Kidentrum M Limburg Terugbetaling Rentezegels ST. JOZEF Politierechter Ingezonden Schoppentroel TAXIBEDRIJF P. ST0KS KEMPWEG 9 TEL. 1233 fa. MARTENS VRIJDAG 19 MAART 1965 No. 11 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAASÜ DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFIfRl A H VOOÏ? VRNR&Y flM^TRFIfFN ADVERTENTIEPRIJS 8'/i ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 LdjIVDLHU V \J\JIV V UilIvll I Lil VJlllO I I\ LIVLAl PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2.—) Vergadering Negentien stieren kan het K.I.- centrum Noord-Limburg in Horst de zijne noemen, aldus staat in het onlangs verschenen jaarverslag, dat deze week door de Venray se veefokkers en leden van deze K.I. vereniging besproken werd op een vergadering in zaal Wilhelmina. Negentien stieren, die voor meer dan 250.000,op de lang niet kleine balans van dit centrum staan. Het was een vergadering, die ge moedelijk geleid werd door de heer J. Rambaghs uit Castenray, maar waarop toch wel een bezorgde on dertoon te horen was. Het heeft onze veefokkers namelijk niet mee geze ten de laatste jaren. Er was een te grote melkplas, die slechts gedeelte lijk gegarandeerd werd en ook de vleesprijzen waren nu niet bapaald zo hoog dat er loon naar werken uit kwam. Dat verandert de laatste tijd gelukkig wat, omdat zowel de vlees- prijzen als de zuivelprijzen wat aan trekken, maar de veefokker moet blijven uitkijken, ook al om met zijn tijd mee te gaan. Daarover hield overigens de heer Vedder, inspec teur van het Stamboek een interes sante inleiding, die ook benadrukte dat het Stamboek zelf nieuwe rich tingen ingaat, meer aandacht gaat besteden aan de eisen van dit ogen blik en aan de eisen van de toe komst, wanneer de EEG gaat komen. Dat zal blijken uit de nieuwe regis tratie, die er .gaat komen voor het jongvee, voor de facultatieve moge lijkheden bij de keuring en vooral bij de nieuwe keuringsraporten, waarbij meer gelet zal worden op formaat en gewicht der dieren. Bouw, soliditeit en ontwikkeling komen voorop te staan en eerst dan kijkt men naar het type, terwijl ook meer aandacht zal gegeven worden aan uier, beenwerk en bespiering. VERANDERINGEN De veranderingen in de fokkers wereld kan men ook aflezen uit het jaarverslag van deze K.I.-vereniging waarvan het aantal leden weliswaar terugloopt, maar waarbij het aantal inseminaties stijgt. De periode 1961-1-962 gaf een ge middelde van 6 eerste seminaties per lid, thans is dat 8,4 geworden. Het aandeel van de Venrayse leden (254) is zelfs nog groter en trouwens het grootste van alle afdelingen. Was daar het percentage in 62-63 nog 9,4 en dus al ver boven het gemiddelde van de kring, in 63-64 liep het zelfs op tot 10,4. De algemeen secretaris Reinders gaf een overzicht over de stand van zaken bij dit centrum. Het blijkt dat Norma's Gustaaf nog steeds aan de kop staat bij de inseminaties. Bijna 20 procent is van hem afkomstig. Bijna 15 procent neemt Hentje's Ro land voor zijn rekening, terwijl An nie 2's Maurits en Kazan de derde en vierde plaats innemen met resp. 11,5 en 10 procent. Belangrijk vond men een vrij grote groep jongere stieren die ofwel volop in gebruik zijn, of op non-aktief zijn gesteld in afwach ting van de 100 kalveren-proef, die dan zal moeten uitwijzen of deze dieren inderdaad de beloften vervul len, die de aankoopcommissie op grond van papieren, afstammeing en dergelijke in hun zagen. De moge lijkheden liggen goed, aldus de se cretaris, hoewel het niet onmogelijk is dat deze of gene stier in de toe komst zal moeten worden opge ruimd, omdat hij aan de zware eisen, die nu eenmaal door de fokkers worden gesteld, niet aan kan. 21.772 INSEMINATIES zijn in het afgelopen boekjaar ver richt, waarvan ongeveer 1/5 deel bij de beesten van de Venrayse leden. Met het drachtigheidspercentage van 71,8 procent was men wel tevreden, even zo goed als men tevreden was over de definitieve opname in het NRS van de stieren Adam, Albert en Joke's Hein. De balans toonde een voordelig ex ploitatie-saldo van bijna 7000, maar was toch niet voldoende om te komen tot verlaging van de dekgel- den, aangezien de loonkosten bleven stijgen en enige reserves daarvoor noodzakelijk zijn. Een omzet werd behaald van bij na 2 ton. MINDER MELK De heer Veder nam ook stelling tegen de mening, als zou de melk- opbrengst bij het rundvee in deze streken teruglopen. Inderdaad zal zulks het geval geweest zijn, maar er worden nog te vele fouten ge maakt bij het machinaal melken en hij had soms de indruk dat vele vee houders niet die aandacht schonken aan de beesten die ze verdienden. Machinaal is goed, maar een koe is geen machine, doch een levend we zen en heeft de persoonlijke aan dacht nodig van de veehouder. Dat wordt wel eens te veel vergeten, vooral door die mensen die de vee houderij als het zoveelste onderdeel van hun boerderij beschouwen. Ge lukkig hebben thans velen van deze het vee afgestoten en krijgt de ech te fokker meer en betere kansen. BEZWAREN De vergadering verliep prettig. Er werden vrgaen gesteld over 't diep vries-sperma, dat een iets kleiner drachtigheidspercentage oplevert; de voorzitter zag verder kans om de te rugbetaling voor geschetste kalveren als een apart potje voor het Venray se bestuur gereserveerd te krijgen, maar er waren ook klachten. Klach ten namelijk over de gezamenlijke week vakantie van de inseminators. Die klachten gaan naar het algemeen bestuur. Men gunt de mensen de va kantie wel, maar ook hier is terwil- le van de goede gang van zaken spreiding noodzakelijk. Van de Raad van Arbeid verna men wij, dat er bij een vrij groot aantal mensen, die een rentekaart hebben gehad of nog hebben, mis verstand bestaat omtrent de mo mentele stand van zaken betreffen de de verzekeringen waarvoor ren tezegels zijn geplakt. Zij menen nl. dat de Raad van Arbeid NU reeds bevoegd is om het bedrag der ge plakte rentezegels betaalbaar te stel len aan de verzekerden. Deze mening is onjuist. Van de ge plakte zegels kan thans nog niets worden uitbetaald. Deze uitbetaling zal eerst mogelijk worden, als de verzekeringen ingevolge de Invalidi teitswet worden geliquideerd en dat zal eerst kunnen vanaf het ogenblik dat de WAO (dat is de Wet op de Arbeidsongeschiktheids-verzekering) in werking treedt.. Aangezien het ontwerp van deze WAO nog aanhangig is bij de Twee de Kamer zal het wel januari 1967 worden, eer deze wet in werking kan treden. Ook eerst dan kan de liqui datie der Invaliditeits-verzekeringen aanvangen. Dit ligt voor de hand, want liquidatie op een vroeger tijd stip zou immers tot gevolg hebben, dat de betrokken personen hun ver zekering ingevolge de Invaliditeits wet teniet zouden zien gaan, terwijl de wet welke de invaliditeitsverze kering krachtens de Invaliditeitswet zal moeten vervangen, nl. de WAO dan nog niet werkt. Daardoor zou voor vele personen een tijdvak ont staan, waarin zij niet meer verze kerd zijn tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit in de zin der wet. Hoewel omtrent de wijze waarop de verzekeringen ingevolge de Inva liditeitswet zullen worden geliqui deerd nog niets vast staat zulks moet ook worden geregeld bij een wet en het ontwerp daarvan is nog niet verschenen mag toch worden verwacht, dat niet aan iedere verze kerde uitbetaling zal geschieden van de voor hem-haar geboekte rente zegels. Deze uitbetaling zal zo lui den de plannen slechts worden voorgeschreven ten aanzien van de verzekerden, die bij het begin van de liquidatie nog niet 36 jaar oud zijn. Aan de andere verzekerden zal geen uitbetaling geschieden, doch hun zal recht op ouderdomsrente, toe te ken nen op 65-jarige leeftijd en berekend naar de zegels die tot 1 januari 1965 voor hen zijn geplakt, gewaarborgd blijven. Deze rente zal NIET gekort worden op het AOW-pensioen. In de gevallen evenwel waarin de ouder domsrente minder dan 60,per jaar zal bedragen, zal, ook weer overeenkomstig de plannen, eveneens uitbetaling worden voorgeschreven. De hier bedoelde personen zullen echter daarop een verhoging ontvan gen nl. van 3,5 pet. voor elk jaar dat zij bij de aanvang van de liqui datie ouder zijn dan 36 jaar. Zij hou den dus geen recht op ouderdoms rente. Tenslote zij vermeld, dat de verze kerden hun rentekaart ten spoedig ste bij de Raad van Arbeid moeten inleveren. Daarom mag niet verder geplakt worden dan tot en met de week waarin 31 december 1964 vile. Met ingang van 1 januari 1965 im mers is de verplichting, en daarmede ook de mogelijkheid om rentezegels te plakken, geëindigd. THANS GEVESTIGD: VAN DE SMAKT 'n Koningspalm groeit recht en schoon en wiegt z'n waaiend brede kroon. Nog rechter staat en bloeit de zoon uit Davids stam, al is geen troon z'n zetel. Hoger blijkt de eer die hem beschoren is als heer van 't klein gezin te Nazaret waar hij, getrouw aan Schrift en Wet, z'n leven leeft met Vrouw en Kind. Terwijl Maria weeft en spint groeit Jezus in hun woning op. Hij hoort geschaaf en dof geklop van Jozef, vorst'lijk timmerman, die somtijds vlecht 'n korenwan. Het Kind geniet z'n prille jeugd en daarmee d'ouders staag verheugt. De Voedstervader zorgt en zwoegt, op 't land hij met de kouter ploegt voor 't welzijn van z'n huisgezin, dat leven moet van klein gewin. Doch stralend is Gods aangezicht, waardoor de woning wordt verlicht. Daar heeft de Heer Zijn man geplant als in 'n voorhof met Zijn hand, hem aangesteld als edel hoofd: 'n Koningszoon, zo lang beloofd. Z'n liefde, trouw, zachtmoedigheid en ongeveinsde waardigheid verheffen deze nobele ziel, waarop Gods oog genadig viel. Hem tooit Hij met 'n erekleed, zo wit, alsof 't is besneeuwd. Maria voelt zich overrijk, wanneer ze denkt aan menig blijk van vriendschap door haar echtgenoot, die haar z'n beste bijstand bood in d'o zo koude, schaamle stal te Betlehem't Feestgeschal van 't juichend cherubijnenkoor, hoe klinkt dat nu nog in 't oor! Maar ook ziet zij 't bezorgd gezicht van Jozef, bij 't schaarse licht, wanneer zij beiden, zeer gezwind, de grot verlaten met hun Kind en trekken naar 't vreemde land, door dal en dorp en gloeiend zand Zij voelt met Jozef innig mee, als Jezus spoorloos is verdwe nen op 't jaarlijks tempelfeest, geroepen door Gods stem en geest in d'Eeuwige Stad Jeruzalem. Ze horen weer z'n jongensstem en zien hem zitten, oog in oog, temidden van 'n scherp betoog Gewillig volgt Hij 't ouderpaar, vertelt aan beiden, hoe Hij naar Zijn Vaders wil had gedoceerd en wijze lieden heeft geleerd. Eens breekt er aan 'n droeve stond. Sint Jozef, eertijds kerngezond, ligt thans te bed, is óp-gewerkt. Geen middel hem nu nog versterkt. Ook hem wacht thans de vale Dood en Moeder Aarde's kille schoot. Doch bij zijn legerstede staat de God van tijd en uur en maat; Maria ook, z'n kuise Bruid. De engel drijft de duivel uit en heeft 'm snel, voorgoed verjaagd. Hij die de Hemel heeft behaagd, stijgt lelieblank naar Vaders troon Daar wacht hij op z'n Voedsterzoon en Haar, de schoonste Maagd en Vrouw aan wie hij schonk z'n Liefd' en Trouw. RUILVERKAVELING „LOLLEBEEK" UITKOMSTEN VAN DE EERSTE SCHATTING Voor alle belanghebbenden in het ruilverkavelingsblok liggen de schat tingsuitkomsten ter inzage op het Bureau van Uitvoering te Castenray. Geopend van 9.0012.00 uur en van 13.3016.30 uur op de hieronder vermelde data. Voor eigenaars met gronden in de gemeente VENRAY in de week van 29 maart tot en met 2 april. Achternaam beginnend met A t.m. E op maandag F t.m. J op dinsdag K t.m. M op woensdag N t.m. S op donderdag T t.m. Z op vrijdag. De schattingscijfers zijn aangege ven op zeer overzichtelijke kaarten (schaal 1 5000) en waar nodig zal door ambtenaren van de Ruilverka- velingsdienst hulp worden geboden bij het opzoeken van ieders perce len. In een vorig artikel in dit blad is reeds de aandacht gevestigd op de betekenis vn deze schattingscijfers als basis voor de toekomstige toe deling. Men wordt verzocht vooral de cij fers te beoordelen in vergelijking met de waardering voor andere gronden. De waardering is ge schied op basis van bodemkundige faktoren. Meent iemand dat de schatting van zijn percelen te hoog of te laag is uitgevallen, dan moet hij dit ter plaatse meedelen aan de aanwezige ambtenaar. De aldus verkregen be zwaren zullen terdege worden on derzocht. Wanneer eenieder die daarbij be lang meent te hebben deze ter inza ge-legging zal dit zeer bespoedigend werken op de definitieve ter visie legging (zoals voorgeschreven in ar tikel 58 van de Ruilverkavelingswet 1954) welke in een later stadium nog moet worden gehouden. Voor de goede orde wordt erop gewezen, dat bij Uw bezoek alleen de schattingsuitkomsten kunnen worden besproken en omtrent grond ruil, uitvoering werken enz., geen verdere inlichtingen kunnen worden verstrekt. De Plaatselijke Commissie. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 ASSURANTIE en FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop Tel. 1061 (04780) voor autoverzekering" Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwel elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 5'/a °/oj heeft opzettelijk zonder mach tiging van de minister van Water staat een radio-elektrische zend- inrichting, bedoeld als in art. 20, lid 1 sub c der Telegraaf- en Telefoon- wet 1904, Staatsblad no. 7, niet zijn de een radiotelegraaf of radiotele foon, al dan niet voor het openbaar verkeer bestemd, gebruikt, terwijl die zendinrichting bestemd was tot het uitzenden van mededelingen van woord- en tooninhoud van ontspan nende aard, bestemd voor allen die deze wensten te ontvangen en ter wijl zulks krachtens art. 3 dier Wet verboden was." De officier las het voor op de toon van een vrijzinnige Mohammedaan, die in haast zijn avondgebed afraf felt. De jongeman in het verdachten bankje luisterde er niet eens naar. De jongedame op de tribune knikte nadenkend. De deurwaarder haalde zijn zakmes tevoorschijn en sneed de touwtjes door van de in beslag genomen voorwerpen. Even later was de groene tafel bedekt met grammofoonplaten, een pick-up, een radiotoestel, een microfoon, een ver sterker en al die ingewikkelde wir war, waarmee men amateurzenders schijnt te kunnen maken. „Hoe heet dat ding?" vroeg de of ficier, een soort van metalen inktvis met plastic draden omhoog houdend. ,,'k Weet niet', antwoordde de ver dachte. „En dit dan?" vroeg de rechter, een aluminium spin aanduidend. ,,'k Weet niet", zeide de omroep- directeur. En dat was eigenlijk het treurige van dit geval. Die jongen wist hoe hij een plaat op de gramo- foon moest leggen, maar daar hield zijn technische kennis dan ook defi nitief mee op. Hij had het hele zen dertje kant en klaar gekocht, zodat hij alleen maar een steker in het stopcontact hoefde te steken. Hier was geen sprake van iemand met een technische knobbel. Hij deed het alleen uit pure verveling. En om dat hij het zo flink van zichzelf vond. En zo interessant. Want als hij een plaatje draaide, sprong hij haas tig op de fiets, reed naar de boerde rij van de buurman, luisterde daar of het geluid over. kwam en was dan op tijd terug voor de volgende plaat. Voor zulke mensen komen piloten en scheepsmarconisten in de penarie te zitten. Want deze gebrekkige zen dertjes houden zich niet aan de golf lengten die de omroepers bedoelen. Ze zijn hier en daar min of meer te horen en het is al eens gebeurd dat een vliegtuig niet kon landen omdat een geheime zender net bezig was de groeten aan Marietje te doen. De jongen was op heterdaad betrapt. Toen hij de auto van de opsporings ambtenaar hoorde stoppen, gooide hij de hele rim-ram het raam uit, maar dat hielp weinig. Drie weken eiste de officier, want de justitie waardeert deze grapjes niet, omdat men er anderen mee in gevaar kan brengen. „Ik ben de vo rige week pas getrouwd", klaagde de omroeper en de juffrouw op de tribune knikte weer nadenkend. De rechter maakte er een week van. Het radiotoestel, de pick-up en de grammofoonplaten krijgt hij te rug als aandenken. De versterker, de microfoon en de margarinedoos met draadjes en lampen, die de zender scheen te zijn, werden verbeurd ver klaard. 't Was weer zo'n klein drama, waar eigenlijk geen verhaal in zit. Of het moest een verhaal zijn van iemand, die zo leeg is dat hij niet heeft geleerd hoe hij zijn vrije tijd moet vullen. En die dat nu moet be zuren met een week achter de tra lies. D ANKBETUIN GIN G We ontvingen vanuit het zieken huis van de patiënten van kamer 34 een dankbetuiging, omdat naast de Prinsen en andere hoogmogend heden, die met de vastelaovend of ficiële bezoeken kwamen brengen aan het ziekenhuis, ook de heer Scheepers daar twee dagen is ge weest en voor een soort one-man- show gezorgd heeft, die hen kenne lijk veel plezier gedaan heeft. Waarvan dan acte. BEZWAAR Verder ontvingen wij een schrij ven van een aantal bouwvakarbei ders die bezwaar maken tegen de keuze van een nieuwe voorzitter van hun organisatie op grond van het feit dat hij al geruime tijd in Duits land werkt. Deze heren maken we er echter op attent, dat ze deze bezwaren op hun jaarvergadering naar voren hadden moeten brengen, dan was dat ook de juiste plaats geweest. Is men niet op die vergadering geweest, dan ver liest men in zekere zin het recht van spreken, tij. Is men er wel geweest en heeft men die bezwaren naar voren ge bracht, dan blijken het merendeel der bouwvakkers er anders over te denken. Zij delen dus de bezwaren van de inzenders niet. INGANG SPORTPARK Een derde schrijven stelt de vraag of de toegangsweg tot het sportpark niet verbeterd kan worden, aange zien dit een zandweg is, die vooral bij regenweer nogal modderig en vies is. Dat zal voorlopig nog wel zo blij ven, aldus vertelde Gemeentewer ken, zij het dat er enkele provisori sche verbeteringen worden aange bracht. De huidige weg namelijk gaat daar weg en krijgt een ander tracé. Wanneer en hoe ligt nog in de schoot van de toekomst verborgen, al wordt er hard gewerkt om de plannen daarvoor, gereed te krijgen. voor onze Venrayse missionaris PATER CAMPS O.F.M. •Vijfde verantwoording van binnen gekomen gelden: Vorige stand 453,38 5e klas St. Petrus-Bandensch. 10,15 N.N. 5,— H.C. 20,— Fam. C. 2 490,53 Met deze stand zouden we de aktie willen sluiten, al hebben we het stel lige vermodeen, dat er nog enkele bijdragen zullen binnenkomen, die, dat zult U begrijpen, niet te laat, en daarom zeer welkom zijn. Boven staande verantwoording is ook wat vroeg gemaakt, omdat de administra tie van „Schoppen-Troef' op retrai te moet. Een pluim voor de vijfde klas van hierboven. Die jongens hebben op eigen houtje het nodige van hun zak centen bij elkaar gedaan en daaren boven met vijf gebruikte doch zeer bruikbare schoppen van allerlei ka liber aandragen. Jongens, dat is mannenwerk! Dank je wel. Een „dank U wel" ook voor de re- daktie van dit blad, die ons in staat stelde door haar royale medewer king deze aktie mede te voeren. Wij zullen nog laten horen, hoe veel schoppen we kopen kunnen en wanneer ze verzonden worden. Namens het Parochiële Missie comité „Schoppen-Troef" H. KOCH G. KOENEN J. BORS, kapelaan

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5