Overpeinzingen werkgelegenheidspolitiek S.V.V, NIEUWS S.Y. LEUNEN DUIVENSPORT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN p' mm- Ontwikkel ing van detailhandel p O R t H u I R1AENS-ROYERS CVV bijna grootste veiling VRIJDAG 8 JANUARI 1965 No. 1 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) Venray heeft na de oorlog een belangrijke ontwikkeling doorge maakt. Wie zich realiseert dat voor 20 jaren de Venray se men sen terug kwamen uit evacuatie in een leeg en kapot dorp, waarin de oorlog en de overblijvende solda ten vry spel gehad hadden, die gelooft in een wonder En met recht. Want nu twintig ja ren later is er helemaal niets meer over van dat gezapige dorpse van voor 1944. Een gemeente, waar het leven bruist en waar men de plan nen zelfs voor het jaar 2000 al op tafel heeft liggen, als Venray zo'n 45.000 inwoners zal tellen. WERKGELEGENHEID Terwijl we op primtieve wijze de gaten in onze woningen herstelden en met pannen ,hier of daar uit het puin gevist of gegapt de kapotte da ken repareerden, heerste er onze kerheid. Onzekerheid over de toe komst van onze gemeente, die reeds voor de oorlog zovele werklozen kende. Moesten die weer peelgron- den gaan ontginnen, moest er weer gesteund worden? De eerste jaren had er de schijn wel van. Want niet alleen Venray was arm, maar ons gehele vaderland moest een zware tol betalen aan de oorlog, al waren we dan overwin' naars. En verloren we Ned. Oost- Indië naderhand niet, dat ons van grondstoffen-rijk tot een grondstof fen-arm land maakte. De wijzers stonden in de richting van industrialisering, al zei dat woord 10-15 jaren geleden nog zo bitter weinig. Eerst moest nog een Peelplan-Zuid, een Vredepeel, een Meerselesepeel ontgonnen worden. O zeker, dat gebeurde dan ook voor een deel mechanisch, maar stonden er toch weer die Venrayse mensen, die beslist wel iets anders in hun mars hadden, maar alleen de schop kregen uitgereikt. En- de grond, Venrays grootste schat, raak te op. Toen de grond eenmaal uitge geven was, was het afgelopen met boerenjongeren op eigen grond en zo zagen we ze gaan, de hele we- reldbol rond. Naast Australië, Nieuw Zeeland, Afrika, Canada, Brazilië en ga maar door De emigratie-cursussen puilden uit van Venrayse jongeren, voor wie hier geen bestaan scheen Neen, rooskleurig zag het er toen beslist niet uit. En we keken wat afgunstig naar andere plaatsen, waar men beginnen kon met woningbouw, waar ander begerenswaardige pro jecten konden worden opgezet, om dat men daar geen puin te ruimen had ,geen herstel hoefde te plegen. NEDERLAND MOET INDUSTRIALISEREN was de conclusie, waartoe men kwam na het verlies van het hui dige Indonesië en de economische herwaardering van Europa, waarin ook Frankrijk en later België af stand moesten gaan doen van hun overzeese grondstoffenbases. Wilde Nederland geen achtergebleven ge bied blijven, dan moest de werkge legenheidspolitiek niet iets zijn van de een of andere gemeenteraad, maar een politiek van de overheid. Welnu, die overheid heeft ingegre pen door monetaire maatregelen, door loon- en prijzenpolitiek, maar vooral door aanmoediging van in- dustrievestigng in plaatsen, die een groot arbeidsoverschot hadden mid dels premiën en andere financiële hulp. En de gevolgen hebben we in onze plaats aan de lijve ondervonden. Het begon aarzelend, men moest mislukkingen noteren, maar afgelo pen jaar zat men elkaar in de ha ren omdat er- weer een industrie bij zou komen, die toch al schrale oogst aan werknemers nog schraler zou maken en het aantal buitenlandse arbeidskrachten dat aangetrokken moet worden, nog groter WINST Wie de huidige stand van zaken bekijkt in ons aller woonplaats die is verrast door de werkelijk grote omwenteling, die in de afgelopen 20 jaren heeft plaats gehad. Want niet alleen de industrialisatie heeft goe de resultaten opgeleverd, doch ook de landbouw. Deze hoofdbestaans- bron van voor dertig jaren we wezen daar vorige week op moge dan minder grond ter beschikking hebben, er is duidelijk een verschui ving waarneembaar naar meer spe cialisatie zelfs naar tuinbouw en bloementeelt, terwijl de gevolgen van de ruilverkaveling nog maar in aanvang merkbaar zijn. En datzelfde geldt voor de win kelstand, voor handels- en am- bachtsbedrijven. Overal groei, over al veranderingen en verbeteringen, die in het nieuwe centrumplan nog eens even geaccentueerd worden. TOEKOMST Dit alles is een misschien wat verlate nieuwjaarsoverpleinzing bij een nieuwjaarswens, die we ont vingen van een goede Venrayse vriend ,die voor 15 jaren naar Aus tralië vertrok, omdat hij meende dat in Venray o pde eerste plaats en in Nederland op de tweede plaats, geen ruimte voor hem was. We hebben ons afgevraagd: zou hij vandaag aan de dag nog moeten emigreren? Biedt het Venray van nu hem niet veel meer kansen, dan 15 jaren geleden? Een positief antwoord op die vraag is natuurlijk moeilijk te geven. Want niemand kan in de toekomst zien en niemand kan vertellen hoe het over 15 jaren in ons aller Ven ray uit zal zien. De geschiedenis heeft ons immers geleerd voorzich tig te zijn met voorspellingen. Als men 15-20 jaren terug deze ontwikkeling van Venray had dur ven voorspellen ,dan zou men waar schijnlijk in een van onze twee in richtingen een plaats gekregen heb ben. Maar van de andere kant toont het wel aan, hoe dicht ook ontwik keling en stilstand, ja zelfs achter uitgang naast elkaar liggen. En hoe nodig het blijft dat we alle krach ten blijven inzetten ,om wat bereikt is verder uit te bouwen en uit te diepen. AANSLAGEN De man van de straat heeft op dit moment soms het idee dat het alle maal vanzelf gaat. Men verwondert er zich nauwelijks meer over dat in een raadsvergadering nu met evenveel gemak over miljoenen ge praat wordt als vroeger over gul dens of centen. Dat houdt gevaren Want we hebben afgelopen jaar meegemaakt dat een staatssecretaris om wat voor duistere reden dan ook, ineens de kraan wilde dicht draaien en een verdere uitbouw van onze plaats nuttig noch nodig oordeelt. Als we met dezelfde nonchalance aan een dergelijk voornemen voor bij lopen, als we thans reeds op ver schillende andere punten doen, dan is er de kans dat we op een gegeven moment de deur voor onze neus dicht gemaakt krijgen. Daarvoor hebben we te waken. Dat zullen we ook, als we zo nu en dan nog eens even terugdenken aan die januari-dagen van 20 jaren ge leden, toen we stonden voor puin en ellende voor rotzooi en rommel Toen hebben we de weg omhoog aangedurfd, die soms moeilijk was en steil. Nu te stoppen zou verraad betekenen. We moeten verder GEVAARLIJKE EENMANS-AKTIE Bij de jaarwisseling heeft gene raal De Gaulle het weer eens goed gezegd. Hij moet van al die inte gratie, van al dat atlantisme en van al die andere gemeenschappelijke dingen niets hebben: zij zijn hem allemaal te nieuw. Natuurlijk wil hij wel samenwerken met anderen, maar in niets, in geen jota of stip mag de grootheid van Frankrijk worden aangetast. De man lijdt echt aan veroudering. De ideeën, die De Gaulle met steeds grotere vasthoudendheid en met steeds meer eigenzinnigheid verkon digt, zijn de opvattingen, die de vo rige eeuw tot oorlogen geleid heb ben: het nationalisme. Europa laat De Gaulle maar pra ten. In afwachting van zijn verdwij nen, poogt men de gedachte van de eenwording vast te houden en te redden. Helaas moeten we constateren, dat de structuren nog te zwak zijn om te verhinderen, dat de opvattingen van één man de hele mensheid van Europa doen kelderen. Dat moet snel veranderen. CARLOS EN IRENE MOGEN IN SPANJE GEEN POLITIEK BEDRIJVEN Volgens berichten uit Spanje zou het aan Don Carlos en aan onze prinses Irene ,zijn vrouw, verder verboden zijn in Spanje politiek te bedrijven. Nu kan men daar lange bespiege lingen over houden en vooral eruit willen bewijzen, dat Carlos geen kans heeft op de troon en niet ge tapt is. Wij voor ons zien de zaak veel simpelder. Carlos en Irene zijn zoals gebleken is Fransen van nationaliteit. Carlos heeft ondanks hardnekkige pogingen, geen Spaan se nationaliteit kunnen verwerven. Nu heeft enkele weken geleden de Spaanse regering grote moeilijkhe den gehad vanwege Peron. Deze heeft tenslotte moeten beloven dat hij wil hij in Spanje gastvrijheid blijven genieten geen politiek zal bedrijven. Welnu, wat voor de een geldt, dient ook voor de ander te gelden. Dat het toevallig om de Spaanse troon gaat, maakt wel enige, maar geen wezenlijk verschil. Franco wil in zijn land geen trammelant over zijn opvolging. Wij zouden toch ook in Nederland geen campagne toela ten van een Fransman, die op de troon van koningin Juliana zou wil len komen. Het Centraal Registratiekantoor Detailhandel heeft dezer dagen een overzicht gegeven van de ontwikke ling van het detailhandelsapparaat in ons land, gedurende de jaren 1950 tot 1964. Men kan hieruit interessante con clusies trekken en het leek dat ons wel juist nu het centrumplan win kelvestiging in Venray aan de orde stelt, daaromtrent enige kennis te verschaffen. De meeste opvallende tendenzen zijn: a. sterke teruggang in de levensmid delensector, bij de rijwielhandel en bij de venthandel. De markt en straathandel telde 1960 nog 26.000 vestigingen en in 1964 nog 23.500. b. stabiele sectoren zijn: textiel en schoeisel, genotmiddelen. Bij de detailhandel in tabaksartikelen is •de laatste twee jaar een terug gang merkbaar. toeneming van vestigingen vindt plaats bij technisch huisraad, wo ninginrichting en „doe-het-zelf". Vrij veel nieuwe zaken komen voort uit de ambachtssector, schilders verkopen verf, smeden verkopen ijzerwaren en gereed schappen; loodgieters verkopen sanitaire artikelen. d. dan is er een duidelijke verschui ving merkbaar van ondernemin gen met één verkooplaats naar het filiaalbedrijf, waarvan onder staande cijfers getuigen: in 1950: 178.000 en in 1964: 167.000 filialen: in 1950: 12.000 en in 1964: 23.000 Van deze 23.000 verkoopplaatsen komen ongeveer 6000 voor reke ning van het grootwinkelbedrijf en coöperaties. Oorzaken van terugang zijn o.m.: a. grotere capaciteit van moderne winkels, zelfbediening, super markt. b. parallellisatie, het aantal ver koopplaatsen, c.q. vestigingen neemt af, maar het totale aantal verkooppunten kan desondanks toenemen, b.v. door verkoop van tabaksartikelen bij kruideniers; verkoop van wijn bij tabakswin keliers; verkoop van wijn en bier bij groentehandelaren, enz. c. de motorisering van het platte land, waardoor de behoefte aan winkels in de naaste omgeving minder groot wordt. Oorzaken van toeneming van ves tigingen in bepaalde branches zijn o.m.: a. door stijgende welvaart zijn lu xe artikelen gebruiksartikelen ge worden en ontstaan voortdurend nieuwe artikelengroepen. b. door toenemende vrije tijd ont staan nieuwe behoeften, waar door „doe-het-zelf", sport kam peren, fotografie toenemen. Het meest spectaculair is de te rugang in de levensmiddelensector. Er waren in 1950 85.000 verkoop plaatsen, in 1964: 72.000. Wanneer de vraag gesteld wordt: wat is over het algemeen de reden van opheffing van detailhandelsza ken? Dna krijgt men ten antwoord: De grondoorzaak van het verdwij nen van detailzaken is uiteraard in het algemeen, dat deze vestigingen geen volwaardige bestaansmogelijk heid meer bieden. Koude sanering dus. Een uitzondering hierop vormen de vestigingen, die ten offer vallen aan stadssaneringen of die verdwij nen door fusies. Vijftig procent verdwijnt door overlijden, ouderdom of ziekte; 20 procent verdwijnt doordat de eige naar in loondienst gaat; 30 procent verdwijnt door sanering, fusie, fail lissement, emigratie ,etc. Deze laat ste twee faillissement en emigra tie speelden de laatste jaren geen belangrijke rol meer. De heer M. Stevens mag terugzien op een druk bezochte receptie bij gelegenheid van zyn benoeming tot mede-directeur van R.A.S. Handels maatschappij N.V. Vele relaties uit de bouwwereld, maar ook kerkelijke en wereldlijke autoriteiten gaven acte de presence. Ook de jeugd ont brak niet, waar de nieuwe directeur als lid van de jeugdraad verschil lende aktiviteiten mee ontwikkeld heeft. Foto: G. Kruijsen. VENRAY - GROTESTRAAT 18 - TEL 1253 fc. A Op uitnodiging van de vereniging Wittenhorst reisde Venray 1 zondag j.l. naar Horst voor het spelen van een oefenwedstrijd. De Venrayse vcorhoede was deze middag tegen het zwakke Witten horst nogal schotvaardig, getuige de 45 overwinning. De wedstrijd was nauwelijks vijf minuten oud toen Venray al tegen een 01 achterstand aan keek, door dat doelman van Soest de gladde bal in eigen doel sloeg. Hierna nam Venray een overwicht dat ze in de eerste speelhelft wisten te behouden. Er werd vrij goed gecombineerd en wat wel het voornaamste is, er werd veelvuldig geschoten en niet zonder succes, want niet minder dan 4x moest de Horster-goalie de bal uit de touwen halen, waar tegenover doelman van Soest slechts tweemaal zodat Venray met een ruime 24 voorsprong kon gaan rusten. Direct na de rust strafte Venray een fout in de Horster achterhoede af, zodat de stand 25 werd. Venray geloofde het nu wel, maar Horste naren gaven zich nog lang niet ge wonnen. Ze wisten de achterstand dan ook terug te brengen tot 4—5, mede door enkele lelijke missers in onze verdediging. We zijn erg benieuwd of dit elf tal voldoende ruggegraat heeft om a.s. zondag bij het sterke I.V.O. suc ces te behalen. Programma zondag 10 januari: I.V.O. 1—Venray 1 2.30 uur Venray 2Miranda 2 2.30 uur Venray 3Meterik 1 2.30 uur Hegelsom 2Venray 4 2.00 uur BW '27 2—Venray 5 2.30 uur Venray 6Swolg. Boys 2 12.00 uur America 6-Venray 7 12.00 uur Programma zondag 17 januari; Venray 1Haslou 1 2.30 uur Spc. Irene 2Venray 2 2.30 uur Wanssum 2Venray 3 2.30 uur Venray 4Molenwiekers 1 2.30 uur Venray 5FCEB 2 12 00 uur Meerlo 2Venray 6 2.30 uur TOTO Heden donderdag inleveren van toto nr. 20. Vanaf is deze week is de hoofdprijs voortaan 100.000, schoon, terwijl de inleg f 0.30 per kolom bedraagt. Programa zaterdag 9 januari: Swolgense Boys AlLeunen Al 3.00 vertrek 2 uur Ysselsteyn BILeunen BI 3.00 vertrek 2.15 uur Dit zijn wedstrijden voor het kringtoernooi. Programma zondag 10 januari: Leunen 1Wittenhorst 3 2 uur Leunen 3Molenwiekers 3 12 uur Woensdag 13 januari 20.00 uur wordt een kienavond gehouden voor senioren-leden met hun dames. Ook elftalleiders en anderen die werk zaamheden verrichten voor de voet balclub zijn welkom. Er zijn mooie prijzen beschikbaar. Het is de be doeling op tijd te beginnen. Zorg dat je erbij bent! Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en =»- ongeschoold Aanmelden dagelijks - Iook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY P.D.V. DE ZWALUW Heden vrijdagavond kampioenen dag waarop diploma's, bekers enz. zullen worden uitgereikt. Duiven hoeven niet gezet te worden. Schen kers van ereprijzen zorg s.v.p. dat de prijzen aanwezig zijn. Aanvang 8.30 uur. Maandag 11 januari algemene le denvergadering in ons verenigings lokaal. Niemand blijft thuis. Hierop worden o.a. de leden bekend ge maakt die zullen afti-eden. Kandida ten voor bestuursfunctie opgeven tot 25 januari bij onze secretaris. Op deze vergadering kunnen de ringen afgehaald worden. Ook de nieuwe leden worden hier verwacht, zodat deze ook nog hun ringen kun nen bestellen. P.D.V. DE VREDESDUIF Op de laatste vergadering is be sloten om op zondag 10 januari een hoktentoonstelling te houden. Leden die hieraan willen meedoen kunnen zich nog opgeven tot zaterdag 9 ja nuari bij een der bestuursleden. Er is hiervoor een prachtige wissel beker beschikbaar. Inzetten der dui ven om 9 uur. Leden, wij rekenen op uw aller medewerking. Het heeft geen haartje gescheeld of de Coöperatieve Venlose Veiling had zich de grootste veiling van het land kunnen noemen. Sedert vele jaren is dit de Coöperatieve Veiling Rotterdam-Noord, die in 1963 een omzet had van 58 miljoen, terwijl de CVV toen een omzet haalde van 46 miljoen. Er was dus nog het aan zienlijk verschil van 12 miljoen, maar dit is in 1964 gereduceerd tot amper 200.000, in veilingkringen slechts een luttel bedrag. De CW haalde in 1964 een omzet van bijna 54 miljoen, terwijl de CV Rotter dam-Noord daar maar net boven uit kwam. De CVV boekte dus een stijging van liefst 8 miljoen gulden, terwijl ze het jaar tevoren praktisch niet vooruit was gegaan. Het leeuwe aandeel van die stijging kwam op rekening van de augurken, waarvan de omzet met 4 tot 5 miljoen werd verhoogd. Opmerkelijk was, dat de tomaten ook nog iets meer opbrach ten dan in 1963, terwijl de prijs in het afgelopen jaar heel laag was om nog maar niet eens te spreken van de kolossale hoeveelheden, die werden doorgedraaid. Geconcludeerd mag dus wel wor den, dat er enorm veel tomaten werden aangeboden. Ondanks het feit, dat er thans nauwelijks ver schil is tussen de omzet van de CW en die van de CV Rotterdam-Nrd., verwacht men in Venlose veiling kringen toch niet, dat de CW in 1965 de grootste veiling van het land zal worden. Men wijst erop, dat de Rotterdamse veiling door toevallige omstandigheden een slecht jaar heeft gehad. Er was daar bijzonder veel aanvoer van sla, komkommers en tomaten ,die weinig opbrachten. Intussen staat het vast dat de nieu we veilinggebouwen van de CW in Grubbenvorst op 17 september a.s. officieel in gebruik zullen wor den genomen. BEJAARDENZORG In de laatste raadsvergadering heeft de nestor van de Raad, de heer Steegs, nog eens uitdrukkelijk gewezen op het feit, dat in Venray geen voorzieningen zijn voor bejaar de mensen, die om wat voor redenen ook, geen zelfstandig huishouden meer kunnen voeren. H(j schijnt zelfs een van die mensen te zijn en wordt nu gedwongen buiten Venray zijn heil te gaan zoeken. Het is voor de meeste bejaarden al een soms bittere zaak tot de con clusie te moeten komen, dat ze een deel van hun zelfstandigheid moe ten gaan opgeven. Die bitterheid wordt dikwijls nog groter als zij dan hun geboorte- of woonplaats moeten verlaten en ergens op de vreemde, tussen mensen, die ze niet kennen, hun verdere oude dag moe ten slijten. Dit is geen probleem van vandaag of gisteren. Dit is er al langer. Gin gen vroeger de bejaarden in zulke gevallen dikwijls naar hun kinderen nu kan dat in veel mindere mate en hoe groot de behoefte wel is naar aparte bejaardencentra blijkt wel uit de soms ellenlange wachtlijsten, die zelf nog te bouwen tehuizen al kunnen laten zien. Terwijl in Venlo, Horst ,Sevenum en Overloon (om maar enkele plaat sen te noemen) deze centra wel op gericht zijn na de oorlog hebben we ons in Venray beperkt tot de bouw van zgn. bejaardenwoningen, die zo als wel blijkt, ook in een grote be hoefte voorzien. Maar we hebben dit werk niet afgerond door de bouw van een tehuis, waarin zij, in eigen plaats en omgeving onderdak en verzorging vinden, die door hun be jaard-zijn hiervoor zelf niet kunnen zorgen. Dit is een ernstig gemis, dat we ook wel onderkennen, maar waar we nog niets aan gedaan hebben. >,Wij praten maar en praten maar", was het misschien wat bittere be scheid van de raads-nestor en in derdaad moeten we onderschrijven, dat hoewel er jaren op dit probleem gewezen is, we in ons Venray nog steeds niet verder gekomen zijn dan de ene commissie na de andere, die hieraan aandacht besteedt. Opmerkelijk is wel, dat ondanks al deze studie in het nieuwe cen trumplan schijnbaar geen ruimte is gereserveerd voor een bejaarden complex. Betekent dit dat we tot het jaar 2000 er helemaal niets van ver wezenlijken of moet dit ergens ach teraf gebeuren? VOOR ALLE RIJBEWIJZEN NAAR autorijschool yansen Langstraat 33 - Overt onseweg 18 Venray - Telefoon 04780-1351 Ons nieuwe telefoonnummer: 16 0 0 VERPLICHTE TREKPAARD- HENGSTENKEURINGEN 1965 Vanwege de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trek paard" worden ieder jaar in de maand januari de verplichte hengs- tenkeuringen gehouden. Deze keu ringen zijn zeer belangrijk, omdat zij vrijwel de totale trekpaard- hengstenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het manne lijk fokmateriaal voor het deksei- zoen 1965 gekeurd op exterieur, af stamming en fokwaarde, al dan niet voor dekking goedgekeurd en even tueel geprimeerd. Vanaf 4-jarige leeftijd kunnen de hengsten boven dien worden opgenomen in 't keur- stamboek. Oudere hengsten kunnen, indien zij tenminste 3 jaren tevoren in het keurstamboek zijn opgeno men, na gebleken fokwaarde voor een periode van 4 jaren voor dek king worden goedgekeurd, li 'I»!--*. «.f 8 Tegelijk me deze trekpaardhengs- tenkeuringen worden dit jaar ook de Haflingerhengsten gekeurd, van welk sympathiek en voor velen nog nieuw paardenras 19 mannelijke vertegenwoordigers werden aange geven. Het totale aantal hengsten dat op de keuringeen zal verschijnen be draagt circa 150, waaronder ruim 50 jonge (3-jarige) hengsten, die voor het eerst ter keuring komen en welke categorie steeds in 'tjnid- delpunt van de belangstelling staat. Voor de provincie Limburg zal deze keuring plaats vinden op woensdag 20 januari a.s. op het Wil- helminaplein te Roermond.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9