vernietigen. Deze uitvinding is niet meer ongedaan te maken en we zul len moeten leren macht te krijgen over onze macht. De mens kreeg de wereld om haar leefbaar en bewoon baar te maken en haar beter mense lijker door te geven aan volgende generaties. Dat kan alleen als er vrede is, wat in wezen niets anders is dan: meer menselijkheid. Die vre de moet worden georganiseerd door de opbouw van een internationale gemeenschap, waarin de rechten van de mensen worden geëerbiedigd, ras sendiscriminatie verdwijnt, zwakken worden beschermd en de 450 miljard guldens, die thans over de gehele werled worden gebruikt voor de be wapening, uitgegeven kunnen wor den voor de opbouw van de ontwik kelingslanden. Een lange en moeiza me weg, waarvan we eerst aan het begin staan. En wat is de houding van de chris tenen in deze? Ervaart hij de kloof, die er tussen de christelijke bood schap van de liefde en het oorlot bedrijf? Wij als christenen, zo stelde Mej. Klompé, hebben de opdracht die boodschap van liefde uit te dra gen. In eigen omgeving op de eer ste plaats, maar daarnaast moeten vorm en wegen gevonden worden om de vrede te organiseren. O.m. door van de regeerders duidelijk te verlangen, dat ze gehoor dienen te geven aan het vredesverlangen van de mensheid. Ieder van ons heeft daartoe zijn eigen verantwoording. Niet om eikaars pogingen om te ko men tot vrede te verketteren, maar wel om reeds onze kinderen duide lijk te leren, dat oorlog onchristelijk is en dat ons eigen christen-zijn hen duidelijk de boodschap van liefde leert. Nu wij staan, aldus Mej. Klom pé, in deze kerk gewijd aan de vre de, is dat een gelukkig teken van onderlinge bereidheid de vredesge- dachte uit te dragen en te verster ken. TOENADERING TUSSEN DE VOLKEREN Mgr. Wilhelm Cleven sprak in het Duits en in het Nederlands over het zelfde onderwerp. De Duitse bijdra gen aan deze kerkbouw is 'n schuld aflossing van het Duitse volk, zo stelde hij, want zulks is menselijker wijze onmogelijk. Maar hiermede heeft datzelfde volk wel willen be wijzen, dat het hen ernst is om te komen tot ene hechtere toenadering en samenwerking met anderen. Ook de volgende sprekers, Gou verneur Mr. Dr. van Rooy, namens het internationaal comité van aan beveling en Prof. Gelissen namens het nationale comité wezen op het grote goed, dat vrede is. Vrede die echter bedreigd wordt door verkeer de idealen en ideologieën, die men persé de wereld op wil dringen en op wil leggen. Vrede, die vraagt dat men zich steeds meer bewust wordt van de eenheid van het menselijke geslacht. LAMP DER BROEDERSCHAP Aan het einde van deze plechtig heid, die werd opgeluisterd door het Maastrichts conservatoriumkoor en orkest o.l.v. Willem Heystek, ontstak Mgr. W. Cleven de Lamp van de Broederschap, die nu evenals op het slagveld van El Alamein in Africa en in het gebombardeerde klooster op de Monte Cassino in Italië, in Venray zal blijven branden. Het is de bedoeling dat deze lamp een plaats zal krijgen in het nabij de kerk op te richten monument, dat nog meer dan thans de bedoeling van deze kerk tot uitdrukking zal brengen. In het slot van de zitting deed Dr. Litjens mededeling van een telegram van de pauselijke staatssecretaris Mgr. Cicognani, waarin vermeld stond dat Z.H. Paus Paulus Zijn apostolische zegen aan de kerk schonk en van een telegram van Kardinaal Frings, die de Vredeskerk en zijn parochianen geluk en zegen toewenste. KENNEDY-PLEIN Na de zitting kwamen autoriteiten en gasten bijeen rond de vlaggen d—asten bij het wel danig verander de oude Molenplein. Hier herinnerde burgemeester Custers er aan, hoe in november 1963, kort na de dood van President Kennedy de Venrayse ge meenteraad besloten had zijn nage dachtenis vast te houden door het plein bij de Vredeskerk om te dopen tot President Kennedyplein. Hij her haalde wat hij reeds bij de herden king van de dood van de president in de raadsvergadering gezegd had, namelijk dat de wereld in hem niet alleen een president verloren heeft, maar een vriend van iedereen, een groot vechter van de vrede, een mens met grote gave van geest en hart, die zich volledig inzette voor de menselijke waardigheid. De zaakgelastigde van de Ameri kaanse ambassade mr. Fisher Howe sprak enkele woorden ter nagedach tenis van deze grote man, waarop dan het moment kwam dat hij, ter wijl Harmonie Euterpe het Ameri kaanse volkslied speelde, de Ameri kaanse vlag hees, die tot dan de naamborden van het nieuwe plein bedekt hadden. Met het Nederlandse volkslied werd deze plechtigheid besloten. In de convict Mariannhill bood het Ven rayse gemeentebestuur de gasten en autoriteiten van deze dag een offi ciële ontvangst aan. En daarmede was deze historische dag voor de ge hele Venrayse gemeenschap, maar zeker voor de parochie van de Vre deskerk ten einde. De beide vrienden hadden er een lollige avond van gemaakt. Zij goten opgewekt en blij naar binnen wat hun stemming kon verhogen en bo vendien nog een kwantum, dat geen enkel nut meer afwierp. Na gedane alkoholische arbeid klommen zij op hun fietsen en reden zingend de nacht in, terwijl de waakhonden van het dorp hen begeleidden met een duidelijk hoorbaar spoor van veront rust geblaf. De politie hoorde dat geblaf nader komen. Want de politie kent bijna elke hond van het dorp, zodat zij aan de hondenstemmen konden na gaan welke route het zingende duo volgde. Op een hoek had de ontmoe ting plaats tussen de strenge wet en de beide lolmakers. Het tweetal stapte wat moeizaam af en de politie begon een strenge, doch belérende toespraak tegen de een. De ander vond deze preek wat vermoeiend. Hij werd zelfs een beet je boos, naar hij later verklaarde. Van boosheid graaide hij in de fietstas van de politieman. Hij nam er een zaklantaarn uit, toebehoren de aan de Staat der Nederlanden, en een opschrijfboekje. Daarna fietste het tweetal verder. (Ie spaarbank voor iederéén Venray Leunen Ysselsteyn Oostrum Oirlo Merselo Eindelijk zal de reeds zoveel be sproken verlaging van inkomsten- en loonbelasting effect gaan sorteren. Van de reeds door de vorige regering toegezegde belastingverlaging zal met ingang van 1 juli a.s. de eerste helft in werking treden. Van de hal ve verlichting van totaal een miljard, die is toegezegd, krijgen wij in 1965 dus de helft toegewezen, in feite be tekent dit voor 1965 een vierde van het totaal aangenomen bedrag. Zoals bekend zal de verlichting langs twee wegen merkbaar zijn. In de eerste plaats door verlaging van de bestaande tarieven. Met het oog daarop zijn de voor 1965 geldende tarieven inmiddels verschenen in een bijvoegsel van de Nederlandse Staatscourant d.d. 22 april j.l. Wij vinden daarin onder meer de volgen de te heffen bedragen: Belastb. tariefgr. tariefgr. 2 kinderen inkomen I II f 6.000 788 496 240,— 7.000 1047 680 385,— 8.000 1323 881 550,— 9.000 1629 1104 737,— 10.000 1943 1336 939,— 12.000 2632 1861 1401,— 15.000 3788 2780 2233,— DE TIENDE PENNING Tariefgroep I is die voor ongehuw- den. Deze worden nog het zwaarst belast. In de volksmond noemen wij dit de strafklasse. Tariefgroep II wordt toegepast voor echtparen zon der kinderen. Wij zien hierin dat de ze groep tot een inkomen van 7200 niet meer zal behoveen te betalen dan de „tiende penning", die in onze geschiedenis al zo'n beruchte naam kreeg, maar nu velen als muziek in de oren zal klinken. Het kan verke ren! Het „doorsnee-gezin" in ons land, dat twee kinderen bezit, mag voor dit jaar een inkomen tot 10.500,- genieten voordat het meer dan 10% van zijn inkomen aan deze gevreesde belasting behoeft af te staan. Een groot gedeelte van ons volk komt dus om en nabij of ónder het tarief van tien procent te vallen. Dat is dan voor die velen gemakkelijk te ont houden voor zover er inkomstenbe lasting moet worden betaald. Willen deze belastingplichtigen zonder moeilijkheden op tijd aan hun verplichtingen voldoen, dan lijkt het ons dienstig dat zij een speciaal spaarbankboekje nemen en daarop De politie van het dorp zat dus die nacht vrijwel zonder gereedschap. Want wat is de organisatie van Her mandad zonder licht en zonder op schrijfboekje? De rest van de bon netjes zou voorlopig moeten worden geschreven bij het schijnsel van een straatlantaarn op van verdachten ge leend papier. Vanzelfsprekend werd het vrolijke tweetal er van verdacht, meer van de lege politieflietstas te weten. Deze verdenking werd vrijwel tot zeker heid toen even later ergens in het dorp een ruit aan diggelen ging. De rijkszaklantaam was door een raam gevlogen. Niet per ongeluk uiteraard. „En een lol dat we hebben gehad!" zeiden de wtee later. „En een schik dat we hebben gemaakt!" Maar de politie wist wel aan pa pier te komen, en ook aan licht. De volgende morgen is het procesver baal geschreven, dat een van de lol makers alle pret bedierf. Hij kwam nu voor de groene tafel. Een beetje bedremmeld stotterend. Verdacht van diefstal subsidiair vernieling van een Staats-zaklantaarn. De rechter hield het maar bij de vernieling. Hij wilde het de jongen niet aandoen, dat er een vonnis we gens diefstal op zijn strafblad komt. De officier sprak zijn misnoegen uit over dergelijke pogingen tot ver hoging van de feestvreugde. Hij vroeg vijftig gulden boete. Of anders tien dagen de kast in. „Kan er niet een beetje af?" pin gelde de jongeman, die het lachen ondertussen verleerd scheen te zijn. „Ik vind, dat je er op die manier eigenlijk nog veel te goed af komt", zei de rechter. Zodat die vijf tientjes wel aan de schatkist moeten worden geofferd. van elke verdiende gulden in 1965 een dubbeltje storten. Wanneer te zijner tijd de ontvanger van de be lastingen dan de rekening presen teert, kan er op tijd en zonder moei te worden betaald. INKOMSTENBELASTING Na de genoemde grens van 10.500 begint de progressie al weer behoor lijk te werken want het gezin met twee kinderen is bij 15.000 prak tisch al weer tot 15 procent geste gen. De hogere mkomensgenieters moeten dus meer afzonderen. Vol gens de minister van financiën zal hun dat des te gemakkelijker vallen naarmate zij meer verdienen. Een andere verlichting in de be lastingdruk wordt tot stand gebracht via een verhoging van de belasting vrije voet. Als wij kijken naar de datum van invoering per 1 juli a.s. dan zou over het eerste half jaar nog belasting van de oude belastingvrije voet moeten worden geheven en daarna vanaf het hoger gestelde mi nimale bedrag. Een algemene maat regel van bestuur bepaalt echter dat de nieuwe belastingvrije voet al bij de invoering van de a.s. belasting verlaging zal gelden. In feite betekent dit een vroegtij dige verhoging van het belasting vrije inkomen tot een bepaald be drag. Aangezien deze concessie ook voor de loonbelasting geldt zal er van de inkomstenbelasting een deel in feite niet worden geheven, uiter aard tot een bepaald inkomen. In de praktijk komt het er op neer dat er van inkomens beneden de nieuwe grens over 1965 geen aanslagen in de inkomstenbelasting behoeven te worden betaald. LOONBELASTING Voor de loonbelasting gelden van af 1 juli 1965 tarieven, waarin de helft van de totale belastingverla- gig is verwerkt. Ook voor hen geldt dat zij direct beneden de nieuwe grenzen van betaling zijn vrijgesteld. Boven het belastingvrije minimum is een geleidelijk oplopende schaal van toepassing. Een concreet voorbeeld leert ons hier dat tot een inkomen van 3600 van gehuwden zonder kinderen geen loonbelasting zal worden geheven. Daarboven zal tot 4200,meer dan de helft van de verlaging worden ge noten. Een altijd welkom meevaller tje, waarvan wij intussen hopen dat zo weinig mogelijk mensen zullen profiteren omdat deze inkomens voor gehuwden toch wel beneden de voor ons land geldende weistandsgrens liggen. Wanneer wij de nieuwe tarieven doorbladeren, valt het nog eens weer op hoezeer de fiscus deelgenoot is geworden in ons inkomen en dat vooral bij de hogere inkomens de heffing een onredelijk hoog peil heeft bereikt. De vreugde over een verla ging moet bij velen worden getem perd door de wetenschap dat zij veel te laat is tot stand gebracht. WEGGEJAAGD Ook bij de nieuwe tarieven moet een ongehuwde moeder met een in komen van 56.000,de helft af staan aan de fiscus. Weinigen zullen daar aan toekomen, maar het voor beeld is tekenend voor de onjuist heid van het algemeen verloop van de progressielijn. Deze is er op ge richt dat energieke mensen met een groot produktievermogen bij een stij gend inkomen het land worden uit gejaagd naar een van de weinige in de wereld nog bestaande belasting oasen. Bij nog veel meer flinke mensen, die verstand hebben van geld ver dienen, leiden de hoge tarieven er toe, dat zij weigeren nog een hand uit te steken nadat zij een bepaald inkomen hebben bereikt. Dit stimu leert de vervlakking, en betekent 'n premie op de middelmatigheid. Daar om is het onze vaste overtuiging dat de progressie in de tarieven van de inkomstenbelasting nog verder zal moeten worden afgezwakt, ook na dat het miljard verlaging in zijn ge heel in de tarieven zal zijn verwerkt. Een argument om te onthouden wan neer wij overwegen het zwaartepunt van de heffing meer naar de indirec te belastingen te verleggen. Intussen hopen wij toch maar dat velen van ons over 1965 erg veel be lasting zullen moeten betalen, want dat betekent dat wij een goed jaar zullen beleven

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5