<S ofetcm langs Gods wegen groentetuin Medicijnen weggooien paii{e BEZINNINGSWEEK Natuurzuivere Haar (a. MARTENS Rijschool JAN JANSEN VRIJDAG 12 MAART 1965 No. 10 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO N V. VENRAY WFFKRI AH VOOR VFNRAY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8«/. ct p. mm. ABONNEMENTS- IIRO 1.05.06.52 CrErflkDl*HU V WVJI\ V I EflY UIVIO I ACrlVCjll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2. Een oude man zat op de bank in de hal van het Minderbroeders-1' klooster. Met trage happen at hij het eten, wat Broeder Portier hem gebracht had met een broodje, dat nu naast hem lag. En de toevallige bezoeker kijkt vreemd op, want dit beeld heeft hy sinds lang niet meer gezien en zeker niet verwacht nu het buiten sneeuwt en koud is. Een zwerver, die aanklopt bij de Paters voor wat eten, is een vreem de figuur geworden in ons Venray. Vroeger kon het er vol wezen in die zelfde hal en de bak is uitgesleten. Zij draagt de sporen van velen, die niet tevergeefs hebben aangeklopt om wat brood en eten. De laatste jaren is dat veel minder geworden en Broeder Portier hoeft slechts een enkele maal naar de keuken om er wat eten te halen. Een rondtrekken de muzikant komt nog vrij geregeld; 's morgens vroeg komt hij al ver tellen, dat hij er 's middags zijn zal, maar voor de rest is het voorbije tijd. O ja, er komt nog wel eens een grote luxe slee voorrijden, waaruit drie, vier bomen van kerels komen, met zwarte bakkebaarden en felge kleurde hemden. Die heren willen ook te eten hebben, maar worden netjes verwezen naar fritures of ca- fé's. Wie zich zo'n wagen kan per mitteren, hoeft niet te bedelen.is het bondig bescheid van Broeder Jan. Ze gaan dan, lachend of vloekend en in de hal hangt opeens de lucht van jenever en bier. En nu zit er die zwerver VAGEBOND Broeder Jan knikt wat medelij dend naar de wat schrale, oude fi guur, in een versleten jas, met een fel gekleurde zware das, waarboven het gezicht vol met een grijze stop pelbaard. Het gesprek gaat niet vlot, even min als het eten. Ja, hij is zwerver. Een van de 17.000 thuislozen, zoals men die mensen aanduidt. Ja, hij is van Eindhoven gekomen, waar het Labre-huis hem een goed onderko men gaf voor deze winter. Maar hij kon het er niet uithoudenGing op bezoek bij vrienden op het woon wagenkamp van Helmond en is nu doorgetrokken. Waarheen? Hij wil naar Venlo, daar zijn kennissen van hem., Waar hij slaapt? Even licht er ver wondering op in de ogen onder de zware grijze wenkbrauwen. Waar anders dan in de schuur of bij een boer in de stal Dan ineens vraagt hij of ik een politieman ben en als ik neen zeg, dan wil hij weten, waarom al dat gevraag. Ik vertel hem dat ik me in teresseer voor mensen, die als an deren thuis achter de kachel zitten, met vorstverlet naar huis worden gestuurd, over Gods wegen zwer ven. Hij haalt zijn schouders op en steekt een aangeboden sigaar voor zichtig tussen de vodden van zijn jas Waarom hij zwerftWaarom niet, is zijn nietszeggende weder vraag. Hij is al vergeten, waarom hij al voor de oorlog opeens zijn werk, zijn vrouw en zijn kinderen in de steek gelaten heeft en alles wat wij mensen nodig hebben als zeker heden in het leven, achter zich liet, om de onzekerheid van de weg, van het zwerversbestaan te zoeken. THUISLOOSHEID De thuisloosheid heeft vanaf de oudste tijden tot heden bestaan. In het Oude Testament is de zwerver een alledaagse verschijning en in de middeleeuwen vormen deze „varen de luyden", bestaande uit troeba- dours, penintenten (boetedoeners), waarzeggers, duivelbezweerders, va- genten en beurssnijders een ware landplaag. In de belletristische literatuur wordt ons vaak een romantisch ge tekend beeld vap de zwerver gege ven, maar dit beeld past niet bij de circa 17.000 thuislozen die op het ogenblik in Nederland ronddolen en tot de stamgasten behoren van duis tere huurkamertjes en louche volks logementen en die wanneer hun bestaansmogelijkheid wegvalt om hulp aankloppen bij een van de in stellingen voor de thuislozenzorg, die momenteel in ons land gevestigd zijn. AANTAL ZWERVERS NEEMT AF Koning Hendrik VIII van Enge land liet 7500 vagebonden ophangen en de oren afsnijden. In Nederland werden in de 16e en 17e eeuw klop jachten op landlopers, bedelaars en andere swiebers georganiseerd. In 1886 komen bedelarij en landloperij tezamen in een artikel van het Wet boek van Strafrecht. Zij die zich aan een van deze overtredignen schuldig maken, kunnen dan veroordeeld worden tot tien dagen hechtenis en eventueel plaatsing in een rijkswerk inrichting voor de tijd van ten hoog ste drie jaar. Langzamerhand komt het sociale aspect naar voren. Generaal van den Bosch begint in 1818 met zijn Maat schappij voor Weldadigheid en ves tigde koloniën in Frederiksoord, Wil- helminaoord, Willemsoord, Wateren, Ommerschans en Veenhuizen. In 1843 worden Ommerschans en Veen- huizen tot bedelaarsgestichten ver klaard voor het gehele rijk en in 1888 wordt Veenhuizen als Rijks werkinrichting voor mannen aange wezen. In 1890 begint het Leger des Heils met de oprichting van tehuizen (toe- vluchten) en dan volgen soortgelij ke inrichtingen met preventief doel. Het bekendste in onze streken is het Labre-huis in Eindhoven. GESLONKEN Was het aantal zwervers eind vo rige eeuw nog zeer hoog, in het be gin van deze eeuw zien we een da ling optreden. Volgens het ministe rie van justitie werden in 1900 3500 mannen en 100 vrouwen in rijks werkinrichtingen verpleegd. In 1920 was dit 1100 en 24, in 1944 330 en 2, in 1962 68 mannen en geen enkele vrouw. Als belangrijkste oorzaak van de ze daling ziet men de sterk verbeter de sociale wetgeving. De oude zwer vers van vroeger bestaan niet meer. De onmaatschappelijkheid heeft een andere gedaante gekregen. Maar de thuislozen die er nu nog in Neder land zijn, vormen een groot pro bleem, want het is duidelijk dat iemand, die in onze tijd nog geen „thuis" kan vinden, tot de allererg ste probleemgevallen behoort. 16.00017.000 Op het ogenblik zijn er nog zo'n 16.000 a 17.000 zwervers in ons land. Mensen, niet in staat zich maat schappelijk te handhaven. Ze kun nen het bestaan niet aan en verval len dikwijls tot alcoholisme, om van gapperijen, schelmenstreken, oplich terijen e.d. maar niet te spreken. Ze kunnen geen volwaardige relatie leg gen met de medemens, hebben een afkeer tegen persoonlijke bindingen, tegen orde, conventie en sleur. Ze willen ongebonden zijn Ja, knikt onze zwerver, als we hem wat aanbieden en terwijl hij het geld nog in zijn jaszak steekt, staat hij op en verdwijnt zonder groet of dank door de grote poort van het klooster. En in de licht dwarrelende sneeuw sjokt hij dan de weg op, een gebo gen oude man, die zal blijven zwer ven tot hij uiteindelijk rust zal vin den in een graf. Want al zijn dan de tehuizen in onze grotere steden beter dan de duistere huurkamer tjes en louche logementen, waarin ze. vroeger terecht kwamen en over nachtten, voor deze mensen zijn het slechts stoppunten, zoals ook de bank van dit klooster even een stop- en rustpunt was. Ze worden verder gedreven en zelfs alle zorg die het moderne maatschappelijke werk hem geeft, kan hen niet tegen houden, evenmin als sneeuw, regen en koude Een toevallige ontmoeting, die je in 1965 niet meer verwacht had en die je even stil maakt. Stil en koud, als de natuur, waarin deze oude man verder trekt, naar een doel, wat ook hij niet kent Venrayse ÖÓCiCHicctidankcfi Uit de verslagen van de boeren leenbanken in de gemeente Venray blijkt dat zij in het afgelopen jaar wederom een gunstige ontwikkeling doormaakten. Dit kwam niet alleen tot uiting in de stijging van de toe vertrouwde middelen, doch eveneens in de toename van geldleningen te gen hypothecair en ander onderpand. Ook het locale en interlocale beta lingsverkeer door middel van de bankgiro nam in 1964 verder toe. Van de mogelijkheid om verzeke ringen te sluiten en deviezen- en ef- fektentransacties via de boerenleen banken af te wikkelen werd in toe nemende mate gebruik gemaakt. In het afgelopen jaar werd door de boerenleenbank te Venray het ge moderniseerde kantoor in gebruik genomen en de boerenleenbank te Oirlo kon haar nieuwe bankgebouw betrekken. Ook de andere boeren leenbanken hebben door een verdere doorvoering van de mechanische ad ministratie of anderszins blijk gege ven van hun streven, alles te doen om de dienstverlening aan de cliën ten zo hoog mogelijk op te voeren. De jaarverslagen laten ons ver der de volgende cijfers zien: Het totale spaartegoed bedroeg per 31 december 1964, exclusief de bij geschreven rente ruim 29 miljoen gulden verdeeld over 14.100 spaar rekeningen. De tegoeden in lopende rekening bedroegen 4,6 miljoen gul den zodat met de bijgeschreven rente op spaarrekeningen en lopende rekeningen van bijna 1 miljoen gul den het totaal der toevertrouwde middelen bijna 35 miljoen gulden be reikte. Met bétrekking tot de uitleningen dient vermeld te worden dat aan geldleningen totaal was verstrekt 19 miljoen gulden aan ruim 2000 kre dietnemers. Daarnaast zien wij in het verslag jaar op alle tien kantoren van de boerenleenbanken in de gemeente Venray een grote stijging van werk zaamheden die ten nauwste verband houdt met de groei van de omzet tot 460 miljoen gulden. Een en ander leidde tot een aanzienlijke stijging van de bedrijfskosten, mede doordat de algemene rentestijging tot gevolg had dat de te vergoeden rente over de spaargelden vanaf maart 1964 met V*°/o verhoogd werd. De daaruit voortvloeiende lasten werden slechts voor een gering gedeelte gecompen seerd door de eerst later in 1964 aan de algemene rentestijging aangepas te rente voor uitleningen. Dit was uiteraard van invloed op het be drijfsresultaat dat ondanks de stij ging van de lasten gunstig genoemd kan worden. De toevloed van de werkzaam heden stelde hoge eisen aan dè di recteuren, kassiers, medewerksters en medewerkers. In alle verslagen wordt dan ook door de besturen een woord van waardering uitgesproken voor de toewijding waarmede zij hun boerenleenbank in het afgelopen jaar van dienst waren. Venray Oirlo Merselo Ysselsteyn Oostrum Leunen Totaal X 1.000,— Aantal Spaarg. Lop.rek. Voorsch. Bal.- Tot. spaarrekeningen Debet Credit teil. omz. 6.838 29.277 2587 4.601 16.281 34.856 460.198 1.662 12.624 628 1335 5.915 14.286 166.767 1.127 3.322 641 709 2.242 4.134 76.212 1.564 3.650 92 569 2.004 4.334 45.354 997 2.914 818 805 2.020 3.819 76.104 1.900 2.126 87 346 920 2.524 2f4.511 14.088 4.641 321 837 3.180 5.759 71.250 frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Geleidelijk is het een traditie ge worden dat vanuit Venray een spe ciale tocht naar Spanje wordt geor ganiseerd. Deze tochten hebben tot doel de deelnemers in vakantiesfeer op prettige en inzichtelijke wijze nader te brengen tot de cultuur en de godsdienstige evenementen van het in dit opzicht overrijke Spanje. Daarom wordt ieder jaar een andere route gekozen en een ander gedeel te van Spanje bezocht. Omdat dit jaar het feest van St. jacobus (25 juli) op zondag valt, is 1965 voor Santiago een heilig jaar. Op die dag alleen al worden er in Santiago vanuit alle delen van de wereld méér dan een miljoen bezoe kers verwacht. Santiago is dan ook het doel van de vliegreis die van 16- 31 augustus wordt georganiseerd door P. Dr. Joannes Peters van de Karmelieten op de Smakt. Santiago is Spanje waar het nog ongerept is, waar je Spanje nog ziet zoals het is: écht anders. De Span jaard gunt de West-Europeaan van de welvaartsstaat van harte de Cos ta Brava en zelfs de Costa del Sol, maar hij is zo wijs geweest dat hij, ondanks al zijn gastvrijheid in dit onmetelijke land plaatsen heeft ge reserveerd waar hij ongedwongen zichzelf kan zijn in de omgeving die hij in zijn scheppende kracht van eeuwen zelf heeft gemaakt tot een soort paradijs. Op deze tocht wordt ook het hart van Spanje, Madrid en omgeving, niet vergeten. Er wordt zelfs recht streeks naar Madrid gevlogen. Van daaruit wordt per speciale autocar het moorse en artistieke Spanje be zocht: Toldedo, Salamanca, Acila, Segovia, Escorial. Om een beetje te bekomen van de inspanning wordt weer gebruik ge maakt van de uitstekende service van de Sabena om vanuit Madrid naar La Coruna te vliegen. In deze groene stad aan de zee met zijn prachtig strand en heerlijke omge ving wordt een paar dagen alleen maar vakantie gehouden. Dan gaat het op 26 augustus over de oude pelgrimsweg die de Engelsen al van af de 12e eeuw gebruikten naar de wonderstad Santiago. Dante zei al in zijn Paradijs dat slechts wie tot Santiago komt als pelgrim weet wat pelgrimeren is. Inderdaad, door zijn onvoorstelbaar rijke kunstschatten maar meer nog door zijn aparte sfeer is Santiago weergaloos. En dit geldt heel bijzonder dit jaar, het ano santo, waarin iedere dag iets bijzon ders valt te beleven. Op 31 augustus wordt via Madrid weer naar Neder land gevlogen. Wie interesse heeft voor deze unie ke tocht kan gratis een uitvoerig en goed verzorgde folder aanvragen bij P. Dr. Joannes Peters, Carmel, Smakt-Venray, Tel. 04782-232a Be gin april sluit de inschrijvingster mijn voor deze Spanje-tocht. BEMESTING VAN DE Als het spitten van de tuin is ge daan, is het van groot belang aan dacht te besteden aan de bemes ting. Wij kunnen hierbij twee groe pen onderscheiden, nl. de organische meststoffen en de kunstmeststoffen. Voor de organische meststof is het thans gemakkelijk geworden, deze kan men als koemest in gedroogde toestand kopen en voldoet uitste kend. De belangrijke voedingsstoffen voor de plant zijn stikstof, fosfor- zuur en kali. Stikstof is het element, dat voor ral voor de ontwikkeling van de groene plantendelen, stengels en bladmassa zorgt; fosfor bevordert de wortelvorming, de vruchtzetting en afrijping, kali speelt ook een belang rijke rol bij de verschillende levens processen van de plant. Het is van belang, dat bij de be mesting een goede verhouding tus sen stikstof, fosfor en kali aanwezig moet zijn. Het is daarom altijd aan te raden gebruik te maken van een mengmeststof, welke met zorg en op grond van lange ervaring is samen gesteld, zoals de Asef Tuin- en Ga- zonmest. - In deze volledige meststof zijn de genoemde hoofdvoedingsstoffen zo innig mogelijk met elkaar verbonden en daarbij in een zeer gemakkelijk opneembare vorm. Wat de praktijk van het mesten betreft kan men reeds 2 a 3 weken vóór het zaaien of poten bemesten. Het is dus zaak om zo vroeg moge lijk te spitten, zodat men voldoende tussenruimte krijgt. Bij het uitstrooien dient men er wel op te letten, dat alles gelijkmatig over de bedden wordt verdeeld. VASTENTIJD 1965 TER VOORBEREIDING OP HET PAASFEEST IN DE PAROCHIE O.L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN TE VENRAY van zondag 21 maart tot en met vrydag 26 maart ZONDAG: onder alle H.H. Missen bespreking van het programma. 7 uur Conferentie: „Parochie en priester vroeger en nu". MAANDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „De zin van de arbeid.". 7 uur Conferentie: „Waarom eigenlijk liturgievernieu wing?" DINSDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „Het persoonlijke gebed". 7 uur conferentie: „Wat moet ik nog geloven?" WOENSDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „De vrijheid van het geweten." 7 uur Conferentie: „De nieuwe moraal en het huwelijk." DONDERDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „Lijden en mede lijden". 7 uur conferentie: „De moderne jeugd." VRIJDAG: 9.15 H. Mis waaronder predikatie: „Hoe moet je „lief de" vertalen?" 7 uur conferentie: „Mag ik eens opmerken?" (Bespreking van binnengekomen vragen). 1. De H. Mis met predikatie om 9.15 is bedoeld om al degenen, die anders moeilijk kunnen komen, nu een gelegenheid te bieden voor een rustige bezinning en gebed. 2. De vrijdagavond is bedoeld om de eenzijdigheid van de altijd pratende priester en de altijd luisterende gelovige enigermate op te heffen. We hopen dat dit experiment slaagt. 3. De week staat onder leiding van Pater C. M. Woestenburg O.F.M. uit Woerden. 4. Pastoor en kapelaans hopen op goede deelname en wensen U allen een waardevolle voorbereiding op het komende paasfeest. ALS WE TOCH AAN DE SCHOONMAAK ZIJN HUISAPOTHEEK VAKKUNDIG STROOMLIJNEN Al begonnen met de grote schoon maak? Wat het antwoord ook is, ver geet dit jaar vooral de zogenaamde huisapotheek niet. Uit dat medicij nenkastje kan er meestal een hele boel zó naar de gootsteen verhuizen. In dat medicijnenkastje bevinden zich druppels, zalven, tabletten en smeersels, die al heel lang in huis zijn en waar geen mens meer weet waar ze eigenlijk voor dienen en ze ker niet hoe lang ze daar eigenlijk al verblijven. Ook kunnen wel al die medica menten laten verdwijnen die inder tijd bij een zeer bepaalde ziekte eens dienst hebben gedaan en waarvan de onooglijke resten jaar in jaar uit door misplaatste zuinigheid zorgvul dig worden bewaard. EENVOUDIG GENEESMIDDEL Natuurlijk is het buitengewoon prettig en ook bijzonder nuttig wan neer er bij ongevallen enig verband materiaal bij de hand is en als men bij ziekte kan grijpen naar een eenvoudig geneesmiddel om pijn te verminderen. Maar ook in een „huisapotheek" moet goede orde en netheid heersen, met alle spullen die er in staan moet men weten om te gaan. Noodlottige vergissingen mogen niet tot de mo gelijkheden behoren. Jazeker, al die geneesmiddelen zijn vreselijk duur als wij ze zelf moe ten bekostigen, in zo'n huisapotheek gaat nog een heleboel geld zitten. Wat echter zwaarder weegt is, dat abuizen tot elke prijs moeten worden voorkomen. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSEL Dat is het bezwaar dat men in kan brengen tegen de verzameling genees- en verbandmiddelen, die men in vele huishoudens aantreft: het is allemaal te rommelig, er is een gebrek aan properheid. Lege dozen en tubes worden niet verwijderd, op stoffige flessen en potjes ontbreekt het etiket. Menig maal is er niet eens meer achter te komen of de inhoud voor inwendig Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Overloonseweg 18 - tel. 1600 of voor uitwendig gebruik is be stemd. Meer dan eens is het daardoor ge beurd, dat een dergelijke nalatig heid zeer ernstige beschadiging van huid of slijmvliezen veroorzaakte of levensgevaarlijk vergiftigingsver schijnselen tot gevolg had. HET EERSTE HET BESTE(?) FLESJE Want hoe gaat het? Bij ongevallen zijn de helpende mensen dikwijls zo zenuwachtig, dat ze de inhoud van het eerste het beste flesje dat ze in hun medicijnkastje tegen komen op een wond smeren of de patiënt te drinken geven. Het is daarom absoluut noodzake lijk, dat sterk werkende middelen, zoals die bijvoorbeeld voorkomen onder de schoonmaakartikelen, op andere plaatsen worden bewaard dan de medicamenten, die men in huis heeft. Zoutzuur en amoniak, stoffen waarvan verschillende vrouwen zich in het huishouden bedienen, mogen volstrekt niet broederlijk naast een hoestdrankje of een fles boorwater worden bewaard. HELEMAAL NIET IN HUIS En dan moet er ook nog goed aan het volgende worden gedacht: in een huisapotheek moeten niet anders dan betrekkelijk onschuldige vloeistoffen, tabletten en poeders voorkomen. Ook al weer omdat er bij eventuele ver wisseling geen grote ongelukken kunnen gebeuren. Sterke vergiften als sublimaat en zuringzuur zijn daarom in een huis apotheek niet op hun plaats. Waar zulke stoffen dan wel bewaard moe ten worden? Wel, ons inziens is het helemaal niet nodig om dergelijke dingen in huis te hebben! Zijn zulke stoffen een enkele keer voor een zeer bepaald doel eens no dig, dan kan men altijd een (zo klein mogelijke) hoeveelheid in een apo theek bestellen; wat er daarna van overblijft kan maar beter dadelijk worden weggedaan. GEMENGDE BERICHTEN Het bewaren van giftige stoffen heeft maar al te gemakkelijk tot ge volg, dat ze in verkeerde handen komen. Over de vlugheid en de vin dingrijkheid van kinderen wordt vaak te lichtzinnig gedacht: de grijp grage handjes kunnen overal bij. De gemengde berichten in de krant zijn er om telkens weer de treurige bewijzen te leveren aan die genen die onze bezorgdheid op dit punt soms overdreven mochten vin den. Enfin, het woord is nu aan de schoonmakende huisvrouw: de daad is hier trouwens beter dan het woord.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5