te miniq danóiuimte moet emigreren t masutei ien 't land catneval van piël en haas SCHOPPEN TROEF NKV Venray filmvorming Oud worden Natuurzuivere VRIJDAG 5 MAART 1965 No. 9 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFFRÏAH VOOR VFMFAY FM HMQTRFFFM ADVERTENTIEPRIJS 8'/. ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ÜL^IVDLHU V UUl\ V CrlllXM. I UIVlO ll\GlVC(ll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) De heer Bartels zal zich in de laat ste raadsvergadering beslist niet de illusie gemaakt hebben B. en W. eens gauw even attent gemaakt te hebben op een brandend probleem( nl. dat van te overvolle dansgelegenheden op bepaalde tijden en bij bepaalde omstandigheden, speciaal in Venray- kom. B. en W. hebben zich namelijk al enkele jaren aan de steeds groter wordende somma's, die geïnd wor den via de vermakelijkheidsbelasting een vrij goed beeld kunnen vormen van hoe overvol het zo nu en dan wel in de bestaande dansgelegenhe den of liever in die ene kan zijn. Daarbij hebben zij direct een over zicht of deze „overdrukte" een per manent verschijnsel is of slechts bij bepaalde gelegenheden. Dat hij zich wel de illusie maakte, dat de Voorzitter van de gemeente raad door te wijzen óp de nieuwe brandveiligheidsvoorschriften en nauwer kontakt met de politie, de bezorgdheid van verschillende ouders weg haalde, is wat te simplistisch. Want men is er beslist niet door te zwaaien met brandveiligheidsvoor schriften noch door de politie aan de deur van een bepaalde dansgelegen heid te zetten en die nauwkeurig 't aantal bezoekers te laten tellen. Daar voorkomt men inderdaad dat het in die bepaalde gelegenheid te vol gaat worden, maar men dwingt anderen hun plezier elders te gaan zoeken. En wij voor ons geloven, dat in zulke gevallen de bezorgdheid van de ouders beslist niet geringer zal worden. Waar het om gaat is, naar onze be scheiden mening, dat we in Venray- kom vooral, een zo groot aantal danslustigen hebben (nog vermeer derd door danslustigen uit andere plaatsen en andere landen, die door reclames en. door bepaalde aantrek kelijkheden van bestaande dansgele genheden naar Venray zijn gelokt) dat als deze danslustigen op bepaal de data, als b.v. vastelaovesbals, al lemaal aan hun trekken willen ko men, er veel én veel te weinig ruim te beschikbaar is. Stelt men de be schikbare ruimte slechts aan 'n deel van de danslustigen ter beschikking door allerlei beperkende maatrege len, dan zal het andere deel, dat niet aan zijn trekken komt, waarschijn lijk protesteren, maar zeker op een andere wijze proberen aan de dans- lust te voldoen. En in welke richting dat gaat, daarover mag men zich o.i. toch wel zorgen maken. Geen zinnig mens zal betogen dat er bij de thans bestaande toestand geen maatregelen genomen moeten worden, maar men moet niet uitslui tend negatieve dingen doen. Met verboden en geboden lossen we dit probleem niet op, dat tevens een probleem is van de vrijetijdsbeste ding van een groot deel van de jeugd. Nu kan men natuurlijk zeg gen: zijn er nu geen andere verma ken voor de jeugd, maar feit is dat de jeugd dansen wil en dansen gaat en het schijnbaar heus niet erg vindt daarbij als haringen in een ton ge pakt te worden. Naast de zo noodzakelijke negatie ve dingen zouden wij ook graag po sitieve dingen zien gebeuren. Omdat die even noodzakelijk zijn. Er moet dansruimte bij komen. De bestaande dansgelegenheden zullen zo mogelijk moeten worden uitge breid of andere, nieuwe worden ge schapen. En dan dusdanig dat ze aan de smaak van de jeugd tegemoet ko men. Dat daarbij ook wel eens gedacht wordt aan het nieuw cultureel cen- NEDERLANDSE BEVOLKING Met een vruchtbaarheid van 20.7 geboorten per 1000 inwoners behoort Nederland nog altijd tot de gezonde, vruchtbare volkeren. Dit is ten dele te wijten aan het vroege trouwen, waarschijnlijk een gevolg van rede lijke lonen op jonge leeftijd. Dan is er ook nog een gezond aanvaarden van het kind; dit wordt beslist niet boven het hebben van een auto en allerlei electrische apparaten ge steld. De teruggang van het geboor tecijfer van 20.9 naar 20.7 is niets ongewoons. Wel blijft voor Nederland het pro bleem bestaan van de toename van de bevolking, die in 1980 tot 15,2 miljoen zal zijn uitgegroeid. Men vergeet het helaas te veel, maar ene redelijke beweging van emigratie blijft voor Nederland een van de middelen om onder de druk van te grote bevolking zo lang mo gelijk uit te komen. trum is logisch. Doch het staat vast dat b.v. de schouwburgzaal nooit voor een dansfestijn gebruikt kan worden. Er komt hoogstens ruimte in de foyer en die zal zo ongeveer aan 200 danslustigen plaats bieden. Afgezien van het feit of nu een foyer aan de smaak van de jeugd zal be antwoorden, is het duidelijk dat die ruimte in genoemde gevallen onvol doende is. Men kan dit betreuren, maar zo ligt de zaak nu eenmaal. Verder is die smaak van de jeugd een vrij moeilijke zaak. Want wie geen onbekende in Jerusalem is, zal het zijn opgevallen, dat terwijl in de ene dansgelegenheid als het ware geen mens meer bij kan, er in ande re nog ruimte over is. Waarom? Ook dat is een zaak, die wel eens bekeken mag worden. Want meer ruimte creëeren, die dan door de jeugd niet gebruikt wordt, heeft geen enkele zin. Trouwens als men toch aan het onderzoeken gaat (en dat lijkt ons niet te voorkomen) dan kon meteen eens bekeken worden of de klacht van de jeugd, dat het uitgaansleven zo duur is in ons Venray ook geen punt van onderzoek kan uitmaken. Misschien dat ook voor deze klacht dan een oplossing gevonden wordt. In ons steeds groeiend Venray, met een steeds groter in aantal wordend getal danslustigen moet er voldoen de ruimte komen om deze mensen die sport- of ontspanningsmogelijk heid te geven. De tekenen wijzen er op dat de be staande gelegenheden thans zo nu en dan daarvoor te klein zijn. Het zal zaak zijn om met inschakeling van het particulier initiatief te voor komen dat dit uitgroeit tot een war boel. Dat kan men niet alleen met nieuwe brandveiligheidsvoorschrif ten of politieagenten als portier. voor onze Venrayse Missionaris Pater Camps o.f.m. Hier volgt de derde verantwoording: Vorige stand 116.— N.N. te Nijmegen 5.—. GKS 5.— VH 3.75 Mevr. MH-V 1 BV 5.— NN 6 DL 10.— J vd B 2.50 NN 10.— HK 0.60 Opbrengst kollekte 60.03 Bejaarden huize St. Norbertus te Gennep 70.— NN 10 TOTAAL 298.88 „Wat is dat voor een wagen van Schoppen troef?, zo heeft menigeen zich tijdens de vastenavond-optocht afgevraagd. Het zal nu wel duidelijk zijn, maar voor wie het nog niet wist Het Parochiële Missiecomité van de Parochie St. Petrus Banden tracht met deze actie te antwoorden op een verzoek van Pater Camps om schoppen voor zijn Papoea's, die tot dusver hun graafwerk voor het da gelijks brood met de blote handen verrichten. Zoals U hierboven ziet, is er al het een en ander aan giften binnengekomen. De kleinste daarvan is van een kleine jongen, die de op brengst van zijn gezang langs de deuren de afgelopen dagen aan Pa ter Camps wilde geven. De grootste komt uit Gennep. Beide gaven spre ken voor zichzelf. Dat hadden we niet verwacht! Wilt u ook nog wat geven? Onze missionaris zal u er dankbaar voor zijn. U kunt met uw gave terecht op de volgende adres sen: Rotterdamse Bank te Venray, tgv Schoppen troef, giro 1025829 G. Koenen, Hoenderstraat H. Koch, Langeweg J. Bors, Bevrijdingsweg 12, giro 1054878 frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Als men op as woensdag liet ver slag van vastelaovend 1965 moet maken, dan weet je niet goed waar te beginnen. Het hoempa-hoempa- tedele dreunt neg wat na in een mee hoofd en er is in die drie dagen zoveel gebeurd, dat men wel eens de kluts kw(jt raakt met al die 9 prinsen met hun hofhoudin gen en dansmariedchens. ZONDAG Laten we toch een poging doen en beginnen bij het begin, toen Prins Christiaan op het stadhuis zijn ke ten kreeg. Die operatie op de raad zaal mag dan gezellig zijn voor de genodigde gasten, ze vraagt toch te veel van het nieuwsgierig publiek, die zelfs door de „gedunde" Konink lijke Harmonie niet „op tempera tuur" gehouden kon worden. Bijna anderhalf uur wachten wordt zelfs de sterkste Piëlhaas te veel, te meer waar de geluidsinstal latie geen geluid gaf. Een regiefout, die aan de plechtigheid binnen na tuurlijk niets af deed, maar het pu bliek buiten toch hinderde. Wat ook hinderde was de sneeuwbui die de kinderoptocht danig decimeerde. En dat terwijl het aantal ingeschreven deelnemers alle records gebroken had. Rest osn nog te vertellen dat Prins Christiaan op zijn beurt weer de jeugdprins René een deel van zijn macht overgaf en dat de Burge meester als eerste een onderschei ding kreeg van deze jeugdprins, die drie dagen lang werkelijk de onver moeibare aanvoerder was van een onvermoeibare jeugd, die in Garage van Haren hun hart hebben opge haald met hossen en springen. Trouwens de jeugd heeft overal de gegeven kansen gretig aangegrepen. In Oostrum was er een leuke kin deroptocht op die zondag, terwijl op het Veulen de kinderen werden ge trakteerd en in Oirlo de jeugd een extra bal had. Prins Christiaan hield een druk bezochte receptie in zijn keurig ver sierde residentie, waarop ook de Prnsen Martien van Oostrum en Prins Karei van Leunen acte de presence gaven. En dat terwijl in Leunen al de optocht getrokken had. Ook in Merselo trok op deze zon dag de optocht en werd Prins Jeu geridderd, evenals Prins Sjef van de Piëlreuzen, bij welke collega's prins Christiaan een bezoek ging brengen. Zondagavond viel de drukte in de café's ons iets tegen, maar in de di verse dansgelegenheden was men best te spreken over het aantal be zoekers en over de stemming. Maar de ouderen wilden kennelijk wach ten tot MAANDAG toen dan de grote optocht ging trek ken, langs de overvolle straten en pleinen. En inderdaad, Venrays op tocht mocht er zijn. Staatssecretaris Bartels, de „maak-de-kuip-vol"-ac- tie, het clandestien bouwen, het ver vallen van de extra industrie-subsi dies, de val van het kabinet; 't wa ren allemaal onderwerpen die de de bezoekers langs de straten voorbij zagen trekken, het een nog dwazer dan het ander. Een optocht, waar aan verschillende mensen heel veel moeite hebben gedaan. Moeite, die men beloond zag door een enthousi ast publiek, dat danig moest lachen om al die wagens en groepen, die feitelijk de route wel wat erg kort maakte. Een woord van lof ook voor onze fanfares en harmonieën, die op zo'n dag onvermoeibaar zijn. Toen dat allemaal voorbij was zat de stemming er terdege in, want nu waren niet alleen de dansgelegenhe den vol, maar werd er menig glaasje bier vertapt in de café's. DINSDAG de dag waarop de boerebrulluft door de dorpen trekt. Zoewel in de kom als in Ysselsteyn, Merselo, het Veu len en Leunen ieder jaar opnieuw het vastelaovesfeest bij uitstek. Wat ons altijd vei'wonderd, zijn 2 ding en. Hoe houdt de Boerekapel het uit en waar haalt men in hemelsnaam nog altijd die oude boerekarren van daan. Dinsdag is het dan ook weer een echt leuk feest geweest, waarop nog teveel ouderen verstek lieten gaan. Jammer was, dat men in de kom nog niet de les geleerd had van de geluidsinstallatie, die vele bezoe kers van het eigenlijke huwelijks- ceremonieel uitsloot. Maar dat zal dan het volgende jaar wel in orde komen. En ook nadien - ondanks de koude - was het weer druk in alle gelegen heden. Men heeft over belangstel ling beslist niet te klagen gehad. Dat was het dan. Misschien wat mager, maar we gaan een magere tijd tegemoet. We hadden misschien nog kunnen schrijven over de tien tallen Tanz-Mariedchen, die onver droten voor de muziek op dansten; over de Oud Prinsen Kompeneej, die met een werkelijk keurig rijtuig te- CENTRALE KAB WERD Onder leiding van de heer Val kengoed, voorzitter van de kring Venray van de KAB had de liquidi teitsvergadering van deze kring plaats in Hotel Kemps. Er bleek nog een liquiditeitssaldo voor overdracht naar het NKV aanwezig te zijn. Op deze vergadering, waarvoor veel be langstelling was van de zijde der vakbonden en geledingen, was ook aanwezig districtsbestuurder van Gennip uit Venlo en de heer G. Schols als vertegenwoordiger van 't gemeentebestuur. Districtsbestuurder van Gennip gaf tekst en uitleg hoe in de toe komst het NKV er uit zal zien en vertelde dat het sociale en maat schappelijke door de vakbonden en het cultureel godsdienstige en zede lijke door het NKV zal behartigd worden. Spreker bracht dank voor de wijze waarop de Katholieke Ar beidersbeweging steeds de belangen der Venrayse gemeenschap had ge diend. In het nieuwe NKV namen zitting de vertegenwoordigers der 14 vak bonden. Verder vertegenwoordigers van ...de geledingen de heren Maas, *Oirló; de Kleyn, Óostrum'; Reihtjes, Leunen, Jaspers, Ysselsteyn; L. Jans sen en Troisfontaine uit Venray- centrum. Bij de voorzittersverkiezing werd de heer Troisfontaine de nieuwe lei der. De aftredende voorzitter hield de leiding van de vergadering verder in handen en sprak de hoop uit dat de start van het NKV een goede zal zijn en dat door onderlinge samen werking ook het NKV in de toe komst er het hare zal bijdragen dat het Nederlands Katholiek Vakver bond in Venray die plaats zal kun nen gaan innemen welke deze orga nisatie verdient. AGENDA CENTRALE N.KV. VENRAY Vrijdag 5 maart 20 uur café Man- ders, Maasheseweg, jaarvergadering Landarbeiders. Dinsdag 9 maart 20 uur Hotel Kemps bestuursvergadering Trans port. Het bureau voor rechtsbijstand maakt bekend dat van af 1 april 1965 in Venray zitting zal zijn iedere eerste dinsdag van de maand van 5 tot 7 uur Jan Hensenstraat 6. Wij verzoeken onze leden en zeker de kaderleden dit uit te knippen en te bewaren. Wij vragen nog steedi PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bi| de portier N.V. INALFA VENRAY voorschijn kwam, over de monumen tale haas, die dinsdagavond als de finitief einde van 3 mooie dagen in brand gestoken werd; over de gezel ligheid in zalen en café's op de kerk dorpen. over de honderden cowboys waarin zich Venrays jeugd veran derd had, maar het baat allemaal niet De vastelaovend is voorbij. Negen moede prinsen zijn weer doodgewo ne Venrayse jongens geworden en hun raden van XI weer doodgewone Venrayse mensen, wat schor, wat hees en met een kater Drie mooie dagen zijn voorbij, zo als het vorstverlet voorbij is en wat overblijft is wat confetti aan een lantaarnpaal en een sliert serpentine aan een gevel 't Was wer Vastelaovend... het was een goed feest. En WERKGROEP Ballade van een soldaat Met „Ballade van een soldaat" krijgen we de kans een goede film te zien. Zij vertelt hoe een eenvou dige soldaat in de oorlog min of meer bij toeval een heldendaad ver richt en als beloning daarvoor kiest een kort verlof, om zijn moeder te gaan helpen. Tijdens de reis naar huis ontmoet hij een meisje wat het begin wordt van een aarzelend ontluikende lief de. Door allerhande oorlogsomstan digheden wordt zijn reis vertraagd en het weerzien met zijn moeder slechts een zeer kort oponthoud. De wreedheid van de oorlog geeft de film een tragisch einde. Dit is een bijzonder fijngevoelige film. Een filmisch meesterwerk van de Russische cineast Tchoekrai, waarin wederom wordt aangetoond, dat men met eenvoudige middelen en zonder beroemde sterren de pure filmkunst juist het beste kan dienen. Een film zonder politieke propa ganda, met waarheidsgetrouwe men selijke verhoudingen, waarin de ge negenheid van een zoon voor zijn moeder in ware proporties en edele zin wordt getoond en waarin de ont luikende liefde tussen jongen en meisje op een even eerlijke manier, zonder valse romantiek, met subtie le middelen wordt aangeraakt. Gaandeweg weet deze film meer te ontroeren en gaan we ons vereen zelvigen met het lot van deze men sen. De enkele oorlogsscène is qua vormgeving een uniek voorbeeld van een gruwelijke maar tegelijk diep menselijke confrontatie met de dra matische situatie van het individu in de strijd tegen de vijand en stelt daarbij de meese volslagen oorlogs films in de schaduw. Rijpere jeugd en volwassenen zul len dit alles naar waarde kunnen schatten, jongeren zal wellicht het een en ander ontgaan. Desondanks presenteert onze Werkgroep met deze film het aller liefst haar visitekaartje, want zij is met grote bezieling en bewogenheid gemaakt, dat zal niemand ontken nen. A. N. We hadden altijd wel gedacht dat de plattelandsbewoner een langer leven beschoren was, dan een stads mens. Een onderzoek in Bulgarije heeft dat nog eens overduidelijk aangetoond. Trouwens ook in ons land geven de statistieken ons ge lijk: het platteland heeft naar ver houding meer 100-jarigen dan de stedelijke concentraties. Het leven van de stadsmens wordt dan ook van alle kanten bedreigd, om zo te zeg gen loert het gevaar op iedere hoek van de straat, het jachtige leven vergt te veel van de stadsmens, de kleine behuizing werkt velen op de zenuwen, kortom wil men de 100 ha len, dan moet men daarvoor bij voorkeur niet de stad uitzoeken. Nederland heeft een respectabel gemiddelde ouderdom, mannen 73, vrouwen 76. Dit gemiddelde halen wij -o.a. door de vele 100-jarigen, maar een ontwikkeling als in Bul garije maken wij hier niet mee. Daar is men er achtergekomen dat er in 1956 op nauwelijks 8 miljoen inwo ners 654 mannen en vrouwen ouder waren dan 100 jaar, terwijl het aan tal „Methusalems" in 1928 nog maar 158 bedroeg. Deze sprong heeft de wetenschappelijke Academie van Sofia er dan ook toegebracht de zaak eens te gaan onderzoeken. Want wie weet hoeveel 100-jarigen Bulgarije nu, ruim 8 jaar na de telling van 1956, heeft. Men wil materiaal in handen zien te krijgen, waaruit men een ant woord kan afleiden op de vraag die velen bezig houdt: Waarom wordt de Bulgaar gemiddeld ouder dan be woners van andere landen? (Is het misschien de Bulgaarse yoghurt?) De academie van wetenschappen te Sofia moet het allemaal maar uit zoeken, maar uit een vooronderzoek naar de levensgewoonten van de 100 jaar en ouderen is reeds komen vast te staan: 1. alle 100-jarigen of zij die ouder zijn, leven op het land; 2. de meeste van hen roken niet, eten zelden vlees en drinken maar af en toe een borreltje. 3. allen verrichtten zij nog steeds licht werk. Zij zijn dus na hun pensionering niet stil gaan zitten. Een paar goede gewoonten zijn in elk geval vast over te nemen, al was het maar voor de zekerheid. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr. L. COENEN Henseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS MEVR. LUCASSEN-WILMSEN Tel. 1651 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1162 SPAARMUTATIES Spaarmutaties over februari 1965 van de zes boerenleenbanken in de gemeente Venray: Inlage 1.400.323,60 terugbetalingen 1.005.868,33, spaar- bedrag over februari 394.455,63. JAARVERGADERING KABO De Bondsvoorzitter A. C. M. Weij- ters van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel zei graag naar de jaarvergadering gekomen te zijn van de Venrayse afdeling omdat deze al tijd in een gemoedelijke sfeer ge houden worden. Het is een prettige afwisseling tussen al die soms lan ge en stijve vergadering in Den Haag, waar de bestuurderen telkens opnieuw met grote en zware proble men zitten. Men heeft soms de indruk, dat or ganisaties op levensbeschouwelijk terrein overbodig gaan worden, al dus deze bondsvoorzitter, maar niets is minder waar. Juist in deze tijd, nu een betrek kelijk materiële welvaart verkregen is, zijn op ander terreinen en or ganisaties dubbel hard nodig en vraagt men om een positief christe lijke instelling t.o.v. sociale, maat schappelijke en andere problemen. Hij was dankbaar dat hij ook op deze vergadering weer leden de gou den speld van de KABO uit kon rei ken. Vooral wat de ouderen onder ons gedaan hebben, aldus deze bondsvoorzitter, wordt in deze tijd zoveel vergeten. Zij hebben echter door hun lidmaatschap de organisa tie indertijd in het zadel geholpen, sterk gemaakt en van hun werk plukken nu anderen de vruchten. Zij waren de pioniers van de 38.000 leden, die de KABO thans kent De heer van de Waeter, oud-post bode, kreeg de gouden erespeld, de heren Frans Cremers, L. Hendriks en M. Peters werden gehuldigd voor hun zilveren lidmaatschap. In deze vergadering, die onder lei ding stond van voorzitter Th. Peters, werd nog eens duidelijk naar voren gebracht wat deze organisatie voor haar leden doet en deed. Bij het fi nancieel overzicht bleek een ruim kassaldo aanwezig, waarvan een deel gereserveerd wordt voor het diaman ten bestaansfeest van de Venrayse afdeling. Het jaarlijkse uitstapje van de jeugd van 14 tot 18 jaren is een groot succes. De subsidies werden op initiatief van de vergadering belangrijk ver hoogd. Zo krijgt het Priesterstudie fonds 200 procent meer, maar het kindervakantiewerk had zijn geld van vorig jaar schijnbaar nog niet afgehaald en eerst dan zal besloten worden of deze post verhoogd wordt. (Vervolg z.o.z.)

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1