Kerkelijke Diensten van 17 tot en met 23 januari Geestelijk artikel VRIJDAG 15 JANUARI 1965 No. 2 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFPKRT A VOOR VPNRAY FN OIWSTR FTCKN ADVERTENTIEPRIJS 8'/t ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 CfI-*IVDL#AU VUUlX V uillv/i I XwIN UIViO 1 I\ CjlVErn PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2. PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kapl. Bors Bevrijdingsweg 12 - Tel. 1510 Zondag: 7 uur overl. fam. Schwa- chöfer-Arts; 8 uur Willy Rongen; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 u. Hendricus Janssen, Herman de Bruijn en echtgenote; 18 uur fam. Hendrix-Seykens. Maandag: 7 uur Joh. Maassen en Elisabeth Vermeulen; 7.30 Johanna Pelzer-Rongen en overl. moeder; 8.15 Hendrica Willems, echtgenote van Hub. Janssen; 9 uur Grad Arts- Klaassens. Dinsdag: 7 uur Mathijs Paules; 7.30 vader en zoon Sijbers; 8.15 Ge- rardus Martens v.w. de buurt; 9 u. Piet Oudenhoven. Woensdag: 7 uur Marinus van Es en kleinzoon Marinus; 7.30 Hubertus Thuyls; 8.15 Gerardus Martens; 9 uur Wim Vermeulen. 19.00 uur avondmis voor de intenties der int. Bidweek. Donderdag: 7 uur Gertruda Jans sen; 7.30 gest. jaarget. Peter A. Wil lems, Hendrina H. Janssen, Maria A. Willems en Peter J. Willems; 8.15 gest. plechtig jaargetijde Jan Poels en echtgen. Jeanette Poels; 9 uur Martina Reynders-Seykens. Vrijdag: 7 uur overl. fam. Aben; 7.30 Hendrica Thuyls-Muysers; 8.15 Johanna van Bracht-Gerrits; 9 uur overl. ouders Linders-Poels en zoon Wim. Zaterdag: 7 uur Gertruda Schols- Vosters; 7.30 Maria Voermans-Jans sen; 8.15 gest. jaarget. Mart. Wis- mans, echtgenote Maria en Bemar- dina Wismans; 9 uur René Troisfon- taine namens S.V.V.; biechtgelegen heid van 17.30-19.30; 19.00 lof. Deze week (18-25 jan.) internatio nale bidweek voor de eenheid onder de christenen. Doe daar eens aan mee in deze concile-tijd. Kom er eens een keertje extra voor naar de mis, vooral woensdagavond; vergeet de intenties deze week niet bij het gebed in uw gezin. Leert uw kinde ren bidden met Christus: „Mogen allen één zijn." Dcrc weck wordt de MEMISA- kollekle huis aan huis gehouden. Stelt een daad van echte medemen selijkheid voor hen, die ver van ons in grote éllende m. :ten leven. Stelt, door iets van uw cvervloed af te staan, de missie in ctaat, om op doelmatige en krachtire wijze ge neeskundige hulp te bieden. De Me dische Missie-Aktie doet vceL Steunt dit prachtige werk, opdat Memisa kan blijven helpen. CHRISTELIJKE MOEDERS Dinsdag 19 januari is er 's avonds om half acht op Jerusalem een bij eenkomst van de Christelijke Moe ders. Aalmoezenier Lemmen van het Brukske zal een causerie houden. De Zusters hadden graag dat de moeders opzij binnenkomen en geen naaldhakken zullen dragen. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Primald Tel. 1973 b.g.g. 2337 Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De hoogmis om 10.15; 7 uur lof met overweging. Maandag: Mis van de 2e zondag na Driekoningen of Votief mis. Dinsdag: Mis van de 2e zondag na Driekoningen of Votief mis. 7 uur Avondmis. Woensdag: H. Fabianus en Sebas- tianus, martelaren. Donderdag: H. Agnes, Maagd en martelares. Vrijdag: H. Vincentius en Anasta- sius, martelaren. 7 uur Avondmis. Zaterdag: H. Raymundus, belij der. 8.30 gezinsmis. Van 38 uur gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Bidweek Van 1825 januari wordt de in ternationale Bidweek gehouden. Tonen we onze belangstelling voor de toenadering der Kerken en vol ken. Komen we eens een keer apart naar de Mis en offeren we met Christus om verlossing en om een heid voor heel de wereld. Gezinsverzorgsters 15 februari begint op Maria-Heem Deken Tijssenstraat 2, Sittard een nieuwe cursus voor gezinsverzorg sters. Mislntenties Zondag: 6.30 geen intentie; 7.45 overl. ouders Janssen-Maurus; 9.00 Hendrina Franssen-van Gerven; 10.15 Gerardus Hoeymakers; 11.45 Nelly Potten. Maandag: 6.15 Wed. Hoeymakers- Claassens; 6.55 Bertus Piek; 7.45 t.e.v. de H. Geest; 8.30 geen intentie. Dinsdag: 6.55 geen intentie; 7.45 Wed. Bongaards-Arts; 8.30 zekere intentie; 7 uur avondmis voor René Troisfontaine. Woensdag: 6.55 Karei Hendriks; 7.45 zekere intentie; 8.30 Selida Vir ginia Rojer. Donderdag: 6.55 overl. fam. Pe ters-Mulder; 7.45 Martien van Aars- sen; 8.30 Lamb. Nijmijer. Vrijdag: 6.55 Bertus Piek; 7.45 Wed. v. d. Poel-v. d. Berg; 8.30 Pe ter Weys; 7 uur avondmis René Troisfontaine (pers. Custers). Zaterdag: 6.55 t.e.v. H. Geest; 7.45 zekere intentie; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 Cor Evers en Jan Evers; 7.45 Gerrit Jeuken en Karei Jeuken; 9.00 Ch. v. d. Heuvel en Peter Ewals; 11.45 Peter Wy hands en Leo Faessen. VREDESKERK VENRAY Zondag: 2e zondag na de Ver schijning des Heren. 7.30 leesmis voor overl. Wilhelmus Joosten; 9.00 leesmis voor overl. Gerardus Ver- koeyen en Peronella Cremers; 10 u. hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis vooh overl. Leonardus Jen- neskens. Geen lof. Maandag: 7.30 leesmis voor voor spoedige beterschap; 8 uur leesmis tot zekere intentie. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Agnes Vaske-Maassen (v.w. de buurt); 8 u. leesmis voor overl. fam. Voermans- Jansen. Woensdag: 7.30 leesmis voor Eli sabeth Vermeltfoort-de Koning; 8 u. leesmis voor Bennie Thielen en Cor- ry Geurtjens. Donderdag: 7.30 leesmis voor overl. Martinus Tonen (v.w. de buurt; om 8 uur leesmis voor ouders en kinderen (moeder over leden). Vrijdag: 7.30 leesmis voor Jeu Kievits; 8 uur leesmis uit dankbaar heid (v. d. Bekerom). Zaterdag: 7.30 leesmis voor overl. Anna Möllenkramer; 8 uur leesmis uit dankbaarheid. Van 57 uur biechtgelegenheid. Van 1825 januari: week van ge bed voor de eenheid der Christenen. Bidt iedere dag in uw gezinnen het gebed dat daarvoor deze zondag aan de kerkdeur wordt uitgereikt. PAROCHIEKERK OGSIRSjV. Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7 uur Parochiemis; 8.30 Hoog mis. mnd. Piet Camps; 10 uur Joep Janssen. Geen lof. Maandag: 7.30 overl. fam. Jennis- kens-Poels. Dinsdag: 7.30 Gertruda Valckx- Jacobs. Woensdag: 7.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Grispen. Donderdag: 7.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Berden-van Deursen. Vrijdag: 7.30 gez. mnd. Maria Muyres-Dupont. Zaterdag: 7.30 gez. mnd. Willem Janssen. Biechten van 67 uur. De Memisa (Medische Missie Aktie) houdt deze week in onze parochie een huis aan huis kollekte. Deze wordt bijzonder aanbevolen in uw milddadigheid. PAROCHIEKERK OIRIO Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. H. Missen om 7 uur, 8 uur kin dermis; 9 uur H. Mis voor overlede nen; 10 ur parochiehoogmis; geen lof. Eerste kollekte voor de kerk; tweede kollekte Bisdom. Aan de kerkdeur Memisa-kollekte. Maandag: 7.30 jaardienst Wilhel- mina Loonen en Martinus Tijssen. Dinsdag: 7.30 geen H. Mis wel communie uitreiken; 9 uur Hoogmis tot intentie van St. Antoniusgilde. Woensdag: 7.30 geen H. Mis wel communie uitreiken; 9 uur ziele- dienst voor de overleden leden van St. Antoniusgilde. Donderdag: 7.30 Stichting Willem Michels. Vrijdag: 7.30 jaardienst Antoon Peters en Maria v. d. Bosch. Zaterdag: 7.30 zingende dienst Ge rardus Kemmelings; zaterdagavond biechtgelegenheid van 57 uur. •parochie castenray Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. De Memisa (medische missie aktie) bestaat 40 jaar en houdt van daag een jubileum-kollekte (bij het uitgaan van de kerk). Helpt u met 'n royale jubileum-gave. Een mooie gelegenheid om dankbaarheid te to nen voor de welvaart waarin we in Nederland mogen leven. 7.30 leesmis voor overl. fam. Cleven- Wagemans; 10 uur hoogmis voor de parochie. Maandag: 8 uur gest. gez. jrd. ASSURANTIE en FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop VENRAY Tel. 1061 (04780) voor autoverzekering" I** Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwel elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 5V2% Bern. Vullings en M. Elisabeth v. d. Broek. N.B. van 18-25 januari wordt de Bidweek om eenheid gehouden. Bidden we mee voor de mooie inten ties. Dinsdag: 8 uur gez. maandd. Pie- ter Philipsen. Woensdag: 8 uur Gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Donderdag: 8 uur gez. jrd. Piet v. Rhee. Vrijdag: 8 uur gest. gez. jrd. Wil lem Thielen en Lamb. Weys. Zaterdag: 8 uur gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 5.30-6.30; om 6.30 lof. Kerkpoetsen: Wies Kuypers en Lies Cremers. Misdienaars: M. Wismans, J. Gee- rets - L. Peeters, W. Cleven - Fr. Swinkels, T. Vullings. PAROCHIEKERK IEUNEN Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. Om 6.45 leesmis; 8 uur lees-, mis voor Antoon Loonen v.w. de be jaardenvereniging; 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis voor Hubert van Ooi vanwege de buurt. Geen lof. Maandag: 7.15 leesmis voor de overleden familie Verkoeijen-Jans- sen; 8 uur leesmis voor Willem Jenniskens. Dinsdag: 7.15 leesmis voor Johan na Verheijen-Loonen; 8 uur leesmis voor Willem Gommans (kindermis). Woensdag: 7.15 gezongen jaarge tijde voor Antoon Jenniskens en Wilhelmina van de Pasch; 8 uur leesmis voor Hendrik en Lena van Soest. Donderdag: 7.15 leesmis voor Hen drik en Piet Claessens; 8 uur lees mis voor Harry Martens (kindermis). Vrijdag: 7.15 leesmis voor Antonia Croijmans-Peeters; 8 uur leesmis voor Willem Loonen. Zaterdag: 7.15 leesmis voor Johan nes Voermans; 8 uur leesmis voor Gerard Willemse. Van 45 en van 77.30 biechtgelegenheid. Daarna lof. Kerkpoetsen: Dient je Koonings en Mariet Michels. Accolythen: 6.45 Martien en Ge rard Cornelissen; 8 uur Antoon en Herman Loonen; 9.15 H. Litjens, H. Baltussen, P. Stevens en J. van Ooi; 10.30 J. van Vegchel en G. Jennis kens. Vandaag kerkdeurkollekte voor de Memisa. Morgen begint de bidweek voor de hereniging der kerken. PAROCHIEKERK MbPSElO Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Antonius. 7.00 H. Mis voor de parochie; 8.15 H. Mis voor Z.E.H. Pastoor Vercoulen v.w. P. M. C.; 10 uur Hoogmis t.i.v. Le den van de Veeverzekering; 6 uur Lof. Maandag: 7.00 gez. jgt. voor Jan Mathijs Michels en Gertudis Ver- heyen; 7.45 H. Mis voor Henrica v. Rijs wij ck-Custers. Dinsdag: 7.00 H. Mis tot bijz. int. fam. Bouten-van Vegchel; 7.45 H. Mis tot int. fam. Pubben. Woensdag: 7.00 H. Mis voor Gerrit Borssen; 7.45 H. Mis voor Joh. Hub. Janssen, echtgenote en zoon Piet. Donderdag: 7.00 gest. jgt. Anna Maria Poels-Wismans; 7.45 H. Mis tot int. van Wed. Janssen. Vrijdag: 7.00 H. Mis voor Henri- cus Janssen; 7.5 H. Mis voor Wed. Verlinden. Zaterdag: 7.00 H. Mis voor Wil helmina Ewals-Emonts; 7.45 H. Mis voor Henricus van Helden. Biecht gelegenheid van 5—6 uur. Maandag 18 januari begint de in ternationale Bidweek. In de week van 17 tot 24 jan. zal een Broeder van de Minderbroeders te Venray de jaarlijkse rondgang houden in onze parochie. De op brengst is bestemd om de onkosten van de priester-opleiding van de fraters te verlichten. PAROCHIE tSSELSTEYN Zondag: 2e zondag na de Verschij ning des Heren. 6.30 leesmis uit dankb. voor de fam. Swinkels-Jans sen; 8.10 leesmis voor een zieke; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis voor de parochie. Maandag: 7.30 leesmis voor de overl. fam. Hellegers-Maas. Dinsdag: 7.30 weekdienst voor An na Smits-Weys. Woensdag: 7.30 gez. jaargang v. Antoon Jenniskens en Wilhelmina v. d. Pas. Donderdag: 7 uur avondmis, mnd. voor Maria Mulders-Thissen. Vrijdag: 7.30 maandd. voor Martin Strijbos. Zaterdag: 7.30 maandd. voor Peter Joh. Philipsen-Cremers. MEMISA Van maandag 18 tot 25 januari is de internationale bidweek. rectoraat vredepeel Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7.30 vroegmis voor de zielerust van Gerrit Janssen; 10 uur Hoogmis voor de zielerust van overledenen. Na de H.H. Missen kerkdeur-kollek- te voor de Memisa. 2.30 Lof. Maandag: t.i.v. fam. Nabuurs-v.d. Broek. Dinsdag: v. d. overl. fam van Til- burg-Muijsers. Woensdag: v. d. genezing van een zieke. Donderdag: v. d. overl. fam. Weerts-Nellissen. Vrijdag: voor de zielerust van een overledene (Merselo). Zaterdag: v. d. zielerust van een overledene (Merselo). Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis. Maandag begint de Bidweek voor de eenheid van de christenen, die ge houden wordt van 18 t.m. 25 jan. RtCTORAAI SMAKT Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7 uur H. Mis tot zekere inten tie; 8.30 voor overl. fam. Koenen- Coppus; 10 uur Hoogmis voor onze weldoeners. Kapel: 8.30 H. Mis voor de school jeugd. Maandag: Begin van de Interna tionale Bidweek. 6.30 en 7.30 gel. H. Missen. Dinsdag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 v. Anna Geertrui de Haart-Creemers. Woensdag: 1ste van de negen woensdagen t.e.v. St. Jozef. 6.30 t.e.v. de H. Jozef; 7.30 gez. H. Mis. Donderdag: 6.30 en 7.30 gel. H.H. Missen. Vrijdag: 6.30 voor overl. moeder; 7.30 uit dankbaarheid. Zaterdag: 6.30 en 7.30 H.H. Missen ter ere van O.L. Vrouw. Van 5 tot 5.30 en van 7 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7.30 leesmis voor overl. ouders Ewals-Fleuren; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Accolythen: Martien Philipsen en Jean Claes. Misdienaars van de week: Harry Claes en Gerrit Michels. Kerkdeur kollekte t.b.v. Memisa. Maandag: 7.30 leesmis voor Ger truda Poels-Voesten. Van 18-25 jan. bidweek voor de eenheid van de christenen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Petrus Mathijs Janssen. Woensdag: 7.30 leesmis voor overl. fam. van Rens-Litjens. Donderdag: 7.30 leesmis tot int. van Familie Derikx-Voesten. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Leo nardus Spee en Lamberdina Arts. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Leo nardus Willems. Biechtgelegenheid van 78 uur. RECTORAAT VEULEN Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7.30 leesmis voor afgest. fam. Drabbels-Klaassen-van Meyel; 10 u. Hoogmis voor de parochie; 2.30 lof. Kollekte voor de Memisa. Maandag: 8 uur leesmis voor zal. Pieter Jan Weys. Dinsdag: 8 uur leesmis uit dank baarheid afgelopen jaar fam. Mul- ders-Maassen. Woensdag: 8 uur leesmis overL ouders Houben-Deriks. Donderdag: 8 uur leesmis voor zal. Joh. Broekmans en Pierre. Vrijdag: 8 uur leesmis tot zekere intentie R. G. Zaterdag: 8 -uur leesmis overl. fam. Geelen-Boonen. Maandag 18 jan. begin van de Bidweek. Accolythen: Matthie Kunen, Gert Gerrits en Willy van Ooi. Kerkpoetsen: Mien Nijsen en Miet Geelen. HOEVEEL STOKPAARDJES BELEMMEREN EENHEID Je zou zo zeggen: „nou hier moet de H. Geest aan het werk zijn", wanneer je elk jaar opnieuw die grootse, vurige gebedsaktie voor de eenheid ziet. Miljoenen, honderden miljoenen bidden we, als een mach tige groep van mensen tot de Ene, Zelfde Heer. Een merkwaardig kenmerk van onze moderne vroomheid in een we reld die ten eerste zich volkomen probeert los te maken van God en ten tweede gek geworden is van de technische vooruitgang. En daarom bestaat er alle reden om groot respect te hebben voor onze tijd: met zijn Wereeldraad van Kerken, met zijn Pan-Orthodoxe Synodes en met zijn Tweede Vati caanse Concilie. Het is toch niet mis, wat vanuit het midden dergenen die in Chris tus geloven gedaan wordt èn voor de wereld, digjploetert die geniet en lijdt, èn vóór de onderlinge toe nadering. De twintigste eeuw is geen rot-tijd, geen periode van lafheid of middelmaat. Absoluut niet. Hij is eerder een tijdsgebeuren, dat gela den is. En vast en zeker mogen we zeggen, geladen met goddelijke in spiratie. Waarheen die zal leiden? Hoe lang die zal duren? Allemaal vraagtekens, voor U en voor mij. Onder dit voorbehoud echter, dat iedere christen toch weer een klein stukje van het welslagen der godde lijke inspiratie in handen heeft. Ik bedoel dit te zeggen. Of de inspiratie van de H. Geest ons als protestanten katholieken, Anglicanen en Ortho doxen dichter zal brengen bij de ene Herder, hangt af van ons groot-moe dig zijn. Want bij ons, individueel of als groep, zitten nog heel wat struikel blokken. Wij houden er altijd nog een heel stel stokpaardjes op na die z.g. beginselen zijn. Wij zitten vol vooroordelen over anderen, die zoals we er de moeite voor zouden nemen op valse informaties of verkeerde uitleg van bedoelingen berusten. En wat te zeggen van onze onbe redeneerde gevoelens van: anti semitisme, anti-papisme? Wat voor haat bestaat bij de Grie ken nog tegen daden van de Wes terse christenen uit de tijd der kruistochten. Ja hoe bestaat het? Hoe bestaat het dat katholieken Lu ther eeuwenlang voor een eigen zinnige afvallige monnik hebben versleten. En dat de protestanten in de Paus alleen maar de „vrouw van Baby- Ion" hebben gezien of de Orthodoxe de verwaande dictator en overheer ser? Veel, veel hebben wij nog te bid den, voor onze eigen bekering, zon der welke God Zijn eenheid ons niet kan schenken. Gezinsbijdrage, Pauselijke Missie werken en nu weer Memisie, ze blij ven ook aan de gang. Ja, inderdaad men blijft aan de gang en het is misschien ook wel eens bar vervelend. Maar als men de komende week voor de Memisa aan uw deur staat, dan moet U toch even bedenken voordat U de betrok ken mensen wegstuurt, dat U leeft in een land, waar de dokter direct voor U klaar staat, waar een mo dern ziekenhuis, met allemaal kun dige specialisten tot Uw dienst zijn, dat er een Groene Kruis is. dat U helpt bij nood, evenals een Gezins hulp en wat voor andere goede instellingen nog al meer. Over de kosten hoeft U zich niet veel zorg te maken, dat wordt alle maal via verzekeringen en fondsen geregeld U en ik vinden dat heel gewoon en we kankeren als daar ooit maar een kleinigheid aan mankeren zou. Dat allemaal bestaat niet in vele missiegebieden. We hebben in onze eigen Venrayse gemeente noodkre ten gehoord van een zuster Reintjes, die de koning te rijk is met haar Volkswagenbusje, van Zuster Lem- mens, die onder onvoorstelbaar ar melijke omstandigheden werken moeten tussen onvoorstelbaar arme mensen, waar een goede medische verzorging ongekend is en als een echt geschenk van de hemel wordt gezien. Hier sterven geen mensen meer op straat, hier worden jonge moe ders op alle mogelijke manieren ge holpen, hier zijn geen besmettelijke ziekten meer en dat in tegenstelling met vele missiegebieden, waar men Gods woord niet kan verkondigen omdat er de mensen er doodgewoon kreperen. Om die geweldige nood, om dat geweldige gebrek enigermate op te heffen komt de Medische Missie- aktie eenmaal per jaar bij U aan kloppen. U vragen om geld om van al die voorrechten, die wij hier ge nieten een heel klein tikkeltje maar over te kunnen hevelen, naar die mensen, die het zo bitter hard soms nodig hebben. Gebedel aan de deur kan verve lend zijn, maar het kan ook ons rij ker maken. Rijker in die zin, dat we daardoor iets van de schuld, die we hebben ten opzichte van onze naas ten kunnen betalen. Betalen in klin kende munt. Betalen voor onze wel vaart, voor onze goede sociale voor zieningen, betalen voor onze prach tige medische verzorging In die zin, moeten we eens pro beren, dit jaar de Memisa aktie te zien, dan zal deze jubileum kollekte want de Memisa bestaat veertig jaren een goede kollekte zijn. Dan kunnen, mede dank zij ons offer, kisten vol medicijnen gestuurd worden naar alle werelddelen, ver band, instrumenten, verlostassen, bedden, medisch materiaal. Dan kunnen kraamkamers worden inge richt .ziekenhuizen worden gebouwd, ziekenwagens worden verstuurd en artsen worden uitgezonden Dat is naasten-hulp, in de meest ware zin van het woord PAUSELIJKE MAANDINTENTIE VAN HET APOSTOLAAT DES GEBEDS FEBRUARI 1965 „Heer, geef dat de Conciliebe sluiten door alle betrokkenen worden uitgevoerd en leiden tot een waarachtige hervorming van het christelijk leven." Toen Joanunes XXIII nog maar kort paus was, kon hij 's nachts niet in slaap komen. Hij zat boordevol zorg over de loodzware last die op zijn schouders gelegd was: vooraan te lopen en de hele kerk, kardinalen, bisschoppen, priesters, religieuzen en „gewone mensen" achter zich te weten. Toen moet hij tot zichzelf gezegd hebben: „Giovanni, waarom slaap je niet? Ben jij het. die de Kerk bestuurt, of is het de H. Geest? Het is de H. Geest nietwaar? Nou, ga dan slapen." Waar gaat het met de Kerk naar toe? In welke richting beweegt zich het Concile? Vele mensen kunnen door de bomen het bos niet meer zien. De vernieuwing van de litur gie en de grotere zelfstandigheid van de bisschoppen is nog tot daaraan toe. Maar voornamelijk de bespre kingen over Kerk en Wereld (sche ma 13) hebben heel veel overhoop gehaald! Veroordeling van rijkdom en macht in de Kerk, noodzaak tot een voud en dienstbaarheid, eigen ver antwoordelijkheid van de leek, vrij heid van de wetenschap en waarde ring van kunst en cultuur, positieve aanvaarding van de wereld, het li chaam en sexuele liefde, overbevol king, geboorteregeling, huwelijks moraal, evangelische vrijheid van de kinderen Gods die zich niet laat rijmen met allerlei positieve kerke lijke wetten welke onder zware zon den verplicht zijn .vernieuwing van de moraal-theologie, bezwaren tegen de boekenwet, herziening van het Galilei-proces en waardering voor Teilhard de Gardin. En dan is de lijst nog lang niet compleet. Taloze katholieken zullen tijd no dig hebben om daaraan te wennen. Wil die Concilie werkelijk vruchten dragen dan zal ook de doorvoering van de besluiten en nog meer de mentaliteitsverandering met pasto rale voorzichtigheid en wijsheid moeten gescheiden. Daarvoor is no dig bereidheid om te luisteren en om te geloven dat niet alleen vroeger, maar ook nu de Heilige Geest de Kerk leidt.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 13