Spóit in ónze ótmk I UJ fl 1'! met dé KROON een dag naar LONDEN CHOC. KORRELS p. ZaK AUGURKJES p. flacon JOY-SINAS bij 3 flesjes APPELEN (GOLDEN GARDEN) p. zak LEVENSMIDDELENBEDRIJVEN Voetbal is koning'in Venray van HOUTEN's VERMICELLI ZAK a 500 GRAM 49 Nederlandsclie Roode Kruis V ut De Hockey-club viert haar tweede lustrum. De Molenwiekers hou den receptie vanwege het behaalde kampioenschap. In Ysselsteyn wordt een Pinkstervoetbaltoemooi georganiseerd, waaraan liefst 7 schoolelftallen deelnemen. B.I.C. organiseert een internationaal Basketballtoernooi. Ziedaar de buit van wat in een paar dagen aan uitnodigingen en aankondigingen op het bureau van uw redacteur belandt. Voeg daarbij nog aankondigingen van gymnastiek- en wandelsportverenigingen en men krijgt de indruk dat het met de sport in Venray beslist wel meevalt. Bedriegt hier echter de schyn? Wie de moeite doet een kleine analyse te maken, ziet dat het vele goud, wat uit deze berichten blinkt, niet allemaal goud is. Integen deel HOCKEY Laten we eens met onze hockeyers beginnen. Zij vieren feest en mogen dus voorop marcheren in het vlag vertoon van Venrays sportleven. Met een goede 100 leden geen slechte ver eniging, temeer waar hier voldoende aandacht wordt geschonken aan de jeugd. Het eerste herenelftal is indertijd gedegradeerd, toen geheel verjongd en staat u op de 3e plaats van boven in de 3e klas. Het aantrekken van de nieuwe trainer Brandsma uit Venlo geeft goede hoop dat het volgende jaar de 2e klas weer bereikt wordt. Het 2e herenelftal is in de midden moot van de 4e klas blijven hangen en het 3e elftal behoort bij de eerste 3 van de onderafdeling. De dames hebben de afgelopen ja ren pech gehad. Twee jaar geleden werd de competitie afgelast vanwege de strenge winter, terwijl men het kampioenschap praktisch in de zak had. Vorig jaar werd de beslissing tegen Maastricht verloren, maar dit jaar is men dan kampioen gewor den en gepromoveerd naar de 2e klas. Als dank voor deze prestatie, die dit eerste dameselftal tot een der beste van Limburg maakt, gaat het met Pinksteren naar Frankfurt om mee te doen aan 'n meerdaags inter nationaal toernooi. Een vrij jonge ploeg, die grote verwachtingen wekt voor de toekomst. Het 2e dameselftal speelt in de onderafdeling en is beland in de middenmoot. Dan zijn er nog twee junioren-elftallen, die buiten compe- tieverband spelen, maar de „kweek" zijn voor de andere elftallen. En ten slotte is er een aktieve veteranen- club. Al met al blijkt dus animo genoeg te bestaan voor hockey, maaren nu komt dat waar we geregeld mee te maken krijgen op onze rondgang door het Venray se sportleven, de terrein-accommodatie is bar slecht. Acht elftallen op één terrein, dat houdt zelfs het beste veld niet uit en zo is dan ook het Venrayse hoc keyveld niet alleen moegespeeld, maar ook te klein om alle hockeyers op te vangen. Het ergste is, dat een oplossing voor deze moeilijkheid niet in het verschiet ligt. s.v.v. is feitelijk de enige voetbalclub, die niet over terreinproblemen klaagt. Dat is dan te danken aan Huize Ser- vatius. En men moet zich maar niet voorstellen wat voor een situatie ontstaan zou als deze inrichting de poorten zou sluiten. Laten we eerst voorop stellen, dat de voetbalsport in onze gemeente wel DE sport is, die de belangstel-1 ling niet alleen trekt van vele oude ren, maar vooral van de mannelijke jeugd. Negen junioren-elftallen (plus 2 C elftallen, die niet in competitiever band spelen) bij SW brengen ande re, dan terreinproblemen, hoewel die er zijn. Vier A elftallen (met een zeer goed Al, dat nog volop in de running zit voor het kampioenschap) en 5 B elftallen vragen veel van de te wei nig leiders. Het leidersprobleem voelt deze club het zwaarst, hoewel ook an dere kleinere clubs beslist met de ze moeilijkheid te maken hebben. Te weinig; ouderen geven door daadwerkelijke inzet de juegd kan sen om te kunnen voetballen en dat wreekt zich op de duur. In dit verband mag opgemerkt het geld in het laadje brengt. En laatste tijd ernstige pogingen doet om niet alleen meer sport- en jeugd leiders aan te trekken, maar ook om deze zo goed mogelijk voor te lichten en voor te bereiden op hun taak. De problemen waar de SW-jeugd ver der mee tobt zijn te weinig trai ningsmogelijkheden, waarbij de ver lichting van het sportpark een rol speelt. De senioren van het 330 leden tel lende SW spelen in 7 leftallen. De resultaten kunnen we als volgt sa menvatten: le: gedegradeerd naar de 3e klas; 2e: speelt in de bovenste helft van de res. le klasse K.N.V.B.; 3e: vecht om lijfsbehoud in de le klasse afd. Limburg; 4e: goede middenmoot in de 2e kl. afd. Limburg; 5e en 6e onderaan en het 7e boven aan, maar geen kans meer op kam pioenschap. Het 5e en 6e kon mis schien beter een klas lager spelen. SW heeft een moeilijk jaar ach ter de rug. Het eerste elftal is en blijft een voornaam ding in een voet balclub, al is het alleen maar omdat het geld je in het laadje brengt. En zonder geld vaart niemand wel, ook een voetbalclub niet. De beroerde dingen van het afgelopen jaar hoopt men met het nieuwe bestuur en met de nieuwe trainer te kunnen oplos sen, al is zeker waar dat de opbouw van een nieuw en sterk eerste elftal naast de vele andere problemen van deze vereniging veel zal vragen van de leiders, die dikwijls te veel op hun schouders krijgen. Dat geldt voor SW, maar ook voor de andere voetbalclubs van onze gemeente. MOLENWIEKERS is de tweede voetbalvereniging in Venray-kom, die aan 160 leden kan sen geeft voor sport in de voetballe rij. 4 senioren-elftallen en 3 junio ren-elftallen hebben hun heil ge zocht in het sportpark. Het le elftal is weer kampioen en promoveert naar de le klasse afd. Limburg. Zon dag viert men feest om het behaalde kampioenschap, waarop ook 't twee de zit te vlassen. Het 3e en 4e elf tal van de senioren alsmede de 3 ju nioren-elftallen zitten in de goede middenmoot van deze competitie. Ook hier klachten over trainings mogelijkheden, die wellicht verbe terd konden worden door een goede verlichting op het sportpark. OOSTRUM heeft 2 senioren en 2 junioren-elf tallen. De geleverde prestaties zijn niet van dien aard dat alle 119 le den er enthousiast over zijn, maar veel wordt geweten aan de toch wel gebrekkige sportaccommodatie in dit kerkdorp. De zoveelste wens op het verlanglijstje. MERSELO met 125 leden houdt 3 voetbal-elftal len op de been, waarvan het eerste met de Molenwiekers een stevig robbertje gevoetbald heeft om de eerste plaats. Ze hebben de tweede plaats bereikt en dat is voor Merse- lo toch geen slechte prestatie. Want ook het jeugd-elftal wist in het Oranje-toernooi toch gauw even de wisselbeker mee naar huis te nemen. Ook hier leven weer wensen. Men is tevreden over het oefenterrein, maar men vindt dat het eigenlijke voetbalveld toch wel erg ver van de kom ligt en zou b.v. graag zien dat dit verplaatst werd of dat er een be tere weg naar toe kwam. OIRLO heeft 3 senioren-elftallen en 1 junio ren-elftal. Met zijn ruim 100 leden zou in dit kerkdorp de voetbalclub beslist wel meer elftallen op de been kunnen brengen, maar behalve de zo noodzakelijke leiders ontbreekt hier weer de nodige accommodatie. Men vraagt zich nog steeds af en trouw op iedere vergadering van de Sport raad wordt dat naar voren gebracht waar gaat het nieuwe sportveld komen en wat maakt men ervan. Over de resultaten van de elftal len is men tevreden, zeker over het tweede, dat hard gevochten heeft voor het kampioenschap, maar men heeft het idee, dat bij betere terrei nen juist de voetballerij in dit kerk dorp nog een grotere en betere vlucht kon nemen. LEUNEN heeft 3 senioren en 3 junioren-elftal len, die de afgelopen competitie geen onverdienstelijke prestaties geleverd hebben. Alleen zitten de 138 leden zich af te vragen, wat er gebeuren moet. De KNVB heeft namelijk be zwaren tegen het terrein van deze voetbalclub, dat te klein is, waarvan de afmetingen niet stemmen en dat vrij gevaarlijk schijnt. Men heeft de boodschap gekregen: veranderen, an ders Maar hoe verandert men een en ander. Een nieuw terrein, zo het te krijgen is, kost schatten en die heeft Leunen bepaald niet voor het grij pen. Of de geplande samenwerking tussen Heide, Veulen en Leunen in deze goede resultaten zal hebben, is een zaak, waarover de bestuursleden niet veel durven zeggen. „Ergens" vindt men een dergelijke samenwer king natuurlijk wel op zijn plaats, temeer waar b.v. in Leunen ver schillende Heidse jongelui voetbal len, maar anderzijdsNeen, men zegt er maar niet teveel van. Intussen blijft men zitten met een afgekeurd terrein en zal er wat moe ten gebeuren, wil Leunen verder kunnen in de toch niet bepaald on gunstig lijkende toekomst YSSELSTEYN heeft een kleine 160 leden tellende voetbalclub. Drie senioren-elftallen, 3 junioren-elftallen en 2 C-elftallen! houden de Ysselsteynse kleuren hoog. En dat op verdienstelijke wijze, want het tweede elftal is zelfs kampioen geworden en gaat naar de 2e klas onderafdeling. Ook hier wordt geklaagd over de beschikbare velden, over het ideale per modern vliegtuig; met bezoek aan vele bezienswaardigheden;diner in Londen; bustocht door deze wereldstad; alles tot in de puntjes verzorgd. VOOR SLECHTS VIJF EN ZEVENTIG GULDEN plus 'n boekje Goudkronen per persoon. GEEF U VANDAAG NOG OP BIJ UW KROONWINKEUER rnet_1_GOUDKROON_ met 2 GOUDKRONEN - met 1 GOUDKROON met 1 GOUDKROON. PLASTIC STRAND- Deze 60UDKR0NEN ontvangt U van 10 voor 5 cent P.Sfc. ZANDBAKSET j R|JSTdR00GK0KEND- pak A1 kilo 99 UMONADE-'smOOP I PERZIKEN (schijfjes) literblik 139 vanaf 1.7O Jj (GOLDEN. GARDEN) EUROPESEl I ORGANISATIE I i MOETEN ONDERNEMINGEN VAKBONDEN SUBSIDIËREN? De vakbonden hebben geprobeerd gedaan te krijgen, dat de georgani seerde werknemers van hun werk gevers een vergoeding krijgen voor de contributie, die zij als lid van een vakbond betalen. De werkgevers wil len dit niet en hebben wel een voor stel gedaan om op een andeer manier de vakbonden tegemoet tekomen. Achtergrond van het vakbondsvoor- stel is de oude strijdvraag, dat niet- georganiseerden mee-profiteren van de samenwerking der wel-georgani- seerden. Wij kunnen er in komen, dat de vakbonden zich ergeren aan de niet- georganiseerden en dat zij als tegen prestatie het contributie-offer der georganïseerden willen verlichten, maar wij vragen ons toch wel af of het wel de juiste weg is, dat een vakbondscontributie betaald wordt uit de winst van een onderneming. Vakbonden behartigen particulier- niet ondernemings welzijn. DE AARDAPPELEN WORDEN DUUR Het feit, dat de prijzen van de aardappelen oplopen, heeft de rege ring ertoe doen besluiten elders in Europa aardappelen aan te kopen. De prijs van dit volksvoedsel moet niet te hoog stijgen, anders komt het huishoudboekje van velen in de war. Wij herinneren eraan dat enkele ja ren geleden ook de slechte weers omstandigheden er oorzaak van wa ren, dat de aardappelprijzen hoog opliepen. Toen hebben vele tussenhandela ren er ruim van geprofiteerd, de voorraden zo lang mogelijk vast ge houden en grote winsten geïncas seerd. Het is te loven dat de rege ring nu reeds ingrijpt. Van dit team mag verwacht worden dat het stevig zal doortasten. sportpark, dat men wil gaan maken samen met de korfbalclub en ruiter- club, om zodoende ook andere spor ten mogelijkheden te bieden in dit kerkdorp. Er wordt zwaar over ge praat, maar resultatenEen kwestie van geld, grond en daad werkelijke inzet van de leden zelf. En voordat dit allemaal in kannen en kruiken is, gaat er veel water door de Maas. 50 VOETBALELFTALLEN telt onze gemeente, die in officieel verband spelen. We hebben dan nog geen rekening gehouden met de ver schillende C-elftallen, die buiten competitieverband spelen, hoewel ze zeker voor de juniores van groot be lang zijn. We hebben daarnaast geen rekening gehouden met een vetera nen-elftal als dat van SW, waarop men wel eens wat laatdunkend neer ziet, als zou het feitelijk een „smoes" zijn om thuis eens weg te komen, maar die intussen toch de wat ouder wordende man nog eens kans geeft om nog wat aan sport te doen en de onderlinge vriendschapsbanden in vroege jaren aangeknoopt te hand haven. We hebben dan ook nog niet vernoemd het bedrijfsvoetbal, dat in een jaarlijkse competitie toch weer de nodige aktieve voetbalclubs thans dit bedrijfsvoetbal wel danig in de wielen rijden door het verbod dat hun leden deel mogen uitmaken van de bedrijfsvoetbal dat zij hier zijde lings nog even opgemerkt, als weer een apart probleem, waarmede de voetballerij in Venray misschien tobt. Met dit overzicht over voetbal en hockey sluiten wij ons eerste artikel af over de Venrayse sport. In de ko mende weken zullen we de aandacht vragen voor de vele andere takken van sport, die bedreven worden of bedreven zou moeten worden. VEEL MOEILIJKHEDEN Want of het juist is dat in ver schillende kerkdorpen b.v. alleen maar gevoetbald wordt, of het juist is dat van verschillende gymnastiek lokalen met name op de kerkdorpen niet intensiever en breder gebruikt konden worden, of niet meer binnen sporten gepropageerd en aangemoe digd moeten worden, hierover zullen we in volgende artikelen nog schrij ven. We konstateren nu alleen dat voetbal koning is onder de Venrayse sporten, maar dat deze koning het toch ook moeilijk heeft. Moeilijk heeft door gebrek aan goede jeugd leiders, gebrek aan terreinen en goe de accommodatie. In het zgn. sport- rapport dat verschenen is voor de gemeente Venray is daar al eerder op gewezen even zo goed als in Ven- ray's Sportraad en het wordt hier nog eens herhaald. Het is bekend dat de oplossing al leen al van de terreinen-nood mil joenen guldens gaat kosten en die zijn er nu eenmaal niet. Daar zal zelfs de oprichting van een gemeen telijke sportstichting weinig aan kunnen veranderen, al moet erkend worden, dat na de oorlog in ons goe de Venray ook t.a.v. de sport toch wel het een en ander gebeurd is. Want al juicht geen enkele club over de financiën, het is toch gelukkig ook niet zo, dat er clubs het niet meer bol kunnen werken. En dat te kunnen konstateren in een tijd, waarin ieder ding dat gebeuren moet hopen geld kost, het vervoer b.v. ka pitalen verslindt, is een gelukkig verschijnsel. De gemeentelijke en particuliere bijdragen geven een ba sis, waarop gebouwd kan worden. En by alle kritiek, die men heeft, doet het goed te bedenken dat juist alleen al voor voetbal en hockey tientallen mensen zich intensief in zetten om hockey en voetballen voor jong en oud mogelyk te ma ken. De inzet van deze vrijwilli gers, of het nu bestuursleden zyn, jeugdleiders, commissie-leden en wat voor titel ze ook hebben mo gen, maakt veel mogelijk, dat voor- voor onze jeugd van belang is. In een tyd, waarin men klaagt over het slappe verenigingsleven, doet het goed eens bij ons sportvereni gingen achter de schermen te mo gen kyken en daar te zien hoe- velen zich enthousiast inzetten om sportbeoefening in Venray voor jong en oud mogelyk te maken. Dat geeft by alle pessimistische dingen, die men tegenkomt, toch ook moed voor de toekomst, hoe donker die dan door sommigen wel gezien wordt. HET WELFARE-WERK VAN HET Nog maar kort is het Rode Kruis in Venray werkzaam met het welfare werk. Een twintigtal vrijwilligsters waarvan 13 uit Venray, hebben vo rig jaar een opleiding gevolgd en verlenen sinds januari hulp aan thuisliggende patiënten. Zeventien chronische zieken wor den iedere week bezocht. Er wordt een praatje gemaakt en de zieke wordt vertrouwd gemaakt met het doen van handenarbeid. Of men het op prijs stelt? Vaak is de aan bed of ligstoel ge- bondene beu van lezen of tijdschrif ten kijken, uitgekeken op wat er in de kamer of buiten gebeurt (of niet gebeurt). Nu vinden zij wat afleiding en ple zier in het vervaardigen van werk stukjes van velerlei aard. Het Centrale Magazijn in Den Haag heeft 900 artikelen in voor raad, waaruit de welfare kan put ten. Wol, raffia, borduurzijde, stra mien, linnen, vilt. Voor iedereen is er iets bij. Het betrekken van de centrale heeft het voordeel, dat BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 - 1512 slechts materiaal wordt gebruikt, dat geschikt is. Ook wordt geprofiteerd van de centrale inkoop. Breien, doorstappen, haken, bor duren (ook de heren kunnen prach tige dingen maken), plakken, teke nen, boetseren, ga maar door. Ook voor patiënten, die niet de volledige beschikking over handen of vinger hebben, is wel een werkje te vinden, waaraan zij plezier kunnen beleven. Er wordt met overgave ge werkt en menig uurtje vliegt voor bij. Waar blijft men nu met de ver vaardigde artikelen? Ten dele zullen de patiënten in de kennissenkring het een en ader kun nen verkopen. Maar het grootste ge deelte zal door de welfare afdeling aan de man moeten worden ge bracht. In de herfst, als er een aardige voorraad en een mooie sortering is gevormd zult u ongetwijfeld de wel fare-stand ergens aantreffen. Vergeet dan niet, waarom het gaat. U steunt een prachtig werk, dat in de toekomst, ook met uw hulp, ver der uitgebreid kan worden. Want er zijn helaas nog velen, die niet be reikt kunnen worden. Het welfare werk is maar een klein onderdeel van het veelomvat tende Rode Kruis. U kent de bloedtransfusiedienst. U ontmoet deze kolonne het hele jaar door. Boottochten, EHBO-werk, lec- tuurdienst en vele andere taken heeft het Rode Kruis op zich geno men. Bij rampen, in eigen land of ver daarbuiten, zij staat altijd klaar. HELPT UW RODE KRUIS HELPEN Ook in deze weken, nu de jaarlijk se inzameling ook in Venray plaats vindt.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 10