w m 3 CAMPS Sterk veranderde 5% REGELING Burgerlijke Stand Begin 1965 goed met een boek van O p P P p cu CU CU p CU H O p n p p era HERVORMDE GEMEENTE Op Oudejaarsavond begint dc dienst in de Herv. Kerk te Blitters- wijck om half acht. Predikant is de Weleerw. Heer Keers. Op zondag 3 januari is de dienst weer in zaal San Damiano, aanvang half elf. Ook hier gaat de heer Keers voor. KATH. VROUWENGILDE AFD. VENRAY Zondagmiddag 3 januari a.s. om 2 uur zal in de schouwburg van St. Anna de beroemde goochelaar „Lo- xias" voor de kinderen zijn kunsten vertonen. Loxias zal nog voor een bijzonde- der attractie zorgen, maar dat wordt de grote verrassing van deze mid dag. In de pauze ontvangt ieder kind weer de gebruikelijke tractatie. Ouders het belooft een onvergete lijke middag te worden voor uw kinderen; laat hen zoveel mogelijk hiervan profiteren. ZWEMCLUB SPIO VENRAY A.s. zaterdag 2 januari zwemmen in Venlo. Contributiebetaling zo spoedig mo gelijk, indien mogelijk vóór 15 jan. Nieuwe leden kunnen zich opge ven Grotestraat 9a. Dit geldt zowel voor junioren als senioren. De selectie-ploeg wordt er nog maals op gewezen, geregeld iedere zaterdag aan wezig te zijn. Ze zijn verplicht zich af te melden met gel dige reden, bij Mevr. v. d. Munckhof Schoolstraat 35. Het bestuur wenst hierbij al haar leden en zwementhousiasten een Zalig Nieuwjaar. NED. KATH. INVALIDENBOND AFD. VENRAY De Ned. Kath. Invalidenbond Dek. afd. Venray heeft maandag 28 dec. in zaal Wilhelmina haar jaarlijkse kerstavond gevierd. De talrijke aan wezigen waaronder het college van B. en W. van Venray hebben kun nen genieten van een kaeurig pro gramma. In het eerste gedeelte, hetwelk in de sfeer van het kerstfeest stond, sprak Pater Vitalis, die Pater Rector verving, welke verhinderd was aan wezig te kunnen zijn ,de kerstbood schap en kerstverhaal uit, omlijst door zang van het dameskoor „Ven rode" onder leiding van de heer van de Tillaart. Na het eerste gedeelte was het de beurt aan de I.C. College Band, die zorgde, dat de stemming er prima in kwam en de dansvloer was dan ook steeds flink bezet. Het Duo Poels uit Oostrum, welke eveneens deel uitmaken van deze band, was voor de aanwezigen een openbaring en de zangnummers die deze dame en heer brachten, moch ten er zijn. Veel te vroeg was het sluitingsuur aangebroken en de voorzitter sprak als tilk van alle aanwenen een -warm ™T2gr^ va« dank.- aan - ell«? medewerkers die geheel belangeloos deze avond voor onze afdeling Ven ray verzorgd hebben, de medewerk sters van de poppenaktie, Roode Kruis en de serveersters, het dames zangkoor „Venrode", de I.C. College Band en het duo Poels alsook aan Pater Vitalis. Tevens werden de vijf kinderen die in september j.l. in Eindhoven hun zwemdiplima behaald hebben, op deze avond gehuldigd en aan hun werd een kleine attentie aangebo den. Al met al weer een sfeervolle en echt gezellige kerstavond. Zaterdag nog steeds de belangrijkste verkoopdag... Uit een door het Economisch In stituut voor het Midden- en Klein bedrijf ingesteld onderzoek blijkt, dat in vrijwel alle branches van de detailhandel in voedings- en genot middelen op de twee laatste dagen van, de week meer dan de helft (51 tot 56 pet.) van de totale weekomzet wordt geboekt. De zaterdag is in de periode 1956- 1964 de belangrijkste verkoopdag voor de detailhandel gebleven, zij 't dat deze dag enigszins aan betekenis heeft ingeboet. Dit kwam in de eer ste plaats ten goede aan de vrijdag. Wat de overige dagen betreft wordt opgemerkt, dat in de slagers- en in de viswinkels de maandag- omzet zeer laag is. De maandag is trouwens voor de meeste branches de slechtste verkoopdag van de week. Bij de branches in duurzame con sumptiegoederen kan aan de zater dag dooreengenomen een wat min der grote betekenis worden toege kend dan in de voedings- en genot middelensector. Alleen in de schoenendetailhandel vormt de zaterdagverkoop meer dan 30 pet. van de weekomzet en wordt op vrijdag en zaterdag meer ver kocht dan in de eerste vier dagen van de week. Toch is ook in de sector duurza me gebruiksgoedeeren de zaterdag de belangrijkste verkoopdag, waar op IV2 tot 2 maal zoveel omgezet wordt als op de ander dagen van de week. Uitzonderingen zijn hier de gespecialiseerde boekwinkels en de ijzerwarenzaken. Hier worden de hoogste omzetten behaald op dins dag en woensdag. Dat de zaterdag als verkoopdag toch enigszins aan betekenis heeft ingeboet, is voor een deel te ver klaren door het feit, dat in verschil lende plaatsen de vrijdagavond als koopavond belangrijk is geworden. Dat geldt vooral voor de sector duurzame gebruiksvoorwerpen, ech ter niet voor de bakkers en slagers. KERSTSTAL AAN DE JULIAN ASINGEL De kerststal die de Middenstands afdeling Venray ieder jaar pleegt op te richten, is dit jaar weer op zijn oude plaats aan de Julianasin- gel neergezet. De oude „karreschop" is ook ditmaal weer met veel liefde opgebouwd en ingericht, en velen hebben zich met de Kerstdagen er van kunnen overtuigen dat de in ventaris wederom is uitgebreid met enkele mooie oude stukken. De beelden doen het uitstekend en de os en de ezel, de schapen en kippen verlevendigen dit Kerstgebeuren in oud-Venrayse stijl. Ieder jaar op' nieuw treft het beeld dat deze kerststal biedt en verschillende au- tomobilsten, die voorbij rijden, stoppen apart voor deze stal. Bent U er ook al geweest met uw kinderen? Nu de sneeuw ook een aandeel in de versiering draagt, is het beslist de moeite waard. Televisie en bioscoop Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek constateerde kortelings een voortdurende vermindering van het amusementsleven in ons land, on der meer tot uiting komende in een sterke daling van het aantal bios coopbezoekers. Die vermindering zou zich sinds 1956 heel duidelijk heb ben gemanifesteerd maar het C.B.S. verwerpt nochtans de stelling dat de televisie de oorzaak van deze ver mindering van het uitgaansleven zou zijn. Reeds in 1950 liep bijvoorbeeld het bioscoopbezoek sterk achteruit en toen had nog bijna niemand televi sie. Ook op andere terreinen van vrijetijdsbesteding zijn er ontwikke- ligen gaande, die volgens het C.B.S. hoegenaam niets met de televisie te maken hebben. In Centraal Economische Berich ten zijn deze conclusies van het C.B.S. echter van kritische kantte kening voorzien. Inderdaad is het bezoek aan sportuitvoeringen, be roepstoneel en concerten al vanaf 1950 dalende, maar de bioscopen geven een ander beeld; het bezoek is in 1956 gelijk aan dat in 1950, terwijl vanaf 1956, het begin van de sterke uitbreiding van de televisie, een snelle achteruitgang is te zien. Bijzonder veelzeggend zijn ook de cijfers van Engeland. In de delen van Engeland, waarin de televisie in 1950 op gang kwam, daalde het bioscoopbezoek met 7,6 pet., terwijl in de streken, die nog geen ont vangst hadden, vrijwel geen daling (0,25 pet.) optrad. In West-Duits- land trok de bioscoop in 1955 766.000 bezoekers, in 1963 377.000! In Frank rijk constateert men lets dergelijks. Juwelier Horloger - Opticien Grotestr-16 Tel. 1261 Venray De jaarovergang is uit belasting- kundig gezichtspunt steeds van groot belang. Immers na afloop van 31 december maken niet alleen wü de rekening op van de jaar resultaten ,maar de vertegenwoor diger van de minister van finan ciën rekent ook en hy doet dit niet voor niets. Toch betekent de jaarwisseling dit keer fiscaal meer. Wy stappen tevens over de drempel van een drietal nieuwe wetten voor de in komsten-, loon- en vermogensbe lasting ,die op menig punt een verandering brengen in de be staande regelingen. Alle belas tingdeskundigen zullen zich op nieuw moeten oriënteren, maar niet alleen zy, ook de belasting plichtigen dienen het een en an der te weten over hetgeen hen ten deze weldra boven het hoofd hangt. Wy zullen trachten enkele punten uit de nieuwe wet aan een nadere beschouwing te onderwerpen en richten daartoe eerst het oog op de welbekende 5°/o-regeling, die vooral voor werknemers van groot belang is. VERBETERING VERWERVINGS KOSTEN Wij weten al dat thans werkne mers de werkelijke kosten, die aan hun dienstbetrekking verbonden, mogen aftrekken met een minimum van 100,waarbij reis- en ver blijfkosten buiten beschouwing blij ven. Werkt de vrouw afzonderlijk dan mag ook zij 100,— verwer vingskosten aftrekken. Zodra aange toond kan worden dat deze kosten meer dan 100,bedragen mag men 5 procent van de totale inkomsten uit werkzaamheden aftrekken tot een maximum van 600, Deze regeling wordt nogal ingrij pend gewijzigd, waarbij het voordeel aan de zijde van de belastingplich tige is. De minimale aftrek wordt op 150,gebracht en zij zal bijv. gelden voor gepensioneerden. Zij geldt eveneens voor man en vrouw afzonderlijk. Daarnaast krijgt de 5 procent-re- geling een wettelijke basis. Zij zal iedereen gelden die werkt, omdat hierin mede begrepen zullen wor den de kosten voor vervoer naar en van het werk tot een afstand van 10 km. Men hoeft dus de 5 procent regeling niet meer aan te tonen, maar zij wordt aangenomen met een minimum van 240,en een max. van 600,De regeling geldt voor man en vrouw afzonderlijk. VROUWEN 15°/o Voor de loonbelasting zal de nieu-, we regeling in de nieuwe tabellen voor de loonbelasting welke ver moedelijk van 1 juli a.s. zullen gel den worden ingebouwd. In feite betaalt men dan tot 12.000,be lasting over 95 procent van het loon. Bij de werkende vrouw zal de loonbelasting worden berekend naar een vast percentage van 15 procent nadat op haar jaarloon een korting, is toegepast van 500,voor het minimum belastingvrij e_iqon en 240.— voor de minimale 5 procent-, regeling. Voor de inkomstenbelas ting ligt deze regeling iets gemak kelijker omdat voor de loonbelas- tingplichtigen immers tot 12.000, (voor het echtpaar samen) geen aan slag in de inkomstenbelasting wordt opgelegd. Naast genoemde 5 procent-rege ling geldt voor degenen, die van 10 tot 40 kilometer van hun werk wo nen, nog een extra tegemoetkoming in de reiskosten, te stellen op de kosten van openbaar vervoer. Wie dus met een auto gaat, krijgt niet meer dan tram- of treinkosten af getrokken. Tot heden konden be lastingplichtigen de werkelijke kos ten in rekening brengen, dus ook voor de auto, maar daar wordt een einde aan gemaakt. Daar valt niet meer met de fiscus over te praten. Voor de afstand boven 40 km kan men aangaande de kosten ook in de toekomst rustig met de inspecteur gaan keuvelen. VERBLIJFKOSTEN Buiten de 5 procent-regeling tot 600,blijven uiteraard de verblijf kosten aftrekbaar tot het werkelijk bedrag. Er zullen hiervoor ook wel richtlijnen komen. En zelfs daarmee is de koek niet op. Voor mensen die meer dan 600,- verwervingskosten kunnen aatonen, zal een bedrag van f 1000,aftrek juist zijn, zonder dat zij die f 1.000,- tot op de laatste cent aantonen, maar wel moeten zij bewijzen dat zij de 600,— overschrijden. Ook verwervingskosten boven f 1.000, zijn geheel aftrekbaar, maar zij moe ten tot op de laatste cent worden aangetoond. Aan de sterk gewijzigde 5 pro cent-regeling is reeds duidelijk te zien dat er op bepaalde punten voelbare veranderingen in de wetge ving zijn gekomen. Wij zouden bij voorbeeld een uitgebreide beschou wing kunnen wijden aan de veran deringen met betrekking tot de bui tengewone lasten maar wij hopen daar nader op terug te komen. DE AUTO Vermelden wij ditmaal nog een enkele eenvoudige verandering. Wij waren al aan het reizen op kosten van onze belastingrekening. Meestal zal dat niet per auto gaan, maar voor tallozen zal dit vervoermiddel toch wel op de fiscale aangifte te recht komen. Wij weten hierover dat alle in specteurs er van uitgaan dat per jaar 10 procent van de catalogus- waarde van de auto voor privé-ge- bruik wordt gerekend. Dit is een fictief bedrag maar het is zelfs ver sterkt gehandhaafd. Tot heden moest alleen een onder nemer aantonen dat hij voor minder privé reed dan deze 10 pet. Wie in loondienst is, kon tot op heden een nader bewijs aan de inspecteur over leggen. Straks moet iedereen, die op deze 10 pet. aanvalt, dat bewijzen. 2de HANDS WAGENS Er is echte reen meevallertje ge komen voor kopers van tweede hands auto's. Worden zij (aantoon baar bij kwitantie), later aange schaft dan drie jaar nadat zij in ge bruik zijn genomen, dan wordt voor taan het privé-gebruik gesteld op 6 procent van de catalogusprijs. De fictie van 10 pet. voor zeer dure wagens, die later voor een appel en een ei naar een nieuwe eigenaar gaan,, vond men wel wat te gortig. Behalve de opgesomde verande ringen zijn er nogal wat te vinden in de sfeer van de persoonlijke ver plichtingen, de buitengewone lasten, de herkapitalisatie, de rentespaar- brieven en verzekeringen ,de aftrek bare giften enz. Wij hopen deze nog te bespreken. De uitgeplozen wijzigingen kun nen een vingerwijzing zijn om van de nieuwe wetgeving (enige) studie Je maken. SNEEUWRUIMEN We maken U er op attent dat bij sneeuwval ieder voor zich de zorg heeft dat trottoirs sneeuwvrij ge maakt worden. Men moet voor eigen deur dus sneeuwruimen en het na laten daarvan kan een proces ople veren. SPAANS KERSTFEEST Daartoe in staat gesteld door de directies van de metaalwarenfabrie- ken N.V. Inalfa en Blitta konden de in Venray werkzame Spanjaarden de kerstviering houden in hun eigen vertouwde sfeer. Op de vooravond van Kerstmis werden de gastarbei ders ontvangen in het pelgrimshuis bij 't St. Jozef genadeoord op de Smakt. In de kapel droeg pater dr. Joan nes Peeters OCD de nachtmis op in de Spaanse liturgie. Na de H. Mis was er een geza menlijk Spaans ontbijt. Deze kerst viering in eigen stijl werd door de Spaanse arbeiders zeer gewaardeerd. DE POLITIE MELDT: Mogen we het zo het hele volgen de jaar hebben, verzuchtte de wacht meester die ons meldde, dat de af gelopen week slechts een ongeluk zich had voorgedaan. Kerstdag slip te namelijk op de Deurneseweg een personenauto en reed achter op een ander, waardoor de nodige blikscha de ontstond. Maar dat was het dan ook allemaal deze week. Houden zo. Dr. V. kreeg als late kerstverras sing zijn auto terug, die hij vorige week kwijt raakte, toen hij in de nacht een patiënt op het Hensenius- plein ging helpen. Men vond de wa gen terug op het marktplein van Oirschot. KERSTCONCERT Het Kerstconcert dat op Tweede Kerstdag in de Grote Kerk gegeven is, hadden we graag nog meer be zoekers gegund, want het was be slist de moeite waard, wat de heer Berben hier mede bij het eerste lustrum van zijn jongenskoor pre senteerde. Jongenskoor en Kerkkoor, de alt G. v. d. Giesen, de fluittist G. v. d. Endt en de heer Berben als organist verzorgden namelijk rond het door de heer Deken voorgelezen Kerst verhaal een concert, dat met de volkszang mee, liefst 17 nummers telde. Meerstemmige kerstliederen van Gallus, de Klerk, Cuypers, Huijbers, Toebosch en Bruber werden op be schaafde wijze ten gehore gebracht. Mevr. v. d. Giesen zong deels met begeleiding van de fluittist v. d. Endt gedeelten uit het Weihnachts- oratorium en Cantaten van Bach, terwijl de heer v. d. Endt als solist de sonates voor fluit en orgel van Handel en Marcello ten gehore bracht. De heer Berben bracht en kele orgelsoli uit werken van Bach. Een geslaagd concert, dat in de ruim anderhalf uur die het duurde, verschillende malen het aanwezige publiek ondanks de koude wist te boeien. BOEREBAL Door 't uitvallen van Hazepaeper mocht het misschien de schijn ge had hebben dat de Piëlhaas al aan zijn winterslaap begonnen was, maar niets blijkt minder waar. Dat hoopt men op het Boerenbal te laten zien, dat in de twee dansgelegen heden op nieuwsjaarsdag gehouden wordt. Een gecostumeerd bal, wat dus wil zeggen, dat de deelnemers er hun boerenkiellekes voor de dag moeten halen en de dames hunne nussik en toeren.Op dit bal zal de nieuwe vorst en de raad verschij nen en zal Prins Koos hem nog even (want binnenkort komt zijn opvol ger uit de bus) van katoen geven. Zorg dus dat je er bij bent, al was het alleen maar om eens te kij ken hoe springlevend de oude haas nog is. Vooraf zal in een plechtige verga dering van de Vastelaovesvereniging Vorst Karei de attributen van zijn waardigheid overdoen aan de nieu we vorst Jan Ruyten en zullen de nieuwe leden en reserve-leden van het Doorluchtige College geïnstal leerd worden. Na deze plechtigheid is er in de residentie een receptie, die om 5 uur begint. Mocht U dus met het nieuwe college nog voorop kennis willen maken, dan is dit een mooie gele genheid. in de week van 23 t.m. 29 dec. 1964 GEBOREN: Lucassen, Maria, Bevrijdingsweg 36. Janssen, Petrus, Heidse Peelweg 4. Arts, Robert, Kerkweg 1. Barends, Frits, Kampweg 15. Jans-Beken, Franciscus, Langew. 74 Thomassen, Esther, Patersstraat 19. Loonen, Petronella, Servatiusweg 5. van Rijswijck, Johanna, Brienshoek- weg 8. OVERLEDEN: Janssen, Wilhelmus, echtgenoot van Janssen G., 65 jr., te Venray. Knapen, Elisabeth, 71 jr., te Venray. ONDERTROUWD: Clarke, Anthony, 22 jr., militair te Weze Did. en Claessens, Maria, 18 jr., typiste te Venray, St. An- toniusstraat 12a. Jacobs, Peter, 29 jr., chauffeur te Venray, Smakterweg 28 en Stip hout, Josephina, 20 jr., fabr. arb. te Venray, Hagelweg 16. GETROUWD: De Bruijn, Mathijs, 26 jr., plaatwer ker en Feller, Johanna, 22 jk\, verkoopster, beiden te Venray. van Vegchel, Petrus, 28 jr., timmer man en Lemmens, Gertruida, 20 j. beiden te Venray. van Els, Henri, 29 jr., lasser en Raafs, Petronella ,30 jr., cantine- juffrouw, beiden te Venray. Baken, Antonius, 26 jr., leraar en Peeters, Maria, 24 jr., jeugdleid ster te Geleen. Janssij, Franciscus, 25 jr., landbou wer en Jenniskens, Gertruda, 25 j beiden te Venray. Smits, Peter, 22 jr., magazijnbedien de en Flinsenberg, Maria, 26 jr., hulp in de huishouding, beiden <e Venray. Arts, Johan, 26 jr., automonteur en Scheepers, Elisabeth, 21 jr., ver koopster, beiden te Venray. Pijpker, Otto, 25 jr., analist te Vlagt- wedde en Linders, Gerarda, 24 jr., te Venray. M. S. PUBBEN Brink 8 St. Anthonis wenst allen Zalig Nieuwjaar. BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 - 1512 n «3 cs p CS era m D t» NN «5 ft p 1f «3 rf M» ft O* O ft 1-4 p era w ft n ft N P rr ft i-l - p tra u p p p ft 1-i «3 I ft ft ft -4 O) «3 c* Op vrijdag 8 januari 1965 hopen onze dierbare ouders en groot ouders Jan Arts G. Arts-Verkoeijen hun 40-jarig huwelijksfeest te herdenken. Tot hun intentie zal om 9.30 uur in de parochiekerk van St. Pe trus Banden een H. Mis wor den opgedragen. Dagadres: San Damiano Paterslaan 1, Venray Receptie van 13.0015.00 uur. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen en klein kinderen. Venray, 21 december 1964 Hoenderstraat 21 Voor de zeer vele blijken van belangstelling ondervonden bij gelegenheid van mijn zilveren ambtsjubileum, zeg ik U, mede namens mijn echtgenote en kinderen, hartelijk dank. J. VAN DAAL Venray, Pr. Bemhardstraat 80 Bij deze betuigen wij onze oprecht hartelijke dank voor de gebeden, de grote belang stelling en medeleven bij het zo tragische overlijden en bij de begrafenis van onze innig geliefde zoon en broer RENE Speciaal danken wij de H.H. geestelijken, Heren Doktoren, zusters en broeders van het St. Elisabeth-Ziekenhuis, di rectie en personeel van Ma- chinerabriek M. Custers n.v., directeur, leden, personeel en leerlingen van de L.T.S. Ven ray, de Metaalbewerkersbond St. Eloy, de K.A.B., Voetbal ver. S.V.V., Begrafenisondem. Sjeng Goumans-Kruijsen, de buurt ,alle vrienden en beken den. H.W. TROISFONTAINE P.C.M. TROISFONTAINE- SPEE en kinderen Venray, december 1964 Paterslaan 9. Voor uwe hartelijke blijken van medeleven, betoond tij dens het overlijden en de be grafenis van mijn lieve man en goede vader, opa en oom HARRIE KESSELS echtgenoot van Gerarda Kessels-Nissen betuigen wij U onze oprechte dank. G. Kessels-Nissen kinderen en kleinkinderen Oostrum, december 1964 Geysterseweg 12 Dank aan H. Gerardus O. L. Vrouw van Oostrum en Titus Brandsma voor een spoedige genezing. AGENDA CENTRALE K.A.B. VENRAY Hier geven we de uitslag van de loterij van Herwonnen Levenskracht. Ie prijs serie E, no. 17390; 2e prijs serie F ,no. 13217; 3e prijs serie E. no. 31078. In Venray zijn zes prijzen gevallen waaronder een gou den horloge, op de volgende nummers. 18129 - 18172 - 18459 - 18956 - 38584 - 38956. Bezitters van deze nummers kunnen zich melden bij de sekretaris van H.L., de heer Fr. Verblakt, Stationsweg 57, Venray. Schulden die door T. DRIESSEN-SCHOLTEN worden gemaakt, worden door R. Scholten niet be taald. Venray Past. v.d. Gaetstraat 9 Bobsleeën Schaatsen Schaatsenband enz. enz. in Pouwels Warenhuis Hofstraat 10 BIEDT ZICH AAN ervaren typiste eventueel hele of halve dagen Br. onder nr. 12311 bur. v/d bl. BIEDT ZICH AAN NAAISTER P. Koonings-v. d. Broek Gussenstraat 33 Voor uw kinderen HET MOOISTE SPEELGOED vindt U in Reuze keuze! Pouwels Warenhuis Holstraat 10

Peel en Maas | 1964 | | pagina 8