I ...natuubli{k vóób sdwenen naat AndCnS-KoSItldll bótesteaat 6 1 Strand bier Lintjesregen MOEDERDAG-BLOEM EN DAG Eeuwige Lente - Schoolstraat - Venray - Telefoon 1450 Tuinieren kan een plezierige bezigheid zijn! HET BIER WAAR LIMBURG TROTS OP IS mtmtm Wanneer U? Vriendenkring J. BUYSSEN Advertenties jonge hennen m. Classens Verhuur moderne gelegenheids kleding Kleermakerij Schoolstraat 37 Tel. 1628 WORDT MINUTIEUS VOORBEREID „Wegens bijzondere verdiensten koningin, staat of maatschappij be wezen", ontvangen elk jaar weer op de verjaardag van de landsvrouwe honderden Nederlanders een onder scheiding. Een lintje heet dat in de wandeling. Hoe kom je nu eigenlijk aan zo'n onderscheiding? Wat moet je er voor doen (of laten-? Wie be paalt dat je er eentje krijgt. Kortom hoe gaat dat in zijn werk? Op deze vragen heeft het orgaan van de Ned. Kath. Bond van Ver- voerspersoneel KBV het antwoord gezocht. Het zijn vragen die een antwoord in extenso verlangen. De gehele pro cedure die moet worden gevolgd is omvangrijk, zij wordt behoedzaam en in alle stilte uitgevoerd. Vast staat dat aan elke onderscheiding een uitgebreid onderzoek vooraf gaat. De eerste stap op deze lange weg wordt gezet in de woonplaats van de adspirant-lintjesdrager. Mensen uit zijn onmiddellijke omgeving kunnen van mening zijn dat hij er stellig een verdient, dat kunnen zijn superieu ren zijn, maar ook relaties. In theo rie is het zelfs mogelijk dat iemand zichzelf voordraagt voor een onder scheiding. Hoe dan ook, het verzoek belandt allereerst bij het gemeente bestuur. De eerste burger van de ge meente ontfermt zich over de voor drachten, dan gaat tevens de eerste fase van het onderzoek in. Er wordt nagegaan of de persoon in kwestie inderdaad wel voor een koninklijke onderscheiding in aan merking komt. Van dit onderzoek is het advies afhankelijk dat de burge meester moet geven voor het ver zoek aan zijn tweede etappe begint. De burgervader adviseert de com missaris van de koningin, die op zijn beurt de voordracht verder expe- dieert naar het ministerie waar de voorgedragene onder ressorteert. Iedereen heeft tenslotte zijn eigen ministerie: de leraar is dat zal U duidelijk zijn bij Onderwijs Kun sten en Wetenschappen onderge bracht, de verzekeringsinspecteur bij Sociale Zaken en Volksgezondheid, de bakker bij Economische Zaken en de rechter bij Justitie. De minister zelf brengt het laat ste advies uit aan de Kroon. Er is uit de ministerraad een speciale commissie gevormd die zich met de ze zaken bezighoudt. Het aantal jaarlijks te verlenen onderscheidin gen is beperkt, daarom kunnen de departementen ieder afzonderlijk maar met een beperkte hoeveelheid voordrachten komen. Er is een spe ciaal waarderingssysteem ontwik keld, waarbij aan elk departement een bepaald aantal punten wordt toegekend. Die aantallen lopen on derling uiteen. Om dit systeem met een voorbeeld te illustreren: dit jaar mag Verkeer en Waterstaat bijvoorbeeld het is een overigens door ons gefantaseerd getal 200 punten vergeven. De on- derscheidignen zelf worden verschil lend in punten gewaardeerd. De hoogste Nederlandse burgerlijke on derscheiding het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw vergt bijvoorbeeld drie punten. Elk jaar weer zijn er veel meer aanvra gen dan onderscheidingen. Het is geen zeldzaamheid dat maar de helft van alle voordrachten wordt geac cepteerd. Bij de verdeling van de lintjes valt het telkenjare op dat een groot deel van dit malse regentje op het vaderlandse ambtenarenkorps te recht komt. Er zijn ambtelijke funk- ties, die na een bepaald aantal jaren vrijwel zeker een onderscheiding op leveren. Er is een streven om een betere spreiding te verkrijgen, maar het blijft uiteraard voor de ambte naar makkelijker om aan de kwali ficatie „verdiensten staat of maat schappij bewezen" te voldoen dan een ander. De commissie uit de ministerraad ziet toe dat alles correct en eerlijk verloopt. De hele procedure wordt geruisloos afgewikkeld. De betrok kene moet immers tot op de dag van de onderscheiding onwetend blijven van de eer die hem te beurt valt. Er zijn overigens heel wat onder scheidingen te verdienen. In volgorde van belangrijkheid volgt hier een greep uit het assortiment: na het hiervoor al even genoemde groot kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, volgt het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau; dan de commandeur Oranje Nassau; de grootofficier Oranje Nassau; de rid der Nederlandse Leeuw; de officier Oranje Nassau en de ridder Oranje Nassau. Daarna zijn de eremedailles in goud, zilver en brons aan de beurt, die verbonden zijn aan de or de van Oranje Nassau. HUISORDE NEEMT BIJZONDERE PLAATS IN Een zeer bijzondere plaats neemt de Huisorde van Oranje in. Deze or de werd in 1905 door koningin Wil- helmina ingesteld om die Nederlan ders of vreemdelingen die zich bij zonder verdienstelijk maken voor 't Koninklijk Huis te eren. Tot nu toe is deze onderscheiding vijfmaal toe gekend, nog zeer onlangs werd hij aan prof. dr. ir. F. A. Vening Mei- nesz verleend. Aan de onderscheidingen in de ci viele sector zijn geen geldelijke be loningen gekoppeld. Natuurlijk tref fen wij hier ook de uitzondering aan die de regel bevestigt: de broeder medaille die is verbonden aan de Orde van de Nederlandse Leeuw. Deze hoogst zelden toegekende onderscheiding voor daden van bij zondere zelfopoffering hoüdt tevens een jaarlijkse toelage van 400, in.' Over de Nederlandse ridderorden en onderscheidingen zijn boeken1 vol geschreven. De geschiedenis van de orden gaat terug tot in middel eeuwen. De Orde van het Gulden Vlies, in 1430 door Philip de Goede ingesteld, is er het schoolvoorbeeld van, maar al lang daarvoor waren de orde van de St. Jacobs-broeder- schap en die van „St. Antonius of de Tuin" in zwang. Er bestaan heden ten dage bijzon dere bepalingen voor het dragen van onderscheidingen. Bezitters van het grootkruis bijvoorbeeld dragen het ordeteken aan een 101 mm breed lint als sjerp over de rechterschou der naar de linkerheup, bovendien dragen zij het ordeteken op een gou den achtpuntige ster als plaque op de linkerzijde van de borst, zo luidt een van de voorschriften. Voor de meeste onderscheidignen van lagere orde zijn er geen vaste regels, men houdt zich aan een bepaalde usan ce. Het onrechtmatig dragen van lin ten, miniatuurkruisen of rozetten is overigens niet strafbaar, maar het ten onrechte pronken met een mo- delkruis wordt beboet. Het is maar dat u het weet, want al die versier selen die bij de diverse orden ho ren, zijn zo maar te koop: van het gouden modelkruis van de Neder landse Leeuw tot de meest beschei den knoopsgatlintjes toe! MEDISCHE MISSIEZUSTERS De Vriendenkring van de Medi sche Missiezusters in Venray, die onmisbare ruggesteun bij de op bouw van een menswaardige gezond heidszorg in de ontwikkelingslanden zal binnenkort het jaarlijkse hoogte punt van haar aktiviteit weer begin nen. De dames die zich daar voor wil len inzetten, zullen u niet „lastig ko men vallen". Zij zullen u wél vra gen te willen meewerken aan dit ideaal dat zo menselijk en zo chris telijk is: de medemens ginds moge lijkheden helpen verschaffen om meer als méns te kunnen leven; ge zin en familie toekomstperspectief bieden; christelijke goedheid gestalte geven. Dit ideaal is verre van vaag of abstract, integendeel. Juist in het medisch missiewerk komt men zo concreet en zo reëel in aanraking met de mens in nood, in ziekte, hon ger, ondervoeding, onwetendheid Deze mens móet geholpen worden en wel door óns die onze eigen be voorrechte positie maar amper be grijpen en zo vanzelfsprekend vin den! Wie eenmaal het appèl van zijn verre broeder heeft verstaan en er door gegrepen is, zal een reëele mo gelijkheid tot verbetering van diens leefsituatie niet aan zich voorbij la ten gaan. Gegrepen door de oproep van de medemens, leren we ook on ze éigen levensvragen verstaan. Wie geuk probeert te brengen, wordt zelf ook geukkiger én christelijker. De vriendenkring van de Medische Missiezusters hoopt in haar aktie velen van zulke begrijpende en „ge lukkige" mensen te mogen ontmoe ten! VENRAYSE STIEREN BEKROOND Aan de Centrale M.R.Y. Stieren- keuring te Neer, die donderdag 29 april j.l. gehouden werd, heeft K.I.- vereniging „Nieuw Leven" Venray deelgenomen met 4 stieren, welke onderstaande prijzen behaalden: Nico 10 (pas aanegkocht) bezette de kopplaats in zijn rubriek, een IA prijs. Karei (een Robin I zoon) kwam zeer goed voor de dag, doro ook de IA prijs in de wacht te slepen. Ansje 2's Paul en Clara's Robin kwamen in dezelfde rubriek uit en behaalden resp. een 2b en 2d prijs. Iedere dag vermeldt de krant hu welijksaankondigingen. Iedere week wordt er van de preekstoel voorge lezen: ..zijn voornemens een chris telijk huwelijk aan te gaan. Iedere keer opnieuw zet de koster twee bidstoelen naast elkaar voor het al taar. Wanneer komt U aan de beurt? Wanneer gaan jullie trouwen? Mocht het inderdaad zo ver zijn, doe dan wat velen ook gedaan heb ben en trek samen drie dagen naar Manresa in Venlo om je op deze grote stap voor te bereiden. Al weet je alles over het huwe lijksleven, als je geen liefde hebt wordt het niets. En de echte liefde vind je pas bij Hem, die zelf De Liefde is. Kom daarom samen naar Manre sa, en wel: donderdagavond 27 mei tot zondagmiddag 30 mei. We begin nen 's avonds om 8 uur en eindi gen 's middags om 1 uur na het mid dageten. De kosten bedragen 25,per persoon. Veel werkgevers geven vrij met behoud van loon. Denk ook aan eventuele reducties via de bonden. Van deze dagen zult U een leven lang plezier hebben. Aarzel niet te lang om teleurstel ling te voorkomen. Opgave kan ge schieden rechtstreeks aan „Manre sa" te Venlo, tel. 04700-2461 of via de geestelijkheid van uw parochie. Manresa heet U van harte welkom. welke TELEFONISCH zijn opgegeven en waarin mogelijk een fout voorkomt, komen NIET voor HERPLAATSING in aanmerking. Geef daarom uw opdrachten zoveel mogelijk SCHRIFTELIJK aan ons door! 7weekse en oudere Een levensgroot gazon geschoren. Onkruid gewied. Een ellendige heg geknipt. Daar moet een man even van bijkomen. Een zorgzame vrouw weet wat zo'n ploeterende man toekomt: Brand's Bierl Gelukkig heeft zij altijd wat pullen in voorraad. Jonge, jonge, zo'n fonkelend helder glas Brand's Bier, dat smaakt na zo'n karwei! Brand's Bier, Limburgers hebben er thuis altijd wat flessen van in voorraad. speciaal opfokbedrijf oirlo tel. 04787-345

Peel en Maas | 1965 | | pagina 14