DE SUKKEL voor uw boekei Kerkelijke Diensten van 14 tot en met 20 maart TAXIBEDRIJF P. ST0KS KEMPWEG 9 TEL. 1233 Geestelijk artikel It nieuwe leute 'n nieuw geluid drik Philipsen; 7.30 gesticht jaarge- Jan Nabuurs en echtgenote. 8.00 leesmis tot voorspoedige beter schap. Dinsdag: 7.30 leesmis voor overl. Martinus Glaudemans en Petronella Leeijen; 8.00 leesmis voor overl. fam. Vollenberg-Verstegen. Vrijdag: vasten- en onthoudings- Zondag: 2e zondag van de vasten, dag. Feest van de H. Jozef, Bruide- 7 uur Arnold Janssen; 8 uur Maria gom van de H. Moeder Gods. 7.30 PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Pater Nuyten Hoebertweg 1 - Tel. 2044 Voermans-Janssen; 9.30 Hoogmis d. parochie; 11 uur Arnold aJns-Be- ken v.w. de buurt; 18.00 Piet Tacken en overl. fam. Maandag: 7 uur Wim Vermeulen; 7.30 gesticht jaarget. G. Swinkels en Arnoldina Bistervels; 8.15 gesticht jaarget. Theod. Wintels en Johanna Verbeek; 9 uur overl. fam. Toonen- Lamers. Dinsdag: 7 u. overl. fam. Janssen- Klaessens en zoon Harry; 7.30 Ar nold Jans-Beken; 8.15 Gertruda Janssen; 9 uur Dora Relouw v.w. de K.A.V. Woensdag: 7 uur Gerardus Mar tens; 7.30 Deken Haenraets; 8.15 Fr. Vermaaten en wederzijdse ouders; 9.00 dokter Bloemen; 19.00 Helena Haenraets. Donderdag: 7 uur Marinus van Es en kleinzoon Marinus; 7.30 Mathijs Paules; 8.15 bestelde jaardienst An- toon van Osch; 9.00 Martina Reyn- ders-Seykens. Vrijdag: 7 uur Harry Janssen en Jo van Vegchel; 7.30 Arnold Jans- Beken; 8.15 Joh. Maassen en Elisa beth Vermeulen; 9 uur Eugène Sij- bers en overl. fam. Sijbers-Tijhuis. Zaterdag: 7 uur Gerardus P. Mar tens; 7.30 Ebberink-Kolkers; 8.15 Jo Pelzer-Rongen v.w. buurtvereniging; 9 uur overl. fam. Sijmons-Willems. Woensdagavond om 7 uur avond mis met toespraakje. Zaterdagavond om 7 uur Kruis wegoefening. Biechtgelegenheid zaterdag van 17.30—19.30. Vrijdag: feest van de H. Jozef. RECTORAAT PATERSKERK leesmis voor overl. Herman van As; 8.00 leesmis voor overl. Jaap Min; 7.00 n.m. avondmis voor overl. fam. Clephas-Hannen. Zaterdag: 7.30 leesmis voor overl. fam. Loonen-Lensen; 8.00 leesmis voor overl. Gerrit Relouw. Van 57 uur n.m. gelegenheid om te biechten. Wilt U er aan denken om voor morgen 21 maart de zakjes van de Vastenoffer mee te brengen. In de kerk staan offerblokken om 't in te doen. PAROCHIEKERK OGSTRUM Zondag: 2e zondag van de vasten. uur Parochiemis; 8.30 Hoogmis, mnd. Piet Camps; 10 uur Joep Jans sen. Geen lof. Maandag: 7.30 Henrica Fleurkens- Broeks. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. Bertha Hendriks. Woensdag: 7.30 gest. leesmis ter ere van de H. Jozef; 9 uur H. Mis tot dankzegging 40 jarig jubileum. Donderdag: 7.30 Leonard Maas. Vrijdag: Feest van de H. Jozef. Vastendag. 7.30 gest. gez. H. Mis ter ere van de H. Jozef. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jrd. Jozef Jenneskens en echtgenote. Biechten van 67 uur. In de kapel van St. Paschali.s deze week: Maandag: overl. fam. Weerts. Dinsdag: Christiaan Baltussen. Donderdag: H. Mis tot dankzeg ging (H.). Vrijdag: Johannes Rongen. Zaterdag: Martinus Reijnders. Priester der week: Pater Rector Tel. 1973 b.g.g. 2337 Zondag: 2e zondag van de vasten. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De hoogmis om 10.15; 7 uur avond oefening van de vastentijd. Maandag: Mis van de dag. Dinsdag: Mis van de dag. 7 uur avondmis. Woensdag: Mis van de dag. Donderdag: Mis van de dag. Vrijdag: Feest van St. Jozef, pa troon van de wereldkerk. Geboden vasten en onthoudingsdag. 7 uur avondmis. Zaterdag: Mis van de dag. 8.30 ge zinsmis. Van 38 uur gelegenheid om het Sacrament der biecht te ont vangen. Mededelignen Maandag 15 maart 2e avond van de verloofdencursus om 8 uur in San Damiano. Van 2528 maart wordt in Venlo een retraite gegeven voor diensplich- tigen. We bevelen die retraite heel sterk aan. De vijfde vastenaktie is begonnen. Deze week krijgt u een zakje om het geld in te doen. Brengt u het zondag 21 maart mee naar de kerk en werpt u het in de kist voor de gezins bijdrage achter in de kerk. Wie per ongeluk geen zakje ontvangt, kan dit krijgen bij Broeder portier. Vorig jaar heeft onze parochie opgebracht 2689,—. Misintenties Zondag: 6.30 Petronella Brand-v. Horck; 7.45 overl. fam. Kleuskens- Kusters; 9.00 Adriana Oudenhoven- Evers; 10.15 Nelly Potten; 11.45 Jo hannes Weijs als lid der D.O. Ook nog een H. Mis voor Mevr. Schön- berger-Ardts. Maandag: 6.15 Wed. Hoeymakers- Claassens; 6.55 Harry Lenssen; 7.45 zekere int.; 8.30 overl. ouders. Dinsdag: 6.55 Selida Virginia Ro- jer; 7.45 Peter Joannes Swinkels; 8.30 Karei Thomassen, echtgenote en overl. kinderen; 7 uur avondmis overl. fam. Coopmans-Kusters. Woensdag: 6.55 geen int.; 7.45 Eli sabeth Ouwens; 8.30 Piet Schaeffers. Donderdag: 6.55 overl. fam. Peters- Mulder; 7.45 zekere int.; 8.30 gelo vige zielen (Offerbus). Vrijdag: 6.55 voor een voorspoedi ge reis; 7.45 Mevr. Coenders-Buys en zoon Arnold; 8.30 Comelus v. Kleef; 7 uur avondmis bijz. int. Zaterdag: 6.55 ter ere van de H. Geest; 7.45 Antoinette Rammelmans- Elsevier. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 Arno Sanders en Ant. Claassens; 7.45 Wim Timermans en Paul Pop; 9.00 Jan Naus en Roland Vastert; 11.45 A. Derks en P. Philip sen. VREDESKERK VENRAY Zondag: 2e zondag van de vasten. 7.30 leesmis voor overl. fam. Jeuken- Stiphout; 9 uur leesmis voor overl. Martinus Tonen (buurt); 10 uur hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. Hubertus Peeters en fam. Peeters; 3.30 n.m. Vasten- oefening met preek je. Allen kunnen mee zingen en mee bidden. Maandag: 7.30 leesmis voor overl. Andries Barents en zoon Jo; 8.00 leesmis uit dankbaarheid (N.). Dinsdag: 7.30 leesmis voor overl. Pierre Litjens (S.).; 8.00 leesmis voor overl. Piet Emonts. Woensdag: 7.30 leesmis voor overl. Wim Vermeulen en Bennie Thielen; tijde voor Peter Joh. Goumans Elizabeth Pubben en Mathijs Gou mans. Van 45 biechtgelegenheid. Kerkpoetsen: Nelly Willems (Laag- riebroek) en Mientje Litjens( Over- broek). Accolythen: 6.45 Martin Janssen en Huub Litjens; 8 uur P- Stevens en H. Baltussen; 9.15 J. van Ooi, G. Jen- niskens, Mart. en G. Cornelissen; 10.30 An toon en Herman Loonen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 2e zondag van de vasten. .30 leesmis uit dankbaarheid v. d. fam. Geurts-Peeters; 8.10 leesmis v. overl. fam. Kortooms-Puts9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis voor ze kere intentie; 2 uur lof. Maandag: 7.30 leesmis voor Hen- drikus Maessen, Maria Maessen- Mans en Jacques Maessen. Dinsdag: 7.30 gesticht jaarg. voor Hendrikus en Theo van de Ven. Woensdag: 7.30 leesmis voor Wil lem Vollenberg. Donderdag: 19.00 avondmis voor de overl. fam. Emonts-v. d. Hulst. Vrijdag: Feest van de H. Joseph, patroon van de gehele kerk. 7.30 u. leesmis voor Gerard Deters. Zaterdag: 7.30 leesmis v. d. fam. Jeurissen-Vijfeycken. Gelegenheid om te biechten van 6—7 uur. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag van de vasten. Quadragesima. H. Missen om 7, 8 en 9 uur; parochiehoogmis 10 uur; 3 u. vastenoefening en lof, met trouwe opkomst. Eerste kollekte voor de kerk; tweede kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 zieledienst Martinus Classens, besteld door de buurt. Dinsdag: 7.30 zieledienst overl. fa milie Custers-Litjens. Woensdag: 7.30 maanddienst Anto- nitta Teuws. Donderdag: 7.30 maanddienst Mar tinus Rongen. Vrijdag feestdag van de H. Jozef, patroon van de hele kerk. 7.30 Hgm. stichting Martinus Bomm en Anna Catharina Poels. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Peter Emonds; zaterdagavond biechtgele genheid van 57 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 2e zondag van de vasten. Buskollekte voor Priesterstudiefonds. 7.30 gest. leesmis L. Litjens-Meyers; 10 uur hoogmis voor de parochie; uur vastenoefening. Maandag: 7.30 gest. gez. jrd. Joh. Voesten en Wilhelmina v. d. Voort. Dinsdag: 7.30 6e zeswekendienst v. Willem Classens. Woensdag: 7.30 gezinsmis tot int. van hen die vanmorgen offeren. Donderdag: 7.30 gest, gez. jrd. Joh. Rambags en Johanna Kuypers. Vrijdag: Feest van St. Jozef, Pa troon van de hele kerk. Vasten en onthouding. 7.30 gez. maandd. Gertr. Classens-Versteegen; 7.30 's avonds gest. hgm. ter ere van de H. Jozef. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw Altijddurende Bij stand tot int. van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 6.30- 7.30; om 7.30 lof. Kerkpoetsen: Gonny Weys en An- ny Donders. Misdienaars: H. Dinghs, P. Roelofs - N. Janssen, G. Rambags - Emonts, J. Kunen. A.s. zondag 21 maart, le inzame ling van de spaarzakjes van de Bis schoppelijke Vastenaktie. Wilt U uw zakje meebrengen en in de offerbus werpen achter in de kerk. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 2e zondag van de vasten. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor Piet Emonts v.w. de buurt; 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 lees mis voor Gertruda Pijpers-Sijbers v.w. de fam. Pijpers. Van 23 uur uitstelling van het Allerheiligste. Om 3 uur vastenoefening. Maandag: 6.45 leesmis voor Marti nus Heesen; 7.30 gesticht jaargetijde voor Maria Litjens-Smits. Dinsdag: 6.45 leesmis tot zekere int. (fam. H. Claessens); 7.30 leesmis voor Peter Johannes Bistervelts, kin dermis. Woensdag: 6.45 leesmis voor de overleden familie de Mulder-Hen driks; 7.30 gesticht jaargetijde voor Johannes Poels, echtgenote en doch ter Johanna. Donderdag: 6.45 leesmis voor Wil lem Loonen; 7.30 leesmis vooh overl. fam. van Dijck-Smits, kindermis. Vrijdag: feest van St. Jozef. Om 6.45 leesmis voor Jos Loenen; 7.30 PAROCHIEH.ERK MERSELO Zondag: 2e zondag van de vasten, Dag van Altijddurende aanbidding voor onze parochie. 'Aanbiddingsuren zijn als vroeger. 6.30 Uitstelling van het Allerheiligste; 7 uur H. Mis voor de bekering van de zondaars; 8.15 H. Mis voor Z.E.H. Pastoor Vercou- len v.w. Handboogschutterij; 10 uur Hoogmis voor overl. fam. Poels-van Vegchel; 6 uur Vastenoefening sluiting van Aanbidding. Maandag: 7 uur gest. jgt. voor Mart. Stiphout, echtgenote en zoon Wilhelmus; 7.45 H. Mis voor Wilhel mus van Rijswijck en Helena Litjens. Dinsdag: 7 uur gez. jgt. voor Jo hanna Custers; 7.45 H. Mis voor overl. fam. Verlinden-Bistervelts. Woensdag: 7 uur gest. jgt. voor Joannes Claesc, Henrica Friezen en overl. fam.; 7.45 H. Mis voor overl. ouders Ant. Arts-Smits. Donderdag: 7 uur gez. H. Mis voor Gerrit Borssen (Valkengoed); 7.45 H. Mis voor Lambertus van Meyel. Vrijdag: vastendag. Feest van de H. Jozef. 7 uur gez. H. Mis ter ere van de H. Jozef voor de parochie; 7.45 H. Mis voor Z.E.H. Pastoor Ver- coulen (Janssen). Zaterdag: 7 uur gez. H. Mis voor leden van de Veeverzekering; 7.45 H. Mis voor Maria Pubben. Biecht gelegenheid van 67 uur. In de loop van deze week worden de zakjes aan huis bezorgd. We ver zoeken U deze zakjes met het eerste vastenoffer zondag 21 maart mee naar de kerk te brengen. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 2e zondag van de vasten. 7.30' vroegmis v. d. overl. van fam. Peeters-Janssen; 10 uur hoogmis d. zielerust van overledenen; 2.30 vastenoefening en lof. Maandag: t.i.v. fam. Peeters- Claessens. Dinsdag: v. d. overl. van fam. v. d. Pas-Camps. Woensdag: v. d. zielerust van Pe trus van Keijsteren. Donderdag: v. d. zielerust van een overledene (Horst). Vrijdag: H. Jozef, Bruidegom van de H. Maagd Maria, Patroon van de gehele Kerk (vasten en onthouding), 7.30 tot intentie van fam. van Veg- chel-Peeters; 19.30 gez. avondmis tot int. van Paus en Bisschop. Zaterdag: tot int. van fam. Muij- sers-Vullings. Biechtgelegenheid: da gelijks vóór H. Mis; vrijdag vóór de avondmis. Kerkpoetsen: Miet Geelen en Mien Nijssen. Accolythen: Matthie Kunen, Ger Geerits en Willy van Ooi. RECTORAAT SMAKT Zondag: 2e zondag van de vasten. Kerk: 6.15 voor fam. Linssen- Derks; 7.30 voor fam. Lenssen-Ja cobs; 10 uur Hoogmis voor Johan nes Roodbeen en Gertruda v. d. Broek. Kapel: 7.30, 8.30, 9.30 en 11 uur gel. H. Missen. 3 uur Gebedsoefening. Thema: „De mens op doortocht"; 's avonds om 30 avondmis. Maandag: Kerk: 6.30 en 7.30 gel. H. Missen. Kapel: 7 uur en 8.30. 19.30 Avondmis (de gehele maand maart). Dinsdag: Kerk: 6.30 en 7.30 uur. Kapel: 7 uur en 8.30; 19.30 Avond mis. Woensdag: 9e woensdag ter ere van St. Jozef. Kerk: 6.30 gel. H. Mis; ,30 gez. H. Mis als jaardienst voor Th. Gooren. Kapel: 7 uur fam. Rob ben; 8.30 fam. Schreurs; 3 uur lof met preek; 19.30 Avondmis. Donderdag: Kerk: 6.30 en 7.30 uur gel. H.H. Missen. Kapel: 7 uur en 8.30; 19.30 uur Avondmis. Vrijdag: Feest van de H. Jozef. Kerk: 6 uur tot int. van de schutte rij. 6.30, 7.30, 9 en 11 uur gel. H.H. Missen; 10 uur pl. Hoogmis. Kapel: 7 uur en 8.30 (Fam. Schreurs); 3 uur pl. lof door HE.H. A. Loonen, Pastoor-Deken van Ven- ray met feestpreek; 's avonds om .30 pl. Avondmis fam. Peters-Ver- steegen. Zaterdag: Kerk: 6.30 en 7.30 gel. H.H. Missen. Kapel: 7 uur en 8.30. Van 5 tot 5.30 en van 7 tot 8 uur gelegenheid om te biechten; 7.30 uur Avondmis. dat in zijn vele nieuwe wijken en I schreven, maar van enig resultaat RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e zondag van de vasten. 7.30 leesmis voor Harry Muijsers; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Ac colythen: Tonny Poels en Tonny De- rikx; 3 uur gebedsoefening. Misdienaars van de week: Martien Derikx en Gerard Spee. Maandag: 7.30 leesmis t.b.i. Dinsdag: 7.30 leesmis voor overl. fam. van Rens-Litjens. Woensdag: 7.30 leesmis voor Mar tinus Ewals en Wilhelmina Leijssen. Donderdag: 7.30 leesmis voor overl. fam. Voesten-Gielen. Vrijdag: H. Jozef. 7.30 leesmis tot int. van familie Derikx-Voesten; 7.45 avondmis ter ere van H. Jozef. Zaterdag: 7.30 leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Lourdes. Biechtge legenheid van 78 uur. RECTORAAT VEULEN Zondag: 2e zondag van de vasten. 7.30 leesmis voor de bekende inten tie; 10 uur Hoogmis, jgt. voor zal. H. Vollenberg; 2.30 Derde Orde. Maandag: 8 uur lsm. voor de fam. Slangen-Verheyen. Dinsdag: 8 uur lsm. jgt. voor zal. Peter Joh. Swinkels. Woensdag: 8 uur lsm. jgt. voor zal. Adeleida Jacobs-Linders. Donderdag: 8 uur lsm. voor zal. Franciscus Nijssen. Vrijdag: 8 uur Hoogmis ter ere van de H. Jozef tot bijz. int.; 's avonds gesticht jaargetijde voor Henri Weijs. 7.30 H. Kruisweg. Zaterdag: 6.45 leesmis voor Hen-j Zaterdag: 8 uur leesmis voor zal. straten een verjongingskuur gekre gen heeft, die iedere bezoeker van onze plaats opnieuw verrast. Nieuwe fabrieken, nieuwe scholen, nieuwe woonwijken, het is een lust om dat allemaal te zien en te bekijken. Of men-nu in kom of kerkdorpen komt, overal is er nieuws, overal vooruit gang. Een gelukkig teken in een plaats, waarvan men twintig jaren geleden ternauwernood het opbouw werk ter hand durfde te nemen, om dat men ze verwoest en wel beter en gemakkelijker af had kun nen schrijven. Men heeft dat niet gedaan en over de resultaten van opbouw, herbouw en nieuwbouw mag men tevreden zijn. THANS GEVESTIGD: OOK RADIO EN T.V. BEHOREN BIJ ONZE OPDRACHT Nederland zit nu al maanden te houden met een moeilijke kwestie, het het radio en t.v.-beleid. Vijf en twintig jaren hebben in Nederland de omroepverenigingen ons met veel inspanning bediend: onze radio en t.v. stonden op een -goed niveau, men kon ernaar luisteren in alle kamers. En wanneer er eens iets niet „naar behoren" ging, dan was er wel zo veel deining, dat het kwaad spoedig hersteld werd. Toch begon het te gisten, wilde men iets anders. In het buitenland immers was het allemaal anders, ging het allemaal anders. Voor niet weinigen betekende dit, dat het in het buitenland beter ging. Er zijn mensen voor wie alles wat van over de grenzen komt beter is. Radio en t.v. zijn, evenals tot op zekere hoogte de krant, persoonlijke vrienden, die bij ons in huis komen, ons iets te vertellen hebben, ons op voeden. Radio, t.v. en krant zijn daardoor voor verreweg de meeste mensen onaantastbare grootheden; zij staan halverwege God en de mensen voor vele anderen. Voor slechts weinigen is de Radio, T.V. en krant een .meneer", een particulier. Gegeven deze feiten, lijkt het van zelfsprekend een zaak van ons ieder als katholiek ons bezorgd te maken om de toekomst van deze moderne communisatiemiddelen. Zij vormen .,de wereld", vormen een onderdeel van die wereld, waarin wij katholie ken een taak hebben. Die wereld heeft veel goeds, maar die wereld kan ook fout gaan. Wij als katholieken hebben de op dracht deze wereld te kerstenen, te leiden naar de vervulling van de ta ken, die God de wereld en de men sen heeft gesteld. Dat wil dus zeggen, dat we van die Radio, T.V. en kranten (en de film niet te vergeten) iets te maken heb ben, dat een doel dient. In ieder ge val is dat zeker niet het behalen van winst door een stel beste jongens, die er graag een stuiver aan verdie nen. En 't zou wel bar zijn als de man nen van de Tros en de Rem en weet ik wat voor handelsondernemingen in „vermaak en attrakties" even de vervulling van de opdracht der TV en radio in de wereld zouden uitma ken. Het is zinvol een doodgewone da gelijkse kwestie als de herziening van het systeem der communicatie middelen in het perspectief van onze levensopdracht te doordenken. BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 - 1512 Al sneeuwt en regent het nog en al kan men de kachel nog goed aan hebben, toch kriebelt de lente al. De huisvrouwen worden al een tikkeltje onrustig, want de schoonmaak wenkt. We hebben de winterslaap er op zitten en maken ons klaar voor een nieuwe len te, een nieuwe zomer. Paasbest is nog altijd een begrip. Paasbest moet ook Venray worden, I Het is al zo dikwijls gezegd en ge- is tot heden nog zo weinig merk baar. Hopenlijk dat de niuewe lente die komt, nu ook het nieuwe geluid zal laten horen op dit terrein, waar op o.i. Venray ver ten achter is ge bleven en wat de bewoonbaarheid van onze plaats alleen maar ten goe de kan komen. GROEN, GROEN, GROEN Maar bij dit alles menen we een ding toch wel echt te missen, dat is namelijk groen en ruimte, speelge- legenheden en ontspanningsmoge lijkheden in nieuwe wijken. O ja, we kennen de argumentatie: wat is nu voornamer huizen te bou wen of bomen te planten? Wat is voornamer dat de mensen goedkoop wonen of mee moeten betalen voor lappen groen, die dan misschien wel leuk, maar ook duur zijn en de kost prijs van verschillende woonwijken alleen maar duurder maken Dat die argumentatie fout is, dat men even goed bomen kan poten als huizen bouwen en dat de kostprijs niet wezenlijk hoger wordt, daar let men niet eens meer op, in de drift om vooruit te gaan, om de ene nieu we wijk, na de andere klaar te krij genEn toch En toch wagen we het weer om voor de zoveelste keer weer eens een lans te breken voor wat meer ruim te, wat voor wat meer openheid, voor wat groen, voor wat speelgele- genheid. In West op de hoek Beekweg- Westsingel toont men trots de klaar gekomen flats met centrale verwar ming en garages. Mens wat wil je nog meer. Maar als je bedenkt met hoe weinig grond rondom de bewo ners en vooral de kinderen van die flats zullen moeten uitkomen, dan vraag je je in gemoede af, had dat niet wat verder uit elkaar gekunnen, was daar nu beslist geen speelterrein voor de kleinere kinderen te maken geweest. O ja, speelterreinen. We praten er nog langer over dan over het bejaar dentehuis, maar in geen enkele nieu we woonwijk is er een plaatsje afge schut voor de kleinere jeugd, die daar in de buitenlucht, vrijwel on der moeders oog spelen kan. Zeker, we hebben in zuid voor de flats en kele zandbakken gemaakt, maar voor het overige moet de lieve jeugd zijn vertier zoeken op straat. Op de nieu we ringbaan, die daar gaat komen. HET PERSOONLIJKE TELT MEER DAN HET GELD Toen onlangs ergens in ons land een kind in het water viel en jam merlijk dreigde te verdrinken, kwam géén van de talrijke omstanders op de gedachte zélf in het water te springen. Althans niemand dééd het. Diezelfde omstanders geven wel licht bij massale akties voor hulp in onderontwikkelde gebieden e.d. ro yale giften', zodat men hen niet bij voorbaat van onverschilligheid ten opzichte van de naaste kan betich ten. Dit zou verregaand onvoorzich tig zijn! Is het dan zo, dat alles in deze wereld in geld uitgedrukt kan wor den en men in zekere zin liever „ge- wetensgeld" betaalt teneinde de per soonlijke verantwoordelijkheid te ontvluchten? Immers, dan heeft men het veilige gevoel „zijn plicht weer te hebben gedaan". Een beetje meer persoonlijke hulp en moeite en een wat minder ro yale gift zal niemand kwaad doen. Af en toe een vriendelijk woord, een blijk van méévoelen, mééleven en zelfs mélijden met de ander, dat alles kan het mensenhart zo ver warmen. Bovendien, het kost niets. Men zegt van de Nederlanders, dat zij een sociaal-voelend volk zijn en dat is natuurlijk prachtig. Maar waar blijven wij met onze sociale bewogenheid, indien de bedlegerige buurvrouw in onze straat niemand heeft om de boodschappen voor haar te doen, en men ergens in Ne derland het bestónd een kind te la ten verdrinken? We hebben in zuid op de ene bo- menstraat na de andere bomenstraat gebouwd, alleen de bomen zijn we vergeten. Maar dan ook radicaal vergeten, even goed als we vergeten hebben de groenstroken van groen te voorzien. Nu zijn dat al parkeer- stroken geworden en op de nog open liggende stukjes bouwen we garages, dat levert meer op NIET HATELIJK Neen, we willen niet hatelijk zijn en er zijn in Venray beslist wel be langrijker dingen dan groen speelgelegenheid dan een vijvertje hier of een beeldje daar. Maar als we op een bepaald moment een be paalde wijk klaar hebben en de bouwers verder getrokken zijn, dan moet daar o.i. toch achter komen, de ploeg, die die wijk bewoonbaar maakt. Bewoonbaar in die zin, dat ze ook aangekleed wordt. Met een groep bomen, met een bank, met een speelhoek, met die honderd-en-een- dingen, die een mensenhart alleen maar deugd kunnen doen en vreug de bereiden En dat is tot heden o.i. nog altijd teveel achterwege gebleven. We heb ben een groen-adviseur en die zal b.v. zorgen dat het Molenplein of Kennedy-plein met daaraan de Vre- deskerk een echt plein wordt en leuk „wordt aangekleed". Maar die kerk is al maanden in gebruik en de kêrstboompjes van het eerste uur vormen met het kale gras van het Molenplein tot heden de enige ver siering. Zo zijn er in bijna iedere nieuwe wijk, in bijna iedere nieuwe straat punten, waarvan men soms al jaren moet zeggen: kan dat nu beslist niet anders. Moet daar nu be slist die hoek weer vuilnisbelt wor den, waar deze zomer de brand netels hoog opschieten en het aloude „schietmelt" de enige groen-versie- ring is. Is er nu ergens in al die wijken plaats voor een rustbank, voor een beeld, voor een versiering, voor een groenstrook, die inderdaad ook groen is en waarop bloemen staan en bo men als symbool van het leven, dat daar is We hebben de kundige mensen daarvoor en misschien ontbreekt het geld. Maar zonder deze dingen ma ken we van die nieuwe wijken al leen maar opbergplaatsen van men sen, geen woonwijken, waarin een mens leven kan. WILDE HAVER, EEN TOENEMEND KWAAD De bestrijding van wilde haver, die plaatselijk een groot probleem vormt zal ook dit jaar met kracht moeten worden voortgezet. Het grote gevaar wordt vaak te laat onderkend en men zit er onder voor men er erg in heeft. Besteedt daarom alle aandacht aan de bestrijding, ook al is er maar een lichte besmetting. De chemische bestrijding kan plaats hebben met barban (caryne). Dit middel wordt gebruikt in een dosering van Z L/ha en toegepast in het jonge gewas zo dra de wilde haver 1-2 blaadjes heeft. Het grote voordeel van dit middel is, dat boer en loonspuiter en voor lichtingsambtenaren, eerst een per ceel kunnen beoordelen op de bezet ting met wilde haver! Het graangewas en ook de wilde haver moeten droog en afgehard zijn. De hoeveelheid spuitvloeistof moet niet meer dan 150-200 L/ha be dragen. Een zwaar gewas bevordert het resultaat. Ervaringen uit binnen- en buitenland hebben aangetoond dat de wilde haver indien Caryne juist wordt toegepast voor 80 pet. wordt bestreden en dat de overlevende planten vaak geen kiemkrachtig zaad meer kunnen produceren. Het bleek zelfs dat daardoor 90 procent bestrijding van wilde haverzaad werd bereikt. De bestrijding van wilde haver moet met kracht worden aangepakt, het is een nationaal belang. Het is niet uitgesloten dat ook de N.A.K. streng de hand zal houden aan de eis, dat zaaigranen wilde ha ver vrij dienen te zijn. Vooral de ex port kan hier in het geding komen. De bestrijding moet voortgezet wor den en de boer moet hierbij min stens zo koppig zijn en volhouden als het onkruid zelf. Toneelvereniging Comedia Leunen zal op zondag 21 en maandag 22 maart a.s. een toneeluitvoering ge ven in zaal van Gassel, Veulen. Voor het voetlicht wordt gebracht het blijspel in drie bedrijven: „De Sukkel" van Dick Fabel. De op brengst komt ten goede aan hand boogschutterij St. Joris en de toneel vereniging.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 6