STILLE OMGANG politiek Schouwburg Ve'de'studeren BEZINNINGSWEEK Verandert KVP haar Nog eens bezinningsweek mode pasvorm kwaliteit Langstraat - Venray - Telefoon 1281 VRIJDAG 19 MAART 1965 No. 11 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPRKRT AH VOOR VPNPAY RN OIWIQTP PlfPN ADVERTENTIEPRIJS 8'/. ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 W V UUI\ V dlAH I HéLH VJIVIO 1IV. PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) Temidden van de bijna talloze verklaringen en commentaren, die in tijden van kabinetcrises en soortge lijke omstandigheden van politieke hoogconjunctuur plegen te worden ten beste gegeven, beluistert men zo nu en dan een overweging, die meer dan vele andere influisteringen tot nadenken stemt. Juist omdat zij van wat meer visie getuigt dan verschei dene andere redenaars en kreten- slakers in hun opwellingen plegen te doen en omdat in de door ons be doelde uiteenzettingen over de hori zont van één dag wordt heen ge keken. Zulk een beschouwing hebben we met name eind vorige week kunnen beluisteren uit de mond van KVP- par tij voorzitter Mh. Aalberse, toen hij een wijs en voorzichtig gestelde waarschuwing gaf tegen al te licht vaardige eisen om nu maar plotse ling van politieke partner te veran deren en derhalve de liberalen in het kabinet voor socialisten in te ruilen. Let wel: de heer Aalberse heeft in deze rede noch voor het één, noch voor het andere gepleit, maar slechts de al te voortvarende politieke den kers tot een redelijke overweging- met-alle-noodzakelijke faktoren wil len brengen. Wie zich rekenschap heeft gegeven van het doen en laten van het PvdA- congres van eind vorige week en wie speciaal de rede van de socialistische fractie-voorzitter in de Tweede Ka mer, Dr. Vondeling heeft beluisterd, zal zich de woorden van de heer Aalberse nog wel eens in het geheu gen hebben gehaald. We doelen uiteraard op de door de heer Vonde ling gestelde eisen voor een ombui ging van het door het Kabinet-Ma- rijnen in de ogen van de PvdA fou tief gevoerde beleid en de complica ties, die bij een partnerverandering met overleg over die socialistische eisen gepaard zouden moeten "gaan. Kort en goed: wie zich op het standpunt stelt, dat de huidige sa menstelling niet (meer) deugt en dat derhalve de PvdA binnen de rege ring moet worden gehaald, moet zich wel realiseren, wat daarvan de con sequenties zijn en het* niet bij loze kreten laten. Hij moet zich evenzeer realiseren dat natuurlijk bezwaren tegen het beleid van elk kabinet ge maakt kunnen worden, maar dat de positieve punten in het beleid ook duidelijk naar voren moeten treden. Wij denken wat het kabinet-Marij- nen betreft aan: het bouwbeleid, het belastingbeleid; het defensie-beleid en niet in het minst aan het sociale In de nacht van 27 op 28 maart a.s. zullen weer duizenden mannen de „Stille Omgang" gaan maken. Ook uit Venray trekt jaarlijks een flinke groep. Veel mensen blijft deze tocht aanspreken, al stamt hij uit een ver verleden. Want reeds vanaf 1345 is in Amsterdam de Eucharistie voor werp van deze bijzondere verering. Getroffen door een wonder dat bij de communie van een zieke had plaats gehad, stroomden vele gelovi gen vanuit de wijde omtrek van Am sterdam naar de plaats van het mi rakel om Christus hulde en dank te brengen voor de wonderbare gave van dit Sacrament. Wie niet veel ge loof zou hechten aan dit wonder toch bestaan hieromtrent enkele zeer deugdelijke dokumenten zal zich toch gewonnen moeten geven aan 't onloochenbare feit, dat meer dan zes eeuwen lang van geslacht op ge slacht ontelbare pelgrims na een vermoeiende bedetocht hier hun dank kwamen uiten voor hetgeen Christus in dit Sacrament aan zijn Kerk heeft geschonken. Dit gebeurde in tijden van ongestoord geloof, maar werd ook nooit onderbroken gedu rende lange eeuwen van vervolging. Zo werd het tot een heerlijke be lijdenis van het Katholieke geloof in de Eucharistie. Op het einde van de vorige eeuw (sinds 1881) is hieuit een nachtelijke Stille Omgang gegroeid, waaraan jaarlijks door duizenden mannen uit alle streken van Nederland te voet, per fiets, per trein of per bus wordt deelgenomen. Met opzet wordt hier bij alle uiterlijke praal en manifes tatie, ieder soort van protest of uiting van triomf zorgvuldig verme den. Het moet een stille bedetocht blijven door het nachtelijk duister van de hoofdstad, waarbij men in al le eenvoud getuigenis aflegt van zijn geloof in de volle rijkdom van dit Sacrament. „Dat het geloof levend mag blij ven", is de algemene intentie die dit jaar aan de deelnemers wordt voor gehouden: intentie van bijzonder ak- tueel belang nu ook het geloof in de Eucharistie niet ontkomt aan de ver warring en onrust van onze dagen. beleid (verhoging AOW en AWW- uitkeringen) en de te verwachten be handeling van de Algemene Premie- spaarwet. Een afkappen van een der gelijk beleid brengt grote bezwaren met zich mee. Een nauwgezette af weging van een en ander moet in al le geval plaats hebben en daarop vooral heeft Mr. Aalberse hebben we hem wél begrepen willen at tenderen! Het valt natuurlijk niet te ontken- ien, dat elke partij in de oppositie haar kritiek en eisen ten aanzien van het regeringsbeleid wat hoog op schroeft en dat de voorstelling van zaken, als zouden haar vertegen woordigers achter de regeringstafel er wat anders van hebben weten te maken, een beetje zout vereist. Maar waar is uiteraard ook, dat de so cialisten eenmaal voor de keus staande ja of neen tegen een uitno diging tot intree in het kabinet te zeggen zich die geuitte kritiek en eens zouden herinneren en er geen al te grote afstand van zouden kunnen nemen. Zulk een onwaarachtigheid zou men hun nimmer mogen verwij ten. Vandaar, dat het goed was dat Mr. Aalberse de zaken nog eens objec tief naast elkaar heeft gesteld en te gen al te lichtvaardig denken en concluderen heeft gewaarschuwd. Het geldt ook voor politici en hun kiezers, dat men na gewaarschuwd te zijn voor twee man geldt INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, In kan volledig meegaan met uw artikel over het dansen in Venray. Inderdaad wordt eerst een oplossing van dit probleem gekregen indien meer dansruimten geschapen wordt om zo' nu en dan te dansen en dan nog maar voor een 200 man. Is men er zo heilig van overtuigd de grote schouwburgzaal het hele jaar bezet te hebben met toneel, muziek, balleten andere uitvoeringen en congressen en vergaderingen, dat men daarin onmogelijk dansen kan of wat is anders de reden. M.i. zal het voorlopig zo'n vaart nog wel niet lopen met a* die uitvoeringen en congressen. Zou men die ruimte op gezette tij den ook beschikbaar stellen voor 't dansen, dan zou het mes aan twee kanten snijden. De danslustigen kre gen ruimte en plaats bij en het cen trum financiën, iets wat toch ook het centrum maar moeilijk versmaden kan. H. J. Antwoord Redactie. We zijn laten we dat voorop stellen geen deskundigen op het gebied van schouwburgen-bouw en wat dies meer zij én moeten ons dus geheel verlaten op wat wel-deskun- digen hierover zeggen. Welnu, hun stelling is, dat een schouwburgzaal, in de opzet zoals die gepland is in het Cultureel Centrum alhier, ten ene male ongeschikt is als „dansruimte". Dit wordt een echte toneelzaal, met oplopende vloeren, zodat ook rangen het toneel goed kunnen zien. Er ko men vaste fauteuils in, zo gerang schikt, dat niemand last heeft van de voor hem zittende, kortom de in- riching is geheel gericht als het ware op het grote toneel. Laat men die oplopende vloer achterwege, gaat men de vaste fau teuils verwisselen voor losstaande stoelen, dan is het geen schouwburg zaal meer en heeft het totaal geen zin dergelijke toneelaccomodatie er bij te houwen als die men thans aan het bouwen is. Deze schouwburg heeft een wezenlijk ander doel, dan b.v. de zaal in een gemeenschaps huis, die inderdaad voor verschil lende doeleinden bruikbaar is. Ze is een schouwburg, dat wil zeggen een zaal of gebouw, spéciaal ingericht om toneelstukken op te voeren. Voor dat doel zijn ook de nodige subsidies verstrekt van de verschillende de partementen, die hiermede cultuur willen bevorderen en spreiden. Deze instanties geven het goede geld niet voor een danszaal, daar dit een spe cifiek particuliere onderneming is, die weliswaar met de ontspanning e.d. te maken heeft, maar voor het overige weinig cultureels te bieden heeft. Bovendien wijzen de deskundigen er op, dat naar hun mening men te veel kijkt naar de situatie van dit ogenblik. Er mag thans in Venray misschien (te) weinig belangstelling bestaan voor culturele uitingen, die Het is de laatste jaren meer en meer de gewoonte geworden om in de Vastentijd in plaats van de tradi tionele lijdensmeditaties op zes ach tereenvolgende zondagen, een soort bezinningsweek in te voegen met predikaties over meer aktuele on derwerpen. De rector van de paro chie heeft ondergetekende gevraagd om de themata met een enkel woord in te leiden. De week opent met een korte be schouwing over de veranderende visie op de structuur van de paro chie en het werk van de priester. Misschien dat het initiatieven kan stimuleren en de kritiek wat milde ren. In aansluting hierop zal maan dag gesproken worden over het ak tuele thema van de liturgievernieu wing. Langzamerhand is het wel dui delijk geworden dat lang niet alle gelovigen zich gelukkig voelen bij al die veranderingen in de kerk. De een vindt het te rumoerig, een tweede te protestants, een derde te weinig be zonken. Misschien dat een verdui delijking van de achtergronden onze verontwaardiging wat tempert. Veel van wat we vroeger geleerd hebben staat op de helling. Veel wat we van jongsaf aan altijd hebben geloofd wordt zonder meer opzij ge schoven zodat velen de verzuchting slagen: Wat moet ik eigenlijk nog geloven? We zullen proberen dins dagavond hoofd en bijzaken wat scherper te scheiden. Het onderwerp van woensdagavond is het huwelijk. Wat er tegenwoordig allemaal gezegd en geschreven wordt over huwelijks beleving en geboortereglementering, maakt vele mensen die deze span ning in hun eigen leven ervaren, on zeker. De tijd is voorbij dat de kerk overal pasklare antwoorden op heeft, maar wel wil de moderne gelovige gehuwde een bezinning op de nor men, volgens welke hij een christe lijk huwelijk kan leiden in verant woordelijkheid voor de ander en het gezin. Ook binnen de kerk is een ruimte gegroeid,die de angst van het verleden heeft weggenomen en het huwelijk leefbaar maakt ook in moeilijke situaties. Het is de taak van de priester dunkt me, om deze verruiming van denken te signale ren. Donderdagavond zal worden ge sproken over de jeugd van tegen woordig. Deze predikatie is niet be doeld als een soort handleiding voor de opvoeding, waarmee de ouders beter vertrouwd zijn dan de priester, maar als een poging om door het geven van enkele karakteristieken wat meer begrip bij te brengen voor optredende spanningen en af wijkende gedragspatronen. De laatste avond is bedoeld als een gespreksavond. De experimenten op dit terrein zijn over het algemeen nogal goed bevallen. Men kan, ook anoniem, vragen insturen en anders is er ook gelegenheid voor monde linge kritiek, mits de ruimte zich daarvoor leent. Discussies en verdui delijking van standpunten is zowel voor predikant als toehoorder leer zaam. Uiteraard moet dit artikel zich be perken tot een oppervlakkige op somming, maar hopenlijk heeft het U enigermate georiënteerd over de ze week en acht U het geheel vol doende belangwekkend om er aktief aan deel te nemen. Pater C. M. Woestenburg Woerden. Wij vragen nog steeds PERSONEEL t geschoold en ongeschoold Aanmelder^ dagelijks - j) Ij ook na werktijd - aan f de fabriek, bij de portier yJ N.V. INALFA VENRAY in deze schouwburg kunnen plaats hebben iets wat overigens nog al tijd bewezen moet worden van de andere kant moet men bedenken dat dit centrum en speciaal deze schouw burg niet wordt gebouwd alleen voor nu, maar over 2030 jaren ook dienst moet doen. Hoe dan de cultu rele belangstelling zal zijn is thans helemaal nog niet te peilen. Doch vast staat dat Venray ook dan, zijn steeds groter wordende bevolking in deze schouwburg een uniek trefpunt biedt om culturele evenementen in een goede zaal te kunnen genieten. Hier is geen woord Latijn bij. Wij van onze kant geloven ook dat de gelegenheid geven tot dansen een onderneming is die men beter aan particulieren kan overlaten, zeker nu de overheid dit amusement praktisch iedere zondag toelaat. Want niet ontkend kan worden dat ditzelfde particuliere initiatief dank zij in richting van zaal, aankledng van de dansgelegenhed en reclame danslus tigen van ver buiten Venray naar hier gehaald heeft. STUDIETOELAGEN GEVEN OOK MINDER-DR A AGKRACHTIGEN EEN KANS Duizenden h.b.s.'ers en gymnasias ten zitten op het ogenblik avond aan avond te blokken om straks met goed gevolg hun einde-xamen te kunnen afleggen. En welke plannen hebben zij dan? Onge twijfeld zullen velen onder hen een universitaire studie ambiëren, die hun uitzicht biedt op een hoge po- ste op de maatschappelijke ladder. Maar zijn het niet bij uitstek de kinderen van min of meer gefor tuneerde ouders voor wie een der gelijke studie is weggelegd? Zo was het enkele decennia geleden inderdaad, maar dank zij de in stelling van studietoelagen er beurzen kunnen thans ook kinde ren uit de financieel minder draag krachtige milieus een studie aan de universiteit of hogeschool vol gen. Mede daardoor neemt 't aan tal studenten enorm toe. KOSTEN MINSTENS 3.000,— PER JAAR Iemand die aan een universiteit wil gan studeren, dient de zekerheid te hebben dat hij in staat is de ge kozen studie te bekostigen. Vele stu denten trachen er in hun vrije uren in de meest uiteenlopende baantjes wat geld bij te verdienen, maar de ervaring leert dat werkstudenten wel naarstig werken maar helaas weinig studeren. Ofschoon het helemaal geen kwaad kan als men nu en dan eens wat probeert bij te verdienen, zal men op bijverdiensten geen wis sel kunnen trekken. Er moet los van deze werkzaamheden een voldoende financiële basis zijn, anders kan men beter en minder dure opleiding kie zen. Er bestaan talloze niet-academi- sche opleidignen, die toch ook goede perspectieven bieden. Hoeveel kost een universitaire studie precies? Een berekening van de studiekos ten is niet gemakkelijk te geven. In de eerste plaats brengt de ene studie meer kosten met zich mee dan de andere. Zo is voor bepaalde studies (bijvoorbeeld geologie) het maken van excursies noodzakelijk. Een stu dent in de tandheelkunde dient er rekening mee te houden, dat per jaar nog enige honderden guldens moeten worden besteed voor de aan schaf van materialen buiten het door de staat verschafte deel van het in strumentarium. Voor medische en biologische studenten is een micros- soop een onmisbaar bezit. Studenten in de godgeleerdheid of de klassieke talen hebben meer boeken nodig dan de studenten van andere faculteiten. VOORZICHTIGE RAMING Bij een specificatie van de kosten mag ook niet uit het oog worden ver loren dat de maatschappij van de academicus verwacht, dat hij een cultureel gevormd mens is. Het moet derhalve voor elke student mogelijk zijn veel te lezen en minstens lid te zijn van een bibliotheek, zich te abonneren op een vakblad, lid te zijn van een gezelligheidsvereniging, mu seum, concert of schouwburg te be zoeken enz. enz. Al is het heel ge woon en gebruikelijk dat de student op de goedkoopste plaats zit, toch kost dit geld en mag men deze uit gaven niet als luxe beschouwen. Een algemene raming levert de volgende cijfers: Collegegeld en inschrijfgeld 210, Studieboeken, instrumenten 150, Huisvesting 750,- Voeding 900,- Kleding 300,- Reiskosten >f ïoo,- Contributies e.d. 120, Zakgeld 120,— 30000,— Bij deze (jaar)raming is uitgegaan van de onkosten, die een student moet maken, die niet bij zijn ouders in een universiteitsstad woont. De post voeding is nogal bescheiden, aangezien men in de mensa een war me maaltijd kan krijgen voor een zeer billijk bedrag. VOORSCHOTTEN EN BEURZEN Niemand zal met deze 3000, gekke sprongen kunnen maken, maar gelukkig blijken vele studenten over voldoende fantasie te beschikken om toch de eindjes aan elkaar te kun nen knopen. Toch zouden veel ouders niet we ten waar zij die 3000 vandaan zouden moeten halen, als niet de mo gelijkheid van studietoelagen be stond. Dank zij deze studietoelagen wordt het ook kinderen van minder- gèfortuneerde ouders mogelijk ge maakt aan een universiteit te stude ren. Sstudietoelagen worden behalve door provinciale en gemeentelijke studiefondsen verstrekt door het rijk. Rijksstudietoelagen worden, naar de vorm waarin zij worden gegeven, on derscheiden in renteloze voorschot ten en beurzen. Renteloze voorschot- Voor: VASTENTIJD 1965 TER VOORBEREIDING OP HET PAASFEEST IN DE PAROCHIE O.L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN TE VENRAY van zondag 21 maart tot en met vrydag 26 maart ZONDAG: onder alle H.H. Missen bespreking van het programma. 7 uur Conferentie: „Parochie en priester vroeger en nu". MAANDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „De zin van de arbeid." 7 uur Conferentie: „Waarom eigenlijk liturgievernieu wing?" DINSDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „Het persoonlijke gebed". 7 uur conferentie: „Wat moet ik nog geloven?" WOENSDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „De vrijheid van het geweten." 7 uur Conferentie: „De nieuwe moraal en het huwelijk." DONDERDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „Lijden en mede lijden". 7 uur conferentie: „De moderne jeugd." VRIJDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „Hoe moet je „lief- -de" vertalen?" 7 uur conferentie: „Mag ik eens opmerken?" (Bespreking van binnengekomen vragen). 1. De H. Mis met predikatie om 9.15 is bedoeld om al degenen, die anders moeilijk kunnen komen, nu een gelegenheid te bieden voor een rustige bezinning en gebed. 2. De vrijdagavond is bedoeld om de eenzijdigheid van de altijd pratende priester en de altijd luisterende gelovige enigermate op te heffen. We hopen dat dit experiment slaagt. 3. De week staat onder leiding van Pater C. M. Woestenburg O.F.M. uit Woerden. 4. Pastoor en kapelaans hopen op goede deelname en wensen U allen een waardevolle voorbereiding op het komende paasfeest. ten dienen te worden terugbetaald; beurzen zijn schenkingen. In het algemeen worden aan eer ste jaarsstudenten alleen renteloze voorschotten verstrekt. Alleen zij, die op de middelbare school buitenge wone prestaties leverden, kunnen dan reeds een beurs ontvangen. Dit aantal is zéér beperkt. Is men een maal op de universiteit, dan kan voor de volgende jaren een beurs worden toegekend. REGELING TERUGBETALING De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen beslist of de studietoelage in de vorm van een renteloos voorschot of een beurs zal worden toegekend. Het maximum van een renteloos voorschot is gesteld op 1200,- Renteloze voorschotten moeten na beëindiging van de studie worden terugbetaald in jaarlijkse termijnen van 10 procent van het totale be drag, dat in de vorm van een der gelijk voorschot werd verstrekt. De eerste termijn vervalt 2 jaar na het beëindigen van de studie. In bepaalde gevallen kan men ech ter ook nog geheel of gedeeltelijk vrijstelling krijgen van de terug betaling van renteloze voorschotten. Leraren bij het VHMO en weten schappelijke ambtenaren bij het ho ger onderwijs kunnen hiervan onder meer profiteren. Heeft een student aan 1200, niet voldoende, dan kan hem een hoger bedrag worden gegeven, maar dit alleen als beurs. Heeft iemand 2000,nodig, dan kan de minister, wanneer de betrokkenen nog niet voor een gehele beurs in aanmerking komt, hem 1200,als renteloos voorschot verstrekken en 800,als beurs. De betreffende formulieren waar op een aanvraag voor studietoelage moeten worden ingevuld zijn bij het ministerie van onderwijs te verkrij gen. Nadere inlichtingen worden desgewenst door de afdeling Rijks studietoelagen van het ministerie ge geven (adres: Nieuwe Uitleg 1, Den Haag). BEDEVAART De Aartsbroederschap van de H. Familie gaat zondag a.s. ter bede vaart naar St. Jozef te Smakt. De H. Mis is om 9 uur. Bussen vertrek ken vanaf de Grote Markt om half 9. DENK AAN DE JONGEREN-MEETING! Op zaterdag 20 maart in zaal van Heyster te Horst. Deze is bestemd voor alle Noord-Limburgse jongeren boven de 17 jaar. Programma: 15.00 Welkomstwoord. 15.15 Weled. Heer Piet van Engelen, voorzitter van de CJG van de KVP spreekt over „Mensen van morgen". 16.00 Pauze met optreden van het Jobokies orkest. 16.30 J. Heymans, Aalmoezenier in Noord-Limburg spreekt over: „De wereld als uitdaging". 17.15 Discussie. 18.00 Pauze. 19.00 Voor de verdere avond gezel lig samenzijn met het dans- orkest „The Golden Shadows". Op deze leerzame en plezierige bijeenkomst worden vele jongeren uit Venray en omstreken verwacht. BUURTVERENIGING „DE VRIENDSCHAP" Buurtvereniging De Vriendschap van de Oranjebuurt hield zaterdag 13 maart in Hotel Kemps haar jaar vergadering, gecombineerd met een kienavond. Dat er nog leven in deze buurt vereniging zit bleek wel uit het jaar verslag van secretaris Kronenburg, een jaarverslag dat o.a. vermeldde, dat er in 1964 een feestmiddag voor de schoolgaande jeugd was georgani seerd, traktatie voor de kleintjes, 'n zeer druk en goed geslaagde feest avond voor de ouderen en ook St. Nicolaas had, traditiegetrouw alle kinderen weer thuis een bezoek ge bracht en royaal getrakteerd. Voor zitter van Els wijk dankte dan ook alle leden voor hun medewerking en financiële steun, waardoor het o.a. mogelijk was geweest om St. Nico laas en de twee Pietermannen van een nieuw costuum te voorzien. On der de vele uitgaven kon de pening- meester op het eind van zijn jaar verslag toch nog mededelen, dat de bodem van zijn kas nog niet te zien was. Op verzoek van de vergadering werd besloten nogmaals voor de be woners van de gehele Oranjebuurt de gelegenheid open te stellen zich aan te melden als lid (zie adverentie elders in dit blad). Na de sluiting van het officiële gedeelte ging men nog over tot een gezellige kienavond, waarvan bijna iedereen met meerdere gratis prijzen naar huis ging, maar toen liep het ook al aardig naar 12 uur.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1