caballero VVW7V WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRh|RPER™/aRTAAL /SSs Tbuiteif Venray fyedii$$apó$tólaat in Venray Overtrokken llicdict-patroon A Ai mode pasvorm kwaliteit Langstraat - Venray - Telefoon 1281 Politierechter Campingsport Gebr. Reijnen Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 12 MAART 1965 No. 10 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 Op de vergadering van het N.K.V. staat een jonge Franciscaan op en begint te spreken over het bedrijfsapostolaat en de gespreks groepen, die hij graag zou willen vormen. Je denkt dan aan Am sterdam of een of ander industrieel centrum, tot het opeens tot je doordringt, dat hij het over Venray heeft. Bedrijfsapostolaat in Venray? Als we later met deze Minder broeder Pater Latten een gesprek hebben, moet iets doorgeklonken hebben van onze verbazing dat be drijfsapostolaat in Venray nodig zou zijn Waarom niet, zo is zijn weder vraag, want overal waar de mens leeft hoort ook de Kerk te zijn. Ook in de industrie heeft zij haar ene boodschap te brengen. Te lang heeft men vroeger argwanend gestaan tegenover de industrialisatie, zelfs zo dat er in feite twee werelden ont stonden, die van de kerk en die van het bedrijf. Twee werelden, waarin een heel andere taal gesproken werd, andere regels bestonden. De gewone gelovige stond zondags met zijn zondagsmis aan de ene kant, en door de week onder zijn gewone da gelijkse leven aan de andere kant. Zondags was hij katholiek, door de week fabrieksarbeider of beambte. VOORBIJE TIJD Zoals we in onze eigen Venrayse gemeenschap ontdekt hebben, dat in- dustralisatie belangrijke voordelen heeft, meer openheid brengt, een an dere sfeer, andere behoeften, din gen, waaraan we vroeger totaal niet dachten, zo zou men kunnen zeg gen heeft ook de Kerk een an dere instelling gekregen t.o.v. de in dustrie. Ze heeft „herontdekt" dat de wereld, ook met zijn fabrieken, een voorspel op de hemel is en dat naast het zondagse kerkbezoek het christen-zijn in de fabriek en in de werkplaats even noodzakelijk is Het is misschien vrij primitief ge zegd, aldus Pater Latte, maar de slagzin: de Kerk in de werld, die steeds luider klinkt, betekent o.a. dat deze Kerk zich in het kontakt met de wereld van de industrie heroriën teert. Pat zij haar negatieve instel ling tegenover de industrie, de wel vaart en de techniek verliest en tot eeh positievere instelling tegenover het aardse komt. Stond men eerst vrij argwanend tegenover de industrie („op de fa briek leer je niets goeds", „indus trialisatie in een streek betekent on kerkelijkheid") nu ontdekt men dat juist door de industrialisatie een streek vaak meer „opengegooid" wordt en durft men dit positief te waarderen. Zag men vroeger de wel vaart teveel als een gevaar voor ma terialisme, nu durft men haar zon der meer te stellen als een Gods ge schenk. Aan deze heroriëntatie op de aardse werkelijkheid mee te wer ken, dat is een van de taken van het bedrij f sapostolaat. Het klinkt allemaal vrij geleerd en vrij droog, maar we ervaren in ons eigen Venray b.v. dat de „buurt" verdwijnt. Vroeger wTas men verze kerd van burenhulp in lief en leed, omdat de mensen zich verantwoor delijk voor elkaar voelden. Bewust of onbewust was dat de beleving van de naastenliefde. Die buurtschap oefende een bepaalde invloed op de mens uit. Dat is verdwenen. Het ge meenschapsidee is van de buurt overgenomen door de werkplaats, waarin de mens staat. Bepaalde nieuwe normen neemt men niet zozeer over van de mensen die bij je in de straat wonen, maar van de mensen met wie je werkt. Op de fabriek werk je niet alleen, maar je leeft ook. En daarin heb je een invloed op anderen en onderga je 'n invloed. Het is alleen maar zaak te zorgen dat het een goede invloed is, dat je je verantwoordelijk voelt. De mens met wie je werkt is een méde mens, of hij nu naast je, boven je of onder je staat, dat is de boodschap van de Kerk die thans naar de fa brieken en ateliers gaat. Die wisselwerking tussen Kerk en industrie, tot heil van beiden, is het werk van het bedrijfsapostolaat, die zeker niet op de eerste plaats van de werknemers in die bedrijven apostelen wil maken, maar wel dui delijk wil stellen dat de verantwoor delijkheid voor elkaar, de goede in vloed op elkaar een van de belang rijkste richtpunten in een mensen leven moet zijn of worden. MOEILIJK De pastoor op huisbezoek ervaart dikwijls dat mensen zitten te tob ben met problemen, die nauw sa menhangen met zijn werk. En hoe goed priester hij ook zal zijn, van wat er om en nabij een werkbank, een fraismachine of een andere ma chine gebeurt, daar heeft hij geen weet van en weet hij geen oplossing voor. Die sfeer is hem vreemd, want hij heeft er nooit echt kennis mee gemaakt en hij kan dus moeilijk over deze dingen praten. De priester, die er wel kennis van heeft, die wel de sfeer van de werkplaats geproefd heeft, er misschien zelf in een over all gestaan heeft, kan hier wel hel pen. Ook weer een van de dingen, die het bedrijfsapostolaat waardevol kunnen maken. Het zijn allemaal wat vage dingen en ook Pater Latten kan geen con creet antwoord geven, als men hem vraagt, wat nu feitelijk wel bedrijfs apostolaat is. Hij werkt al enige tijd met zgn. gespreksgroepen, juist als zijn voorganger Pater Vitalis. Ge spreksgroepen van werknemers, ge spreksgroepen met bazen en chefs. Daar komen onderwerpen aan de orde als: de verhouding tussen kan toor en werkplaats; wat is de taak van de vakbonden?; de mens is niet alleen een produktiefactor; de ver houding en de verantwoordelijkheid t.o.v. de jeugdige arbeiders enz. enz. Uit die onderwerpen proeft men, dat men de verantwoordelijkheid ten opzichte van de medemens in het be drijf, in de organisatie op het eerste plan stelt. Op het eerste plan, om dat zo uit de bedrijven gemeen schappen zullen groeien, waarvan een goede invloed op elkaar en van daar uit naar buiten zal kunnen gaan. Het bedrijfsapostolaat is een nieu we vorm van zielzorg, met vele kan ten, die we in dit artikel niet ter sprake kwamen en waar men zelf nog normen en vormen voor aan het zoeken is. We hebben er alleen maar even de schijnwerper op gezet, omdat we het een gelukkig teken vinden dat ook deze moderne zielzorg naar Venray is gekomen en daar al geruime tijd werkt. De mens leeft niet van brood alleen, stond zondag j.l. nog te lezen in het epistel. Dit wordt nog eens even duidelijk benadrukt door de priester en de leek, die samen in het doodgewone dagelijkse leven van iedere dag, samen achter de machi ne of op het kantoor, zich bezinnen op de boodschap van de Kerk, dat wij alle medemensen van elkaar zijn en via dat doodgewone leven van iedere dag onze weg moeten zoeken naar het Leven van hiernamaals. MIDDENSTAND IN HET NAUW In een belangwekkende beschou- wing in'haar jaarverslag over 1964 heeft de Ned. Credietbank aandacht geschonken aan de invloed van de geldende kredietbeperking op het midden- en kleinbedrijf. Zij stelt dat elke kredietbeperking discriminerend werkt in die zin dat de op krediet aangewezen bedrijven hierdoor het sterkste worden getroffen. Het midden- en kleinbedrijf is in verhouding veel sterker op krediet aangewezen dan het grote. Dit laat ste heeft immers andere mogelijkhe den om in haar behoefte aan likwi- de middelen te voorzien. In de eer ste plaats heeft het grootbedrijf meestal eigen reserves, die zonodig kunnen worden aangesproken. Komt het niettemin tekort, dan staat de weg open naar de kapitaal markt. De lasten van een krediet zijn daarbij steeds vast, terwijl bij een aandelenemissie alleen dividend behoeft te worden betaald als er winst wordt gemaakt. ZWAKSTE POSITIE Hierdoor wordt voor het klein- en middenbedrijf al zonder meer een zwakkere positie geschapen. Is het tijdstip niet gunstig voor een aan- delenuitgifte dan kan voor het groot bedrijf de weg bewandeld worden naar een obligatie-lening of een gro te onderhandse lening via een insti tutionele belegger. De rente voor deze langlopende leningen is lager dan die van een middellang krediet om niet te spre ken van de hoge lasten verbonden aan een kort krediet. Gezien de ge ringere soliditeit van vele midden- standsbedrijven zijn zij dikwijls ge dwongen op korte termijn een zware aflossingsplicht te aanvaarden. Al weer een reden waarom kleinere be drijven onder een voortdurende zwa re last gebukt gaan. En dat in een tijd waarin de be hoefte aan aanvullende middelen zo groot is. Als oorzaken kunnen wor den genoemd de geweldige concur rentie, de gestegen eisen van de con sumenten, de assortimentsverbre ding, de mechanisering enz. ONRECHTVAARDIG Het midden- en kleinbedrijf is in verhouding minder schuldig aan de monetaire evenwichtsverstoring dan werkgevers en werknemers in grote bedrijven. Niettemin krijgt men toch de gevolgen van die verstoring op onevenredige wijze te dragen. Met het scheppen van gelijke kan sen heeft dit alles niets gemeen. Aangezien die gelijke kansen een hoeksteen vormen van de financieel- economische politiek van de over heid moet daar iets aan worden ge daan. Een oplossing zou kunnen wor den gevonden door de ombuiging van de politiek van kredietrestrictie in; een meer gedifferentieerde richting, j waarbij voor mdden- en kleinbedrijf! minder strenge maatstaven zouden moeten worden aangelegd. Het to taal-effect van de kredietbeperking behoeft hierdoor niet wezenlijk te worden aangetast. In de praktijk zouden er voor kleinere kredieten minder strenge maatstaven moeten gelden. STEEDS MEER KREDIET Bij alle banken, evenals bij de Ned. Credietbank is de kredietverle ning énorm gestegen. Hierdoor is be wezen dat een steeds groter deel van het (kleine) zakenleven op krediet drijft. Voor een bank moge dit een gunstige ontwikkeling zijn, voor het bedrijfsleven is dit een open vraag waar zonder meer geen antwoord op te geven is. De konklusie dat veel bedrijven toch in een zwakkere fi nanciële positie zijn komen te ver keren, is beslist niet ongerechtvaar digd. Wij spreken nu nog niet eens over dat gedeelte van het zakenleven dat zijn behoefte aan vreemde middelen in het geheel niet bevredigd zag om dat de kredietaanvraag bij banken werd afgewezen. Deze bedrijven scharrelen voort in grote moeilijkhe den. Zij zien de mogelijkheden van de concurrentie vergroot. Zij worden stap voor stap naar de ondergang ge drongen. Ongeveer twee weken voor dit verslag verscheen de Kredietbe-| schikking Midden- en Kleinbedrijf 1965. Hierbij worden de grenzen van de kredieten met staatsgarantie aan zienlijk verruimd. Voor enkele kre dieten betekent dit een verruiming van 80.000,— tot 150.0000,—. PARTICIPATIE Ook wordt nu de gelegenheid ge boden tot het openen van z.g. parti cipatiekredieten, waarbij jonge on dernemers zelf maar 5 procent van anders dan andere CONSTANT!:- KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwel elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 57g% IN HET KORT Er is een wetsontwerp inge diend om de renten en uitkeringen van dé ongevallenwetten, berekend haar een percentage arbeidsonge schiktheid van meer dan 25 pet. en de op die renten verstrekte bijslagen te verhogen met 6 procent. Als een grote zeldzaamheid kan vermeld worden, dat een koe van 'n [veehouder uit Staphorst een kalver- tweeling heeft geworpen, waarvan het een zwartbont en het ander rood- [bont is. - De 30e Bossche paasvee-ten- loonstelling wordt op donderdag 1 'april in de veemarkthallen gehou den. Niet op de gebruikelijke datum (1 juni), maar op zaterdag 29 mei zal dit jaar het visseizoen geopend wor den. Een 4-jarig dochtertje van de fam. H. te Sevenum werd bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en gedood. het te investeren vermogen behoeven te bezitten. Daarop wordt dan een krediettoren gebouwd. Maar uit de praktijk blijkt dat er van een ruimere kredietverlening nauwelijks sprake zal kunnen zijn. Bij dit alles komt nog de weten schap dat veel kleinere ondernemers toch al niet zozeer te vinden zijn voor het aanvaarden van hoge kre- dietlasten. Deze opvatting wordt nog al eens ouderwets genoemd, maar zij is in feite economisch volkomen juist. In wezen heeft onze middenstand geen behoefte meer aan ruimere kredietkansen. Innerlijke versterking van de kleinere bedrijven kan in de eerste plaats bereikt worden door kansen te scheppen voor de vorming van meer eigen vermogen. ONGEZOND In diepste wezen zijn kredieten met staatsgarantie op zichzelf al on gezond. Zij zijn goed voor aanloop van een bedrijf, niet om er conti nuïteit op te bouwen. Er is een drin gende behoefte aan fundamentele versterking van het midden- en kleinbedrijf. Daarvoor is eigen ver mogen nodig. Deze gedachte past trouwens volkomen in de wens droom van de regering, die bezits vorming als hoofdthema heeft. Onze gedachten blijven derhalve gaan in de richting van het scheppen van meer belastingvrije reserve mogelijkheden voor de midden stand. Het is bijzonder moeilijk deze te verwezenlijken zonder aantasting van het beginsel der fiscale rechts gelijkheid. Toch is het de moeite waard hier bepaalde risico's te aan vaarden. Het gebruik van belastingvrije re serves voor investeringsdoeleinden hoeft immers niet te betekenen dat een kleine ondernemer daarmee be lastingvrije bestedingsmogelijkheden krijgt. Die kunnen hem evengoed worden onthouden. Het gaat ons om de dringende noodzakelijke finan ciële versterking van het kleine be drijf, dat onmisbaar is voor een ge zonde economische structuur. Die versterking moet de gemeenschap een offer waard zijn. Wanneer zal dat inzicht doorbre ken? Voor: Dat het tussen deze buren niet bo terde was voor iedereen in de rechts zaal duidelijk zichtbaar. Zij wierpen elkander boze blikken toe; als blik ken hadden kunnen doden, had men op hetzelfde moment twee burenlij ken zien liggen. Desondanks kwamen deze lieden voor de groene tafel omdat zij op een gegeven ogenblik een onuitblus baar verlangen naar elkander heb ben gehad. Hoe zou men het anders moeten verklaren, dat de een dwars door de muur heen bij de ander pro beerde te komen? Dit alles is ge schied op de avond van de verjaar dag van buurman links. Natuurlijk woonden zij samen in hetzelfde huis. Als er geen samenwoning was zou de politierechter geen werk hebben. Nu geviel het dat buurman links zijn verjaardag vierde. De bakker had een taart gebakken met drie zwaantjes en allerlei barokke ver sieringen. De buurt werd genodigd het festijn mee te beleven. De glazen stonden op tafel en met behulp van geestrijke vochten was de gezellige stemming ontstaan die de Neder landse ver jaarspartijtjes kenmerkt. Maar buurman rechts was niet op het feest genodigd. Met een gezicht, niet ongelijk aan het onvriendelijke uiterlijk van de bison in de dieren tuin, stond hij in de gang van zijn woning op een afstand het opgewekt gesnap van de feestvierders aan te horen. Hij begon te roepen dat men zich stil diende te houden omdat hij niet kon slapen. Niemand hoorde daar iets van in het feestelijk tu mult. De verjaardagsvierders gingen voort met kwinkslagen, drinkgla zen, danspassen en grapjassen. Nu begon buurman rechts zich langzaam maar zeker verder op te winden. In zijn schuur had hij een tweedehands dwarsligger van de spoorwegen liggen. Die sleepte hij naar de gang. Vervolgens rekwireer- de hij zijn echtgenote. Samen beur den zij de dwarsligger op. En enkele seconden later stokte plotseling de opgewekte kout van de verjaardags visite. Een doffe dreun had de wo ning doen sidderen, en enig kalk dwarrelde van de zoldering neer in de borrelglazen. Nog was de gedachtenwisseling niet hervat, toen een tweede dreun de ramen deed rinkelen. Wat hier geschiedde was duidelijk: buurman rechts had het nuttige instrument van de spoorwegen gebruikt, zoals men dat in de middeleeuwen met 'n stormram placht te doen. Zoals de middeleeuwers de muren van de be legerde veste rameiden, zo ging hij de toch al dunne tussenmuur in de gang te lijf. Hij deed dat met over leg en met grote kracht. Toen de ge schrokken feestgangers de gang in dromden, vloog hun de kalk om de oren en tegelijk zagen zij dwars door de muur de dwarsligger op verjaar dagsvisite komen. Even later pro beerde buurman rechts een weg te banen door stofwolken en versplin terde stenen. De schade bedroeg bijna tweehon derd gulden en die zal de woeste buurman rechts aan de huisbaas moeten vergoeden, hoewel hij be weerde dat de jarige buurman links regelmatig melkbussen door de rui ten werpt. Bovendien kregen buur man rechts en buurvrouw rechts elk een week voorwaardelijk als verze kering in geval van een volgend ver jaardagspartijtje en een tientje boe te om het af te leren. „Ik begrijp niet", zei de officier, hoe iemand zó verlangend kan zijn naar de verjaardag van zijn buur man, dat hij wars door de muur gaat om er te komen." NU KOPEN of RESERVEREN IS GELD VERDIENEN! Enorme sorteringen in 1000 m2 zaak, o.a. 23 soorten TENTEN Ook zondags geopend van 14 tot 17 uur. Tel. 08851-1535 alleen in GENNEP NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 0 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. J. Janssen, Leunen Tel. 1361 Albionstraat 15 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray TeL 1152 (04780) b.g.g. 1001 GESLAAGD Aan de modevakschool te Haarlem slaagden de dames W. Geurts uit Venray en M. Cox uit Veulen voor costumière en coupeuse. Zij genoten hun opleiding bij mevr. T. Keuten- van Gerven, Bergweg 2a. OPBRENGST KOLLEKTE De kollekte t.b.v. Mariannhill, die zondag 21 februari j.l. in de Grote Kerk werd gehouden heeft ruim 1200,opgebracht. Bovendien is aan Pater Rector door enkele fami lies een jaarlijkse bijdrage toegezegd van f 100,ten behoeve van de priesteropleiding in dit klooster. PRIESTERWIJDINGEN IN ROERMOND Op zaterdag 3 april ontvangen 17 jonge Limburgers uit handen van mgr. P. Moors de H. Priesterwijding. De plechtigheid vindt traditioneel plaats in de Kathedrale Kerk. On der de wijdelingen bevindt zich o.m. Gerrit Pouwels uit Heide. AGENDA CENTRALE N.K.V. VENRAY Vrijdag 12 maart 20 uur in zaal W. Manders houdt de KABO 'n groeps vergadering voor leden werkzaam bij St. Anna, Paters Franciscanen, Jerusalem, St..Jozef, Paschalis, St. Servatius en Ziekenhuis, om te ko men tot het kiezen van een groeps bestuur Katholieke Instellingen. Maandag 15 maart 20 uur in zaal W. Manders vergadering voor de le den van St. Raphael en St. Bonifa- tius om te komen tot oprichting van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, K.B.V. Wij verwachten op deze vergade ringen zeer veel belangstelling. ST. DEUSDEDIT De landarbeidersbond St. Deusde- dit hield in café Manders onder lei ding van voorzitter Willemsen zijn jaarvergadering. Gasten daarbij wa ren kapelaan Bors en districtsbe stuurder van Gageldonck. Het blijkt niet allemaal even gemakkelijk te zijn in deze vakorganisatie, waarin men liefst 20 onderscheiden CAO's heeft. De districtsbestuurder gaf een duidelijk overzicht vas het vele wat de organisatie doet. Sinds 1952 zijn de gemiddelde inkomens gestegen met 80 procent, tegenover een stij ging van 30 procent van de prijzen. Dat betekent een reëele inkomen verbetering voor de landarbeider van rond 50 procent, afgezien van het feit, dat langere vakantietijden en kortere werktijden het ook deze groep gemakkelijker maakt. Kapelaan Bors hield een interes sante inleiding over de vraag waar heen de arbeiders op weg zijn en lokte een levendige discussie uit over de beloning in de toekomst Uit de jaarverslagen bleek dat het ledenaantal van deze vakorganisatie nog altijd groeit en dat ook de finan ciële kanten goed beheerd worden. Pater Camps kreeg van de landar beiders een schop cadeau en de vol gende zal ook nog wel komen. Vooratter Willemsen en secretaris penningmeester Minten kregen hun mandaat weer verlengd en zo kan St. Deusdedit met goede moed het nieu we verenigingsjaar ingaan.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1