KOMPEER chauffeur VAN GEND LOOS EBBERINK TL van opbergen „fêyeuiaiqe £ente Thuis is het onveilig fruitbomen Deken Strijk ers Een roman de en t.v. #100 Het West-Duits ia ar i? Anker/Phoenix concern V V beslat 100 jaar Waar zitten de meeste fluitende chauffeurs? VENLO Grote Drumbandshow Artistiek, goed verzorgd BLOEMWERK OVERPEINZINGEN PRINSES BEATRIX' TOEKOMST Met belangstelling volgt het Ne derlandse volk het wel en wee van het koningshuis. Bijzondere belang stelling krijgt hierbij Prinses Beatrix, omdat zij onze toekomstige koningin zal zijn. Deze belangstelling krijgt echter een nare bijklank, zowel voor de leden van het vorstenhuis als voor ons allen, wanneer persfotografen en journalisten de kroonprinses zo straf volgen, dat deze gehinderd wordt in haar privé-leven. Het gaat te ver, wanneer een fotograaf wekenlang zijn camera's met tele-lenzen opge steld houdt bij de woning van de kroonprinses en haar doen en laten steeds bespiedt. Dit is onbehoorlijk. Belangstelling is goed en wordt ook in hoge mate gewaardeerd, maar zij moet het fatsoen opbrengen halt te houden voor het privé-leven van an deren. Dr. J. de Meijer, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, heeft maandag de stichting Het Veiligheidsinstituut te Amsterdam op het hart gebonden, meer te gaan doen aan de bevordering van de vei ligheid in en rond het huis. Hij deed dit alvorens in de RAI de zesde bedrijf sveiligheidsbeurs te openen en motiveerde zijn bezorgd heid als volgt: „Ik vind het jammer, dat althans hier op deze beurs zo weinig de nadruk wordt gelegd op de veiligheid in de privé-sector, dus de veiligheid van de mens thuis en in zijn vrije tijd. Want daar vallen door onveilige situaties en onvei lige handelingen vele malen meer slachtoffers dan in het bedrijf. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal dode lijke ongevallen in en rond de wo ning in de jaren 1960, 1961 en 1962 respectievelijk 1318, 1497 en 1870. Dus bijna 5 keer per dag. Dit laaste cijfer nadert het aantal dodelijke verkeersongevallen, dat in 1962 2082 bedroeg. Het dodencijfer in de be drijven beliep in hetzelfde jaar 370. U ziet welke betekenis de aantallen ongevallen hebben in en om 't huis. Daarom vraag ik er openbaar de aandacht voor". Volgens staatssecretaris De Meijer zijn het in en om de woning voor al de bejaarden en de heel jeugdi gen, waaronder de slachtoffers val len. In 1962 betrof 73 procent van de dodelijke ongevallen een groep van 65 jaar en ouder, 10 procent de kin deren tot vier jaar. De meeste do delijke ongevallen worden veroor zaakt door vallen. „Maar het is droef te moeten konstateren", aldus de staatssecretaris, „dat in 1962 nog een honderdtal meest jonge mensen omkwam door verstikking, meestal van voedsel in de keel of verstik king in bed of wieg. Daarom moedig ik Het Veiligheidsnstituut aan om op dit nogal opvoedkundige terrein meer te doen en hiervoor nog meer hulp in te roepen". GIF VERBRANDT De heer Fr. Meulendijks, fruitteler te Mierlo, heeft de afgelopen dagen een flinke schadepost opgelopen. Ruim 500 van zijn duizend fruitbo men zijn namelijk verbrand door 'n verkeerde bespuiting. Vorige week had de heer Meulen dijks opdracht gegeven zijn bomen tegen een bepaalde ziekte te bespui ten. Het blijkt nu, dat alle takken, die met het vergif bespoten zijn to taal zijn verbrand. Dat betekent dat de oogst voor een groot gedeelte is vernield. Door een deskundige zal 'n onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak. MET EMERITAAT Met ingang van 1 juli a.s. is aan deken M. J. P. Strijkers, pastoor- deken van de St. Martinuskerk te Venlo, op zijn verzoek emeritaat verleend. Deken Strijkers, die geboortig is uit Maastricht, werd in 1918 tot priester gewijd. Hij was achtereenvolgens werk zaam als kapelaan te Oud-Vroenho- ven en in Venray, waarna zijn be noeming volgde tot pastoor te Leu nen, waarna hij als pastoor naar Venlo kwam om als herder van de H. Hartparochie te gaan optreden. In 1943 werd de toenmalige pas toor Strijkers benoemd tot deken van het dekenaat Venlo. Hij volg de toen deken Jul. van Oppen op, die in het concentratiekamp te Vught was overleden: Het officiële afscheid van deken •Strijkers, die gedurende 22 jaren onafgebroken aan het hoofd heeft gestaan van de hoofdparochiekerk van St. Martinus en van het deke naat Venlo, zal op zondag 27 juni a.s. plaats vinden. GOED LEZEN EN EEN GERECHT NAAR EIGEN SMAAK Er zijn helaas mensen, die nooit of zelden een roman ter hand ne men. Deze mensen weten niet wat zij missen en geven tevens blijk eigenlijk niet te kunnen lezen. Dat is misschien boud gesproken, maar het is toch de waarheid, want waar om bevredigt deze lieden het lezen van een roman niet? Dit kunnen wij eerst beantwoorden wanneer wij bezien welke waarde de roman voor de mens heeft en hoe onontbeerlijk zij is. Door middel van de roman, het geschreven verhaal, historisch of ge fantaseerd, is de schrijver in staat ons in een dikwijls geheel andere wereld binnen te voeren, hetgeen mogelijk is door de medewerking van onze fantasie, die ons die we reld aan de hand van de tekst voor ogen moet toveren. En het is die fantasie, die bij de t.v. verloren gaat. De schrijver kan op deze wijze de lezer kennis laten maken met per sonen uit andere kringen en andere tijden, hem of haar laten leren van de belevenissen, handelingen en ge dachten van zijn typen, waardoor deze dikwijls onsterfelijk worden, hetgeen een bewijs mag worden ge noemd van hun waarde. De lezer kan alles opnemen naar eigen in zicht. De roman is het medium waardoor een schrijver in staat is aan een groot aantal personen b^jaalde pro blemen voor te leggen en zijn visie hierop te geven, waarbij hij het ge heel in een prettige, aannemelijke en overzichtelijke vorm kan gieten, zodat de lezer de probleemstelling en de ontwikkeling stap voor stap kan volgen, ja er zich door zijn of haar fantasie inleeft en het als het ware mee beleeft. BEWIJZEN Er is geen macht ter wereld, die sfeer, tijd of bepaalde personen zo kan laten leven voor het publiek als de roman. Wij behoeven hierbij slechts te denken aan de boeken van Charles Dickens, die ons zijn Enge land laat zien in zijn verschillende werken, een Engeland, dat sfeer heeft en een onuitwisbare indruk achterlaat, waardoor het voor ons leeft. Dit zelfde Engeland behoort reeds lang tot de verleden tijd, maar toch leeft het nog steeds door de boeken van deze schrijver. Hetzelfde geldt voor een schrijver als de Balzac, die de gehele samen leving van de tweede helft der ne gentiende eeuw in Frankrijk in zijn tientallen werken heeft beschreven en deze tijd op die manier voor ons tot een realiteit 'heeft gemaakt, ter wijl wij zelf later leven. De roman uit vervlogen tijden of de historische roman is het middel om ons kennis te laten maken met mensen en hun leven in die tijd, waardoor wij een inzicht krijgen in hun problemen. Beter en dieper dan met zelfs de te levisie mogelijk is! De fantasieromans, die niets met de historie te mogen hebben, bieden ons het leven in zijn vreugd en leed van mensen, die de schrijver ons met een bepaalde bedoeling voorzet. Hij heeft er een bedoeling mee en wil ons iets leren. DE WAARDE Van iedere roman kunnen wij iets leren. Op die manier leren wij 'eigenlijk spelenderwijs de lessen van het leven, die voor ons door de ro manspersonen worden beleefd. Men ziet er in het leven en de maat schappij in al zijn vormen, zijn hardheid en zijn tederheid en me nigeen wordt diep getroffen, wan neer hij als het ware in een spiegel ziet en zichzelf of naaste personen weervindt in het boek. De goede ro man zal praktisch iedereen aanspre ken, hem doen meeleven en op deze intensieve manier als het ware le rend, doet de lezer ervaring op en leert hij bepaalde mensentypen ken nen. Bovendien oefent het lezen van romans de fantasie en dit is ook een grote winst, want een levendige fan tasie geeft kleur en diepte aan het leven, terwijl zij tevens van groot nut kan zijn bij uw maatschappe lijke vooruitgang. Men kan echter alleen van een ro man genieten en de volle waarde er uit halen, wanneer men goed leest, dat wil zeggen, niet over de bladzij den heen jaagt, waarbij de helft van de inhoud verloren gaat. Wanneer u leest met volle aandacht en de bete kenis van iedere zin ten volle tot u doordringt, dan leest u goed en zult u de schrijver op de juiste wijze kunnen volgen. Dan ontvangt u uit het boek alles wat het te bieden heeft. Zij, die niet van lezen, houden, kunnen zeer waarschijnlijk niet le zen, waardoor een groot deel of bij na alles van wat de schrijver te zeg gen heeft verloren gaat en zij daar door het lezen onaangenaam en nut teloos vinden. Geen roman zal hun boeien. Wat betreft de keuze van 't boek: dat is een kwestie van geheel per soonlijke smaak, waarbij men zich niet mag laten leiden door wedijver met uw woning, om toch vooral be paalde schrijvers te lezen. Het is een roman als met een gerecht, het moet smaken, want anders bevalt het niet. Kies uw romans zorgvuldig en lees goed, dan zult u ongetwijfeld op de juiste wijze genieten en kunnen le ren van wat de schrijvers u vertel len. Met een PHOENIX naaimachine is het aardigste kinderjurkje in een wip klaar. Wel begrijpelijkalsu weet wat een PHOENIX allemaal kan: rechte steek of zig-zag, naden afwerken, blindzomen, siersteken ma ken, cordonneren, knoopsgaten maken, knopen aanzetten, stoppen en borduren. Extra handig is bovendien de NON-BLOC grijper - een specialiteit van PHOENIX. Deze voorkomt het vastlopen der draden. Fa. MILLEN ZN, Paterstraat 13, Venray, tel. 1738 Kom bij ons werken als Bént U boven de 21 en in bet bezit van een groot rijbewijs, laat U dan zonder verplichting inlich tingen verstrekken. U kunt hiervoor elke werkdag - behalve zaterdags - terecht bij Van Gend Loos. Stukgoederenkantoor Sloterbeekstraat Tien tegen één op wagens van Van Gend Loos. Als chauffeur bij dit moderne bedrijf hebben zij alle vrijheid die zij wensen* Plus een flinke portie zelfstandigheid. Zij zitten dan hier, dan daar. Er wordt veel aan huh eigen inzicht overgelaten. Dus: t afwisseling en verantwoordelijkheid genoeg. Iets voor U, dit t 100% mannenwerk - en altijd vast? Komt U dan eens praten over het uitstekende loon en de forse toeslagen en alle andere t zekerheden... XJniek waarderingsstelsel toeslagen bij ongeregelde diensten vrije dienstkleding 5-daagse werkweek eik, jaar een aantal binnenlandse treinreizen (ook voor Uw vrouw) tegen half geld waar nodig reiskostenvergoeding. Zaterdag 15 mei a.s. 7.30 uur n.m. op het Henseniusplein te Venray georganiseerd door de Drumband v.d. Kon, Harmonie „Euierpe" 180 medewerkenden lVa uur marsmuziek textiel en modes grotestraat 24 venray KOMT VAN TELEFOON 1450 Een vrouw is een vrouw is een vrouw. Ze wil tricotage die mooi is, fijn zacht is - en rimpelloos past. En wat vraagt ze dus, hehaagt haar dus, draagt ze dm? model Denla. Hemdje f 3.95 Pantee f 2,95 De bevallige tricotage van EEN TEN CATE PROCUKT Verkrijgbaar bij: hoek Marktstraat-Schoolstraat doe mee, maak de kuip vol voor ons zwembad Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschooid en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY

Peel en Maas | 1965 | | pagina 6