VENRAY vierde Koninginnefeest S.V.V. JEUGD TENNISSEN De afgel open week f bijzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint maken Trim tot ■a fV een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing voor jong en oud. T entoonstelling Foto-show M.A.C. ROOY VRIJDAG 7 MEI 1965 No. 18 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFfTRIAH VOOP VPNPAY FN ADVERTENTIEPRIJS 81/. ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 üL<IVDLj/iLI V UUA V üil 1\H I UIViO 1IV CjIlErll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) Zonder nu bepaald een chauvenist te zyn mag men toch zeggen, dat de viering van de verjaardag van onze Koningin in Venray stijlvol en prettig gebeurt. Een viering, die trouwens nog een ex tra accent kreeg door drie koninklijke onderscheidingen, te weten de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau voor Mej. Erna Raedts en twee zilveren eremedailles voor de heren Kersten, Stationsweg en Verstappen in Oirlo. Herauten te paard, de borst fier getooid met het Venrayse wapen, kondigden de feestdag aan, terwijl Venray's jeugd op de Grote Markt met muzikale begeleiding van de Jeugddrumband een vlaggenpara- de hield. Toen daar de eerste vlag gen gehesen waren, was heel de kom van Venray in korte tijd een vlag- genzee en zagen de blazers van de Kon. Harmonie Euterpe, die vanuit de toren van de Petrus-Banden een eerste muzikale groet brachten, een feestelijk gedoe beneden zich, waar bij gelukkig ook het Oranje-zonne tje geen verstek liet gaan. Dan begonnen de zware klokken het volk naar de plechtige kerk dienst te noden in de Dekenale Kerk van St. Petrus-Banden, waar Deken Loonen een plechtige Hoogmis op droeg ter intentie van de jarige Vorstin. RAADSZITTING In de daarop volgende plechtige Raadszitting richtte Burgemeester Mr. Custers zich wel heel speciaal tot de afgevaardigden van Venray's scholen, die hij er op wees, dat we staan aan de vooravond van de be vrijdingsherdenking. Een herden king, waarin wij mensen van 1965 ons respect en onze dankbaar heid moeten tonen voor de gevalle nen in de laatste oorlog en heel in het bijzonder voor de vele Venrayse mensen, die toen hun leven moesten geven. Hij wees hen er op hoe 25 ja ren geleden de oorlog begon, waarin ons volk wel het hoofd moest bui gen maar niet gebroken werd onder de zware bezetting. Hij vertelde van het verzet en de bevrijding en wees hen er op dat bijna 300.000 Neder landers in die 5 jaren oorlog hun le ven liet. In die oorlog is de Koningin toen Koningin Wilhelmina, het mid delpunt geworden van onze nationa le eenheid, als Moeder van 't verzet. Zij is, evenals een andere grote fi guur, Winston Churchill, het geweest die ondanks alle tegenslagen, dapper en standvastig is blijven geloven aan een nieuwe en gelukkige bevrijding. En sprekend over het verzet wees hij er op dat de moedige daden van toen, ook thans zij het op een an der vlak van ieder van ons ge vraagd worden. Want 't gewone da- gelijke leven vraagt gezindheid tot zelfopoffering, vraagt zedelijke moed, die de mens onverwoestbaar maakt en nodig is voor de geestelij ke groei. Het vraagt telkens op nieuw de persoonlijke inzet, ook voor de plaatselijke gemeenschap. Na dit indringend woord werd het voorstel van B. en W. aanvaard om een telegram van gelukwens te zen den aan de jarige Vorstin. GEDECOREERDEN Dan was het ogenblik gekomen dat de Burgemeester de vorstelijke onderscheidingen namens de Konin gin uitreikte. Het eerst was aan de beurt Mej. Erna Raedts, die hij een ras-echte dochter van Venray noem de. Hij wees er op dat deze onder scheiding is verleend voor het vele verdienstelijke werk op maatschap pelijk terrein, dat Mej. Erna Raedts sinds lang voor de Venrayse ge meenschap heeft verricht. In dit verband wees hij op haar bestuurstaak in het Groene Kruis sinds 1929, haar aktiviteiten in de St. Elisabeth-vereniging, de Haar lem helpt Venray-aktie en de hulp- aktie van het Nederlandsche Roode Kruis (HARK), haar bemoeienissen met Gezinszorg sinds 1946, waarbij het internaat onder haar leiding de jaloezie van vele andere plaatsen opwekt en tenslotte haar werk voo£ het Venrayse Ziekentriduum, dat sinds 1948 van haar kundige leiding profiteert. De gouden ere-medaille is, aldus de Burgemeetser, volkomen verdiend en vormt de gouden bekroning van een ideale instelling ten opzichte van de evenmens. De heer Kersten kreeg de zilve ren eremedaille voor het feit dat hij sinds 40 jaren werkzaam was bij de Coöp. Zuivelfabriek Venray, daar in alle eenvoud en plichtsbetrachting zijn onmisbare rol heeft gespeeld en zo een voorbeeld was voor vele an deren. Het is tevens een blijk van er kentelijkheid jegens de Zuivelfa briek, die sinds 60 jaren haar be langrijk werk verricht voor de voed selvoorziening. De heer Verstappen heeft als zaak voerder van de Oirlose Boerenbond zijn sporen verdiend en is in de Oir lose gemeenschap ruim 40 jaren de vertrouwensman geweest van velen. Dit is allemaal al eens naar voren gebracht bij de viering van het gou den jubileum van de Oirlose boeren bond, maar de Burgemeester wilde dit nog eens openlijk opnieuw stel len, omdat een dergelijke plichtsge trouwheid zeldzaam schijnt te gaan worden. Het feit dat de heer Ver stappen ook onder de oorlog het zij ne heeft gedaan op een gegeven ogenblik verborg hij zelfs 20 joden werd ook nog eens openlijk ge memoreerd. Nadat mej. Raedts en de dames Kersten en Verstappen bloemen aan geboden waren, ging het naar het bordes van het gemeentehuis, waar de gedecoreerden gehuldigd werden door de voorzitter van het Oranje comité, dr. van Thiel en werden toe gezongen door de Zangertjes van St. Frans, terwijl de Kon. Harmonie Euterpe voor een muzikale aubade zorgde. Zowel dr. van Thiel als de Burgemeester brachten een driewiref hoera uit op de jarige Koningin en de gedecoreerden, waarna een zeer druk bezochte felicitatie-receptie volgde. SPORT EN SPEL In Oostrum had men al voetbal wedstrijden en handbalwedstrijden achter de rug, in Leunen al een kin deroptocht en kinderspelen, evenals in Ysselsteyn, toen men in de kom begon aan een groot programma kin derspelen en alle mogelijke wedstrij den. Meer dan 30 leiders en leidsters hadden hun handen vol de kinderen alle spelen te laten volgen achter het terrein van Hotel de Gouden Leeuw, terwijl op het Hensenius- plein de volleybal en basketbailwed- strijden tot laat in de middag be langstelling trokken. Op het sport park konden de voetballiefhebbers aan hun trekken komen in 't jeugd- voetbaltoernooi, waar verbitterd, maar sportief gevochten werd om de Oranje-wisselbeker, die Merselo ze gevierend mee naar huis nam, zij het dan dat nog een extra-verlenging nodig was. De uitslagen van deze wedstrijd zijn als volgt: Basketball: BIC le prijs; Bascania 2e; SV Heerlen 3e; Swift 4e. Jeugdvoetbal: Merselo legde be slag op de le prijs, tevens wissel beker; Molenwikeers wonnen de 2e prijs. Ponyrijden: Appelhappen: 1 Jos- ten, Leunen; 2 H. Jansbeken, Ven ray; 3 H. Pelzer, Venray; 4 P. Ver schuren, Leunen; 5 M. Beerkens, Venray. WANNEER U? Hindernisspringen ruiters; 1 B. Derks, Leunen; 2 H. Arts, Meerlo; 3 J. Bovee, Meerlo; 4 H. Jeuken, Venray; 5 J. Philipsen, Castenray. Volleybal: VC Rooy 1 7; VC Rooy 2 6; VC Munster 3; VC Lyceum 3; VC Jong Ambon 1. En terwijl de paardensportdemon straties aan het terrein van de Lan- geweg veel aandacht trok, waren de heer Burgemeester, de voorzitter en secretaris van het Oranje-comité, vergezeld van Mevr. Custers al een bezoek gaan brengen in Oirlo, waar een kinderoptocht trok en kinder spelen waren georgainseerd op het sportterrein. Datzelfde gebeurde trouwens ook in Merselo, waar de jeugdspelen nog werden aangevuld met een uitwisselingsprogramma van de atletiek tussen Jongen Boeren en MBL verenigingen van Merselo en Aarle-Rixtel. En daarnaast was het dan ook nog op de Heide feest, waar ook de jeugd met spelen bezig ge houden werd. AVONDPROGRAMMA Na de drukte van de middag was er 's avonds op de Grote Markt een feestelijk cabaret- en showprogram ma van een Amsterdams gezelschap, dat van alles wat bood. Van ballet tot de nieuwste beatle-muziek. Het was allemaal wel wat geïmprovi seerd en bepaalde gedeelten kwamen niet tot hun recht, terwijl bij ons nog altijd de vraag rijst of een der gelijk programma nog niet beter ge bracht kan worden door Venrayse verenigingen. Maar dat is dan ook het enige wat op te merken viel. En die indruk werd weggeknald door wel een van de mooiste vuurwerken, die we tot heden in Venray zagen. De duizenden die naar Servatius ge stroomd waren, hebben ondanks het toen weer wat frisse weer ge noten van een uitstekend vuurwerk, terwijl de oudere jeugd dan het feest uitdanste tot half een. Maar toen schreven we al de eerste mei en was TEGENSTELLINGEN TOT IN HET KABINET De meeste Nederlanders hebben de afgelopen weken ongetwijfeld met meer ongeduld naar de zon dan naar de regerinsverklaring van het kabt net Cals uitgezien. En evenals vorig jaar werd deze wens op Koninginne dag vervuld toen een koesterend zonnetje zijn milde stralen over de elf provinciën uitspreidde en niet zuinig tot het welslagen van de fees telijkheden bijdroeg. Maar zij die op deze dag door de straten van onze grote steden wan delden moesten toch onwillekeurig weer aan de regeringsverklaring denken, namelijk aan het hoofdstuk ruimtelijke ordening. De volgepakte straten lieten eigenlijk geen verkeer toe, vele autobezitters konden ner gens hun wagen kwijt en we reali seerden ons weer eens dat hét de volte is, die de komende jaren zal uitgroeien tot het meest urgente pro bleem van ons land. Mr. Cals heeft de Kamer meege deeld dat het in het voornemen van zijn kabinet ligt de aanzienlijk ho gere staatsuitgaven, die met de rea lisering van alle mogelijke plannen, ook met betrekking tot de ruimte lijke ordening verband houden, voorshands te financieren met lang lopende leningen. Dit heeft bij de verschillende groeperingen nogal kritiek uitgelokt, omdat menigeen 't bedenkelijk vond de huidige finan ciële zorgen op komende generaties af te wentelen. Maar dit argument gaat toch bepaald niet over de ge hele linie op, zeker niet waar het de uitgaven inzake de ruimtelijke orde ning betreft. Want met die ruimte lijke ordening moet nu reeds een aanvang worden gemaakt, wil ons nageslacht een leefbaar bestaan ge boden kunnen worden. TEGENSTELLINGEN De regeringsverklaring is algemeen als een indrukwekkend staatsstuk gekenschetst, maar vooral de oppo sitiepartijen hebben zich afgevraagd of al deze plannen nu wel binnen twee jaar gerealiseerd kunnen wor den. Het antwoord luidt: „Natuurlijk 'niet!" Mr. Cals en de zijnen zullen dit zelf ook wel beseffen, maar het is althans hun verdienste geweest dat zij een reeks plannen hebben ontvouwd, die getuigen van een in telligente kijk op onze behoeften in de toekomst. In vroegere regerings verklaringen ontbrak deze visie maar al te vaak en de zelfde politici die de huidige regeringsverklaring te hoog gegrepen" vonden, hebben toen meermalen betoogd dat een toe komstvisie ontbrak Wat echter wel verontrustend is, is dat reeds in de debatten kort na de regeringsverklaring zich de te genstellingen tussen de regeringspar tijen weer openbaarden. Anti-revo lutionairen die destijds zonder yeel enthousiasme met de liberalen in zee waren gegaan, mokten over hun sa menwerking met de socialisten, zo in de trant van: „We doen nou wel mee, maar eigenlijkDe katho lieke en socialistische fractieleiders kibbelden wat over de levensvat baarheid van confessionele partijen en dit alles roept de vraag op of de verschillende partijen duurzaam in staat zijn over de schuttingen van hun eigen stukje grond heen te kij ken naar een groter, algemeen be lang. PRINSESSELIJK „AVONTUUR" Vorige week is H.K.H. Prinses Bea trix onverhoeds in donker Amster dam gesignaleerd, waar zij samen met majoor Bosschart verschillende uitgaansgelegenheden bezocht om zo eens te zien wat het Leger des Heils in deze buurten voor zegenrijk werk verricht. De prinses had zich ver momd maar werd herkend door een fotograaf, zodat het gehele geval in de publiciteit kwam. Verschillende „kriticasters" hebben zich achteraf afgevraagd of een der gelijk „avontuur" de hoogheid van 't koningschap niet in gevaar brengt. Wij vragen ons af wat men dan wel precies onder „hoogheid" moet ver staan. Waarom zou een kroonprinses zich niet eens op de hoogte mogen stellen van de details van het prach tige sociale werk, dat in de duistere buurten van onze hoofdstad door tal loze Nederlanders met zoveel animo en opofferingsgezindheid wordt ver richt? De „ware hoogheid" vindt men bij deze mensen, die zich geheel voor hun medemens inzetten en veeleer dient men de prinses te prijzen, dat zij buiten het protocollaire verband is getreden (waaraan sommige van haar onderdanen nog zo krampach tig willen vasthouden) en voor één(?) avond één is geweest met de men sen, die voor onze samenleving meer Koninginne-ver jaardag dan ook ten einde. Een goed en stijlvol feest, waarvoor allen, die er aan meewerk ten hartelijke dank verdienen. heilzaam werk verrichten dan menig zuurkij kende „kriticaster". SCHIJN-SOLIDARITEIT De Stichting van de Arbeid ver keert voor de zoveelste maal in een crisis. De tegenstellingen tussen de werkgevers en werknemers hebben zich verscherpt en de arbeidsvrede in ons land komt in gevaar. Nu hebben de werkgevers plannen ontvouwd om te komen tot de op richting van een steunfonds voor collega's, die door onrechtmatige sta kingen zijn getroffen. Dat duidt er al op, dat men stakingen verwacht. Of moet men deze oprichting van een stakingskas toch anders zien? Is het niet een soort uitdaging aan de werknemers, zo van: „Zien jullie nog wel hoe solidair wij werkgevers onder elkaar zijn. En dit laatste is nu juist NIET waar. Juist een gebrek aan solidari teit kenmerkte de laatste jaren steeds de verhouding tussen de werkgevers onderling. Door het plan tot oprichting van een stakingskas te opperen, proclameert men in wezen een schijn-solidariteit. Mogelijk zal het wel bij het opperen van het plan blijven. TANTE POS Dienstverlening is een woord, dat in het hedendaagse taalgebruik een vaste plaats heeft gevonden. Dien sten aan de gemeenschap zijn de af gelopen feestdagen door duizenden mensen verricht, in ziekenhuizen, in apotheken, in winkels, in restau rants, door de Nederlandse Spoor wegen en andere vervoerbedrijven, door radio en televisie, door de po litie, door de A.N.W.B. Er was ech ter één dienst een overheidsdienst van vitaal belang die volkomen verstek heeft laten gaan, de PTT. Tante Pos lijdt aan seniele aftake ling. In drie dagen t(jd heeft zij vorige week slechts éénmaal de stramme benen gestrekt om een bestelling te doen. Vier nachten achtereen reden er geen posttrei nen. Vertragingen van een dag of vier, vjjf waren er het gevolg van. Neen tante, dat lijkt nergens op! ASSURANTIE en FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop VENRAY Tel. 1 061 (04780) voor autoverzekering" Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwel elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 57«% BEELDEN IN GRUBBENVORST Het noordelijk gebied van Lim burg ten westen van de Maas de streek tussen Venray en Venlo bezit in haar kerken en kapellen 'n grote rijkdom aan laat-middeleeuw- se houtsculptuur. Venray's Grote Kerk, verschillende kerken op de kerkdorpen en kapellen in het Ven rayse land geven daar een sprekend voorbeeld van. Deze tentoonstelling, oorspronke lijk dus als streektentoonstelling be doeld, zal nu door de loop der ge beurtenissen een veel verder strek kende betekenis gaan krijgen. Dr. Gorissen, stadsarchivaris van Kleef, werd door het tentoonstellingscomi té als deskundig medewerker aange trokken. Deze deed bij zijn werk zaamheden enkele belangrijke ont dekkingen. Hij wist op de eerste plaats de naam te achterhalen, die schuil ging achter de „Meester van Varsseveld", schepper van het be roemde beeld „De Bedrukte Moeder van Varsseveld". Van deze meester sta.n o.a. enkele beelden in en rond Venray. Verder kon hij enkele beel den terugbrengen tot hun maker: Kerstken van Ringenberg (gen. Wo- yers), van wie tot nu toe een enkel beeld bekend was. Naar aanleiding van deze ontdek kingen besloot het tentoonstellings comité de opzet te wijzigen. De ten toonstelling zal nu geheel gewijd zijn aan „De Meester van Varsse veld", van wie zoveel mogelijk hel gehele oeuvre bijeen wordt ge bracht, aangevuld met werken van Kerstken van Ringenberg. Het comi té meent door deze ontdekkingen en door deze nieuwe opzet een belang rijke bijdrage te kunnen leveren tot de kennis der laat-middeleeuwse beeldhouwkunst. Daarom ook zal Dr. Gorissen een wetenschappelijk ver antwoorde catalogus, omvattende 't gehele tot nu toe bekende werk van „De Meester van Varsseveld", sa menstellen. Bij zijn streven naar de verwezenlijking van deze opzet on dervindt het comité zowel in binnen- als in buitenland de grootst moge lijke medewerking. Omdat deze beel den van origine stammen uit het ge bied rond Kleef en Kalkar bestaat ook in het Duitse grensgebied een grote belangstelling; een aparte uit gave van de catalogus zal in Duits land het licht zien. In verband met de Grensland contacten zal voorts de tentoonstel ling na Grubbenvorst naar het Ge meentemuseum Mariënburg te Nij megen worden overgebracht. Ook uit de wereld der kunstge schiedenis wordt groot belang aan deze tentoonstelling gehecht. In een wetenschappelijk begeleidingscomité heeft zitting Prof. Dr. J. Timmers, directeur van het Aartsbisschoppe lijk Museum te Utrecht en de heer Jaap Leeuwenberg, conservator aan het Rijksmuseum te Amsterdam. De tentoonstelling zal plaats heb ben van 22 mei tot 13 juni te Grub benvorst en van 18 juni tot 19 juli te Nijmegen. In atelier Peter Swenker, Paters- straat, wordt komende week een show gehouden van foto's, gemaakt door de Fotoclub Venray. Niet alleen uit Venray, maar ook uit binnen- en buitenland zijn opnamen tentoonge steld. Voor verdere bijzonderheden zie de advertentie elders in dit blad. ST. ADELBERT Op dinsdag 11 mei a.s. vergadert de afdeling Venray van de St. Adel- bertvereniging. Drs. C. A. Smal, se cretaris van het Hoofdbestuur van St. Adelbert, zal dan een inleiding verzorgen onder de titel: „Pax Ro- mana van vroeger naar nu". Tevens zal op deze bijeenkomst een korte algemene jaarvergadering worden gehouden vooral met betrek king tot de plannen voor de naaste toekomst. Uitslagen 1 mei: Om de Bisschopsbeker: Venray AlWittenhorst Al 50 Venray BIWanssum Bl 62 Competitie: Venray A3Wittenhorst A3 10 DIS Bl—Venray B3 7—0 Venray B4Wittenhorst B4 40 Programma 8 mei: R.K.D.E.V. Al—Venray Al 4.00 u. Venray A2Ysselsteyn Al 4.00 u. Venray A4Resia Al 4.00 u. R.K.D.E.V. Bl—Venray Bl 2.30 u. Venray B3Molenwiekers Bl 2.30 u. Meterik B2Venray B4 2.30 u. Venray B5Melderslo B2 2.30 u. Ysselsteyn CVenray C 3.00 u. T.C. VENRAY Voor het eerst sinds 8 jaar neemt T.C.V. weer aan de landelijke com petitie deel. Zoals gebruikelijk zijn we in de laagste klasse gestart, nl. de 5e klasse zuid. Laten we er naar streven met be hulp van een sportieve geest en een enthousiaste training een hogere klasse te bereiken. Zondag 25 april werd de eerste competitiewedstrijd gespeeld en wel tegen TC Blerick. Hoewel 't spreek woord zegt: „Een goed begin is het halve werk", verloren we met 5-3. Het is opmerkelijk en knap dat de 3 punten van ons afkomstig waren van de dames. Bravo. Het is jammer dat het spelpeil van onze heren nog niet op dat niveau staat. Dit werd nogmaal bewezen in de wedstrijd van zondag j.l. te gen TONIDO uia Baarlo. De dames wonnen weer en er werd zowaar een mixed gewonnen. Uitslag 44. A.s. zondag wordt er thuis tegen Reuver gespeeld op de banen van het sportpark. Aanvang 10 uur. Wij rekenen op een grote schare sup porters. Door onze leden werden de laatste feestdagen weer enkele mooie suc cessen behaald. Vrijdag in Volkel: 4e prijs G. Bom en mevr. Bom; 6e F. Janssen en P. Janssen. Zaterdag Asten: 2e F. Janssen en P. Janssen; 3e dhr. en mevr. Bom; 5e P. v. d. Sterren en G. Janssen; 8e Mevr. v. d. Heyden en v. d. Heyden junior (11 jaar). Zondag Wanssum: le F. Janssen en Mevr. Janssen; 3e P. Janssen en Mevr. Janssen; 4e Smits-Imming; 7e Mevr. v. d. Heyden en v. d. Heyden junior. A.s. zondag is MAC Rooy weer aan de beurt met voor de tweede maal de grote „Burggraafrit". De uitzet ters, de heren v. d. Sterren -en G. Janssen garanderen ons een mooie rit wat nog eens wordt bevestigd door F. Janssen, die de zaak nog eens heeft gecontroleerd. De prijzentafel is natuurlijk weer fantastisch. Voor de algemene win naar staat een Jawa-bromfiets klaar, terwijl voor de andere prijswinnaars nog vele mooie artikelen beschikbaar zijn gesteld zoals autoplaids, kam- peerstoelen enz. enz. Tevens wordt er onder de startnummers nog een ex tra prijs verloot en wel: Een week lang het gratis gebruik van een com plete caravan. Inschrijven is mogelijk vanaf 12.30 uur in café-restaurant „De Burg graaf" en starten vanaf 13.30 uur bij Inalfa. Door het toepassen van een nieuw systeem hopen wij met het sluiten van de finishcontrole ook de prijzen bekend te kunnen maken. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9