KOMPEER VLOERBEDEKKINGEN BILJARTEN De ifgelopen week De gulle band van de aarde Vle esvoorzienmg Koop goede aardappelen PO s> ft *r n 3 Sr1 S* n o n 3 3 •n 3 2 H P5 Z Speciale aanbiedingen in Rot van Haaren frans jansen ontwerper langeweg 43 venray hij stort zich in de letters tussen letters en letterzetters op briefpapier in advertentie op verpakking en in catalogi hij speelt met de letter stoeit met de letter met die rare gekke letter ravot maar mee en wees ook blij want de tijd is rijp voor u en mij KOMPEER TE HUUR IN HET HART VAN VENRAY Appelflappen en oliebollen hebben het beeld in Nederland de afgelopen week bepaald en de belangrijkste gebeurtenissen die er in ons land rondom de jaarwisseling plaats von den waren die, welke reeds lang waren voorzien. Zij lagen op het vlak der sociale voorzieningen en betroffen onder meer de optrekking der A.O.W.-uitkeringen en de invoe ring van de Algemene Bijstandswet. Met de invoering van die laatste wet is het gebouw van sociale voor zieningen vrijwel voltooid. Zoals als bekend mag worden verondersteld wordt het verlenen van financiële bijstand aan Nederlanders, die niet in de noodzakelijke kosten van hun bestaan kunnen voorzien, nu een rechtsplicht van de overheid. Dat wil echter niet zeggen dat er geen ruimte meer zou zijn voor particu lier en kerkelijk initiatief. Terecht worden in de nieuwe wet financië le bijstand en dienstverlening ge scheiden en hierop zouden wij nog eens de nadruk willen leggen. Voor het overige verwijzen wij paar ons artikel over de algemene bijstands wet. dappere agent Een Utrechtse politieman heeft de afgelopen week, toen hij door een dronken bruut werd aangevallen en met een mes werd bedreigd, niet zijn pistool getrokken wat hij gerust had kunnen doen maar wist hij zijn belager met enkele ju dogrepen te bedwingen. Daarmee nam hij een hoop risico's voor zich zelf. De agent zal hopeliik een voor beeld kunnen zijn voor sommige collega's die het afgelopen jaar vaak zo luchthartig met hun pistool zijn omgesprongen. Terecht werd hij door de burgemeester van Utrecht ontvangen en waarderend toegespro ken. soekarno en nederland Menselijke solidariteit is nimmer een slogan geweest, waarmee Soe- karno de harten van zijn onderda nen heeft willen stelen. Nu de In donesische dictator in de toch reeds zo broeierige politieke sfeer van het turbulente zuidoost-Azië de jonge staat Maleisië naar het leven staat en zijn samenwerking binnen het raam der Ver. Naties heeft opgezegd, zullen vele Nederlanders de wenk brauwen fronsen. Wij droomden immers al van vriendschappelijke betrekkingen .met Indonesië maar het vertouwen hierin zal nu toch wel weer ernstig zijn geschokt. Misschien zullen hier over in de Kamer nog wel eens vra gen gesteld worden. Er is een ster ke stroming in ons parlement, die altijd fel geoponeerd heeft tegen Spanje's toetreding tot de E.E.G., hoewel Franco zich althans vergele ken met Soekamo, op het vlak dei- buitenlandse politiek vrij correct pleegt te gedragen, et zal ons eens benieuwen, of deze parlementsleden nu ook bezwaren koesteren tegen samenwerking met een dictator, die de vrede in zuidoost Azië in ernstig gevaar brengt. p.t.t. verhoogt tarief De P.T.T. heeft een nieuwe tarief verhoging aangekondigd. Straks zullen de porto voor brieven en drukwerk respectievelijk 20 en 10 cent gaan bedragen. Zal de gemid delde Nederlander, die enkele ke ren per maand en dat soms nog niet zijn liefje, moeder of tante schrijft, niet 20veel hinder van deze verho ging ondervinden, voor sommige be drijven betekent deze tarievenverho ging een aanzienlijke lastenverzwa ring. Da geldt in het bijzonder voor uitgeverijen, drukkerijen, persorga nen e.d., die vaak toch al moeite hebben het hoofd boven water te houden. Hoe het ook zij, na de Ned. Spoor wegen zal ooit de PTT zijn tarieven verhogen. Waar blijft minister An- driessen nu, die toch zo tegen prijs stijgingen is?, zal menig Nederland der zich afvragen. Maar dat achten wij een flauwe vraag. Als er weer eens iemand een pierprijs met een paar kwartjes wil opslaan, laat deze minister ons heus niet in de steek. Voorts heeft de PTT aangekon digd dat het lokaal telefoneren in de toekomst duurder zal worden. De stadstelefoon krijgt dan ook een tijdtarief. Daaraan zit in elk geval één prettige kant. Wij worden nu niet onnodig lang aan de telefoon gehouden door mensen, die graag kwebbelen. voor eigen parochie In Bussum houdt men er eigen aardige gedachten op na. Toen de omroepmedewerkers niet hun zin kregen bij de loononderhandelingen, kwam een van de bestuursleden van hun vakbond voor de televisie om een stukje demagogie weg te geven, waarbij zelfs niet geschroomd werd om de kijkers min of meer te chan- teren. Opmerkingen als „wij vrezen dat de moeilijkheden bij de omroep binnenkort naar buiten zullen tre den" en „wij willen u kijkers, gaar ne deze moeilijkheden besparen" doorspekten deze toespraak, die ons inziens geheel achterwege had moe ten blijven. Dit gepreek voor eigen parochie maakt een belabberde indruk en door het op zo'n smakeloze wijze te doen, hebben de omroepmedewer kers weinig begrip voor hun werke lijke moeilijkheden gekweekt. misleidende reclame In het januari-nummer van „De Consumentengids" wordt aan de hand van verschillende voorbeelden uit de reclamepraktijk nog eens ge ïllustreerd dat de kunst van het ver kopen dikwijls de kunst van het be driegen is. Ernstig bezwaar wordt vooral geuit tegen reclamemethoden, waarbij wordt gesuggereerd dat er een genezende werking uitgaat van het te verkopen artikel. Momenteel wordt er in ons land een soort honing verspreid met de schone belofte, dat dit produkt helpt bij hoge koorts, hartziekte, aderver kalking en wat al niet meer. Gene zing valt echter van honing niet te verwachten en reclame, die dat toch suggereert, is ronduit gevaarlijk. Men kan dit soort reclame tot in het absurde doorvoeren. Wanneer honing goed voor hartzwakte zou zijn, kan men evengoed beweren dat corned beaf aambeien en likdoorns geneest en dat nassi-ballen bij uit stek geschikt zijn om ons centrale zenuwgestel een sterkere conditie te geven. Er zijn reeds veel artikelen in de handel, die een „genezende werking" zouden hebben en veel mensen trap pen er in. Het is toch wel een leem te in de wet, dat niet opgetreden kan worden tegen dergelijke laag hartige reclamepraktijken. Men kan stellen dat de mensen zelf wijzer zouden moeten wezen maar helaas, niet iedereen is even wijs. olie en AARDGAS Nederland heeft de aarde de hand toegereikt. En de aarde heeft die met gulle gaven gevuld. Van een aan delfstoffen maar zeer arm gebied is Nederland plotseling omhoog ge schoten tot een land met verrassen de energiemogelijkheden. Het opent ongekende perspectie ven. De lesboekjes voor aardrijks kunde hebben altijd aan de brave leerlingen van onze lagere scholen verkondigd, dat ons land naast een povere hoeveelheid steenkool in het zuiden nog wat olie bezit in de vel den rond Schoonebeek. Veel kon het allemaal niet zijn, zo vertelden de leerboeken, al ging men dan nijver te werk om wat de aarde in haar schoot verborgen hield naar boven te brengen. Dit alles is in de laatste tien jaren wel drastisch veranderd. De groot ste klap kwam nog maar kort ge leden, nauwelijks anderhalf jaar te rug, toen de ingenieurs van de NAM de Nederlandse Aardolie Maatschap pij ,die hier de boringen verricht, berekenden, dat het bij het Groning se Slbchteren aangeboorde aardgas veld zeker elfhonderd miljard ku bieke meter aardgas van een zeer goede kwaliteit moest bevatten. Hoe indrukwekkend dit getal is, blijkt als het voluit wordt geschreven: l.loo.ooo.ooo.ooo m3. Daar kunnen heel. wat oventjes op draaien. Maar niet alleen met het aardgas zijn de laatste jaren verrassende ontwikkelingen op gang gebracht. Ook de olieproduktie vna Nederland is dankzij verrassende vondsten in het westen van het land op sensa tionele wijze uitgebreid, in feite zelfs meer dan verdubbeld. Om nog wat cijfers te noemen: het veld Schoonebeek heeft een dagproduktie van rond 2750 m3 ruwe olie, de vel den in het westen, die te vinden zijn in de vierhoek Hoek van Holland LeidenGoudaDordrecht, gaven (in 1961) per dag rond 3400 m3, ter wijl het Staatsgasbedrijf hier dage lijks ook nog eens duizend m3 aard gas af kon nemen. In het westen waren in 1961 120 putten in bedrijf, in het veld Schoonebeek 300. De to tale produktie aan aardolieproduk- ten bedroeg in 1963 ruim twee mil joen ton. Dit was voldoende om ongeveer één vijfde deel van de Ne derlandse behoefte te dekken. In de komende jaren, wanneer geleidelijk aan de aardgasvoorraden die onder onze oppervlakte zijn op geborgen, worden aangeboord, zal deze verhouding nog wel aanmerke lijk veranderen. In het ingewikkel de bestel van onze econmische sa menleving betekent dit een belang rijk voordeel. De noodzakelijke in voer van energiemiddelen zal af nemen, de nationale beurs wordt daardoor wat dikker, hetgeen tot uitdrukking komt in een gunstiger betalingsbalans. Uit de nationale portemonnaie kunnen dan weer meer centen worden gehaald voor het betalen van andere voor ons land noodzakelijke voorzieningen. De geschiedenis van de olie- en aardgasvondsten in Nederland is er een vol verrassingen en onverwach te tegenslagen. Zij is ook nog jong. De eerste maal, dat in Nederlandse bodem een boor verdween, was in 1904 toen de rijksdienst voor opspo ring van Delfstoffen een aantal ver kenningen uitvoerde om te zien of ook in ons land een kans aanwezig was om het vloeibare goud, de olie, op de aarde te veroveren. In dat jaar werd in Midden-Duitsland, bij het plaatsje Nienhagen, een olieveld gevonden. De geologen, meer wer kend met kansberekeningen en gok jes dan met serieuze wetenschappe lijke onderzoekingen, meenden dat het wel eens heel goed mogelijk kon zijn dat ook in Nederland olie kon worden gewonnen. Zij zouden ech ter nog twintig jaren moeten wach ten tot zij tot de ontdekking kwa men dat hun gok niet tevergeefs was geweest. In 1924 werd bij Win terswijk voor het eerst olie aange boord. De produktie van die aller eerste boring was overigens niet om naar huis te schrijven: welgeteld één flinke melkfles vol werd naar boven gebracht. Die fles wordt nog altijd, kompleet met het drabbige vocht dat toen naar boven kwam, op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag bewaard. Al was de hoeveelheid dan niet veel bijzonders, één ding was bewe zen: er zat olie in de Nederlandse bodem. De hand van de Nederlan der kon naar de aarde worden ge reikt, in de goede verwachting, dat de aarde wel zo vriendelijk zou zijn die te vullen. boren, boren almaar weer boren Even ten noorden van het nijvere Groningen jaagt de wind ijskoud door de polders. Het land is hier vlak. Een enkele boerderij, wat ta nende bomen en de slingerende lin ten van de wegen brengen afwis seling in het landschap. Tot plotse ling het oog blijft haken bij een vreemd staketsel van stalen binten dat robuust omhoog wijst naar de jagende wolken. Aan de voet van de toren is op een terrein van nau welijks honderd bij honderd meter een wirwar van' glimmende buizen en tal van bizarre constructies sa mengedrongen. Hier, bij het tot voor kort nog volkomen onbekende Slochteren, is de mens tot bijna 3 kilometer diep in de schoot van de aarde doorgedrongen. Op zoek naar mogelijkheden zijn steeds stijgende behoefte aan energie-mogelijkheden te bevredigen. Het is gelukt. Hier is een van de grootste aardgasvoorraden van de westelijke wereld ontdekt. Onder 't rustieke polderlandschap schuilen enorme schatten. Het zijn nuchtere mensen, die hier de rijkdommen aan de aarde ontfutselen. Zij werken met tabellen en formules, met con structietekeningen en hard staal. Maar wie hiermee als leek plotse ling wordt geconfronteerd, proeft de romantiek van deze harde, avon tuurlijke arbeid. Hij mag, bewapend met een witte plastic helm, die in vergelijking met het zware staal dat hem omringt, niet meer lijkt dan een hoed van krantenpapier, de boortoren beklimmen. Beschut tegen de ijzige stormwind door platen van golfmetaal waant hij zich in een andere wereld. Een ploeg van vier, in door de modder verkleurde over alls geklede mannen wekt koorts achtig, maar met zekere, door de routine aangeleerde handelingen om het boorschema vol te houden. Steeds weer verdwijnen een paar decimeter diameter in het gat, waar uit modder (van het spoelwater) op borrelt. Hier in de Groningse bodem, is een diepte van bijna drieduizijd m. bereikt. Een honderdtal meters van de boortoren af staan, zwaar be schermd door stevig metaalgaas, zes constructies van boomdikke buizen. Hier stroomt het gas al vanuit de diepte beneden naar de zuiverings- gas van Slochteren vindt z'n weg al van Slochteren vindt zijn weg al naar de Nederlandse huiskamers. Er moest heel wat gebeuren voor het zo ver is kunnen komen. Wat nu met een zeer grote kans op succes op de boortoren hier in Groningen wordt gedaan, is de laatste jaren honder den malen in Nederland verricht, en met kansen die heel wat minder gunstig waren. In totaal zijn in Ne derland door de BPM en de NAM tot nu toe 805 boringen geslagen. Meer dan de helft hiervan (437) had plaats in de noord-oosthoek van ons land, 228 in het westen - rondom de lijn Den Haag-Rotterdam - en 140 in de rest van Nederland. In bijna 400 gevallen is tot nu toe de boorbeitel met succes door de ondergrondse steenlagen door gedrongen. Dat is een redelijk cij fer. Maar het is onjuist te zeggen dat (dus) de kans op succes bij een boring in Nederland 1 op 2 is. Want het allergrootste deel van de bo ringen had plaats in de onmiddelijke omgeving van de plaats waar een voorafgaande poging olie of gas op leverde en op een plek waarvan de geologen met vrij grote zekerheid konden voorspellen, dat het olie- of gasveld zich tot daar zou uit strekken. Waarom heeft het zo lang ge duurd voordat men in Nederland wist, dat wij onze eigen, nog onaan geroerde voorraden aan olie en gas hadden? Was het ongeloof? Onbe kendheid met de mogelijkheden? Waarschijnlijk een combinatie van beide. Het onderzoek naar de geologische omstandigheden in ons land kwam pas na 1945 op gang. Waarin men vooral belang stelde was de structuur van de geplooide ondergrond; een wat wereld-vreem de term, die echter duidelijk wordt als men weet hoe olie of aardgas wordt gevonden. De geleerden zijn het er nog niet precies over eens hoe olie en gas ontstaan, maar men neemt aan, dat in ieder geval de microscopisch kleine eencellige wezentjes, die de zee bevolken, het beginstadium vor men van het proces. Na hun dood zinken deze „piepkleine" organisme naar de bodem. Meestal worden zij daar door de in het water aanwezi ge zuurstof en bacteriën „afgebro ken". Soms echter heeft de zee ter plaatse een zuurstofgehalte dat la ger is dan normaal, in ieder geval te laag om de resten van de orga nismen op te ruimen. Deze vermen gen zich nu met het slb dat door de rivieren wordt aangevoerd. Laag op laag stapelt zich zo op de zeebodem op. De onderste lagen krijgen het daarbij steeds zwaarder te verduren. Zij komen dieper te liggen, worden samengeperst, hun temperatuur zal stijgen. Als de temperatuur voldoen de hoog is, worden de organische resten langzaam omgezet in het ons bekende olie en gas. Het is vanzelfsprekend geen kwes tie van een paar weken. De olie, die in Nederland nu wordt aange boord, is gevormd in het Krijt, de geologische naam voor een tijdperk dat rond honderd miljoen jaren achter ons ligt. Het plankton, dat in die tijd rondzweefde in de zee, die toen een groot deel van het huidige Europa bedekte, stoken wij nu in onze oliekachel. (wordt vervolgd) Nu de algemene verwachting is, dat het jongvee voorlopig nog wel een schaars artikel zal zijn, zullen de prijzen vermoedelijk ook hoog blijven. Als deze verwachting juist zal blijken te zijn, betekent dit voor de consument dat het rundvlees voorlopig duur zal blijven, temeer daar in de ons omringende landen een ongeveer gelijke situatie bestaat. Er is voldoende vlees beschikbaar, zoals varkensvlees en slachtpluim- vee. Wat het varkensvlees betreft, wordt bovendien voor de naaste toe komst een sterke uitbreiding van het aanbod verwacht. In welke ma te dit van invloed zal zijn op de hoogte van rundveeprij zen is moei lijk te voorspellen, want dit hangt in grote mate af van de consument. Is deze genegen een deel van het rundvlees te vervangen door var kensvlees? Hoe is in grote lijnen de ontwik keling van het verbruik van vlees in de jaren 1958 tot en met 1963 ge weest? In 1958 bedroeg het verbruik van rund- en kalfsvlees per hoofd van de bevolking 17,8 kg, in 1962 22,3 kg en in 1963 23,3 kg. Dit betekent tot 1962 een toeneming van 25 pet. en daarna in 1963 nogmaals 6 pet. In totaal dus 31 pet. Deze laatste stij ging van 6 pet. was waarschijnlijk mede een gevolg van de relatief la ge prijzen van rundvlees in 1963. Van varkensvlees bedroeg het ver bruik in 1958 20,8 kg, in 1962 23,5 kg en in 1963 22,7 kg. In procenten uit gedrukt bedroeg de stijging tot 1962 dus 13 pet., terwijl in 1963 een da ling van 4 pet. plaats had. In 1963 was het verbruik dus slechts 9 pet. hoger dan in 1958. Het verbruik van slachtpluimvee nam in deze jaren toe van 1,2 kg tot 3 kg, een stijging dus van 150 pet. Tenslotte resulteerde dit in een stijgend totaal verbruik van vlees nl. van 41,5 kg tot 50,6 kg, dus 22 pet. Uit deze cijfers valt op te ma ken, dat er niet alleen een voort durende toeneming van het verbruik vanvlees plaats had, maar dat er ook een wijzigng kwam in de ver houding van de gebruikte vleessoor ten. Daarbij valt op een sterkere toeneming van rund- en kalfsvlees en van slachtpluimvee. De kwaliteits- en sorteringseisen voor aardappelen, onlangs voorge steld zijn met ingang van 1 oktober j.l. door het Produktschap, voor Aardappelen binendend verklaard, aldus „De nieuwe Veldbode". Dit be ekent dat er geen kon- sumptie-aardappelen mogen worden verhandeld die niet aan de gestelde eisen voldoen. Deze hebben speciaal betrekking op de grootte van de knollen en ht voorkomen van afwij kende aardappelen in de partij. Zo is onder meer bepaald dat geen knollen in de partij mogen voor komen die kleiner zijn dan 35 mm en groter dan 55 mm, terwijl op 40 mm als ondergrens dient te worden gesorteerd. Bovendien mogen geen misvormde, groene of -een ander ge brek vertonende knollen in de partij voorkomen. Uitslagen klasse A: 7-12 Groene LakenVOP 46 18-12 PommeransKOT 46 18-12 OBKONA 6—4 Uitslagen klasse B: 15-12 ONA—Los Band 2—10 16-12 K.O.T.—Pommerans 66 18-12 VOPGroene Laken 84 Stand klasse A: 1. O.B.K. 7 gesp. 50 pnt. 2. V.O.P. 7 gesp. 50 pnt. 3. K.O.T. 7 gesp. 34 pnt. 4. O.N.A. 7 gesp. 30 pnt. 5. Groene Laken 7 gesp. 26 pnt. 6. Pommerans 7 gesp. 20 pnt. Stand klasse B: 1. Los Band 7 gesp. 58 pnt. 2. V.O.P. 7 gesp. 50 pnt. 3. K.O.T. 7 gesp. 50 pnt. 4. O.N.A. 7 gesp. 36 pnt. 5. Groene Laken 7 gesp. 34 pnt. 6. Pommerans 7 gesp. 22 pnt. Het puntenaantal van Groene La ken en Pommerans is voorlopig, daar er nog een partij tussen Pommerans B en Groene Laken B moet worden overgespeeld. O-i O rïT W» GO v* SB X P O O 5 r* fD 3 O n 3 3 IQ n x V* o (L* SB X rt" n 3 X) 3. N n x pr O T3 ST N' O-i n SB PT SB 3 (Z> n sr o O SB p O* O n 3 P Woninginrichting Schoolstraat - Venray - Tel. 1334 Wilt u iemand een exclusief cadeau schenken, komt u gerust geheel vrijblijvend eens kijken. "V Dus een OASE voor MENSEN met SMAAK Henseniusplein 3 Venray Tel. 04780-1632 ie stichten kantoor- of winkelruimten, met of zonder woning BJieven onder no. 21 bureau van dit blad TT? T_JT TT TT> flinke kantoorruimte JL JÜ JTIU Ja. omgeving Station Venray geheel ingericht I Brieven onder no. 22 bur. v. d. bl.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 10