HEYLWENSCH De Nederlandse Kerk in 1964 Nederland (on)welvarend Politierechter K.l. Nieuw Leven DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 No. 53 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG B) PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENBAY WFFICRïAn VHOR VPNRAY RW HMQTR RRR1M ADVERTENTIEPRIJS fVi oi p. mm ABONNEMENT6- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 VV CEfliDLHU V UUIV V EfillxA I JCfIY UiVlO 1I\ CfACrll PRUS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venrmy 1.75 aangebooden door d'uytgeever en Opsteller van het weekbladt Peel en Maas. aan de ghe-eerde Burgherye ,ter geleegendheyt van de intreede van het Jaer onses Heeren MCMLXV. Verleeden Jaer, soo wel als eer-verleeden Jaer, waert ghy om deese Tydt gants vroolyck by elckaer. Ghy leefdet in de Hoop: er sou verligting daeghen; Den Haegh hadt ons beloofd: wy gaen den Cyns veriaegen! Ghy kent het spreeck-woort: Veel belooven ,weinigh geeven, dat doet alleen den Dwaes een Tydt in vreugde leeven. En wy syn seecker dwaes, de mans soo als de vrouwen, als wy ons Staetsbestier soo op Syn Woordt vertrouwen. Het wordt van ons ghe-eist: Eert Uwe Overheyt, maar als het soo gaet, raeckt sy haer Gezag tog kwyt! We hadden oock verwagt, dat men dit Jaer sou gaan per pyl-snelle racket naer onse oude Maen. Men isser wel gheweest, heeft plaetjens opghenoomen, maer voorts is er nog niet veel van teregt ghekoomen. Al hadt men maer alleen dit Nieuwtjen kunnen haelen of men daer, net als hier, belasting moet betaalen! Een gantse ploeg gespierd- en vlugge jongghesellen zag men op vleughelen naer Tokyo toe snellen. En Geesinck ,die de kunst van af-weer goed verstaet, die won de Gouden Plack, Japan was desolaet. Van Neederlandt is de Victory dus begonnen, al gold het toch oock hier: de grootste heeft ghewonnen. 't Japansche sport-idool door Neederlandt gebroocken en Karei Doorman tog, sy het posthuum, ghewroocken! Verlaging van de cijns? men wil nog meer gaen heffen, door 't Weg-geldt wil men ons nog swaerder selfs gaen treffen. Ons Landt telt plotseling veel duysenden beswaerden, besitters altemael van waegens sonder Paerden. Kan dat er nog wel by? Een ieder segge mee: ja! voor het Weegen-fonds ,maer teegen 't Weggeldt: Nee! Hoe kenmerckt sich dit Jaer door 't schokkende ghebeuren: ging Kroestjow niet op 't Block? Men sou er haest om treuren. Wy mogten hem tog wel, al sloeg hy met syn Schoen; dat is nu afghedaen ,hy kan 't niet meer doen ten sy by Moeder thuys. En oock met de Chineesen schynt het nog altyt maer geen koeck en ey te weesen. Schoon de Chinees eerst nog niet met d'Atoombom speelde, hy heeft er nu oock een, o menschen wat een weelde. In Engelandt ging voorts de Werck-party regheeren en ging de Graaf van Home dus maer pensionneeren. Prompt werd 't Schot verhoogt, dat Engelandt van ons scheyt een hooger invoer-regt werd ons, wat vreugt! bereydt. Al moet het wel, daer haest Brittanje naer de Maen is, de Brit beseft nog. niet dat hy Europeaan is. In 't Ver Aamerika heeft Goudwater getragt __mei magtig veel_gesch.reeuw _te kramen ae*\ de Ma^t. Het is hem niet gheluckt, een zeegen voor dat Landt. Hier zeegevierde tog nog het gezond Verstandt. Soo gaet het als maer door: wat bloeyend scheen te staen, dat is maer kort van Duur, zijn Avondt spoedt snel aen. Soo gaet 't met ieder Mensch, ondanks s'n swoegent streeven Gelyck 't vergangklyck Gras is ons kort-stondigh leeven, hoe sierlyck het oock pronckt, 't is krachteloos en teer. De Wind blaest oover 't Veldt en siet, het is niet meer. Tel dan U wdaegen, dat G'een wys Hert moogt bekoomen; één hartslagh ,die daer faelt, ten eynde syn Uw Droomen. Maer moog dat soo niet syn, een langh, geluckig Leeven zij U en d'Uwen nog in Vreede en Vreugd ghegeeven. Ghy Ooverheden, al gy wij.se en v roede Heeren. Godt geef dat g'ons in rust en stilheydt moogt rhegeeren. Gy saeckenmensen en gy nyvre ambagtslieden, vergun my U myn wensch voor 't koomend Jaer te bieden. Ghy jonge vrijsters en ghy oude mans en vrouwen, dat ghy het leeven en gesondheyt moogt behouwen. Ick sluyte met de Wensch, dat by al wat Ghy doet Godts Zeegen U gheleyd' en Syn Handt U behoedt. Vernieuwing zet door Het leven van de Katholieke Kerk in Nederland heeft het afgelopen jaar zeer sterk onder het teken van de vernieuwing gestaan. Daarmede is de lijn ,die reeds enkele jaren ge leden ingezet was, doorgetrokken. Dit doorzetten van de vernieuwing is het meest essentiële van 1964 ge weest. Wij denken allereerst aan de liturgische vernieuwing, die heel kalm aan begon met het lezen van het epistel en evangelie in de moe dertaal, maar die een hoogtepunt gekregen heeft in de Advent. Toen immers kreeg de H. Mis een meer volkskarakter en kwam het Eucha ristisch offer dichter bij ons leven te staan. Het zijn niet weinigen ge weest, die vonden, dat het net een protestantse dienst geworden was, maar de meesten voelen zich in de nieuwe vormgeving toch wel thuis. Daarnaast onderging ook de semi narie-opleiding een geleidelijke ver andering. Er kwamen cursussen, waaraan niet alleen seminaristen, maar ook leken kunnen deelnemen, zodat ook het groot-seminarie meer open gaat. Daarnaast bleken alle bisschoppen bezorgd om het afne mend aantal priesterroepingen en werd een Raad voor de Roepingen ingesteld. Zaak zal het zijn de jon ge mensen niet alleen op de grote voordelen van het kloosterleven, maar ook op de bijzondere roeping van de priesters attent te maken. Dat alles is weer een onderdeel van de algehele vernieuwing van de pastoraal of zielzorg, hetgeen de gro te bekommernis van de bisschoppen van de hele wereld is. Men ziet de geloofsafval of onverschillgheid nog altijd verder om zich heen grijpen. Het gaat erom hieraan door posi tieve maatregelen een halt toe te roepen. Daarnaast gaat de Neder landse Kerk steeds meer open staan voor de oecumenische kontakten. Maar ook voor de stem der niet- christenen in ons land. Het is lang geen uitzondering meer, wanneer de katholieke organisaties, humanisti sche sprekers uitnodigen. Ook de vernieuwing van het gods dienstonderricht op de scholen is 'n teken van de patsorale bezorgdheid. De oude katechismus is afgeschaft en een nieuwe manier van onder richt van het geloof is ingevoerd. Op de katholieke scholen poogt met 'n goede vorm daarvoor te vin den. Dat zij er al is, geloven wij niet. Maar wel blijft het onderwij zend personeel samen met de pries ter zoeken naar een nieuwe metho de, waarin ook de ouders der kinde ren hun wezenlijk deel kunnen bij dragen aan de opvoeding tot gods dienst. Niet alleen de pers speelt bij deze vernieuwing een rol, vooral de t.v. doet het erg goed. Mgr. Bekkers van Den Bosch heeft weer veel aandacht getrokken bij katholiek en niet-ka- tholiek met zijn uiteenzettingen over de mens en zijn godsdienst. Vooral zijn benadrukken van de eigen verantwoordelijkheid en de open erkenning van bisschoppelijke onwetendheid hebben de ogen van velen geopend voor de taak, die de leek in de Kerk heeft. Mgr. Moors trok een zeer verregaande conse quentie uit het nieuwe denken en handelen. Aansluitend bij de ver nieuwing van het godsdienstonder wijs, bracht hij de kindercommunie naar een later tijdstip dan wij ge woon zjjn en liet hij de eerste biecht nog later vallen. Ook de geest van versterving bin nen het geloofsleven heeft een nieuw aspect gekregen door dat de bis schoppelijke vastenaktie meer op bracht dan te voren. Aansluitend daaraan gaf de katholieke gemeen schap ook weer geld voor de Ker kenbouw, maar helaas niet veel meer dan het jaar ervoor. Toch is er veel nodig om ook de uiterlijke vor men van de geloofsbeleving in stand te houden. In 1964 moesten 54 kerken gereed komen ter waarde van 38 miljoen en 40 nieuwe kerken ter waarde van 40 miljoen moesten ontworpen worden. De vernieuwing van het katholie ke leven in Nederland heeft ook een paar nare kanten, die als het ware onverbrekelijk met elke vernieu wing verbonden schijnen. Wij zagen een felle reactie uit Rome komen, gericht tegen enkele priesters, die als medewerkers van de Nieuwe Linie een goed werk voor de katho lieke zaak verrichtten. Maar con servatieve elementen in Rome, over sten van genoemde priesters hadden er niet van terug en gebruikten hun macht om de priesters uit het werk terug te trekken, zonder enige reke ning ermee te houden, welke schade zij aan het werk van de katholieke pers en van het katholieke leven deden. De Romeinse doorduwers erken den niet het recht van de bisschop pen van Nederland zelf daarvoor als verantwoordelijken op te treden. Zij grepen hun formele rechten aan, om onrecht te bedrijven. Twee priesters hielden vol en trokken zich terug uit de sociëteit, die zij voor hun le ven als hun schuilplaats en hulp ge kozen hadden. Medelijden of menselijke en zelfs geen christelijke bewogenheid speelt een rol: het recht moest zijn loop hebben. Het heeft het dan ook ge had. Mgr. Bekkers heeft de pries- tersvin zijn clerus opgenomen. Zon der dat waren zij door de Jezuieten- generaal eenvoudig aan hun lot overgelaten. Een soortgelijke vorm van mee dogenloosheid ontmoette de Nij meegse hoogleraar Prof. Dr. Terru- we, die van het H. Officie eens een veroordeling kreeg. Ondanks deug delijk verweer en de steun der Ne derlandse bisschoppen blijft de ver oordeling gehandhaafd. Rome, in casu het H. Officie, wei gerde eerherstel te geven. Want het H. Officie meent en houdt vol, dat het geen fouten kan maken. Zoals heel de Vatikaanse machinerie geen fouten meent te kunnen maken. Van de andere kant moet men niet me nen, dat de Katholieke Kerk het nu in Nederland gemakkelijker heeft nu het naar een meer oecumenische geest streeft. Toen prinses Irene te kennen gaf, dat zij katholiek gewor den was en toen zij tenslotte met de Franse Don Carlos ging trouwen zijn alle sluizen van anti-papisme wijd opengezet. Dat de katholieken al in hun schulp kropen en tegen de andersdenken den toch maar heel veel schuld op zich namen, mocht niet verhinderen dat uit menige hoek toch nog sma lend en schimpend over de katho lieken werd gesproken. Die geest is zelfs in 1964 niet overwonnen. Ook het feit, dat kardinaal Alfrink zijn 40-jarig priesterfeest vierde en zijn 25-jarig bisschopsfeest, werd weer aanleiding tot klachten, omdat niet-katholieken bij dit intieme feest niet betrokken werden. Het is en blijft een moeilijke zaak in Nederland met elkaar samen te leven en toch tot hetzelfde lichaam van Christus te behoren. Feestelijk was voor ons de wij ding van Mgr. Willebrands, secreta ris van het Secretariaat voor de Eenheid te Rome, tot bisschop. Nederland verloor echter twee van zijn ander verdienstelijke oud bisschoppen, Mgr. Baeten en Mgr. Mutsaerts. Hun opvolgers zetten hun arbeid onvermoeid voort. Heel de Kerk in Nederland blijft in beweging. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 Welvaart is een woord, dat tegen woordig veelvuldig wordt gebezigd maar niettemin is het een uiterst gecompliceerd en nauwelijks han teerbaar begrip. Is Nederland een welvarend land? Die mening hoort men overal verkondigen en in ver gelijking met de ontwikkelingslan den is dat ook inderdaad zo. Maar over massa-welvaart kan men noch tans in ons land beslist niet spre ken. Een belangrijke aanwijzing hiertoe wordt gevormd door de beschikking over enig vermogen. Welnu in 1951 ^beschikte 25 procent van de aange- rslagenen in de vermogensbelasting (die nog geen 2 pet. van de bevol king uitmaken) over 60 pet. van het totale vermogen in ons land. In 1960 beschikte dat kwart deel van dat ene vijftigste deel van ons volk over bijna 80 pet. van het nationaal ver mogen! Deze cijfers spreken een duidelij ke taal. De vermogens zijn in Neder land bijzonder ongelijkmatig ver beeld en deze vermogensongelijkheid neemt zelfs nog voortdurend toel De positie in de meeste Neder landse gezinen is bepaald niet zo ri ant als men dikwijls veronderstelt. De marge van gezinnen met een in komen tussen het minimum en plm. f 6000 - 7.000 omvat ongeveer de Helft van de bevolking. Een symp toom van de in Nederland nog niet gerealiseerde massa-welvaart is te vinden in de onevenredige aandacht die de meeste gezinnen nog moeten schenken aan het gezinsbudget en met name ook in een zekere bekom mering van de culturele noden. De laagste inkomenstrekkers vindt men niet eens bij de loontrekkenden, maar bij de kleine middenstanders .en. kleine boeren. In deze categorie zijn veel gezinnen te vinden, die rond moeten komen van een inko men dat lager ligt dan het sociaal minimum. TOCHvVÊL VAART? Is Nederland dus geen welvarend land? Men kan evengoed bevesti gend als ontkennend op deze vraag antwoorden. Het is maar net wat men precies onder welvaart ver staat. Verstaat men daaronder niet meer dan de mate waarin men be schikt over goederen en een hoge bankrekening, dan kan men Neder land bepaald geen welvarend land noemen. Vergeleken met verschil- Wij vragen nog si^eds P E R S O N E E L geschoold <?n ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na weiktijd - nan de fabriek, bij de po. tier N.V. INALFA VENRAY lende ander landen .bijvoorbeeld de Ver. Staten. Zweden, Zwitserland en zelfs West-Duitsland, zijn we daar voor te veel achterop geraakt. Maar het kunnen beschikken over veel vrije tijd, over een beetje .privacy", is feitelijk ook een belangrijk stuk welvaart. Als de eerste levensbehoef ten enigszins verzadigd raken, komt duidelijk de keus tussen meer geld en meer vrije tijd in het vizier. In dit opzicht hebben wij beslist niet te klagen. Een ander belangrijk aspect van het begrip welvaart is het over- heidsaspect. Ook de verwezenlijking van de doelstelling van de overheid moet een plaats krijgen in onze wel vaartsopvatting. Bij welvaart in die zin behoren ook: schone straten, goede wegen, gesubsidieerde kunst, enz. enz. In dat opzicht kan men de toestanden in ons land zeker niet slecht noemen, in vergelijking met vele andere landen zijn ze zelfs uit stekend. ONDERWIJS BELANGRIJK Door een samenstel van factoren groeit de totale nationale produktie per hoofd van de bevolking jaarlijks met ongeveer 3-4 pet. De voor naamste oorzaken hiervan zijn een voortdurende verbetering van de techniek en de kwalitatieve verbete ring van onze beroepsbevolking, wat samenhangt met de steeds groter wordende differentiatie van ons on derwijsbestel. Om onze welvaart omhoog te sto ten zal vooral aan de uitgaven voor het onderwijs veel aandacht door de overheid moeten worden besteed. Onze bevolking is in sterke mate ge diend met onderwijs van zo goed mogelijke kwaliteit en dat toegan kelijk is voor een ieder, ongeacht de maatschappelijke welstand van het gezin. Daarom waren de voor nemens van minister Bot om de col legegelden te verhogen, een stap terug, waartegen dan ook terecht ernstige bezwaren zijn gemaakt. VOORLICHTINGSVERGADERING Voorzitter Jenniskens kon een tal rijk gezelschap welkom heten op de voorlichtingsvergadering gehouden op maandagavond in Zaal Wilhel- mina. Op deze belangrijke bijeen komst waren o.a. aanwezig Ir. de Jonge van het Rijksveeteeltconsu- lentschap ,de heer H. Wismans als voorzitter der Limburgse veeverbe- teringscommissie en de heren Fr. Geurts en De Kroon resp. voorzitter en directeur der Zuivelfabiek Ven- ray. In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter het overlijden van bestuurslid P. Camps. Hij gaf ver der een overzicht over het wel en wee der vereniging. De voorlopige balans, verlies- en winstrekening kwamen ter sprake. Dat ook specialisatie in de rund veehouderij steeds meer doorgang vindt kwam tot uiting in een daling van het aantal leden en een na genoeg gelijk blijven van het aantal dieren (4584). Het bedrijf sgemiddel- de steeg van 9,2 dieren in 1963 tot 9,8 in 1964 en is het hoogste in het Limburgse M.R.Y. gebied. Het drachtigheidspercentage is het afge lopen jaar gestegen met plm. 3%>. Naast z'n gelukwensen aan de vereniging voor het behaalde resul taat in het afgelopen jaar, gaf Ir. de Jonge een uitgebreid overzicht over de afstammelingen keuringen, fok- dagen, produktie vererving e.d. Hij gaf het bestuur de suggestie mee, ook in de toekomst dergelijke bijeen komsten te blijven organiseren en dankte allen voor de loyale mede werking in het verleden betoond. Ook de deelname aan melkcon- trole werd nog eens extra bena drukt, deze is 'n onmisbaar instru ment om ook de waarde van de aan wezige stieren tot uiting te doen komen. De heer Wismans sprak over op handen zijnde veranderingen van het stamboekwezen en organisatie der fokverenigingen. De heer Geurts schonk nog eens extra aandacht sas--het belang va*» een goed functionerende zuivelindus trie. Immers, zij moet het eindpro- dukt melk toch verwerken en ten gelde maken. In zijn slotwoord deed de voorzit- er nog mededeling omtrent enige excursies aan het K.I.-station in ja nuari en spoorde de leden aan hier ook een ruim gebruik van te maken. De officier van justitie eiste tien dagen gevangenisstraf, ,,'t Moet nu maar eens uit zijn," zei hij. „Er is met deze verdachte al van alles ge probeerd. Wie niet horen wil, moet voelen." De rechter was het daar helemaal mee eens. Tien dagen kreeg de man, conform het requisi toir. De verdachte wierp een zorgelijke blik uit het raam, waar ons winter se klimaat de kale boomtakken kil wit deed glanzen. Toen zei hij: ,'t Is zulk beroerd weer buiten. Zou ik die tien dagen niet meteen kun nen uitzitten? In de gevangenis is 't warmer dan buiten." Zo'n beroep op de gastvrijheid van de staat wordt maar zelden ge daan en de officier zag daarom al lerlei moeilijkheden. „Kan dat dan maar zo?" vroeg hij. „Je vrouw moet toch weten, waar je bent?" De man wuifde dat bezwaar weg. Hij had geen vrouw en geen mens die naar hem omkeek en als hij nou tóch moest zitten, dan deed ie dat maar liever met de feestdagen als er wat beter eten gegeven werd. Dan had ieook wat aanspraak. De officier bleef bezwaren zien. Of er wel plaats was in het huis van bewaring, vroeg hij de parketwacht. Die trok zorgelijke rimpels in zijn voorhoofd, ,,'t Is wel erg druk ach ter", zei hij. „Heren", zei de ver dachte, „ik zou het toch wel graag willen als het even kon. Vanwege de feestdagen." De rechter wist raad. Met de Kerst en oud en nieuw worden er wel wat vervroegd losgelaten, die mogen dan juist thuis feest vieren. En hij kon de onmiddellijke gevangenneming van de verdachte gelasten. Dan gaat zo iemand de kast in, of er plaats is of niet. „Nou edelachtbare", zei de ver dachte, „als u me dat plezier zou willen doen, zou ik het erg prettig vinden." Nu, de rechter wilde wel. En zo kreeg deze verdachte tien dagen ge vangenisstraf, met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Hij was gedagvaard omdat hij als opkoper van oud ijzer bij een boer een veldsmidse van het erf had ge haald. Het ding was nog geen twee rijksdaalders waard, maar de eige naar was er erg aan gehecht omdat het een familiestuk was. En nu is 't erfstuk als schroot naar de hoog ovens gegaan. „Jongen", zuchtte de officier, „waarom ga je toch niet werken. Er is toch wel een baantje te krij gen bij de een of andere fabriek?" „Baantje?" riep de zwerver vol af schuw. „Maar dan moet ik altijd op dezelfde plaats blijven wonen. En elke dag hetzelfde doen. En op tijd beginnen. Nee, laat mij maar zwer ven. Ik heb nu een mooi vrij leven en dat hoop ik te houden ook." Verder pogingen om de man op het goede pad te helpen, bleven toen maar achterwege. „Dank u be leefd heren voor de vlotte bedie ning", zei de verdachte toen de par ketwacht hem wegbracht en „Pret tige feestdagen" riep een kennis hem na. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van vrijdagmiddag 12 uur tot zaterdagmiddag 12 uur DR. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Nieuwjaarsdag: geen zondagsdienst. Zondag 3 januari: Zr. J. Janssen Leunen tel. 1361 Albionstraat 15 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO BelJHïSO-1582 b.f.f. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Nieuwjaarsdag: geen zondagsdienst. Zondag 3 januari: Vroedvrouw Kruisen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1162 GESLAAGD In het Psychiatrisch Ziekenhuis St. Anna slaagden voor het diploma ziekenverpleging B de dames: M. P. Gielen, P. M. O. Janssen, A. F. M. Keijzer, A. A. F. Petri (2 afgewezen). Aan de R.K. Universiteit te Nij megen slaagde voor het doctoraal examen Geschiedenis de heer E. A. J. Oudenhoven uit Venray. NIEUWE GEMEENSCHAPSHUIS IN WANSSUM Eindelijk heeft ook Wanssum de Rijksgoedkeuring voor het bouwen van een gemeenschapshuis ontvan gen. De gemeenschap Wanssum moest hiervoor 22.500,— bij elkaar brengen, hetgeen intussen reeds is gebeurd. Architect Colsen uit Venray maak te het ontwerp voor dit fraaie ge bouw hetgeen gerealiseerd zal wor den aan de westzijde van de paro chiekerk. In dit gebouw wordt een leeszaal ingericht, waarvoor extra 5.000,- op tafel moest komen. De in te richten sporthal vroeg een extra bedrag van 12.000,-. Rijk, provin cie en gemeente voteren samen een subsidie van 150.000,-. Nog dit jaar gaat de eerste spade in de grond en in de zomer 1965 hoopt Wanssum 't parochiehuis in gebruik te kunnen nemen. ZWEMBAD IN WANSSUM NADERT ZIJN VOLTOOIING De werkzaamheden aan het zwem bad zijn zo voorspoedig verlopen, dank zij de spontane hulp van alle ingezetenen, dat de bodem reeds ge stort is en spoedig met de totale af- De aan- en afvoer en reiniging van het water is bij een deskundige in studie. De accomodatie van het terrein met o.m. een zonneweide van 2000 m2 is intussen ook reeds in utivoering. Er is hiervoor een grote hoeveelheid teeltaarde aangevoerd. Al met al ziet het er naar uit, dat Wanssum reeds in het voorjaar van 1965 de beschikking heeft over een uitstekend instruktiebad. Het Comi té Zwembad zal wel niet tevreden zijn, voordat, hierbij aansluitend, nog een groot bad tot stand komt, maar in ieder geval een goede aan loop is er. Intussen zijn reeds een 35-tal Wanssumse dames bezig een zwemcursus te volgen in het Sport- fondsenbad te Venlo.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 7