Centrum plan vastolaovend WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN £E?KÏ! Oudere bejaarden hebben bet te krap... Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 No. 7 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 Je doet een eigenaardige ontdekking als de Venrayse burger voor de maquette staat van het nieuwe centrumplan. Het eerste wat hij doet is begrijpelijkerwijze proberen uit te zoeken of zijn eigendom onberoerd blijft. Blijkt nu zulks het geval, dan kijkt hy eens hoe de Julianasingel doorgetrokken wordt naar de Langeweg, hoe daar in de Eindstraat nog al het een en ander veranderen gaat, hoe er een nieuwe winkelstraat komt ten westen van de School straat en wat er veranderen gaat in de buurt van de Paterslaan op de hoek LangewegKempweg. En als hij dat allemaal eens bekeken heeft, dan hoor je hem mompelen dat „ze" nog al wat van plan zqn en dat het een bom duiten zal kosten om dan stee vast te eindigen met: het zal myn tijd wel duren. Psychologen zouden er beslist een kluifje aan hebben aan deze reactie, maar zelfs zonder psycholoog te zijn, zal men ervaren dat de doorsnee burger voor dit hele centrumplan (voor zover zijn eigendom er niet mee gemoeid is) maar moeilijk en thousiast te krijgen is. „Ze" moeten maar doen, wat „ze' niet laten kunnen En is zijn eigendom er mee ge moeid en wordt hij grond of huis, of zaak kwijt, dan is er van enthou siasme helemaal geen sprake. „Ze' doen dan maar net of er geen parti culier eigendom meer bestaat. VERNIEUWINGEN Waar ligt dit aan, wat is er de oorzaak van? Dagelijks staan we oog in oog met vernieuwingen. Ze zijn van techni sche, sociale, economische of van andere aard. Ons eigen woonplaats is daar een prachtig voorbeeld van. Het slapend dorpje is in korte tijd uitgegroeid tot een winkelplaats van betekenis en op de vroegere vuilnis belt is de ene fabriek na de andere verrezen. En dat in een tempo, dat ons dagelijks doet verbazen. De oude landbouwbedrijven met het kippen hok en de boomgaard zijn er niet meer. De boeren zijn specialisten geworden. Kassen verrijzen en mon- sterkippenbedrijven. Een vernieu wing, die dagelijks doorgaal^Al deze vernieuwingen beinvloeden elkaar en scneppen een nieuwe, andere we reld. Dc wereld, waarin we nu in 1965 leven Met 22 nationaliteiten in één ge meente, die vroeger veilig omsloten lag tussen Peel en Maas en waar de enkeling, die uitvloog wantrouwend bekeken werd Dat tempo ligt ongemeen hoog, maar de meeste mensen realiseren zich dat niet meer. Men vraagt zich soms af of zij niet geleefd worden in plaats van dat ze zelf leven. Ze doen hun arbeid, ze eten en drinken, kij ken naar de televisie en slapen. Maar desondanks bouwen ze op de een of andere manier mee aan weer nieuwe vernieuwingen, brengen ze het tempo nog al hoger. En dan op eens ligi: daar een tekening, een plan dat Venray laat zien in 't jaar 2.000. Dat klinkt zo enorm ver weg en toch zijn het nog slechts 35 jaren. Het grootste deel van de mensen van nu, zal in dat nieuwe Venray nog leven. Of ze ook beleven, is een andere kwestie PEELSTAD Prof. Thijsse zal misschien lachen als hij die maquette ziet. Want, zegt hij niet dat omstreeks het jaar 2.000 hier in deze contreien een Peelstad zal liggen met enkele honderddui zenden inwoners. En Mr. Peeters betwijfelt of we in het jaar 2.000 wel aan de 40.000 inwoners komen. Ja en wat zal zich de doorsnee burger dan sappel maken over een nieuw gemeentehuis op de Eind- straat, als zelfs de winkelier zich nog maar nauwelijks realiseert dat een Grotestraat en Hofstraat (om van andere winkelstraten maar niet te praten) over misschien twintig ja ren niet de centrale winkelstraten meer zullen zijn, maar de nieuwe winkelstraat langs West of de Schoolstraat. ONKUNDE Moet men dan enthousiast staan te springen, dat er tegenover de Pa terskerk een torenflat is geprojec teerd en juichend rondvertellen dat we om htt centrum heen twee, drie en vierbaanswegen gaan krij gen? Moet we een boekwerk samen stellen, wat we na lange studies wel denken over de nieuwe bin nenwegen, die nu hoofdstraten moe ten ontlasten? Natuurlijk niet. Waar het om gaat is, dat er nog steeds mensen in Venray rondlopen, die totaal geen weet hebben van 'n Lollebeekplan, hoogstens dat het iets met de boeren te maken heeft. ,De mensen die je vraagt naar het recreatieschap Peel en Maas, menen voor een deel dat je het hebt over een kwitantie van dit blad en niet over een samenbundeling van zeven gemeenten met 53.000 inwoners en 37.000 ha groot om voorzieningen mogelijk te maken voor de ontspan ning van velen. Waar het om gaat is, dat nog velen niet eens weten wat voor plannen men in kerkdor pen en in het centrum heeft, voor uitbreidingen, saneringen e.d. En dat een sportplan iets is, waar van velen nog geen kaas gegeten hebben Nu is het natuurlijk vrij gemak kelijk de beschuldigende vinger naar de kranten te wijzen. „Dan mankeert het toch wel erg aan jul lie voorlichtingen dat is dan misschien wel ten dele waar. Maar waarvoor geen belangstelling is, wordt het moeilijk belangstelling te wekken. Dan moet men andere din gen gebruiken dan krantenartike len. DAT KAN NIET Dit alles en nog meer, wat we als gemeenschap op stapel hebben staan kan niet voltooid en goed worden, als het niet gedragen wordt door enthousiasme, waaruit weer samen werking, samen-doen ontstaat. Sa menwerking van hoog tot laag, sa menwerking onderling. Het is geen zaak van plannen makers alleen, van enkele ambtena ren op het gemeentehuis, van een stedebouwkundige ergens ver weg, van een cultuur technische dienst in Roermond. Dat zijn dingen, die ons allemaal aangaan, ons allemaal ra ken. Dat begrip ontbreekt o.i. nog teveel. Midden in Düsseldorf op een groot druk plein heeft men voor jaren eens een grote platte glazen bak ge zet, waarin door de gemeente ma quettes werden geplaatst van alle nieuwe plannen, die op stapel ston den. De ene keer liet men eens zien hoe men de wegen in deze zwaar getroffen stad ging verleggen en waar er nieuwe kwamen. De andere keer werd een bepaald uitbreidings plan, of liever herbouwplan uitvoe rig gedocumenteerd daar getoond en er was altijd belangstelling. Men zag in poppetjes en in huisjes het niuewe voor zich, midden tussen de mensen. Deze voorlichting heeft haar werk schijnbaar zo goed gedaan, dat men nu ook elders in de stad dergelijke showkasten heeft geplaatst en zo in het waarachtig aan kranten geen gebrek hebben Düsseldorf ook 'n soort visuele voorlichting heeft be dreven, die de burger nolens-volens op de problemen duwde, waarmede zijn stad te tobben had en heeft. Het gaat ons er beslist niet om, dat op het Henseniusplein een der gelijke showkast zal komen, al zou hij beslist wel resultaten hebben. Maar ergens moet toch de mogelijk heid gevonden worden om de bur ger eens wat meer kennis te geven van wat er komen gaat. Die vele tekeningen en schetsen zullen op de eerste plaats voor het werk als zodanig worden gemaakt, maar hoeven daarom nog niet altijd in de laden en de bureaux van ge meente e.d. opgeborgen te zijn. Is er nergens expositieruimte te vinden, waarin ook de gemeente an ders dan in lange en verveldende rapporten midden onder de mensen laat zien, wat er zo allemaal op sta- per staat, wat er voor plannen zijn en hoe ze gaan worden. Zo moeten er meer dingen gevon den worden, om de burger iets meer met zijn neus op deze ook voor hem belangrijke dingen te duwen, opdat ook hij gegrepen wordt door wat meer vuur en wat meer belangstel ling dan alleen voor voetbal of tele visie, maar dat hem de toekomst van eigen plaats en eigen gemeente meer ter harte gaat. Staatssecretaris Dr. A. Bartels bij zijn rede in Huize Seravtius, waar hy zaterdag onder grote belangstelling het nieu we verplegershuis en de nieuwe bejaardenpavil joens opende. Voor een nabeschouwing hierover zie artikel elders in dit blad. Foto: G. Kruijsen. Voor vele ouden van dagen is het leven na 1 januari iets zonni ger geworden door de verhoging van de a.o.w.-uitkeringen. Maar nog altijd is er sprake van een sociaal-minimum, d.w.z. van de uitkering alléén kan men misschien dan alleen rondkomen, wan neer zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, die min of meer ernstiger financiële konsekwenties hebben. Ten aanzien van deze uitkeringen doet zich devraag voor of het wel redelijk is dat de uitkeringen voor bejaarden van alle leeftijden gelyk zyn. Is het wel zo vanzelfsprekend dat iemand van 80 jaar hetzelfde pension krygt dan iemand van 65? Of zou differentiatie naar leeftijd wél nodig zyn? HOGERE UITGAVEN BIJ OUDER WORDEN Het is een publiek geheim dat er in kringen van maatschappelijk werk velen zijn, die menen dat aan bejaarden van zeer hoge leeftijd (bijvoorbeeld boven de 75) een toe slag op het a.o.w.-pensioen zou moe ten worden toegekend. Tegen deze mening zou men kunnen inbrengen dat de ouderdomsuitkeringen per 1 januari toch zijn opgetrokken tot een sociaal minimum, maar er be staat de vrees dat het te bereiken sociaal minimum dat van de 65-ja- rigen en niet van de 80-jarigen zal zijn. Hoewel dat niet in alle gevallen zal opgaan, mag men toch stellen, dat in het algemeen de uitgaven van hoogbejaarde mensen noodgedwon gen hoger zijn dan die van degenen, die de grens van 65 jaar nog maar net hebben gepasseerd. Met het klimmen der jaren gaat de geestelijke en lichamelijke vali diteit van de bejaarde achteruit. Wat is het gevolg? Hogere uitgaven. De een moet zoutloos gaan eten, de ander heeft een suikerdieet, bij een derde moet de was de deur uit, er is een gezinshulp nodig, een gehoor apparaat, een invalidewagen, men moet klusjes, die men vroeger zelf opknapte, nu laten doen door be taalde krachten enz. enz. Het wordt dan wel bijzonder moeilijk de ex tra kosten nog uit eigen middelen te dekken. DALING INKOMSTEN Tegenover deze hogere uitgaven, ASSURANTIE en FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop VENRAY Tel. 1061 (04780) voor autoverzekering" lvft Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwel elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 5Vs% welke het ouder worden meestal als onvermijdelijke konsekwentie mee brengt, staat veelal een daling van de inkomsten. Vele bejaarden Ver dienen er aanvankelijk nog een aar dig sommetje bij door enkele dagen per week te werken, of door pen siongasten te houden (het laatste komt vooral in de grote steden voor). Maar op hoge ouderdom gaat dit niet meer. Bovendien zal door de konstante waardevermindering van het geld niet-waardevaste inkoms ten in feite achteruit gaan (ouder domsrente, lijfrente, spaargelden e.d.). Een eventueel vermogen zal eveneens slinken door deze waarde vermindering. Daar korfit nog bij dat de oudere bejaarde meestal geen bedrijfspen- sioen trekt en niet als een bejaarde, die nog maar pas 65 jaar is, kan putten uit de financiële reserve, die hij in de jaren er voor heeft aange legd. Al met al is het duidelijk, dat de financiële positie van de oudere bejaarde doorgaans aanmerkelijk ongunstiger is als die van zijn jon gere lotgenoot, terwijl zijn uitgaven vaak hoger zijn. TOESLAG PER LEEFTIJD Een en ander pleit toch ontegen zeggelijk voor een hogere uitkering aan de oudere bejaarden. Men zou het a.o.w.-pensioen met de leeftijd kunnen laten stijgen, een andere mogelijkheid is het uniforme a.o.w.- pensioen te combineren met een toeslag naar gelang de leeftijd van de betrokkene. Bijvoorbeeld een toeslag van 5,per week bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd, 10,bij 75 jaar enz. enz. Maar deze toeslag zou dan ook ten goede komen aan de welgestelden, zou men kunnen opperen. Dat be zwaar lijkt echter wel te ondervan gen. De hier voorgestelde toeslag regeling zou men kunnen beperken tot die bejaarden, die volgens de gegevens van de belastinginspectie niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen en met hun zuiver in komen beneden een bepaalde grens blijven. EN BIJSTANDSWET? Uit verzekeringsoogpunt zijn deze voorstellen niet irreëel, want op het gebied van de sociale verzekering is immers veelvuldig met toeslagsys temen gewerkt. Het grootste bezwaar dat tegen een dergelijke regeling zou kunnen worden gemaakt is, dat ze de Alge mene Bijstandswet, die per 1 janua ri in werking is getreden zou kun nen doorkruisen. Bejaarden, die niet kunnen rond komen van hun pensioen, kunnen immers bij burgemeester en wet houders, c.q. de dienst van sociale zaken een verzoek tot bijstand in dienen. Maar wie durft er zijn hand voor in het vuur te steken, dat van nu af in alle gemeenten van groot tot klein de moderne opvattingen omtrent hulpverlening gemeengoed zijn geworden? Ook onder de nieu we wet zal trouwens het streven moeten blijven om in ons welvarend Nederland het aantal steunbehoe- venden tot het uiterste minimum te beperken! De door ons voorgestelde toeslag regeling kan bovendien voor de ge meenten een belangrijke verlaging van de kosten van ondersteuning betekenen, doordat de oudste lich tingen bejaarden het grootste per centage bijstandbehoevenden tellen. Deze verlaging komt voor een groot deel het gemeentefonds ten goede, en via dit fonds tenslotte het rijk zelf. Maar uiteindelijk is dit laatste slechts van bijkomstig belang. Waar het primair om gaat is, dat de oude re bejaarden kunnen leven zonder het handje te moeten ophouden, dat zij in bejaardenoorden niet moeten woekeren met een belachelijk laag zakgeld, kortom dat zij ook op hoge leeftijd een menswaardig bestaan kunnen leiden. Terwijl ze in Merselo de oud-nar Mathieu Kessels tot Prins bombar deerden in een uiterst goed geslaagd bal en in zaal van Gassel op het Veulen de Leunse Prins Karei de teugels in handen nam, waren de echte vastelaovesvierders in de kom naar Circus Mök getrokken, om daar het afscheid van Prins Koos I te vieren en de nieuwe Prins Chris I in te huldigen. Het is me een feest wel geworden, waarbij Vorst Jan de teugels strak in handen hield en van zijn hart geen moordkuil maakte. De Prinsen garde beet de spits af, op de voet gevolgd door Antoinetje Flinsen- berg, die lang geen slecht figuur sloeg als Tanz-Mariedchen en ken nelijk veel studie van haar vak heeft gemaakt. Ja en dan waren er de Min-broe- ders, die misschien wat meer ingeto genheid konden leren van de Min derbroeders. maar niettemin met veel bravour een lied van de Aide Prinse Kompeneej brachten en de vastelaovesliedjes van dit jaar te weten: En Rodse les van J. Gerrats en L. Custers, die daarvoor de eerste prijs in ontvangst mochten nemen en Bombardiere van Sraar van den Bosch, die ook nu er bij was en be halve de medaille een geldprijs kreeg. Dan was er per slot nog de Deken van de Aide Prinsen, Sjeng Verheugen, die met Rinus Rats een lied had ingezonden, dat bekroond was, maar de een wist de woorden niet en de ander de muziek niet, zo dat we van dit schoons onkundig werden gelaten. Tenslotte waren er buuts, waarin Frits Linssen bleek een slecht rij- leerling te zijn, Gerritje Basten de vruchten van de Engelse les be sprak en Jan Gerrats zijn liefdes avonturen uitvoerig den volke deed. Een grote verrasing was zijn gewel dig liefdeslied over de muur bij het stille klooster, waarbij vooral de Hofkapel weer eens haar uitzonder lijke kwaliteiten voor avonden als deze toonde en leuk improviserend dit lied begeleidde. Zijn benoeming tot Hofprediker le klas was de dank voor zijn veeljarige aktiviteiten in de buut. Rest ons nog te vermelden, dat Loesje Rooyakkers als Tanz-Marie- chen het eerste deel afsloot, B. van Daal gedecoreerd werd omdat de lampen nooit op tijd uitgingen en Con Pijls namens de Prinsen-kom- peneej een geroerd afscheidswoord sprak tot de 19e Venrayse Prins Koos I, die even daarna van al de tekenen zijner waardigheid ontdaan op een kruiwagen „fort" ging, om veilig te belanden bij de oud-Prin sen, die in vol ornaat od een aparte verhevenheid door hun aanwezig heid de avond luister bijzetten. Dan kwam het moment waar iedereen op gewacht had. Verborgen onder allerlei doeken bleek Chris Colsen het tijdstip af te wachten dat de bul uitkomst over zijn af komst gaf en toen daverde Zaal Wilhelmina op zijn grondvesten. Een zitting vol plezier en leut, maar ook weer met de nodige herrie achter in de zaal, die schijnbaar niet te voorkomen is. En dat is dan het officiële begin van Prins Chris zijn loopbaan, die maandag al zijn vuurdooD onderging op een druk bezocht Vorstenhal, waar het opviel hoe ook de ouderen zich heerlijk verkleden kunnen en dat ze van vastelaovendvieren ook wel het een en ander kunnen Tot diep in de kleine uurtj.es heeft men daar gezellig bij elkaar gezeten en de jongeren zullen het zondag a.s. flink hun best moeten doen, willen ze op Prinsenbal zoveel schik maken in beide zalen, als maandag j.l. in Prinsenhof het geval was. Maar denk er aan, alleen gecostu- meerden hebben toegang. Die de moeite niet doet om zich te verkle den komt niet binnen Dat zijn dan de meer luchtige kanten van het vastelaovesfestijn, ook de ernst mag niet vergeten wor den. Links en rechts wordt al ge bouwd aan wagens en dat is een goed teken voor de optocht, die toch werkelijk een hoogtepunt moet wor den voor de Venrayse Vastelaovend. Zondag kan men van 12 tot 1 uur nog terecht bij de optochtcommissie voor ideeën en voor opgaven en men hoopt dat velen hiervan gebruik maken. Vooral hoopt men dat velen meedoen. Dat is ook de hoop van de boerenbrulleft-kemissie die dit jaar ook de ouderen aanspoort dinsdag middag tot een gezellige uitgangs- mddag te maken, door deelname aan de boerebrulleft. Tenslotte is er de komende week de vastelaoveskrant te krijgen, die tekst en uitleg geeft van alles wat er op het druk bezette Venrayse vas- telaovesfront in kom en kerkdorpen te doen is, naast andere wetens waardigheden en flauwekul. En willen en dat is dan echt het slot de mensen langs de hoofdstraten dit jaar nu eens echt denken aan een aardige gevelversie ring. Dat is de laatste jaren een beetje verslabbakt, maar dat kan veel beter. Aan de slag dus, want vastelaovend is niet ver meer NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. J. Janssen, Leunen Tel. 1361 Albionstraat 15 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 GESLAAGD Voor het praktijkdiploma boek houden slaagde te Eindhoven dhr. Peter Camps uit Oostrum. AGENDA CENTRALE KAB VENRAY Donderdag 18 februari 20 uur in Hotel Kemps jaarvergadering KAB Venray. Dinsdag 23 februari in Hotel Kemps jaarvergadering Houtbewer kers. Woensdag 24 februari 20 uur in de Burggraaf Carnavalsavond voor alle KA V-leden. Donderdag 25 februari 20 uur in Hotel Kemps liquidatie vergadering Centrale K.A.B. Tevens oprichting van het nieuwe N.K.V Venray KA.B.-NIEUWS Thans is het dan zover dat onze vijf bloeiende K.A.B.-afdelingen in onze gemeente gaan liquideren. Hiervoor zal in de plaats komen het Nederlands Katholiek Vakverbond, N.K.V. Op zeer vele plaatsen in Ne derland is dit reeds geschied. Maar hier zal op donderdag 25 februari de liquidatie-vergaderng plaats hebben en de oprichting van het N.K.V. Mogen zeer veel leden van de di verse vakbonden hun belang inzien en komen op deze zeer belangrijke vergadering. Zie verdere de adver tentie elders in dit blad. MARIA-CONGREGATIE A.s. zondag bijeenkomst van de congregatie voor jongeren. Aanvang 11.15 u. Voor de plaats van bijeen komst zie de uitnodiging die je thuis ontvangt. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na weiktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1