s o rob van haaren APPELS rD N rD m co O O rD CD voor betere en mooiere meubels vloerbe dekking vitrages en gor dijnen kom 'ns kijken Oriëntatierit sr er Venrays Mannenkoor Storm in een glas water... Burgerlijke Stand O a o 3 r& 3 o- n 3 O— 3 3"* n 3 CD 3 0 3 ro 3 n O 3 T n 3 3 O n O o 3 7T rD 3 3 amfis AFWEZIG A. L. KR0FT GESLOTEN K.A.V. - Venray I HERVORMDE GEMEENTE De dienst in San Damiano begint zondag om half elf. Predikant is de Weleerw. Heer Keers. GEMEENTE RAADSVERGADERING Op de dinsdag te houden raads vergadering (aanvhng 6 uur) wordt olm. de volgende agenda behandeld. I. Vaststelling notulen der raads vergaderingen van 28 en 30 april 1964! 2 Mededeling van ingekomen stuk ken, met o.a. de goedkeuring van Ged. Staten van een in november 1962 genomen raadsbesluit. 3. Verhoging van het bedrag per leerling blo-school tot 20, 4. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het l.o. 65 (60,-) en ulo 80,— (75,-). 5. Vergoeding bestuur ulo-school van de in 1964 betaalde belonin gen voor gymnastiekonderwijs ad 9216,31. 6. Verpachting van grond aan S. Noyen, Haag 19 in Merselo. 7. Idem aan H. J. Willems te We- verslo. 8. Idem aan A. H. Voermans te Leunen. 9. Vaststelling van het uitbreidings plan De Brier bestemd voor klei ne industrieën. 10. Verdaging van 3 maanden van de raadsbeslissing omtrent het cen trumplan. De ingediende bezwa ren zijn nog niet allemaal onder zocht. II. Voorschotverlening op de exploi tatie vergoedingen voor 1965 voor het l.o. AFZET GASHAARDEN STERK GESTEGEN De snelle opmars van het leiding net voor aardgas in Nederland heeft in het afgelopen jaar een enorme stijging in de afzet van gashaarden, -kachels en -radiatoren tot gevolg gehad. In één jaar tijds is de ver koop in de winkels ruim verzeven- voudigd: van slechts 22.000 stuks in 1963 tot bijna 170.000 stuks in 1964. Hier stond een sterke daling in de verkoop van kolenhaarden tegen over. Kocht het publiek in 1963 nog 323.000 van deze kolenverwarmings- apparaten, in het afgelopen jaar wa ren het er niet meer dan 122.000. Het succes van het aardgas heeft echter niet geleid tot een teruggang in de verkoop van oliehaarden en kachels. Integendeel, de omzet steeg nog sterk van 106.000 in 1963 tot 178.000 vorig jaar. Ongetwijfeld speelt hier de olieprijs een rol, die mede door de ontdekking van de grote gasvoorraden uit concurren tievoorwaarden laag gehouden werd. Daardoor ook stapten velen van kolen op olie over, aangezien de ko- lenprijzen voortdurend in prijs ble ven stijgen. Gascomforen werden in 1964 even eens veel meer verkocht dan in het jaar tevoren, namelijk 340.000 stuks tegen 207.000 stuks. Voorts werden 196.000 (vorig jaar 140.000) nieuwe gasfornuizen en ovens aangeschaft. OP NAAR DE HONDERD De aktie van het Mannenkoor waarvan een deel der leden alle huizen van Venray-kom afgaat om niuewe leden te werven voor het koor, loopt lekker. Misschien dat die groep der leden, die thans nog steeds niet op pad is, nu binnen kort ook haar aandeel levert, dan is men des te vlugger klaar. De mensen op leden-werving uit beleven van allerhand. Ze bieden de dienstmaagd van Aalmoezenier Heymans netjes hun excuses aan dat ze haar uit bed gebeld hebben met de vraag of haar man misschien lid zou willen worden van het Man nenkoor. Niet iedereen weet waar de aalmoezenier woont en ook deze ledenwervers niet Over het algemeen wordt men prettig onthaald op deze rondgang en verschillende huisvaders gaven zich spontaan op, alsmede enkele grotere jongens om het koor te ver sterken. Anderen met een blik op moe der de vrouw houden het nog even in beraad. Als moeder de vrouw zich nu maar niet af laat schrikken vanwege 't feit dat man lief dan naar de repetities moet 's woensdagsavonds, dan komt de zaak best in orde. Het is een goede ontspanning en het aktief zelf iets doen. is nog altijd beter dan 't pas sief steeds maar voor dat televisie toestel zitten. Je leert er wat meer, krijgt er vrienden en helpt mede zichzelf en Venray op cultureel ge bied te verrijken. Als in 1960 Ven- ray's Mannenkoor 80 aktieve leden telde, dan moeten het er in 1965 ge makkelijk honderd kunnen zijn. En wat kan met zo'n koor niet gedaan worden. Daarom mannenbroeders niet lan ger getalmd. Wacht niet tot men op uw deur klopt, maar vul onder staande bon in en wordt lid van die grote mannengemeenschap, het Ven- ray's Mannenkoor. Gooi de ingevul de bon in de bus bij J. Tillemans, Eindstraat en kom woensdagavond naar de repetitie in Café In d'n En gel. Help de honderd vol maken. Ik geef me op als lid van Venray's Mannenkoor. Naam: ZONDAG A.S. IN DE PETRUS-BANDEN PAROCIE PREEK MET KOLLEKTE VOOR PRIESTEROPLEIDING MARIANNHILL A.s. zondag zal pater G. Willemse, Rektor van het Missieseminarie Mariannhill in de Petrus-Banden parochie preken over het thema: Priesteropleiding" De extra koliek- te hierbij is bestemd vóór de pries teropleiding van Mariannhill. De H.E.H. Deken heeft déze kollekte toegestaan als een aanvullende bij drage voor het aanzienlijk tekort waarmee dit werk in Nederland nog steeds gepaard gaat. Zolang de afzonderlijke missie congregaties nog verantwoordelijk heid dragen voor de hun toever trouwde missiegebieden, hebben zij jaarlijks de grote zorg om de open gevallen posten opnieuw te bezetten met paters of broeders. Daarom zijn zij verplicht in het moederland een eigen opleidingsinstituut te onder houden. Financieel zijn deze oplei dingshuizen een blok aan het been van de mssionerende congregaties. Omdat een groot deel van de presterkandidaten afkomstig is uit kinderrijke gezinnen (vaak 8 tot 10 kinderen!), zijn de ouders natuurlijk niet in staat het benodigde kostgeld te betalen 1500,per jaar). Mis siecongregaties zoals Mariannhill moeten hun inkomsten praktisch he lemaal uit „bedel"-akties ontvangen. Daarom drukken de jaarlijkse te korten, die gemiddeld ongeveer 500,- per jongen per jaar belopen, zwaar op de schouders van deze missiona rissen. De paters van Mariannhill doen daarom een dringend beroep op de hulp van de katholieke gemeente Venray, waarvan zij deel uitmaken. Door het Concilie is duidelijk ge steld. dat het missiewerk niet een hobby is van de congregaties, maar dat het de katholieke 'gemeenschap' of parochie is, die de missionarissen uitzendt, om in hun naam het werk te doen. Het is daarom voor de hand liggend, dat deze misisonarissen hiervoor steun vragen bij de katho lieke gemeenschap. Verheugend was een gift van een onbekende gever uit Venray, die door de Paters van Mariannhill on langs ontvangen werd met de ver melding: Mijn eerste A.O.W., 135,-. We hopen dat Venray „haar" mis sionarissen van Mariannhill niet in de steek zal laten! (Giften voor de priesteropleiding Mariannhill kunnen ook overge maakt worden op giro 102.11.11 ten name van Missieseminarie Mariann hill, of op hun rekening bij de Ned. Credietbank). I M.A.C. ROOY Zaterdagavond houdt de Motor- en Automobielclub Rooy een avond- oriëntatierit, waarvoor iedereen wordt uitgenodigd, ook al kennen zij de sport nog niet. De rit heeft een lengte van 45 km en wordt verreden met een gemid delde van 24 km. Er wordt uitslui tend over verharde wegen gereden, zodat u met een schone wagen weer aan de finish komt. Extra schijnwerpers zijn overbo dig, want alle punten zijn in nor- maa licht goed te zien. Deze rit telt mee voor de clubcompetitie, dus er wordt gereden in een A en B klasse. OVERLEDEN NA AANRIJDING Woensdag overleed in het zieken huis te Venray de 45-jarige Mevr. Smits uit Oirlo, die indertijd gewond werd toen zij in de taxi van de heer Rongen zat. Zoals bekend werd deze, op weg naar het ziekenhuis, waar Mevr. Smits een kind naar huis ging halen, midden in Oirlo door 'n hartverlamming getroffen en botste de wagen tegen de kerkhofmuur. Mevr. Smits werd daarbij zodanig gewond dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Hier is zij woensdag aan de gevolgen van dit ongeval overleden. GESCHIED- EN OUDHEIDKUNDIG GENOOTSCHAP Het Geschied- en Oudheidkundig Genootschap Limburg hield woens dagavond tesamen met de kring Venray een vergadering in Hotel Kemps. De Voorzitter van deze ver gadering, Pastoor Driessen uit Well, kon behalve een dertigtal gasten, waaronder de H.E.H. Deken en de Burgemeester en echtgenote, ook de spreker van die avond begroeten Drs. C. A. A. Linssen, die kwam spreken over het totstandkomen van het Over-Kwartier Gelre. Tot dit Over-Kwartier heeft ook Venray lange jaren behoord. Drs. Linssen wees er op dat onze huidige provin cie Limburg feitelijk eerst vanaf 1840 bestaat en zelfs de naam Lim burg is verkeerd, want het grootste gedeelte van deze provincie is Gel ders geweest. Van Middelaar tot Nieuwstad toe heeft onder de Gra ven en Hertogen van Gelderen ge hoord, evenals later Maas en Waal, de Veluwe en het gebied rond Zut- phen, de andere kwartieren flands- delen) van het oude hertogdom. Spreker wees er op dat na Karei de Grote er feitelijk een soort nie mandsland ontstond, omdat zijn groot rijk in allerlei delen uiteen viel. Daardoor kregen adelijke he ren, zoals die van Wassenberg de kans hun macht en invloed uit te breiden. Deze heren van Wassenberg trokken omstreeks het jaar 1000 naar Geldem, waar zij bezittingen hadden liggen. Bezittingen, die zij door koop, erving, trouwen en schenkingen dermate wisten te ver groten, dat in 1339 toen Reinard 2 hertog werd van Gelderen, het bo vengenoemde gebied geheel onder hun beheer stond. Uit akten weet men bv. dat de heerlijkheid Oostrum in 1257 bij Geldern kwam, Geysteren in 1304, terwijl uit een schenkingsakte bij de stichting van de Munster-abdij in Roermond (eveneens door de graven vn Gelderen) blijkt, dat in 1220 Venray al onder Gelders beheer was. Na de pauze vertelde de heer Lins sen iets meer over de hertog Reinald 2 tussen wiens kinderen later een erfenisstrijd zou gaan ontbranden, die er mede oorzaak van werd, dat het grote hertogendom op den duur versnipperde en reden was van de opkomst der Guliks (Julich). Een interessante avond, die vol gens Pastoor Driessen ook wel dui delijk maakte hoe weinig feitelijk nog bekend is van de oude geschie denis van onze plaats en streek. Hij hoopte dat hier eerlang verbetering in zou komen als een archivaris aan kon worden gesteld, die uit oude ak ten en boeken deze geschiedenis zou kunnen gaan achterhalen. DE POLITIE MELDT: Deze week is het weer niet zo mooi geweest. Vrijdag al botste 'n vracht auto op de Midden Peelweg tegen een personenauto, die van de Beek- weg kwam en geen voorrang ver leende. Beide wagens werden zwaar beschadigd, maar persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Zaterdag lette een wegrijdende personenauto in de Patersstraat on voldoende op het achteropkomende verkeer, reden waarom een andere wagen plotseling moest uitwijken, maar dit niet kon zonder brokken. Maandag werd de politie gehaald bij een verstikkingsgeval, waarbij de 77-jarige heer v. d. L. bij het eten getroffen werd. Hulp kon hierbij niet meer baten. Dinsdag week op de Albionstraat in Leunen een Duitse vrachtwagen met aanhanger uit voor een gepar keerde wagen, maar blokkeerde daarmede de weg voor het tegen komend verkeer, dat bestond in een volkswagenbusje. De chauffeur hiervan trachtte de grote kolos nog te ontwijken, maar slaagde hier maar gedeeltelijk in. Het busje werd vernield, evenals de vrachtwagen, terwijl de chauffeur ervan het busje terwijl de chauffeur er van 't busje dingen naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, alsmede de 5 inzittende meisjes, die echter na be handeling naar huis konden terug keren. Op de Maasheseweg werd een brommer gegrepen, die van het fiets pad af, de weg opzwenkte. Het bleef gelukkig bij wat materiële schade. Het bezoek van de Staatssecreta ris voor Volksgezondheid Dr. A. Bartels aan Venray bij gelegenheid van de opening van het nieuwe ver plegershuis en de bejaardenpavil joens, heeft een onverwacht gevolg gehad. In de Nederlandse Pers zijn namelijk soms zelfs groot opge maakte artikelen verschenen als zou deze Excellentie een ridderorde van de vastelaovesvereniging „De Piëlhaas" hebben afgeslagen of lie ver hebben moeten afslaan omdat 't Kabinet besloten had dat, nadat Mi nister Luns in Helmond een cama- valsmuts was aangeboden, voortaan geen enkel lid van de ministerraad zich met een dergelijke plechtig heid meer zou inlaten. Een storm in een glas water, waar zelfs de voorlichtingsdienst van het Departement voor Volksge zondheid mee heeft zitten tobben. Wat is er in werkelijkheid ge beurd? In zijn openingsrede merkte de Staatssecretaris op dat het nieuwe verplegershuis de verplegenden van Huize Servatius in de gelegenheid zou stellen rust en ontspanning te zoeken, na hun zware taak in de in richting vervuld te hebben. Hij had uit het Servaas-nieuws, het blad van de inrichting, dat hem met de uit nodiging was toegestuurd trouwens al gelezen, dat er diverse aktivitei- ten voor ontwikkeling en ontspan ning van de verplegers op touw wa ren gezet o.a. zelfs een prinsenbal. En hij had als rechtgeaard Limbur ger (dr. Bartels is uit Venlo geboor tig en niet zoals De Volkskrant zegt uit Venray) zelfs gauw op de kalen der gekeken of dat bal niet was op dezelfde dag als die van de ope ning, want hij had graag nog eens een dergelijk festijn meegemaakt. Dit gedeelte uit zijn openingsrede was er later, toen het officiële ge deelte voorbij was, aanleiding toe dat een Venrayse kennis van de Staatssecretaris hem er op wees, dat hij alsnog de kans had een dergelijk vastelaovesfestijn mee te maken, want diezelfde avond had de Ven rayse Vastelaovesvereniging zijn prinsenzitting. Bovendien zou De Piëlhaas 'n dergelijke gast op waar dige wijze weten te ontvangen en zeker niet onderdoen voor Helmond, dat Minister Luns enkele weken te voren gefêteerd heeft. De Staatssecretaris moest tot zijn spijt zeggen niet nog 's avonds in Venray te kunnen blijven, in ver band met enkele particuliere afspra ken, maar anders had hij graag van in de week van 11 t.m. 17 febr. 1965 GEBOREN: Vloet, Ronald, Overloon Claessens, Gerardus, Oirloseweg 14 Maas, Hendrikus, Meerlo Janssen, Maria, Kruisstraat 6 Verhaaff, René, Oostsingel 18 Deenen, Gerardus, Vierlingsbeek Kleuskens, Anna, Tolstraat 7 Linskens, Anna, Molenweg 7 v. d. Heide, Euphemia, Hoebertw. 10 de Groot, Dora, Broekweg 10 OVERLEDEN: Classens Martinus, echtgenoot van Wismans, Maria, 74 jr., z.b. te Venray Hitipeuw, Johannes, echtgenoot van Syauta Wilhelmina, 58 jr., fabr.- arbeider te Venray ONDERTROUWD: Verschueren, Wiro, 26 jr., kok te Venlo, Vondelstraat 31 en Weij- mans, Petronella, 23 jr., werkmeis je te Venray, Past. v. d. Gaetstr. 53 van der Borst, Peter, 36 jr, pluim veehandelaar te Venray, Maashe seweg 59 en Lockefeer, Florentina 37 jr., onderwijzeres te Breda, Verbeetenstraat 73b Keuten, Franciscus, 27 jr., technisch instructeur te Groesbeek, Pr. Hen- drikweg 9 en Vissers, Maria, 25 jr. medisch analiste te Venray, Al bionstraat 9 GETROUWD: Verschuren, Jacobus, 30 jr., onder wijzer te Venray en Heidens, Ger- truda, 20 jr., z.b. te Bergen Hulleman, Martinus, 22 jr., timmer man en Verstappen, Jacquelina, 19 jr, beiden te Venray Menting, Hendrikus, 23 jr. metselaar te Doetinchem en Arts, Gerardina, 21 jr., te Venray. de gelegenheid gebruik gemaakt. Of dan eenzelfde plechtigheid nodig was als die zijn ambtsgenoot Luns in Helmond had moeten ondergaan, liet hij verder in het midden. Z.i. was dat niet aan de orde omdat hij jammer genoeg niet kon ko men. En daarnaast stelde hij lachend de vraag of een staatssecretaris wel naast een Minister en dan nog wel naast Minister Luns kon gaan staan, bekleed met dezelfde vastelaoves- versierselen. Daarmede was de zaak afgedaan en ging de Staatssecretaris over op een ander onderwerp van gesprek. Toch schijnt iets van dit informele en vriendschappelijk gesprek opge vangen te zijn door oren, die fat soenshalve gesloten hadden moeten zijn, want maandag kon men plotse ling lezen dat de Staatssecretaris 'n onderscheiding geweigerd had van de Piëlhaas (die zelf van deze hele geschiedenis niets afwist, laat staan van een onderscheiding) en dat om dat het Kabinet zulks niet wenste. Het Kabinet wist van deze zaak ook niets, dus er volgde dementi en een en ander werd een rel. De Venrayse Piëlhazen hebben de Staatssecretaris die evenals zijzelf plotseling en onverwacht in het nieuws kwamen een Limburgse vla gezonden tot troost en sterkte en hebben hem beloofd dat als er werkelijk onderscheidingen zullen worden verleend, eerst de gebruike lijke diplomatieke en protocollaire stappen gedaan zullen worden. BOTWEG PERS NEGEREN? Bij de exploitatie van de reclame in t.v. en radio zal volgens Minister Bot de dag- en nieuwsbladpers slechts een zeer bescheiden rol spe len. Vanzelfsprekend zal het de pers zijn, die de meeste concurrentie van de etherreclame te duchten heeft. Begrijpt men minister Bot goed, dan redeneert hij als volgt: de pers zal zeker schade lijden, maar dat is een economische aangelegenheid, die in de lijn der ontwikkeling ligt. Zo als men ook kan stellen: kleine middenstandszaken verdwijnen, om dat de grootwinkelbedrijven steeds meer greep op het koperspubliek krijgen. Ook dat ligt in de lijn der ontwikkeling. Maar een dergelijke vergelijking gaat mank. Men kan onze persorga nen toch kwalijk vergelijken met een kruidenierswinkel. De pers is de draagster van belangrijke geestelij ke en culturele waarden. Een vrije pers is een onmisbare voorwaarde voor een goed functioneren van on ze democratie, maar persorganen die commercieel zwak staan, kunnen deze functie niet uitoefenen, althans moeilijk volhouden. Daarom moeten de persorganen straks ook in staat worden gesteld aan de etherreclame deel te nemen. Komt minister Bot dienaangaande niet met duidelijke voorstellen, dan is 't te hopen dat de volksvertegen woordiging hem daartoe zal dwin gen. WAPENHANDEL Naar pas nu is gebleken vormde Nederland een tussenstation voor 'n duistere sluikhandel met Oosteuro- pese wapens. Het vliegveld Beek bij Maastricht bleek een centrale lucht haven te zijn voor miljoenentrans porten van wapens uit Praag naar Noord-Afrika. Er zijn een paar arrestaties ver richt, enkele buitenlanders zijn ont komen. Men vraagt zich echter af hoe het mogelijk is geweest dat een vlieg tuig onder de ogen van het lucht havenpersoneel kan worden overge schilderd met niet bestaande regis- tratieletters en hoe Nederlandse in stanties zich zo hebben laten mis leiden. Hoe zit het met de samen werking tussen justitie en veilig heidsdienst? Vragen, die op een duidelijk ant woord wachten. 0- 1-S M* I IQ. GD 1 W* H GD Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje ELVIRA WILHELMINA Willi Clephas Anneliese Clephas-Nolzen Rath Anhoven 5141 (Duitsl.) Nelkenstrasse 4, 9 februari '65 Truus Gommans en Jan Pijpers geven U hierbij kennis van hun voorgenomen huwelijk waarvan de plechtige inze gening zal plaats hebben op dinsdag 23 februari a.s. om 10 uur in de parochiekerk van Christus Koning. Dagadres: „Prinsenhof", Wilhelminastr. Receptie: 14.0015.30 uur Toekomstig adres: Langstraat 49, Venray Juwelier Horloger - Opticiën JOS JANSSEN en MARIET VAN ZWAMEN hebben de eer U kennis te geven, namens wederzijdse ouders, van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de plechtige inzegening zal plaats hebben op zaterdag 27 febr. om 10 uur in de paro chiekerk van St. Petrus- Banden te Venray. Venray, Past. v d Gaetstr. 6 Venlo, L. J. Costerstraat 22 Dagddres: Café v d Laar, Merseloseweg 36, Venray. Toek. adres: L. J. Costerstraat 22, Venlo Ondertrouwd: P. M. SEEGERS W. M. J. JANS De huwelijksinzegening zal plaatsvinden tijdens een pl. H. Mis op vrijdag 26 febr. 1965 om 10.30 uur in de pa rochiekerk van de H.H. Theobaldus en Anthonius te Overloon. Receptie van 16.3017.00 uur in Hotel „De Piasmolen" te Mook bij Nijmegen. Amsterdam, Deurloostraat 9 Overloon, Venrayseweg 15 Toek. adres: Arthur van Schendellaan 21, Uithoorn Voor de vele hartelijke blijken van deelneming betoond bij de ziekte, het overlijden en de begrafenis van mijn lieve man en onze pappa ARNOLDUS ANTONIUS JANS-BEKEN betuig ik mede namens mijn kinderen en wederzijdse ouders, mijn oprecht hartelij ke dank aan heren Geestelij ken in het bijzonder Kapelaan Bors, dokter van Thiel, heren doktoren, eerw. zusters en ver plegend personeel van het St. ELsabeth-ziekenhuis, de fami lie, zijn vrienden en alle be langstellenden en de leden van de KAB en in het bijzon der de buurt, alsook aan de Begrafenisverzekering de „De- la" te Eindhoven en de heer J. Noijen voor de keurige ver zorging van de begrafenis. P. Jans-Beken-Thuyls en kinderen Venray, februari 1965 Wilhelminastraat 26 MISE AU CHATEAU Chateau Troplong Mondot 1961 een zeer goed jaar. Apellation St. Emilion grand cru classée, per fles 10.50 in originele kist 12 flessen 9.00 per fles. De voorverkoop van de 1964er wijnen is deze week voor het laatst. Zij die nog geen folder hebben, kunnen deze nog krijgen. Wijnhandel W. L E E N E N Henseniusstr. 1 Tel. 1801 vanaf zaterdag 20 febr. t/m zondag 28 febr. Zenuwarts Wegens sterfgeval vrijdag 19 februari Café v. d. Laar, Merseloseweg Woensdagavond om 8 uur in de Burggraaf Carnavalsavond Trouwe opkomst verwacht. Het bestuur Schoolstraat 29 Witte Kelnersj asjes Serveerschortjes naast Raadhuis Hofstraat 2 - tel. 1473 I DAMES- HEREN- EN KINDERPARAPLUIES in Pouwels Warenhuis Hofstraat 10

Peel en Maas | 1965 | | pagina 2